ecomonitor.cz
verze pro tisk
Vyrážíte na houby? Vezměte si s sebou pytel na odpadky. Určitě něco najdete
13. srpna 2014 16:40

PRAHA (Ekolist) - Možná i vy patříte mezi smolné houbaře, kteří v lese nikdy nic nenajdou. Nemusíte věšet hlavu. Choďte do lesa dál, jen se místo hub zaměřte na odpadky. „Určitě nepřijdete domů s prázdnou,“ říká Jiří Kolář, který takto „houbařit“ začal loni.
(Celý text)

Úspory energie v podnicích: odpadní teplo i žárovky pro zaměstnance
13. srpna 2014 11:19

PRAHA (EurActiv.cz) - V Česku funguje řada programů, které podporují energetickou účinnost v budovách. Průmysl ale doufá, že se peníze ve státním rozpočtu i evropských fondech najdou také na podporu úspor v podnicích. Budoucnost má například kombinovaná výroba elektřiny a tepla. Firmy ale mohou hledat i jiné cesty, jak uspořit energii.
(Celý text)

Kodaň vybudovala hadí stezku - vyvýšenou komunikaci nad městem jen pro cyklisty
13. srpna 2014 01:59

PRAHA (Ekolist) - Dánská Kodaň je mnoho let v rámci Evropy hlavním městem cyklistiky. Svoji roli chce zřejmě ještě podpořit a jezdcům na dvou kolech od července nabízí unikátní nadúrovňovou cyklostezku. Cyklohad (Cykelslangen), jak novou komunikaci nazvali její tvůrci, vznikl kvůli přetíženým místním komunikacím. Českým uším ovšem zní až neuvěřitelně, že přetížené jsou právě cyklisty a chodci.
(Celý text)

Města v ČR si užijí méně výfuků z autobusů. Díky fondům EU
12. srpna 2014 11:09

PRAHA (EurActiv.cz) - Autobusy na stlačený zemní plyn pomáhají snižovat emise CO2 i množství prachových částic v ovzduší. Navíc se dopravním podnikům ekonomicky vyplatí. Potřebují ale finanční injekci na jejich pořízení, protože CNG busy jsou o něco dražší než klasické. V novém programovém období by města mohla podporu pro alternativní dopravu získávat z Integrovaného regionálního operačního programu. Třeba i na elektrobusy.
(Celý text)

Jak se dá získat voda v poušti? Designér navrhl věže na "sklízení" vody ze vzduchu
8. srpna 2014 01:49

PRAHA (Ekolist) - Na celém světě nemá přístup k bezpečné pitné vodě kolem osmi set milionů lidí. Podle italského designéra není řešení ve složitých hig-tech novinkách, ale v tradiční technice. Pro oblasti s nedostatkem vody navrhuje záchytné věže podobné tradičním košíkům. Jen obrovských.
(Celý text)

Klimatické změny přinesly do Severního ledového oceánu novinku: vlny o velikosti domu
7. srpna 2014 02:00

PRAHA (Ekolist) - Klimatické změny povedou nutně k proměně našeho světa. Jedním ze zdokumentovaných příkladů může být proměna, která se odehrává v Severním ledovém oceánu. Kvůli oteplování zde mizí ledový příkrov, Severní ledový oceán má více volné hladiny než kdy dříve a do budoucna jí bude přibývat. Důsledkem je, že se zde při bouřích objevují i extrémně velké vlny. V Severním ledovém oceánu jde o nový element, který zde teď působí.
(Celý text)

Big data: bude se oteplovat, ale o extrémní zimy nepřijdeme
6. srpna 2014 02:00

PRAHA (Ekolist) - Průměrná globální teplota stále roste. S tím souvisí výskyt extrémně horkých letních dnů, ale paradoxně i extrémně chladných zim. Součástí globální změny klimatu jsou totiž velké výkyvy teplot. Vědci z Northeastern University, kteří analyzovali velké množství dat (tzv. big data) tvrdí, že přestože se v průměru otepluje, stále musíme počítat i s extrémně chladnými výkyvy počasí.
(Celý text)

Švýcarský student navrhl filtr pro získávání čisté vody. Nasadíte na lahev a pijete čistou vodu
5. srpna 2014 02:00

PRAHA (Ekolist) - Třiadvacetiletý student švýcarské vysoké školy vynalezl snadno použitelný filtr na výrobu pitné vody. Dá se nasadit na běžnou plastovou lahev, vodu z něj můžete rovnou pít.
(Celý text)

Mladí čápi vylétají z hnízd. A hynou na sloupech vysokého napětí
4. srpna 2014 15:38

PRAHA (Ekolist) - Mladí čápi bílí v těchto dnech opouštějí hnízda a vydávají se na své první lety. Jedním z největších nebezpečí, která je nyní čekají, jsou sloupy vysokého napětí, informuje Český svaz ochránců přírody.
(Celý text)

Bahamy vznikly díky písku ze Sahary, domnívají se vědci
4. srpna 2014 02:00

PRAHA (Ekolist) - Zdá se, že při formování bahamských ostrovů hrál velkou roli písek a prach z africké Sahary. Vyplývá to ze studie vědců z University of Miami. Saharský písek a prach je bohatý na železo, které je důležitým zdrojem živin pro speciální druh baktérií, díky nimž vznikl vápencový základ souostroví.
(Celý text)

Objevte zaniklý způsob nakupování bez zbytečných obalů
1. srpna 2014 02:00

PRAHA (Ekolist) - Myšlenka prodeje potravin bez obalů není žádná revoluce, ale návrat něčeho, co tu dříve bylo, jen se to v dnešní uspěchané době kamsi vytratilo.
(Celý text)

Čím víc mizí divoká zvířata, tím víc je násilí, otrocké práce a organizovaného zločinu
1. srpna 2014 01:00

PRAHA (Ekolist) - Víc jak miliarda chudých lidí po celém světě je životně závislá na potravě z ulovených divokých zvířat. Těch ale ve volné přírodě kvapem ubývá. To je pak příčinou konfliktů mezi lidmi, pirátství nebo dětské práce a dalších negativních jevů.
(Celý text)

Vědci našli podmořskou super-matku, o vejce se stará déle než čtyři roky
31. července 2014 15:18

PRAHA (Ekolist) - Vědci zřejmě objevili ojedinělou super-matku ze zvířecí říše. Chobotnice žijící v hlubokých moří se totiž stará o svá vejce čtyři a půl roku, než se z nich vylíhnou potomci. Podle výzkumníků z Monterey Bay Aquarium Research Institute jde o nejdelší dobu "sedění na vejcích" dosud pozorovaných u živočichů.
(Celý text)

Vidí děti z města živou přírodu jinak než děti z pralesa? V něčem ano, v něčem ne
31. července 2014 02:00

PRAHA (Ekolist) - Vyjmenuj cokoliv si myslíš, že je živé. Jednoduchá otázka, kterou měli zodpovědět pětileté děti žijící ve městě, děti žijící na vesnici i děti, které většinu svého času tráví ve volné přírodě. Argentinští vědci se díky ní chtěli dozvědět, jaké jsou rozdíly ve vnímání živé přírody u dětí žijících v různých prostředích. Jedno měly děti z města i pralesa stejné: vždy znají víc zvířat, než kytek.
(Celý text)

Chcete, aby děti jedly zeleninu? Neříkejte jim, jak děsně je zdravá
30. července 2014 02:00

PRAHA (Ekolist) - „Náš vzkaz rodičům a chůvám je jednoduchý. Pokud bojujete se svým dítětem o to, jestli s ní kousek zeleniny, pak nepomáhá říkat, jak moc je zdravá,“ říkají vědci Michal Maimaran a Ayelet Fichsbach. „Nejlepší je neříkat o ní nic. Maximálně jak je chutná. Pokud tedy opravdu chutná je.“
(Celý text)

OSN: Snižování emisí a hospodářský růst se nevylučují
29. července 2014 04:56

PRAHA (Ecomonitor) - Snižování emisí skleníkových plynů nemusí ohrožovat ekonomický růst, říká OSN ve zprávě Deep Carbonization Pathways (Cesty k zásadní dekarbonizaci). Podle ní by 15 největších producentů oxidu uhličitého mohlo výrazně ukrojit z množství produkovaných emisí a přitom ztrojnásobit výkony svých hospodářství, píše deník Guardian.
(Celý text)

Zelené hotely v ČR
28. července 2014 16:40

() - Trend ekologického hotelnictví dorazil i do ČR. Tzv. zelené hotely, které jsou provozovány v souladu s ochranou životního prostředí a jsou certifikovány v rámci EU i ministerstva životního prostředí ČR, najdete v Čechách i na Moravě. Představíme vám některé z nich, které jednoznačně stojí za návštěvu.
(Celý text)

Skokani lesní vydrží extrémní mráz stovky dnů. Musí to ale natrénovat
28. července 2014 02:00

PRAHA (Ekolist) - Život na Aljašce není pro každého. Zima tu je velmi chladná a podzimní noci jsou často mrazivé. Místním skokanům lesním to nijak nevadí. I když pro ně podzimní mrazy znamenají, že musí na noc zamrznout a ráno se opět rozmrazit. Je to pro ně důležitá každonoční příprava na tuhou zimu.
(Celý text)

Jak mít dobrou vodu ze studny? Dělejte rozbory vody a o studnu se starejte
25. července 2014 02:00

PRAHA (Počítáme s vodou) - „Vodu ze studní tady pije každý. Voda je to dobrá a nikdy nikomu nic nebylo,“ říká na zahradě své chaty Jan Novák. Ani on kvalitu vody ze své studny nikdy moc neřešil, ostatně kromě balené vody jiná alternativa v místě dostupná není. Rozbor vody si Novákovi nechali udělat až v době, kdy na chatu začali jezdit i se svými malými dětmi. A tehdy také začali přemýšlet, jak se o studnu a vodu v ní starat.
(Celý text)

Vědci prokázali, co každý majitel psa bezpečně ví. Psi umí žárlit
25. července 2014 02:00

PRAHA (Ekolist) - Majitelé psů to nejspíš nepřekvapí: psi mohou žárlit. A není to jen tvrzení majitelů psů, ale i závěr vědecké studie. Christine Harrisová z University of California provedla experiment, zkoumající psí žárlivost.
(Celý text)

Vědci prokázali, co každý majitel psa bezpečně ví. Psi umí žárlit
25. července 2014 02:00

PRAHA (Ekolist) - Majitelé psů to nejspíš nepřekvapí: psi mohou žárlit. A není to jen tvrzení majitelů psů, ale i závěr vědecké studie. Christine Harrisová z University of California provedla experiment, zkoumající psí žárlivost.
(Celý text)

Předchozí | 1 | .. | 1581 | 1582 | 1583 | 1584 | 1585 | .. | 2146 | Další

Online diskuse
Jak úspěšně navrátit jedli bělokorou do našich lesů?
17. května 2024 02:41

PRAHA (Ekolist) - Probíhající globální klimatická změna a její významné dopady na lesní ekosystémy nás nutí hledat inovativní přístupy k udržitelnému lesnictví. Jednou z klíčových dřevin, která může hrát významnou roli v adaptaci lesních porostů na nové klimatické podmínky, je jedle bělokorá.
(Celý text)

Správa chystané CHKO Soutok bude sídlit v Lanžhotě
17. května 2024 01:13

(ČTK) - Správa chystané Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Soutok v jihovýchodním cípu Česka bude sídlit v Lanžhotě na Břeclavsku, a to v objektu bývalé školy, uvedly ministerstvo životního prostředí a Agentura ochrany přírody a krajiny ČR.
(Celý text)

Každý Čech loni vytřídil 75,6 kg odpadů. Pravidelně třídí tři čtvrtiny obyvatel
17. května 2024 01:02

(ČTK) - Každý Čech loni vytřídil v průměru 75,6 kilogramu odpadů, zhruba o 2,5 kilogramu méně než v roce 2022. Recyklace obalů se ale meziročně zvýšila o čtyři procentní body a jejich celkové využití bylo proti předchozímu roku vyšší o pět procentních bodů. Z celkového počtu vyprodukovaných obalů loni putovalo 75 procent k recyklaci a dalších 11 procent k energetickému využití, sdělila společnost Eko-kom, která v Česku organizuje sběr a recyklaci obalových odpadů. Podle ní odpady třídí tři čtvrtiny obyvatel.
(Celý text)

Od září budou přísnější pravidla při cestování se zvířaty z Ruska a Běloruska
17. května 2024 00:58

(ČTK) - Chovatelé vstupující do zemí Evropské unie z Ruska nebo Běloruska se psy, kočkami nebo fretkami budou muset od poloviny září prokázat, že mají dostatečnou výši protilátek proti vzteklině. Vyplývá to z nařízení EU, které vstoupilo v platnost a účinnosti nabyde od 16. září. Státní veterinární správa (SVS) upozorňuje, že po odběru krve pro požadované vyšetření může zvíře přicestovat do EU až po třech měsících.
(Celý text)

Bývalý dobrovolný strážce přiznal vinu u malých požárů na Děčínsku, zapálení Českého Švýcarska odmítl
16. května 2024 14:03

ÚSTÍ NAD LABEM (ČTK) - Obžalovaný Jiří Lobotka dnes před krajským soudem v Ústí nad Labem částečně přiznal vinu v případě menších požárů v Českém Švýcarsku a na dalších místech Děčínska. To, že by úmyslně způsobil největší požár v České republice, odmítl. Soudce Roman Felzmann zatím o částečném prohlášení viny nerozhodl, vyžádá si zprávu lékaře vazební věznice, kde je obžalovaný od loňského května. Sedmatřicetiletý muž působil při hlavním líčení zmateně a chaoticky. Soud bude pokračovat v pátek.
(Celý text)

Stádo zubrů vypuštěných do rumunské přírody pomáhá ukládat emise CO2
16. května 2024 10:55

BUKUREŠŤ (ČTK) - Stádo 170 zubrů, které ochránci přírody vypustili do rumunského pohoří Tarcu, by mohlo pomoci ukládat emise CO2, jež by se rovnaly odstranění téměř dvou milionů automobilů ze silnic na jeden rok. Uvádí to vědecká studie, která tak podle serveru The Guardian dokazuje, jak by tato mohutná zvířata mohla pomoci zmírňovat nejhorší dopady klimatické krize.
(Celý text)

NESEHNUTÍ spouští sbírku Slunce pro Ukrajinu na solární elektrárnu pro nemocnici
16. května 2024 09:08

PRAHA (Ekolist) - Dětská nemocnice v Záporoží leží nedaleko frontové linie. Je přitom jediná v regionu, která poskytuje i vysoce specializovanou pomoc. Ruské bombardování a dronové útoky ji způsobují výpadky elektrického proudu, které ohrožují ty nejzranitelnější. NESEHNUTÍ spolu s ukrajinskou organizací Ekoklub spouští sbírku na solární elektrárnu přímo na střeše zařízení, která dětské nemocnici zajistí stabilní provoz.
(Celý text)

Obhájce: Muž obviněný ze založení požáru v Českém Švýcarsku bude vypovídat
16. května 2024 09:06

ÚSTÍ NAD LABEM (ČTK) - Muž obviněný ze založení požáru v národním parku České Švýcarsko bude dnes u soudu vypovídat. ČTK to v SMS zprávě sdělil jeho obhájce Vít Pavko, který za ním ve středu byl ve vazební věznici. Před začátkem hlavního líčení ČTK a Českému rozhlasu řekl, že částečně prohlásí vinu. Případ největšího lesního požáru v historii ČR dnes otevře ústecký krajský soud. Pět minut před začátkem jednání se na chodbě shromáždili novináři, přišel jeden zástupce poškozených.
(Celý text)

Vykázané kusy ulovené zvěře podle myslivců zřejmě neodpovídají realitě
16. května 2024 09:00

(ČTK) - Myslivci ulovili v minulé sezoně, která trvala od dubna 2022 do konce března minulého roku, podle údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) 114 100 kusů srnčí zvěře. Oproti předchozímu období je to o 6,2 procenta více. Výzkumný ústav lesního hospodářství a myslivosti i Českomoravská myslivecká jednota ale poukazují na to, že vykázaný počet ulovené zvěře se může významně lišit od reálných úlovků. Ministerstvo zemědělství chce v připravované novele evidenci a kontrolu ulovené zvěře zlepšit.
(Celý text)

Ekologie dělaná páčidlem. A klíčové druhy, které vůbec nejsou klíčové
16. května 2024 04:42

PRAHA (Ekolist) - Ekologie se zabývá popisem, analýzou a studiem vztahů mezi organismy a jejich prostředím. Zní to trochu suchopárně, nicméně jako obor se dá provozovat na různé způsoby. Například Robert Paine ji dělal páčidlem. A přestože od jeho experimentů s mořskými hvězdicemi uplynulo bezmála šedesát let, učíme se o něm pořád. Celou ekologii totiž obrátil vzhůru nohama.
(Celý text)

ČR nemá podmínky pro výrobu vodíku, bude se dovážet, uvedli zástupci MŽP a MPO
16. května 2024 01:43

PRAHA (ČTK) - Česko se musí připravit na energetické využití vodíku, i když nemá ideální podmínky pro jeho výrobu a vodík se bude muset začít dovážet ze zahraničí. Jako zdroj energie by se měl vodík využívat například v teplárnách a v těžkém průmyslu, pro domácí vytápění a pohon menších dopravních prostředků to není pravděpodobné. Na diskusním setkání to uvedli vrchní ředitel sekce ochrany klimatu na ministerstvu životního prostředí Petr Holub a náměstek ministra průmyslu a obchodu Petr Třešňák (Piráti).
(Celý text)

MŽP: Norské fondy za pět let podpořily téměř 900 miliony korun 165 projektů
16. května 2024 01:07

PRAHA (ČTK) - Takzvané norské fondy za pět let podpořily téměř 900 miliony korun 165 projektů a dalších 11 bilaterálních iniciativ, zaměřených na podporu spolupráce mezi Českou republikou a Norskem. Realizace projektů z programu Životní prostředí, ekosystémy a změna klimatu tak po pěti letech dospěla do cíle, sdělilo ministerstvo životního prostředí (MŽP). Jako tzv. norské fondy jsou označovány Finanční mechanismy Evropského hospodářského prostoru (EHP) a Norska, jejichž prostřednictvím přispívá Norsko spolu s Islandem a Lichtenštejnskem ke snižování ekonomických a sociálních rozdílů v EHP.
(Celý text)

Prasat nakažených africkým morem na Liberecku přibývá, pásmo se opět rozšíří
15. května 2024 22:09

MNÍŠEK (ČTK) - Divokých prasat nakažených africkým morem na Liberecku dál přibývá, laboratoř nákazu potvrdila u dalších tří kusů. V prvním případě se jedná o prase divoké, které bylo uloveno 6. května u Mníšku na Liberecku v katastrálním území obce Fojtka. Vzhledem k tomu že se místo, kde byl divočák uloven, nachází mimo takzvané uzavřené pásmo II, dojde znovu k úpravě pásem, řekl ČTK mluvčí Státní veterinární správy ČR (SVS) Petr Vorlíček.
(Celý text)

Ornitolog okroužkoval tři mláďata sokola na komínu v chemičce u Litvínova
15. května 2024 19:19

LITVÍNOV (ČTK) - Tři sokolí mláďata na komíně teplárny v chemičce v Záluží u Litvínova dostala kroužky. Do výšky 100 metrů k nim vystoupal ornitolog Václav Beran. Z bezpečné vzdálenosti ho sledovala samice, jejíž křik se rozléhal i přes silný vítr po okolí. Právě v průmyslových areálech se ohroženému dravci velmi daří, na komínech je při hnízdění nikdo neruší, navíc jim ornitologové budky před zimou pokaždé uklidí.
(Celý text)

Nejlepší fotografií přírody se stal snímek plotu s pavouky Jakuba Hodáně
15. května 2024 19:09

(ČTK) - Fotografie plotu posetého pavučinami a pavouky Jakuba Hodáně se stala nejlepším snímkem přírody v soutěži Czech Nature Photo. Ocenění dnes organizátoři předali v Praze. Vítěze vybrala odborná porota s účastí rakouského fotografa Bernharda Schuberta z více než 2500 fotografií. S vyhlášením soutěže také začíná výstava v Czech Photo Centre v Nových Butovicích, kde budou vítězné a další vybrané snímky k vidění do 25. srpna.
(Celý text)

Sydney se potýká s kácením stromů kvůli výhledu na přístav
15. května 2024 11:47

(ČTK) - Na nejbohatších a nejzelenějších předměstích australského Sydney se množí případy kácení či jiných způsobů likvidace stromů. Podle ochránců přírody je zpravidla cílem otevřít výhled na přístav, což razantně zvýší cenu nemovitostí, píše zpravodajský server BBC News.
(Celý text)

Výrobci olivového oleje čelí jednomu z nejsložitějších období, říká jeden z nich
15. května 2024 11:45

(ČTK) - Výrobci olivového oleje čelí jednomu z nejsložitějších období v historii. Zpravodajskému serveru CNBC to řekl největší producent olivového oleje na světě, španělská společnost Deoleo. Na vině je změna klimatu, prudký růst cen, vysoké úrokové sazby a vysoká inflace. Odvětví proto podle něj musí projít hlubokou transformací.
(Celý text)

Lední medvědi z varšavské zoo dorazili do Zoo Praha
15. května 2024 11:43

PRAHA (ČTK) - Lední medvědi Aleut a Gregor z varšavské zoologické zahrady dorazili do Zoo Praha, přicestovali v úterý ve večerních hodinách. Ředitel pražské zoo Miroslav Bobek to dnes oznámil na sociální síti X. Lidé je v expozici budou moci vidět od pondělí 20. května. Oba medvědi jsou dvojčata a do Prahy zamířili na doporučení koordinátora evropského chovného programu.
(Celý text)

Lesy ČR po konci kůrovcové kalamity sníží zalesnění o pětinu na 14 000 hektarů
15. května 2024 11:43

HRADEC KRÁLOVÉ (ČTK) - Státní podnik Lesy České republiky (LČR) letos sníží plochu zalesnění o pětinu asi na 14 000 hektarů z loňských 17 200 hektarů. Důvodem je konec kůrovcové kalamity a výrazné snížení těžeb kůrovcového dřeva, čímž ubývá ploch pro obnovu lesů. Stoupnout by měl letos podíl přirozené obnovy lesa na dosud nejvyšších 30 procent, řekla mluvčí podniku Eva Jouklová. Lesy ČR spravují téměř polovinu lesů v zemi.
(Celý text)

Hladík chce do konce června schválit tři dokumenty ke splnění klimatických cílů
15. května 2024 01:01

PRAHA (ČTK) - Ministerstvo životního prostředí chce do konce června schválit tři hlavní dokumenty pro splnění klimatických a energetických cílů Evropské unie, jako je dosažení výroby třetiny energie z obnovitelných zdrojů do roku 2030. Mělo by to vést mimo jiné k dekarbonizaci 50 největších českých firem. K připravovaným dokumentům patří energeticko-klimatický plán, materiál s názvem Politika ochrany klimatu a energetická koncepce. Na konferenci Zelená modernizace na Pražském hradě to řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).
(Celý text)

Hladík chce do konce června schválit tři dokumenty ke splnění klimatických cílů
15. května 2024 01:01

PRAHA (ČTK) - Ministerstvo životního prostředí chce do konce června schválit tři hlavní dokumenty pro splnění klimatických a energetických cílů Evropské unie, jako je dosažení výroby třetiny energie z obnovitelných zdrojů do roku 2030. Mělo by to vést mimo jiné k dekarbonizaci 50 největších českých firem. K připravovaným dokumentům patří energeticko-klimatický plán, materiál s názvem Politika ochrany klimatu a energetická koncepce. Na konferenci Zelená modernizace na Pražském hradě to řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 2146 | Další