ecomonitor.cz
verze pro tisk
Pro záchranu českého venkova nabízí Asociace soukromého zemědělství své desatero
15. března 2017 01:00

PRAHA (Ekolist) - Žádná politická strana dosud nevytvořila ucelenou a jasnou představu o podobě našeho zemědělství a venkova, se kterou by se mohli občané a sedláci identifikovat a která by také byla dlouhodobě životaschopná. Tvrdí to ve svém prohlášení Asociace soukromého zemědělství ČR. A představila své desatero, které by podle ní mohlo být cestou k nápravě.
(Celý text)

Na vídeňském letišti zadrželi Čecha, pašoval skoro 80 plazů
14. března 2017 21:15

VÍDEŇ (ČTK) - Na vídeňském letišti zadrželi o víkendu Čecha, jenž v zavazadle schovával téměř 80 plazů, včetně vzácných a chráněných druhů. S odvoláním na ministerstvo financí o tom dnes informovala agentura APA. Muž se k pašování po předchozím popírání přiznal.
(Celý text)

Studenti navrhli pro Toulcův dvůr systém nakládání s dešťovou vodou, který uspoří vodu pitnou
14. března 2017 16:00

PRAHA (Ekolist) - Studenti pražské Vysoké školy chemicko-technologické Ondřej Rychecký, Andrea Prudilová a Juraj Petrík se loni na podzim rozhodli, že pomohou Středisku ekologické výchovy Toulcův dvůr v pražské Hostivaři snížit spotřebu pitné vody. Místo s farmou, konírnou, hostelem, restaurací, mateřskou školou, které ročně navštíví více než 100 tisíc lidí, by mohlo díky jejich návrhu lépe využívat dešťovou vodu zachycenou ze střech a dále jí zužitkovat pro splachování toalet, v jízdárně a k zalévání okolních pozemků. Návrh pak přihlásili do soutěže Pro vodu, kam mohou své nápady zasílat týmy i jednotlivci ve věku do 30 let. A vyhráli. Informovala o tom Nadace Partnerství.
(Celý text)

Zemřel přední český ekolog Otakar Štěrba
14. března 2017 12:02

PRAHA (Ekolist) - Ekologie přišla druhého března 2017 o uznávaného odborníka na problematiku vodního hospodářství, ale i o mimořádnou osobnost, která udávala českým přírodním vědám po desetiletí směr. Poslední rozloučení s Otakarem Štěrbou se uskutečnilo v pátek 10. března v obřadní síni olomouckého krematoria.
(Celý text)

Nadace pro záchranu a obnovu Jizerských hor se přejmenovala na Nadaci Ivana Dejmala pro ochranu přírody
14. března 2017 12:01

PRAHA (Ekolist) - Nadace pro záchranu a obnovu Jizerských hor změnila svůj název a nově se jmenuje Nadace Ivana Dejmala pro ochranu přírody. Odkazuje tak na druhého polistopadového ministra životního prostředí, který stál u jejího vzniku. Ivan Dejmal se zasadil o položení základů systematické péče o životní prostředí v České republice. Nadace se rozhodla své zkušenosti, které získala při obnově a ochraně přírodního a krajinného prostředí Jizerských hor, uplatnit i v dalších místech celé České republiky.
(Celý text)

Příčinou úhynu slona Kita v dvorské zoo bylo srdeční selhání
14. března 2017 12:00

DVŮR KRÁLOVÉ N.L. (ČTK) - Příčinou úhynu čtrnáctiletého samce slona afrického Kita v Zoologické zahradě ve Dvoře Králové nad Labem bylo srdeční selhání. Výsledky pitvy dnes ČTK potvrdila mluvčí zoo Andrea Jiroušová. Kito, který byl jediným samcem slona afrického chovaným v zoologických zahradách v ČR a na Slovensku, uhynul v noci na pondělí.
(Celý text)

Geuss zůstává ředitelem České inspekce životního prostředí
14. března 2017 12:00

PRAHA (ČTK) - Erik Geuss zatím zůstává ředitelem České inspekce životního prostředí. Pražský městský soud dnes vyhověl jeho žalobě, ve které napadl rozhodnutí náměstka ministra vnitra pro státní službu. Podle toho přestal být ředitelem, protože byl jmenován v rozporu se zákonem. Žalované ministerstvo vnitra může proti dnešnímu rozsudku podat kasační stížnost, kterou by se případně zabýval Nejvyšší správní soud v Brně. Podle mluvčí ministerstva životního prostředí (MŽP) Petry Roubíčkové by se tak měli Geussovi omluvit všichni, kdo na něj pořádali "hon jako na čarodějnice".
(Celý text)

Divoký nosorožec přišel k filmaři, dožadoval se drbání
14. března 2017 10:40

(ČTK) - Kuriózní setkání zažil jihoafrický kameraman Garth De Bruno Austin, který ve své vlasti natáčí dokument o pytlácích lovících nosorožce. Jedno ze zvířat k němu zčistajasna přišlo a dožadovalo se podrbání na břiše, informoval server boredpanda.
(Celý text)

Zájemci o evropské dotace mohou žádat o 78 procenta z celkové částky
14. března 2017 10:15

PRAHA (ČTK) - Zájemci o evropské dotace v Česku mohli ke konci února žádat o 78,3 procenta z celkové částky na programové období 2014 - 2020, která činí 609,4 miliardy korun. Ministerstva vyhlásila 454 výzev za 477 miliard korun. Smluvně zajištěno mělo Česko 16,4 procenta evropských peněz, na účty příjemců bylo vyplaceno 31,3 miliardy korun, tedy zhruba pět procent. Po jednání Rady pro Evropské strukturální a investiční fondy (ESIF) to včera sdělila ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (za ANO).
(Celý text)

Vědci v Argentině objevili, že rosnička z Amazonie fluoreskuje
14. března 2017 10:00

BUENOS AIRES (ČTK) - Vědci v Argentině, kteří zkoumali druh rosničky žijící v deštném pralese, zjistili, že je schopna absorbovat a poté vyzařovat světlo. Jde o prvního fluoreskujícího obojživelníka na světě. Svůj objev zveřejnili v pondělí ve vědeckém časopise jeho autoři z muzea přírodních věd z Buenos Aires.
(Celý text)

Rekordně velkého švába má chovatel na Ústecku
14. března 2017 09:30

CHABAŘOVICE (ČTK) - Rekordně velkého švába chová v Chabařovicích na Ústecku Miloš Marek. Šváb měří bezmála deset centimetrů a váží 33,6 gramu. Samička už si vysloužila zápis do české knihy rekordů. Žádnou speciální péči nevyžaduje, je nenáročná a zajímavá, řekl o ní chovatel.
(Celý text)

Na D1 na Havlíčkobrodsku srazilo auto minulý týden vlka
14. března 2017 09:00

JIHLAVA (ČTK) - Na dálnici D1 na Havlíčkobrodsku srazilo auto minulý týden vlka. Mrtvou šelmu našel na poli poblíž obce Skorkov místní obyvatel, který o nálezu v pátek večer informoval ochránce přírody. Podle nich jde zřejmě o vlka, samce vážícího kolem 40 kilogramů. Informace ze společné tiskové zprávy Hnutí Duha, Univerzity Karlovy a Agentury ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK ČR) ČTK potvrdil ředitel regionálního pracoviště AOPK ČR Václav Hlaváč.
(Celý text)

Malá vesnička Obora na Tachovsku musí postavit čistírnu vody
14. března 2017 08:00

OBORA (ČTK) - Vesnička Obora na Tachovsku musí postavit za zhruba 30 milionů korun čistírnu odpadních vod a kanalizaci; řeší to už 40 let. Obec leží vedle zdroje pitné vody a současně na území CHKO Český les. Stavební povolení je platné do roku 2019, řekla ČTK Dana Lesak, starostka obce se 130 obyvateli a rozpočtem přes dva miliony korun.
(Celý text)

JAR chce povolit obchodování s rohy nosorožců, navzdory pytlákům
14. března 2017 02:30

(ČTK) - Jihoafrická vláda plánuje vnitrostátně povolit obchodování s rohy nosorožců a umožnit jejich omezený vývoz, informovala agentura AP. Ochránci přírody po celém světě s návrhem nesouhlasí a upozorňují na to, že pytláci v posledních letech kvůli rohům zabili rekordní počet nosorožců.
(Celý text)

Těžba stavebního písku jako ekologický problém, o kterém jste asi dosud neslyšeli
14. března 2017 02:00

PRAHA (Ekolist) - Řada oborů lidské činnosti je spojována s přímou újmou na životním prostředí. Je ale také řada aktivit, které mají neméně devastující dopad, ale většinovou společností jsou přehlíženy. „Třeba taková těžba stavebního písku pravděpodobně bude jednou z těch největších globálních environmentálních krizí, o které jste nejspíš nikdy neslyšeli,“ říká Vince Beiser, novinář, který se v článku pro deník Bussines Insider rozhodl na problém zaměřit.
(Celý text)

Minulé pondělí zaútočili pytláci na nosorožce ve francouzské zoo. Jak se s novou hrozbou vyrovnají české zoologické zahrady?
13. března 2017 14:00

PRAHA (Ekolist) - Podobný útok, jako se stal minulé pondělí ve francouzském Thoiry, byl již několik let očekáván. Už v roce 2013 vydal Europol varování, že může dojít k útoku na nosorožce i v zoologických zahradách. Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) o tom informovala zoo. " Incident ve Francii znamená, že ani nosorožci v evropských zoo nejsou před pytláky v bezpečí. Situace je kritická. Poptávka po rozích i jejich cena je tak obrovská, že kriminální gangy hledají jakékoli zdroje rohů. Již několik let se mluví o rhino war,“ říká Pavla Říhová, vedoucí oddělení mezinárodní ochrany biodiverzity a CITES na České inspekci životního prostředí.
(Celý text)

V nové expozici zájezdské zoo jsou vzácní plazi
13. března 2017 14:00

ZÁJEZD (ČTK) - V nové expozici Zoo Zájezd u Buštěhradu jsou vzácné druhy plazů převážně z řad chameleonů, leguánů a želv. V pavilonu jsou i ohrožené druhy, například kriticky ohrožený leguán modravý z největšího Kajmanského ostrova nebo vzácný chameleon Parsonův. ČTK to řekl ředitel zoo Jiří Marek. Zoopark loni navštívilo kolem 40.000 lidí.
(Celý text)

Ve dvorské zoo uhynul samec slona afrického Kito
13. března 2017 12:00

DVŮR KRÁLOVÉ N.L. (ČTK) - V Zoologické zahradě ve Dvoře Králové nad Labem v noci na dnešek uhynul čtrnáctiletý samec slona afrického Kito. Příčiny úhynu by měly ukázat výsledky pitvy, řekla dnes ČTK mluvčí dvorské zoo Andrea Jiroušová. Kito byl jediným samcem slona afrického chovaným v zoologických zahradách v ČR a na Slovensku.
(Celý text)

Příbram kvůli bezpečnosti pokácí jírovce v Mariánském údolí
13. března 2017 12:00

PŘÍBRAM (ČTK) - Příbramská radnice dá kvůli bezpečnosti pokácet jírovce v ulici Mariánské údolí. Poraženo má být osm stromů starých 80 až 100 let, jejich odstranění požadovala petice lidí z okolí. Pokácené stromy kaštanů budou nahrazeny novou výsadbou, sdělila v pátek ČTK mluvčí radnice Pavlína Svobodová.
(Celý text)

Studenti vypracují pro Turnov návrhy na využití nivy Jizery
13. března 2017 11:00

TURNOV (ČTK) - Turnov chce zvelebit nivu řeky Jizera, jež protéká městem. Prostor by měl být atraktivnější pro místní i turisty. Projekt je teprve na začátku. Město si nejprve nechá vypracovat studii využití nivy od studentů architektury univerzity v Liberci. ČTK to řekl starosta Turnova Tomáš Hocke (Nezávislý blok).
(Celý text)

Studenti vypracují pro Turnov návrhy na využití nivy Jizery
13. března 2017 11:00

TURNOV (ČTK) - Turnov chce zvelebit nivu řeky Jizera, jež protéká městem. Prostor by měl být atraktivnější pro místní i turisty. Projekt je teprve na začátku. Město si nejprve nechá vypracovat studii využití nivy od studentů architektury univerzity v Liberci. ČTK to řekl starosta Turnova Tomáš Hocke (Nezávislý blok).
(Celý text)

Předchozí | 1 | .. | 1317 | 1318 | 1319 | 1320 | 1321 | .. | 2139 | Další

Online diskuse
Hasiči odstraňují roje včel jen z veřejných prostranstvích či v případě ohrožení
5. května 2024 18:58

PARDUBICE (ČTK) - V posledních dnech evidují hasiči zvýšený počet telefonátů na tísňovou linku se žádostí o odstranění rojů včel či jiného bodavého hmyzu. Opakovaně upozorňují, že v takových situacích zasahují jen tehdy, pokud jde o veřejné prostranství nebo akutně hrozí ohrožení zdraví lidí, například alergiků. Na webu to uvedla mluvčí hasičů Pardubického kraje Vendula Horáková. Někdy stačí počkat, až včely odletí, jindy je třeba zavolat specializovanou firmu.
(Celý text)

Italské ministerstvo zdravotnictví zakázalo populární jógu se štěňaty
5. května 2024 18:56

ŘÍM (ČTK) - Italské ministerstvo zdravotnictví zakázalo populární cvičení jógy za přítomnosti štěňat. Tento týden vydalo směrnici, podle které by se lekce "puppy yogy" měly konat jen s dospělými psy, píše server stanice CNN a italská média. Cílem opatření je podle úřadů chránit zdraví zvířat a bezpečnost cvičících. Rozhodnutí uvítali ochránci zvířat, kteří módní formu cvičení jógy kritizovali.
(Celý text)

Lepra se ve středověku přenášela mezi veverkami a lidmi, tvrdí studie
5. května 2024 13:00

LONDÝN (ČTK) - Lepra se ve středověké Anglii přenášela mezi lidmi a veverkami. Zjištění podporuje teorii, že při šíření této nemoci mohl hrát roli obchod s kožešinami, uvedla studie, o které informoval list The Guardian.
(Celý text)

Jaký je aktuální zdravotní stav našich lesů?
5. května 2024 05:23

PRAHA (Ekolist) - Zdravotní stav lesů je výrazně rozdílný u „mladých“ a „starých“ porostů. Například u smrku je průměrná defoliace porostů do 60 let věku pouze 13 %, zatímco u porostů nad 120 let je to více než 37 %. U buku je průměrná defoliace porostů do 60 let 11 % a průměrná defoliace porostů nad 120 let je dvojnásobná. Je však nutné rozlišovat mezi „starými lesy“, které se dlouhodobě vyvíjely bez zásahu člověka, a monokulturními porosty nad 120 let, které mají obvykle sníženou vitalitu. Přitom stáří hospodářských lesů v posledním století výrazně narůstá – zatímco lesy starší 100 let se v roce 1920 vyskytovaly pouze na 3 % porostní půdy, v současné době je to již více než 20 %.
(Celý text)

Výborný: Přísnější ochrana půdy pomůže navrátit do krajiny aleje a remízky
5. května 2024 01:54

PRAHA (ČTK) - Přísnější ochrana nejlepší zemědělské půdy, kterou tento týden schválili poslanci, pomůže do krajiny navrátit původní krajinné prvky, jako jsou stromořadí, remízky nebo mokřady. Více je také zajištěno zachování půdy dalším generacím, řekl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Agrovoltaiky, které budou moci pěstitelé stavět například v ovocných sadech, pak mohou podle ministra snížit škody na úrodě způsobené mrazem. Výborný nicméně připustil, že by novela mohla být v některých parametrech ambicióznější.
(Celý text)

Ochránci rozšiřují péči o suché skalnaté svahy u Vladislavi, pasou tam i ovce
5. května 2024 01:05

VLADISLAV (ČTK) - Ochránci přírody rozšiřují péči o suché skalnaté svahy okolo Vladislavi na Třebíčsku. Dřívější pastviny minulá desetiletí zarůstaly, odstranit bylo potřeba náletové dřeviny, například trnky. Trávu tam tento týden začalo spásat i malé stádo ovcí. V dlouhodobé aktivitě teď základní organizaci Českého svazu ochránců přírody (ČSOP) v Kněžicích pomohlo zapojení do širšího projektu dotovaného z takzvaných norských fondů, řekl Václav Křivan z této organizace.
(Celý text)

Nové zavlažovací vaky podpoří rozvoj kořenů u vzrostlých stromů v Brně
5. května 2024 00:50

BRNO (ČTK) - Vitalitu i odolnost vůči vyvrácení a suchu mají u velkých a významných stromů v Brně zajistit zavlažovací vaky. Veřejná zeleň města Brna technologii poprvé vyzkoušela koncem března u jasanu na Moravském náměstí, jenž je jedním z mála vzrostlých stromů v okolí a má vliv na jeho ochlazování. Příspěvková organizace města pořídila čtyři vaky dohromady za 100 000 korun, řekl náměstek primátorky pro životní prostředí Filip Chvátal (KDU-ČSL).
(Celý text)

Královéhradecký útulek pro zvířata by se měl stát i centrem lesní pedagogiky
5. května 2024 00:49

HRADEC KRÁLOVÉ (ČTK) - Útulek pro opuštěná zvířata v Hradci Králové by se měl v budoucnu stát také centrem lesní pedagogiky. Děti by v něm měly vedle chovu psů a koček poznat i život v lese, seznámit se s dravci a dalšími lesními zvířaty. Plánují to Městské lesy Hradec Králové, které útulek od letošního února provozují. Útulek, který nově nese jméno Azyl pro zvířata, již začal zavádět programy pro veřejnost. ČTK to řekl ředitel Městských lesů Milan Zerzán.
(Celý text)

Děčínská zoo chce ke svému 75. výročí vytvořit český rekord
5. května 2024 00:42

DĚČÍN (ČTK) - Děčínská zoologická zahrada si chce k 75. výročí vzniku nadělit vytvoření českého rekordu. Žádá proto návštěvníky, aby v den velkolepé oslavy, 11. května, dorazili v jakémkoliv tričku, na němž bude vyobrazený medvěd. Může jít o obrázek, fotografii, nášivku i vlastnoručně vytvořenou podobiznu, uvedla mluvčí zoo Alena Houšková. Zoo má medvěda ve svém znaku. Její ikonou je medvěd kamčatský Bruno, který byl inspirací k rekordu a bude i hlavní hvězdou oslavy.
(Celý text)

Olomoucká zoo má po 14 letech mládě kondora královského, vylíhlo se v Liberci
4. května 2024 23:22

LIBEREC (ČTK) - Velkého úspěchu dosáhla liberecká zoo ve své speciální líhni dravých ptáků. Před několika týdny se v ní vyklubalo mládě kondora královského z vejce, které pocházelo od páru ze Zoo Olomouc. Nyní je mládě již zpět v této zahradě. Naposledy se mládě kondora v Olomouci podařilo odchovat před 14 lety.
(Celý text)

Španělské ministerstvo se rozhodlo zrušit cenu býčích zápasů a vyvolalo kritiku
4. května 2024 19:20

MADRID (ČTK) - Španělské ministerstvo kultury se rozhodlo zrušit národní cenu býčích zápasů. Informoval o tom španělský tisk. Rozhodnutí vyvolalo kritiku od konzervativních stran i části vládních socialistů. Ministerstvo kultury odůvodnilo svůj krok tím, že ve španělské společnosti rostou obavy o osud zvířat a že býčí zápasy jsou relativně málo navštěvovaným představením.
(Celý text)

Enormní návštěvnost Adršpašských skal je výzvou, říká místostarosta Adršpachu
4. května 2024 13:34

(ČTK) - Enormní návštěvnost Adršpašských skal na Náchodsku je pro obec Adršpach s pěti sty obyvateli pozitivem, ale zároveň velkou výzvou. ČTK to řekl místostarosta Tomáš Dimter (Máme rádi Adršpach). Národní přírodní rezervace Adršpašské skály je menší částí Adršpašsko-teplických skal, které jsou největším celistvým skalním městem v ČR.
(Celý text)

Vědci zachraňují cenné genetické populace smrku ztepilého
4. května 2024 05:51

PRAHA (Ekolist) - V posledních letech dochází k oslabení populací smrku ztepilého dlouhodobými vysokými teplotami a následně v důsledku kůrovcové kalamity. K oslabení zastoupení smrku v předchozím období minulého století došlo i v důsledku poškození průmyslovými imisemi. Proto se vědci snaží zachránit a zachovat alespoň některé vybrané nejcennější zbytkové populace a získat více informací o přeživších jedincích či porostech smrku. Přes určité vznikající averze k pěstování smrku ztepilého zůstává tato dřevina naší nejrozšířenější jehličnatou dřevinou, která na svá přirozená stanoviště z lesnického hlediska patří, ať již jako hlavní dřevina nebo dřevina přimíšená.
(Celý text)

Hladík: Novela vodního zákona by měla zabránit možnému vzniku havárií
4. května 2024 01:44

PRAHA (ČTK) - Novela vodního zákona má pomoct předcházet dalším haváriím a případně urychlit a zjednodušit jejich řešení, řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Novela je odpovědí na otravu Bečvy v roce 2020. Legislativně definuje jasná a striktní pravidla k vyšetřování budoucích havárií a zavádí kontinuální sledování největších znečišťovatelů. Včera novelu schválila Sněmovna, nyní míří do Senátu.
(Celý text)

Výzkum: Ovzduší v Tišnově zhoršují domácí topeniště víc než doprava
4. května 2024 01:40

TIŠNOV (ČTK) - Kvalitu ovzduší v Tišnově na Brněnsku v zimě víc zhoršují domácí topeniště než například znečištění z dopravy. V osm měsíců trvajícím měření to zjistili odborníci z Centra dopravního výzkumu, kteří mapovali koncentrace aerosolových částic na osmi místech ve městě.
(Celý text)

Intersucho: Postupující sucho působí zemědělcům čím dál větší potíže
4. května 2024 01:17

(ČTK) - Postupující sucho v některých částech Česka působí zemědělcům stále větší potíže. V mnohých regionech v dubnu pořádně nepršelo a zaseté jarní plodiny zatím čekají na vodu, aby vůbec vzešly. Vyplývá to z hlášení zemědělců pro web Intersucho. Někteří už očekávají snížení výnosů. Kromě sucha navíc škodil v minulých dnech i mráz, který páchal škodu nejen na ovocných stromech a vinicích.
(Celý text)

Anketa: On-line supermarkety stále nejvíce využívají auta se spalovacími motory
4. května 2024 01:10

(ČTK) - K rozvozu nákupů on-line supermarkety v Česku stále nejvíce využívají auta s klasickými spalovacími motory. Některé z nich mají ve své flotile také vozidla, která jezdí na zemní plyn CNG. Vyplývá to z ankety ČTK mezi prodejci. Elektrickými dodávkami nákupy zčásti doručuje služba Rohlík.cz, v letošním roce se je chystá zařadit e-shop Billa. Státy Evropské unie se v říjnu loňského roku dohodly na pravidlech, která od roku 2035 prakticky znemožní prodej nových aut s klasickými spalovacími motory.
(Celý text)

Plzeňská zoo má dva nové velbloudy, narozené mládě a samce dovezeného z Německa
4. května 2024 00:43

PLZEŇ (ČTK) - O dva nové členy se v dubnu rozrostlo stádo velbloudů dvouhrbých v plzeňské zoologické zahradě. Nejdříve se 2. dubna narodila samici Tereze samička, 10. dubna pak chovatelé přivezli z Německa chovného samce Jafara. Nahradí dvaadvacetiletého Mulisáka, který nečekaně uhynul v lednu. Velbloudí stádo je tak pětičlenné, informovala na stránkách zahrady zooložka Miroslava Palacká.
(Celý text)

Stavba plavební komory Rohatec/Sudoměřice na Baťově kanále jde podle plánu
4. května 2024 00:35

ROHATEC (ČTK) - Stavba nové plavební komory Rohatec/Sudoměřice na Baťově kanále pokračuje podle harmonogramu, informoval tento týden na kontrolním dni ministr dopravy Martin Kupka (ODS). Nová plavební komora umožní splavnění dalších sedmi kilometrů až do Hodonína. Jde o úsek, kde je tok přirozenou hranicí mezi Českem a Slovenskem. Díky stavbě za 340 milionů korun by měly první lodě doplout do Hodonína v roce 2026.
(Celý text)

Muzeum Semenec v Týně nad Vltavou otevřelo novou výstavu Labyrint
4. května 2024 00:19

TÝN NAD VLTAVOU (ČTK) - Přírodovědné muzeum Semenec v Týně nad Vltavou na Českobudějovicku si připomíná 30 let od vzniku areálu, ve kterém se zaměřují na přírodu. Na ploše čtyř hektarů nejprve v 90. letech vznikla záchranná stanice pro handicapovaná zvířata z volné přírody a v roce 2013 tam vybudovali přírodovědné muzeum. Ve středu 1. května otevřelo venkovní výstavu Labyrint. Nedávno vysázený kruhový labyrint z keřů doplní expozice koláží na téma knihy Jana Amose Komenského Labyrint světa a ráj srdce, řekla ČTK provozovatelka muzea Semenec Barbora Šímová.
(Celý text)

Muzeum Semenec v Týně nad Vltavou otevřelo novou výstavu Labyrint
4. května 2024 00:19

TÝN NAD VLTAVOU (ČTK) - Přírodovědné muzeum Semenec v Týně nad Vltavou na Českobudějovicku si připomíná 30 let od vzniku areálu, ve kterém se zaměřují na přírodu. Na ploše čtyř hektarů nejprve v 90. letech vznikla záchranná stanice pro handicapovaná zvířata z volné přírody a v roce 2013 tam vybudovali přírodovědné muzeum. Ve středu 1. května otevřelo venkovní výstavu Labyrint. Nedávno vysázený kruhový labyrint z keřů doplní expozice koláží na téma knihy Jana Amose Komenského Labyrint světa a ráj srdce, řekla ČTK provozovatelka muzea Semenec Barbora Šímová.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 2139 | Další