ecomonitor.cz
verze pro tisk
Do roku 2030 chce OSN udržitelnou energii pro všechny
10. února 2012 02:02

PRAHA (Ekolist) - Dvakrát víc obnovitelných zdrojů energie, dvojnásobnou účinnost a univerzální přístup k energiím skutečně pro všechny. Právě to si klade za cíl Mezinárodní rok udržitelné energie pro všechny, ke kterému se ve středu připojila Evropská unie. Podle OSN na světě stále žije téměř jeden a půl miliardy lidí v energetické chudobě.
(Celý text)

Chcete kosmetiku netestovanou na zvířatech? Hledejte králíka skákajícího mezi hvězdami
10. února 2012 01:47

PRAHA (Ekolist) - Mýdla, šampony, krémy a v případě dam i šminky se staly součástí našeho každodenního života. Firmy se předhání s uváděním novinek, díky kterým budeme mít pleť zdravější a krásnější, lifestylové časopisy nás zasypávají radami, jak a který krém na co použít. O tom, že značná část kosmetické produkce je testována na zvířatech, se mluví už méně. Přestože evropské státy postupně testování na zvířatech zakazují, zdá se, že kosmetika obsahující složky otestované na zvířatech z regálů jen tak nezmizí. Jedinou možností pro eticky smýšlejícího spotřebitele zatím zůstává certifikace HCS. Díky ní lze v obchodě najít přípravky, jejichž výroba žádnému živému tvoru bolest nezpůsobila.
(Celý text)

Dýcháme to, čím topíme. Ministerstvo učí severní Moravu správně topit v kamnech
9. února 2012 19:00

PRAHA (Ekolist) - Základním pravidlem je spalovat to palivo, pro které je kotel určen. Dobře spálené uhlí je lepší než špatně spálené dřevo. Odpad nepatří do domácího kotle. Takové a další rady jsou součástí informační kampaně za správné topení v domácnostech, kterou ve čtvrtek spustilo ministerstvo životního prostředí. Zacílená je především na sever Moravy.
(Celý text)

Proč má zebra pruhy? Je to repelent, tvrdí vědci
9. února 2012 15:04

PRAHA (Ekolist) - O tom, proč má zebra pruhy, psal bajky už Rudyard Kipling. Jeho vysvětlením zebřích pruhů bylo maskování před lovci: díky pruhům bylo zvíře v pralese méně viditelné. Podle jiných vysvětlení pruhy zeber chrání stáda před útočníky tím, že v horkém vlnícím se vzduchu zkreslují jejich tvar. Maďarští a švédští vědci ale přišli s úplně jinou odpovědí - pruhy totiž odpuzují hmyz.
(Celý text)

Na zpřísnění klimatického cíle by Česká republika vydělala stovky milionů eur
9. února 2012 02:05

PRAHA (Ekolist) - Snížit emise skleníkových plynů o 30 % namísto současného cíle 20 % do roku 2020 by přišlo Evropu levněji než před finanční krizí. Tvrdí to studie Evropské komise. Nápad na zpřísnění klimatických závazků ale velkou podporu nezískal, odmítli jej poslanci Evropského parlamentu.
(Celý text)

Kocourkovu vizi osmnácti nových reaktorů Kuba seškrtal: dostaví se Temelín
8. února 2012 10:28

PRAHA (Ecomonitor) - Česko mělo do roku 2060 vybudovat osmnáct nových jaderných reaktorů. Počítala s tím vize bývalého ministra průmyslu a obchodu Martina Kocourka (ODS). Současný ministr Martin Kuba (DOS) ale tyto plány seškrtal, dostavět by se měly jen dva bloky Temelína a prodlouží se životnost Dukovan. Informuje o tom server Ihned.cz
(Celý text)

Magistrát: Zklidnit pražskou magistrálu před otevřením tunelu Blanka se asi nepovede
8. února 2012 02:00

PRAHA (Ekolist) - Pro pražskou magistrálu se tunely nechystají, uvažuje se jen o tunelu u Národního muzea. Zklidnit magistrálu před otevřením tunelu Blanka, jak si přejí městské části, se asi nepovede. O pěti milionech na přípravu zklidnění magistrály se bude jednat. Tak ve zkratce reagoval náměstek pro dopravu Josef Nosek na nedávné požadavky Prahy 2, 4 a 7.
(Celý text)

Tetřev hlušec - král Šumavy se stal ptákem roku
8. února 2012 01:21

PRAHA (Ekolist) - Tetřev hlušec byl vyhlášen ptákem roku 2012. Jediné místo, kde vzácný pták žije, je Šumava. Právě proto na něj padla volba vyhlašovatele soutěže České společnosti ornitologické (ČSO). Podle ní záleží na budoucí podobě národního parku, zda tetřev zůstane i nadále součástí české přírody.
(Celý text)

Video: V Bulharsku se protrhla přehrada a zaplavila vesnici
7. února 2012 13:12

PRAHA/SOFIE (Ekolist) - Přehrada Ivanovo v jižním Bulharsku nevydržela nápor vody po silných deštích a tání sněhu. V pondělí ráno se protrhla a dvouapůlmetrová vlna vody následně zasáhla vesnicí Biser. Povodně v Bulharsku si dosud vyžádaly osm mrtvých, další osoby jsou pohřešovány, uvedla agentura AP.
(Celý text)

Špinavý vzduch působí miliardové škody. Přesto poslanci zvažují, že zruší průmyslu poplatky
7. února 2012 02:09

PRAHA (Ekolist) - Poplatky za vypouštění škodlivin do ovzduší by firmy v České republice platily jen do konce roku 2015. To navrhuje hospodářský výbor poslanecké sněmovny v rámci změny vládního zákona o ovzduší. Návrh odmítla řada poslanců i nevládní organizace. Ty spočítaly, že česká energetika a průmysl kvůli znečištěnému ovzduší působí škody na lidském zdraví a životním prostředí v řádu desítek miliard korun.
(Celý text)

Jaké bude na konci století v ČR klima? Bude tepleji o 4 °C a víc sucho, zjistil tým Jana Pretela
6. února 2012 10:00

PRAHA (Ekolist) - Jaký vliv bude mít klimatická změna v tomto století na Českou republiku? Oteplí se. V roce 2099 může být léto až o 4 °C teplejší. Kvůli tomu se prodlouží vegetační období rostlin víc jak o měsíc. Přínosem pro zemědělce to ale spíš nebude, protože v létě bude i víc sucho. Menší srážky budou i v zimě, v Krkonoších a Beskydech by mělo být dokonce o 20 % méně srážek, byť na některých místech republiky může být srážek naopak více. Nárůst povodní ale není pravděpodobný. Hůř se bude dařit smrkovým lesům a své problémy budou muset řešit i zemědělci. Vyplývá to ze studie, kterou zpracovali čeští vědci. A vytipovali pro zemědělce, lesníky a vodohospodáře i vhodná adaptační opatření, aby dopady klimatické změny tolik nebolely.
(Celý text)

Ledopády v Českém Švýcarsku ukazují krásu zimní přírody
6. února 2012 01:25

PRAHA (Ekolist) - Ledopády, přírodní útvar, který každou zimu láká milovníky přírody k výletům. Díky mrazivému počasí posledních dní si zmrzlé rampouchy vody mohou užít i návštěvníci Národního parku České Švýcarsko. Ledopády jsou navíc díky poměrně suché zimě dobře přístupné.
(Celý text)

Výrobci biopaliv vyhánějí tradiční guatemalské rolníky z jejich polí
4. února 2012 02:53

POLOCHIC VALLEY/PÍSEK (Ecomonitor) - Zastrašování, nátlak a násilí. To je jen krátký výčet událostí, které zažili guatemalští domorodci při vyhánění ze svých kukuřičných farem. Zábor půdy, jehož důvodem je prosperitu slibující pěstování biopaliv, není podle žurnálu Scientific American ve světě ničím novým.
(Celý text)

Velký úspěch: Češi na Borneu objevili opici, která byla považována za vyhynulou
3. února 2012 12:05

PRAHA/BORNEO (Ekolist) - Vědci na Borneu dokázali zdokumentovat existenci velmi vzácného hulmana, který byl některými jejich kolegy považován za vyhynulého. Hlavním autorem článku v časopise American Journal of Primatology, jímž vědci svůj objev v lednu představili veřejnosti, je český primatolog Stanislav Lhota. Na objevu se podílel i Alexandr Pospěch, jemuž se hulmana dokonce podařilo vyfotit.
(Celý text)

Bio víno – kde koupit a jak se k němu chovat?
3. února 2012 02:00

PRAHA (Ekolist) - Bio, organic, biodynamické, autentické, terroirové, naturální… milovník vína má dnes možnost zakoupit svůj oblíbený mok s mnoha různými přívlastky informujícími o ekologicky šetrnějším přístupu vinaře k pěstování révy a zpracování vína. Může si vybírat podle celosvětově uznávaných certifikací i dle označení nijak nekontrolovaných a založených čistě na důvěře mezi producentem a zákazníkem. Výběr je poměrně bohatý (a větší než se zdá: mnoho zahraničních vinařství se již bio certifikací ani příliš nechlubí a považuje ji za něco samozřejmého) a klade čím dál větší nároky na zákazníka, který se v něm snaží zorientovat.
(Celý text)

Řada mořských savců končí na talíři, ale o jejich životě mnoho nevíme
2. února 2012 01:59

PRAHA/ROCKVILLE (Ecomonitor) - Zatímco velryby díky žhavé debatě o lovu těchto velkých savců poutají pozornost veřejnosti, o životě dalších mořských savců se toho ví méně. Ochránci zvířat přitom poukazují na to, že osudem celé řady pozoruhodných teplokrevných obyvatel moře je skončit řečeno lapidárně na talíři. Lov, ať už záměrný nebo nechtěný, přitom ohrožuje populace delfínů, narvalů či sviňuch, píše server ScienceDaily.
(Celý text)

Z Arktidy se na Karlův most vydal vzácný racek šedý
2. února 2012 01:24

PRAHA (Ekolist) - Normálně žije za polárním kruhem, letos ho můžete potkat v centru Prahy. Teprve podesáté od roku 1866 přiletěl do České republiky vzácný racek šedý. Vzácný host způsobil poprask mezi pozorovateli ptáků, kteří se do Prahy sjíždějí z celé republiky.
(Celý text)

Kácení u silnic jednodušší nebude, ministerstvo od návrhu ustoupilo
1. února 2012 13:42

PRAHA (Ekolist) - Ministerstvo dopravy navrhlo zjednodušit kácení stromů podél silnic a železnic. Místo povolení, které musí vydat například obecní úřad, by ke kácení stačilo jen oznámení. Proti návrhu se postavili jak ochránci přírody, tak výbor pro životní prostředí. Při úterním projednávání novely zákona o pozemních komunikacích však ministr dopravy ze svého požadavku ustoupil.
(Celý text)

Výroba nafty z rostlin ničí klima víc než ropa, říká uniklá studie
1. února 2012 02:49

PRAHA (Ekolist) - Biopaliva mají nahradit ropu, protože jejich dopad na klima je mírnější než u fosilních paliv. Podle dokumentů, které unikly Evropské komisi, ale vychází nafta vyrobená ze surovin jako palmový olej, sojové boby nebo řepka olejka hůře, než výroba paliva ze surové ropy.
(Celý text)

Ekolist.cz hledá redaktora/ku
1. února 2012 01:16

PRAHA (Ekolist) - Pro zpravodajský deník o přírodě a životním prostředí Ekolist.cz hledáme redaktora/ku na plný úvazek. Hledáme týmového hráče, u kterého předpokládáme zájem o širokou oblast životního prostředí a novinářskou práci.
(Celý text)

Ekolist.cz hledá redaktora/ku
1. února 2012 01:16

PRAHA (Ekolist) - Pro zpravodajský deník o přírodě a životním prostředí Ekolist.cz hledáme redaktora/ku na plný úvazek. Hledáme týmového hráče, u kterého předpokládáme zájem o širokou oblast životního prostředí a novinářskou práci.
(Celý text)

Předchozí | 1 | .. | 1617 | 1618 | 1619 | 1620 | 1621 | .. | 2139 | Další

Online diskuse
Hladík: Novela vodního zákona by měla zabránit možnému vzniku havárií
4. května 2024 01:44

PRAHA (ČTK) - Novela vodního zákona má pomoct předcházet dalším haváriím a případně urychlit a zjednodušit jejich řešení, řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Novela je odpovědí na otravu Bečvy v roce 2020. Legislativně definuje jasná a striktní pravidla k vyšetřování budoucích havárií a zavádí kontinuální sledování největších znečišťovatelů. Včera novelu schválila Sněmovna, nyní míří do Senátu.
(Celý text)

Výzkum: Ovzduší v Tišnově zhoršují domácí topeniště víc než doprava
4. května 2024 01:40

TIŠNOV (ČTK) - Kvalitu ovzduší v Tišnově na Brněnsku v zimě víc zhoršují domácí topeniště než například znečištění z dopravy. V osm měsíců trvajícím měření to zjistili odborníci z Centra dopravního výzkumu, kteří mapovali koncentrace aerosolových částic na osmi místech ve městě.
(Celý text)

Intersucho: Postupující sucho působí zemědělcům čím dál větší potíže
4. května 2024 01:17

(ČTK) - Postupující sucho v některých částech Česka působí zemědělcům stále větší potíže. V mnohých regionech v dubnu pořádně nepršelo a zaseté jarní plodiny zatím čekají na vodu, aby vůbec vzešly. Vyplývá to z hlášení zemědělců pro web Intersucho. Někteří už očekávají snížení výnosů. Kromě sucha navíc škodil v minulých dnech i mráz, který páchal škodu nejen na ovocných stromech a vinicích.
(Celý text)

Anketa: On-line supermarkety stále nejvíce využívají auta se spalovacími motory
4. května 2024 01:10

(ČTK) - K rozvozu nákupů on-line supermarkety v Česku stále nejvíce využívají auta s klasickými spalovacími motory. Některé z nich mají ve své flotile také vozidla, která jezdí na zemní plyn CNG. Vyplývá to z ankety ČTK mezi prodejci. Elektrickými dodávkami nákupy zčásti doručuje služba Rohlík.cz, v letošním roce se je chystá zařadit e-shop Billa. Státy Evropské unie se v říjnu loňského roku dohodly na pravidlech, která od roku 2035 prakticky znemožní prodej nových aut s klasickými spalovacími motory.
(Celý text)

Plzeňská zoo má dva nové velbloudy, narozené mládě a samce dovezeného z Německa
4. května 2024 00:43

PLZEŇ (ČTK) - O dva nové členy se v dubnu rozrostlo stádo velbloudů dvouhrbých v plzeňské zoologické zahradě. Nejdříve se 2. dubna narodila samici Tereze samička, 10. dubna pak chovatelé přivezli z Německa chovného samce Jafara. Nahradí dvaadvacetiletého Mulisáka, který nečekaně uhynul v lednu. Velbloudí stádo je tak pětičlenné, informovala na stránkách zahrady zooložka Miroslava Palacká.
(Celý text)

Stavba plavební komory Rohatec/Sudoměřice na Baťově kanále jde podle plánu
4. května 2024 00:35

ROHATEC (ČTK) - Stavba nové plavební komory Rohatec/Sudoměřice na Baťově kanále pokračuje podle harmonogramu, informoval tento týden na kontrolním dni ministr dopravy Martin Kupka (ODS). Nová plavební komora umožní splavnění dalších sedmi kilometrů až do Hodonína. Jde o úsek, kde je tok přirozenou hranicí mezi Českem a Slovenskem. Díky stavbě za 340 milionů korun by měly první lodě doplout do Hodonína v roce 2026.
(Celý text)

Muzeum Semenec v Týně nad Vltavou otevřelo novou výstavu Labyrint
4. května 2024 00:19

TÝN NAD VLTAVOU (ČTK) - Přírodovědné muzeum Semenec v Týně nad Vltavou na Českobudějovicku si připomíná 30 let od vzniku areálu, ve kterém se zaměřují na přírodu. Na ploše čtyř hektarů nejprve v 90. letech vznikla záchranná stanice pro handicapovaná zvířata z volné přírody a v roce 2013 tam vybudovali přírodovědné muzeum. Ve středu 1. května otevřelo venkovní výstavu Labyrint. Nedávno vysázený kruhový labyrint z keřů doplní expozice koláží na téma knihy Jana Amose Komenského Labyrint světa a ráj srdce, řekla ČTK provozovatelka muzea Semenec Barbora Šímová.
(Celý text)

Výborný: V Česku se letos kvůli mrazům sklidí 30 300 tun ovoce místo 138 000 tun
3. května 2024 21:42

PRAHA (ČTK) - V Česku se letos kvůli silným mrazům místo 138 000 tun ovoce sklidí asi 30 300 tun. Po jednání se zástupci ovocnářů, vinařů a lesních školek to tento týden uvedl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Pro všechny pěstitele, jejichž produkce byla poškozena mrazem, je podle něj ministerstvo zemědělství (MZe) připraveno aktivovat program na řešení rizik a krizí v zemědělství. Materiál v úterý předloží vládě. Prioritou přitom podle Výborného budou právě ovocnáři, u kterých se ministr chce navíc zaměřit na ty pěstitele, kde škody přesahují 50 procent. Nejhorší sklizeň ovoce od 90. let byla v roce 2011, kdy činila 101 249 tun.
(Celý text)

Vědci poprvé spatřili, jak si orangutan ošetřil otevřenou ránu léčivou rostlinou
3. května 2024 19:43

(ČTK) - Vědci v Indonésii pozorovali orangutana sumaterského, jak si sám léčil velké zranění na tváři rostlinnou pastou. Je to podle nich patrně poprvé, co se podařilo zaznamenat volně žijícího živočicha, jak pečuje o otevřenou ránu pomocí rostliny s prokazatelně léčivými účinky. Poté, co výzkumníci viděli, jak si samec, kterého pojmenovali Rakus, přikládá obklad na obličej, se rána do měsíce zcela zahojila, uvedl dnes server BBC News.
(Celý text)

Vědci jsou proti stavbě malé vodní elektrárny na Vltavě na Českokrumlovsku
3. května 2024 19:15

ČESKÉ BUDĚJOVICE (ČTK) - Vědci z českobudějovického biologického centra Akademie věd ČR jsou proti přehrazení řeky Vltavy pod zříceninou Dívčí Kámen na Českokrumlovsku. Soukromý investor tam připravuje výstavbu malé vodní elektrárny. Vědci uvedli, že projekt může způsobit řadu nepříznivých vlivů a úbytek vzácných druhů rostlin i živočichů. ČTK o tom informovala mluvčí biologického centra Daniela Procházková.
(Celý text)

Sněmovna schválila novelu, která má omezit rizika havárií na řekách
3. května 2024 19:04

PRAHA (ČTK) - Omezit rizika havárií na řekách a upřesnit pravomoci úřadů při jejich likvidaci má novela vodního zákona, kterou dnes schválila Sněmovna. Havárie na vodách se podle ní budou nahlašovat hasičům. Schválená předloha také zavádí registr výpustí ze zdrojů znečištění. Největší znečišťovatelé budou muset průběžně sledovat vybrané ukazatele kvality vypouštěných vod. Původně jim podle vládního návrhu měla přibýt povinnost kontinuálního měření. Sněmovna ale tuto povinnost změnila na nepřetržité sledování znečištění odpadních vod. Předloha, která reaguje především na otravu Bečvy z roku 2020, nyní zamíří do Senátu.
(Celý text)

České zemědělství je o krok blíž k energetické revoluci: poslanci schválili uzákonění agrovoltaiky
3. května 2024 16:59

PRAHA (Ekolist) - Poslanecká sněmovna dnes ve třetím čtení schválil novelu zákona o ochraně zemědělského půdního fondu, která mimo jiné povolí souběžné využívání půdy pro zemědělskou i energetickou produkci pomocí solárních panelů umístěných u plodin za zákonem stanovených podmínek, tedy takzvanou agrovoltaiku. Čeští zemědělci tak budou moci lépe chránit své plodiny před nepříznivým počasím a zároveň získat nový zdroj příjmů díky produkci bezemisní solární energie, uvedl Svaz moderní energetiky.
(Celý text)

Kam za Vítáním ptačího zpěvu?
3. května 2024 14:30

PRAHA (Ekolist) - Mezi nejsilnější zážitky v přírodě patří poslech ranního koncertu ptáků. Pro to stojí za to si přivstat.
(Celý text)

Bouře v JAR vyplavila na pláže více než 500 želvích mláďat. A odhalila, jak moc jsou želvy vystaveny mikroplastům
3. května 2024 11:57

KAPSKÉ MĚSTO (ČTK) - Více než 500 mláďat mořských želv vyplavila na pobřeží Jihoafrické republiky silná bouře. Malé želvičky patřící většinou k ohroženému druhu kareta obecná našli na pobřeží lidé, kteří je odnesli do záchranného střediska pro želvy v akváriu Two Oceans v Kapském Městě, informovala dnes agentura AP. Nenadálá událost zároveň poskytla odborníkům a ochráncům přírody cenné informace o běžném nebezpečí, které želvám v oceánech hrozí. Navzdory svému nízkému věku stihly želvy už pozřít v oceánu nemálo kousků plastů.
(Celý text)

Vyšší ochranu nejlepší zemědělské půdy Sněmovna schválila v mírnější podobě
3. května 2024 11:55

PRAHA (ČTK) - Vyšší ochranu nejkvalitnější zemědělské půdy Sněmovna schválila v mírnější podobě, než jak ji navrhla vláda. Do vládní předlohy doplnila zákaz prodeje zemědělské půdy vlastníkům z takzvaných třetích zemí, tedy v podstatě mimo Evropskou unii. Upravenou novelu nyní dostanou k posouzení senátoři.
(Celý text)

Agrární komora chce kvůli mrazům peníze také pro pěstitele zeleniny či brambor
3. května 2024 11:51

PRAHA (ČTK) - Agrární komora (AK ČR) požaduje po ministerstvu zemědělství peníze také pro další odvětví zasažená mrazem. Výrazně poškození jsou podle komory například pěstitelé zeleniny, brambor, klasických polních plodin či cukrovky a dubnové mrazy zasáhly také lesní školky. Prezident Agrární komory Jan Doležal o maximální možnou mimořádnou finanční podporu požádal ministra zemědělství Marka Výborného (KDU-ČSL) v dopise, který má ČTK k dispozici. Výborný na síti X uvedl, že se o dopise dozvěděl z médií, a navíc těsně před briefingem, označil proto takové jednání za neférové. Mluvčí AK ČR Barbora Pánková na dotaz ČTK uvedla, že dopis byl odeslán včera dopoledne standardní cestou tak, aby ministr měl podklady co nejdříve.
(Celý text)

Zdokumentovaný lov srnce obojkovanými vlky na severu Čech. Jak často vlci loví v intravilánu?
3. května 2024 05:42

PRAHA (Ekolist) - Dne 23. dubna 2024 obdržel tým České zemědělské univerzity, který realizuje telemetrický výzkum vlka v oblasti NP České Švýcarsko v rámci projektu Interreg Redema, informace o lovu srnce obecného minimálně dvěma vlky na okraji městského intravilánu. Jde o město Mikulášovice v okrese Děčín v okrajové oblasti národního parku České Švýcarsko a CHKO Labské pískovce.
(Celý text)

MŽP povolilo průzkumné práce kvůli lithiu v obci Rožná na Žďársku
3. května 2024 01:14

(ČTK) - Ministerstvo životního prostředí (MŽP) povolilo stanovení průzkumného území pro případnou těžbu lithia v obci Rožná na Žďársku. Podle úřadu nebyl žádný zákonný důvod žádosti, kterou kvůli prozkoumání ložisek nerostu podala společnost Geomin, nevyhovět. ČTK to dnes sdělila mluvčí ministerstva Veronika Krejčí. Rozhodnutí je zatím nepravomocné. Obec, která s žádostí nesouhlasí, chce proti němu podat rozklad, řekl ČTK starosta Rožné Libor Pokorný (SOCDEM).
(Celý text)

V pražské zoo se narodil orangutan sumaterský
3. května 2024 01:12

PRAHA (ČTK) - V pražské zoologické zahradě se narodil orangutan sumaterský. Mládě už pije mateřské mléko a podle prvních pozorování je vitální. Zatím není jasné, zda jde o samečka, nebo samičku. Je to první mládě jedenáctileté samice Diri, která přišla na svět rovněž v Troji. Otcem je dvaadvacetiletý samec Pagy. Pavilon Indonéská džungle zůstává otevřený, návštěvníci tak mohou spatřit vzácný přírůstek už nyní, informovala zoo.
(Celý text)

ČSÚ: Domácnosti loni vodou šetřily, v průmyslu spotřeba stoupla
3. května 2024 01:01

(ČTK) - Domácnosti v Česku loni vodou dál šetřily, zatímco v průmyslu spotřeba meziročně mírně stoupla. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Spotřeba domácností klesla o tři procenta na 86,7 litru na osobu za den. Průmysl a ostatní odběratelé naopak spotřebovali vody o 1,5 procenta více než v roce 2022. Vodné i stočné loni dál meziročně zdražovaly, přičemž růst cen oproti roku 2022 ještě více zrychlil.
(Celý text)

ČSÚ: Domácnosti loni vodou šetřily, v průmyslu spotřeba stoupla
3. května 2024 01:01

(ČTK) - Domácnosti v Česku loni vodou dál šetřily, zatímco v průmyslu spotřeba meziročně mírně stoupla. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Spotřeba domácností klesla o tři procenta na 86,7 litru na osobu za den. Průmysl a ostatní odběratelé naopak spotřebovali vody o 1,5 procenta více než v roce 2022. Vodné i stočné loni dál meziročně zdražovaly, přičemž růst cen oproti roku 2022 ještě více zrychlil.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 2139 | Další