ecomonitor.cz
verze pro tisk
Vychází Naše příroda 04/2011
15. srpna 2011 09:12

OLOMOUC (Naše příroda) - Od 10. srpna můžete na stáncích zakoupit nové číslo časopisu Naše příroda, které se mimo jiné v článku M. Kulfana věnuje kamzíku horskému tatranskému, který se vyvinul jako poddruh ve Vysokých Tatrách na Slovensku. Setkat se s ním ale můžete i na hřebenu Nízkých Tater, kde byla před 40 lety vysazena náhradní populace. Do světa pavouků vás zavede Ľubor Čačko, prožijete také setkání s rysem a manželé Motyčkovi vám představí houby, které běžný houbař nesbírá. Na výlet vás pozveme do šumavských hvozdů, aniž jsme při přípravě článku tušili, že letošní prázdniny se o nich bude psát na titulních stranách všech novin…
(Celý text)

Šumava: Pily utichly. O co šlo a co bude dál?
15. srpna 2011 04:07

PRAHA/MODRAVA (Ekolist) - Kácení na Ptačím potoce skončilo, pily utichly a blokáda je odvolána. Správa národního parku vyhlásila, že se jí podařilo kůrovce zastavit. Aktivisté tvrdí, že díky nim nebyly pokáceny stovky stromů. O co vlastně v celém sporu jde, jaké jsou důvody pro kácení a jaké argumenty proti? A najde se nějaké pro všechny přijatelné řešení celého sporu?
(Celý text)

Levné sociální bydlení v Uruguayi? Dům postavený z PET lahví!
14. srpna 2011 02:00

PRAHA (Ecomonitor) - V Uruguayi se začínají využívat naplněné PET lahve ke stavbě vnitřních i obvodových zdí domů. Jedná se o levné a ekologické řešení sociálního bydlení pro rodiny, které nemají střechu nad hlavou, informuje server Ecologiaverde.com.
(Celý text)

Guardian: Britská jezera se pokryla zeleným kobercem z toxických sinic
13. srpna 2011 04:59

STIRLING/HODONÍN (Ecomonitor) - Příjemné teplé počasí a splach fosfátových hnojiv ze zemědělských pozemků do vodních toků daly na mnoha jezerech a vodních kanálech ve Velké Británii vzniknout nehezky vypadajícímu koktejlu zelené barvy, informuje Guardian.
(Celý text)

Šumava: Končí kácení i blokáda. Kdo vlastně vyhrál?
12. srpna 2011 14:00

PRAHA (Ekolist) - Kácení na šumavském Ptačím potoce končí, podle správy národního parku má být pátek posledním dnem, kdy budou v lokalitě úřadovat motorové pily. Aktivisté přeruší blokádu, na místě ale zůstávají .
(Celý text)

Africký hlodavec používá „toxin jedovatých šípů“
12. srpna 2011 05:00

OXFORD (Ekolist) - Africký hlodavec chlupáč dlouhosrstý bývá považován za mírně záhadné zvíře – psi a jiní predátoři, kteří na něj ve volné přírodě zaútočí, se mohou otrávit či dokonce uhynout. Jenže nebylo jasné, proč: v zajetí nebyl tento „jedovatý efekt“ pozorován a zvíře nemá žádné žlázy, které by toxiny vylučovaly.
(Celý text)

LED žárovky: nízká spotřeba není zadarmo
11. srpna 2011 10:30

PRAHA (Ekolist) - Hlavní výhoda osvětlení LED (z anglického light-emitting diode - světlo vyzařující dioda) je nízká spotřeba proudu. Hlavní nevýhoda pro domácí použití je vysoká pořizovací cena. Na místě je tedy otázka, zda má smysl pořídit si domů diodové osvětlení namísto normálních žárovek. A jaké jsou vůbec možnosti diod.
(Celý text)

Jaká je budoucnost městské dopravy? Elektrická a hromadná, tvrdí odborníci
11. srpna 2011 05:00

PRAHA (Ekolist) - Dopravní vize z Číny a budoucnost dopravy v Praze byly hlavní témata odborné debaty. Hovořilo se o veřejné dopravě, automobilismu a dopravě jako takové.
(Celý text)

Problém pro klima – po deseti tisíci letech hořela arktická tundra
11. srpna 2011 01:47

PRAHA/ROCKVILLE (Ecomonitor) - Na území arktické tundry se samovolné požáry nevyskytly po deset tisíc let. Nyní je tato nepředvídatelná událost pro severský region opět realitou. Vědci z floridské univerzity přicházejí s varovným zjištěním. Podle výsledků studie uveřejněné i na serveru ScienceDaily mohou ohně spalující nerozloženou vegetaci urychlit proces globálního oteplování.
(Celý text)

Odvolejte velitele zásahů na Šumavě, vyzvali aktivisté policejního prezidenta
10. srpna 2011 17:54

PRAHA (Ekolist) - Zákroky policie proti aktivistům na Ptačím potoce byly podle účastníků blokády nepřiměřené a některé i ponižující. Proto nevládní organizace Hnutí Duha a Ekologický právní servis vyzývají policejního prezidenta Petra Lessyho, aby odvolal plzeňského krajského ředitele Jaromíra Knížete i velitele zásahu.
(Celý text)

NASA: Japonské tsunami odlomilo kus ledového příkrovu Antarktidy
10. srpna 2011 02:00

WASHINGTON (Ekolist) - Březnové japonské tsunami bylo nesmírně ničivé, na tom není nic nového. Avšak vědci s jistým překvapením zjistili, že jeho dopady byly cítit i na místech vzdálených tisíce kilometrů. Expertům z NASA se podle nově zveřejněné studie podařilo vůbec poprvé zdokumentovat, že energie ničivé vlny dokázala odlomit kus ledového příkrovu Antarktidy zvaného Sulzberger Ice Shelf.
(Celý text)

Ideální les je pozoruhodný, skutečně ale neexistuje
10. srpna 2011 01:37

PRAHA (Ecomonitor) - David Storch pro odborný časopis Vesmír podrobně analyzoval, jaké vztahy a zákonitosti fungují v ideálním lese. Jak sám vysvětluje, je vše v podstatě logické, stačí se zamyslet.
(Celý text)

Proč lidé "porazili" neandrtálce? Prostě jich bylo 10x více
9. srpna 2011 02:00

CAMBRIDGE (Ekolist) - Proč zmizeli neandrtálci? A jakou roli v tom hráli lidé? Tyto otázky patří po desítky let k jedné z velkých záhad evoluce druhu Homo sapiens. Nová studie, otištěná v předposledním čísle vědeckého časopisu Science, dochází k závěru, že hlavní příčinou byly prosté počty: lidí, kteří „kolonizovali“ území obývané neandrtálci, bylo nakonec až desetkrát více. A neandrtálci prostě nebyli schopni novým obyvatelům Evropy konkurovat.
(Celý text)

Papouškům se podařilo překonat Andy. Před 120 tisíci lety
9. srpna 2011 01:25

WIEN/HODONÍN (Ecomonitor) - Jihoamerické Andy představují přirozenou bariéru pro šíření druhů. Ledovce, pouště se slanisky, nehostinné stepi na náhorních plošinách tvoří hráz, která se zdá být nepřekonatelná. A přece – nemálo druhů ptáků se vyskytuje po obou stranách masivního pohoří. Jedním z úspěšných „pokořitelů“ And jsou papoušci patagonští, píše ScienceDaily.
(Celý text)

Malajské imprese
8. srpna 2011 14:37

PRAHA/MALAJSIE (Ekolist) - "Ač největší pralesní obři dorůstají až k osmdesáti metrům a jejich spodky s hladkou a v typickém případě světlou kůrou a deskovitými kořenovými náběhy jsou často impozantní, není v nich, zdá se, na hektar tolik dřevní hmoty jako v lesích mírnopásemných." Biolog a esejista Stanislav Komárek popisuje své zážitky z Malajsie a z nemalé části se v nich věnuje přírodě, zejména pralesům.
(Celý text)

Při mořském rybolovu se vyhodily ryby za miliardy liber
8. srpna 2011 01:37

LONDÝN/HODONÍN (Ecomonitor) - Podle zjištění nadace New Economics Foundation (NEF) se podařilo rybářským lodím plujícím pod vlajkou EU vyhodit mezi lety 1963–2008 zpět do moře 2,1 milionu tun tresek. Rybáři tak nečinili s nějakým zvláštním potěšením, museli se prostě jen zbavit části úlovků, aby dodrželi limitní kvóty odchytu. Jak píše server Guardian, NEF vyčíslil hodnotu vyhozených ryb na 2,7 miliardy liber.
(Celý text)

Dopady klimatických změn se promítnou i na produkci kávy
7. srpna 2011 06:47

PRAHA/SANT CUGAT DEL VALLES (Ecomonitor) - Latinskoameričtí pěstitelé kávy se obávají klimatických změn, informuje server Climaticocambio.com. V některých z oblastí, odkud pochází nejlepší káva, pěstitelé s obavami sledují nebe a teploměr. V Nikaragui ještě před deseti až dvaceti lety pršelo takřka celý rok, v průměru devět až deset měsíců v roce. Dnes je to pouze šest až sedm měsíců. Na sever od hlavního města Managua existuje sdružení zhruba šesti set malých pěstitelů kávy, kteří se obávají o budoucnost svého odvětví.
(Celý text)

Klimatické změny některými ptákům svědčí
6. srpna 2011 07:26

WACO/HODONÍN (Ecomonitor) - Změna klimatu a její přímé důsledky nemusí vždy nutně působit jen negativně. Alespoň s takovým tvrzením přichází nová studie Baylorovy univerzity v Texasu, která se zaměřila na efekty častějších požárů spojených s vysycháním vegetace a jejich vlivem na ptactvo, píše ScienceDaily.
(Celý text)

Senátoři podpořili Stráského a pustili se do Bursíka a „ekoteroristů“
5. srpna 2011 18:37

PRAHA (Ekolist) - O situaci v Národním parku Šumava se včera diskutovalo na půdě Senátu Parlamentu České republiky. Na programu byla Petice zachraňme Šumavu, hovořilo se pak nejen o novém zákoně o Národním parku Šumava, ale také o „ekoteroristech“, vině bývalého ministra životního prostředí Martina Bursíka a o škodách, které na Šumavě vznikají. Diskuze byla dlouhá a bohatá, senátoři se v usnesení ve většině přiklonili na stranu vedení parku.
(Celý text)

Zastavte kácení na Šumavě, vyzvali demonstranti. Zastánci jim přivezli kůrovce
5. srpna 2011 18:00

PRAHA (Ekolist) - Téměř čtyři stovky lidí dnes demonstrovaly před budovou ministerstva životního prostředí za ukončení kácení v šumavských lesích. Za nimi přijelo zhruba padesát obyvatel šumavských obcí, kteří naopak zásah správy národního parku podporují.
(Celý text)

Zastavte kácení na Šumavě, vyzvali demonstranti. Zastánci jim přivezli kůrovce
5. srpna 2011 18:00

PRAHA (Ekolist) - Téměř čtyři stovky lidí dnes demonstrovaly před budovou ministerstva životního prostředí za ukončení kácení v šumavských lesích. Za nimi přijelo zhruba padesát obyvatel šumavských obcí, kteří naopak zásah správy národního parku podporují.
(Celý text)

Předchozí | 1 | .. | 1641 | 1642 | 1643 | 1644 | 1645 | .. | 2147 | Další

Online diskuse
Český svaz ochránců přírody vyzývá všechny, kdo vlastní zahrady: sledujte, co na nich létá a běhá
19. května 2024 06:25

PRAHA (Ekolist) - Máte na zahradě motýly, čmeláky, ještěrky, žáby, ptáky? Je vaše zahrada živá, nebo mrtvá? To zjistíte v soutěži Živá zahrada, kterou požádá již 22 let Český svaz ochránců přírody. Jarní kolo pozorování začíná pro školy v pondělí 20. května, pro ostatní zahrady od pátku 24. května.
(Celý text)

Ohňostroje jsou pro ptáky vážným ohrožením, ČIŽP za ně může uložit pokutu
19. května 2024 06:00

PRAHA (Ekolist) - Panika, narušení odpočinku a sociálních vazeb, zvýšené riziko úrazů a úhynu – to jsou jen některé z negativních dopadů ohňostrojů na živočichy. Nejvíce ohroženi jsou ptáci, kteří jsou na ohňostroje obzvláště citliví. Volně žijící ptáci jsou chráněni zákonem o ochraně přírody a krajiny. Proto by měl každý, kdo plánuje uspořádat ohňostroj, svůj záměr předem konzultovat s příslušným orgánem ochrany přírody. Česká inspekce životního prostředí hraje klíčovou roli v zajišťování dodržování předpisů na ochranu přírody, a proto může v odůvodněných případech ohňostroj zakázat, případně za jeho uspořádání uložit pokutu.
(Celý text)

Mládě orangutana v pražské zoo je sameček, jméno navrhne veřejnost
19. května 2024 00:57

PRAHA (ČTK) - Mládě orangutana sumaterského, které se v pražské zoologické zahradě narodilo na začátku května, je sameček. Potvrdily to genetické testy, oznámila zoo. Lidé pro malého orangutana mohou nyní navrhovat jméno. Zahrada ho zveřejní v den měsíčních narozenin mláděte, tedy v neděli 2. června.
(Celý text)

Několik obcí v severošpanělské Galicii se potýká s přemnožením much
19. května 2024 00:56

(ČTK) - Několik obcí ve španělské Galicii čelí doslova invazi much, některé stěny domů jsou tímto hmyzem zcela obsypané a místní obyvatelé kvůli tomu omezují větrání. Někteří experti vysvětlují tento populační boom mouchy domácí teplem po deštích, úbytkem některých druhů ptáků i klimatickými změnami, informoval deník El País. Podle něj mají problémy s přemnožením much v Galicii téměř dvě desítky obcí.
(Celý text)

Nový samec nandua pampového odchovává v ostravské zoo deset mláďat
19. května 2024 00:30

OSTRAVA (ČTK) - Nový samec nandua pampového odchovává v ostravské zoologické zahradě deset mláďat. Samce zoo získala počátkem letošního roku z olomoucké zahrady. U nanduů pampových obstarává péči o potomstvo výhradně samec, včetně inkubace vajec, sdělila mluvčí zoo Šárka Nováková.
(Celý text)

Výstava v Brně ukazuje Amazonii očima jejích domorodých obyvatel
19. května 2024 00:20

BRNO (ČTK) - Kulturní a přírodní rozmanitost Amazonie přibližuje nová výstava v brněnském Pavilonu Anthropos. Připravil ji mezinárodní tým a přináší vhled do života domorodých obyvatel, a to jejich vlastníma očima, řekli novinářům tvůrci výstavy. Návštěvníci tak poznají, jak obyvatelé Amazonie chápou přírodu, jaké mají mýty a rituály nebo jak vypadá jejich hmotná kultura, a to prostřednictvím historických artefaktů i výrobků současných řemeslníků.
(Celý text)

U přerovské knihovny vyrostla nová dešťová zahrada, potěší hlavně děti
19. května 2024 00:15

PŘEROV (ČTK) - V Přerově vyrostla dešťová zahrada, kromě zlepšení klima u Sokolské ulice a Velké Dlážky přinese potěšení především dětem. Zelená oáza zabaví děti na okraji jednoho z panelových sídlišť vodními prvky v podobě vodních pump, mlýnků i korýtek. Součástí projektu byla i proměna zeleně v nedaleké ulici Na Hrázi, kde přestárlé stromy nahradila nová výsadba a stromy jsou osazené budkami pro netopýry a ptáky. Peníze město čerpalo z takzvaných norských fondů.
(Celý text)

Farmář na jihovýchodě Turecka pouští slepicím Mozarta, aby snášely více vajec
19. května 2024 00:08

ANKARA (ČTK) - Farmář na jihovýchodě Turecka začal pouštět slepicím klasickou hudbu, aby snášely více vajec, informoval turecký deník Daily Sabah. Podle něj byl turecký senior s experimentem úspěšný. Nyní se snaží ještě více zlepšit nosnost svých slepic a pouští jim Mozarta a Beethovena.
(Celý text)

Nová studie může pomoci objasnit, kdy se z dinosaurů stali teplokrevní tvorové
18. května 2024 19:30

WASHINGTON (ČTK) - Vědci kdysi považovali dinosaury za těžkopádné, studenokrevné tvory. Následný výzkum ukázal, že někteří z nich dokázali regulovat svou tělesnou teplotu, dosud ale bylo záhadou, kdy a za jakých okolností tato změna nastala. Jednu ze základních a nejstarších otázek paleontologie nyní pomáhá objasnit nová studie, podle které teplokrevní dinosauři mohli na Zemi žít už asi před 180 miliony lety, píše agentura AP.
(Celý text)

Klimatičtí aktivisté dočasně ochromili provoz mnichovského letiště
18. května 2024 19:17

MNICHOV (ČTK) - Letiště v Mnichově dnes ráno dočasně přerušilo provoz v důsledku protestu klimatických aktivistů z hnutí Letzte Generation (Poslední generace), kteří vnikli na pojezdové dráhy a přilepili se k nim. Policie zatkla osm lidí. Obě ranveje jsou již v provozu, cestující však musí počítat se zpožděním, informovala agentura DPA.
(Celý text)

Ostravská zoo má novou samici jaguarundi, šelmy příbuzné gepardovi a pumě
18. května 2024 19:10

OSTRAVA (ČTK) - Ostravská zoologická zahrada má novou samici jaguarundi, která byla do zahrady přivezena z Itálie. Má vytvořit pár s místním samcem a oživit tak chov této kočkovité šelmy příbuzné gepardovi a pumě, sdělila mluvčí zoo Šárka Nováková.
(Celý text)

O kulíku hnědém
18. května 2024 05:24

PRAHA (Ekolist) - Kulík hnědý, jeden z glaciálních reliktů hnízdících v minulosti na našem území, během druhé poloviny 19. století prakticky vymizel. V dnešní době je jeho výskyt spíše vzácný a hnízdění na našem území není potvrzeno. Nadále je tak řazen mezi kriticky ohrožené druhy. Tato případová studie se bude snažit odpovědět na otázky: Jaké faktory ovlivnily úbytek kulíka hnědého? A jak můžeme přispět ke zvýšení výskytu a hnízdění tohoto bahňáka na našem území?
(Celý text)

Česká firma představila krmení pro domácí mazlíčky. Je vyrobené z vykultivovaného masa
18. května 2024 05:08

PRAHA (Ekolist) - Minulý týden na mezinárodním veletrhu Interzoo v Norimberku představila česká společnost Bene Meat Technologies krmiva pro domácí mazlíčky, která nepocházejí ze zabitý zvířat, ale z průmyslově kultivovaného masa.
(Celý text)

Povodí Ohře opravuje památkově chráněnou vodní nádrž Jezeří v Krušných horách
18. května 2024 01:06

(ČTK) - Povodí Ohře opravuje vodní nádrž nedaleko zámku Jezeří v Krušných horách. Stavba, která dnes slouží jako záložní zásobník pitné vody, byla zprovozněna v roce 1904. Odborníci staví některé konstrukce nově, historickou kamennou věžičku vrátí zpátky. Práce budou stát 82,5 milionu korun, řekla mluvčí Povodí Ohře Dana Zikešová.
(Celý text)

Lidé ze sídlištního plzeňského obvodu si vybrali výsadbu ovocných stromů
18. května 2024 00:43

PLZEŇ (ČTK) - Výsadbu ovocných stromů u parků Zemník a Podzemník si vybrali obyvatelé plzeňského obvodu Lochotín v prvním ročníku participativního rozpočtu, v němž mohou o využití části peněz rozhodnout sami občané. Obvod, který zahrnuje velká sídliště na severu města či čtvrti Bílá Hora a Roudná, dal na výběr z 15 návrhů na zlepšení veřejného prostoru. Na druhém místě skončilo workoutové hřiště v Plaské ulici a třetí pozici obsadil nápad s umístěním meteostanic u místních základních škol. Obvod zřejmě zrealizuje všechny tři vítězné návrhy, sdělil ČTK první místostarosta obvodu odpovědný za investice a životní prostředí Miroslav Šuma (ANO).
(Celý text)

V pražské botanické zahradě začala výstava o skleníku Fata Morgana
18. května 2024 00:31

PRAHA (ČTK) - Botanická zahrada v pražské Troji nabízí výstavu o největší expozici, skleníku Fata Morgana, a oslaví tak 20. výročí jeho otevření. Panelová výstava, která začala v pátek 17. května ve výstavním sále zahrady, představí vznik skleníku a celou jeho historii. Potrvá do 31. srpna.
(Celý text)

U plavební komory v Dolánkách na Mělnicku vznikají stání pro malé rekreační lodě
18. května 2024 00:23

(ČTK) - U plavební komory v Dolánkách na Mělnicku vznikají stání pro malé rekreační lodě. Nyní zde nemají možnost se během čekání na proplavení bezpečně a pohodlně vyvázat. Práce zahájilo Ředitelství vodních cest (ŘVC) tento týden, hotovo by mělo být letos na podzim letošního roku. Náklady přesáhnou 32 milionů korun bez DPH, pokryje je Státní fond dopravní infrastruktury. Stavba nových čekacích stání nebude mít na provoz v okolí plavební komory téměř žádný vliv. Stání poslouží podle velikosti jednomu většímu nebo dvěma menším rekreačním plavidlům, řekl dnes ČTK mluvčí ŘVC Jan Bukovský.
(Celý text)

Ve Francii zapsali do vesnické školy čtyři ovce, aby splnili kvótu na počet žáků
18. května 2024 00:22

(ČTK) - Ve Francii zapsali rodiče malých dětí ke studiu ve vesnické škole také čtyři ovce, aby splnili požadavek úřadů na minimální počet žáků. Chtěli tak vyjádřit svůj protest proti předpisům, kvůli nimž hrozí jejich škole uzavření, napsala stanice BFM TV.
(Celý text)

Brněnská zoo se rozrostla o mládě soba polárního, nyní je zhruba tři týdny staré
18. května 2024 00:14

BRNO (ČTK) - Brněnská zoo se rozrostla o mládě soba polárního, narodilo se přímo ve výběhu zhruba před třemi týdny. V brněnském zařízení zůstane malá samička asi jen půl roku, pak poputuje jinam, řekla mluvčí zoo Věra Müllerová. Stádo sobů v Brně tak nyní čítá čtyři samice, jednoho samce a mládě.
(Celý text)

ČR loni přišla o označení země bez afrického moru prasat, bylo 56 případů
17. května 2024 23:25

(ČTK) - Počet případů afrického moru prasat loni v Česku vzrostl z jednoho případu v prosinci 2022 na 56. Česko tak přišlo o označení země bez výskytu této nákazy. Informovala o tom Státní veterinární správa (SVS). Situace týkající se dalších druhů onemocnění zvířat se podle ní v ČR zlepšila. Výrazně se snížil například výskyt salmonel v chovech drůbeže, výsledky v tomto případě vyhodnotila správa jako jedny z nejlepších za posledních deset let.
(Celý text)

ČR loni přišla o označení země bez afrického moru prasat, bylo 56 případů
17. května 2024 23:25

(ČTK) - Počet případů afrického moru prasat loni v Česku vzrostl z jednoho případu v prosinci 2022 na 56. Česko tak přišlo o označení země bez výskytu této nákazy. Informovala o tom Státní veterinární správa (SVS). Situace týkající se dalších druhů onemocnění zvířat se podle ní v ČR zlepšila. Výrazně se snížil například výskyt salmonel v chovech drůbeže, výsledky v tomto případě vyhodnotila správa jako jedny z nejlepších za posledních deset let.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 2147 | Další