ecomonitor.cz
verze pro tisk
Drahá nafta se nelíbí dopravcům, chtějí odečty daní
16. dubna 2011 14:19

PRAHA (Ecomonitor) - V ČR je údajně cena nafty pátá nejvyšší v Evropě. Dopravci, kteří jezdí do zahraničí, proto tankují v jiných zemích a česká státní kasa tak přichází o miliardy korun. Uvedl to generální tajemník sdružení autodopravců ČESMAD Bohemia Martin Špryňar v Impulsech Václava Moravce na Rádiu Impuls.
(Celý text)

Jarní číslo Naší přírody 02/2011
15. dubna 2011 13:33

(Naše příroda) - Hned na prvních stránkách dubnového čísla Naší přírody Vás jistě potěší koberce bledulí a sněženek v moravských lužních lesích. Přečtete si také o hmyzu, který nám saje krev a naučíte se bezpečně rozpoznat ondatru, nutrii a bobra. Dozvíte se, proč a jak ptáci migrují a které rostliny se adaptovaly na slanou půdu. Na výlet se tentokrát vydáme na Slovensko, do méně známé části turisticky atraktivního Slovenského ráje a také za písečnými dunami do Polska. Nejen milovníky makrofotografie potěší pohled do půvabného světa mechorostů a o zážitky nejen s vážkami se s námi tentokrát podělí populární zpěvák Dan Bárta.
(Celý text)

Do ČR dorazily "ekobanány" s logem žabičky. Málokdo ho zatím zná
15. dubna 2011 06:00

PRAHA (Ekolist) - Milovníci banánů si toho možná už všimli. Banány značky Chiquita mají na sobě ekoznačku – zelené logo s žabičkou. Česká republika je první zemí v rámci střední a východní Evropy a desátou na světě, kde Chiquita logo se žabkou představuje.
(Celý text)

Převrat v pohledu na dinosaury: byla to i noční zvířata
15. dubna 2011 02:00

WASHINGTON (Ekolist) - Tvůrci filmu Jurský park byli v jedné věci zřejmě blíže realitě, než si uvědomovali: nové výzkumy k překvapení vědců ukázaly, že masožraví dinosauři převážně lovili v noci.
(Celý text)

Návrat do divočiny: rodinný film o zvířecích sirotcích má dnes premiéru
14. dubna 2011 09:54

PRAHA (Ekolist) - V pražském kině IMAX má dnes premiéru film Návrat do divočiny přibližující práci dvou neobyčejných dam s podobným posláním. Zatímco Daphne M. Sheldricková pomáhá sloním sirotkům v Keni, Biruté Mary Galdikasová zase těm orangutaním na Borneu. Jejich společným cílem pak je naučit sirotky žít v jejich přirozeněm prostředí a vrátit je do divoké přírody.
(Celý text)

Pražský elektrobus má problémy, čtvrtinu jízd za něj zaskakuje „nafťák“
14. dubna 2011 03:33

PRAHA (Ekolist) - Od loňského ledna jezdí v centru Prahy minibus na elektrický pohon. Kromě nesporných výhod, jako je šetrnost k životnímu prostředí, má však tento vůz i nevýhody. Jednou z nich je častá poruchovost. Souvisí to s elektromotorem, který vůz pohání?
(Celý text)

Akademici: V prvních zónách Šumavy nekácet!
13. dubna 2011 13:34

PRAHA (Ekolist) - Do vyhrocené diskuze o Šumavě se zapojila i Akademie věd ČR. Přírodovědci tvrdí, že v evropských poměrech jsou Stráského plány zcela nestandardním zásahem do národního parku. Šumava je evropsky chráněnou lokalitou sítě Natura 2000 a za neuvážené kroky by tak mohly Česku případně hrozit sankce od EU. Podle vědců je třeba chránit neporušená přírodní území na Šumavě jako součást přírodního dědictví a neměly by se narušovat jedinečné vazby mezi zdejšími organismy. Na lesy v chráněných oblastech by zkrátka nemělo být nahlíženo jako lesy hospodářské.
(Celý text)

Chcete potkat v lese zubra? Brzy to bude možné (ač ne snadné)
13. dubna 2011 04:00

Ralsko-Kuřívody (Ekolist) - Návraty zvířat do míst, kde po nich dlouho nebylo ani vidu ani slechu, nebývají snadné. O to více jsou však zajímavé. Ochranářům se třeba podařilo vrátit do šumavských lesů rysa a vybudovat tam jeho životaschopnou populaci. Naproti tomu třeba velkolepý návrat bobrů na jižní Moravě vyvolal vlnu “protibobřích“ nálad, protože toto zvíře umí přetvářet krajinu k obrazu svému opravdu rychle. Ale co návrat něčeho většího? Něčeho o hodně většího?
(Celý text)

Evropská unie dotuje nelegální rybolov
13. dubna 2011 02:52

PRAHA (Ecomonitor) - Samotné Španělsko čerpá 46 % z celkových evropských dotací určených na podporu rybolovu. A to i přesto, že španělští rybáři provozují nelegální rybolov, napsal server Ecologiaverde.com. Evropská unie, která se na mezinárodním poli snaží nelegální rybolov omezit, jej tak sama dotuje.
(Celý text)

Závod elektromobilů pojede do Prahy, domácí tým shání auto
13. dubna 2011 02:27

PRAHA (Ekolist) - Prahu navštívil 11. dubna při příležitosti zahájení projektu Praha elektromobilní dobrodruh Louis Palmer, který se v roce 2007 vydal na cestu kolem světa. Po roce a půl dojel se svým vozem Solar Taxi na alternativní pohon do cíle. Nebyl to ale konec, byl to začátek, prohlásil Palmer.
(Celý text)

Ornitologové řeší záhadu „nahých tučňáků“, ptáků bez peří
12. dubna 2011 02:00

WASHINGTON (Ekolist) - Případů přibývá, ale nikdo zatím netuší, co se děje: v posledních letech ornitologové po světě zaznamenávají výrazný nárůst případů, kdy se mláďata tučňáků rodí bez peří. „Nazí tučňáci“, jak se jim přezdívá, se vyskytují například v Jižní America a Jižní Africe, a právě tam nyní vědci spojili své síly, aby zjistili, co by toho mohlo být příčinou.
(Celý text)

Tesla Roadster zvítězila v alternativní Rally Monte Carlo
12. dubna 2011 01:23

PRAHA (Ecomonitor) - Slavná Rally Monte Carlo prověřila elektromobily v podmínkách skutečného závodu.
(Celý text)

Praha chce být „tahounem elektromobilů“. Zatím nemá skoro žádný
11. dubna 2011 17:00

PRAHA (Ekolist) - Pražský magistrát dnes odstartoval svůj nový projekt Praha elektromobilní. Jeho cílem je otestovat v praxi, jaké ekologické i ekonomické přínosy přinese používání elektromobilů v hlavním městě.
(Celý text)

Jaroslav Martínek: Je třeba změnit náš přístup k cyklistice
11. dubna 2011 14:17

PRAHA (Ecomonitor) - Národní cyklokoordinátor Jaroslav Martínek v pořadu Host Radiožurnálu odpovídal na dotazy čtenářů. Vysvětlil, co brání rozvoji cyklistiky, jaký je vztah mezi řidiči a cyklisty i proč nesmí cyklista jezdit po chodníku.
(Celý text)

Debata Ekolistu: Pomohl rok biodiverzity k zachování rozmanitosti?
11. dubna 2011 11:45

PRAHA (Ekolist) - Valné shromáždění OSN vyhlásilo loňský rok Mezinárodním rokem biodiverzity. Hlavní cíl, tedy zastavit nebo zpomalit ztrátu biodiverzity, se ovšem splnit nepovedlo. Byl to tedy neúspěch, nebo se něco přeci jen povedlo? A co se dělo v České republice? Ekolist se zeptal úředníků OSN, Evropské unie i nevládní sféry.
(Celý text)

Krajina, hory a životní prostředí. Nejlepší fotografie jsou k vidění na Staroměstské radnici
11. dubna 2011 11:12

PRAHA (Ekolist) - Nejlepší snímky z fotografické soutěže zaměřené na krajinu, hory a životní prostředí Štíty Viléma Heckela jsou od středy k vidění na Staroměstské radnici v Praze. Vítězné fotografie ze zatím posledního, tedy třetího bienále soutěže jsou navíc doplněny nejpovedenějšími fotografiemi z let 2007 a 2009. Celá výstava nazvaná My a příroda dnes trvá do konce května.
(Celý text)

Rok jinak Jana Rybáře: Co je "nezisk", jak se vaří voda a jak připravit kormorána
11. dubna 2011 11:07

() - První čtvrtrok Roku jinak, který trávím v redakci serveru Ekolist.cz, je za mnou. A co se mi tedy nyní honí hlavou? Připomeňme, že mojí hlavní rolí v Roce jinak je vzít mé zkušenosti ze sektoru tzv. ziskového a předat je sektoru tzv. neziskovému, k němuž Ekolist.cz patří.
(Celý text)

Biopaliva: Chceme na rok potravu pro člověka, nebo jednu nádrž teréňáku?
11. dubna 2011 11:06

BUDAPEŠŤ (Ekolist) - „Z 240 kilogramů kukuřice umíme vyrobit asi 100 litrů ethanolu. Země si pak musejí rozmyslet, jestli toto množství kukuřice využijí radši na výživu jednoho člověka po celý rok, nebo na jedno natankování nějakého sportovního užitkového vozidla,“ říká v rozhovoru Pasquale Steduto, jenž v Organizaci OSN pro výživu (FAO) vede oddělení pro nakládání s vodou. Jak uvádí, biopaliva přispěla ke vzrůstu cen potravy a na mnoha místech s potravinami soupeří jak o půdu, tak o vodu.
(Celý text)

V Rakousku se zbavují starých vagónů. A České dráhy je koupí
10. dubna 2011 13:25

PRAHA (Ecomonitor) - Podle deníku idnes.cz bude modernizace vozového parku Českých drah probíhat svérázně. Od rakouských státních železnic ÖBB totiž za necelé 2 miliardy eur nakoupí 32 vyřazených rychlíkových vagónů z let 1980 až 1982, které údajně zlepší komfort na rychlíkových tratích.
(Celý text)

Jablonecká bižuterie pomáhá bojovat s ruskými lesními požáry
9. dubna 2011 06:00

PRAHA (Ekolist) - Loni v létě byly rozsáhlé oblasti Ruska zachváceny katastrofálními lesními požáry. Země se s jejich následky dodnes plně nevyrovnala a mnozí se děsí, že by se podobná situace mohla opakovat i letos. Snaží se proto lesy proti požárům co nejvíc pročistit. Získávat prostředky jim přitom pomáhá i nečekaný spojenec – jablonecká bižuterie.
(Celý text)

Jablonecká bižuterie pomáhá bojovat s ruskými lesními požáry
9. dubna 2011 06:00

PRAHA (Ekolist) - Loni v létě byly rozsáhlé oblasti Ruska zachváceny katastrofálními lesními požáry. Země se s jejich následky dodnes plně nevyrovnala a mnozí se děsí, že by se podobná situace mohla opakovat i letos. Snaží se proto lesy proti požárům co nejvíc pročistit. Získávat prostředky jim přitom pomáhá i nečekaný spojenec – jablonecká bižuterie.
(Celý text)

Předchozí | 1 | .. | 1647 | 1648 | 1649 | 1650 | 1651 | .. | 2140 | Další

Online diskuse
V Krkonoších se objevil los evropský
6. května 2024 14:14

PRAHA (Ekolist) - Jelen evropský byl po desítky let největším savcem žijícím v Krkonoších. O tento svůj primát v budoucnu může přijít, protože se v Krkonoších objevil los evropský. Na tísňové lince Správy KRNAP jsme včera přijali opakovaná hlášení o pozorování potulujícího se losa evropského v okolí východokrkonošského Žacléře. Jedná se o druh, který zde byl doma a člověk jej v minulosti vyhubil.
(Celý text)

Studie: Jedovatí hadi budou kvůli globálnímu oteplování zřejmě masově migrovat
6. května 2024 12:36

LONDÝN (ČTK) - Změna klimatu pravděpodobně povede k masové migraci jedovatých hadů do nových regionů a zemí, které na to nejsou připravené, což jejich obyvatele učiní zranitelnějšími vůči uštknutí. Napsal to list The Guardian s odkazem na studii, podle které se nejvíce plazů zřejmě ze sousedních zemí přesune do Nepálu, Nigeru, Namibie, Číny a Barmy.
(Celý text)

Vláda projedná novelu veterinárního zákona, která zavádí kamery na jatkách
6. května 2024 12:18

PRAHA (ČTK) - Vláda v úterý projedná novelu veterinárního zákona, která by měla mimo jiné zavést kamery na jatkách. Novela reaguje na nová nařízení Evropské komise vydávaná pro veterinární péči. Novelu připravilo ministerstvo zemědělství. Připomínkové řízení skončilo loni v prosinci. Účinnost zákona předpokládá ministerstvo od roku 2025.
(Celý text)

O hledání travičů, výcviku psů a nebezpečnosti karbofuranu. Rozhovor s Klárou Hlubockou, psovodkou České společnosti ornitologické
6. května 2024 05:15

PRAHA (Ekolist) - Odhalit člověka, který ve volné krajině klade otrávené návnady, není jednoduché. Nedávno se díky spolupráci Policie ČR a psí jednotky České společnosti ornitologické povedlo jednoho traviče odhalit. O práci a výcviku psí jednotky jsme hovořili s Klárou Hlubockou, psovodkou České společnosti ornitologické.
(Celý text)

Původní druhy rostlin z české krajiny mizí, šíří se teplomilné, potvrdila studie
6. května 2024 02:00

BRNO (ČTK) - Původní druhy rostlin z české přírody mizí, krajinou se šíří teplomilné a nepůvodní druhy. Potvrdila to studie, která vznikla na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity ve spolupráci s Botanickým ústavem Akademie věd ČR a dalšími univerzitami. Masarykova univerzita o tom informovala na svém webu.
(Celý text)

Ministr životního prostředí Hladík není proti výstavbě dostupného bydlení na zemědělské půdě
6. května 2024 01:20

(ČTK) - Ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) není proti výstavbě dostupného nájemního bydlení na zemědělské půdě, stavět by na ní ale měly obce, nikoli soukromí developeři. Hladík to uvedl v rozhovoru s ČTK. Vládní novelu omezující výstavbu na nejkvalitnější zemědělské půdě v pátek schválila Sněmovna. Právnické osoby, tedy právě soukromí developeři, mohou za určitých podmínek na stavbu dostupného bydlení získat i státní dotaci.
(Celý text)

Účinnost přípravků proti škůdcům klesá, uvedl výzkumník ze zemědělské univerzity
6. května 2024 01:15

PRAHA (ČTK) - Účinnost přípravků proti škůdcům se snižuje, může za to omezování počtu povolených účinných látek v přípravcích na ochranu rostlin, upozornil Jan Kazda z Katedry ochrany rostlin České zemědělské univerzity v Praze. Vzniká tak populace odolných škůdců a zemědělci musejí používat méně šetrné přípravky a jejich aplikaci opakovat, dodal. V Česku se i tak pesticidy využívají v menším množství, než je evropský průměr.
(Celý text)

U Brniště plánují postavit šest větrných elektráren, ne všichni v obci jsou pro
6. května 2024 00:27

BRNIŠTĚ (ČTK) - V Brništi na Českolipsku plánují postavit šest větrných elektráren, každou o výšce kolem 150 metrů a instalovaném výkonu sedm megawattů (MW). O záměru vedení obce minulý týden diskutovalo s obyvateli. Původně se mluvilo o 14 až 15 elektrárnách, to ale obec odmítla. Šest je maximum, řekl na jednání starosta Michal Vinš (NEZ). Impulzem k záměru byl zájem společnosti ČEZ Obnovitelné zdroje postavit v Brništi větrný park, teď má obec na stole dalších pět nabídek.
(Celý text)

V ostravské zoo vznikne expozice pro tučňáky, konkrétní druh se vybírá
5. května 2024 23:43

OSTRAVA (ČTK) - V ostravské zoologické zahradě vznikne expozice pro tučňáky. Město hledá zhotovitele stavby, jejíž výstavba by mohla začít letos na podzim a podle odhadů by měla stát 145 milionů korun bez DPH. Tučňáky zahrada, založená v roce 1951, dosud nechovala.
(Celý text)

Vědci objevili na souostroví Galapágy možnou školku kladivounů
5. května 2024 19:51

QUITO (ČTK) - Tým vědců objevil u jednoho z ostrovů ekvádorského souostroví Galapágy potenciální místo pro rozmnožování kladivounů obecných. Informovala o tom agentura Reuters s odkazem na prohlášení národního parku, podle kterého se jedná o velice vzácný nález. Pokud by se existence takzvané školky potvrdila, jednalo by se o první místo na Galapágách, kde se tento druh rozmnožuje.
(Celý text)

Hasiči odstraňují roje včel jen z veřejných prostranstvích či v případě ohrožení
5. května 2024 18:58

PARDUBICE (ČTK) - V posledních dnech evidují hasiči zvýšený počet telefonátů na tísňovou linku se žádostí o odstranění rojů včel či jiného bodavého hmyzu. Opakovaně upozorňují, že v takových situacích zasahují jen tehdy, pokud jde o veřejné prostranství nebo akutně hrozí ohrožení zdraví lidí, například alergiků. Na webu to uvedla mluvčí hasičů Pardubického kraje Vendula Horáková. Někdy stačí počkat, až včely odletí, jindy je třeba zavolat specializovanou firmu.
(Celý text)

Italské ministerstvo zdravotnictví zakázalo populární jógu se štěňaty
5. května 2024 18:56

ŘÍM (ČTK) - Italské ministerstvo zdravotnictví zakázalo populární cvičení jógy za přítomnosti štěňat. Tento týden vydalo směrnici, podle které by se lekce "puppy yogy" měly konat jen s dospělými psy, píše server stanice CNN a italská média. Cílem opatření je podle úřadů chránit zdraví zvířat a bezpečnost cvičících. Rozhodnutí uvítali ochránci zvířat, kteří módní formu cvičení jógy kritizovali.
(Celý text)

Lepra se ve středověku přenášela mezi veverkami a lidmi, tvrdí studie
5. května 2024 13:00

LONDÝN (ČTK) - Lepra se ve středověké Anglii přenášela mezi lidmi a veverkami. Zjištění podporuje teorii, že při šíření této nemoci mohl hrát roli obchod s kožešinami, uvedla studie, o které informoval list The Guardian.
(Celý text)

Jaký je aktuální zdravotní stav našich lesů?
5. května 2024 05:23

PRAHA (Ekolist) - Zdravotní stav lesů je výrazně rozdílný u „mladých“ a „starých“ porostů. Například u smrku je průměrná defoliace porostů do 60 let věku pouze 13 %, zatímco u porostů nad 120 let je to více než 37 %. U buku je průměrná defoliace porostů do 60 let 11 % a průměrná defoliace porostů nad 120 let je dvojnásobná. Je však nutné rozlišovat mezi „starými lesy“, které se dlouhodobě vyvíjely bez zásahu člověka, a monokulturními porosty nad 120 let, které mají obvykle sníženou vitalitu. Přitom stáří hospodářských lesů v posledním století výrazně narůstá – zatímco lesy starší 100 let se v roce 1920 vyskytovaly pouze na 3 % porostní půdy, v současné době je to již více než 20 %.
(Celý text)

Výborný: Přísnější ochrana půdy pomůže navrátit do krajiny aleje a remízky
5. května 2024 01:54

PRAHA (ČTK) - Přísnější ochrana nejlepší zemědělské půdy, kterou tento týden schválili poslanci, pomůže do krajiny navrátit původní krajinné prvky, jako jsou stromořadí, remízky nebo mokřady. Více je také zajištěno zachování půdy dalším generacím, řekl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Agrovoltaiky, které budou moci pěstitelé stavět například v ovocných sadech, pak mohou podle ministra snížit škody na úrodě způsobené mrazem. Výborný nicméně připustil, že by novela mohla být v některých parametrech ambicióznější.
(Celý text)

Ochránci rozšiřují péči o suché skalnaté svahy u Vladislavi, pasou tam i ovce
5. května 2024 01:05

VLADISLAV (ČTK) - Ochránci přírody rozšiřují péči o suché skalnaté svahy okolo Vladislavi na Třebíčsku. Dřívější pastviny minulá desetiletí zarůstaly, odstranit bylo potřeba náletové dřeviny, například trnky. Trávu tam tento týden začalo spásat i malé stádo ovcí. V dlouhodobé aktivitě teď základní organizaci Českého svazu ochránců přírody (ČSOP) v Kněžicích pomohlo zapojení do širšího projektu dotovaného z takzvaných norských fondů, řekl Václav Křivan z této organizace.
(Celý text)

Nové zavlažovací vaky podpoří rozvoj kořenů u vzrostlých stromů v Brně
5. května 2024 00:50

BRNO (ČTK) - Vitalitu i odolnost vůči vyvrácení a suchu mají u velkých a významných stromů v Brně zajistit zavlažovací vaky. Veřejná zeleň města Brna technologii poprvé vyzkoušela koncem března u jasanu na Moravském náměstí, jenž je jedním z mála vzrostlých stromů v okolí a má vliv na jeho ochlazování. Příspěvková organizace města pořídila čtyři vaky dohromady za 100 000 korun, řekl náměstek primátorky pro životní prostředí Filip Chvátal (KDU-ČSL).
(Celý text)

Královéhradecký útulek pro zvířata by se měl stát i centrem lesní pedagogiky
5. května 2024 00:49

HRADEC KRÁLOVÉ (ČTK) - Útulek pro opuštěná zvířata v Hradci Králové by se měl v budoucnu stát také centrem lesní pedagogiky. Děti by v něm měly vedle chovu psů a koček poznat i život v lese, seznámit se s dravci a dalšími lesními zvířaty. Plánují to Městské lesy Hradec Králové, které útulek od letošního února provozují. Útulek, který nově nese jméno Azyl pro zvířata, již začal zavádět programy pro veřejnost. ČTK to řekl ředitel Městských lesů Milan Zerzán.
(Celý text)

Děčínská zoo chce ke svému 75. výročí vytvořit český rekord
5. května 2024 00:42

DĚČÍN (ČTK) - Děčínská zoologická zahrada si chce k 75. výročí vzniku nadělit vytvoření českého rekordu. Žádá proto návštěvníky, aby v den velkolepé oslavy, 11. května, dorazili v jakémkoliv tričku, na němž bude vyobrazený medvěd. Může jít o obrázek, fotografii, nášivku i vlastnoručně vytvořenou podobiznu, uvedla mluvčí zoo Alena Houšková. Zoo má medvěda ve svém znaku. Její ikonou je medvěd kamčatský Bruno, který byl inspirací k rekordu a bude i hlavní hvězdou oslavy.
(Celý text)

Olomoucká zoo má po 14 letech mládě kondora královského, vylíhlo se v Liberci
4. května 2024 23:22

LIBEREC (ČTK) - Velkého úspěchu dosáhla liberecká zoo ve své speciální líhni dravých ptáků. Před několika týdny se v ní vyklubalo mládě kondora královského z vejce, které pocházelo od páru ze Zoo Olomouc. Nyní je mládě již zpět v této zahradě. Naposledy se mládě kondora v Olomouci podařilo odchovat před 14 lety.
(Celý text)

Olomoucká zoo má po 14 letech mládě kondora královského, vylíhlo se v Liberci
4. května 2024 23:22

LIBEREC (ČTK) - Velkého úspěchu dosáhla liberecká zoo ve své speciální líhni dravých ptáků. Před několika týdny se v ní vyklubalo mládě kondora královského z vejce, které pocházelo od páru ze Zoo Olomouc. Nyní je mládě již zpět v této zahradě. Naposledy se mládě kondora v Olomouci podařilo odchovat před 14 lety.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 2140 | Další