ecomonitor.cz
verze pro tisk
Nejstarší organismy v Podyjí jsou staré stovky let, zjistili vědci
13. února 2015 02:00

(NP Podyjí) - Až osm set let staré mohou být kořenové systémy pařezin nedaleko Šobesu. Pamatují tak dobu, kdy se Přemyslovci stali českými králi, Svatá říše bojovala s papeži nebo účastníky posledních křížových výprav. Zachovaly se díky tradičnímu hospodaření v lese. Stáří upřesnila práce odborníků z Výzkumného ústavu Silva Taroucy pro krajinu a okrasné zahradnictví, v. v. i. pod vedení Tomáše Vršky. Lidé ze Správy Národního parku Podyjí. nyní přemýšlejí, jak pařeziny zachovat a výmladkové hospodaření do Podyjí na vybraných místech vrátit.
(Celý text)

Stát podpoří nejmenší zelené elektrárny. Nebude pro ně třeba licence
12. února 2015 11:23

PRAHA (Ekolist) - Ministerstvo průmyslu a obchodu navrhuje v rámci novely energetického zákona nový způsob, jak podpořit malé zdroje obnovitelné energie. Pro všechny elektrárny do 10 kilowatt doporučuje zrušit povinnost mít licenci od Energetického regulačního úřadu (ERÚ), informuje iDnes.
(Celý text)

Nenechte se zmást nápisem "eco" na halogenkách. LEDky jsou 10krát úspornější
12. února 2015 02:00

PRAHA (Ekolist) - Výrobci halogenových žárovek dávají svému zboží často názvy či označení se slůvkem „eco“. Společnost Osram například nabízí halogenky s názvem "Halogen Classic Eco" nebo "Halogen Spot Eco, společnost Philips pojmenoval celou řadu halogenek jako "EcoClassic". Podle spotřebitelského webu Coolproducts.eu si lidé mohou myslet, že kupují úsporný zdroj světla. Po té, co by na trhu už neměly být klasické žárovky, jsou však halogenky ty nejméně účinné zdroje světla na trhu.
(Celý text)

Navštěvujte dech beroucí přírodní scenérie nebo obdivujte umění. A budete zdravější
9. února 2015 02:00

PRAHA (Ekolist) - Dech beroucí pohled Pravčickou bránu, poslech Schubertovy Ave Maria nebo němý úžas nad krásou Sixtinské kaple jsou podle vědců vyloženě zdravé. Pozitivní emoce spojené s vnímáním krásy přírody či uměleckého díla pomáhají obrannému systému lidského těla.
(Celý text)

Australan držel rok bobříka mlčení, aby upozornil na němé tváře
6. února 2015 15:52

PRAHA (Ekolist) - Australan James Aspey se loni v lednu rozhodl držet rok bobříka mlčení. Svým mlčením chtěl tento aktivista za práva zvířat poukázat na to, jak se lidé chovají ke zvířatům.
(Celý text)

Jezevec lesní – mistr tajných chodeb
6. února 2015 09:30

PRAHA (Naše příroda) - Snad v každém kraji, zejména v lesnatých oblastech, můžeme při toulkách přírodou narazit na nějaký ten „Jezevčí vrch“, kopec či skálu. Tato lidová označení dávají příchozím tušit přítomnost naší největší kunovité šelmy – jezevce lesního (Meles meles). Vůbec přitom nevadí, že místní název vznikl před sto a více lety, neboť podzemní nory obývají jezevci po mnoho generací. Přesto si troufám tvrdit, že většina z nás se s tímto tajuplným zvířetem v životě nepotká. Celé dny totiž tráví v bezpečí mezi zdmi svých nedobytných hradů a na zemský povrch vyráží až s nadcházející nocí.
(Celý text)

Inspirace chobotnicí: podvodní robot umí během sekundy zrychlit na 10 km/h
6. února 2015 01:12

PRAHA (Ekolist) - Vědci vyvinuli robota, který se dokáže pod vodou pohybovat s nevídaným zrychlením. Inspirací jim byla příroda. Konkrétně chobotnice. Ty se pod vodou pohybují lezením a plaváním - a v případě potřeby však umí z místa doslova vystřelit díky tomu, že ze svých útrob vytlačí proud vody, který jim slouží jako tryskový pohon.
(Celý text)

Divocí koně si v Milovicích dobře zvykají. Klisny poznávají nové prostředí i sebe navzájem
5. února 2015 01:26

PRAHA (Ekolist) - První dny v novém domově ve středočeských Milovicích má za sebou skupina čtrnácti divokých koní z anglického Exmooru. Klisny si zatím zvykají na středoevropské podmínky v aklimatizační ohradě i na své souputnice. Klisny dovezené do ČR totiž pocházejí ze dvou stád a nyní se teprve poznávají a oťukávají. Občas lze zahlédnout i kopytní souboje či vyceněné zuby, prozrazují jejich pozorovatelé.
(Celý text)

Nová videa z fotopasti: Vlkům se v Máchově kraji zřejmě daří
4. února 2015 02:01

PRAHA (Ekolist) - Smečka vlků, kterou v září loňského roku zachytily fotopasti v CHKO Kokořínsko - Máchův kraj, se zde stále pohybuje. Smečka vlků se v této oblasti utvořila v roce 2014, kdy došlo k rozmnožení vlčího páru a úspěšnému odchovu mláďat. Koncem roku se dobrovolníkům podařilo nalézt stopy 4-5 vlků v okolí Břehyňského rybníka a začátkem roku 2015 nalezli stopy 5 vlků členové mysliveckého sdružení u části obce Bezděz (Dvůr).
(Celý text)

Putovní opravárenská akce míří do Brna. OpraKavárna tam otevře v sobotu
3. února 2015 13:56

PRAHA (Ekolist) - Rozbitý mobil, staré rádio či roztrhané šaty si budou moci Brňané nechat opravit už tuto sobotu na jednom místě. Na jeden den v něm totiž otevře OpraKavárna, putovní opravárenská akce, která odstartovala na podzim v Praze.
(Celý text)

Dilema Noemovy archy: všechny druhy ptáků nezachráníme, vyberme ty nejcennější
3. února 2015 02:00

PRAHA (Ekolist) - Chránit charismatické druhy není efektivní způsob ochrany ohrožených ptačích druhů. Podle aktuální studie Londýnské zoologické společnosti a Imperial College London, o které informoval server TerraDaily, je mnohem efektivnější vybrat ty druhy, které mají nejvyšší genetickou odlišnost a reprezentují tedy delší dobu evolučního vývoje. Prostředky na ochranu přírody jsou omezené a všechny druhy se na palubu Noemovy archy nevejdou. Chraňme tedy ty nejcennější.
(Celý text)

Pytláci v ČR ohrožují populace chráněných druhů živočichů. Zabíjejí hlavně šelmy a dravce
2. února 2015 01:29

PRAHA (Ekolist) - Ročně zabijí v Česku pytláci desítky vyder. Alespoň to vyplývá z výzkumů a odhadů ochránců přírody. A ještě více dalších šelem nebo ptáků. To se negativně projevuje na obnově nebo návratu populací těchto chráněných zvířat do Česka. Vypátrat viníky je velmi složité, policie proto prosí veřejnost, aby byla k těmto případům vnímavější.
(Celý text)

Sněhu si v ostravské zoo užívají i zvířata z teplých krajin
31. ledna 2015 10:36

PRAHA (Ekolist) - Ve venkovních výbězích ostravské zoo jsou i v zimních dnech vidět zvířata z tropů a subtropů. Na sněhu se prohánějí třeba zebry, přímorožci či antilopy, prozrazuje tisková mluvčí Šárka Kalousková.
(Celý text)

Evropským stromem roku může být sedmikmenná borovice i dub uprostřed fotbalového hřiště
30. ledna 2015 10:46

PRAHA (Ekolist) - V zámeckém parku ve Velkých Opatovicích už dvě stě padesát let roste borovice. Je pozoruhodná tím, že má sedm kmenů a připomíná sedmihlavou saň. Borovice je českým zástupce v soutěži o Evropský strom roku. Hlasování o vítězi začne v neděli 1. února.
(Celý text)

Velkochovy potraviny neprodukují, ale plýtvají s nimi, tvrdí Philip Lymbery
29. ledna 2015 01:17

PRAHA (Ekolist) - Plýtvání potravinami není jen vyhazování jídla do koše, ale i krmení zvířat tím, co by mohli jíst lidé, říká Philip Lymbery, ředitel organizace Compassion in World Farming. V současné době provozované intenzivni zemědělství není podle jeho názoru efektivní, etické ani udržitelné. A můžeme se bez něj obejít.
(Celý text)

Lenoši líní nebo důmyslní stratégové? Časopis Naše příroda o "hibernantech"
28. ledna 2015 21:00

(Naše příroda) - Jelikož člověk nepatří mezi hibernanty, a tudíž ani my v redakci jsme se neuložili k zimnímu spánku, můžete se začíst do prvního letošního čísla Naší přírody. Právě o „pravých“ či „nepravých“ zimních spáčích si v tomto čísle můžete přečíst. Aby nás to netáhlo jen do peřin, vydejme se pak raději ven, pozorovat další stopy, které po sobě zvířata v přírodě zanechávají – a nejde jen o stopy ve sněhu. A pokud se nějací kutilové budou nudit, můžou se pustit do výroby hnízdních podložek pro kalouse ušaté – návod je hned za zajímavým článkem o této krásné sově. Dozvíme se ale také, že i v zimě se dá rybařit, kam se vypravit na výlet, ale třeba i to, že se parta českých přírodovědných nadšenců už podruhé dobře umístila v zajímavé mezinárodní soutěži.
(Celý text)

Do Čech se vrací divocí koně. V Milovicích vypustí do přírody 14 koní z Exmooru
27. ledna 2015 01:03

MILOVICE (ČTK/Ekolist) - Do Milovic na Nymbursku ve středu dorazí z Británie 14 divokých koní, kteří tam budou vypuštěni do volné přírody. Tato zvířata patří v Česku k původním živočišným druhům, ale v Evropě byla vyhubena člověkem. Projekt má krajině bývalého vojenského prostoru v Milovicích navrátit přirozenou rovnováhu, sdělil Dalibor Dostál z neziskové organizace Česká krajina. Ještě letos by ke koním měli přibýt pratuři, uvažuje se i o zubrech.
(Celý text)

Philips chce v rozvojových zemích nahradit petrolejky LEDkami napájenými sluncem
26. ledna 2015 02:00

PRAHA (Ekolist) - Miliony lidí na celém světě každoročně zbytečně umírají, protože pětina světové populace stále nemá přístup k elektrickému osvětlení. Upozornila na to společnost Philips Lighting, která je patronem Mezinárodního roku světla, vyhlášeného Organizací spojených národů. Řešením jsou podle Philips LEDkové světelné systémy napájené fotovoltaickými panely.
(Celý text)

S rozvojem Ústeckého kraje radí člověk, který má blízko k uhelným firmám, tvrdí Hnutí Duha
23. ledna 2015 14:31

PRAHA (Ekolist) - Zmocněnec vlády pro revitalizaci Ústeckého kraje Jiří Cieńciała – který má vládě radit s rozvojem a směřováním kraje – má kancelář v budově Výzkumného ústavu hnědého uhlí (VÚHU) v Mostě, tvrdí ekologická organizace Hnutí Duha. Podle ní zde existuje podezření na to, že Jiří Cieńciała není nestranný.
(Celý text)

Hledání trvalého úložiště jaderného odpadu provází odpor obcí i neschopnost úřadu
22. ledna 2015 02:00

PRAHA (Ekolist) - První sobotu tohoto roku se do mrazivého dopoledne vydaly na pochod víc jak dvě stovky obyvatel Chanovic a okolních obcí. Jejich devítikilometrový výlet krásnou přírodou Pošumaví obkroužil místo, které se v mapách Správy úložišť radioaktivních odpadů označuje jako lokalita Březový potok. Je to jedno ze sedmi možných míst, kde by mohlo vzniknout trvalé úložiště jaderného odpadu. Je potřeba ještě provést průzkumné vrty a ověřit geologickou vhodnost lokality. Místní však s žádným průzkumem nesouhlasí, a to ani když jim stát nabízí stovky tisíc korun jako kompenzace za připravovaný průzkum.
(Celý text)

Hledání trvalého úložiště jaderného odpadu provází odpor obcí i neschopnost úřadu
22. ledna 2015 02:00

PRAHA (Ekolist) - První sobotu tohoto roku se do mrazivého dopoledne vydaly na pochod víc jak dvě stovky obyvatel Chanovic a okolních obcí. Jejich devítikilometrový výlet krásnou přírodou Pošumaví obkroužil místo, které se v mapách Správy úložišť radioaktivních odpadů označuje jako lokalita Březový potok. Je to jedno ze sedmi možných míst, kde by mohlo vzniknout trvalé úložiště jaderného odpadu. Je potřeba ještě provést průzkumné vrty a ověřit geologickou vhodnost lokality. Místní však s žádným průzkumem nesouhlasí, a to ani když jim stát nabízí stovky tisíc korun jako kompenzace za připravovaný průzkum.
(Celý text)

Předchozí | 1 | .. | 1572 | 1573 | 1574 | 1575 | 1576 | .. | 2146 | Další

Online diskuse
Jak úspěšně navrátit jedli bělokorou do našich lesů?
17. května 2024 02:41

PRAHA (Ekolist) - Probíhající globální klimatická změna a její významné dopady na lesní ekosystémy nás nutí hledat inovativní přístupy k udržitelnému lesnictví. Jednou z klíčových dřevin, která může hrát významnou roli v adaptaci lesních porostů na nové klimatické podmínky, je jedle bělokorá.
(Celý text)

Správa chystané CHKO Soutok bude sídlit v Lanžhotě
17. května 2024 01:13

(ČTK) - Správa chystané Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Soutok v jihovýchodním cípu Česka bude sídlit v Lanžhotě na Břeclavsku, a to v objektu bývalé školy, uvedly ministerstvo životního prostředí a Agentura ochrany přírody a krajiny ČR.
(Celý text)

Každý Čech loni vytřídil 75,6 kg odpadů. Pravidelně třídí tři čtvrtiny obyvatel
17. května 2024 01:02

(ČTK) - Každý Čech loni vytřídil v průměru 75,6 kilogramu odpadů, zhruba o 2,5 kilogramu méně než v roce 2022. Recyklace obalů se ale meziročně zvýšila o čtyři procentní body a jejich celkové využití bylo proti předchozímu roku vyšší o pět procentních bodů. Z celkového počtu vyprodukovaných obalů loni putovalo 75 procent k recyklaci a dalších 11 procent k energetickému využití, sdělila společnost Eko-kom, která v Česku organizuje sběr a recyklaci obalových odpadů. Podle ní odpady třídí tři čtvrtiny obyvatel.
(Celý text)

Od září budou přísnější pravidla při cestování se zvířaty z Ruska a Běloruska
17. května 2024 00:58

(ČTK) - Chovatelé vstupující do zemí Evropské unie z Ruska nebo Běloruska se psy, kočkami nebo fretkami budou muset od poloviny září prokázat, že mají dostatečnou výši protilátek proti vzteklině. Vyplývá to z nařízení EU, které vstoupilo v platnost a účinnosti nabyde od 16. září. Státní veterinární správa (SVS) upozorňuje, že po odběru krve pro požadované vyšetření může zvíře přicestovat do EU až po třech měsících.
(Celý text)

Bývalý dobrovolný strážce přiznal vinu u malých požárů na Děčínsku, zapálení Českého Švýcarska odmítl
16. května 2024 14:03

ÚSTÍ NAD LABEM (ČTK) - Obžalovaný Jiří Lobotka dnes před krajským soudem v Ústí nad Labem částečně přiznal vinu v případě menších požárů v Českém Švýcarsku a na dalších místech Děčínska. To, že by úmyslně způsobil největší požár v České republice, odmítl. Soudce Roman Felzmann zatím o částečném prohlášení viny nerozhodl, vyžádá si zprávu lékaře vazební věznice, kde je obžalovaný od loňského května. Sedmatřicetiletý muž působil při hlavním líčení zmateně a chaoticky. Soud bude pokračovat v pátek.
(Celý text)

Stádo zubrů vypuštěných do rumunské přírody pomáhá ukládat emise CO2
16. května 2024 10:55

BUKUREŠŤ (ČTK) - Stádo 170 zubrů, které ochránci přírody vypustili do rumunského pohoří Tarcu, by mohlo pomoci ukládat emise CO2, jež by se rovnaly odstranění téměř dvou milionů automobilů ze silnic na jeden rok. Uvádí to vědecká studie, která tak podle serveru The Guardian dokazuje, jak by tato mohutná zvířata mohla pomoci zmírňovat nejhorší dopady klimatické krize.
(Celý text)

NESEHNUTÍ spouští sbírku Slunce pro Ukrajinu na solární elektrárnu pro nemocnici
16. května 2024 09:08

PRAHA (Ekolist) - Dětská nemocnice v Záporoží leží nedaleko frontové linie. Je přitom jediná v regionu, která poskytuje i vysoce specializovanou pomoc. Ruské bombardování a dronové útoky ji způsobují výpadky elektrického proudu, které ohrožují ty nejzranitelnější. NESEHNUTÍ spolu s ukrajinskou organizací Ekoklub spouští sbírku na solární elektrárnu přímo na střeše zařízení, která dětské nemocnici zajistí stabilní provoz.
(Celý text)

Obhájce: Muž obviněný ze založení požáru v Českém Švýcarsku bude vypovídat
16. května 2024 09:06

ÚSTÍ NAD LABEM (ČTK) - Muž obviněný ze založení požáru v národním parku České Švýcarsko bude dnes u soudu vypovídat. ČTK to v SMS zprávě sdělil jeho obhájce Vít Pavko, který za ním ve středu byl ve vazební věznici. Před začátkem hlavního líčení ČTK a Českému rozhlasu řekl, že částečně prohlásí vinu. Případ největšího lesního požáru v historii ČR dnes otevře ústecký krajský soud. Pět minut před začátkem jednání se na chodbě shromáždili novináři, přišel jeden zástupce poškozených.
(Celý text)

Vykázané kusy ulovené zvěře podle myslivců zřejmě neodpovídají realitě
16. května 2024 09:00

(ČTK) - Myslivci ulovili v minulé sezoně, která trvala od dubna 2022 do konce března minulého roku, podle údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) 114 100 kusů srnčí zvěře. Oproti předchozímu období je to o 6,2 procenta více. Výzkumný ústav lesního hospodářství a myslivosti i Českomoravská myslivecká jednota ale poukazují na to, že vykázaný počet ulovené zvěře se může významně lišit od reálných úlovků. Ministerstvo zemědělství chce v připravované novele evidenci a kontrolu ulovené zvěře zlepšit.
(Celý text)

Ekologie dělaná páčidlem. A klíčové druhy, které vůbec nejsou klíčové
16. května 2024 04:42

PRAHA (Ekolist) - Ekologie se zabývá popisem, analýzou a studiem vztahů mezi organismy a jejich prostředím. Zní to trochu suchopárně, nicméně jako obor se dá provozovat na různé způsoby. Například Robert Paine ji dělal páčidlem. A přestože od jeho experimentů s mořskými hvězdicemi uplynulo bezmála šedesát let, učíme se o něm pořád. Celou ekologii totiž obrátil vzhůru nohama.
(Celý text)

ČR nemá podmínky pro výrobu vodíku, bude se dovážet, uvedli zástupci MŽP a MPO
16. května 2024 01:43

PRAHA (ČTK) - Česko se musí připravit na energetické využití vodíku, i když nemá ideální podmínky pro jeho výrobu a vodík se bude muset začít dovážet ze zahraničí. Jako zdroj energie by se měl vodík využívat například v teplárnách a v těžkém průmyslu, pro domácí vytápění a pohon menších dopravních prostředků to není pravděpodobné. Na diskusním setkání to uvedli vrchní ředitel sekce ochrany klimatu na ministerstvu životního prostředí Petr Holub a náměstek ministra průmyslu a obchodu Petr Třešňák (Piráti).
(Celý text)

MŽP: Norské fondy za pět let podpořily téměř 900 miliony korun 165 projektů
16. května 2024 01:07

PRAHA (ČTK) - Takzvané norské fondy za pět let podpořily téměř 900 miliony korun 165 projektů a dalších 11 bilaterálních iniciativ, zaměřených na podporu spolupráce mezi Českou republikou a Norskem. Realizace projektů z programu Životní prostředí, ekosystémy a změna klimatu tak po pěti letech dospěla do cíle, sdělilo ministerstvo životního prostředí (MŽP). Jako tzv. norské fondy jsou označovány Finanční mechanismy Evropského hospodářského prostoru (EHP) a Norska, jejichž prostřednictvím přispívá Norsko spolu s Islandem a Lichtenštejnskem ke snižování ekonomických a sociálních rozdílů v EHP.
(Celý text)

Prasat nakažených africkým morem na Liberecku přibývá, pásmo se opět rozšíří
15. května 2024 22:09

MNÍŠEK (ČTK) - Divokých prasat nakažených africkým morem na Liberecku dál přibývá, laboratoř nákazu potvrdila u dalších tří kusů. V prvním případě se jedná o prase divoké, které bylo uloveno 6. května u Mníšku na Liberecku v katastrálním území obce Fojtka. Vzhledem k tomu že se místo, kde byl divočák uloven, nachází mimo takzvané uzavřené pásmo II, dojde znovu k úpravě pásem, řekl ČTK mluvčí Státní veterinární správy ČR (SVS) Petr Vorlíček.
(Celý text)

Ornitolog okroužkoval tři mláďata sokola na komínu v chemičce u Litvínova
15. května 2024 19:19

LITVÍNOV (ČTK) - Tři sokolí mláďata na komíně teplárny v chemičce v Záluží u Litvínova dostala kroužky. Do výšky 100 metrů k nim vystoupal ornitolog Václav Beran. Z bezpečné vzdálenosti ho sledovala samice, jejíž křik se rozléhal i přes silný vítr po okolí. Právě v průmyslových areálech se ohroženému dravci velmi daří, na komínech je při hnízdění nikdo neruší, navíc jim ornitologové budky před zimou pokaždé uklidí.
(Celý text)

Nejlepší fotografií přírody se stal snímek plotu s pavouky Jakuba Hodáně
15. května 2024 19:09

(ČTK) - Fotografie plotu posetého pavučinami a pavouky Jakuba Hodáně se stala nejlepším snímkem přírody v soutěži Czech Nature Photo. Ocenění dnes organizátoři předali v Praze. Vítěze vybrala odborná porota s účastí rakouského fotografa Bernharda Schuberta z více než 2500 fotografií. S vyhlášením soutěže také začíná výstava v Czech Photo Centre v Nových Butovicích, kde budou vítězné a další vybrané snímky k vidění do 25. srpna.
(Celý text)

Sydney se potýká s kácením stromů kvůli výhledu na přístav
15. května 2024 11:47

(ČTK) - Na nejbohatších a nejzelenějších předměstích australského Sydney se množí případy kácení či jiných způsobů likvidace stromů. Podle ochránců přírody je zpravidla cílem otevřít výhled na přístav, což razantně zvýší cenu nemovitostí, píše zpravodajský server BBC News.
(Celý text)

Výrobci olivového oleje čelí jednomu z nejsložitějších období, říká jeden z nich
15. května 2024 11:45

(ČTK) - Výrobci olivového oleje čelí jednomu z nejsložitějších období v historii. Zpravodajskému serveru CNBC to řekl největší producent olivového oleje na světě, španělská společnost Deoleo. Na vině je změna klimatu, prudký růst cen, vysoké úrokové sazby a vysoká inflace. Odvětví proto podle něj musí projít hlubokou transformací.
(Celý text)

Lední medvědi z varšavské zoo dorazili do Zoo Praha
15. května 2024 11:43

PRAHA (ČTK) - Lední medvědi Aleut a Gregor z varšavské zoologické zahrady dorazili do Zoo Praha, přicestovali v úterý ve večerních hodinách. Ředitel pražské zoo Miroslav Bobek to dnes oznámil na sociální síti X. Lidé je v expozici budou moci vidět od pondělí 20. května. Oba medvědi jsou dvojčata a do Prahy zamířili na doporučení koordinátora evropského chovného programu.
(Celý text)

Lesy ČR po konci kůrovcové kalamity sníží zalesnění o pětinu na 14 000 hektarů
15. května 2024 11:43

HRADEC KRÁLOVÉ (ČTK) - Státní podnik Lesy České republiky (LČR) letos sníží plochu zalesnění o pětinu asi na 14 000 hektarů z loňských 17 200 hektarů. Důvodem je konec kůrovcové kalamity a výrazné snížení těžeb kůrovcového dřeva, čímž ubývá ploch pro obnovu lesů. Stoupnout by měl letos podíl přirozené obnovy lesa na dosud nejvyšších 30 procent, řekla mluvčí podniku Eva Jouklová. Lesy ČR spravují téměř polovinu lesů v zemi.
(Celý text)

Hladík chce do konce června schválit tři dokumenty ke splnění klimatických cílů
15. května 2024 01:01

PRAHA (ČTK) - Ministerstvo životního prostředí chce do konce června schválit tři hlavní dokumenty pro splnění klimatických a energetických cílů Evropské unie, jako je dosažení výroby třetiny energie z obnovitelných zdrojů do roku 2030. Mělo by to vést mimo jiné k dekarbonizaci 50 největších českých firem. K připravovaným dokumentům patří energeticko-klimatický plán, materiál s názvem Politika ochrany klimatu a energetická koncepce. Na konferenci Zelená modernizace na Pražském hradě to řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).
(Celý text)

Hladík chce do konce června schválit tři dokumenty ke splnění klimatických cílů
15. května 2024 01:01

PRAHA (ČTK) - Ministerstvo životního prostředí chce do konce června schválit tři hlavní dokumenty pro splnění klimatických a energetických cílů Evropské unie, jako je dosažení výroby třetiny energie z obnovitelných zdrojů do roku 2030. Mělo by to vést mimo jiné k dekarbonizaci 50 největších českých firem. K připravovaným dokumentům patří energeticko-klimatický plán, materiál s názvem Politika ochrany klimatu a energetická koncepce. Na konferenci Zelená modernizace na Pražském hradě to řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 2146 | Další