ecomonitor.cz
verze pro tisk
Perutýn ohnivý si našel cestu do Atlantiku
30. března 2011 01:00

GAINESVILLE/HODONÍN (Ecomonitor) - Za normálních okolností je vysoký počet volně žijících zvířat chápán jako známka dobrého stavu ekosystému. Což ale není případ na pohled úchvatné ryby, která začala obývat západní pobřeží Atlantiku – perutýna ohnivého, píše server ENN.
(Celý text)

Uhlíková daň nezaručí omezení emisí. Povolenky ano, říká šéfka obchodování s emisemi
29. března 2011 09:47

BUDAPEŠŤ (Ekolist) - „Největší nevýhodou uhlíkové daně je skutečnost, že nezaručuje žádný strop na vypouštěné emise,“ říká Yvon Slingenbergová, která v Evropské komisi vede oddělení pro zavádění evropského systému obchodování s emisními povolenkami (EU-ETS). Podle ní je obchodování s povolenkami dobrým systémem, který i navzdory byrokratickým nákladům vede ke snižování emisí skleníkových plynů.
(Celý text)

Pařením počítačových her k zelenějším zítřkům?
29. března 2011 09:03

PRAHA (Ekolist) - Málokteré slovo prodělalo v minulých letech tak obrovský skok v popularitě jako ekologie. Předpona eko se objevuje v módním stejně jako kulinářském světě a úspěšně proniká i do virtuální reality počítačových her. Spojení přírody a technologie se možná zdá paradoxní, ale strategické hry mohou významně zvýšit povědomí o problematice životního prostředí, píše Centrum pro americký pokrok.
(Celý text)

Experiment popřel Darwina: nejschopnější ne vždy zvítězí
29. března 2011 02:00

LONDÝN (Ekolist) - Vědcům se podařilo experimentálně popřít jeden z hlavních pilířů Darwinovy evoluční teorie, a to ten, že jen nejsilnější a nejlépe připravení přežijí.
(Celý text)

Kde se to nejvíc třese? Mapa ukazuje místa nejvíc ohrožená zemětřesením
29. března 2011 01:49

HODONÍN/SHEFFIELD (Ecomonitor) - Dejte dohromady záznamy o zemětřeseních z celého světa za dobu 4000 let a ukažte, ve kterých oblastech exponovaných riziku žije nejvíc lidí. Přesně tento postup na vytvoření interaktivní mapy míst ohrožených zemskými otřesy dodržel tým geografa Benjamina Henniga z univerzity v anglickém Sheffieldu. Informuje o tom server LiveScience.
(Celý text)

Meditace v pavilonu motýlů
28. března 2011 11:10

PRAHA (Lidové noviny) - Nedělá civilizace vlastně dobře, že nechává lidi pomalu vymizet, že je „nechává nenarodit se“? Nad zásadní otázkou současnosti se ve své eseji zamýšlí biolog Stanislav Komárek.
(Celý text)

Český internet pomáhá - projekt internetové charitativní sbírky
28. března 2011 10:04

() - Český internet pomáhá. Tak se jmenuje projekt charitativní internetové sbírky, kterou organizují Konto BARIÉRY a Člověk v tísni. Mediální podporu současně poskytují největší hráči českého internetu i řada menších společností. Od 21. března mohou uživatelé českého internetu přispět libovolnou částkou čtyřiadvacetiletému Kryštofovi na vozík nebo dvanáctiletému Lukáškovi na speciální rehabilitační přístroj Motomed, podpořit vzdělávání v Etiopii nebo zlepšit zdravotní péči pro znásilněné ženy v Kongu. Ekolist.cz je jedním z partnerů projektu. Podrobnosti k projektu přináší speciální webová stránka www.internetpomaha.cz.
(Celý text)

Sloni a lidé – dříve spojenci, dnes nepřátelé na život a na smrt
28. března 2011 01:20

JIA GABHARU/HODONÍN (Ecomonitor) - V době sklizně se v himalájském podhůří Indie každou noc rozhoří boj o přežití. Proti sobě stojí nesmiřitelní protivníci, kteří jsou spjati generacemi společného soužití. Touha přežít stála podle serveru The Miami Herald jen loni 650 životů.
(Celý text)

Podle UNICEF plýtvá Irák polovinou svých vodních zdrojů
26. března 2011 07:08

BAGDÁD/HODONÍN (Ecomonitor) - Irák zbytečně plýtvá polovinou svých vodních zdrojů. V zemi zároveň nemá šest milionů obyvatel přístup k nezávadné pitné vodě. Informace zazněla na mimořádném zasedání OSN v předvečer oslav Mezinárodního dne vody, píše server TerraDaily.
(Celý text)

Stráský navrhuje kácet ve třetině prvních zón
25. března 2011 15:44

PRAHA (Ekolist) - Dočasně jmenovaný ředitel Jan Stráský předkládá návrh na řešení kůrovcové kalamity v lesích Národního parku Šumava. Návrh předložený ministru životního prostředí navrhuje kácení v prvních zónách národního parku i chemické zásahy. Materiál na svých stránkách zveřejnil server Aktuálně.cz.
(Celý text)

Archeologové jásají, objevili nové „nejstarší Američany“
25. března 2011 02:00

WASHINGTON (Ekolist) - Málokdy jediný objev přinutí vědce přepsal učebnice, tentokrát se to však stalo. Americkým archeologům se podle nového čísla časopisu Science podařilo vyvrátit jednu z klíčových tezí o osidlování severoamerického kontinentu. Objevili totiž první zcela průkazné důkazy existence nových nepopsaných lidských komunit, tedy prvních „Američanů“.
(Celý text)

Jednou přírodní děje, jindy přírodní katastrofy
25. března 2011 01:48

BOSTON/HODONÍN (Ecomonitor) - Příroda je v neustálém pohybu. Činí tím planetu obyvatelnou. Kromě případů, kdy přírodní děje Země smetou její obyvatele, píše server Christian ScienceMonitor.
(Celý text)

Ministr Kocourek chce prolomit limity těžby, Věci veřejné hrozí vetem
24. března 2011 13:03

PRAHA (Ekolist) - Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) navrhuje prolomit územní limity těžby, které dvacet let chrání ložiska hnědého uhlí v Ústeckém kraji. Důvodem je nedostatek energetické suroviny pro teplárny, hnědé uhlí podle ministerstva nemůže nahradit ani biomasa, ani zemní plyn. Prolomení limitů se nelíbí ochráncům životního prostředí, ale ani Věcem veřejným (VV). Pokud by vláda měla o prolomení hlasovat, využijí prý VV právo veta.
(Celý text)

Biopotravina roku? Biolovečák z nekastrovaných prasat
24. března 2011 10:11

PRAHA (Ekolist) - Josef Sklenář z biofarmy Sasov vyhrál ceny Biopotravina roku už v roce 2004 za biouherák. Včera dostal tuto cenu znovu, za lovečák vyráběný z kanců, tedy prasat, která nebyla kastrována. „Ušetřili jsme zvíře zbytečného drastického zákroku,“ říká farmář.
(Celý text)

Urychlí japonské zemětřesení zkázu Kalifornie? Nesmysl, tvrdí vědci
24. března 2011 02:00

LOS ANGELES (Ekolist) - Každý o tom někdy slyšel: žít v Kalifornii znamená čekat, že v budoucnosti přijde „Big One“ - tedy ničivé zemětřesení nebývalého rozsahu. Předpovídají ho generace geologů, je zřejmé, že jednou živly udeří. Jen není jasné, kdy.
(Celý text)

Slavomír Lener: Buďte jako švédští hokejisté, jezděte do práce na kole
23. března 2011 14:49

PRAHA (Ekolist) - Jaký je rozdíl mezi švédskými a českými hokejisty? Ti švédští podle šéftrenéra Českého svazu ledního hokeje Slavomíra Lenera jezdí na tréninky a zápasy na kolech. „Nedovedu si představit, že by hokejista Sparty nebo Slávie přijel na zápas na kole,“ říká Lener, který sám kolo jako dopravní prostředek hodně využíval při svém pobytu v Kanadě. Nyní se rozhodl podpořit soutěž Auto*Matu „Do práce na kole“, která má lidi nalákat k tomu, aby tento dopravní prostředek zkusili používat.
(Celý text)

Nové tramvaje Praha nepotřebuje, říká zastupitel
23. března 2011 06:08

PRAHA (Ecomonitor) - O nákupu nových tramvají Škoda T15 se v Praze říká, že skončí skandálem, prohlásil ve vysílání Radiožurnálu zastupitel hlavního města Tomáš Hudeček (TOP 09). Podle magistrátní opozice byly smlouvy na nákup 250 souprav až za 20 miliard korun šité na míru jedné firmě a jsou prakticky nevypověditelné.
(Celý text)

Jak a proč kvetou lilie? Matematici na Harvardu to spočítali
23. března 2011 02:00

WASHINGTON (Ekolist) - Co přesně pohání vpřed unikátní a zdánlivě dobře známý proces kvetení lilie? Harvardští matematici se nyní pokusili aplikovat své postupy na popis otevírání květu těchto květin. Zjistili překvapivý fakt: hlavní roli v tom hraje růst okrajových částí okvětních lístků, a ne tedy, jak se předpokládalo, růst partií uprostřed lístků.
(Celý text)

Průzkum: Češi by chtěli vodu z kohoutku, přesto kupují balenou
22. března 2011 06:00

PRAHA (Ekolist) - Tři čtvrtiny Čechů kupují balenou vodu, ač mají k vodě z vodovou pozitivní vztah. Vyplývá to z výzkumu zveřejněném agenturou Synovate, který vznikl v rámci projektu Česko pije vodovodu. A přestože by čtyři pětiny zákazníků vodu z kohoutku v restauraci uvítali, obsluhu o ní nepožádají.
(Celý text)

Za „vrásky“ psů šarpejů může genetická porucha
22. března 2011 02:00

LONDÝN (Ekolist) - Skupina odborníků rozklíčovala nebývalou otázku: Co činí šarpeje šarpejem, nebo-li co způsobuje charakteristické „vrásky“ tohoto plemena psů. Biologové ve spolupráci s lékaři zjistili, že za vším stojí genetická mutace související s onemocněním zvaným syndrom periodických horeček.
(Celý text)

Za „vrásky“ psů šarpejů může genetická porucha
22. března 2011 02:00

LONDÝN (Ekolist) - Skupina odborníků rozklíčovala nebývalou otázku: Co činí šarpeje šarpejem, nebo-li co způsobuje charakteristické „vrásky“ tohoto plemena psů. Biologové ve spolupráci s lékaři zjistili, že za vším stojí genetická mutace související s onemocněním zvaným syndrom periodických horeček.
(Celý text)

Předchozí | 1 | .. | 1647 | 1648 | 1649 | 1650 | 1651 | .. | 2140 | Další

Online diskuse
V Krkonoších se objevil los evropský
6. května 2024 14:14

PRAHA (Ekolist) - Jelen evropský byl po desítky let největším savcem žijícím v Krkonoších. O tento svůj primát v budoucnu může přijít, protože se v Krkonoších objevil los evropský. Na tísňové lince Správy KRNAP jsme včera přijali opakovaná hlášení o pozorování potulujícího se losa evropského v okolí východokrkonošského Žacléře. Jedná se o druh, který zde byl doma a člověk jej v minulosti vyhubil.
(Celý text)

Studie: Jedovatí hadi budou kvůli globálnímu oteplování zřejmě masově migrovat
6. května 2024 12:36

LONDÝN (ČTK) - Změna klimatu pravděpodobně povede k masové migraci jedovatých hadů do nových regionů a zemí, které na to nejsou připravené, což jejich obyvatele učiní zranitelnějšími vůči uštknutí. Napsal to list The Guardian s odkazem na studii, podle které se nejvíce plazů zřejmě ze sousedních zemí přesune do Nepálu, Nigeru, Namibie, Číny a Barmy.
(Celý text)

Vláda projedná novelu veterinárního zákona, která zavádí kamery na jatkách
6. května 2024 12:18

PRAHA (ČTK) - Vláda v úterý projedná novelu veterinárního zákona, která by měla mimo jiné zavést kamery na jatkách. Novela reaguje na nová nařízení Evropské komise vydávaná pro veterinární péči. Novelu připravilo ministerstvo zemědělství. Připomínkové řízení skončilo loni v prosinci. Účinnost zákona předpokládá ministerstvo od roku 2025.
(Celý text)

O hledání travičů, výcviku psů a nebezpečnosti karbofuranu. Rozhovor s Klárou Hlubockou, psovodkou České společnosti ornitologické
6. května 2024 05:15

PRAHA (Ekolist) - Odhalit člověka, který ve volné krajině klade otrávené návnady, není jednoduché. Nedávno se díky spolupráci Policie ČR a psí jednotky České společnosti ornitologické povedlo jednoho traviče odhalit. O práci a výcviku psí jednotky jsme hovořili s Klárou Hlubockou, psovodkou České společnosti ornitologické.
(Celý text)

Původní druhy rostlin z české krajiny mizí, šíří se teplomilné, potvrdila studie
6. května 2024 02:00

BRNO (ČTK) - Původní druhy rostlin z české přírody mizí, krajinou se šíří teplomilné a nepůvodní druhy. Potvrdila to studie, která vznikla na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity ve spolupráci s Botanickým ústavem Akademie věd ČR a dalšími univerzitami. Masarykova univerzita o tom informovala na svém webu.
(Celý text)

Ministr životního prostředí Hladík není proti výstavbě dostupného bydlení na zemědělské půdě
6. května 2024 01:20

(ČTK) - Ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) není proti výstavbě dostupného nájemního bydlení na zemědělské půdě, stavět by na ní ale měly obce, nikoli soukromí developeři. Hladík to uvedl v rozhovoru s ČTK. Vládní novelu omezující výstavbu na nejkvalitnější zemědělské půdě v pátek schválila Sněmovna. Právnické osoby, tedy právě soukromí developeři, mohou za určitých podmínek na stavbu dostupného bydlení získat i státní dotaci.
(Celý text)

Účinnost přípravků proti škůdcům klesá, uvedl výzkumník ze zemědělské univerzity
6. května 2024 01:15

PRAHA (ČTK) - Účinnost přípravků proti škůdcům se snižuje, může za to omezování počtu povolených účinných látek v přípravcích na ochranu rostlin, upozornil Jan Kazda z Katedry ochrany rostlin České zemědělské univerzity v Praze. Vzniká tak populace odolných škůdců a zemědělci musejí používat méně šetrné přípravky a jejich aplikaci opakovat, dodal. V Česku se i tak pesticidy využívají v menším množství, než je evropský průměr.
(Celý text)

U Brniště plánují postavit šest větrných elektráren, ne všichni v obci jsou pro
6. května 2024 00:27

BRNIŠTĚ (ČTK) - V Brništi na Českolipsku plánují postavit šest větrných elektráren, každou o výšce kolem 150 metrů a instalovaném výkonu sedm megawattů (MW). O záměru vedení obce minulý týden diskutovalo s obyvateli. Původně se mluvilo o 14 až 15 elektrárnách, to ale obec odmítla. Šest je maximum, řekl na jednání starosta Michal Vinš (NEZ). Impulzem k záměru byl zájem společnosti ČEZ Obnovitelné zdroje postavit v Brništi větrný park, teď má obec na stole dalších pět nabídek.
(Celý text)

V ostravské zoo vznikne expozice pro tučňáky, konkrétní druh se vybírá
5. května 2024 23:43

OSTRAVA (ČTK) - V ostravské zoologické zahradě vznikne expozice pro tučňáky. Město hledá zhotovitele stavby, jejíž výstavba by mohla začít letos na podzim a podle odhadů by měla stát 145 milionů korun bez DPH. Tučňáky zahrada, založená v roce 1951, dosud nechovala.
(Celý text)

Vědci objevili na souostroví Galapágy možnou školku kladivounů
5. května 2024 19:51

QUITO (ČTK) - Tým vědců objevil u jednoho z ostrovů ekvádorského souostroví Galapágy potenciální místo pro rozmnožování kladivounů obecných. Informovala o tom agentura Reuters s odkazem na prohlášení národního parku, podle kterého se jedná o velice vzácný nález. Pokud by se existence takzvané školky potvrdila, jednalo by se o první místo na Galapágách, kde se tento druh rozmnožuje.
(Celý text)

Hasiči odstraňují roje včel jen z veřejných prostranstvích či v případě ohrožení
5. května 2024 18:58

PARDUBICE (ČTK) - V posledních dnech evidují hasiči zvýšený počet telefonátů na tísňovou linku se žádostí o odstranění rojů včel či jiného bodavého hmyzu. Opakovaně upozorňují, že v takových situacích zasahují jen tehdy, pokud jde o veřejné prostranství nebo akutně hrozí ohrožení zdraví lidí, například alergiků. Na webu to uvedla mluvčí hasičů Pardubického kraje Vendula Horáková. Někdy stačí počkat, až včely odletí, jindy je třeba zavolat specializovanou firmu.
(Celý text)

Italské ministerstvo zdravotnictví zakázalo populární jógu se štěňaty
5. května 2024 18:56

ŘÍM (ČTK) - Italské ministerstvo zdravotnictví zakázalo populární cvičení jógy za přítomnosti štěňat. Tento týden vydalo směrnici, podle které by se lekce "puppy yogy" měly konat jen s dospělými psy, píše server stanice CNN a italská média. Cílem opatření je podle úřadů chránit zdraví zvířat a bezpečnost cvičících. Rozhodnutí uvítali ochránci zvířat, kteří módní formu cvičení jógy kritizovali.
(Celý text)

Lepra se ve středověku přenášela mezi veverkami a lidmi, tvrdí studie
5. května 2024 13:00

LONDÝN (ČTK) - Lepra se ve středověké Anglii přenášela mezi lidmi a veverkami. Zjištění podporuje teorii, že při šíření této nemoci mohl hrát roli obchod s kožešinami, uvedla studie, o které informoval list The Guardian.
(Celý text)

Jaký je aktuální zdravotní stav našich lesů?
5. května 2024 05:23

PRAHA (Ekolist) - Zdravotní stav lesů je výrazně rozdílný u „mladých“ a „starých“ porostů. Například u smrku je průměrná defoliace porostů do 60 let věku pouze 13 %, zatímco u porostů nad 120 let je to více než 37 %. U buku je průměrná defoliace porostů do 60 let 11 % a průměrná defoliace porostů nad 120 let je dvojnásobná. Je však nutné rozlišovat mezi „starými lesy“, které se dlouhodobě vyvíjely bez zásahu člověka, a monokulturními porosty nad 120 let, které mají obvykle sníženou vitalitu. Přitom stáří hospodářských lesů v posledním století výrazně narůstá – zatímco lesy starší 100 let se v roce 1920 vyskytovaly pouze na 3 % porostní půdy, v současné době je to již více než 20 %.
(Celý text)

Výborný: Přísnější ochrana půdy pomůže navrátit do krajiny aleje a remízky
5. května 2024 01:54

PRAHA (ČTK) - Přísnější ochrana nejlepší zemědělské půdy, kterou tento týden schválili poslanci, pomůže do krajiny navrátit původní krajinné prvky, jako jsou stromořadí, remízky nebo mokřady. Více je také zajištěno zachování půdy dalším generacím, řekl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Agrovoltaiky, které budou moci pěstitelé stavět například v ovocných sadech, pak mohou podle ministra snížit škody na úrodě způsobené mrazem. Výborný nicméně připustil, že by novela mohla být v některých parametrech ambicióznější.
(Celý text)

Ochránci rozšiřují péči o suché skalnaté svahy u Vladislavi, pasou tam i ovce
5. května 2024 01:05

VLADISLAV (ČTK) - Ochránci přírody rozšiřují péči o suché skalnaté svahy okolo Vladislavi na Třebíčsku. Dřívější pastviny minulá desetiletí zarůstaly, odstranit bylo potřeba náletové dřeviny, například trnky. Trávu tam tento týden začalo spásat i malé stádo ovcí. V dlouhodobé aktivitě teď základní organizaci Českého svazu ochránců přírody (ČSOP) v Kněžicích pomohlo zapojení do širšího projektu dotovaného z takzvaných norských fondů, řekl Václav Křivan z této organizace.
(Celý text)

Nové zavlažovací vaky podpoří rozvoj kořenů u vzrostlých stromů v Brně
5. května 2024 00:50

BRNO (ČTK) - Vitalitu i odolnost vůči vyvrácení a suchu mají u velkých a významných stromů v Brně zajistit zavlažovací vaky. Veřejná zeleň města Brna technologii poprvé vyzkoušela koncem března u jasanu na Moravském náměstí, jenž je jedním z mála vzrostlých stromů v okolí a má vliv na jeho ochlazování. Příspěvková organizace města pořídila čtyři vaky dohromady za 100 000 korun, řekl náměstek primátorky pro životní prostředí Filip Chvátal (KDU-ČSL).
(Celý text)

Královéhradecký útulek pro zvířata by se měl stát i centrem lesní pedagogiky
5. května 2024 00:49

HRADEC KRÁLOVÉ (ČTK) - Útulek pro opuštěná zvířata v Hradci Králové by se měl v budoucnu stát také centrem lesní pedagogiky. Děti by v něm měly vedle chovu psů a koček poznat i život v lese, seznámit se s dravci a dalšími lesními zvířaty. Plánují to Městské lesy Hradec Králové, které útulek od letošního února provozují. Útulek, který nově nese jméno Azyl pro zvířata, již začal zavádět programy pro veřejnost. ČTK to řekl ředitel Městských lesů Milan Zerzán.
(Celý text)

Děčínská zoo chce ke svému 75. výročí vytvořit český rekord
5. května 2024 00:42

DĚČÍN (ČTK) - Děčínská zoologická zahrada si chce k 75. výročí vzniku nadělit vytvoření českého rekordu. Žádá proto návštěvníky, aby v den velkolepé oslavy, 11. května, dorazili v jakémkoliv tričku, na němž bude vyobrazený medvěd. Může jít o obrázek, fotografii, nášivku i vlastnoručně vytvořenou podobiznu, uvedla mluvčí zoo Alena Houšková. Zoo má medvěda ve svém znaku. Její ikonou je medvěd kamčatský Bruno, který byl inspirací k rekordu a bude i hlavní hvězdou oslavy.
(Celý text)

Olomoucká zoo má po 14 letech mládě kondora královského, vylíhlo se v Liberci
4. května 2024 23:22

LIBEREC (ČTK) - Velkého úspěchu dosáhla liberecká zoo ve své speciální líhni dravých ptáků. Před několika týdny se v ní vyklubalo mládě kondora královského z vejce, které pocházelo od páru ze Zoo Olomouc. Nyní je mládě již zpět v této zahradě. Naposledy se mládě kondora v Olomouci podařilo odchovat před 14 lety.
(Celý text)

Olomoucká zoo má po 14 letech mládě kondora královského, vylíhlo se v Liberci
4. května 2024 23:22

LIBEREC (ČTK) - Velkého úspěchu dosáhla liberecká zoo ve své speciální líhni dravých ptáků. Před několika týdny se v ní vyklubalo mládě kondora královského z vejce, které pocházelo od páru ze Zoo Olomouc. Nyní je mládě již zpět v této zahradě. Naposledy se mládě kondora v Olomouci podařilo odchovat před 14 lety.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 2140 | Další