ecomonitor.cz
verze pro tisk
Lidská řeč se zřejmě vyvinula z ptačího zpěvu, tvrdí vědci z MIT
25. února 2013 02:00

PRAHA (Ekolist) - O tom, že zpěv ptáků je v mnohém podobný lidské řeči, psal už na konci 19. století Charles Darwin. A už tehdy se zamýšlel nad tím, zda náhodou lidská řeč nemá svůj vzor právě v ptačím zpěvu. Jazykovědci a biologové z americké univerzity Massachusetts Institute of Technology (MIT) přicházejí s novou teorií, která tuto původně Darwinu tezi rozvíjí. Podle ní lidská řeč spojuje odlišné způsoby komunikace ptáků a a primátů nebo včel. Podle vědců se lidé nejdříve dorozumívali jako ptáci – zpěvem.
(Celý text)

Republika Kongo vyhlásila národní park pro 15 tisíc goril
24. února 2013 02:00

ČESKÉ BUDĚJOVICE (Ecomonitor) - Nedávným založením nového národního parku zasvětila Republika Kongo desetinu rozlohy svého území ochraně ohrožených druhů. Park Ntokou-Pikounda začlení do své rozlohy dvě již existující velkoplošná chráněná území a nabídne bezpečný prostor pro život šimpanzů, slonů a především goril nížinných.
(Celý text)

Jak se zbavit vší? S chemií nepochodíte
22. února 2013 02:00

PRAHA (Ekolist) - Veš dětská dělá lidstvu společnost už tisíce let a nehodlá se toho jen tak vzdát. I když člověk vyvíjí stále účinnější zbraně, na veš je krátký. A zatímco u některých druhů hmyzu obdivujeme jejich schopnost přizpůsobit se změnám prostředí, v případě vši tomu tak není. Otázka je, proč nejrůznější přípravky proti těmto parazitům neúčinkují a jak se těch potvor zbavit?
(Celý text)

Český rozhlas ruší Zeměžluč, jediný pořad zaměřený na ekologii v českých rádiích
22. února 2013 01:06

PRAHA (Ekolist) - Od prvního března bude vysílání veřejnoprávního Českého rozhlasu chudší o specializovaný pořad věnovaný ekologii Zeměžluč. Ten od roku 1996 pro rozhlas připravoval Čestmír Klos. Důvodem pro ukončení pořadu je změna programů Českého rozhlasu, který nahradí stávající tři frekvence jednou stanicí.
(Celý text)

Kolik vody potřebujete na jeden šálek kávy? 140 litrů
21. února 2013 02:00

PRAHA (Ecomonitor) - K tomu, abyste si mohli každé ráno vychutnat šálek kávy, je zapotřebí v průměru 140 litrů vody. Nejde samozřejmě jen o vodu, kterou si kávu přímo zalijete z konvice, ale o vodu, která je nutná pro vypěstování plodů kávovníku. Jde o tzv. virtuální vodu.
(Celý text)

Šíření křesťanské víry mění lovecké zvyklosti amazonských domorodců
20. února 2013 02:00

ČESKÉ BUDĚJOVICE (Ecomonitor) - Rozdílnosti mezi kázáním misionářů a tradiční šamanskou vírou domorodých indiánů se podepisuje na biodiverzitě tropické Amazonie. Oba religiózní přístupy totiž ostře vymezují, které živočichy je možné lovit a jíst, a které jsou pro domorodé přívržence náboženských směrů tabu.
(Celý text)

Ve Washingtonu protestovalo 35 tisíc lidí: Obama málo řeší klimatické změny
19. února 2013 02:00

PRAHA (Ecomonitor) - Barack Obama coby americký prezident stojí před rozhodnutím, zda dát zelenou projektu Keystone XL: výstavbě obřího ropovodu přes americký Středozápad. V neděli se na protest proti projektu uskutečnila jedna z největších amerických demonstrací za ochranu přírody a klimatu. Podle organizátorů přišlo na 35 tisíc lidí. Ti mimo jiné požadovali, aby Obama splnil svůj slib, který pronesl ve své inaugurační řeči, a více se angažoval v ochraně klimatu.
(Celý text)

Amatérské snímky z potápění slouží k ochraně žraloků obrovských
18. února 2013 02:00

ČESKÉ BUDĚJOVICE (Ecomonitor) - S pomocí amatérských snímků pořízených potápěči je možné efektivně identifikovat jednotlivé žraloky obrovské. Při testování této metody byly s úspěchem využity záběry, fotografické sestřihy a krátká videa, která zpřístupnili na serverech YouTube a Flickr nadšení „dovolenkáři“ po návratu z Malediv.
(Celý text)

Lidmi užívané léky ovlivňují chování ryb – jsou odvážnější a straní se ostatních
17. února 2013 02:00

PRAHA (Ekolist) - Lék Oxazepam, který je lékaři předepisován proti úzkostem a poruchám spánku, má na ryby celou řadu vlivů. Švédští vědci vystavili několik okounů říčních takovým dávkám léku Oxazepam, které byly zjištěny ve švédských řekách. Chování okounů se proměnilo: více opouštěli svůj úkryt, byli méně ostražití a také změnili způsob, jak jedli svou potravu. Podle vědců může mít změna chování okounů další dopady na životní prostředí.
(Celý text)

Jděte s dětmi ven, radí chytrý web pro rodiče
15. února 2013 02:00

PRAHA (Ekolist) - Jarní prázdniny jsou v plném proudu. A mnozí rodiče, jejichž ratolesti ještě volné dny čekají, si možná lámou hlavu, jak děti zabavit. Co podniknout za hezkého počasí? Kam vyrazit, když bude sníh? Nebo bláto? Jděte ven, a to v každém případě. Na webu www.jdeteven.cz snadno najdete tipy na venkovní aktivity s dětmi jakéhokoli věku.
(Celý text)

Noční osvětlení měst způsobuje, že jsou kosi dříve dospělí
15. února 2013 01:00

PRAHA (Ekolist) - Světlo z pouličních lamp, semafory a světlo proudící z oken našich domovů vytlačuje tmu z města. Nedostatek temna v noci má samozřejmě dopady na rostliny, zvířata a lidi. Vědci například zdokumentovali, jaké dopady má noční světlo na kosy černé. Závěr ornitologů je, že městské osvětlení u kosů posouvá jejich přirozené biorytmy. Ptáci žijící v osvětlených oblastech jsou dříve sexuálně vyzrálí než jejich kolegové z venkova. Také zpívat ráno začínají dříve a dříve pelichají.
(Celý text)

Nové elektrárny vyrábí elektřinu levněji z větru než z uhlí, říká finanční studie
14. února 2013 02:00

PRAHA (Ekolist) - Nedotovaná výroba elektřiny vychází levněji z větru než z nových uhelných nebo plynových elektráren. Podle studie firmy Bloomberg to platí v Austrálii, kde se sice odvádí uhlíková daň, ale i bez ní dokáží větrníky vyrobit energii levněji než elektrárny na spalováním fosilních paliv.
(Celý text)

Poslanci pustili krajský zákon o Šumavě do druhého čtení. Lepší nemáme, říkají
13. února 2013 10:50

PRAHA (Ekolist) - Poslanci v úterý večer pustili do druhého čtení projednávání kontroverzní návrh plzeňského kraje o národním parku Šumava. Proti němu stojí nejen ochránci životního prostředí, ale i vláda. Ta návrh odmítá s tím, že předloží vlastní verzi zákona. To ale za více než dva roky neudělala.
(Celý text)

Antarktidu trápí ekologický problém: nafta a odpady, zanechané vědci a turisty
13. února 2013 02:00

PRAHA (Ekolist) - Antarktida už dávno není člověkem nedotčené území. Naopak. Nejkřiklavějším příkladem je ostrov krále Jiřího, na kterém je několik stálých vědeckých základen a malé letiště. Rýhy po stopách automobilů, vytlačené do tenké vrstvy vegetace, se táhnou kilometry a kilometry. Chaty a zbytky vědeckého vybavení pomalu podléhají zubu času. Hromady odpadů, často obsahující i nebezpečné složky, prázdné barely od pohonných hmot nebo baterie, se povalují volně v přírodě. Pobřežní vody a pláže u vědeckých stanic jsou pokryté lesklým filmem ropných látek – jako důsledek ledabylého nakládání s pohonnými hmotami na základnách.
(Celý text)

Jak lososi hledají cestu domů? Namísto GPS používají magnetické pole
12. února 2013 02:00

PRAHA (Ekolist) - Tajemství vnitřní mapy, podle které se orientují lososi, se možná podařilo odhalit kanadským vědcům. Podle nich se lososi orientují podle kompasu, který jim nabízí geomagnetické pole země.
(Celý text)

Lov kachen Američany moc neláká. Pro kachny je to ale špatná zpráva
11. února 2013 02:00

PRAHA (Ekolist) - Počty kachen v USA rostou v poslední době rychleji než v minulých desítkách let. Za to klesají počty lovců, kteří si každoročně koupí „kachní známku“ a vyrazí na lov těchto vodních ptáků. Na první pohled by se mohlo zdát, že je to pro kachny výhra. Ve skutečnosti to znamená, že je méně peněz na ochranu přírody: z výnosu prodeje povolenek na lov kachen se platila ochrana přirozených stanovišť ptáků. Čím méně lovců si koupí povolenku, tím méně bude peněz na ochranu mokřadů.
(Celý text)

Králíčkův splněný sen: Brzy bude úplný zákaz testování kosmetiky na zvířatech
8. února 2013 02:01

PRAHA (Ekolist) - Pamela Anderson si může zhluboka oddechnout. A s ní všichni spotřebitelé, kteří rádi používají kosmetiku, ale dělá se jim husí kůže z pomyšlení na kruté testování kosmetiky na zvířatech. Evropská komise ustála pokušení odložit platnost úplného zákazu testování kosmetiky na zvířatech. Od března 2013 se na evropský trh nesmí dostat žádná nová kosmetika testovaná na zvířatech.
(Celý text)

Vychází časopis Naše příroda 1/2013
7. února 2013 10:27

(Naše příroda) - V letošním prvním, únorovém, čísle Naší přírody společně nakoukneme pod zamrzlou hladinu zatopeného lomu, kam nám díky úžasným fotografiím umožnili vstoupit odvážní potápěči. Milovníky šelem určitě potěší rozsáhlé faktografické i dobrodružné vyprávění o soužití s vlky u nás, na Slovensku, ale i v rumunských Karpatech. Z časně jarních výletů vám tentokrát doporučíme rozkvetlou Devínskou Kobylu či geologicky zajímavé Doupovské hory. Nechybí ani zajímavé čtení o masožravých rostlinách, netopýrech či obojživelnících a nová soutěžní rubrika „Děti a příroda“ plná úkolů a hádanek.
(Celý text)

Když je chladno, tak na klimatické změny tolik nevěříme, ukázal výzkum
7. února 2013 02:00

PRAHA (Ekolist) - „Ukázalo se, že aktuální počasí může silně ovlivnit názory lidí na globální oteplování,“ tvrdí Simon Donner z University of British Columbia. Čím je chladněji, tím více má americká veřejnost a novináři tendenci pochybovat o vědeckých závěr o klimatu. Naopak, jejich obavy z globálního oteplování stoupají s vyššími teplotami.
(Celý text)

Průměrný Němec ročně vyhodí víc jak 80 kg potravin
6. února 2013 02:00

PRAHA (Ecomonitor) - Nedojedený jogurt, banány na jednom konci už nahnědlé nebo staré potraviny zapomenuté v lednici, které nakonec skončí v koši. K běžnému stylu většiny lidí dnes patří vyhazovaní jídla, které by se ještě dalo sníst. Z nedávné studie provedené německým ministerstvem pro ochranu spotřebitele vyplývá, že každý Němec ročně vyhodí průměrně 82 kg potravin, píše Süddeutsche Zeitung.
(Celý text)

Průměrný Němec ročně vyhodí víc jak 80 kg potravin
6. února 2013 02:00

PRAHA (Ecomonitor) - Nedojedený jogurt, banány na jednom konci už nahnědlé nebo staré potraviny zapomenuté v lednici, které nakonec skončí v koši. K běžnému stylu většiny lidí dnes patří vyhazovaní jídla, které by se ještě dalo sníst. Z nedávné studie provedené německým ministerstvem pro ochranu spotřebitele vyplývá, že každý Němec ročně vyhodí průměrně 82 kg potravin, píše Süddeutsche Zeitung.
(Celý text)

Předchozí | 1 | .. | 1599 | 1600 | 1601 | 1602 | 1603 | .. | 2147 | Další

Online diskuse
Český svaz ochránců přírody vyzývá všechny, kdo vlastní zahrady: sledujte, co na nich létá a běhá
19. května 2024 06:25

PRAHA (Ekolist) - Máte na zahradě motýly, čmeláky, ještěrky, žáby, ptáky? Je vaše zahrada živá, nebo mrtvá? To zjistíte v soutěži Živá zahrada, kterou požádá již 22 let Český svaz ochránců přírody. Jarní kolo pozorování začíná pro školy v pondělí 20. května, pro ostatní zahrady od pátku 24. května.
(Celý text)

Ohňostroje jsou pro ptáky vážným ohrožením, ČIŽP za ně může uložit pokutu
19. května 2024 06:00

PRAHA (Ekolist) - Panika, narušení odpočinku a sociálních vazeb, zvýšené riziko úrazů a úhynu – to jsou jen některé z negativních dopadů ohňostrojů na živočichy. Nejvíce ohroženi jsou ptáci, kteří jsou na ohňostroje obzvláště citliví. Volně žijící ptáci jsou chráněni zákonem o ochraně přírody a krajiny. Proto by měl každý, kdo plánuje uspořádat ohňostroj, svůj záměr předem konzultovat s příslušným orgánem ochrany přírody. Česká inspekce životního prostředí hraje klíčovou roli v zajišťování dodržování předpisů na ochranu přírody, a proto může v odůvodněných případech ohňostroj zakázat, případně za jeho uspořádání uložit pokutu.
(Celý text)

Mládě orangutana v pražské zoo je sameček, jméno navrhne veřejnost
19. května 2024 00:57

PRAHA (ČTK) - Mládě orangutana sumaterského, které se v pražské zoologické zahradě narodilo na začátku května, je sameček. Potvrdily to genetické testy, oznámila zoo. Lidé pro malého orangutana mohou nyní navrhovat jméno. Zahrada ho zveřejní v den měsíčních narozenin mláděte, tedy v neděli 2. června.
(Celý text)

Několik obcí v severošpanělské Galicii se potýká s přemnožením much
19. května 2024 00:56

(ČTK) - Několik obcí ve španělské Galicii čelí doslova invazi much, některé stěny domů jsou tímto hmyzem zcela obsypané a místní obyvatelé kvůli tomu omezují větrání. Někteří experti vysvětlují tento populační boom mouchy domácí teplem po deštích, úbytkem některých druhů ptáků i klimatickými změnami, informoval deník El País. Podle něj mají problémy s přemnožením much v Galicii téměř dvě desítky obcí.
(Celý text)

Nový samec nandua pampového odchovává v ostravské zoo deset mláďat
19. května 2024 00:30

OSTRAVA (ČTK) - Nový samec nandua pampového odchovává v ostravské zoologické zahradě deset mláďat. Samce zoo získala počátkem letošního roku z olomoucké zahrady. U nanduů pampových obstarává péči o potomstvo výhradně samec, včetně inkubace vajec, sdělila mluvčí zoo Šárka Nováková.
(Celý text)

Výstava v Brně ukazuje Amazonii očima jejích domorodých obyvatel
19. května 2024 00:20

BRNO (ČTK) - Kulturní a přírodní rozmanitost Amazonie přibližuje nová výstava v brněnském Pavilonu Anthropos. Připravil ji mezinárodní tým a přináší vhled do života domorodých obyvatel, a to jejich vlastníma očima, řekli novinářům tvůrci výstavy. Návštěvníci tak poznají, jak obyvatelé Amazonie chápou přírodu, jaké mají mýty a rituály nebo jak vypadá jejich hmotná kultura, a to prostřednictvím historických artefaktů i výrobků současných řemeslníků.
(Celý text)

U přerovské knihovny vyrostla nová dešťová zahrada, potěší hlavně děti
19. května 2024 00:15

PŘEROV (ČTK) - V Přerově vyrostla dešťová zahrada, kromě zlepšení klima u Sokolské ulice a Velké Dlážky přinese potěšení především dětem. Zelená oáza zabaví děti na okraji jednoho z panelových sídlišť vodními prvky v podobě vodních pump, mlýnků i korýtek. Součástí projektu byla i proměna zeleně v nedaleké ulici Na Hrázi, kde přestárlé stromy nahradila nová výsadba a stromy jsou osazené budkami pro netopýry a ptáky. Peníze město čerpalo z takzvaných norských fondů.
(Celý text)

Farmář na jihovýchodě Turecka pouští slepicím Mozarta, aby snášely více vajec
19. května 2024 00:08

ANKARA (ČTK) - Farmář na jihovýchodě Turecka začal pouštět slepicím klasickou hudbu, aby snášely více vajec, informoval turecký deník Daily Sabah. Podle něj byl turecký senior s experimentem úspěšný. Nyní se snaží ještě více zlepšit nosnost svých slepic a pouští jim Mozarta a Beethovena.
(Celý text)

Nová studie může pomoci objasnit, kdy se z dinosaurů stali teplokrevní tvorové
18. května 2024 19:30

WASHINGTON (ČTK) - Vědci kdysi považovali dinosaury za těžkopádné, studenokrevné tvory. Následný výzkum ukázal, že někteří z nich dokázali regulovat svou tělesnou teplotu, dosud ale bylo záhadou, kdy a za jakých okolností tato změna nastala. Jednu ze základních a nejstarších otázek paleontologie nyní pomáhá objasnit nová studie, podle které teplokrevní dinosauři mohli na Zemi žít už asi před 180 miliony lety, píše agentura AP.
(Celý text)

Klimatičtí aktivisté dočasně ochromili provoz mnichovského letiště
18. května 2024 19:17

MNICHOV (ČTK) - Letiště v Mnichově dnes ráno dočasně přerušilo provoz v důsledku protestu klimatických aktivistů z hnutí Letzte Generation (Poslední generace), kteří vnikli na pojezdové dráhy a přilepili se k nim. Policie zatkla osm lidí. Obě ranveje jsou již v provozu, cestující však musí počítat se zpožděním, informovala agentura DPA.
(Celý text)

Ostravská zoo má novou samici jaguarundi, šelmy příbuzné gepardovi a pumě
18. května 2024 19:10

OSTRAVA (ČTK) - Ostravská zoologická zahrada má novou samici jaguarundi, která byla do zahrady přivezena z Itálie. Má vytvořit pár s místním samcem a oživit tak chov této kočkovité šelmy příbuzné gepardovi a pumě, sdělila mluvčí zoo Šárka Nováková.
(Celý text)

O kulíku hnědém
18. května 2024 05:24

PRAHA (Ekolist) - Kulík hnědý, jeden z glaciálních reliktů hnízdících v minulosti na našem území, během druhé poloviny 19. století prakticky vymizel. V dnešní době je jeho výskyt spíše vzácný a hnízdění na našem území není potvrzeno. Nadále je tak řazen mezi kriticky ohrožené druhy. Tato případová studie se bude snažit odpovědět na otázky: Jaké faktory ovlivnily úbytek kulíka hnědého? A jak můžeme přispět ke zvýšení výskytu a hnízdění tohoto bahňáka na našem území?
(Celý text)

Česká firma představila krmení pro domácí mazlíčky. Je vyrobené z vykultivovaného masa
18. května 2024 05:08

PRAHA (Ekolist) - Minulý týden na mezinárodním veletrhu Interzoo v Norimberku představila česká společnost Bene Meat Technologies krmiva pro domácí mazlíčky, která nepocházejí ze zabitý zvířat, ale z průmyslově kultivovaného masa.
(Celý text)

Povodí Ohře opravuje památkově chráněnou vodní nádrž Jezeří v Krušných horách
18. května 2024 01:06

(ČTK) - Povodí Ohře opravuje vodní nádrž nedaleko zámku Jezeří v Krušných horách. Stavba, která dnes slouží jako záložní zásobník pitné vody, byla zprovozněna v roce 1904. Odborníci staví některé konstrukce nově, historickou kamennou věžičku vrátí zpátky. Práce budou stát 82,5 milionu korun, řekla mluvčí Povodí Ohře Dana Zikešová.
(Celý text)

Lidé ze sídlištního plzeňského obvodu si vybrali výsadbu ovocných stromů
18. května 2024 00:43

PLZEŇ (ČTK) - Výsadbu ovocných stromů u parků Zemník a Podzemník si vybrali obyvatelé plzeňského obvodu Lochotín v prvním ročníku participativního rozpočtu, v němž mohou o využití části peněz rozhodnout sami občané. Obvod, který zahrnuje velká sídliště na severu města či čtvrti Bílá Hora a Roudná, dal na výběr z 15 návrhů na zlepšení veřejného prostoru. Na druhém místě skončilo workoutové hřiště v Plaské ulici a třetí pozici obsadil nápad s umístěním meteostanic u místních základních škol. Obvod zřejmě zrealizuje všechny tři vítězné návrhy, sdělil ČTK první místostarosta obvodu odpovědný za investice a životní prostředí Miroslav Šuma (ANO).
(Celý text)

V pražské botanické zahradě začala výstava o skleníku Fata Morgana
18. května 2024 00:31

PRAHA (ČTK) - Botanická zahrada v pražské Troji nabízí výstavu o největší expozici, skleníku Fata Morgana, a oslaví tak 20. výročí jeho otevření. Panelová výstava, která začala v pátek 17. května ve výstavním sále zahrady, představí vznik skleníku a celou jeho historii. Potrvá do 31. srpna.
(Celý text)

U plavební komory v Dolánkách na Mělnicku vznikají stání pro malé rekreační lodě
18. května 2024 00:23

(ČTK) - U plavební komory v Dolánkách na Mělnicku vznikají stání pro malé rekreační lodě. Nyní zde nemají možnost se během čekání na proplavení bezpečně a pohodlně vyvázat. Práce zahájilo Ředitelství vodních cest (ŘVC) tento týden, hotovo by mělo být letos na podzim letošního roku. Náklady přesáhnou 32 milionů korun bez DPH, pokryje je Státní fond dopravní infrastruktury. Stavba nových čekacích stání nebude mít na provoz v okolí plavební komory téměř žádný vliv. Stání poslouží podle velikosti jednomu většímu nebo dvěma menším rekreačním plavidlům, řekl dnes ČTK mluvčí ŘVC Jan Bukovský.
(Celý text)

Ve Francii zapsali do vesnické školy čtyři ovce, aby splnili kvótu na počet žáků
18. května 2024 00:22

(ČTK) - Ve Francii zapsali rodiče malých dětí ke studiu ve vesnické škole také čtyři ovce, aby splnili požadavek úřadů na minimální počet žáků. Chtěli tak vyjádřit svůj protest proti předpisům, kvůli nimž hrozí jejich škole uzavření, napsala stanice BFM TV.
(Celý text)

Brněnská zoo se rozrostla o mládě soba polárního, nyní je zhruba tři týdny staré
18. května 2024 00:14

BRNO (ČTK) - Brněnská zoo se rozrostla o mládě soba polárního, narodilo se přímo ve výběhu zhruba před třemi týdny. V brněnském zařízení zůstane malá samička asi jen půl roku, pak poputuje jinam, řekla mluvčí zoo Věra Müllerová. Stádo sobů v Brně tak nyní čítá čtyři samice, jednoho samce a mládě.
(Celý text)

ČR loni přišla o označení země bez afrického moru prasat, bylo 56 případů
17. května 2024 23:25

(ČTK) - Počet případů afrického moru prasat loni v Česku vzrostl z jednoho případu v prosinci 2022 na 56. Česko tak přišlo o označení země bez výskytu této nákazy. Informovala o tom Státní veterinární správa (SVS). Situace týkající se dalších druhů onemocnění zvířat se podle ní v ČR zlepšila. Výrazně se snížil například výskyt salmonel v chovech drůbeže, výsledky v tomto případě vyhodnotila správa jako jedny z nejlepších za posledních deset let.
(Celý text)

ČR loni přišla o označení země bez afrického moru prasat, bylo 56 případů
17. května 2024 23:25

(ČTK) - Počet případů afrického moru prasat loni v Česku vzrostl z jednoho případu v prosinci 2022 na 56. Česko tak přišlo o označení země bez výskytu této nákazy. Informovala o tom Státní veterinární správa (SVS). Situace týkající se dalších druhů onemocnění zvířat se podle ní v ČR zlepšila. Výrazně se snížil například výskyt salmonel v chovech drůbeže, výsledky v tomto případě vyhodnotila správa jako jedny z nejlepších za posledních deset let.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 2147 | Další