ecomonitor.cz
verze pro tisk
Václav Hlaváč: Dělat jen ploty kolem dálnic nestačí
29. března 2005 16:49

PRAHA (EkoList) - „Udělat kolem dálnice plot bez toho, že umožníme zvířatům bezpečný průchod, je polovičaté řešení. Populace to může ničit víc, než když budou jednotlivá zvířata dál hynout pod koly,“ říká Václav Hlaváč z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, který se dlouhodobě zabývá fragmentací krajiny a jejím dopadem na přírodu.
(Celý text)

Guardian: Ohromné množství evropského odpadu putuje ilegálně do Asie
29. března 2005 13:16

PRAHA/LONDÝN (EcoMonitor) - Značně zapáchající odpad, obsahující vyhozené jídlo, plastové obaly, baterie, plechovky, staré oblečení, dřevo, papír, sklo a rostlinný materiál, byl nalezen v 54 kontejnerech směřujících do Rotterdamu, kde měly být naloženy na loď a plout do Asie.
(Celý text)

Podle skutků jejich poznáte je
25. března 2005 15:28

PRAHA (EkoList) - Svaz průmyslu a dopravy sdružuje velkou část průmyslových výrobců, řadu obchodních firem, ale také vývojové firmy a vysoké školy v České republice. Ve svých prohlášeních a tiskových materiálech, se řadu let pravidelně hlásí k ekologicky šetrnému chování a směřování k trvale udržitelnému hospodářství. V jiných, také svých vlastních textech, však odmítá státní politiku životního prostředí a stěžuje si, že zelené zákony škrtí průmyslovou výrobu a její konkurenceschopnost.
(Celý text)

Reuters: Desítky států vyhlásily podporu jaderné energii
25. března 2005 10:45

PRAHA/PAŘÍŽ (EcoMonitor) - Jaderná energie může ve 21. století hrát klíčovou roli v energetice a při omezování vypouštění skleníkových plynů, usneslo se téměř všech 74 států na závěr dvoudenní konference nazvané "Jaderná energie pro 21. století". Tu organizovala Mezinárodní agentura pro atomovou energii (IAEA) a pořádala ji francouzská vláda.
(Celý text)

Na prvním bloku JETE se v neděli uskuteční krátkodobá odstávka
25. března 2005 10:26

TEMELÍN/PRAHA (ČIA) - Z důvodu provedení pravidelné zkoušky regulačních zařízení bude v neděli 27. března krátkodobě odstaven z provozu první blok Jaderné elektrárny Temelín (JETE). V průběhu pondělí 28. března bude dodávka elektřiny z bloku obnovena. ČIA to dnes oznámil tiskový mluvčí JETE Milan Nebesář.
(Celý text)

Právo na krajinu do konce března ve Špálově galerii
25. března 2005 09:54

PRAHA (EkoList) - Ve Špálově galerii na pražské Národní třídě je až do konce března k vidění výstava Právo na krajinu. Výstava je součástí stejnojmenné kampaně, která chce ukázat na stále citelnější problém české krajiny - narůstání bariér a překážek v přírodě. Návštěvníci mohou i přímo na místě podepisovat petiční archy a připojit se tak k protestu proti umísťování dalších a dalších plotů a staveb do volné krajiny.
(Celý text)

Vězni mezi dálnicemi - jak je fragmentována krajina ČR?
24. března 2005 15:47

PRAHA (EkoList) - V ČR je víc než dvě stě oblastí velkých aspoň 100 kilometrů čtverečních, přes které nevedou frekventované silnice. Jsou tu ale i místa, která jsou pro zvířata zcela neprůchodná. Vyplývá to ze studie, kterou si nechalo zpracovat ministerstvo životního prostředí (MŽP). A proč něco takového sledujeme? Protože čím je krajina rozdrobenější, tím hůř se v ní živočichům a rostlinám žije.
(Celý text)

Independent: Rozemletá skála zachrání zemědělství i klima
24. března 2005 11:37

PRAHA/PERTH (EcoMonitor) - V posledních letech přicházejí vědci se stále apokalyptičtějšími vizemi budoucnosti. Půda se zřejmě stane neúrodná kvůli intenzivnímu hospodaření a používání obrovského množství chemikálií, nemluvě o postupujících klimatických změnách. Jenže podle někoho není řešení některých problémů Země po ruce, ale doslova pod nohama.
(Celý text)

Projednávání obnovitelných zdrojů energie senátoři přerušili do 30. března
23. března 2005 15:00

PRAHA (ČIA) - Projednávání zákona o podpoře obnovitelných zdrojů energie dnes senátoři na výboru pro hospodářství, zemědělství a dopravu přerušili do středy 30. března. "Důvody přerušení jsou dva, nedostatek času na projednání tak závažné novely a na dokončení pozměňovacích návrhů," řekl ČIA zpravodaj zákona senátor Adolf Jílek (KDU-ČSL). Podle senátora za ODS Ivana Adamce Senát zákon poslancům určitě vrátí s pozměňovacími návrhy.
(Celý text)

Zákon o dálnicích ve třetím čtení
23. března 2005 14:23

PRAHA (EkoList) - Po měsíci se ve Sněmovně opět projednával zákon o výstavbě dálnic a rychlostních silnic. Ten považuje některá dopravní spojení za natolik prospěšná, že při jejich budování by mělo být usnadněno případné vyvlastňování a úřadům zkráceny lhůty na projednání všech správních řízeních.
(Celý text)

SD letos hodlají snížit těžbu uhlí o 6 pct.
23. března 2005 14:20

PRAHA (ČIA) - Celkem 20,5 milionu tun hnědého uhlí plánují letos vytěžit a prodat Severočeské doly (SD). V meziročním srovnání to představuje pokles o šest procent. "Vychází to z požadavků našich odběratelů," řekl na dnešní tiskové konferenci finanční ředitel společnosti Erich Grünbaum. Tržby z prodeje uhlí by se letos měly proti loňsku snížit o 270 milionů na 7,1 miliardy korun. Zda odhady vyjdou bude podle Grünbauma záležet na tom, jak bude letos ČEZ vyvážet elektřinu. ČEZ totiž od SD odebírá zhruba čtyři pětiny produkce.
(Celý text)

Guardian: Tiché motory představují problém
23. března 2005 11:12

LONDÝN (EcoMonitor) - Britští technici na počátku března představili první prototyp motocyklu poháněného vodíkovým motorem. Motocykl je poháněný palivovým článkem velikosti kufříku na dokumenty, který se plní vysoce stlačeným vodíkem. Nádrž je umístěna před sedadlem a motor dokáže na jedno naplnění ujet přes 160 kilometrů, zrychlit na 90 kilometrů v hodině dokáže za dvanáct sekund. Motorka poháněná vodíkovým palivovým článkem patří mezi takzvané ENV, tedy emisně neutrální vozidla.
(Celý text)

Evropská rada: Ekonomika versus životní prostředí?
22. března 2005 16:15

BRUSEL/PRAHA (EkoList) - Dnes večer začíná v Bruselu dvoudenní jednání Evropské rady, nejvyššího orgánu Evropské unie. Hlavy členských států EU mají na programu ekonomická i ekologická témata, mezi nimi revizi tzv. Lisabonské strategie a politiku EU v oblasti trvale udržitelného rozvoje a změn klimatu. Evropské nevládní ekologické organizace se obávají, že jednání Evropské rady dá signál k upřednostňování ekonomického růstu před ochranou životního prostředí.
(Celý text)

MSNBC: Vzestup hladiny moří už nic nezastaví, říkají vědci
22. března 2005 11:48

PRAHA/BOULDER (EcoMonitor) - I kdyby nyní naráz ustaly emise oxidu uhličitého z průmyslu i z dopravy, podle nové vědecké studie se zemské klima do konce století oteplí nejméně o půl stupně Celsia a hladiny moří stoupnou o 11 centimetrů. Další studie předpovídá, že oteplování klimatu bude pokračovat až do roku 2400.
(Celý text)

Komise: Státy otálejí s podporou biopaliv
21. března 2005 16:20

PRAHA/BRUSEL (EkoList) - Evropská komise posílá devíti státům EU varování, protože si dosud nestanovily podíl biopaliv, jakého by chtěly letos dosáhnout. Požaduje to unijní legislativa. Směrnice o biopalivech z roku 2003 vyžaduje zvýšit podíl biopaliv na minimálně 2 % ze všech prodaných paliv v letošním roce a 5,75 % v roce 2010.
(Celý text)

České sdružení pro biomasu podporuje zákon o obnovitelných zdrojích
21. března 2005 13:39

PRAHA (ČIA) - Přijetí zákona o podpoře výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů v té podobě, v jaké jej letos v únoru schválila Poslanecká sněmovna, podporuje České sdružení pro biomasu (CZ Biom). "Zákon je za daných okolností nejlepším možným řešením implementace směrnice Evropských společenství z roku 2001. Jeho případné vrácení Senátem by s největší pravděpodobností zásadně ohrozilo další vývoj v oblasti obnovitelné energetiky," uvedl dnes předseda sdružení CZ Biom Miroslav Šafařík.
(Celý text)

BBC: Australská nemocnice pro žáby musí ukončit provoz
21. března 2005 13:09

PRAHA/CAIRNS (EcoMonitor) - Kvůli nedostatku peněz končí jediná australská žabí nemocnice. Za šest a půl roku své existence ošetřila stovky nemocných či zraněných obojživelníků. Vědci oznámili, že nemocnice byla zavřena hlavně kvůli nezájmu veřejnosti podporovat nemocné obojživelníky.
(Celý text)

Geotermální energie v ČR - Zapomenuté teplo z hlubin
21. března 2005 12:51

PRAHA (EkoList) - Pokud vyslovíte termín geotermální energie, spousta lidí si vybaví Island, zemi plnou horkých gejzírů. Přitom v České republice bychom její potenciál také mohli využívat, možná mnohem víc, než si dovedeme představit. Co brání jejímu rozvoji?
(Celý text)

Výroba elektřiny byla v lednu o 5,1 procent nižší než o rok dříve
21. března 2005 10:55

PRAHA (ČIA) - Výše 7,15 miliardy kWh elektřiny dosáhla v letošním lednu čistá výroba elektřiny v ČR. Oproti lednu 2004 výroba klesla o 5,1 procenta. Čistá domácí spotřeba se snížila o 1,1 procenta na 5,5 miliardy kWh. Vývoz meziročně klesl o 6,9 procenta na 2,24 miliardy kWh, zatímco dovoz vzrostl o 11,8 procenta na 1,215 miliardy kWh. Oznámil to dnes Energetický regulační úřad (ERÚ).
(Celý text)

Reuters: Američtí vědci nalezli souvislost mezi rtutí a autismem
18. března 2005 13:25

PRAHA/SAN ANTONIO (EcoMonitor) - Rtuť, vypouštěná především z uhelných elektráren, může přispívat k nárůstu počtu případů autismu. Tvrdí to američtí vědci. Podle jejich studie v Texasu vzrostl zároveň s emisemi rtuti počet případů autismu, vývojové poruchy projevující se problémy v komunikaci a v začlenění se do společnosti, píše agentura Reuters.
(Celý text)

Reuters: Američtí vědci nalezli souvislost mezi rtutí a autismem
18. března 2005 13:25

PRAHA/SAN ANTONIO (EcoMonitor) - Rtuť, vypouštěná především z uhelných elektráren, může přispívat k nárůstu počtu případů autismu. Tvrdí to američtí vědci. Podle jejich studie v Texasu vzrostl zároveň s emisemi rtuti počet případů autismu, vývojové poruchy projevující se problémy v komunikaci a v začlenění se do společnosti, píše agentura Reuters.
(Celý text)

Předchozí | 1 | .. | 1803 | 1804 | 1805 | 1806 | 1807 | .. | 2144 | Další

Online diskuse
OSN: Ilegální obchod s divokými zvířaty stále bují a nenávratně ničí přírodu
13. května 2024 18:59

(ČTK) - Nezákonný obchod s rostlinami a volně žijícími živočichy je stále velmi rozšířený. S odkazem na zprávu Úřadu OSN pro drogy a kriminalitu (UNODC) to dnes uvedla agentura Reuters. Podle úřadu je zásadní, aby se vlády nezaměřovaly pouze na ochranu těch nejznámějších druhů, jako jsou sloni, u nichž se podařilo dosáhnout pokroku. Překupníci se specializují na více než 4000 druhů v 80 procentech zemí, což přírodě způsobuje obrovské škody.
(Celý text)

Vědecký časopis Živa ocenil autory, kteří popsali příchytné systémy žab
13. května 2024 18:55

(ČTK) - Populárně-vědecký časopis Živa, který vychází více než 160 let, dnes ocenil své nejlepší autory za popularizaci biologických věd. Purkyňovu cenu, pojmenovanou po jednom ze zakladatelů časopisu, získali Jiří Moravec a Jana Bulantová za článek Jak neuklouznout na šikmé ploše aneb Mocná síla adheze u žab a ještěrů. ČTK o tom informovala Akademie věd. Článek se věnuje příchytným systémům žab a ještěrek, které inspirovaly technologický výzkum vývoje umělých příchytných a spojovacích materiálů. Purkyňova cena se uděluje autorům do 30 let za originalitu, sdělnost a tematický přínos článku.
(Celý text)

Dva zápasy tenisového turnaje v Římě narušili klimatičtí aktivisté
13. května 2024 18:52

ŘÍM (ČTK) - Dva zápasy na tenisovém turnaji v Římě narušili klimatičtí aktivisté z hnutí Letzte Generation (Poslední generace). Obě utkání byla kvůli tomu přerušena. Informovala o tom agentura AFP.
(Celý text)

Další zemědělské protesty budou 22. května v Praze, rozhodly jejich organizace
13. května 2024 18:49

VĚTRNÝ JENÍKOV (ČTK) - Další zemědělské protesty budou 22. května v Praze. Po metropoli bude opět jezdit zemědělská technika a demonstrace se chystá i před sídlem vlády. Rozhodli o tom minulý týden zástupci Agrární komory, Zemědělského svazu a dalších nevládních zemědělských organizací ve Větrném Jeníkově na Jihlavsku. Podle prezidenta Agrární komory Jana Doležala by to měly být masivní protesty, nemusí být poslední. Vláda podle něj tíživou situaci v sektoru neřeší a spíš ji některými kroky i zhoršuje. Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) ČTK řekl, že protesty zemědělců aktuální situaci neprospějí. Uvedl, že pro zemědělce se snaží udělat maximum a že postupu Agrární komory nerozumí.
(Celý text)

Vědci budou simulovat déšť v Beskydech. Chtějí zjistit vliv lesních cest na ztrátu vody v krajině
13. května 2024 12:20

OSTRAVA (ČTK) - Vědci z Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity budou v tomto týdnu spolu s partnery simulovat déšť v Beskydech. Chtějí zkoumat, jaký vliv má síť lesních cest na ztrátu vody v krajině, řekl mluvčí fakulty Stanislav Janalík.
(Celý text)

Státy EU potvrdily zrušení některých ekologických požadavků v zemědělství
13. května 2024 12:18

BRUSEL (ČTK) - Členské státy EU dnes definitivně schválily revizi společné zemědělské politiky Evropské unie. Informovalo o tom belgické předsednictví v Radě EU. Nová pravidla mají podpořit farmáře, kteří v minulých měsících protestovali v řadě unijních zemí a stěžovali si na nedostatečné výdělky, byrokracii, rostoucí náklady i špatné podmínky při hospodaření.
(Celý text)

Filipíny viní Čínu, že staví umělý ostrov u útesu ve sporném Jihočínském moři
13. května 2024 12:02

MANILA (ČTK) - Filipíny obvinily Čínu, že staví umělý ostrov u útesu Sabina Shoal v Jihočínském moři, které si Peking z velké části nárokuje. Filipínská pobřežní stráž oznámila, že do oblasti již minulý měsíc poslala své plavidlo, aby zajistila, že Číňané nebudou v aktivitách kolem útesu pokračovat. Čínské ministerstvo zahraničí dnes vyzvalo Manilu, aby se zdržela nezodpovědných vyjádření.
(Celý text)

Klimatolog: Srážek je dost, sucho v posledních letech ovlivňují jiné faktory
13. května 2024 01:25

(ČTK) - V posledních 20 letech se začíná měnit příčina, proč vzniká sucho. Zatímco v minulosti to bylo hlavně díky nedostatku srážek, tedy při delším období, kdy podprůměrně pršelo, nyní to souvisí mimo jiné s nárůstem teploty vzduchu. V důsledku většího tepla se vypařuje víc vody z půdy, a sucho tedy začíná být i při relativně normálních srážkách. ČTK to řekl klimatolog Pavel Zahradníček z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd ČR. Kvůli nesprávnému hospodaření a rozvoji eroze půdy podle něj krajina navíc pozvolna ztrácí schopnost zadržovat vodu.
(Celý text)

V místech možných pro radioaktivní odpad brzy začne hydrogeologický monitoring
13. května 2024 01:10

(ČTK) - Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) zřejmě do konce května zahájí hydrogeologický monitoring čtyř vytipovaných lokalit pro připravované hlubinné úložiště radioaktivních odpadů. Při monitoringu chce správa zjistit především stav vodních a dalších zdrojů na místě. Práce vyjdou přibližně na 139 milionů korun. ČTK to sdělili zástupci SÚRAO. Správa zároveň čeká na povolení rozsáhlejšího geologického průzkumu lokalit.
(Celý text)

Výborný: Nepojištěným pěstitelům bude stát krátit kompenzace o polovinu
12. května 2024 23:56

PRAHA (ČTK) - Pěstitelům, kteří neměli pojištění proti mrazům, bude stát krátit kompenzace o polovinu. V pořadu televize Nova Za pět minut dvanáct to řekl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Zároveň odmítl kritiku europoslance Martina Hlaváčka (ANO), že by vláda nedostatečně podporovala pojištění zemědělců. Ministr zopakoval, že požádal Evropskou komisi o 100 milionů eur (2,5 miliardy korun) na pomoc českým zemědělcům, ale neočekává, že získá celou částku. Neupřesnil, kolik peněz by do Česka mohlo přijít.
(Celý text)

Italský ostrov nabídl k adopci přemnožené kozy, správce zaskočil obrovský zájem
12. května 2024 20:30

ŘÍM (ČTK) - Malý italský ostrov Alicudi se snažil zbavit přemnožených divokých koz, a tak je na začátku dubna nabídl k adopci jen za manipulační poplatek. Vedení ostrova čekalo, že se zvířat ujmou farmáři z okolí, ale zaplavily je stovky žádostí z celého světa. Na ostrově je zhruba 600 koz, nabídek adopce přišlo ale více než třikrát tolik, napsal server deníku The Guardian.
(Celý text)

Policie: Výskyt medvěda u Zlína potvrdily stopy, obezřetnost je na místě
12. května 2024 20:16

ZLÍN (ČTK) - Pohyb medvěda v okrajové části Zlína, který ohlásil v sobotu před polednem náhodný svědek, potvrdily podle městské policie jeho stopy. Zajistil je poblíž místa nahlášeného setkání se šelmou myslivecký hospodář, řekl ČTK pracovník operačního centra městské policie. Podle zástupce ředitele Městské policie Zlín Pavla Janíka může podle velikosti stopy jít o jedince o hmotnosti až 200 kilogramů, opatrnost je proto podle něho na místě.
(Celý text)

Na západě Kanady se kvůli lesním požárům evakuovaly tisíce lidí
12. května 2024 20:15

OTTAWA (ČTK) - Tisíce lidí se kvůli šířícím se lesním požárům na západě Kanady musely evakuovat v provinciích Alberta a Britská Kolumbie, informuje web stanice BBC. Kanadská vláda varovala, že letošní klimatické podmínky patrně přinesou zvýšené riziko požárů. Už loni požáry v Kanadě pohltily na 15 milionů hektarů vegetace.
(Celý text)

Kriticky ohrožená rybka duhovka se poprvé rozmnožila v brněnské zoo
12. května 2024 02:31

PRAHA (Ekolist) - Jedná se o rybu duhovku (Melanotaenia bowmani), která nemá české druhové jméno. Obývá pouze malou část ostrova Nová Guinea a brněnská zoo ji chová jako jediná zahrada v Evropě.
(Celý text)

Zvýšená teplota ovlivňuje vývoj pylu. Vědci hledají cestu, jak šlechtit odrůdy odolné vůči změně klimatu
12. května 2024 01:10

BRNO (ČTK) - Výzkum, na kterém pracovali brněnští biologové, naznačil cestu, jak zajistit výnosy plodin i při extrémních teplotách vyvolaných klimatickou změnou. Vědci z institutu CEITEC Masarykovy univerzity ukázali, jak zvýšená teplota ovlivňuje citlivost reprodukčního aparátu rostlin a vývoj pylu. Jejich zjištění lze v budoucnu využít při šlechtění odolnějších odrůd, informovala mluvčí institutu Halina Jílková. Studii otiskl časopis eLife.
(Celý text)

Výstava v Litomyšli představí Bedřicha Smetanu a vodu v jeho díle
12. května 2024 01:06

LITOMYŠL (ČTK) - Netradiční pohled na skladatele Bedřicha Smetanu a jeho dílo přinese výstava Na Smetanovské vlně, která bude přístupná od 15. června ve Smetanově domě v Litomyšli. Je věnována hudebníkovi a jeho vzdálenému příbuznému, hydrologovi Janu Smetanovi a jejich vztahu k vodě. S Bedřichem Smetanou je spojen i letošní Rok české hudby. Zajímavých příbuzných měl skladatel více a působili v nejrůznějších oborech, řekla ČTK Věra Dvořáčková z pořádajícího Masarykova ústavu a Archivu Akademie věd ČR.
(Celý text)

Záchranná stanice u Kladna má obnovené rybníky, rozšíří se ekologické středisko
12. května 2024 00:45

KLADNO (ČTK) - Záchranná stanice pro zraněné živočichy AVES u Kladna má obnovené rybníky, investici zajistilo město. Poblíž začne na podzim rozšiřovat Naučné středisko ekologické výchovy (NSEV) Čabárna. Stavební povolení i dotace už jsou schválené. Nová budova by měla být hotová v příštím roce, stát bude téměř 26 milionů korun, z toho přes 20 milionů pokryje evropská dotace. Kladno už dalo v této lokalitě téměř pět milionů korun na obnovu týneckého potoka, vodních nádrží a přilehlých chodníků, sdělil na dotaz ČTK mluvčí radnice Vít Heral.
(Celý text)

V Zoo Hodonín se narodil první tamarín sedlový, spatřit lze jen se štěstím
12. května 2024 00:10

HODONÍN (ČTK) - V Zoo Hodonín se narodil první tamarín sedlový, jde o druh všežravých drápkatých opiček původem z Jižní Ameriky. Rodiče si jej zatím velmi hlídají, v expozici je tak ke spatření jen s trochou štěstí a trpělivosti. Jeho dvojče ale nepřežilo. ČTK to řekl mluvčí zahrady Ivo Cencinger.
(Celý text)

Den fascinace rostlinami odhalí, jaký hluk vydávají rostliny a další zajímavosti z botaniky
12. května 2024 00:05

PRAHA (ČTK) - Jaký hluk vydávají rostliny, jak vypadá největší semínko nebo co všechno se dá vyčíst z letokruhů odhalí experti Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze u příležitosti Dne fascinace rostlinami. Akce se uskuteční v pražské botanické zahradě v ulici Na Slupi v pátek 17. května od 9:30 do 16:30. Mimo interaktivní program jsou pro návštěvníky připravené také komentované prohlídky skleníků. ČTK o tom informoval mluvčí Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy (PřF UK) Michal Andrle.
(Celý text)

Kytovci s menopauzou žijí o 40 let déle než ostatní, zajišťují přežití skupiny
11. května 2024 18:27

LONDÝN (ČTK) - Menopauza souvisí s delším životem některých druhů kytovců. Umožňuje jim starat se o potomky a zvýšit tak jejich šance na přežití, informoval server BBC News s odkazem na studii publikovanou v odborném časopise Nature.
(Celý text)

Kytovci s menopauzou žijí o 40 let déle než ostatní, zajišťují přežití skupiny
11. května 2024 18:27

LONDÝN (ČTK) - Menopauza souvisí s delším životem některých druhů kytovců. Umožňuje jim starat se o potomky a zvýšit tak jejich šance na přežití, informoval server BBC News s odkazem na studii publikovanou v odborném časopise Nature.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 2144 | Další