ecomonitor.cz
verze pro tisk
Přísnější standardy pro sběr elektroodpadu budou platit v celé EU
3. května 2011 13:56

PRAHA (Ekolist) - Pro nakládání s elektroodpadem začínají po celé EU platit jednotné normy. Dohodly se na tom kolektivní systémy zajišťující sběr vyřazených elektrozařízení, které jsou sdruženy v mezinárodní asociaci WEEE Forum. V ČR se novinka týká kolektivních systémů Asekol, Elektrowin a Retela.
(Celý text)

Lesní tendry začínají, soutěží se o miliardy
3. května 2011 05:57

PRAHA (Ekolist) - Lesy ČR začínají s výběrem firem, které budou od roku 2012 hospodařit ve velké části českých a moravských lesů. Celková hodnota služeb by měla dosáhnout 7,6 miliard korun. Na zakázky mají dosáhnout nejen velké a střední podniky, ale i malé firmy. Podle Lesů ČR je systém kontroly natolik silný, že prý nehrozí kácení, které by překročilo schválený objem dřeva. Ochránci přírody i lesní živnostníci ale plán nadále odmítají.
(Celý text)

Při zateplování domů izolací nešetřete!
2. května 2011 11:00

PRAHA (Ekolist) - Pokud se rozhodujete zateplit svůj rodinný dům, tak budete zajisté řešit kruciální otázku – jak silnou izolaci na dům dát. Pět centimetrů? Deset? Patnáct? Víc? Nebo stačí to, co doporučuje norma? Zeptali jsme se odborníků, co oni doporučují.
(Celý text)

Udělejte Facebook ekologický, žádá Greenpeace
2. května 2011 09:33

PRAHA/DELHI (Ecomonitor) - Mezinárodní skupině aktivistů z Greenpeace se nelíbí, že sociální síť Facebook používá pro napájení datových center a dalších operací energii získanou z fosilních zdrojů, resp. z uhlí, informuje deník The Times of India.
(Celý text)

Konference: Chytré elektroměry mohou přinést úspory. A prozradit, kdy nejste doma
2. května 2011 05:00

PRAHA (Ekolist) - Součástí tzv. „chytrých sítí“, o kterých se nyní hovoří v celé Evropě, by měly být také dálkové odečty údajů z „chytrých“ elektroměrů. ČR zkoumá, jaké by byly jejich přínosy. Slabým místem je, že jejich zavedení bude drahé. Chytré elektroměry také představují bezpečnostní riziko. Přesto jsou ale podle některých odborníků nezbytné. Tématu se věnovala konference Smart metering v České republice 2011, kterou uspořádal v polovině dubna B.I.D Services.
(Celý text)

Španělsko: Výroba papíru lesy neničí, naopak jim pomáhá
1. května 2011 07:00

PRAHA/MADRID (Ecomonitor) - Podle španělských lesníků a odborníků z papírenského průmyslu výroba papíru nezpůsobuje ničení lesů. Je to tím, že se pro tento účel používá dřevo pouze ze stromů pěstovaných za tímto konkrétním účelem, především z rychle rostoucích druhů, například blahovičníků a borovic, informuje server Elespectador.com.
(Celý text)

Pro mořskou diverzitu jsou důležité běžné druhy ryb, tvrdí švédští vědci
30. dubna 2011 01:11

PRAHA/STOCKHOLM (Ecomonitor) - Asi všichni budou souhlasit, že chránit druhové bohatství oceánů je zapotřebí. Potíž je s tendencí chránit ty druhy, které jsou ojedinělé a vzácné místo těch běžných a početných. Podle švédských vědců je potřeba změnit strategii, píše server Physorg.
(Celý text)

Fotopast v Beskydech zachytila unikát: rysa žeroucího kořist
29. dubna 2011 02:00

VISALAJE, BESKYDY (Ekolist) - Vystopovat rysa je těžké, vyfotografovat ještě těžší – v polovině dubna se ovšem přírodovědcům v Beskydech podařil unikátní úlovek. Fotopastí vyfotografovali sérii snímků rysa hodujícího na srnci, kterého strhl.
(Celý text)

Polsko chce odklad zákazu klecových chovů, aktivisté protestují
28. dubna 2011 15:00

PRAHA (Ekolist) - Na rok 2012 se těší všechny nosnice z velkochovů. Od ledna příštího roku totiž bude platit zákaz chovu nosnic v tzv. nezdokonalených klecích. Polsko však nedávno podalo návrh na jeho několikaletý odklad. Evropská síť pro ochranu hospodářských zvířat (ENFAP) bije na poplach a žádá, aby Polsko svůj požadavek stáhlo.
(Celý text)

Spaní pod širákem zákonům a ochráncům přírody nevadí
28. dubna 2011 10:50

PRAHA (Ekolist) - Od března je to jasné: pro přespání ‚pod širákem' není na většině chráněných územích potřeba žádné povolení. Ekolist v této souvislosti oslovil správy chráněných území, aby se podělily o své zkušenosti s touto formou turistiky. A vyšlo najevo, že praxe dávno úředního šimla předběhla.
(Celý text)

Španělsko má po dvaceti letech čekání pro auta ekologické SPZ
28. dubna 2011 02:22

PRAHA/MADRID (Ecomonitor) - Hliníkové poznávací značky mají ekologickou konkurenci. Kantabrijský podnikatel Miguel Ibáñez dosáhl toho, že ministerstvo průmyslu schválilo jeho poznávací značky vyrobené z akrylu. Trvalo to více než dvě desetiletí, co jeho návrh ležel na ministerstvu, píše Ecologiaverde.
(Celý text)

Američtí vojáci se snaží „okopírovat“ kamufláž mořských živočichů
28. dubna 2011 02:00

WASHINGTON (Ekolist) - Schopnost mořských živočichů splývat s okolním prostředím fascinuje vědce odpradávna – nyní se k nim přidávají i experti pracující pro americkou armádu. Týmy odborníků se snaží přesně prozkoumat, jaké mechanismy tato zvířata užívají. A především to, zda by se daly použít pro armádní účely, tedy konstrukce co nejlepších kamufláží.
(Celý text)

Studie: Planeta „umí rychle vyřešit“ změnu klimatu
27. dubna 2011 02:00

PRAHA/WASHINGTON (Ekolist) - Planeta se zjevně dokáže vyrovnat s prudkým nárůstem koncentrací oxidu uhličitého mnohem rychleji, než zatím předpokládají modely klimatologů. Vědecký tým americké Purdue University zkoumal jednu z velkých „klimatických změn“ minulosti z doby před 56 miliony let, kdy se globální teploty zvedly asi o pět stupňů Celsia.
(Celý text)

Vlci v USA přijdou o federální ochranu
27. dubna 2011 01:27

PRAHA/WASHINGTON (Ecomonitor) - Je to poprvé za čtyřicet let historie ochrany přírody v USA, kdy se na nějaký chráněný druh přestane vztahovat zákon na ochranu ohrožených druhů. Kontroverzní zásah v důsledku úspor v rozpočtu se týká vlků obecných, píše server Mongabay.
(Celý text)

Zateplovat budovy z tradičních materiálů je nesmysl, tvrdí ochránci památek
26. dubna 2011 13:19

PRAHA/LONDÝN (Ecomonitor) - Tradiční stavby jsou energeticky úspornější, než se dosud předpokládalo. Tlak ze strany „zelené lobby“ jen vede k tomu, že majitelé historických domů poškozují svůj majetek, píše server The Telegraph.
(Celý text)

Zelený průmysl není utopie, shodl se Moldan s Bízkovou
26. dubna 2011 12:33

PRAHA (Ekolist) - Je prosazování ‚zeleného‛ průmyslu jen teoretizování? Průmysl se postupem času stává víc šetrnějším k životnímu prostředí a pojem ‚zelený‛ průmysl nemusí být nutně utopie. Podpora obnovitelných zdrojů je důležitá, ale musí být koncepční. Německý odklon od jaderné energetiky je nerozum. Tyto a další názory zazněly začátkem minulého týdne na Žofínském fóru.
(Celý text)

Slepá jeskynní ryba překvapila vědce – téměř nespí
26. dubna 2011 02:00

NEW YORK (Ekolist) - Tetra mexická je pozoruhodná ryba – žije v temnotách. A proto ztratila oči a také pigment. Nyní se však ukazuje, že ji evoluce přisoudila i další pozoruhodnou vlastnost: téměř nespí, což je podle biologů u ryb opravdu překvapivé.
(Celý text)

Kanaďany děsí rychlé tání ledovců na arktických ostrovech
24. dubna 2011 02:00

TORONTO (Ekolist) - Tající ledovce v polárních oblastech „vysílají“ do světových oceánů obrovské masy vody – to je známý fakt. Až dosud se předpokládalo, že hlavních zdrojem těchto mas je odtávání v oblasti Antarktidy a Grónska. Nyní se však ukázalo, že existuje i další velmi zásadní oblast: ostrovy a ostrůvky v kanadské Arktidě.
(Celý text)

Vědci nespokojení se Stráským založili Stínovou vědeckou radu NP Šumava
22. dubna 2011 15:00

PRAHA (Ekolist) - Kolem Národního parku Šumavy bylo tento týden živo. Kromě toho, že ministr Chalupa zveřejnil plán zásahů proti kůrovci (viz zpráva), založili bývalí členové oficiální rady a další odborníci Stínovou vědeckou radu Národního parku Šumava. V úterý byl veřejnosti prezentován její názor na dosavadní dění v NP Šumava.
(Celý text)

Za stažení námitek ochránců přírody inkasovaly zprostředkovatelé miliony
22. dubna 2011 10:42

PRAHA (Ecomonitor) - Sdružení Záchrana krajiny využilo loňskou solární vlnu, při které si blokováním výstavby elektráren mohli prostřednici dohod vydělat až desítky milionů korun, píše dnešní Mladá fronta Dnes. V rámci stavebního řízení nejdříve blokovalo výstavbu a pak za peníze, které inkasoval zprostředkovatel, od svých námitek upustilo. MF Dnes zdokumentovala pět takových případů.
(Celý text)

Za stažení námitek ochránců přírody inkasovaly zprostředkovatelé miliony
22. dubna 2011 10:42

PRAHA (Ecomonitor) - Sdružení Záchrana krajiny využilo loňskou solární vlnu, při které si blokováním výstavby elektráren mohli prostřednici dohod vydělat až desítky milionů korun, píše dnešní Mladá fronta Dnes. V rámci stavebního řízení nejdříve blokovalo výstavbu a pak za peníze, které inkasoval zprostředkovatel, od svých námitek upustilo. MF Dnes zdokumentovala pět takových případů.
(Celý text)

Předchozí | 1 | .. | 1653 | 1654 | 1655 | 1656 | 1657 | .. | 2147 | Další

Online diskuse
Český svaz ochránců přírody vyzývá všechny, kdo vlastní zahrady: sledujte, co na nich létá a běhá
19. května 2024 06:25

PRAHA (Ekolist) - Máte na zahradě motýly, čmeláky, ještěrky, žáby, ptáky? Je vaše zahrada živá, nebo mrtvá? To zjistíte v soutěži Živá zahrada, kterou požádá již 22 let Český svaz ochránců přírody. Jarní kolo pozorování začíná pro školy v pondělí 20. května, pro ostatní zahrady od pátku 24. května.
(Celý text)

Ohňostroje jsou pro ptáky vážným ohrožením, ČIŽP za ně může uložit pokutu
19. května 2024 06:00

PRAHA (Ekolist) - Panika, narušení odpočinku a sociálních vazeb, zvýšené riziko úrazů a úhynu – to jsou jen některé z negativních dopadů ohňostrojů na živočichy. Nejvíce ohroženi jsou ptáci, kteří jsou na ohňostroje obzvláště citliví. Volně žijící ptáci jsou chráněni zákonem o ochraně přírody a krajiny. Proto by měl každý, kdo plánuje uspořádat ohňostroj, svůj záměr předem konzultovat s příslušným orgánem ochrany přírody. Česká inspekce životního prostředí hraje klíčovou roli v zajišťování dodržování předpisů na ochranu přírody, a proto může v odůvodněných případech ohňostroj zakázat, případně za jeho uspořádání uložit pokutu.
(Celý text)

Mládě orangutana v pražské zoo je sameček, jméno navrhne veřejnost
19. května 2024 00:57

PRAHA (ČTK) - Mládě orangutana sumaterského, které se v pražské zoologické zahradě narodilo na začátku května, je sameček. Potvrdily to genetické testy, oznámila zoo. Lidé pro malého orangutana mohou nyní navrhovat jméno. Zahrada ho zveřejní v den měsíčních narozenin mláděte, tedy v neděli 2. června.
(Celý text)

Několik obcí v severošpanělské Galicii se potýká s přemnožením much
19. května 2024 00:56

(ČTK) - Několik obcí ve španělské Galicii čelí doslova invazi much, některé stěny domů jsou tímto hmyzem zcela obsypané a místní obyvatelé kvůli tomu omezují větrání. Někteří experti vysvětlují tento populační boom mouchy domácí teplem po deštích, úbytkem některých druhů ptáků i klimatickými změnami, informoval deník El País. Podle něj mají problémy s přemnožením much v Galicii téměř dvě desítky obcí.
(Celý text)

Nový samec nandua pampového odchovává v ostravské zoo deset mláďat
19. května 2024 00:30

OSTRAVA (ČTK) - Nový samec nandua pampového odchovává v ostravské zoologické zahradě deset mláďat. Samce zoo získala počátkem letošního roku z olomoucké zahrady. U nanduů pampových obstarává péči o potomstvo výhradně samec, včetně inkubace vajec, sdělila mluvčí zoo Šárka Nováková.
(Celý text)

Výstava v Brně ukazuje Amazonii očima jejích domorodých obyvatel
19. května 2024 00:20

BRNO (ČTK) - Kulturní a přírodní rozmanitost Amazonie přibližuje nová výstava v brněnském Pavilonu Anthropos. Připravil ji mezinárodní tým a přináší vhled do života domorodých obyvatel, a to jejich vlastníma očima, řekli novinářům tvůrci výstavy. Návštěvníci tak poznají, jak obyvatelé Amazonie chápou přírodu, jaké mají mýty a rituály nebo jak vypadá jejich hmotná kultura, a to prostřednictvím historických artefaktů i výrobků současných řemeslníků.
(Celý text)

U přerovské knihovny vyrostla nová dešťová zahrada, potěší hlavně děti
19. května 2024 00:15

PŘEROV (ČTK) - V Přerově vyrostla dešťová zahrada, kromě zlepšení klima u Sokolské ulice a Velké Dlážky přinese potěšení především dětem. Zelená oáza zabaví děti na okraji jednoho z panelových sídlišť vodními prvky v podobě vodních pump, mlýnků i korýtek. Součástí projektu byla i proměna zeleně v nedaleké ulici Na Hrázi, kde přestárlé stromy nahradila nová výsadba a stromy jsou osazené budkami pro netopýry a ptáky. Peníze město čerpalo z takzvaných norských fondů.
(Celý text)

Farmář na jihovýchodě Turecka pouští slepicím Mozarta, aby snášely více vajec
19. května 2024 00:08

ANKARA (ČTK) - Farmář na jihovýchodě Turecka začal pouštět slepicím klasickou hudbu, aby snášely více vajec, informoval turecký deník Daily Sabah. Podle něj byl turecký senior s experimentem úspěšný. Nyní se snaží ještě více zlepšit nosnost svých slepic a pouští jim Mozarta a Beethovena.
(Celý text)

Nová studie může pomoci objasnit, kdy se z dinosaurů stali teplokrevní tvorové
18. května 2024 19:30

WASHINGTON (ČTK) - Vědci kdysi považovali dinosaury za těžkopádné, studenokrevné tvory. Následný výzkum ukázal, že někteří z nich dokázali regulovat svou tělesnou teplotu, dosud ale bylo záhadou, kdy a za jakých okolností tato změna nastala. Jednu ze základních a nejstarších otázek paleontologie nyní pomáhá objasnit nová studie, podle které teplokrevní dinosauři mohli na Zemi žít už asi před 180 miliony lety, píše agentura AP.
(Celý text)

Klimatičtí aktivisté dočasně ochromili provoz mnichovského letiště
18. května 2024 19:17

MNICHOV (ČTK) - Letiště v Mnichově dnes ráno dočasně přerušilo provoz v důsledku protestu klimatických aktivistů z hnutí Letzte Generation (Poslední generace), kteří vnikli na pojezdové dráhy a přilepili se k nim. Policie zatkla osm lidí. Obě ranveje jsou již v provozu, cestující však musí počítat se zpožděním, informovala agentura DPA.
(Celý text)

Ostravská zoo má novou samici jaguarundi, šelmy příbuzné gepardovi a pumě
18. května 2024 19:10

OSTRAVA (ČTK) - Ostravská zoologická zahrada má novou samici jaguarundi, která byla do zahrady přivezena z Itálie. Má vytvořit pár s místním samcem a oživit tak chov této kočkovité šelmy příbuzné gepardovi a pumě, sdělila mluvčí zoo Šárka Nováková.
(Celý text)

O kulíku hnědém
18. května 2024 05:24

PRAHA (Ekolist) - Kulík hnědý, jeden z glaciálních reliktů hnízdících v minulosti na našem území, během druhé poloviny 19. století prakticky vymizel. V dnešní době je jeho výskyt spíše vzácný a hnízdění na našem území není potvrzeno. Nadále je tak řazen mezi kriticky ohrožené druhy. Tato případová studie se bude snažit odpovědět na otázky: Jaké faktory ovlivnily úbytek kulíka hnědého? A jak můžeme přispět ke zvýšení výskytu a hnízdění tohoto bahňáka na našem území?
(Celý text)

Česká firma představila krmení pro domácí mazlíčky. Je vyrobené z vykultivovaného masa
18. května 2024 05:08

PRAHA (Ekolist) - Minulý týden na mezinárodním veletrhu Interzoo v Norimberku představila česká společnost Bene Meat Technologies krmiva pro domácí mazlíčky, která nepocházejí ze zabitý zvířat, ale z průmyslově kultivovaného masa.
(Celý text)

Povodí Ohře opravuje památkově chráněnou vodní nádrž Jezeří v Krušných horách
18. května 2024 01:06

(ČTK) - Povodí Ohře opravuje vodní nádrž nedaleko zámku Jezeří v Krušných horách. Stavba, která dnes slouží jako záložní zásobník pitné vody, byla zprovozněna v roce 1904. Odborníci staví některé konstrukce nově, historickou kamennou věžičku vrátí zpátky. Práce budou stát 82,5 milionu korun, řekla mluvčí Povodí Ohře Dana Zikešová.
(Celý text)

Lidé ze sídlištního plzeňského obvodu si vybrali výsadbu ovocných stromů
18. května 2024 00:43

PLZEŇ (ČTK) - Výsadbu ovocných stromů u parků Zemník a Podzemník si vybrali obyvatelé plzeňského obvodu Lochotín v prvním ročníku participativního rozpočtu, v němž mohou o využití části peněz rozhodnout sami občané. Obvod, který zahrnuje velká sídliště na severu města či čtvrti Bílá Hora a Roudná, dal na výběr z 15 návrhů na zlepšení veřejného prostoru. Na druhém místě skončilo workoutové hřiště v Plaské ulici a třetí pozici obsadil nápad s umístěním meteostanic u místních základních škol. Obvod zřejmě zrealizuje všechny tři vítězné návrhy, sdělil ČTK první místostarosta obvodu odpovědný za investice a životní prostředí Miroslav Šuma (ANO).
(Celý text)

V pražské botanické zahradě začala výstava o skleníku Fata Morgana
18. května 2024 00:31

PRAHA (ČTK) - Botanická zahrada v pražské Troji nabízí výstavu o největší expozici, skleníku Fata Morgana, a oslaví tak 20. výročí jeho otevření. Panelová výstava, která začala v pátek 17. května ve výstavním sále zahrady, představí vznik skleníku a celou jeho historii. Potrvá do 31. srpna.
(Celý text)

U plavební komory v Dolánkách na Mělnicku vznikají stání pro malé rekreační lodě
18. května 2024 00:23

(ČTK) - U plavební komory v Dolánkách na Mělnicku vznikají stání pro malé rekreační lodě. Nyní zde nemají možnost se během čekání na proplavení bezpečně a pohodlně vyvázat. Práce zahájilo Ředitelství vodních cest (ŘVC) tento týden, hotovo by mělo být letos na podzim letošního roku. Náklady přesáhnou 32 milionů korun bez DPH, pokryje je Státní fond dopravní infrastruktury. Stavba nových čekacích stání nebude mít na provoz v okolí plavební komory téměř žádný vliv. Stání poslouží podle velikosti jednomu většímu nebo dvěma menším rekreačním plavidlům, řekl dnes ČTK mluvčí ŘVC Jan Bukovský.
(Celý text)

Ve Francii zapsali do vesnické školy čtyři ovce, aby splnili kvótu na počet žáků
18. května 2024 00:22

(ČTK) - Ve Francii zapsali rodiče malých dětí ke studiu ve vesnické škole také čtyři ovce, aby splnili požadavek úřadů na minimální počet žáků. Chtěli tak vyjádřit svůj protest proti předpisům, kvůli nimž hrozí jejich škole uzavření, napsala stanice BFM TV.
(Celý text)

Brněnská zoo se rozrostla o mládě soba polárního, nyní je zhruba tři týdny staré
18. května 2024 00:14

BRNO (ČTK) - Brněnská zoo se rozrostla o mládě soba polárního, narodilo se přímo ve výběhu zhruba před třemi týdny. V brněnském zařízení zůstane malá samička asi jen půl roku, pak poputuje jinam, řekla mluvčí zoo Věra Müllerová. Stádo sobů v Brně tak nyní čítá čtyři samice, jednoho samce a mládě.
(Celý text)

ČR loni přišla o označení země bez afrického moru prasat, bylo 56 případů
17. května 2024 23:25

(ČTK) - Počet případů afrického moru prasat loni v Česku vzrostl z jednoho případu v prosinci 2022 na 56. Česko tak přišlo o označení země bez výskytu této nákazy. Informovala o tom Státní veterinární správa (SVS). Situace týkající se dalších druhů onemocnění zvířat se podle ní v ČR zlepšila. Výrazně se snížil například výskyt salmonel v chovech drůbeže, výsledky v tomto případě vyhodnotila správa jako jedny z nejlepších za posledních deset let.
(Celý text)

ČR loni přišla o označení země bez afrického moru prasat, bylo 56 případů
17. května 2024 23:25

(ČTK) - Počet případů afrického moru prasat loni v Česku vzrostl z jednoho případu v prosinci 2022 na 56. Česko tak přišlo o označení země bez výskytu této nákazy. Informovala o tom Státní veterinární správa (SVS). Situace týkající se dalších druhů onemocnění zvířat se podle ní v ČR zlepšila. Výrazně se snížil například výskyt salmonel v chovech drůbeže, výsledky v tomto případě vyhodnotila správa jako jedny z nejlepších za posledních deset let.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 2147 | Další