ecomonitor.cz
verze pro tisk
Krize středního věku netrápí jen lidi. Stejné deprese mají i opice
21. listopadu 2012 02:00

PRAHA (Ecomonitor) - Pokud se s nadcházejícím podzimem a jeho depresivním počasím cítíte opotřebovaní, bez nálady a staří, možná vás potěší, že v tom nejste sami. Nejen další lidé, ale podle skotských vědců i opice pociťují krizi středního věku. Tu psychologové popisují jako pokles pocitu životní radosti u lidí ve věku zhruba mezi třiceti pěti a padesáti lety, píše zpravodajství BBC.
(Celý text)

Aby našli samičku, musí samci kobylek "překřičet" hluk z dopravy
20. listopadu 2012 01:59

PRAHA (Ekolist) - Kobylky žijící poblíž hlučných silnic přeladily své cvrkání, aby se přes hluk z aut slyšely, zjistili vědci. Pro kobylky je to životně důležité, protože pomocí cvrkání lákají samci samičky k páření.
(Celý text)

Tsunami v roce 563 zničilo Ženevu. A může se to stát znovu
19. listopadu 2012 01:09

PRAHA/ŽENEVA (Ekolist) - Přes švýcarské město Ženeva se v roce 563 přehnala tsunami, která byla zřejmě způsobena obrovským sesuvem skal v opačné, horní části Ženevského jezera. Ve studii publikované na konci října v časopise Nature Geoscience to uvedli vědci z Ženevské univerzity. Zároveň upozornili, že k podobnému jevu může znovu dojít. Vzhledem k mnohem hustšímu osídlení by však v současnosti byly následky mnohem tragičtější.
(Celý text)

Příčinou úmrtí mladých kosů byla otrava alkoholem ze zkvašených jeřabin
18. listopadu 2012 01:00

ČESKÉ BUDĚJOVICE (Ecomonitor) - V pravdě detektivní zápletku řešili veterináři v anglické Cumbrii. U místní základní školy našli školáci nezvykle velké množství mrtvých kosů. Následné laboratorní testy ukázaly, že se nejedná o novou epidemii ptačí chřipky, ale že za úmrtími mladých pěvců stojí otrava alkoholem. Jeho zdrojem byly zkvašené bobule jeřabin, píše Science Daily.
(Celý text)

Bursík a Sommerová kritizují letošní Ekofilm, Chalupa ho prý likviduje
16. listopadu 2012 14:00

PRAHA (Ekolist) - Letošní ročník Mezinárodního filmového festivalu Ekofilm budí silné emoce. Bývalý ministr životního prostředí Martin Bursík podezřívá současného ministra Tomáše Chalupu (ODS) z tunelování veřejných financí a záměrné likvidace zavedeného a uznávaného festivalu. Režisérka Olga Sommerová odmítla čestnou funkci prezidentky festivalu a připojila se k bojkotu festivalu. Nerozumíme tomu, říká k tomu ministerstvo životního prostředí. Vše je podle něho v pořádku.
(Celý text)

Výprava do Amazonie objevila devět nových druhů stromových tarantulí
16. listopadu 2012 02:00

ČESKÉ BUDĚJOVICE (Ekolist) - Setkání se stromovou tarantulí přijde normálním lidem jako pramalý důvod k radosti, ale výzkumníci z Instituto Butantan v brazilském Sao Paulu jsou v tomto ohledu jiní. Pod vedením Rogéria Bertaniho propátrali oblasti centrální Amazonie a objevili tu hned devět nových druhů pavouků, z nichž někteří patří mezi zástupce dosud „mysteriózní“ skupiny. Jejich výzkum potvrdil, jak málo ještě stále víme o tropických oblastech a živočišných druzích, jež zde žijí.
(Celý text)

Založte komunitní zahradu a pěstujte zeleninu i sousedské vztahy
16. listopadu 2012 02:00

PRAHA (Ekolist) - Zahrádky a zahrádkáři se pomalu ukládají k zimnímu spánku. Pokud byste ale rádi příští rok založili komunitní zahradu, pak na jaro nečekejte. Do začátku sezóny bude třeba sehnat vhodný pozemek a další nadšené lidi, abyste na zahradničení nebyli sami.
(Celý text)

Česko brzdí politizace státní správy. Nejvíc trpí životní prostředí, tvrdí nevládky
15. listopadu 2012 12:56

PRAHA (Ekolist) - Evropská komise upozornila Českou republiku, že politizace státní správy ohrožuje ekonomickou budoucnost země. Vyplývá to z dokumentu, který reaguje na domácí přípravu Evropských fondů na období 2014 – 2020. Podle stejného textu brzdí ekonomiku a zaměstnanost také neefektivní využívání přírodních zdrojů, včetně vody a odpadů nebo znečišťování ovzduší.
(Celý text)

Rok 2035: USA vyvážejí ropu a obnovitelné zdroje jsou důležitější než uhlí
15. listopadu 2012 02:00

PRAHA (Ekolist) - Spojené státy americké budou v roce 2020 vývozcem zemního plynu a ropy a o patnáct let později budou téměř zcela energeticky soběstačné. Ropa z Blízkého východu přestane plynout do USA a svůj odbyt najde v Asii. Prognóza Mezinárodní energetické agentury, která byla vydána v pondělí v Londýně, předpovídá zásadní proměnu rolí jednotlivých zemí a regionů. Změní se i důležitost jednotlivých paliv v globálním energetickém mixu. Druhým největším zdrojem energie po roce 2015 budou obnovitelné zdroje energie.
(Celý text)

Vědci vydávají novou knihu o Šumavě. Politikům a kmotrům se prý nebude líbit
15. listopadu 2012 01:25

PRAHA (Ekolist) - Vědecká i laická veřejnost má od včerejška k dispozici další příspěvek do debaty o šumavském národním parku. Kniha naklatelství Karolinum „Lesy Šumavy, lýkožrout a ochrana přírody“ podle autorů nepřináší nic jiného, než vědecká fakta o šumavské přírodě.
(Celý text)

Největší predátor ptáků ve městě? Kočka. Nová hrozba si žádá i novou obranu
14. listopadu 2012 00:13

GRANADA/ČESKÉ BUDĚJOVICE (Ecomonitor) - Rozrůstání měst a postupná urbanizace krajiny proměňuje chování ptáků. Pokud musí čelit hrozbám ze strany „nových“ predátorů, nereagují městští ptáci stejně jako jejich venkovští příbuzní. Podle studie, vypracované ornitology ze Španělska a Francie, pozměnili ptáci z měst částečně své anti-predační mechanismy, aby se přizpůsobili novému prostředí.
(Celý text)

Některé papírové formy na muffiny obsahují nebezpečné látky, varuje Arnika
13. listopadu 2012 16:13

PRAHA (Ekolist) - Voňavý čerstvý nadýchaný muffin může škodit zdraví. Tedy pokud kuchař vsadí na jednorázové formičky, které obsahují nebezpečné látky. Tvrdí to sdružení Arnika, které si nechalo otestovat běžné pomůcky, které při pečení používají české rodiny. Z devíti formiček na muffiny neprošlo pět vzorků.
(Celý text)

Obama podruhé: Podpora větru i jádra, nic nového v ochraně klimatu
13. listopadu 2012 02:00

PRAHA (Ekolist) - Prezidentem USA se podruhé stal Barack Obama. Jeho vítězství američtí ochránci přírody přivítali, podle komentátorů se ale žádný velký posun v environmentální politice USA očekávat nedá. Staronový prezident bude zřejmě sázet na obnovitelné zdroje energie, snižování spotřeby energií a vyšší účinnost, především v dopravě. Klíčový bude vznik nových pracovních míst, zatímco v mezinárodní ochraně klimatu se prý posun neočekává.
(Celý text)

V Pacifiku žije vzácný druh vorvaňovce. Živého ho ještě nikdo neviděl
13. listopadu 2012 01:07

AUCKLAND/ČESKÉ BUDĚJOVICE (Ecomonitor) - Pouze na základě tří fragmentů lebečních kostí byl před 140 lety popsán zvláštní druh kytovce, vorvaňovec druhu Mesoplodon traversii. Prakticky nic bližšího o něm nebylo donedávna známo. Až předloni vyvrhly vlny na pláž novozélandského pobřeží dva zachované exempláře, dospělce a mládě.
(Celý text)

Nový notebook nekupujte, vylepšete ten starý, radí německý Öko-Institut
12. listopadu 2012 02:00

PRAHA (Ekolist) - Dosluhuje vám notebook a vy se poohlížíte po nějakém novějším a třeba i ‚zelenějším‛ modelu? Pokud se chcete chovat ekologicky, je mnohem šetrnější nechat starý notebook upgradeovat, než kupovat nový. Největší ekologickou stopu totiž zanechá samotná výroba počítače. Vyplývá to z nedávno zveřejněného výzkumu německého Öko-Institutu.
(Celý text)

Obrnění krokodýli a aligátoři mají větší cit na dotyk než mají lidské prsty
12. listopadu 2012 01:17

PRAHA (Ekolist) - Krokodýli a aligátoři mají těla obrněna velmi tlustou kůží. Trochu překvapivé je proto zjištění, že i oni jsou velmi citliví na dotyk. Jejich citlivost je dokonce jedna z největších ve zvířecí říši, zjistili vědci.
(Celý text)

Lososi připlavali zpátky do Kamenice, hlásí Národní park České Švýcarsko
11. listopadu 2012 02:00

PRAHA (Ekolist) - Od začátku listopadu bylo v korytě Kamenice spatřeno nejméně pět dospělých lososů, kteří sem připlavali vyvést novou generaci ryb. Lososi u nás byli dříve vyhubeni a do volné přírody se vrací umělým vysazováním. V Národním parku České Švýcarsko v rámci snah o obnovu ryby vypustili do Kamenice už dvanáct tisíc mladých lososů.
(Celý text)

Přijdeme o kávu? Vědci se obávají, že kávovník arabský do 70 let vyhyne
11. listopadu 2012 01:17

PRAHA (Ekolist) - Pokud by se naplnil nejčernější scénář, kávovník arabský by z divoké přírody vymizel do roku 2080. To by mělo těžké dopady na mnoho zemí, pro které je káva z plantáží často exportní komoditou číslo jedna. Pěstované kávovníky totiž mají vcelku omezený genofond a volně rostoucí rostliny jsou pro pěstování důležité právě jako zdroj rozmanitosti. Podle počítačového modelu je osud kávovníku předurčen klimatickými změnami.
(Celý text)

Co sypat ptáčkům do krmítek? Nejlepší jsou slunečnice a vlašské ořechy
9. listopadu 2012 02:00

PRAHA (Ekolist) - Zima dorazila i do nížin a lidé do oken a na balkóny přidělávají krmítka pro ptáčky. Začíná období přikrmování ptáků a tak je nejvyšší čas si připomenout, co mají naši ptáci nejraději a co do krmítek nepatří.
(Celý text)

Auto na cukr? Vědci vyrábějí palivo málem zapomenutou metodou
9. listopadu 2012 02:00

PRAHA (Ekolist) - Dávno opuštěný proces fermentace, kterým se před sto lety ze škrobu produkoval aceton potřebný pro výrobu výbušnin, by mohl způsobit revoluci ve výrobě zelených paliv. Díky vylepšené metodě by se mohl vyrábět benzín nebo nafta z rostlin a odpadů ze zemědělství, říká studie vědců z univerzity v Berkeley.
(Celý text)

Auto na cukr? Vědci vyrábějí palivo málem zapomenutou metodou
9. listopadu 2012 02:00

PRAHA (Ekolist) - Dávno opuštěný proces fermentace, kterým se před sto lety ze škrobu produkoval aceton potřebný pro výrobu výbušnin, by mohl způsobit revoluci ve výrobě zelených paliv. Díky vylepšené metodě by se mohl vyrábět benzín nebo nafta z rostlin a odpadů ze zemědělství, říká studie vědců z univerzity v Berkeley.
(Celý text)

Předchozí | 1 | .. | 1596 | 1597 | 1598 | 1599 | 1600 | .. | 2140 | Další

Online diskuse
V Krkonoších se objevil los evropský
6. května 2024 14:14

PRAHA (Ekolist) - Jelen evropský byl po desítky let největším savcem žijícím v Krkonoších. O tento svůj primát v budoucnu může přijít, protože se v Krkonoších objevil los evropský. Na tísňové lince Správy KRNAP jsme včera přijali opakovaná hlášení o pozorování potulujícího se losa evropského v okolí východokrkonošského Žacléře. Jedná se o druh, který zde byl doma a člověk jej v minulosti vyhubil.
(Celý text)

Studie: Jedovatí hadi budou kvůli globálnímu oteplování zřejmě masově migrovat
6. května 2024 12:36

LONDÝN (ČTK) - Změna klimatu pravděpodobně povede k masové migraci jedovatých hadů do nových regionů a zemí, které na to nejsou připravené, což jejich obyvatele učiní zranitelnějšími vůči uštknutí. Napsal to list The Guardian s odkazem na studii, podle které se nejvíce plazů zřejmě ze sousedních zemí přesune do Nepálu, Nigeru, Namibie, Číny a Barmy.
(Celý text)

Vláda projedná novelu veterinárního zákona, která zavádí kamery na jatkách
6. května 2024 12:18

PRAHA (ČTK) - Vláda v úterý projedná novelu veterinárního zákona, která by měla mimo jiné zavést kamery na jatkách. Novela reaguje na nová nařízení Evropské komise vydávaná pro veterinární péči. Novelu připravilo ministerstvo zemědělství. Připomínkové řízení skončilo loni v prosinci. Účinnost zákona předpokládá ministerstvo od roku 2025.
(Celý text)

O hledání travičů, výcviku psů a nebezpečnosti karbofuranu. Rozhovor s Klárou Hlubockou, psovodkou České společnosti ornitologické
6. května 2024 05:15

PRAHA (Ekolist) - Odhalit člověka, který ve volné krajině klade otrávené návnady, není jednoduché. Nedávno se díky spolupráci Policie ČR a psí jednotky České společnosti ornitologické povedlo jednoho traviče odhalit. O práci a výcviku psí jednotky jsme hovořili s Klárou Hlubockou, psovodkou České společnosti ornitologické.
(Celý text)

Původní druhy rostlin z české krajiny mizí, šíří se teplomilné, potvrdila studie
6. května 2024 02:00

BRNO (ČTK) - Původní druhy rostlin z české přírody mizí, krajinou se šíří teplomilné a nepůvodní druhy. Potvrdila to studie, která vznikla na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity ve spolupráci s Botanickým ústavem Akademie věd ČR a dalšími univerzitami. Masarykova univerzita o tom informovala na svém webu.
(Celý text)

Ministr životního prostředí Hladík není proti výstavbě dostupného bydlení na zemědělské půdě
6. května 2024 01:20

(ČTK) - Ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) není proti výstavbě dostupného nájemního bydlení na zemědělské půdě, stavět by na ní ale měly obce, nikoli soukromí developeři. Hladík to uvedl v rozhovoru s ČTK. Vládní novelu omezující výstavbu na nejkvalitnější zemědělské půdě v pátek schválila Sněmovna. Právnické osoby, tedy právě soukromí developeři, mohou za určitých podmínek na stavbu dostupného bydlení získat i státní dotaci.
(Celý text)

Účinnost přípravků proti škůdcům klesá, uvedl výzkumník ze zemědělské univerzity
6. května 2024 01:15

PRAHA (ČTK) - Účinnost přípravků proti škůdcům se snižuje, může za to omezování počtu povolených účinných látek v přípravcích na ochranu rostlin, upozornil Jan Kazda z Katedry ochrany rostlin České zemědělské univerzity v Praze. Vzniká tak populace odolných škůdců a zemědělci musejí používat méně šetrné přípravky a jejich aplikaci opakovat, dodal. V Česku se i tak pesticidy využívají v menším množství, než je evropský průměr.
(Celý text)

U Brniště plánují postavit šest větrných elektráren, ne všichni v obci jsou pro
6. května 2024 00:27

BRNIŠTĚ (ČTK) - V Brništi na Českolipsku plánují postavit šest větrných elektráren, každou o výšce kolem 150 metrů a instalovaném výkonu sedm megawattů (MW). O záměru vedení obce minulý týden diskutovalo s obyvateli. Původně se mluvilo o 14 až 15 elektrárnách, to ale obec odmítla. Šest je maximum, řekl na jednání starosta Michal Vinš (NEZ). Impulzem k záměru byl zájem společnosti ČEZ Obnovitelné zdroje postavit v Brništi větrný park, teď má obec na stole dalších pět nabídek.
(Celý text)

V ostravské zoo vznikne expozice pro tučňáky, konkrétní druh se vybírá
5. května 2024 23:43

OSTRAVA (ČTK) - V ostravské zoologické zahradě vznikne expozice pro tučňáky. Město hledá zhotovitele stavby, jejíž výstavba by mohla začít letos na podzim a podle odhadů by měla stát 145 milionů korun bez DPH. Tučňáky zahrada, založená v roce 1951, dosud nechovala.
(Celý text)

Vědci objevili na souostroví Galapágy možnou školku kladivounů
5. května 2024 19:51

QUITO (ČTK) - Tým vědců objevil u jednoho z ostrovů ekvádorského souostroví Galapágy potenciální místo pro rozmnožování kladivounů obecných. Informovala o tom agentura Reuters s odkazem na prohlášení národního parku, podle kterého se jedná o velice vzácný nález. Pokud by se existence takzvané školky potvrdila, jednalo by se o první místo na Galapágách, kde se tento druh rozmnožuje.
(Celý text)

Hasiči odstraňují roje včel jen z veřejných prostranstvích či v případě ohrožení
5. května 2024 18:58

PARDUBICE (ČTK) - V posledních dnech evidují hasiči zvýšený počet telefonátů na tísňovou linku se žádostí o odstranění rojů včel či jiného bodavého hmyzu. Opakovaně upozorňují, že v takových situacích zasahují jen tehdy, pokud jde o veřejné prostranství nebo akutně hrozí ohrožení zdraví lidí, například alergiků. Na webu to uvedla mluvčí hasičů Pardubického kraje Vendula Horáková. Někdy stačí počkat, až včely odletí, jindy je třeba zavolat specializovanou firmu.
(Celý text)

Italské ministerstvo zdravotnictví zakázalo populární jógu se štěňaty
5. května 2024 18:56

ŘÍM (ČTK) - Italské ministerstvo zdravotnictví zakázalo populární cvičení jógy za přítomnosti štěňat. Tento týden vydalo směrnici, podle které by se lekce "puppy yogy" měly konat jen s dospělými psy, píše server stanice CNN a italská média. Cílem opatření je podle úřadů chránit zdraví zvířat a bezpečnost cvičících. Rozhodnutí uvítali ochránci zvířat, kteří módní formu cvičení jógy kritizovali.
(Celý text)

Lepra se ve středověku přenášela mezi veverkami a lidmi, tvrdí studie
5. května 2024 13:00

LONDÝN (ČTK) - Lepra se ve středověké Anglii přenášela mezi lidmi a veverkami. Zjištění podporuje teorii, že při šíření této nemoci mohl hrát roli obchod s kožešinami, uvedla studie, o které informoval list The Guardian.
(Celý text)

Jaký je aktuální zdravotní stav našich lesů?
5. května 2024 05:23

PRAHA (Ekolist) - Zdravotní stav lesů je výrazně rozdílný u „mladých“ a „starých“ porostů. Například u smrku je průměrná defoliace porostů do 60 let věku pouze 13 %, zatímco u porostů nad 120 let je to více než 37 %. U buku je průměrná defoliace porostů do 60 let 11 % a průměrná defoliace porostů nad 120 let je dvojnásobná. Je však nutné rozlišovat mezi „starými lesy“, které se dlouhodobě vyvíjely bez zásahu člověka, a monokulturními porosty nad 120 let, které mají obvykle sníženou vitalitu. Přitom stáří hospodářských lesů v posledním století výrazně narůstá – zatímco lesy starší 100 let se v roce 1920 vyskytovaly pouze na 3 % porostní půdy, v současné době je to již více než 20 %.
(Celý text)

Výborný: Přísnější ochrana půdy pomůže navrátit do krajiny aleje a remízky
5. května 2024 01:54

PRAHA (ČTK) - Přísnější ochrana nejlepší zemědělské půdy, kterou tento týden schválili poslanci, pomůže do krajiny navrátit původní krajinné prvky, jako jsou stromořadí, remízky nebo mokřady. Více je také zajištěno zachování půdy dalším generacím, řekl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Agrovoltaiky, které budou moci pěstitelé stavět například v ovocných sadech, pak mohou podle ministra snížit škody na úrodě způsobené mrazem. Výborný nicméně připustil, že by novela mohla být v některých parametrech ambicióznější.
(Celý text)

Ochránci rozšiřují péči o suché skalnaté svahy u Vladislavi, pasou tam i ovce
5. května 2024 01:05

VLADISLAV (ČTK) - Ochránci přírody rozšiřují péči o suché skalnaté svahy okolo Vladislavi na Třebíčsku. Dřívější pastviny minulá desetiletí zarůstaly, odstranit bylo potřeba náletové dřeviny, například trnky. Trávu tam tento týden začalo spásat i malé stádo ovcí. V dlouhodobé aktivitě teď základní organizaci Českého svazu ochránců přírody (ČSOP) v Kněžicích pomohlo zapojení do širšího projektu dotovaného z takzvaných norských fondů, řekl Václav Křivan z této organizace.
(Celý text)

Nové zavlažovací vaky podpoří rozvoj kořenů u vzrostlých stromů v Brně
5. května 2024 00:50

BRNO (ČTK) - Vitalitu i odolnost vůči vyvrácení a suchu mají u velkých a významných stromů v Brně zajistit zavlažovací vaky. Veřejná zeleň města Brna technologii poprvé vyzkoušela koncem března u jasanu na Moravském náměstí, jenž je jedním z mála vzrostlých stromů v okolí a má vliv na jeho ochlazování. Příspěvková organizace města pořídila čtyři vaky dohromady za 100 000 korun, řekl náměstek primátorky pro životní prostředí Filip Chvátal (KDU-ČSL).
(Celý text)

Královéhradecký útulek pro zvířata by se měl stát i centrem lesní pedagogiky
5. května 2024 00:49

HRADEC KRÁLOVÉ (ČTK) - Útulek pro opuštěná zvířata v Hradci Králové by se měl v budoucnu stát také centrem lesní pedagogiky. Děti by v něm měly vedle chovu psů a koček poznat i život v lese, seznámit se s dravci a dalšími lesními zvířaty. Plánují to Městské lesy Hradec Králové, které útulek od letošního února provozují. Útulek, který nově nese jméno Azyl pro zvířata, již začal zavádět programy pro veřejnost. ČTK to řekl ředitel Městských lesů Milan Zerzán.
(Celý text)

Děčínská zoo chce ke svému 75. výročí vytvořit český rekord
5. května 2024 00:42

DĚČÍN (ČTK) - Děčínská zoologická zahrada si chce k 75. výročí vzniku nadělit vytvoření českého rekordu. Žádá proto návštěvníky, aby v den velkolepé oslavy, 11. května, dorazili v jakémkoliv tričku, na němž bude vyobrazený medvěd. Může jít o obrázek, fotografii, nášivku i vlastnoručně vytvořenou podobiznu, uvedla mluvčí zoo Alena Houšková. Zoo má medvěda ve svém znaku. Její ikonou je medvěd kamčatský Bruno, který byl inspirací k rekordu a bude i hlavní hvězdou oslavy.
(Celý text)

Olomoucká zoo má po 14 letech mládě kondora královského, vylíhlo se v Liberci
4. května 2024 23:22

LIBEREC (ČTK) - Velkého úspěchu dosáhla liberecká zoo ve své speciální líhni dravých ptáků. Před několika týdny se v ní vyklubalo mládě kondora královského z vejce, které pocházelo od páru ze Zoo Olomouc. Nyní je mládě již zpět v této zahradě. Naposledy se mládě kondora v Olomouci podařilo odchovat před 14 lety.
(Celý text)

Olomoucká zoo má po 14 letech mládě kondora královského, vylíhlo se v Liberci
4. května 2024 23:22

LIBEREC (ČTK) - Velkého úspěchu dosáhla liberecká zoo ve své speciální líhni dravých ptáků. Před několika týdny se v ní vyklubalo mládě kondora královského z vejce, které pocházelo od páru ze Zoo Olomouc. Nyní je mládě již zpět v této zahradě. Naposledy se mládě kondora v Olomouci podařilo odchovat před 14 lety.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 2140 | Další