ecomonitor.cz
verze pro tisk
Nečas: Tato vláda limity těžby hnědého uhlí neprolomí
3. prosince 2011 18:29

PRAHA/ÚSTÍ NAD LABEM (Ekolist) - Současná česká vláda se nepokusí prolomit limity těžby hnědého uhlí. V Ústeckém kraji to dnes prohlásil premiér Petr Nečas. Limity chrání několik severočeských obcí před zbouráním kvůli pokračující težbě. Na jejich prolomení tlačí těžařská firma Czech Coal a část politické scény. Minulý týden vyšlo najevo, že prolomení podporuje i vedení Ústeckého kraje.
(Celý text)

Vosíci potřebují znát své královny. Tak se naučili rozpoznávat obličeje
3. prosince 2011 14:43

PRAHA (Ekolist) - Vosíci Polistes fuscatus žijí ve společných hnízdech s více královnami. Hodí se jim proto schopnost rozeznat jejich obličeje od případných vetřelců. Proto asi nepřekvapí, že se vosíci dokáží naučit rozpoznat obličeje rychleji a lépe než jiné tvary.
(Celý text)

Konec výmluvám! Pro elektroodpad si dojedou až k vám domů. A zdarma
2. prosince 2011 13:00

PRAHA (Ekolist) - Čas od času se v každé domácnosti objeví nějaký vyřazený spotřebič. Firmy, které se věnují zpracování elektroodpadu, se snaží lidem vyhození takového elektroodpadu usnadnit. Jedna z nich, společnost REMA Systém, nově nabízí odvoz elektroodpadu z domácností zdarma. Háček je na první pohled v tom, že ho musíte nashromáždit 150 kilogramů. Což ale nakonec nemusí být vůbec těžké.
(Celý text)

Debata Ekolistu: Ekotendr byl zrušen. Co bude dál?
2. prosince 2011 08:00

PRAHA (Ekolist) - Premiér Petr Nečas nedávno oznámil, že vláda nevybere vítěze zakázky na odstranění starých ekologických zátěží a tzv. ekotendr končí. Ekolist se proto zeptal několika odborníků, jak by se měl stát ke starým ekologickým zátěžím postavit.
(Celý text)

BP končí po roce a půl s odstraňováním ropy v Mexickém zálivu
2. prosince 2011 01:17

PRAHA/NEW ORLEANS (Ecomonitor) - Odstraňování ropy uniklé loni v dubnu z ropné plošiny Deepwater Horizon končí. Společnost British Petroleum (BP), které plošina patří, bude nadále zodpovědná jen za takové znečištění, u kterého americké úřady prokážou spojitost s loňským únikem, píše server Provincia.com.mx.
(Celý text)

Blokáda Šumavy: Aktivistka souzená za kopnutí policistky trest nedostala
1. prosince 2011 20:12

KLATOVY (ČTK/Ekolist.cz) - Bez trestu odešla od klatovského okresního soudu třicetiletá ekologická aktivistka Slavka Málková. Žalobce ji vinil z útoku na policistku při letní blokádě kácení smrků napadených kůrovcem v šumavském národním parku nedaleko Modravy. Podle spisu aktivistka policistku kopla do hlavy. Soudkyně ji uznala vinnou, žádný trest jí ale nevyměřila, napsal včera server iDnes. Rozsudek není pravomocný.
(Celý text)

Kanada chce odvolat podpis dohody o omezování skleníkových plynů
1. prosince 2011 14:49

PRAHA (Ekolist) - Budoucí dohoda o ochraně klimatu v nejbližších letech zřejmě nevznikne. Naopak, ještě více může oslabit současná dohoda z Kjóta. Ukazuje na to dosavadní průběh jednání zemí Rámcové smlouvy o změně klimatu v jihoafrickém Durbanu. Hned první den delegace Kanady prohlásila, že novou dohodu nepřijme a že naopak zvažuje odvolat podpis Kjótského protokolu.
(Celý text)

Vědci varují: Laptop s bezdrátovou sítí wi-fi škodí spermiím
1. prosince 2011 00:28

PRAHA (Ecomonitor) - Laptopy s bezdrátovým připojením k internetu mají na svědomí poškozování mužských spermií. Jsou o tom přesvědčeni argentinští vědci z institutu Nascentis Medicina Reproductiva v Cordobě. Závěry svého výzkumu prezentovali v lékařském časopise Fertility and Sterility a informovala o nich agentura Reuters.
(Celý text)

Chalupa likviduje vlastní úřad, tvrdí nevládky. Zefektivňujeme, hájí se MŽP
30. listopadu 2011 10:33

PRAHA (Ekolist) - Konec akceschopnosti úřadu, který má na starosti ochranu přírody v České republice. Tak by se dala shrnout reakce nevládních organizací na změny na ministerstvu životního prostředí (MŽP), které proběhly na počátku listopadu. Ministr Tomáš Chalupa (ODS) zrušil řadu odborů, například odbor, který měl na starosti národní parky. Na druhé straně jiné odbory vznikly, například odbor propagace.
(Celý text)

Přehrada odstřelena. Lososi se po sto letech mohou vrátit do své řeky
30. listopadu 2011 01:51

KLICKITAT/PÍSEK (Ecomonitor) - Podzimem zbarvené stromy lemují břeh americké přehrady Condit. Říjnovou idylku přeruší detonace – z přehradní výpusti se nejprve vyvalí oblak prachu, který je vzápětí pohlcen temnou masou bahnité vody, která se doposud svázanou silou valí starým říčním korytem. Za dvě hodiny už bude po ohlušujícím řevu a přehrada nebude existovat. Po sto letech se lososům vrátí jejich domov, který nese i jejich jméno – White Salmon River, Řeka bílých lososů. Zprávu o demolici přehrady přináší server SeattleTimes.
(Celý text)

Kde leží pravlast psů? V Asii, tvrdí genetici
29. listopadu 2011 05:26

PRAHA (Ekolist) - Milovníci psů by snad konečně mohli zjistit, odkud pocházejí jejich čtyřnozí miláčci. Podle švédských genetiků je pravlastí psů Asie, konkrétněji oblast jižně od Žluté řeky. Zde zřejmě poprvé člověk ochočil vlky, kteří začali žít v blízkosti lidských obydlí.
(Celý text)

Energie: levněji už tuto zimu
28. listopadu 2011 10:00

() - Co se týče cen energie, v poslední době stíhá jedna špatná zpráva druhou: největší dodavatel plynu zdraží až o 9 procent, dominantní dodavatel elektřiny zvýší její ceny pro domácnosti o více než 4 procenta… To ale ještě neznamená, že to rodinné rozpočty musejí nezbytně pocítit. Jenom bude potřeba více než dosud zvažovat, od koho energie odebírat.
(Celý text)

Osm hodin. Déle by si zvířata pro smrt jezdit neměla, chce kampaň
28. listopadu 2011 05:47

PRAHA (Ekolist) - Každý den se v Evropě vydávají na cestu miliony hospodářských zvířat. Řadu z nich čeká pobyt v kamionech, který bude trvat desítky hodin ve stísněných podmínkách. Proti převážení zvířat na velkou vzdálenost se staví evropská kampaň, která chce omezit cesty s živými zvířaty na maximálně osm hodin.
(Celý text)

Larvy vážek umírají strachy. A to doslova
28. listopadu 2011 01:59

TORONTO/PÍSEK (Ecomonitor) - Pouhá přítomnost predátora může představovat pro larvy vážek tak velký stres, že obrazně řečeno zemřou strachy, a to i v případě, kdy predátor nemá možnost je přímo ohrozit, píše ScienceDaily.
(Celý text)

Bezemisní Kalifornie? Jde to, ale ne bez jádra nebo "čistého uhlí"
27. listopadu 2011 06:48

PRAHA (Ekolist) - Obyvatelé Kalifornie by se za čtyřicet let mohli budit do světa, ve kterém bude většina věcí na elektřinu – auta, vytápění domů, ale i průmyslová výroba. Vědci z laboratoře univerzity Berkeley spočítali, na co musí Kalifornie vsadit, pokud chce radikálně snížit emise skleníkových plynů. Možné to prý je, ale ne bez jádra nebo vylepšených tepelných elektráren.
(Celý text)

Fotovoltaici si stěžují na nelegálnost stop stavu, senát to prověří
26. listopadu 2011 07:00

PRAHA (Ekolist) - Česká republika zažila v minulých letech obrovský boom fotovoltaiky, který ukončil až vyhlášení tzv. stop stavu v únoru 2010. Navzdory slibům o jeho ukončení se nové projekty stále nemohou připojit k síti. Zástupci fotovoltaické energetiky tento stav kritizují, naposledy na půdě Senátu. Distribuční společnosti tvrdí, že stop stav už neplatí a každou žádost prověřují individuálně. Podle fotovoltaiků se nové instalace do sítě v podstatě nepřipojují.
(Celý text)

Látkový, nebo papírový kapesník? Už je jasno
25. listopadu 2011 14:31

PRAHA (Ekolist) - Už je to zase tady. Doba nachlazení, rýmy a plných nosů. Čas kapesníků. Někdo si k zarudlému nosu přikládá látkový kapesník, jiní nedají dopustit na kapesníčky z papíru. Pokud ale oba druhy kapesníků poměříme co do zátěže životního prostředí, pak jasně vyhrává – světe div se – starý dobrý kapesník látkový.
(Celý text)

Vědci hrozí, že opustí jednání o Šumavě. Návrh prý otevře park developerům
25. listopadu 2011 14:15

PRAHA (Ekolist) - Návrh zákona o Šumavě, připravovaný ministrem životního prostředí, se ubírá směrem, který bude ohrožovat samotnou podstatu poslání národního parku. Tvrdí to stínová vědecká rada parku (SVR). A u toho prý vědci asistovat nebudou a zvažují proto ukončení účasti na kulatých stolech, které mají podobu zákona předjednat. Ministerstvo kvůli tomu zrušilo plánované pondělní jednání o budoucí podobě zákona.
(Celý text)

Chalupa chce přístup do domácností, budou muset prokázat, čím topí
25. listopadu 2011 05:20

PRAHA (Ekolist) - Černý dým ze sousedova komína chrlí saze ze spalovaných pneumatik nebo PET lahví naplněných pilinami a vyjetým motorovým olejem. Brutální obraz, který ale není vzdálen české realitě. A viník je v klidu, protože to, čím topí, nikdo kontrolovat nemůže. Na jeho straně stojí ústavní právo na nedotknutelnost obydlí. To by ale mohlo skončit, ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS) navrhuje, aby lidé museli prokazovat, čím topí.
(Celý text)

Vadí vám petardy a světelné reklamy? V Harrachově je zakázali
25. listopadu 2011 04:15

HARRACHOV (Ekolist) - V platnost dnes vstoupily vyhlášky krkonošského města Harrachov, které zakazují používání zábavných pyrotechnických předmětů a rovněž promítání světelných reklam a efektů na oblohu. Kromě ochranářů z Krkonošského národního parku vítají rozhodnutí Harrachova i astronomové, protože obec leží v těsné blízkosti neobvyklého chráněného území – rezervace tmy.
(Celý text)

Vadí vám petardy a světelné reklamy? V Harrachově je zakázali
25. listopadu 2011 04:15

HARRACHOV (Ekolist) - V platnost dnes vstoupily vyhlášky krkonošského města Harrachov, které zakazují používání zábavných pyrotechnických předmětů a rovněž promítání světelných reklam a efektů na oblohu. Kromě ochranářů z Krkonošského národního parku vítají rozhodnutí Harrachova i astronomové, protože obec leží v těsné blízkosti neobvyklého chráněného území – rezervace tmy.
(Celý text)

Předchozí | 1 | .. | 1617 | 1618 | 1619 | 1620 | 1621 | .. | 2132 | Další

Online diskuse
Buky a smrky nakládají s vodou jinak. Ovlivňuje to i zásoby podzemních vod
23. dubna 2024 01:01

(ČTK) - Po kůrovcové kalamitě se mnohdy místo smrků vysázely buky, které jsou více odolné a do české přírody přirozeně patří. Zároveň se umí lépe přizpůsobit klimatické změně než právě smrky, jelikož umí dobře nakládat s vodou v létě. To, jak buky nebo smrky nakládají s vodou a jaký vliv to má na zásoby podzemních vod, řeší tým expertů z Ústavu pro hydrodynamiku Akademie věd ČR.
(Celý text)

Šest českých měst se zúčastní světové soutěže v pozorování městské přírody
23. dubna 2024 00:53

PRAHA (ČTK) - Více než 675 měst na sedmi kontinentech, z toho šest měst v Česku, se utká v globální soutěži pozorování městské přírody City Nature Challenge (CNC). Zapojí se Praha, Brno, Uherské Hradiště, České Budějovice, Ostrava a Veselí nad Moravou. Zájemci mohou v těchto městech od pátku 26. dubna do pondělí 29. dubna fotit volně žijící rostliny, živočichy a houby ve svém okolí a pak nahrát fotografie do aplikace iNaturalist. První květnové pondělí budou vyhlášeny nejzajímavější snímky.
(Celý text)

Nástup dubnového sucha přerušily deště a chladnější počasí minulého týdne
23. dubna 2024 00:41

(ČTK) - Rychlý dubnový nástup sucha minulý týden přerušily častější deště a chladné počasí, které bránilo intenzivnějšímu vysychání půdy. Díky tomu se dva nejvyšší stupně sucha vyskytují pouze na necelém procentu území a třetí nejhorší stupeň na pěti procentech území, vyplývá z informací, které zveřejnili vědci na webu Intersucho. Tento týden se bude držet úroveň sucha na stejné úrovni, příští týden se ale bude sucho znovu rozvíjet s ohledem na předpokládané suché a teplé počasí.
(Celý text)

Aktivisté v Pardubicích chtějí zachránit most Červeňák
22. dubna 2024 23:10

PARDUBICE (ČTK) - Aktivisté v Pardubicích chtějí zachránit most Červeňák, který stojí ve stejnojmenné přírodní oblasti. Obávají se toho, že ho město nechá zbourat, protože jeho konstrukce je nestabilní. Městský posudek na most aktivisté rozporují. ČTK to řekl Miroslav Seiner z Iniciativy Přírodní park Červeňák. Zástupce radnice uvedl, že s podklady iniciativy se město seznámí.
(Celý text)

Indické bažiny před miliony let obýval jeden z největších kdy objevených hadů
22. dubna 2024 18:40

(ČTK) - Bažinami v oblasti dnešní Indie se před 47 miliony let těžkopádně plazilo obří monstrum. Dokládají to zkamenělé obratle až 15 metrů dlouhého hada, který by svou délkou překonal i nejznámějšího pradávného predátora Tyrannosaura rexe. Obří plaz pojmenovaný Vasuki indicus připomínal dnešní krajty. A stejně jako tito dnešní hadi nebyl jedovatý, ale své oběti dusil svým mocným sevřením. Napsala to agentura Reuters, podle které by se mohlo jednat o největšího kdy objeveného hada.
(Celý text)

Botanik: Cizokrajné rostliny mohou mít problém zvládat nynější noční mrazy
22. dubna 2024 18:37

(ČTK) - Rostliny, které původně do české krajiny patří, jsou na jarní mrazy zvyklé a z dlouhodobého hlediska jim neublíží. Problematické jsou mrazy pro dovezené kontinentální rostliny jako například nyní hojně pěstované okrasné česneky, řekl v rozhovoru s ČTK František Krahulec z Botanického ústavu Akademie věd ČR. Česko tento týden čeká ještě několik mrazivých nocí, varoval dnes Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
(Celý text)

Evropský účetní dvůr je ohledně nulových emisí z automobilů v EU opatrný
22. dubna 2024 18:29

LUCEMBURK (ČTK) - Cíl nulových emisí z automobilů je chvályhodný, je ale třeba zajistit aby Evropská unie za tento plán nezaplatila příliš vysokou cenu, jak z hlediska průmyslové nezávislosti Unie, tak pro její občany. V dnes zveřejněné zprávě to uvedl Evropský účetní dvůr (EÚD), který se zabývá kontrolou finančních prostředků Evropské unie.
(Celý text)

V JAR veterináři opět uřezávají nosorožcům rohy, aby je zachránili před pytláky
22. dubna 2024 11:05

PRETORIA (ČTK) - V jihoafrické provincii KwaZulu-Natal začali tento měsíc veterináři uřezávat nosorožcům rohy, aby jim zachránili život před pytláky. Přistoupili k tomu proto, že počet nosorožců zabitých pytláky se v JAR loni zvýšil na 499 oproti předchozímu roku, kdy pytláci zabili 448 těchto ohrožených zvířat právě zejména kvůli jejich rohům. Informoval o tom deník El País.
(Celý text)

BlackRock: Transformace energetiky si vyžádá čtyři biliony USD ročně
22. dubna 2024 11:00

NEW YORK (ČTK) - Přechod na zelenou energii si v příštích deseti letech vyžádá celosvětově čtyři biliony USD (téměř 95 bilionů Kč) ročně. Uvedl to server zpravodajské televize CNBC s odvoláním na prognózu americké investiční společnosti BlackRock. Nová částka je dvojnásobek předchozích očekávání, která počítala s investicemi dva biliony USD ročně, a bude vyžadovat navýšení kapitálu ze státního i ze soukromého sektoru.
(Celý text)

Kvůli ochraně přírody nelze zlikvidovat ekonomiku, uvedl Pellegrini
22. dubna 2024 10:54

PRAHA (ČTK) - Kvůli ochraně přírody nelze zlikvidovat ekonomiku, Evropa nejednou jde za hranice selského rozumu, uvedl zvolený prezident Slovenska Peter Pellegrini u příležitosti Dne Země, který připadá na dnešek. Dosluhující slovenská prezidentka Zuzana Čaputová, kterou Pellegrini vystřídá v úřadu v polovině června, se naopak dlouhodobě zasazuje za důraznější kroky na ochranu klimatu.
(Celý text)

Zelený reporting a nakládání s vodami nejen v průmyslu – taxonomie EU
22. dubna 2024 05:47

PRAHA (Ekolist) - Dopad antropogenní klimatické změny je patrný prakticky ve všech oblastech, v oblasti hospodaření s vodou obzvlášť. Vždyť každoročně bojujeme se suchem, lokálními srážkami a přívalovými dešti.
(Celý text)

Hospodaření s vodou k umělému zasněžování je šetrnější. Jiné problémy s technickým sněhem ale nezmizí
22. dubna 2024 00:50

(ČTK) - Moc nástrojů, jak zabraňovat úplnému vypumpování vodního toku pro technické zasněžování, není. Jedním z nich jsou vodní nádrže, které fungují dobře, nebo legislativa a regulace. Využívání vody je v současné době šetrnější k přírodě, než tomu bylo v minulosti. Ostatní problémy, které se pojí s technickým zasněžováním, ale ani zmizet nemohou, řekl ČTK Josef Fuksa z Výzkumného ústavu vodohospodářského T. G. Masaryka. Problematické pro okolní ekosystémy je podle něj umělé prodloužení zimy.
(Celý text)

Agrovoltaika by v Česku mohla vzniknout na více než 70 000 hektarech půdy
22. dubna 2024 00:47

(ČTK) - Agrovoltaické výrobny elektřiny by v Česku mohly vzniknout na více než 70 000 hektarech půdy, taková je souhrnná výměra ploch povolených pro využití agrovoltaických systémů. Vyplývá to z informací Českého úřadu zeměměřičského a katastrálního. Rozvoj solárních panelů na zemědělské půdě může podle nevládních zemědělských organizací a distributorů fotovoltaiky brzdit například výběr zemědělsky využívaných pozemků, na kterých lze panely instalovat, ale také hodnota investic či kapacita distribuční sítě.
(Celý text)

Na technické zasněžování jde až polovina ze všech investic ski areálů, uvedl ředitel Asociace horských středisek
22. dubna 2024 00:25

(ČTK) - V sobotu uplynulo 70 let ode dne, kdy v USA získalo patent první sněhové dělo na světě. České ski areály investují každoročně do technického zasněžování mezi 300 až 400 miliony korun, což je 30 až 50 procent z celkových investic. ČTK to řekl ředitel Asociace horských středisek ČR Libor Knot. Technické zasněžování podle něj pro provozovatele představuje zásadní nástroj, jak čelit výkyvům počasí. Doplnil, že k tomu, aby se umělé zasněžování dále rozvíjelo, je potřeba budovat nové akumulační nádrže na vodu. V Česku je ale podle Knota schvalování jejich výstavby pomalé.
(Celý text)

Ve Velkém Boru lidé protestovali proti jadernému úložišti, chtějí právo veta
21. dubna 2024 23:28

VELKÝ BOR (ČTK) - Ve Velkém Boru na Klatovsku se konal už osmý ročník protestní akce Den proti úložišti. Lokalita nedalekého Březovského potoka je jednou z vytipovaných lokalit, kde by úložiště jaderného odpadu mohlo stát. Místní jsou ale proti. Protestovalo se i na dalších místech, kde by mohlo úložiště stát. Podle mluvčího Platformy proti hlubinnému úložišti a starosty Horažďovic Michaela Formana přišly na akci zhruba dvě stovky lidí. Boj proti úložišti i přes dílčí neúspěchy bude pokračovat, řekl dnes ČTK.
(Celý text)

USA čeká největší rojení cikád za desetiletí, mohou jich být biliony
21. dubna 2024 19:30

(ČTK) - Ve východní polovině Spojených států se pravděpodobně v nadcházejících týdnech objeví biliony cikád. Poprvé po více než 200 letech se tam ve stejném roce vyrojí dvě potomstva, která se vrací ve 13letých a 17letých cyklech. Podle agentury AP se čeká invaze hmyzu s ohlušujícím cvrkotem, jakou Američané nezažili po desetiletí.
(Celý text)

Zoo Brno rozmístila na Znojemsku další budky pro dudky
21. dubna 2024 15:49

BRNO (ČTK) - Pracovníci brněnské zoologické zahrady rozmístili na Znojemsku dalších šest dudníků, tedy speciálních ptačích budek určených pro dudky, kteří jsou v Česku silně ohroženým druhem. Celkem jich tak je na jihu Moravy rozmístěných 28, dosud se v nich vylíhlo několik desítek mláďat, informovala mluvčí zoo Věra Müllerová.
(Celý text)

Lávové tunely
21. dubna 2024 05:28

PRAHA (Ekolist) - Proudí jimi láva, která rychle odtéká ze sopky. Když sopka přestane být aktivní, nebo začne láva proudit jinudy, zůstane systém podzemního „potrubí“. Na východním svahu havajské Mauna Kea je takové potrubí možné prozkoumat.
(Celý text)

Čínská města se propadají kvůli čerpání vody a hmotnosti budov
21. dubna 2024 01:40

(ČTK) - Téměř polovina velkých čínských měst se propadá kvůli čerpání vody a zvyšující se hmotnosti rychle se rozrůstajících městských oblastí. Některá města se propadají velmi rychle - každé šesté tempem rychlejším než jeden centimetr za rok, uvedli vědci, které citoval zpravodajský server BBC News.
(Celý text)

Elektromobily by mohly v Norsku do roku 2026 vytlačit z vrcholu diesely
21. dubna 2024 01:30

(ČTK) - V Norsku, které je průkopníkem v odklonu od automobilů se spalovacími motory, se mohou elektromobily stát do roku 2026 největší kategorií osobních vozidel. Do roku 2030 budou tvořit více než polovinu všech automobilů. S odvoláním na vydanou prognózu norské silniční federace (OFV) o tom informovala agentura Bloomberg. V severské zemi už čtvrtinu vozů pohání baterie a letos by podle OFV měly v počtu předstihnout vozy na benzin.
(Celý text)

Elektromobily by mohly v Norsku do roku 2026 vytlačit z vrcholu diesely
21. dubna 2024 01:30

(ČTK) - V Norsku, které je průkopníkem v odklonu od automobilů se spalovacími motory, se mohou elektromobily stát do roku 2026 největší kategorií osobních vozidel. Do roku 2030 budou tvořit více než polovinu všech automobilů. S odvoláním na vydanou prognózu norské silniční federace (OFV) o tom informovala agentura Bloomberg. V severské zemi už čtvrtinu vozů pohání baterie a letos by podle OFV měly v počtu předstihnout vozy na benzin.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 2132 | Další