ecomonitor.cz
verze pro tisk
Balancing Act: Ke vzdělání ve Rwandě přispívají solární panely
17. února 2005 11:30

PRAHA/KIGALI (EcoMonitor) - Podle odhadů má pouze jeden z deseti Afričanů přístup k elektrické energii. Kvůli tomu mohou zejména ve venkovských oblastech jen velmi málo využívat moderní technologie jako počítače nebo mobilní telefony.
(Celý text)

Třetí blok Dukovan bude odstaven 81 dní, projde rozsáhloumodernizací
17. února 2005 10:15

DUKOVANY/PRAHA (ČIA) - První z letošních plánovaných odstávek bloků českých jaderných elektráren zahájí v sobotu 19. února pracovníci Jaderné elektrárny Dukovany (JEDU). Třetí blok JEDU bude mimo provoz do konce dubna, následovat budou 10denní testy. Celkem je tedy odstávka plánována na 81 dní. ČIA to dnes sdělil tiskový mluvčí JEDU Petr Spilka.
(Celý text)

Pražská plynárenská otevře novou plnicí stanici pro motoristy
16. února 2005 18:46

PRAHA (ČIA) - Novou plnicí stanici stlačeného zemního plynu otevře 23. února Pražská plynárenská (PP) v Praze 4 - Michli. "Stanice s nonstop provozem, která využívá nejmodernější technologii pro plnění vozidel, bude sloužit široké motoristické veřejnosti," sdělila dnes ČIA tisková mluvčí PP Dagmar Hartmanová. Nová čerpací stanice nahradí starší zařízení, které PP provozovala od 90. let.
(Celý text)

Budeme chránit haldy po těžbě uhlí?
16. února 2005 16:10

PRAHA (EkoList) - Kladenské haldy. Vnímáme je jako symbol krajiny zničené těžbou černého uhlí. Jak ale ukazují průzkumy biologů a dalších odborníků, mnohé z hald se během let staly místy s jedinečnou přírodou. Pomalu si na ně zvykají i místní obyvatelé, a ve vzduchu tak visí otázka: Nebude lepší, když haldy místo plošných rekultivací s astronomickými náklady radši necháme na pokoji?
(Celý text)

BBC: Chránit prales znamená změnit myšlení
16. února 2005 12:31

PRAHA/LONDÝN (EcoMonitor) - Ostrov Madagaskar je domovem 200 000 druhů rostlin a zvířat, z nichž tři čtvrtiny nikde jinde na světě nežijí. Je to díky milionům let evoluce počínající v době, kdy se celý masiv oddělil od afrického kontinentu. Dnes je však také místem, kde rostliny i živočichové nejrychleji přicházejí o životní prostor, píše BBC.
(Celý text)

Pražský magistrát chce spojit Václavské nám. a Vinohradskou třídu bulvárem pro pěší
15. února 2005 17:24

PRAHA (ČIA) - Pražský magistrát chystá radikální změnu současné podoby horní části Václavského náměstí. Studie počítá s propojením náměstí s Vinohradskou třídou bulvárem pro pěší. Severní rameno magistrály bude přeneseno za muzeum a v krátkém úseku křížení s Vinohradskou třídou zahloubeno pod povrch. Projekt by měl být zrealizován v horizontu pěti až sedmi let. Odhady na celkovou investici projektu se pohybují mezi 500 miliony až jednou miliardou korun. Informoval o tom pražský magistrát na dnešní tiskové konferenci.
(Celý text)

Mé auto, můj vrak
15. února 2005 13:03

PRAHA (EkoList) - Čtenářka nás požádala o radu, co má dělat s cizím autovrakem, který zabírá parkovací místo před jejím domem a ke kterému se nikdo nehlásí. Tady je odpověď.
(Celý text)

Reuters: Evropská unie neakceptuje změny britského alokačního plánu
15. února 2005 11:03

PRAHA/BRUSEL (EcoMonitor) - Zmírnit plán na obchodování s emisemi a dovolit průmyslu vypouštět více oxidu uhličitého je nepřípustné, oznámila Evropská komise britské vládě. Informuje o tom agentura Reuters. Plán, který již byl exekutivou Evropské unie schválen, Británie pozměnila v říjnu poté, co si podniky stěžovaly, že je moc přísný
(Celý text)

Co přináší Kjótský protokol?
15. února 2005 06:00

PRAHA (EkoList) - Kjótský protokol, stanovující pro průmyslově vyspělé země limity emisí skleníkových plynů, vstupuje v platnost 16. února 2005. Historii jeho vzniku, jeho význam a předpokládaný další vývoj shrnuje následující text.
(Celý text)

Omezení větrných elektráren přinese miliardové ztráty, varují firmy i ekologové
14. února 2005 16:38

PRAHA (ČIA) - O více než 20 miliard korun investic přijde v následujících pěti letech podle odhadů Hnutí Duha Česká republika, schválí-li Poslanecká sněmovna výhody pouze pro malé větrné elektrárny s výkonem do 0,5 MW. "Půlmegawattová zařízení se v západní Evropě stavěla koncem devadesátých let a dnes už jsou technicky překonaná. Moderní typy elektráren mají výkon dvě až tři megawatthodiny," sdělil ČIA Petr Holub, vedoucí programu Energie v Hnutí Duha.
(Celý text)

Standard: Ochránci odmítají vývoz stovek zvířat
14. února 2005 13:45

PRAHA/NAIROBI (EcoMonitor) - Patnáct nevládních organizací ochránců přírody obvinilo vládu Keni z toho, že její ochrana divokých zvířat se omezuje pouze na prohlášení. Pracovní skupině pro divoká zvířata (WWG) se nelíbí plánovaný přesun stovek kusů divoké zvěře do Thajska.
(Celý text)

Skleněné bariéry zabíjejí ptáky
14. února 2005 12:51

PRAHA (EkoList) - Podle odhadu Zdeňka Vermouzka z České společnosti ornitologické dochází v České republice ročně k tisícům úmrtí ptáků, kteří se smrtelně zraní při nárazu do skleněné bariéry. Přesné statistiky těchto úhynů ptáků v ČR však podle Vermouzka nejsou.
(Celý text)

Komise se chce vypořádat s nebezpečnou rtutí
14. února 2005 11:45

PRAHA/BRUSEL (EkoList) - Evropská komise navrhla podrobnou strategii proti znečištění rtutí. Navrhuje sérii opatření ke snížení nejen evropských, ale i globálních emisí rtuti, včetně zákazu vývozu rtuti od roku 2011. Strategie též obsahuje bezpečné ukládání rtuti vyřazené z evropského průmyslu.
(Celý text)

Guardian: Ochránci přírody doporučují bojkotovat tresky
11. února 2005 11:18

PRAHA/LONDÝN (EcoMonitor) - Spotřebitelům se doporučuje, aby ve snaze donutit supermarkety využívat obnovitelné zdroje bojkotovali tresku, tuňáka a ostatní ryby z lovišť vyčerpaných anebo takových, kde výlov probíhá způsobem poškozujícím mořský ekosystém, napsal deník Guardian.
(Celý text)

Jiří Sádlo: Nedémonizujme současnost
10. února 2005 17:05

PRAHA (EkoList) - „Současné změny v krajině bychom neměli bez rozmyslu odsuzovat,“ říká botanik Jiří Sádlo. Jeho pohled na přírodu se často liší od převládajících ochranářských názorů, přesto připouští, že i on sám je v podstatě ochranář.
(Celý text)

Canada.com: Průmysl odmítá Kjótské dohody
10. února 2005 14:37

PRAHA/OTTAWA (EcoMonitor) - Prezidentka kanadské hospodářské komory prohlásila, že přístup vlády ke Kjótské dohodě je „velmi neurčitý“ a že by kvůli tomu mohlo dojít ke zmrazení přílivu zahraničních investic. „Průmysl se obává vládního rozhodnutí,“ reaguje Nancy Huges Anthonyová na spekulace, že vláda ohlásí nové cíle politiky životního prostředí.
(Celý text)

Napojte se na slunce
10. února 2005 12:01

PRAHA (EkoList) - Vůbec první solární systém jsem viděl v 80. letech u tety na střeše staré kůlny. Na černo natřený barel, ze kterého trčela sprcha, přes den ohříval vodu. Večer jsme se mohli pěkně osprchovat sluncem ohřátou vodou. Tedy když jsme nezapomněli ráno nanosit novou vodu.
(Celý text)

Independent: Oxid uhličitý ohrožuje život v mořích, říkají vědci
9. února 2005 11:35

PRAHA/LONDÝN (EcoMonitor) - Vědci zjistili, že velké množství oxidu uhličitého, které je produkováno především průmyslem a dopravou, ohrožuje planetu nejen klimatickými změnami, ale také rychle se zvyšující kyselostí oceánů. Objev vyvolal ve vědeckých kruzích zděšení, protože tato hrozba nebyla dosud známá, napsal deník The Independent.
(Celý text)

Máme se bát éček?
9. února 2005 10:36

PRAHA (EkoList) - Éčka. Neboli přídatné látky. Setkáváme se nimi každodenně při nákupech potravin. Jsou vyrobená synteticky, ale i extrakcí z přírodních surovin. Máme z nich mít obavy?
(Celý text)

BBC: Africké státy chtějí chránit prales
8. února 2005 13:54

PRAHA/BRAZZAVILLE (EcoMonitor) - Představitelé sedmi afrických států podepsali dohodu o ochraně největšího deštného pralesa na celém kontinentě, který je druhý největší po lesích v údolí Amazonky. V hlavním městě Konga se k ní připojili i další politici jako francouzský prezident Jacques Chirac.
(Celý text)

BBC: Africké státy chtějí chránit prales
8. února 2005 13:54

PRAHA/BRAZZAVILLE (EcoMonitor) - Představitelé sedmi afrických států podepsali dohodu o ochraně největšího deštného pralesa na celém kontinentě, který je druhý největší po lesích v údolí Amazonky. V hlavním městě Konga se k ní připojili i další politici jako francouzský prezident Jacques Chirac.
(Celý text)

Předchozí | 1 | .. | 1797 | 1798 | 1799 | 1800 | 1801 | .. | 2135 | Další

Online diskuse
Dobrovolníci sází staré odrůdy v lokalitě U Trojice v Pardubicích
28. dubna 2024 22:42

PARDUBICE (ČTK) - Přírodní lokalitu U Trojice v Pardubicích ozvláštnily další staré odrůdy ovocných stromů. Před dvěma lety začali dobrovolníci opuštěné a zanedbané místo uklízet a proměňovat, aby se z něj stal lesní park. Dnes tam sázeli hrušně a jabloně. ČTK to řekl Vítězslav Haupt z Okrašlovacího spolku U svaté Trojice.
(Celý text)

Mráz měl negativní vliv také na lesy. Buky, duby i jedle částečně pomrzly
28. dubna 2024 19:12

OHRAZENICE (PŘÍBRAM)/STRAŠICE (ROKYCANSKO) (ČTK) - Mráz, který zasáhl Česko v minulých dnech, bude mít kromě ovocných stromů a révy vinné negativní vliv také na lesy. Čerstvě rašící pupeny buků, dubů i jedlí, tedy citlivějších dřevin, jsou spálené, řekl ČTK Petr Macháček z hořovické divize Vojenských lesů a statků ČR (VLS). Vinou mrazů také nebude výrazný semenný rok, jak lesáci předpokládali, málo ploch se přirozeně obnoví. Na masivní semenné roky dubů a buků se může čekat dalších sedm let, naopak třeba smrky plodí pravidelně.
(Celý text)

Pastva skotu přinesla ptačímu parku u Dubňan pestrost, těší ornitology
28. dubna 2024 14:15

DUBŇANY (ČTK) - Do ptačího parku Kosteliska u Dubňan na Hodonínsku se díky pastvě uherského skotu začaly vracet vzácné druhy rostlin, mizí naopak náletové dřeviny či nepůvodní zlatobýl. Pastva má podle ornitologů, kteří se o lokalitu starají, také významně pozitivní efekt na druhovou pestrost.
(Celý text)

Bonobové nejsou zas tak mírumilovní, jak jsme si mysleli
28. dubna 2024 05:55

PRAHA (Ekolist) - Ohrožený druh bonobo, lidoop ze středoafrického deštného pralesa, má pověst tak trochu hipíka. Bonobové jsou známí jako mnohem mírumilovnější než jejich bojovní příbuzní šimpanzi. Žijí v matriarchálních společnostech, provozují rekreační sex a vykazují známky spolupráce uvnitř i vně svých bezprostředních sociálních skupin. Prostě pohoda.
(Celý text)

Portál MiSe Klima - nový digitální průvodce klimatickou změnou
28. dubna 2024 05:00

PRAHA (Ekolist) - Nový digitální průvodce nabízí široké veřejnosti veškeré informace o klimatických opatřeních, která pomáhají zmírňovat dopady změny klimatu. Základ portálu tvoří jejich katalog, který byl sestaven pracovníky poradenských center financovaných v rámci projektu LIFE COALA. K dispozici jsou publikace, metodiky a knihy, kde lze získat bližší představu, jak opatření fungují.
(Celý text)

Jméno nově narozeného gorilího mláděte v Zoo Praha vybere bioložka Goodallová
28. dubna 2024 01:06

PRAHA (ČTK) - Jméno mláděte gorily nížinné, které se samici Kijivu narodilo předminulý týden v pražské zoologické zahradě, vybere slavná britská bioložka, znalkyně primátů a ochránkyně přírody Jane Goodallová. Jméno se lidé dozvědí v sobotu 11. května v zahradě v rezervaci Dja. Pohlaví nově narozené gorily zoo určí na základě testu DNA z trusu mláděte. ČTK to řekl ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek. Uvedl, že podle vzhledu by nové mládě mohla být samička.
(Celý text)

Vranovskou přehradu čeká řada akcí, slaví 90 let od napuštění
28. dubna 2024 01:00

VRANOV NAD DYJÍ (ČTK) - Vranovskou přehradu na řece Dyji letos čeká řada akcí, 11. dubna totiž oslavila 90 let od napuštění. Za tu dobu se stala jednou z největších turistických destinací jižní Moravy. Kromě toho plní vodohospodářské funkce. Akce k oslavám zastřešuje destinační společnost ZnojmoRegion, která připravila s místními podnikateli i samosprávami výstavy, přednášky či exkurze do míst, kam se běžně nechodí. Přednášky se budou týkat například historie výstavby vodního díla, zániku obce Bítov či stavby nové stejnojmenné obce. Výstavy pak připomenou podobu krajiny a vesnic před stavbou, staré fotografie budou doplněné současnými.
(Celý text)

V Mladé Boleslavi budou mít na podzim první medovinu z městské včelnice
28. dubna 2024 00:59

MLADÁ BOLESLAV (ČTK) - Mladá Boleslav bude mít na podzim první medovinu z medu z městské včelnice. Loňský výnos medu byl dosud největší a činil poprvé od založení včelnice téměř 100 kilogramů. O šest včelstev v zahradě komunitního centra Klementinka se starají členové včelařského kroužku, zahajují jeho pátou sezonu. Stejně jako med i medovinu využije město k propagačním účelům, řekl ČTK Martin Weiss, který kroužek vede.
(Celý text)

Ocenění v anketě Statečné psí srdce získalo za rok 2023 šest psů
28. dubna 2024 00:56

PRAHA (ČTK) - Ocenění v anketě Statečné psí srdce získalo za loňský rok šest psů. Zasloužili si ho tím, že pomohli zachránit lidský život. Fenka velkého knírače Terezka našla po zemětřesení v Turecku v sutinách ženu, německý ovčák Ajax ze Slovenska zachránil, rovněž po zemětřesení v Turecku, sedm lidí v troskách domů a fena jorkšírského teriéra Kája zachránila život svému pánovi při epileptickém záchvatu. Čivava Diana pak pomáhá svému majiteli na invalidním vozíku se záchvaty a působí jako asistenční pes a německý ovčák Rapp našel ztraceného muže se zdravotními problémy, který byl v bezvědomí. Pořadatelé ankety dnes v Praze rozdávali ceny psím hrdinům počtrnácté.
(Celý text)

Osm jihočeských projektů se letos přihlásilo do národní ekologické soutěže Adapterra Awards
28. dubna 2024 00:52

(ČTK) - Osm projektů z jižních Čech je letos přihlášených do ekologické soutěže Adapterra Awards, kterou vyhlašuje Nadace Partnerství. Pět jich je v kategorii Krajina, tři v kategorii Sídla. Budou soupeřit s dalšími 69 projekty. Letošní novinkou je udělení Ceny Jihočeského kraje, který se stal regionálním partnerem soutěže a který tak navíc ocení jihočeské projekty, řekla mluvčí Nadace Partnerství Andrea Křivánková. Krajské i národní výsledky vyhlásí organizátoři na podzim.
(Celý text)

V olomoucké zoo se narodilo mládě hrabáče kapského, pavilon je uzavřen
28. dubna 2024 00:47

OLOMOUC (ČTK) - Mládě hrabáče kapského se na začátku dubna narodilo v zoologické zahradě na Svatém Kopečku u Olomouce, která o tato zvířata pečuje od roku 2017. Zatím odchovala dvě jejich mláďata. Péče o narozeného hrabáče je náročná. Zoo dočasně uzavřela pavilon, v němž tyto africké savce chová. Samice i ošetřovatelé tak mají klid a mohou se společnými silami o potomka postarat. Pokud bude odchov úspěšný, tak malého hrabáče návštěvníci zoologické zahrady uvidí ve výběhu zhruba za tři týdny, sdělila mluvčí zoo Iveta Gronská.
(Celý text)

Skanzen Rochus v Uherském Hradišti zve návštěvníky na stavění máje a pastvu ovcí
28. dubna 2024 00:19

UHERSKÉ HRADIŠTĚ (ČTK) - Skanzen Rochus v Uherském Hradišti zve návštěvníky ve středu 1. května na stavění máje a pastvu ovcí. Tradiční prvomájový program zahrnuje také ukázky práce s pasteveckým psem, stříhání ovcí, folklorní vystoupení nebo dílničky pro děti, sdělila za organizátory Hana Maděričová.
(Celý text)

Seznam Zprávy: Precheza dostala za únik oxidu siřičitého novou pokutu
27. dubna 2024 21:23

PŘEROV (ČTK) - Přerovská chemička Precheza dostala za únik oxidu siřičitého do ovzduší v říjnu 2014 od České inspekce životního prostředí (ČIŽP) novou pokutu. Uvedl to dnes server Seznam Zprávy. Podle jeho informací má Precheza zaplatit půl milionu korun. Firma se může odvolat, případ by pak řešilo ministerstvo životního prostředí (MŽP).
(Celý text)

Tažní koně předváděli lidem v brdských lesích šetrné vyvážení kmenů z lesa
27. dubna 2024 21:13

OHRAZENICE (PŘÍBRAM)/STRAŠICE (ROKYCANSKO) (ČTK) - Čtrnáct tažných koní předvádělo dnes lidem v brdských lesích šetrné vyvážení pokácených stromů z těžko dostupného lesního terénu. Vojenské lesy a statky (VLS) tak ukazovaly přírodě blízké hospodaření, které zavádějí, řekl ČTK ředitel divize VLS Hořovice David Novotný. Soutěžní trať vedla posádkovým cvičištěm Jince, které se mimořádně otevřelo veřejnosti.
(Celý text)

Vychuchol pyrenejský připomíná krtka i ptakopyska. Španělští experti se ho snaží zachránit před vymřením
27. dubna 2024 19:20

MADRID (ČTK) - Španělská vláda i Mezinárodní svaz ochrany přírody zintenzivnily snahy o záchranu nepříliš známého živočicha, který vypadá trochu jako krtek, trochu jako potkan a trochu jako ptakopysk a žije už jen v několika málo oblastech severu Španělska a Portugalska či jihu Francie. Jmenuje se vychuchol pyrenejský a k životu potřebuje čisté bystřiny. Právě proto mu možná už do deseti let hrozí vymření, informoval tento týden deník El País.
(Celý text)

Drony vyvinuté na ČVUT pomáhají s mapováním znečištěných vodních ploch
27. dubna 2024 13:07

(ČTK) - Drony vyvinuté na Českém vysokém učení technickém (ČVUT) pomáhají s přesnějším a rychlejším mapováním znečištěných vodních ploch, hledáním sinic a odpadků. Dokážou to ve spolupráci s autonomně řízenými loděmi. Skupina multirobotických systémů (MRS) Fakulty elektrotechnické ČVUT představila v pondělí své výsledky u břehů vodní nádrže Orlík.
(Celý text)

Dotační hřebík do rakve přírodě šetrnému zemědělství
27. dubna 2024 05:42

PRAHA (Ekolist) - Evropský parlament 24. dubna podpořil návrh Evropské komise radikálně oslabit ekologické podmínky pro čerpání veřejných peněz ze zemědělských dotací v rámci Společné zemědělské politiky.
(Celý text)

Kraj Vysočina se chystá přispět ochráncům na výkup mokřadu Na Skřivánku
27. dubna 2024 01:08

JIHLAVA (ČTK) - Kraj Vysočina se chystá přispět na výkup mokřadu Na Skřivánku nedaleko Jihlavy, aby tam bylo možné zachovat podmínky pro chráněné a ohrožené živočichy a rostliny. Český svaz ochránců přírody (ČSOP) potřebuje do konce května sehnat na vykoupení téměř osmi hektarů pozemků 3,5 milionu korun. Zatím podle webu sbírky dostal zhruba 2,6 milionu korun. Radní kraje tento týden doporučili krajskému zastupitelstvu, aby ochráncům schválilo dar 1,3 milionu korun. ČTK to řekl krajský radní Pavel Hájek (STAN).
(Celý text)

Hradecká záchranná služba uvede do ostrého provozu jako první v ČR elektromobil
27. dubna 2024 01:07

HRADEC KRÁLOVÉ (ČTK) - Zdravotnická záchranná služba (ZZS) Královéhradeckého kraje v květnu nasadí do ostrého provozu nový elektromobil Volkswagen ID.4 GTX. Vozidlo pro výjezdovou skupinu rychlé lékařské pomoci ve složení lékař a zdravotnický záchranář v systému tzv. rendez-vous bude vyjíždět ze základny v Hradecké ulici v Hradci Králové. Půjde o první elektromobil ve službách Zdravotnické záchranné služby v ČR, řekli zástupci záchranářů a kraje. Cena vozidla je okolo dvou milionů korun, na další zhruba 1,2 milionu korun vyšlo zdravotnické vybavení a informační technologie.
(Celý text)

Nejvýznamnější objev učinili loni speleologové v ČR v systému Amatérské jeskyně
27. dubna 2024 01:00

SLOUP (ČTK) - Cenu předsednictva České speleologické společnosti za loňský nejvýznamnější objev v Česku získali jeskyňáři za objevy v jeskyni Lipovecká ventarola, která je součástí Amatérské jeskyně jako nejrozsáhlejšího jeskynního systému v Česku. Cenu za objev českých speleologů v zahraničí získala Expedice Sokotra za objevy na stejnojmenném ostrově, řekl ČTK předseda České speleologické společnosti Jan Lenart.
(Celý text)

Nejvýznamnější objev učinili loni speleologové v ČR v systému Amatérské jeskyně
27. dubna 2024 01:00

SLOUP (ČTK) - Cenu předsednictva České speleologické společnosti za loňský nejvýznamnější objev v Česku získali jeskyňáři za objevy v jeskyni Lipovecká ventarola, která je součástí Amatérské jeskyně jako nejrozsáhlejšího jeskynního systému v Česku. Cenu za objev českých speleologů v zahraničí získala Expedice Sokotra za objevy na stejnojmenném ostrově, řekl ČTK předseda České speleologické společnosti Jan Lenart.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 2135 | Další