ecomonitor.cz
verze pro tisk
Stavitelé: Ministryně Jourová musí vylepšit nastavení fondů pro zateplování bytovek
10. dubna 2014 01:27

PRAHA (EurActiv.cz) - Úsporné renovace budov má v České republice financovat několik operačních programů evropských fondů. Ministerstvo průmyslu i životního prostředí si podle aliance firem z oboru šetrného stavebnictví vedou se svými programy dobře. Vylepšení ale potřebuje program, který má na starosti ministerstvo pro místní rozvoj a který má poskytovat peníze na renovace bytových domů.
(Celý text)

Výroba elektřiny z bioplynu vzrostla, biodpady přesto dál končí na skládkách
7. dubna 2014 02:00

PRAHA (Ekolist) - Jedním ze zdrojů bioplynu jsou odpady. A přestože podle České bioplynové asociace celková výroba elektřiny z bioplynu v ČR meziročně vzrostla o téměř 60 procent, podstatná část odpadů se v České republice nijak energeticky nevyužívá a často končí jen na skládkách. Přitom bioplynové stanice by mohly být ideálním partnerem pro obce a zemědělce při nakládání s biologicky rozložitelným odpadem.
(Celý text)

Potřebujeme ambiciózní dohodu o ochraně klimatu, říká šéf OSN. Silnou smlouvu podporuje i MŽP
5. dubna 2014 02:22

PRAHA (Ekolist) - Klimatické změny jsou jednou z mých priorit, prohlásil v pátek na návštěvě Prahy generální tajemník OSN Pan Ki-mun. „Klimatické změny jsou realitou a ovlivňují celý svět, včetně České republiky,“ řekl generální tajemník na půdě Univerzity Karlovy. Připomněl, že v září pořádá setkání vrcholných politiků, kde chce, aby byla dosažena shoda na budoucí smlouvě o ochraně klimatu. České ministerstvo životního prostředí prohlásilo, že podporuje přijetí nové mezinárodní smlouvy na úrovni OSN, která zaváže i ty největší světové emitenty skleníkových plynů k jejich dalšímu snižování.
(Celý text)

Jak proměnit rumiště v přírodní zahradu aneb Co nám řekne plevel
4. dubna 2014 01:03

PRAHA (Ekolist) - Někdo má to štěstí, že má k dispozici hotovou zahradu. Jiní začínají od píky na bývalém poli nebo louce. Jsou ale i tací, kteří takové štěstí nemají: na místě, kde plánují zahradu, je zatím rumiště, jehož původem, složením a vhodností pro pěstování potravin si může být těžko někdo jist. Jak ale potvrzuje botanička a zahradnice Helena Vlašínová, vypěstovat vlastní zeleninu nebo ovoce je nakonec možné snad na úplně každém pozemku.
(Celý text)

Senátoři předložili vlastní zákon o Národním parku Šumava
3. dubna 2014 12:36

PRAHA (ČTK/Ekolist) - Rozšířit bezzásahovou zónu v Národním parku Šumavu na 22 procent jeho území má zákon, který předložili senátoři. Předloha vychází z dohody mezi radou parku a obcemi a z návrhu bývalé vlády. Návrh předložili přesto, že nynější ministerstvo životního prostředí chystá vlastní úpravu. Chtějí mimo jiné zabránit tomu, aby byl šumavský park další léta bez zákonného vymezení. Projednávání předchozích návrhů totiž bývalá Sněmovna nedokončila.
(Celý text)

Nahraďme beton a ocel dřevem, ušetříme fosilní paliva i emise CO2, tvrdí studie
3. dubna 2014 02:00

PRAHA (Ekolist) - Běžným argumentem pro omezení těžby dřeva je vyšší ochrana biodiverzity. Vědci z Yaleské univerzity tvrdí, že zvýšení těžby může ke snížení emisí CO2 a spotřeby fosilních paliv. Kdyby se dřevo více využívalo při stavbě domů a mostů, ušetřilo by se velké množství energie, které je zapotřebí pro výrobu a přepravu betonu a oceli.
(Celý text)

Pražský dopravní podnik vyzval cestující, aby s sebou nevozili nic zbytečného. Kvůli ekologii
1. dubna 2014 01:04

BRNO (Ekolist) - S neobvyklou výzvou se dnes pražský dopravní podnik obrátil na cestující. Požádal je, aby s sebou do tramvají, autobusů a metra nebrali nic zbytečného nebo těžkého. Mluvčí dopravního podniku Petr Řehák vysvětluje, že by se tím mělo ušetřit za spotřebované palivo a elektrickou energii. "Děláme to pro ekologii," říká Řehák.
(Celý text)

Objevujte významné stromy Prahy: je to krása i historie
31. března 2014 01:00

PRAHA (Ekolist) - Uprostřed pole kousek od pražské Vinoře stojí pozoruhodný strom. Je to topol bílý, kterému se také říká linda. Obvod kmene je úctyhodných 668 cm, což z tohoto topolu dělá v Praze strom s nejmohutnějším kmenem. Hluboce brázditý kmen se ve výšce 2,5 metrů dělí na dvě obrovské větvě nesoucí korunu. V seznamu pražských památných stromů má pořadové číslo 108. Krásných a zajímavých stromů je v Praze ale mnohem víc. V právě probíhající soutěži Objevme významné stromy je jich vytipováno již přes dvě stovky. Jsou mezi nimi mnohdy zapomenuté stromy, které nesou důležitá poselství naší historie.
(Celý text)

Spiderman zhasnul hlavní památky světa, připomněl Hodinu Země
30. března 2014 09:06

PRAHA (Ekolist) - Na hodinu zhasly památky v sobotu večer ve více než 7000 městech ve 152 zemích planety, mnohde zhaslo i pouliční osvětlení. V Česku se k akci připojilo zhruba osmdesát obcí, kromě jiného se do tmy ponořil Pražský hrad nebo Ostravská radnice. Pomohl i Spiderman, který je letošním symbolickým filmovým hrdinou akce Hodina Země. Ta chce upozornit na změny klimatu a potřebu snížit spotřebu energií.
(Celý text)

Pivo pomáhá. V grilovaném mase snižuje množství škodlivých látek
29. března 2014 02:38

PRAHA (Ekolist) - Krásné počasí pomalu láká k zahradnímu grilování. Grilované maso, zejména pokud je konzumované ve velkém množství, ale může přispívat k nebezpečným nemocem, třeba rakovině tlustého střeva. Podle vědců se ale nebezpečí dá významně snížit. A to díky pivu. Zaryté pivaře asi nepotěší, že nikoli jeho popíjením, ale marinováním masa.
(Celý text)

Jak vybrat ekologickou rybí konzervu? Tuňákový průvodce doporučuje Marks and Spencer
28. března 2014 02:00

PRAHA (Ekolist) - Tuňák je tuze dobrá ryba. Dá se lovit různými způsoby. Podle chuti se to poznat nedá. Přesto na tom záleží. Jednak některé druhy tuňáků jsou kriticky ohrožené, jednak některé způsoby rybolovu decimují i jiné ryby a mořské savce. Jakou konzervu s tuňákem tedy kupovat? Podle Greenpeace je nejlepší volbou tuňák od Marks and Spencer.
(Celý text)

Občané budou mít více práv v rozhodování o životním prostředí, odmítá kritiku nevládek MŽP
27. března 2014 15:39

PRAHA (Ekolist) - Nevládní organizace nemají podle ministerstva životního prostředí pravdu, když tvrdí, že novela zákona o EIA omezí práva občanů. Nová právní úprava zákona o posuzování vlivů na životní prostředí prý naopak dává každému občanu větší možnosti, jak se do celého rozhodovacího procesu zapojit, stojí v prohlášení MŽP.
(Celý text)

Od dubna startuje Nová zelená úsporám. Nabízí téměř dvě miliardy korun
27. března 2014 14:08

PRAHA (Ekolist) - Od začátku dubna mohou majitelé rodinných domů žádat peníze z programu Nová zelená úsporám. Lidé mohou získat peníze na zateplování, výměnu oken a dveří, výstavbu pasivních domů a výměnu starých neekologických kotlů za nové úsporné kotle na biomasu, plyn, tepelná čerpadla a instalaci solárních panelů. Žádosti začne Státní fond životního prostředí přijímat 1. dubna v 10 hodin.
(Celý text)

Brabcovo ministerstvo plánuje omezení občanských práv, tvrdí nevládky
27. března 2014 02:32

PRAHA (Ekolist) - Ministerstvo životního prostředí skrytě chystá nejrozsáhlejší omezení občanských práv od listopadu 1989, tvrdí sdružení Zelený kruh. Ministerstvo totiž v rámci plánované novely o posuzování vlivů na životní prostředí (EIA) navrhuje prakticky nesplnitelné podmínky účasti na různých řízeních.
(Celý text)

Chytré LED žárovky: lze je ovládat přes mobil nebo přes ně pouštět hudbu
27. března 2014 02:00

PRAHA (Ekolist) - Společnost LG právě uvedla na korejský trh „chytrou“ LED žárovku. Lze ji ovládat prostřednictvím chytrého telefonu. Uživatel si na mobilu jednoduše nastaví intenzitu osvětlení místnosti. Dálkově ovládané LED už dříve na trh uvedla například firma Phillips. Na trhu jsou i LED žárovky se zabudovaným reproduktorem.
(Celý text)

Chcete pomoct krajině? Vezměte si řeky pod patronát
26. března 2014 02:18

PRAHA (Ekolist) - Pro ochranu krajiny před povodněmi, ale i před velkými suchy, jsou nezbytné malé toky a říčky. Ty bohužel ale v české krajině mají k přírodnímu ideálu velmi daleko, často jsou vybetonované nebo alespoň napřímené a prohloubené. A protože s tím si příroda sama nepomůže, musí ji pomáhat lidé. A nejlépe ti, kteří bydlí v okolí potoků a říček, dobře znají krajinu i místní lidi, tvrdí Koalice pro řeky.
(Celý text)

Sedm planých bylinek, které najdou uplatnění ve vaší kuchyni
21. března 2014 01:08

PRAHA (Ekolist) - Na čerstvou zeleninu nebo ovoce z českých a moravských zahrad, polí a sadů si ještě nějaký čas počkáme. Přesto můžeme mít čerstvé potraviny z naší přírody už teď na jaře. Březen nebo duben je totiž ideální na sběr mladých jedlých rostlin. Tady je sedm nejběžnějších rostlin a sedm návodů, co s nimi v kuchyni dělat.
(Celý text)

V Česku stále mizí tisíce stromů kolem silnic
19. března 2014 02:21

PRAHA (Ekolist) - V roce 2012 zmizelo kolem českých a moravských silnic více než osmnáct tisíc stromů. Nových stromů vysadili správci silnic jedenáct tisíc. Vyplývá to ze statistiky, kterou z informací vyžádaných od krajských silničních správ zpracovalo sdružení Arnika. Nejvíc stromů padlo na jihu Čech, nejvíc nových vysázeli ve Středočeském kraji.
(Celý text)

Hlavním tématem Zelených pro evropské volby jsou nová pracovní místa
18. března 2014 01:50

PRAHA (Ekolist) - Ve volbách do evropského parlamentu bude letos kandidovat Strana zelených spolu s kandidáty hnutí Změna. Zelení si na evropské volby věří, pokud by strana zopakovala stejný počet voličů jako ve volbách parlamentních, mohla by získat dva mandáty. „Jsme proevropská, ale k Evropě kritická strana,“ říká předseda strany a jednička zelené kandidátky Ondřej Liška.
(Celý text)

Exoti naší přírody
17. března 2014 01:21

(Naše příroda) - Při toulkách přírodou se setkáváme s mnoha živočichy a rostlinami. Některé z nich vnímáme už jaksi podvědomě jako každodenní součást našeho života a nevěnujeme jim moc pozornosti. Občas se nám však stane, že narazíme na druh, který nás zaujme hned na první pohled. Neobvyklé pestré zabarvení nebo zvláštní tvar živočicha či rostliny nám připadá natolik bizarní a exotický, že často máme dojem, jakoby tento druh do našich krajů ani nepatřil. Vydejte se spolu s námi na exkurzi do naší přírody. Budeme v ní hledat „exoty“ naší živočišné a rostlinné říše…
(Celý text)

Exoti naší přírody
17. března 2014 01:21

(Naše příroda) - Při toulkách přírodou se setkáváme s mnoha živočichy a rostlinami. Některé z nich vnímáme už jaksi podvědomě jako každodenní součást našeho života a nevěnujeme jim moc pozornosti. Občas se nám však stane, že narazíme na druh, který nás zaujme hned na první pohled. Neobvyklé pestré zabarvení nebo zvláštní tvar živočicha či rostliny nám připadá natolik bizarní a exotický, že často máme dojem, jakoby tento druh do našich krajů ani nepatřil. Vydejte se spolu s námi na exkurzi do naší přírody. Budeme v ní hledat „exoty“ naší živočišné a rostlinné říše…
(Celý text)

Předchozí | 1 | .. | 1578 | 1579 | 1580 | 1581 | 1582 | .. | 2138 | Další

Online diskuse
Ochranáři a včelaři umístili u D5 desítky pastí na invazní asijské sršně
2. května 2024 11:31

(ČTK) - Třicet až čtyřicet pastí k odhalení výskytu invazní asijské sršně umístili ochranáři z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK) ve spolupráci s místními včelaři. Zatím jde převážně o Plzeňský kraj, hlavně o místa podél dálnice D5 desítky metrů až jeden kilometr od krajnice, ale také třeba v Železné a Bělé na Domažlicku, ve Švihově na Klatovsku, Šťáhlavech na Plzeňsku a v Hrádku u Rokycan. Pasti se umisťují také u dálnice D5 ve Středočeském kraji ve směru na Prahu a u logistických center, tedy překladišť zboží z kamionů, což jsou riziková místa. ČTK to dnes řekl Zdeněk Myslík z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.
(Celý text)

Na čištění odpadních vod v EU by se měly podílet největší znečišťovatelé, farmaceutický a kosmetický průmysl
2. května 2024 11:30

(ČTK) - Na čištění městských odpadních vod by se od roku 2045 měly podílet největší znečišťovatelé, tedy farmaceutický a kosmetický průmysl, vyplývá z úpravy směrnice, kterou schválil v dubnu Evropský parlament. Česká asociace farmaceutických firem (ČAFF) uvedla, že směrnici vnímá jako další přítěž již tak těžko konkurenceschopnému odvětví a může to ovlivnit cenu i dostupnost léků. Zavedení dalších opatření se dotkne téměř 600 čistíren v Česku, náklady budou ve stovkách miliard korun během následujících 20 let, řekl ČTK ředitel Sdružení oboru vodovodů a kanalizací ČR (SOVAK) Vilém Žák.
(Celý text)

Produkce elektřiny z větru v USA se loni poprvé po 25 letech snížila
2. května 2024 11:29

WASHINGTON (ČTK) - Produkce elektřiny z větrných elektráren ve Spojených státech se loni poprvé za čtvrt století snížila, a to o dvě procenta. Výroba byla nižší, přestože instalovaný výkon stoupl o 6,2 gigawattu (GW). Mohly za to slabší větry na Středozápadě, než je obvyklé. Vyplývá to ze zprávy amerického vládního úřadu pro energetické informace (EIA).
(Celý text)

Dříve opomíjená osika může lesníkům výrazně pomoct po kůrovcové kalamitě
2. května 2024 01:17

BRNO (ČTK) - Osika obecná, která byla dříve běžnou a častou součástí českých lesů, má velmi dobrý potenciál stát se využívanou přípravnou dřevinou při obnově lesů poničených suchem a kůrovcem. Mnohde si již na holiny našla cestu sama, uvedl Antonín Kusbach, jenž vedl mezinárodní tým lesnických vědců v čele s odborníky z Mendelovy univerzity v Brně při výzkumu rozšíření a roli osiky obecné v lesích.
(Celý text)

Evropská komise zahájila kroky proti 20 aerolinkám kvůli tzv. greenwashingu
2. května 2024 00:54

BRUSEL (ČTK) - Evropská komise (EK) společně s úřady na ochranu spotřebitelů členských zemí Evropské unie zahájila kroky proti dvaceti leteckým společnostem, a to kvůli zavádějícím tvrzením ohledně ochrany životního prostředí, takzvanému greenwashingu. Zaslala firmám dopisy, ve kterých identifikovala několik typů potenciálně zavádějících tvrzení, a vyzvala podniky, aby do 30 dnů uvedly své praktiky do souladu s právními předpisy EU v oblasti ochrany spotřebitelů. Komise o tom informovala ve své tiskové zprávě. Názvy aerolinek zatím nezveřejnila, protože vyšetřování je teprve v předběžné fázi.
(Celý text)

Hydrologové: Zásoby vodních nádrží v ČR jsou připravené i na extrémní sucho
2. května 2024 00:49

(ČTK) - Zásoby vodních nádrží jsou letos podle informací hydrologů, které ČTK oslovila, dostatečné, může za to srážkově nadprůměrná zima, která doplnila také zásoby podzemních vod. Aktuální stav nádrží zvládne podle hydrologů zajistit zásobování obyvatel, průmyslových podniků nebo chlazení elektráren i v případě opakování extrémního sucha. Pravděpodobnost výskytu nadprůměrně teplého roku je letos vyšší než v minulosti, tvrdí klimatolog Ondřej Lhotka.
(Celý text)

V českých městech a obcích opět probíhá květnová výzva Do práce na kole
2. května 2024 00:25

(ČTK) - Počínaje včerejškem začala v Česku měsíční výzva Do práce na kole. Lidé během ní mohou do 31. května cestovat do práce či školy na kole, pěšky nebo klusem a při tom porovnávat své síly s dalšími účastníky. Akce je pro týmy i jednotlivce a nerozhoduje počet kilometrů, ale pravidelnost. Loni se květnové výzvy, kterou pořádá spolek AutoMat, zúčastnilo 25 600 lidí z různých měst a obcí v ČR.


(Celý text)

Vědci na Špicberkách zaznamenali první případ úmrtí mrože na ptačí chřipku
1. května 2024 21:17

(ČTK) - Na jednom z norských ostrovů v Severním ledovém oceánu byl potvrzen první případ úmrtí mrože na ptačí chřipku. Informoval o tom list The Guardian s odkazem na vědce. Virus už zabil i další savce včetně lachtanů a tuleňů.
(Celý text)

Z pokácení slavného stromu u Hadriánova valu v Anglii byli obviněni dva muži
1. května 2024 18:55

LONDÝN (ČTK) - Dva muži byli obviněni z pokácení slavného, zhruba 150 let starého stromu u Hadriánova valu na severu Anglie. Informovala o tom podle agentury AP prokuratura. Majestátní javor klen, který byl díky své fotogeničnosti velkou turistickou atrakcí, někdo úmyslně pokácel koncem loňského září.
(Celý text)

Hasiči v Královéhradeckém kraji dnes zasahovali u několika požárů v přírodě
1. května 2024 18:51

(ČTK) - Hasiči v Královéhradeckém kraji dnes zasahovali u několika požárů v lesních porostech. Problémy působí především silný vítr a sucho, uvedli. Například u Hořic na Jičínsku hořela hrabanka, hasiči vyhlásili druhý stupeň požárního poplachu. Zákaz rozdělávání ohňů v přírodě v kraji zatím vyhlášen nebyl. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vydal pro většinu ČR výstrahu před nebezpečím vzniku požárů.
(Celý text)

Odborníci v Lysicích registrují nové odrůdy ovoce a udržují živou kolekci
1. května 2024 12:59

LYSICE (ČTK) - Většina nových odrůd ovoce, které se v posledních letech v Česku objevily, rostou společně v Lysicích na Blanensku. Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZUZ) na tamější zkušební stanici registruje nově vyšlechtěné odrůdy ovoce a zároveň udržuje takzvanou živou kolekci, do které umisťuje registrované odrůdy. Čítá stovky odrůd a přes 2000 stromů, řekla ČTK vedoucí stanice Eva Gothardová. Dá se podle ní říci, že ovocné odrůdy, které rostou v českých sadech a zahradách, rostou také v Lysicích.
(Celý text)

Český projekt Jedna příroda se loni umístil v top ten evropských LIFE projektů. I díky dokumentárnímu filmu Hodnoty přírody
1. května 2024 05:59

PRAHA (Ekolist) - Český projekt Jedna příroda byl v LIFE Highlights 2023 označen jako jeden z deseti nejlepších LIFE projektů z celé EU. A to nejen díky úspěšnému plnění nastavených cílů, které přispívají k ochraně přírody a krajiny, ale také díky takovým výstupům oslovujícím širokou veřejnost, jako je dokumentární film Hodnoty přírody (The Values of Nature).
(Celý text)

Česko je dvacet let v EU. Co nám to přineslo v oblasti životního prostředí?
1. května 2024 05:04

PRAHA (Ekolist) - Kvalita pitné vody i čistota řek a vodních nádrží, čistší ovzduší ve městech a obcích nebo větší podíl chráněné přírody na území České republiky. Ochrana životního prostředí prošla v posledních dekádách skokovým zlepšením. Vstup do Evropské unie v roce 2004 byl na této cestě důležitým milníkem.
(Celý text)

CHKO Slavkovský les oslaví s veřejností 50 let své existence
1. května 2024 01:01

CHEB (ČTK) - Akcemi pro veřejnost bude Chráněná krajinná oblast (CHKO) Slavkovský les slavit po celý letošní rok 50 let od svého založení. Ředitel CHKO Jindřich Horáček řekl ČTK, že Slavkovský les je jediná chráněná krajinná oblast v Česku, která vznikla kvůli ochraně přírodních léčebných zdrojů. Dodal, že za půlstoletí existence zabránili ochranáři možným škodám v unikátní přírodní krajině a pomohli zachovat výjimečné lokality v CHKO. Ocenění v podobě zápisu na seznam UNESCO z roku 2021 nebo získání statusu klimatických lázní to podle něj potvrzují.
(Celý text)

V centru Českých Budějovic je první ovocný sad, tvoří jej 113 stromů a 177 keřů
1. května 2024 00:56

ČESKÉ BUDĚJOVICE (ČTK) - V centru Českých Budějovic vznikl první ovocný sad. Tvoří jej více než stovka stromů a téměř dvě stovky keřů. Projekt sadu, který je poblíž sportovní haly na ploše půl hektaru, zaplatila energetická společnost ČEZ v souvislosti s výstavbou horkovodu z Jaderné elektrárny Temelín do Českých Budějovic. Sad má vynahradit stromy pokácené kvůli stavbě, řekli zástupci města, kraje i společnosti ČEZ.
(Celý text)

NP Šumava otevře soví voliéry v Borových Ladách kvůli počasí až 14. května
1. května 2024 00:44

(ČTK) - Šumavský národní park otevře soví voliéry v Borových Ladách na Prachaticku kvůli počasí až 14. května. Standardně je přitom mohou turisté navštěvovat od 1. května. Přípravy voliéry na zahájení provozu ale minulý týden zkomplikoval napadaný sníh. ČTK to řekl mluvčí šumavského parku Jan Dvořák.
(Celý text)

Zoo Ostrava ve speciálním programu představí přírodu Vietnamu
1. května 2024 00:28

OSTRAVA (ČTK) - Ostravská zoologická zahrada dnes ve speciálním programu představí návštěvníkům přírodu Vietnamu. Blíže je chce seznámit hlavně s kampaní Vietnamazing. Jedná se o novou kampaň Evropské asociace zoologických zahrad a akvárií zaměřenou právě na ochranu přírody ve Vietnamu, řekla ČTK mluvčí zahrady Šárka Nováková. Do projektu jsou zapojeny české a slovenské zahrady včetně ostravské zoo.
(Celý text)

Liberecké zoo má poprvé mláďata nosálů bělohubých, jsou i další přírůstky
1. května 2024 00:15

LIBEREC (ČTK) - Liberecké zoo má poprvé mláďata nosálů bělohubých. Za úspěch považuje i narození vzácného a silně ohroženého kopytníka uriala bucharského. Přírůstky má také u margayů (ocelotů dlouhoocasých), osináků afrických, surikat či orlosupů bradatých. Od začátku roku přišlo v liberecké zoo na svět zatím 38 mláďat, informovala mluvčí zoo Barbara Tesařová.
(Celý text)

Češi konzumují méně ovoce a zeleniny, než je doporučená denní dávka
1. května 2024 00:07

PRAHA (ČTK) - Průměrný Čech konzumuje méně než 600 gramů ovoce a zeleniny denně, tedy méně, než doporučuje Společnost pro výživu ČR. Příjem ovoce a zeleniny v posledních letech podle údajů Českého statistického ústavu (ČSÚ) klesá, lidé omezují také jejich nákup. Motivovat lidi, aby alespoň polovinu talíře naplnili ovocem a zeleninou, má nová kampaň Půl talíře, kterou v polovině dubna představil ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) spolu s lékařem Petrem Smejkalem a dalšími zástupci projektu.
(Celý text)

Ochranná pásma kvůli africkému moru prasat na Liberecku se znovu rozšířila
30. dubna 2024 23:20

HRÁDEK NAD NISOU (ČTK) - Ochranná pásma vyhlášená Státní veterinární správou ČR (SVS) v souvislosti s výskytem afrického moru prasat na Liberecku se znovu rozšířila. Důvodem jsou dva případy nákazy potvrzené v dubnu u divočáků ulovených a nalezených u Hrádku nad Nisou na Liberecku mimo takzvané uzavřené pásmo II. O další území se rozšířilo nejen hlavní pásmo II vytyčené kolem míst výskytu nákazy, ale i takzvané nárazníkové pásmo, řekl dnes ČTK mluvčí SVS Petr Vorlíček.
(Celý text)

Ochranná pásma kvůli africkému moru prasat na Liberecku se znovu rozšířila
30. dubna 2024 23:20

HRÁDEK NAD NISOU (ČTK) - Ochranná pásma vyhlášená Státní veterinární správou ČR (SVS) v souvislosti s výskytem afrického moru prasat na Liberecku se znovu rozšířila. Důvodem jsou dva případy nákazy potvrzené v dubnu u divočáků ulovených a nalezených u Hrádku nad Nisou na Liberecku mimo takzvané uzavřené pásmo II. O další území se rozšířilo nejen hlavní pásmo II vytyčené kolem míst výskytu nákazy, ale i takzvané nárazníkové pásmo, řekl dnes ČTK mluvčí SVS Petr Vorlíček.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 2138 | Další