ecomonitor.cz
verze pro tisk
Dnes začíná filmový festival Ekofilm. Nabídne nejlepší filmy o ekologii
5. října 2017 03:12

BRNO (ČTK) - Nejlepší filmy o ekologii se počínaje dneškem budou v Brně ucházet o ocenění na mezinárodním festivalu Ekofilm. Tvůrci z celého světa přihlásili více než 2500 filmů, dramaturgický tým vybral do soutěžní části 25 z nich. Hlavním tématem letošního 43. ročníku je ovzduší a jeho znečištění. Festival končí v sobotu.
(Celý text)

Anketa Ekolistu: Velmi často je největší problém sám ministr životního prostředí. Jako byl Bursík, tvrdí Strana Práv Občanů
5. října 2017 01:00

PRAHA (Ekolist) - Redakce Ekolistu oslovila všechny politické strany a hnutí, která kandidují do Poslanecké sněmovny, s krátkou anketou. Zde si můžete přečíst odpovědi Strany Práv Občanů. Její volební program je zde.
(Celý text)

Středočeský kraj již přijal přes 4100 žádostí o dotace na kotle
4. října 2017 20:06

PRAHA (ČTK) - Středočeský kraj přijal do dnešních 16:00 přes 4100 žádostí o dotace na nové ekologičtější kotle. Příjem začal dnes v 8:00, lidé o dotace žádají elektronicky, takže se neopakují fronty žadatelů z letošního dubna, kdy před úřadem čekaly stovky lidí. Někteří na ulici i přespávali. Elektronický systém žádostí funguje bezproblémově, nápor zvládá. Hejtmanství ale zaznamenalo výpadky na svých webových stránkách, kde je proklik na systém žádostí.
(Celý text)

Podařilo se nám zachránit miliardy pro životní prostředí, říká ministr Richard Brabec. Nevládní organizace ho za některé kroky chválí, za jiné kritizují
4. října 2017 13:57

PRAHA (Ekolist) - "Když jsem nastupoval, bylo ministerstvo životního prostředí po působení mých předchůdců v úplném rozvalu. Podařilo se nám najít nové lidi, kteří jsou dobří úředníci, ale zároveň jim srdce bije pro přírodu," řekl na dnešní bilanční tiskové konferenci ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Během konference vyjmenoval řadu úspěchů, které se jeho úřadu podařilo dosáhnout. Co se podle něho nepodařilo, je předložení odpadového zákona. Podle Brabce se příliš protáhla jeho příprava. "Nechtěl jsem ho do sněmovny poslat na poslední chvíli, jen abych si to odškrtl. Zákon je připravený pro budoucí vládu," říká Brabec. Ekologické organizace Hnutí DUHA a Zelený kruh mu toho ale vyčítají více. Za řadu kroků jej ale také chválí.
(Celý text)

Praha odbahnění tři rybníky, dva z nich čekají opravy hrází
4. října 2017 13:52

PRAHA (ČTK) - Praha odbahní tři rybníky, dvěma z nich navíc opraví hráze, výpustní zařízení a bezpečnostní přeliv. Rekonstrukce čeká Biologický rybník v Horních Počernicích, kde práce již začaly, a Olšanský rybník v Kunraticích. Odbahnění Olšanského rybníku a rybníku Strnad v Hostivících jsou naplánovaná na příští rok. Informoval o tom Jiří Karnecki z odboru ochrany prostředí pražského magistrátu. Se začátkem října začaly podzimní výlovy 26 pražských vodních ploch, které zakončí 10. listopadu výlov břevnovského rybníku Kajetánka.
(Celý text)

Češi loni nasbírali lesní plodiny za pět miliard, nejvíc houby
4. října 2017 12:05

PRAHA (ČTK) - Češi loni nasbírali lesní plody za 5,06 miliardy korun. Meziročně šlo o snížení o zhruba 800 milionů korun, méně se urodilo například malin. Celkově lidé nasbírali 33.800 tun lesních plodin, což je proti dlouhodobé hodnotě 39.300 tun podprůměrný výsledek. Jedna domácnost nasbírala 8,14 kilogramu lesních plodů. Uvádí to zpráva o stavu lesa a lesního hospodářství, kterou dostane ve středu pro informaci vláda.
(Celý text)

IEA: Slunce bylo loni nejrychleji rostoucí zdroj nové elektřiny. Díky Číně, Indii a USA
4. října 2017 11:19

LONDÝN (ČTK) - Elektřina ze slunce byla loni z celosvětového měřítka nejrychleji rostoucím zdrojem nové energie. Poprvé překonala růst všech dalších forem výroby elektřiny, hlavně díky Číně, Indii a USA. Elektřina z obnovitelných zdrojů se pak podílela na nové kapacitě výroby elektřiny v loňském roce ze dvou třetin. Uvedla to ve své zprávě Mezinárodní agentura pro energii (IEA), která současně zvýšila výhled růstu kapacity výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů na příštích pět let.
(Celý text)

Inspekce: Znečištění řeky Bystřice je přírodní a souvisí s dešti
4. října 2017 11:10

OLOMOUC (ČTK) - Znečištění vody v řece Bystřici, kvůli němuž je asi 1500 obyvatel Domašova nad Bystřicí a tří okolních obcí už skoro dva týdny odkázáno na náhradní zásobování pitnou vodou, je přírodního původu a souvisí s vydatnými dešti. Informovala o tom Jana Jandová z tiskového oddělení České inspekce životního prostředí (ČIŽP). Kvalita vody v řece Bystřici se postupně zlepšuje, termín ukončení náhradního zásobování zatím ale podle Moravské vodárenské nelze odhadnout.
(Celý text)

V ZOO Dvůr se narodilo mládě vzácného nosorožce dvourohého
4. října 2017 08:41

DVŮR KRÁLOVÉ N.L. (ČTK) - V Zoologické zahradě Dvůr Králové nad Labem se v úterý narodilo mládě nosorožce dvourohého, druhu, který je ohrožen vyhynutím. Nové mládě je samička, stala se 45. nosorožcem dvourohým, který se ve dvorské zoo narodil. Informovala o tom mluvčí zoo Andrea Jiroušová. Dvorská zoo chová nosorožce dvourohé jako jediná v České republice. Ve volné přírodě žije posledních několik stovek jedinců tohoto druhu.
(Celý text)

Původ zápachu v Krušných horách je stále nejasný, přibude čichačů
4. října 2017 08:16

ÚSTÍ N.L. (ČTK) - Původ zápachu v Krušnohoří, na který si dlouhé roky stěžují Němci, je stále nejasný. Zdravotní ústav chce rozšířit na novou sezonu počet takzvaných čichačů. Během první sezony speciálního měření v Krušných horách tito dobrovolníci zaznamenali skoro dvě stovky pachových epizod, řekla Jana Moravcová ze Zdravotního ústavu v Ústí nad Labem. Čichače školí právě Zdravotní ústav.
(Celý text)

Skotská vláda nepodpoří těžbu metodou frakování
4. října 2017 07:30

PRAHA (ČTK) - Skotsko nebude podporovat těžbu ropy a plynu metodou frakování a prodlouží moratorium z roku 2015. Včera to ve skotském parlamentu prohlásil ministr energetiky Paul Wheelhouse. Proti tomuto způsobu těžby se postavili ochránci přírody a veřejné mínění.
(Celý text)

Příroda už nás nebaví. Mizí z filmů, písní i literatury
4. října 2017 02:59

PRAHA (Ekolist) - To, jak často hovoříme, píšeme nebo mluvíme o přírodě, respektive jak často používáme termíny přírodu popisující, dokládá hloubku našeho vztahu k ní. Je tedy pravdou, že jsme svědky ztráty vlastního kontaktu s přírodou? Tématem se zabývá časopis Perspectives on Psychological Science.
(Celý text)

Anketa Ekolistu: Musíme naučit sami sebe, že životní prostředí musíme chránit, říká KSČM
4. října 2017 01:33

PRAHA (Ekolist) - Redakce Ekolistu oslovila všechny politické strany a hnutí, která kandidují do Poslanecké sněmovny, s krátkou anketou. Zde si můžete přečíst odpovědi strany KSČM. Její volební program je zde.
(Celý text)

Dvě pětiny Čechů by při nákupu zvolilo auto na alternativní pohon, když by stálo podobně jako normální
3. října 2017 23:42

PRAHA (ČTK) - Zhruba 40 procent českých řidičů by při nákupu příštího vozu zvolilo alternativní pohon, pokud by se jeho cena výrazně nelišila od varianty se spalovacím motorem. Hybridní pohon by nyní volilo 15 procent Čechů, elektromobil 13 procent a motor na LPG šest procent. Vyplývá to z průzkumu poradenské firmy KPMG mezi téměř 1000 tuzemskými respondenty. Vozy na alternativní pohon, zejména elektromobily, jsou v současnosti o desítky procent dražší než konvenční auta.
(Celý text)

Pardubice promění podobu pravého břehu Labe, plánuje postavit lávku přes řeku
3. října 2017 14:29

PARDUBICE (ČTK) - Pravý břeh Labe v Pardubicích město postupně promění. Plánuje postavit lávku přes řeku, v lokalitě vybuduje informační systém a doplní městský mobiliář. Hotovou má zatím územní studii.
(Celý text)

Výrobci elektrických kol v EU si stěžují na dovoz z Číny
3. října 2017 12:56

BRUSEL (ČTK) - Evropští výrobci elektrických kol si stěžují u Evropské komise (EK) na levný dovoz těchto kol z Číny. Podle nich se čínská elektrická kola prodávají v unii za nepřiměřeně nízké ceny kvůli nespravedlivé finanční podpoře, uvedla agentura Reuters. Stížnost ke komisi podal Evropský svaz výrobců jízdních kol EBMA.
(Celý text)

Ministerstvo zamítlo odvolání Dětí Země kvůli stavbě D1 u Přerova
3. října 2017 11:42

PŘEROV (ČTK) - Ministerstvo životního prostředí zamítlo odvolání ekologické organizace Děti Země proti výjimce ze zákona týkající se zásahu do biotopů se zvlášť chráněnými druhy živočichů kvůli plánované stavbě D1 z Říkovic do Přerova. ČTK to dnes sdělila mluvčí přerovské radnice Lenka Chalupová. Postup ochránců přírody vyvolal v Přerově velké emoce, město se obávalo, že mohou svými kroky stavbu dálnice zbrzdit až o několik let. Ministerstvo však v tomto případě odkazuje mimo jiné na převahu veřejného zájmu, vyplývá ze zprávy, kterou má ČTK k dispozici.
(Celý text)

Vráblovy paseky – historie soužití lidí a přírody v horách
3. října 2017 11:31

PRAHA (NET4GAS) - „Není zde život snadný, ale stojí za to tu žít“; takto popisuje život na gruntě obyvatelka Vráblových pasek paní Radomíra Kostuchová, chovatelka vzácných huculských koní. Toto magické místo se zajímavou historií a cennou přírodou se rozhodli přiblížit návštěvníkům ochránci přírody ze Severomoravského regionálního sdružení Českého svazu ochránců přírody (ČSOP). Díky nim a spolupráci místních usedlíků zde vznikla nová zajímavá naučná stezka, a zároveň 83. lokalita programu NET4GAS Blíž přírodě.
(Celý text)

Policie kvůli používání uzavřené skládky obvinila exstarostu
3. října 2017 10:55

PROSTĚJOV (ČTK) - Z trestného činu neoprávněné nakládání s odpady obvinili policisté bývalého starostu obce na Prostějovsku, který povolil navézt několik tisíc tun stavebního odpadu na už uzavřenou obecní skládku. V případě prokázání viny hrozí jedenašedesátiletému muži u soudu až dvouleté vězení, řekl dnes policejní mluvčí František Kořínek.
(Celý text)

Do Česka zavítal budníček pruhohlavý, pták ze sibiřské tajgy
3. října 2017 08:31

PRAHA (ČTK) - Několik neobvyklých ptačích druhů zaznamenali o víkendu v Česku ornitologové a dobrovolníci při Festivalu ptactva. Podle koordinátorky festivalu Gabriely Dobruské z České společnosti ornitologické byl nejzajímavějším z nich budníček pruhohlavý, který běžně žije v sibiřské tajze. Účastníci vycházek do přírody objevili ale i další neobvyklé druhy, například luňáky červené, ostralku štíhlou, zrzohlávku rudozobou, husici rezavou či moudivláčka lužního, u něhož přesný původ prozradil italský kroužek.
(Celý text)

Do Česka zavítal budníček pruhohlavý, pták ze sibiřské tajgy
3. října 2017 08:31

PRAHA (ČTK) - Několik neobvyklých ptačích druhů zaznamenali o víkendu v Česku ornitologové a dobrovolníci při Festivalu ptactva. Podle koordinátorky festivalu Gabriely Dobruské z České společnosti ornitologické byl nejzajímavějším z nich budníček pruhohlavý, který běžně žije v sibiřské tajze. Účastníci vycházek do přírody objevili ale i další neobvyklé druhy, například luňáky červené, ostralku štíhlou, zrzohlávku rudozobou, husici rezavou či moudivláčka lužního, u něhož přesný původ prozradil italský kroužek.
(Celý text)

Předchozí | 1 | .. | 1245 | 1246 | 1247 | 1248 | 1249 | .. | 2147 | Další

Online diskuse
Český svaz ochránců přírody vyzývá všechny, kdo vlastní zahrady: sledujte, co na nich létá a běhá
19. května 2024 06:25

PRAHA (Ekolist) - Máte na zahradě motýly, čmeláky, ještěrky, žáby, ptáky? Je vaše zahrada živá, nebo mrtvá? To zjistíte v soutěži Živá zahrada, kterou požádá již 22 let Český svaz ochránců přírody. Jarní kolo pozorování začíná pro školy v pondělí 20. května, pro ostatní zahrady od pátku 24. května.
(Celý text)

Ohňostroje jsou pro ptáky vážným ohrožením, ČIŽP za ně může uložit pokutu
19. května 2024 06:00

PRAHA (Ekolist) - Panika, narušení odpočinku a sociálních vazeb, zvýšené riziko úrazů a úhynu – to jsou jen některé z negativních dopadů ohňostrojů na živočichy. Nejvíce ohroženi jsou ptáci, kteří jsou na ohňostroje obzvláště citliví. Volně žijící ptáci jsou chráněni zákonem o ochraně přírody a krajiny. Proto by měl každý, kdo plánuje uspořádat ohňostroj, svůj záměr předem konzultovat s příslušným orgánem ochrany přírody. Česká inspekce životního prostředí hraje klíčovou roli v zajišťování dodržování předpisů na ochranu přírody, a proto může v odůvodněných případech ohňostroj zakázat, případně za jeho uspořádání uložit pokutu.
(Celý text)

Mládě orangutana v pražské zoo je sameček, jméno navrhne veřejnost
19. května 2024 00:57

PRAHA (ČTK) - Mládě orangutana sumaterského, které se v pražské zoologické zahradě narodilo na začátku května, je sameček. Potvrdily to genetické testy, oznámila zoo. Lidé pro malého orangutana mohou nyní navrhovat jméno. Zahrada ho zveřejní v den měsíčních narozenin mláděte, tedy v neděli 2. června.
(Celý text)

Několik obcí v severošpanělské Galicii se potýká s přemnožením much
19. května 2024 00:56

(ČTK) - Několik obcí ve španělské Galicii čelí doslova invazi much, některé stěny domů jsou tímto hmyzem zcela obsypané a místní obyvatelé kvůli tomu omezují větrání. Někteří experti vysvětlují tento populační boom mouchy domácí teplem po deštích, úbytkem některých druhů ptáků i klimatickými změnami, informoval deník El País. Podle něj mají problémy s přemnožením much v Galicii téměř dvě desítky obcí.
(Celý text)

Nový samec nandua pampového odchovává v ostravské zoo deset mláďat
19. května 2024 00:30

OSTRAVA (ČTK) - Nový samec nandua pampového odchovává v ostravské zoologické zahradě deset mláďat. Samce zoo získala počátkem letošního roku z olomoucké zahrady. U nanduů pampových obstarává péči o potomstvo výhradně samec, včetně inkubace vajec, sdělila mluvčí zoo Šárka Nováková.
(Celý text)

Výstava v Brně ukazuje Amazonii očima jejích domorodých obyvatel
19. května 2024 00:20

BRNO (ČTK) - Kulturní a přírodní rozmanitost Amazonie přibližuje nová výstava v brněnském Pavilonu Anthropos. Připravil ji mezinárodní tým a přináší vhled do života domorodých obyvatel, a to jejich vlastníma očima, řekli novinářům tvůrci výstavy. Návštěvníci tak poznají, jak obyvatelé Amazonie chápou přírodu, jaké mají mýty a rituály nebo jak vypadá jejich hmotná kultura, a to prostřednictvím historických artefaktů i výrobků současných řemeslníků.
(Celý text)

U přerovské knihovny vyrostla nová dešťová zahrada, potěší hlavně děti
19. května 2024 00:15

PŘEROV (ČTK) - V Přerově vyrostla dešťová zahrada, kromě zlepšení klima u Sokolské ulice a Velké Dlážky přinese potěšení především dětem. Zelená oáza zabaví děti na okraji jednoho z panelových sídlišť vodními prvky v podobě vodních pump, mlýnků i korýtek. Součástí projektu byla i proměna zeleně v nedaleké ulici Na Hrázi, kde přestárlé stromy nahradila nová výsadba a stromy jsou osazené budkami pro netopýry a ptáky. Peníze město čerpalo z takzvaných norských fondů.
(Celý text)

Farmář na jihovýchodě Turecka pouští slepicím Mozarta, aby snášely více vajec
19. května 2024 00:08

ANKARA (ČTK) - Farmář na jihovýchodě Turecka začal pouštět slepicím klasickou hudbu, aby snášely více vajec, informoval turecký deník Daily Sabah. Podle něj byl turecký senior s experimentem úspěšný. Nyní se snaží ještě více zlepšit nosnost svých slepic a pouští jim Mozarta a Beethovena.
(Celý text)

Nová studie může pomoci objasnit, kdy se z dinosaurů stali teplokrevní tvorové
18. května 2024 19:30

WASHINGTON (ČTK) - Vědci kdysi považovali dinosaury za těžkopádné, studenokrevné tvory. Následný výzkum ukázal, že někteří z nich dokázali regulovat svou tělesnou teplotu, dosud ale bylo záhadou, kdy a za jakých okolností tato změna nastala. Jednu ze základních a nejstarších otázek paleontologie nyní pomáhá objasnit nová studie, podle které teplokrevní dinosauři mohli na Zemi žít už asi před 180 miliony lety, píše agentura AP.
(Celý text)

Klimatičtí aktivisté dočasně ochromili provoz mnichovského letiště
18. května 2024 19:17

MNICHOV (ČTK) - Letiště v Mnichově dnes ráno dočasně přerušilo provoz v důsledku protestu klimatických aktivistů z hnutí Letzte Generation (Poslední generace), kteří vnikli na pojezdové dráhy a přilepili se k nim. Policie zatkla osm lidí. Obě ranveje jsou již v provozu, cestující však musí počítat se zpožděním, informovala agentura DPA.
(Celý text)

Ostravská zoo má novou samici jaguarundi, šelmy příbuzné gepardovi a pumě
18. května 2024 19:10

OSTRAVA (ČTK) - Ostravská zoologická zahrada má novou samici jaguarundi, která byla do zahrady přivezena z Itálie. Má vytvořit pár s místním samcem a oživit tak chov této kočkovité šelmy příbuzné gepardovi a pumě, sdělila mluvčí zoo Šárka Nováková.
(Celý text)

O kulíku hnědém
18. května 2024 05:24

PRAHA (Ekolist) - Kulík hnědý, jeden z glaciálních reliktů hnízdících v minulosti na našem území, během druhé poloviny 19. století prakticky vymizel. V dnešní době je jeho výskyt spíše vzácný a hnízdění na našem území není potvrzeno. Nadále je tak řazen mezi kriticky ohrožené druhy. Tato případová studie se bude snažit odpovědět na otázky: Jaké faktory ovlivnily úbytek kulíka hnědého? A jak můžeme přispět ke zvýšení výskytu a hnízdění tohoto bahňáka na našem území?
(Celý text)

Česká firma představila krmení pro domácí mazlíčky. Je vyrobené z vykultivovaného masa
18. května 2024 05:08

PRAHA (Ekolist) - Minulý týden na mezinárodním veletrhu Interzoo v Norimberku představila česká společnost Bene Meat Technologies krmiva pro domácí mazlíčky, která nepocházejí ze zabitý zvířat, ale z průmyslově kultivovaného masa.
(Celý text)

Povodí Ohře opravuje památkově chráněnou vodní nádrž Jezeří v Krušných horách
18. května 2024 01:06

(ČTK) - Povodí Ohře opravuje vodní nádrž nedaleko zámku Jezeří v Krušných horách. Stavba, která dnes slouží jako záložní zásobník pitné vody, byla zprovozněna v roce 1904. Odborníci staví některé konstrukce nově, historickou kamennou věžičku vrátí zpátky. Práce budou stát 82,5 milionu korun, řekla mluvčí Povodí Ohře Dana Zikešová.
(Celý text)

Lidé ze sídlištního plzeňského obvodu si vybrali výsadbu ovocných stromů
18. května 2024 00:43

PLZEŇ (ČTK) - Výsadbu ovocných stromů u parků Zemník a Podzemník si vybrali obyvatelé plzeňského obvodu Lochotín v prvním ročníku participativního rozpočtu, v němž mohou o využití části peněz rozhodnout sami občané. Obvod, který zahrnuje velká sídliště na severu města či čtvrti Bílá Hora a Roudná, dal na výběr z 15 návrhů na zlepšení veřejného prostoru. Na druhém místě skončilo workoutové hřiště v Plaské ulici a třetí pozici obsadil nápad s umístěním meteostanic u místních základních škol. Obvod zřejmě zrealizuje všechny tři vítězné návrhy, sdělil ČTK první místostarosta obvodu odpovědný za investice a životní prostředí Miroslav Šuma (ANO).
(Celý text)

V pražské botanické zahradě začala výstava o skleníku Fata Morgana
18. května 2024 00:31

PRAHA (ČTK) - Botanická zahrada v pražské Troji nabízí výstavu o největší expozici, skleníku Fata Morgana, a oslaví tak 20. výročí jeho otevření. Panelová výstava, která začala v pátek 17. května ve výstavním sále zahrady, představí vznik skleníku a celou jeho historii. Potrvá do 31. srpna.
(Celý text)

U plavební komory v Dolánkách na Mělnicku vznikají stání pro malé rekreační lodě
18. května 2024 00:23

(ČTK) - U plavební komory v Dolánkách na Mělnicku vznikají stání pro malé rekreační lodě. Nyní zde nemají možnost se během čekání na proplavení bezpečně a pohodlně vyvázat. Práce zahájilo Ředitelství vodních cest (ŘVC) tento týden, hotovo by mělo být letos na podzim letošního roku. Náklady přesáhnou 32 milionů korun bez DPH, pokryje je Státní fond dopravní infrastruktury. Stavba nových čekacích stání nebude mít na provoz v okolí plavební komory téměř žádný vliv. Stání poslouží podle velikosti jednomu většímu nebo dvěma menším rekreačním plavidlům, řekl dnes ČTK mluvčí ŘVC Jan Bukovský.
(Celý text)

Ve Francii zapsali do vesnické školy čtyři ovce, aby splnili kvótu na počet žáků
18. května 2024 00:22

(ČTK) - Ve Francii zapsali rodiče malých dětí ke studiu ve vesnické škole také čtyři ovce, aby splnili požadavek úřadů na minimální počet žáků. Chtěli tak vyjádřit svůj protest proti předpisům, kvůli nimž hrozí jejich škole uzavření, napsala stanice BFM TV.
(Celý text)

Brněnská zoo se rozrostla o mládě soba polárního, nyní je zhruba tři týdny staré
18. května 2024 00:14

BRNO (ČTK) - Brněnská zoo se rozrostla o mládě soba polárního, narodilo se přímo ve výběhu zhruba před třemi týdny. V brněnském zařízení zůstane malá samička asi jen půl roku, pak poputuje jinam, řekla mluvčí zoo Věra Müllerová. Stádo sobů v Brně tak nyní čítá čtyři samice, jednoho samce a mládě.
(Celý text)

ČR loni přišla o označení země bez afrického moru prasat, bylo 56 případů
17. května 2024 23:25

(ČTK) - Počet případů afrického moru prasat loni v Česku vzrostl z jednoho případu v prosinci 2022 na 56. Česko tak přišlo o označení země bez výskytu této nákazy. Informovala o tom Státní veterinární správa (SVS). Situace týkající se dalších druhů onemocnění zvířat se podle ní v ČR zlepšila. Výrazně se snížil například výskyt salmonel v chovech drůbeže, výsledky v tomto případě vyhodnotila správa jako jedny z nejlepších za posledních deset let.
(Celý text)

ČR loni přišla o označení země bez afrického moru prasat, bylo 56 případů
17. května 2024 23:25

(ČTK) - Počet případů afrického moru prasat loni v Česku vzrostl z jednoho případu v prosinci 2022 na 56. Česko tak přišlo o označení země bez výskytu této nákazy. Informovala o tom Státní veterinární správa (SVS). Situace týkající se dalších druhů onemocnění zvířat se podle ní v ČR zlepšila. Výrazně se snížil například výskyt salmonel v chovech drůbeže, výsledky v tomto případě vyhodnotila správa jako jedny z nejlepších za posledních deset let.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 2147 | Další