ecomonitor.cz
verze pro tisk
Jak udělat dámské šaty z pánské košile aneb Přešívaná móda pro tvořivé ženy
27. července 2012 01:39

PRAHA (Ekolist) - Občas to zažíváme snad všechny. Stojíme před plným šatníkem a přesto zoufale voláme: Nemám co na sebe! To je mi malé, to je mi velké, to už dávno vyšlo z módy... a naši partneři z toho šílí. V tu chvíli možná nastala ta pravá chvíle podívat se do jeho šatníku. Ne, nežertuji. Pánské košile jsou totiž jen dobře zamaskované dámské šaty.
(Celý text)

Vědcům se podařilo uvést v život uměle vytvořený organismus – medusoid
26. července 2012 02:00

PASSADENA/ČESKÉ BUDĚJOVICE (Ekolist) - S využitím pokročilých znalostí mořské biomechaniky, vlastností materiálů a tkáňového inženýrinku se podařilo týmu výzkumníků po dvou letech pokusů „oživit“ silikonový materiál. Ten propojili se srdeční svalovou tkání a vytvořili první umělou medúzu. Takto vytvořený „medusoid“ je schopen vykonávat přesně ty samé pohyby, které umožňují prastarým medúzám v mořích pohyb a příjem potravy. Úspěch si připsali vědci Harvardské univerzity (HU) a Kalifornského technologického institutu (Caltech).
(Celý text)

Aktivista Studnička uspěl u ústeckého soudu. Povolení ke stavbě D8 neplatí
25. července 2012 17:48

PRAHA (Ekolist) - Krajský soud v Ústí nad Labem včera zrušil dubnové rozhodnutí ústeckého krajského úřadu o tom, že dostavba D8 může začít. Toto rozhodnutí napadl aktivista Libor Studnička kvůli procesním chybám. Rozhodnutí se týká úseku dálnice o délce 4,7 kilometrů.
(Celý text)

Vrabci v průmyslových oblastech strádají, protože je rodiče neslyší
25. července 2012 01:51

BRISTOL CHANNEL/ ČESKÉ BUDĚJOVICE (Ecomonitor) - Hlučnost dopravy a průmyslových zařízení se negativně podepisuje na váze vrabčích mláďat, tvrdí nové studie britské univerzity v Sheffieldu (USHEFF). Vrabčí rodiče totiž jednoduše neslyší své ochmýřené ratolesti, žadonící o potravu. Závěry studie o vlivu přítomnosti zdroje hluku na sníženou úspěšnost odchovu mláďat publikoval deník Guardian.
(Celý text)

Šíření vlků neomezuje nedostatek vhodné potravy, ale holá krajina
24. července 2012 01:50

FERROL/ČESKÉ BUDĚJOVICE (Ecomonitor) - Rozrůstající se populace vlka iberského (Canis lupus signatus) nepůsobí Portugalcům a Španělům jen radost. Úspěch aktivní druhové ochrany, který umožnil rozšíření těchto ohrožených psovitých šelem na plochu 30 000 kilometrů čtverečních, totiž vyvolává otázky, zda vlci dokáží v člověkem silně pozměněné a hustě osídlené krajině přežít. O výzkumu optimálních podmínek pro přežití vlků na Iberském poloostrově napsal server ScienceDaily.
(Celý text)

Vídeň bude ukládat teplo, má vyhřívat dvacet tisíc domácností
23. července 2012 02:01

PRAHA/VÍDEŇ (Ekolist) - Odvěký sen energetiků – nachytat v létě teplo a schovat si ho na zimu – se pokouší uvést v život firma Wien Energie. Ta se pustila do výstavby obřích tanků, které budou schopné uchovat horkou vodu pro použití v chladných měsících.
(Celý text)

Čistá řeka nemusí být nutně zdravá, tvrdí švýcarští výzkumníci
22. července 2012 04:10

DÜBENDORF/ČESKÉ BUDĚJOVICE (Ecomonitor) - Řeka může být zdánlivě čistá, přesto ale mohou být ekologické funkce sladkovodního systému vážně narušeny. Na této praktické tezi byl založen průzkum stovky říčních toků celkem devíti zemí po celé Evropě, provedený švýcarským vědeckým institutem EAWAG. Zprávu, pojednávající o nové metodě zhodnocení kvality a čistoty vod, uveřejnil server ScienceDaily.
(Celý text)

Recept na úspěšného vůdce? Dělit se o samice
21. července 2012 05:40

ČESKÉ BUDĚJOVICE/ROCKVILLE (Ecomonitor) - Být sám na vrcholu se rozhodně vyplácí, ale jak ukazují výsledky terénní studie prováděné na etiopských paviánech dželada, občas je lepší, když se o výhody plynoucí z vedoucího postavení rozdělíte. Alfa samci sice mají exkluzivní přístup k samicím, ale pokud jsou ochotni podělit se s podřízenými samci, zůstanou ve vedení tlupy déle, píše ScienceDaily.
(Celý text)

Dálnice po Dánsku: Autům vjezd zakázán, sem smí jen kola
20. července 2012 01:19

PRAHA (Ekolist) - Route C99 je dvacetikilometrová vysokorychlostní komunikace určená pro dojíždění do hlavního města Kodaně z předměstí. Kvalitní silnice je samozřejmě osazena i pumpami, ty však nabízejí jen vzduch. Však je dálnice určena jen pro bicykly.
(Celý text)

Unikátní gramofon přehrává „řeč“ letokruhů
19. července 2012 00:43

PRAHA (Ekolist) - Německý designer Bartholomäus Traubeck sestrojil jedinečný gramofon. Namísto vinylových desek a jehly pracuje s dřevěnými deskami plnými letokruhů a kamerou. Výstupem je působivá klavírní hudba.
(Celý text)

Majestátná koza šrouborohá se vrací do pakistánských hor
19. července 2012 00:19

ISLÁMÁBÁD/ČESKÉ BUDĚJOVICE (Ecomonitor) - Dvacetileté úsilí o záchranu zvířecího symbolu pákistánských výšin, majestátních koz šrouborohých, bylo korunováno úspěchem. Důvod k oslavě mají nejen členové mezinárodní Společnosti pro ochranu přírody (Wildlife Conservation Society, WCS), ale především místní obyvatelé, kteří k záchraně vymírajícího druhu sami přispěli pomocí ochranářského spolku, jež sdružuje třiapadesát vesnic napříč horskými údolími, napsal server TerraDaily.com.
(Celý text)

Rypoši lysí by mohli lidem předat recept na dlouhověkost
18. července 2012 01:55

TEL AVIV/ ČESKÉ BUDĚJOVICE (Ecomonitor) - Jeden z nejpodivnějších tvorů naší planety, rypoš lysý, zřejmě zná tajemství dlouhověkosti. Navzdory svému vysilujícímu podzemnímu způsobu života se dožívá až šestinásobku doby, jež bychom očekávali od hlodavce podobné velikosti. Na to, odkud se ve slepém, pospolitně žijícím, kopáči bere ta energie, se rozhodli podívat výzkumníci hned ze tří vědeckých ústavů. Překvapivé závěry jejich práce shrnuje článek na serveru ScienceDaily.com.
(Celý text)

Réunion aneb Tropy v Evropě
18. července 2012 01:50

RÉUNION (Ekolist) - Málokterý environmentalista nezná provokativní otázku klimatologů „Přijdou tropy do Evropy?“. Skutečnost je ale taková, že tropy už v Evropě dávno jsou, jen o nich málokdo ví. Politicky totiž k Evropě patří i francouzské zámořské departementy a mezi nimi i africký ostrov Réunion ležící v souostroví Maskarény. Tento nevelký kousek země o rozloze 2500 kilometrů čtverečních obývá zhruba 800 tisíc Francouzů nejrůznějších kultur a národností. Žije zde pestrá směs Afričanů, Indů, Číňanů a Evropanů, která se podílela na vývoji kreolské kultury a jazyka. Mnohá etnika si však zachovávají svou kulturní a náboženskou tradici (hinduističtí Tamilové, buddhisté, sunitští i šíitští muslimové). Název ostrova Réunion, což v překladu znamená sjednocení, tedy přesně vystihuje zdejší, na první pohled harmonické, multikulturní soužití.
(Celý text)

Z klimatizací nám v budoucnosti bude ještě pěkně horko, varuje americký vědec
17. července 2012 01:02

PRAHA (Ecomonitor) - Spojené státy americké dlouhou dobu drží jedno zvláštní prvenství: jejich klimatizace spotřebují víc energie, než klimatizace všech zbylých zemí světa dohromady. Poptávka po klimatizacích ale celosvětově roste, zejména v teplých regionech. Stan Cox, americký vědec a autor knihy Loosing our cool, varuje, že čím víc klimatizací bude zapojeno, tím víc bude narůstat jejich vliv na klimatické změny. A odhaduje, že kolem roku 2020 převezme ono v úvodu zmíněné prvenství Čína.
(Celý text)

Kolik se v Česku třídí odpadů? Nikdo neví, statistiky jsou neúplné
16. července 2012 01:53

PRAHA (Ekolist) - Češi netřídí odpady tak moc, jak celá léta vykazuje ministerstvo životního prostředí (MŽP). Tvrdí to Hnutí Duha, podle něhož je ve statistkách chyba, protože někteří dovozci obalů své výrobky vůbec nehlásí. Obaly se ale dostávají ke konečnému zpracování a podle aktivistů končí z části na skládkách nebo ve spalovnách. Rozpor ve výkazech ministerstvo přiznává, podle něj stejný problém řeší i další evropské státy.
(Celý text)

V Británii vybírají prasata s nejlepšíma nohama
16. července 2012 00:30

PRAHA (Ekolist) - Britští vědci vybírají prasata s nejlepšíma nohama. Záměrem je vybrat taková zvířata, která nejsou zchromlá a mají zdravé nohy. Prasata totiž ve velkochovech často trpí právě na nemoci a poškození nohou. Vědci se snaží zjistit, zda se dá náchylnost k špatným nohám vypozorovat již v raném věku zvířete.
(Celý text)

Nad Evropou a USA během deseti let ubylo oxidu dusičitého, ukazují satelity
15. července 2012 02:00

PRAHA (Ekolist) - Zatímco míra znečištění ovzduší oxidem dusičitým se na Středním východě a některých částech Asie zhoršuje, nad Evropou a USA se během posledních deseti let situace lepší. O výsledcích satelitních měření informuje Evropská kosmická agentura.
(Celý text)

Tatry: V Tiché a Koprové dolině se definitivně kácet nebude
13. července 2012 15:30

PRAHA (Ekolist) - Slovenské ministerstvo životního prostředí na konci června definitivně zamítlo žádosti lesníků o kácení v národních přírodních rezervacích Tichá a Koprová dolina ve Vysokých Tatrách. V tiskové zprávě to uvedlo občanské sdružení Vlk a na výjezdu do Tater to potvrdil i slovenský ministr životního prostředí Peter Žiga.
(Celý text)

Kvůli zdanění letecké dopravy hrozí Unii obchodní válka s Indií
13. července 2012 02:00

PRAHA (Ecomonitor) - Evropské unii hrozí obchodní válka s Indií. Tu popudilo rozhodnutí EU uvalit uhlíkovou daň na leteckou dopravu směřující přes nebo do Evropy. To se dotkne i indických aerolinek. Indický kabinet proto zvažuje řadu protiopatření proti EU, včetně omezení letů a rozvázání současných oboustranných dohod. Informuje o tom server Times of India.
(Celý text)

Léto je v plném proudu. Kam za koupáním do přírody?
13. července 2012 01:13

PRAHA (Ekolist) - Slunečné počasí láká k vodě. Budete-li na dovolené v místě, které neznáte a nevíte, kam za koupáním, můžete najít blízké koupaliště i přírodní nádrže na několika specializovaných webech. K dispozici jsou na internetu i informace o kvalitě vod v některých z nich.
(Celý text)

Léto je v plném proudu. Kam za koupáním do přírody?
13. července 2012 01:13

PRAHA (Ekolist) - Slunečné počasí láká k vodě. Budete-li na dovolené v místě, které neznáte a nevíte, kam za koupáním, můžete najít blízké koupaliště i přírodní nádrže na několika specializovaných webech. K dispozici jsou na internetu i informace o kvalitě vod v některých z nich.
(Celý text)

Předchozí | 1 | .. | 1611 | 1612 | 1613 | 1614 | 1615 | .. | 2147 | Další

Online diskuse
O kulíku hnědém
18. května 2024 05:24

PRAHA (Ekolist) - Kulík hnědý, jeden z glaciálních reliktů hnízdících v minulosti na našem území, během druhé poloviny 19. století prakticky vymizel. V dnešní době je jeho výskyt spíše vzácný a hnízdění na našem území není potvrzeno. Nadále je tak řazen mezi kriticky ohrožené druhy. Tato případová studie se bude snažit odpovědět na otázky: Jaké faktory ovlivnily úbytek kulíka hnědého? A jak můžeme přispět ke zvýšení výskytu a hnízdění tohoto bahňáka na našem území?
(Celý text)

Česká firma představila krmení pro domácí mazlíčky. Je vyrobené z vykultivovaného masa
18. května 2024 05:08

PRAHA (Ekolist) - Minulý týden na mezinárodním veletrhu Interzoo v Norimberku představila česká společnost Bene Meat Technologies krmiva pro domácí mazlíčky, která nepocházejí ze zabitý zvířat, ale z průmyslově kultivovaného masa.
(Celý text)

Povodí Ohře opravuje památkově chráněnou vodní nádrž Jezeří v Krušných horách
18. května 2024 01:06

(ČTK) - Povodí Ohře opravuje vodní nádrž nedaleko zámku Jezeří v Krušných horách. Stavba, která dnes slouží jako záložní zásobník pitné vody, byla zprovozněna v roce 1904. Odborníci staví některé konstrukce nově, historickou kamennou věžičku vrátí zpátky. Práce budou stát 82,5 milionu korun, řekla mluvčí Povodí Ohře Dana Zikešová.
(Celý text)

Lidé ze sídlištního plzeňského obvodu si vybrali výsadbu ovocných stromů
18. května 2024 00:43

PLZEŇ (ČTK) - Výsadbu ovocných stromů u parků Zemník a Podzemník si vybrali obyvatelé plzeňského obvodu Lochotín v prvním ročníku participativního rozpočtu, v němž mohou o využití části peněz rozhodnout sami občané. Obvod, který zahrnuje velká sídliště na severu města či čtvrti Bílá Hora a Roudná, dal na výběr z 15 návrhů na zlepšení veřejného prostoru. Na druhém místě skončilo workoutové hřiště v Plaské ulici a třetí pozici obsadil nápad s umístěním meteostanic u místních základních škol. Obvod zřejmě zrealizuje všechny tři vítězné návrhy, sdělil ČTK první místostarosta obvodu odpovědný za investice a životní prostředí Miroslav Šuma (ANO).
(Celý text)

V pražské botanické zahradě začala výstava o skleníku Fata Morgana
18. května 2024 00:31

PRAHA (ČTK) - Botanická zahrada v pražské Troji nabízí výstavu o největší expozici, skleníku Fata Morgana, a oslaví tak 20. výročí jeho otevření. Panelová výstava, která začala v pátek 17. května ve výstavním sále zahrady, představí vznik skleníku a celou jeho historii. Potrvá do 31. srpna.
(Celý text)

U plavební komory v Dolánkách na Mělnicku vznikají stání pro malé rekreační lodě
18. května 2024 00:23

(ČTK) - U plavební komory v Dolánkách na Mělnicku vznikají stání pro malé rekreační lodě. Nyní zde nemají možnost se během čekání na proplavení bezpečně a pohodlně vyvázat. Práce zahájilo Ředitelství vodních cest (ŘVC) tento týden, hotovo by mělo být letos na podzim letošního roku. Náklady přesáhnou 32 milionů korun bez DPH, pokryje je Státní fond dopravní infrastruktury. Stavba nových čekacích stání nebude mít na provoz v okolí plavební komory téměř žádný vliv. Stání poslouží podle velikosti jednomu většímu nebo dvěma menším rekreačním plavidlům, řekl dnes ČTK mluvčí ŘVC Jan Bukovský.
(Celý text)

Ve Francii zapsali do vesnické školy čtyři ovce, aby splnili kvótu na počet žáků
18. května 2024 00:22

(ČTK) - Ve Francii zapsali rodiče malých dětí ke studiu ve vesnické škole také čtyři ovce, aby splnili požadavek úřadů na minimální počet žáků. Chtěli tak vyjádřit svůj protest proti předpisům, kvůli nimž hrozí jejich škole uzavření, napsala stanice BFM TV.
(Celý text)

Brněnská zoo se rozrostla o mládě soba polárního, nyní je zhruba tři týdny staré
18. května 2024 00:14

BRNO (ČTK) - Brněnská zoo se rozrostla o mládě soba polárního, narodilo se přímo ve výběhu zhruba před třemi týdny. V brněnském zařízení zůstane malá samička asi jen půl roku, pak poputuje jinam, řekla mluvčí zoo Věra Müllerová. Stádo sobů v Brně tak nyní čítá čtyři samice, jednoho samce a mládě.
(Celý text)

ČR loni přišla o označení země bez afrického moru prasat, bylo 56 případů
17. května 2024 23:25

(ČTK) - Počet případů afrického moru prasat loni v Česku vzrostl z jednoho případu v prosinci 2022 na 56. Česko tak přišlo o označení země bez výskytu této nákazy. Informovala o tom Státní veterinární správa (SVS). Situace týkající se dalších druhů onemocnění zvířat se podle ní v ČR zlepšila. Výrazně se snížil například výskyt salmonel v chovech drůbeže, výsledky v tomto případě vyhodnotila správa jako jedny z nejlepších za posledních deset let.
(Celý text)

Ekologické organizace: Farmy podle návrhu ministerstva dostanou dotace i bez zlepšení stavu krajiny
17. května 2024 20:19

(ČTK) - Ekologické organizace kritizují návrh ministerstva zemědělství, podle kterého by se ekologické dotace vyplácely také zemědělcům, kteří nesplní některé podmínky ke zlepšení stavu krajiny, například požadavek na pěstování více než jedné plodiny na větších farmách nebo vyčlenění části půdy na podporu přírody. Ve společné tiskové zprávě to uvedly Hnutí Duha, Česká společnost ornitologická a Světový fond na ochranu přírody (WWF) v Česku. Ministerstvo zemědělství v reakci pro ČTK uvedlo, že chce sazbu ekologické platby zachovat, protože vypuštěný požadavek na diverzifikaci plodin je pouze jedním z mnoha a většina ostatních podmínek pro výplatu dotace se nezmění.
(Celý text)

Město Zlín začalo ve spolupráci s firmou odchytávat přemnožené nutrie
17. května 2024 20:15

ZLÍN (ČTK) - Město Zlín začalo ve spolupráci se specializovanou firmou odchytávat přemnožené nutrie. První odchyt se uskutečnil na sídlišti Bartošova čtvrť, kde je výskyt hlodavců nejvyšší, sdělil ČTK mluvčí radnice Tomáš Melzer. Ve středu se za tři hodiny podařilo chytit 17 dospělých a odrostlých nutrií.
(Celý text)

Protest zemědělců příští týden nebude, nový termín zatím není znám
17. května 2024 20:12

PRAHA (ČTK) - Čeští zemědělci odložili protest, který se měl konat příští týden ve středu v Praze. Chtějí tak uklidnit situaci a snížit riziko, že by se při protestu mohlo něco stát, řekl dnes ČTK prezident Agrární komory (AK ČR) Jan Doležal. Vedení Zemědělského svazu ČR (ZS) se rozhodlo protest přesunout na 4. června. Odklad zdůvodnilo rozjitřenou atmosférou po atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica. Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) rozhodnutí odvolat středeční protest ocenil, považuje ho za logické a odpovědné.
(Celý text)

Ombudsman připravuje pro stavebníky přehled povinností při výměně střechy s azbestem
17. května 2024 14:40

PRAHA (Ekolist) - Střechu s rakovinotvorným azbestem u nás mají tisíce rodinných domů. Ombudsman připravuje návod, jak její výměnu lidé zvládnou bezpečně a podle předpisů.
(Celý text)

Výsadba stromů kolem silnic a cest dostane zelenou
17. května 2024 13:40

PRAHA (Ekolist) - Stromy, stromořadí i ostatní dřeviny podél silnic jsou fenoménem a typickým prvkem naší krajiny, které navíc významně pomáhají adaptaci krajiny na změnu klimatu. Stará výsadba se ale kácí a novou často komplikuje povinnost dodržovat tří metrový odstup u vzrostlých stromů od pozemků, které sousedí s těmi silničními. To nyní změní novela zákona o zemědělském půdním fondu, kterou brzy projedná Senát. Platit by měla od 1. července. Novinky představil ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) na třetím ročníku semináře Udržitelnost silniční doprovodné zeleně, který se konal v Pardubicích. Informuje o tom MŽP.
(Celý text)

Soud chce psychiatrický posudek obžalovaného ze založení požáru v Českém Švýcarsku
17. května 2024 11:13

ÚSTÍ NAD LABEM (ČTK) - Krajský soud v Ústí nad Labem dnes opět odročil hlavní líčení s Jiřím Lobotkou, který je obžalován ze založení požáru v Národním parku České Švýcarsko. Stále není jasné, zda hlavní líčení chápe. Soud si proto vyžádá znalecké psychiatrické posouzení. Jednání bude pokračovat 27. května. Obžalovaný ve čtvrtek přiznal založení menších požárů na Děčínsku, způsobení největšího požáru v historii ČR odmítá. Soudce Roman Felzmann zatím o jeho přiznání viny v případě jiných požárů nerozhodl, protože obžalovaný působí zmateně. Za obecné ohrožení a poškození cizí věci mu hrozí až 15 let vězení.
(Celý text)

Soud vyhověl Dětem Země, termín dokončení D49 Hulín-Fryšták je ohrožen
17. května 2024 11:05

(ČTK) - Právní bitva o stavební povolení pro dálnici D49 v rozestavěném úseku Hulín-Fryšták ve Zlínském kraji bude pokračovat, letošní termín dokončení je tak ohrožen. Nejvyšší správní soud (NSS) na podnět spolku Děti Země zrušil rozsudek Městského soudu v Praze z roku 2022 a rozhodnutí ministra dopravy z roku 2021, kterým byla potvrzena právní moc stavebního povolení. Že je zprovoznění stavby v letošním roce ohrožené, uvedl na síti X generální ředitel Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Radek Mátl. Ministerstvo musí znovu vypořádat námitky Dětí Země, NSS upozornil na více pochybení.
(Celý text)

Dobrovolníci budou v Krkonoších od pátku do neděle uklízet odpadky po turistech
17. května 2024 11:00

ŠPINDLERŮV MLÝN (ČTK) - Dobrovolníci budou od pátku do neděle při akci Čisté Krkonoše a Zelený Špindl uklízet odpadky, které v zimě lidé odhodili na sjezdovkách a turistických trasách. Centrem dění bude dolní stanice lanovky ze Špindlerova Mlýna na Medvědín. Na organizaci tradiční úklidové akce, při níž se sebere několik tun odpadu, se letos domluvily Správa Krkonošského národního parku, město Špindlerův Mlýn a Skiareál Špindlerův Mlýn.
(Celý text)

Jak úspěšně navrátit jedli bělokorou do našich lesů?
17. května 2024 02:41

PRAHA (Ekolist) - Probíhající globální klimatická změna a její významné dopady na lesní ekosystémy nás nutí hledat inovativní přístupy k udržitelnému lesnictví. Jednou z klíčových dřevin, která může hrát významnou roli v adaptaci lesních porostů na nové klimatické podmínky, je jedle bělokorá.
(Celý text)

Správa chystané CHKO Soutok bude sídlit v Lanžhotě
17. května 2024 01:13

(ČTK) - Správa chystané Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Soutok v jihovýchodním cípu Česka bude sídlit v Lanžhotě na Břeclavsku, a to v objektu bývalé školy, uvedly ministerstvo životního prostředí a Agentura ochrany přírody a krajiny ČR.
(Celý text)

Každý Čech loni vytřídil 75,6 kg odpadů. Pravidelně třídí tři čtvrtiny obyvatel
17. května 2024 01:02

(ČTK) - Každý Čech loni vytřídil v průměru 75,6 kilogramu odpadů, zhruba o 2,5 kilogramu méně než v roce 2022. Recyklace obalů se ale meziročně zvýšila o čtyři procentní body a jejich celkové využití bylo proti předchozímu roku vyšší o pět procentních bodů. Z celkového počtu vyprodukovaných obalů loni putovalo 75 procent k recyklaci a dalších 11 procent k energetickému využití, sdělila společnost Eko-kom, která v Česku organizuje sběr a recyklaci obalových odpadů. Podle ní odpady třídí tři čtvrtiny obyvatel.
(Celý text)

Každý Čech loni vytřídil 75,6 kg odpadů. Pravidelně třídí tři čtvrtiny obyvatel
17. května 2024 01:02

(ČTK) - Každý Čech loni vytřídil v průměru 75,6 kilogramu odpadů, zhruba o 2,5 kilogramu méně než v roce 2022. Recyklace obalů se ale meziročně zvýšila o čtyři procentní body a jejich celkové využití bylo proti předchozímu roku vyšší o pět procentních bodů. Z celkového počtu vyprodukovaných obalů loni putovalo 75 procent k recyklaci a dalších 11 procent k energetickému využití, sdělila společnost Eko-kom, která v Česku organizuje sběr a recyklaci obalových odpadů. Podle ní odpady třídí tři čtvrtiny obyvatel.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 2147 | Další