ecomonitor.cz
verze pro tisk
Lesy ČR se připravují na zloděje: Stromky v lese nastříkaly látkou, která v teple páchne
15. prosince 2018 01:49

PRAHA (Ekolist) - Vánoce se blíží. A přestože je výběr stromků na trhu obrovský a největší zájem je tradičně o kavkazskou jedli, která v tuzemských lesích neroste, lesníci se připravují na to, že někoho napadne dojít si pro vánoční stromek rovnou do lesa. Lesníci tedy posílili hlídky a potenciální vánoční stromky natírají a prostřihují. Dopadenému zloději hrozí až 15 tisíc korun pokuta. Informují o tom Lesy ČR.
(Celý text)

Český svaz ochránců přírody chrání vzácné louky v Bílých Karpatech tvorbou speciálních travnatých ochranných pásů
15. prosince 2018 01:20

PRAHA (ČSOP) - Kosatec trávovitý, bělozářka větevnatá či hrachor chlumní. I tyto vzácné rostliny se snaží zachránit v Bílých Karpatech ochránci přírody pravidelným kosením a nově také vytvořením ochranného travnatého pásu, který zabrání působení negativních vlivů polního hospodářství na louku na Volavci. Pás vznikl díky programu NET4GAS Blíž přírodě, který tento projekt finančně podpořil.
(Celý text)

Vědci: Přísná regulace cílené editace genomu poškodí zemědělství
15. prosince 2018 01:15

OLOMOUC (ČTK) - Rozhodnutí Soudního dvora Evropské unie (SDEU), podle kterého organismy získané moderními metodami pro cílenou editaci genomu podléhají stejně přísné regulaci jako ty geneticky modifikované, může podle vědců olomouckého Centra regionu Haná pro biotechnologický a zemědělský výzkum (CRH) nenávratně poškodit evropské zemědělství i životní prostředí a zároveň způsobit odliv inovací mimo EU. Vědci ve středu proto vyzvali premiéra Andreje Babiše a další politiky, aby se se zasadili o změnu evropské legislativy v této oblasti.
(Celý text)

Stát chce uvolnit kapacitu na těžbu kůrovcového dříví
14. prosince 2018 14:54

PRAHA (ČTK) - Ministerstvo zemědělství chystá novelu lesního zákona, která by umožnila rozdělit stát do tří zón podle úrovně umírání smrkových porostů zasažených kůrovcem. Území by se tak rozdělilo na nejpostiženější oblast, ve které by nemuseli vlastníci lesů těžit napadené dřevo, těžební kapacity by se tak mohly přesunout do "nárazníkové oblasti" mezi Moravou a Čechy. Dnes to na tiskové konferenci uvedl náměstek ministra zemědělství pro lesní hospodářství Patrik Mlynář. Podle Hnutí Duha tzv. rajonizace může pomoci, problémem jsou podle něj legislativní bariéry, rozdrobené vlastnictví lesnické půdy a smlouvy Lesů ČR s těžařskými firmami.
(Celý text)

Památné lípy v Bohumilické aleji se dočkaly odborného ošetření
14. prosince 2018 14:00

PRAHA (ČSOP) - Členové Českého svazu ochránců přírody Šumava v letošním roce pomohli lipám v Bohumilické aleji na Vimpersku. Odborného ošetření se dočkalo celkem 22 památných lip srdčitých, které byly ošetřeny díky finanční podpoře programu NET4GAS Blíž přírodě.
(Celý text)

Kůrovcová kalamita patří k nejhorším v historii, hrozí rozšíření
14. prosince 2018 13:30

PRAHA (ČTK) - České lesy v současnosti devastuje kůrovcová kalamita, podle některých odborníků nejhorší v novodobé historii či za posledních 200 let. Ministr zemědělství Miroslav Toman dnes představil některá opatření, kterými chce ministerstvo pomoci vlastníkům vyrovnat se s kalamitou.
(Celý text)

Ocean Cleanup stojí na vodě. Plasty zatím nechytá
14. prosince 2018 01:15

PRAHA (Ekolist) - Pět let práce týmu organizace The Ocean Cleanup letos v září vyústilo v dlouho očekávané spuštění první plastosběrné bariéry na vodu. Testovací zařízení, které se nyní pohybuje ve vodách na půl cesty mezi Kalifornií a Havají, už také přináší první výsledky. Například to, že není zatím schopno sbírat plasty. Podrobnosti přináší ScienceAlert .
(Celý text)

GIBS: Policista a další 2 muži chtěli prodat roh nosorožce v Asii
14. prosince 2018 00:36

(ČTK) - Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) obvinila policistu z krajského ředitelství v Praze a další dva muže z neoprávněného nakládání s chráněnými volně žijícími živočichy a planě rostoucími rostlinami. Trojici podezírají z toho, že chtěli prodat roh kriticky ohroženého nosorožce tuponosého na asijský trh, kde by za něj mohli získat až 100.000 dolarů, v přepočtu víc než 2,27 milionu korun. Obviněným, kteří jsou vyšetřováni na svobodě, hrozí až pět let vězení, informovala dnes na webu mluvčí GIBS Ivana Nguyenová.
(Celý text)

V Krkonoších začala kampaň za záchranu tetřívků
14. prosince 2018 00:32

ŠPINDLERŮV MLÝN (ČTK) - Správa Krkonošského národního parku (KRNAP) včera u Špindlerova Mlýna rozmístila první informační tabule, které upozorňují na výskyt kriticky ohrožených tetřívků. Zahájila tím aktivity, které mají přispět k záchraně tohoto druhu. Včera to sdělili zástupci národního parku.
(Celý text)

Ochránci přírody koupili starý sad u Radnic s unikátními stromy
14. prosince 2018 00:30

RADNICE (ČTK) - Unikátní staré druhy ovocných stromů našli ochránci přírody v letitém zapomenutém sadu v Radnicích na Rokycansku. Některé druhy třešní ani zatím nedokázali určit. Značně zarostlý sad v místě, kterému se říká Na Nebesích, koupili. Chtějí ho vyčistit, případně dosázet a dál udržovat jako sad se starými odrůdami stromů, řekl včera koordinátor kampaně Místo pro přírodu Českého svazu ochránců přírody Jan Moravec. Různá zajímavá přírodní místa vykupují ochránci 15 let. Podle webu už koupili 139,5 hektaru pozemků na 31 místech.
(Celý text)

Jednání konference o klimatu je "v kritické fázi"
14. prosince 2018 00:25

KATOVICE (ČTK) - Jednání světové konference o klimatu COP24 vstoupila do "kritické fáze" a vyžadují ústupky od všech zainteresovaných, pokud mají skončit úspěchem. Agentuře AP to řekl náměstek polského ministra ochrany životního prostředí Michal Kurtyka, který konferenci v Katovicích předsedá.
(Celý text)

Premiér odpůrce výstavby spalovny u Mělníka nepodpoří
14. prosince 2018 00:20

HORNÍ POČAPLY (ČTK) - Premiér Andrej Babiš (ANO) odpůrce výstavby spalovny u Mělníka nepodpoří. V říjnu jej v dopise vyzvali, aby dodržel svůj slib, že stavba nebude, pokud si ji obce nebudou přát. Následně Babiš odpůrcům stavby odpověděl, že záměr je pro životní prostředí akceptovatelný a že v budoucnu přispěje v lokalitě ke snížení emisí o 80 procent oproti současnému stavu. Včera to sdělil tiskový mluvčí organizace Arnika Jiří Kaňa.
(Celý text)

Kritikům rozšíření těžby v Bílině se nelíbí zpracování záměru
14. prosince 2018 00:14

MOST (ČTK) - Kritikům plánovaného rozšíření těžby uhlí na dole Bílina se nelíbí zpracování záměru, některé údaje jsou podle nich nepravdivé. Nesouhlas v úterý vyjádřili v mosteckém kulturním domě, kde se konalo veřejné projednávání týkající se pokračování hornické činnosti na dole Bílina. Zúčastnili se ho zástupci ministerstva životního prostředí, dotčených samosprávních celků a Severočeských dolů, zástupců z řad veřejnosti bylo zhruba 100.
(Celý text)

Moravskoslezský kraj vyčlenil devět milionů korun pro lesníky
14. prosince 2018 00:12

OSTRAVA (ČTK) - Devět milionů korun připravil Moravskoslezský kraj na pomoc lesníkům v boji s kůrovcovou kalamitou a na hospodaření v lesích. Dotace mohou použít například na oplocení porostů k ochraně před zvěří, úklid klestí nebo na lapače hmyzích škůdců. Novinářům to včera řekla náměstkyně hejtmana Jarmila Uvírová (ANO).
(Celý text)

Mendelova univerzita v kampani bojuje proti plýtvání potravinami
14. prosince 2018 00:10

BRNO (ČTK) - Mendelova univerzita v Brně zjistila, že studenti v její menze vyhodí až pětinu jídla, což je 93 kilogramů za den. Škola proto zahájila informační kampaň, která má zmírnit plýtvání potravinami. Kampaň využívá letáky i sociální sítě. Výzkum a kampaň chce univerzita rozšířit do celé ČR i mimo oblast hromadného stravování.
(Celý text)

Ekologické roganizace či obce mají výhrady k novele zákona o podpoře OZE
13. prosince 2018 16:30

PRAHA (ČTK) - Starostové, ekologické organizace a podnikatelé mají připomínky k návrhu novely zákona o podporovaných zdrojích energie a Národnímu integrovanému plánu. Novela podle nich například nepřináší přímé garance finanční podpory pro komunitní projekty, plán je zase nedostatečně ambiciózní z hlediska výroby čisté energie. Včera to uvedly Komora obnovitelných zdrojů energie (KOZE) a Hnutí Duha.
(Celý text)

Netradiční průmyslová havárie – únik čokolády v německém městě Werl
13. prosince 2018 13:41

PRAHA (Ekolist) - Netradiční únik do životního prostředí řešili hasiči v německém městě Werl. V místní továrně na čokoládu v pondělní odpoledne přetekla jedna z nádrží a tekutá čokoláda vytekla ven na ulici. Informovala o tom agentura Reuters.
(Celý text)

Jak na cukroví bez palmového oleje? Poradí nová kuchařka
13. prosince 2018 08:25

PRAHA (Ekolist) - Možná nechcete používat palmový olej s ohledem na své zdraví, možná ho nechcete používat s ohledem na tropické pralesy. Pak přesně pro vás je nová kuchařka, kterou vydala Koalice proti palmovému oleji. Autorkou kuchařky Tradiční vánoční cukroví bez palmového oleje je členka koalice a ČSOP Veronica, píšící ilustrátorka Lucie Barošová, která sbírá a zkouší recepty na cukroví už 20 let.
(Celý text)

Pravá sněhová vločka a umělý sníh se od sebe zásadně liší. A to má vliv i na tání sněhu a odtok vody, říká Michal Jeníček
13. prosince 2018 01:20

PRAHA (Ekolist) - Jak vzniká pravá sněhová vločka a jak umělý sníh? Bude u nás dostatek sněhu na lyžování? Jaké dopady bude mít to, že v zimě míváme méně sněhu? Na to jsme se ptali Michala Jeníčka, který se na Katedře fyzické geografie a geoekologie věnuje zkoumání procesů ve sněhové pokrývce a modelování dopadů změn klimatu a změn krajiny na vodní cyklus.
(Celý text)

Klimatické změny vedou k poklesu výkonu větrných elektráren v Indii
13. prosince 2018 01:15

PRAHA (Ekolist) - Indie se hrdě počítá mezi země, které v posledních deseti letech masivně investovaly do rozvoje obnovitelných zdrojů energie. Prim tu hrají větrné elektrárny, které dnes mají instalovanou kapacitu 34,293 GW. Zdá se ale, že tato nákladná investice bude kvůli klimatickým změnám v regionu mít výrazně nižší návratnost. Píše o tom ScienceDaily.
(Celý text)

Klimatické změny vedou k poklesu výkonu větrných elektráren v Indii
13. prosince 2018 01:15

PRAHA (Ekolist) - Indie se hrdě počítá mezi země, které v posledních deseti letech masivně investovaly do rozvoje obnovitelných zdrojů energie. Prim tu hrají větrné elektrárny, které dnes mají instalovanou kapacitu 34,293 GW. Zdá se ale, že tato nákladná investice bude kvůli klimatickým změnám v regionu mít výrazně nižší návratnost. Píše o tom ScienceDaily.
(Celý text)

Předchozí | 1 | .. | 1074 | 1075 | 1076 | 1077 | 1078 | .. | 2148 | Další

Online diskuse
Má to smysl. Po deseti letech vytrhávání invazní boryt z Pálavy téměř zmizel
20. května 2024 02:04

PRAHA (ČTK) - Dlouhodobé systematické úsilí ochranářů a stovek dobrovolníků přináší výsledky. Invazní boryt barvířský v národní přírodní rezervaci Děvín se už téměř podařilo zlikvidovat.
(Celý text)

Nová studie našla ve více než polovině vzorků spermatu vysoké množství herbicidu glyfosátu
20. května 2024 01:49

(ČTK) - Více než 55 procent vzorků spermatu z francouzské kliniky pro léčbu neplodnosti obsahovalo vysoké množství glyfosátu, nejběžnějšího prostředku na hubení plevele na světě. Zjistila to nová studie, která vyvolává další otázky ohledně dopadu této chemické látky na reprodukční zdraví a celkovou bezpečnost, napsal zpravodajský server The Guardian.
(Celý text)

Analytik: Oblíbenou dezinformací popíračů změn klimatu jsou teorie o spiknutí
20. května 2024 01:45

(ČTK) - U popíračů změn klimatu jsou v posledních letech oblíbené konspirační teorie, které tvrdí, že informace o klimatické změně jsou výsledkem spiknutí. ČTK to řekl analytik Vojtěch Pecka. Škála různorodosti těchto teorií je podle něj široká, jejich motivace jsou ekonomické, ideologické či geopolitické a mocenské. K popíračům klimatických změn podle Pecky patří nejen třeba zástupci fosilního průmyslu, nýbrž i států jako například Rusko nebo Saudská Arábie, které jsou závislé na exportu fosilních paliv.
(Celý text)

Chystaná novela legalizuje komerční chov zvířat, kritizuje ji unie zoologických zahrad
20. května 2024 00:48

(ČTK) - Unie českých a slovenských zoologických zahrad nesouhlasí s chystanou novelou zákona o zoologických zahradách. Podle ní by pomohla legalizovat doposud nezákonný komerční chov volně žijících zvířat a podpořila by tak nelegální aktivity a obchod se zvířaty. Novela totiž počítá se zavedením akreditovaných zařízení, jako jsou například zookoutky, pro která ale mají platit méně přísná pravidla než pro zoologické zahrady. ČTK to dnes sdělil prezident Unie českých a slovenských zoologických zahrad a ředitel olomoucké zoo Radomír Habáň. Organizace sdružuje 18 zoologických zahrad v Česku a na Slovensku.
(Celý text)

Příběh unikátní zahrady pod Nuselským mostem začal před sto lety
19. května 2024 19:20

PRAHA (ČTK) - V údolí pod pražským Nuselským mostem se nachází nevšední a stále pro mnoho lidí neznámá Umělecká zahrada, která vznikla před sto lety okolo prosperující sochařské dílny. Na úzkém pozemku podél železniční trati doplňují stromy, keře, trávníky a záhony s květinami desítky uměleckých děl - sochy, busty a reliéfy, vstupní portály, sloupy, fontány či altány s posezením. Pozoruhodnou i pohnutou historii tohoto místa připomíná nově otevřená výstava v galerii zahrady, která mapuje umění sochařů a štukatérů z přelomu 19. a 20. století. Areál je veřejnosti přístupný do konce října, a to každou středu a sobotu od 10:00 do 16:00. ČTK to řekl majitel Umělecké zahrady Vojtěch Haluza, který stojí za její novodobou obnovou.
(Celý text)

Tokio bojuje proti mývalům. Z mazlíčků se stala hrozba pro ekosystém
19. května 2024 18:32

TOKIO (ČTK) - Japonské hlavní město už vyhrálo bitvu, která měla za cíl dostat pod kontrolu populaci obřích, hladových vran. Nyní se ale tokijské úřady pustily do mnohem tvrdšího oříšku: do další zvířecí hrozby v podobě mývalů severních, napsal zpravodajský server The Guardian.
(Celý text)

Plzeň dá peníze na školní včelí úly, květinovou louky i na řezy stromů
19. května 2024 18:04

PLZEŇ (ČTK) - Plzeň podpoří sedm projektů ze svého fondu životního prostředí více než 680 000 korunami. Peníze dá například na školní včelí úly, založení květinové louky, péči o zelenou fasádu nebo na řezy vzrostlých stromů a nádrže na vodu na městských hřbitovech. Dotace tento týden schválili zastupitelé.
(Celý text)

Český svaz ochránců přírody vyzývá všechny, kdo vlastní zahrady: sledujte, co na nich létá a běhá
19. května 2024 06:25

PRAHA (Ekolist) - Máte na zahradě motýly, čmeláky, ještěrky, žáby, ptáky? Je vaše zahrada živá, nebo mrtvá? To zjistíte v soutěži Živá zahrada, kterou požádá již 22 let Český svaz ochránců přírody. Jarní kolo pozorování začíná pro školy v pondělí 20. května, pro ostatní zahrady od pátku 24. května.
(Celý text)

Ohňostroje jsou pro ptáky vážným ohrožením, ČIŽP za ně může uložit pokutu
19. května 2024 06:00

PRAHA (Ekolist) - Panika, narušení odpočinku a sociálních vazeb, zvýšené riziko úrazů a úhynu – to jsou jen některé z negativních dopadů ohňostrojů na živočichy. Nejvíce ohroženi jsou ptáci, kteří jsou na ohňostroje obzvláště citliví. Volně žijící ptáci jsou chráněni zákonem o ochraně přírody a krajiny. Proto by měl každý, kdo plánuje uspořádat ohňostroj, svůj záměr předem konzultovat s příslušným orgánem ochrany přírody. Česká inspekce životního prostředí hraje klíčovou roli v zajišťování dodržování předpisů na ochranu přírody, a proto může v odůvodněných případech ohňostroj zakázat, případně za jeho uspořádání uložit pokutu.
(Celý text)

Mládě orangutana v pražské zoo je sameček, jméno navrhne veřejnost
19. května 2024 00:57

PRAHA (ČTK) - Mládě orangutana sumaterského, které se v pražské zoologické zahradě narodilo na začátku května, je sameček. Potvrdily to genetické testy, oznámila zoo. Lidé pro malého orangutana mohou nyní navrhovat jméno. Zahrada ho zveřejní v den měsíčních narozenin mláděte, tedy v neděli 2. června.
(Celý text)

Několik obcí v severošpanělské Galicii se potýká s přemnožením much
19. května 2024 00:56

(ČTK) - Několik obcí ve španělské Galicii čelí doslova invazi much, některé stěny domů jsou tímto hmyzem zcela obsypané a místní obyvatelé kvůli tomu omezují větrání. Někteří experti vysvětlují tento populační boom mouchy domácí teplem po deštích, úbytkem některých druhů ptáků i klimatickými změnami, informoval deník El País. Podle něj mají problémy s přemnožením much v Galicii téměř dvě desítky obcí.
(Celý text)

Nový samec nandua pampového odchovává v ostravské zoo deset mláďat
19. května 2024 00:30

OSTRAVA (ČTK) - Nový samec nandua pampového odchovává v ostravské zoologické zahradě deset mláďat. Samce zoo získala počátkem letošního roku z olomoucké zahrady. U nanduů pampových obstarává péči o potomstvo výhradně samec, včetně inkubace vajec, sdělila mluvčí zoo Šárka Nováková.
(Celý text)

Výstava v Brně ukazuje Amazonii očima jejích domorodých obyvatel
19. května 2024 00:20

BRNO (ČTK) - Kulturní a přírodní rozmanitost Amazonie přibližuje nová výstava v brněnském Pavilonu Anthropos. Připravil ji mezinárodní tým a přináší vhled do života domorodých obyvatel, a to jejich vlastníma očima, řekli novinářům tvůrci výstavy. Návštěvníci tak poznají, jak obyvatelé Amazonie chápou přírodu, jaké mají mýty a rituály nebo jak vypadá jejich hmotná kultura, a to prostřednictvím historických artefaktů i výrobků současných řemeslníků.
(Celý text)

U přerovské knihovny vyrostla nová dešťová zahrada, potěší hlavně děti
19. května 2024 00:15

PŘEROV (ČTK) - V Přerově vyrostla dešťová zahrada, kromě zlepšení klima u Sokolské ulice a Velké Dlážky přinese potěšení především dětem. Zelená oáza zabaví děti na okraji jednoho z panelových sídlišť vodními prvky v podobě vodních pump, mlýnků i korýtek. Součástí projektu byla i proměna zeleně v nedaleké ulici Na Hrázi, kde přestárlé stromy nahradila nová výsadba a stromy jsou osazené budkami pro netopýry a ptáky. Peníze město čerpalo z takzvaných norských fondů.
(Celý text)

Farmář na jihovýchodě Turecka pouští slepicím Mozarta, aby snášely více vajec
19. května 2024 00:08

ANKARA (ČTK) - Farmář na jihovýchodě Turecka začal pouštět slepicím klasickou hudbu, aby snášely více vajec, informoval turecký deník Daily Sabah. Podle něj byl turecký senior s experimentem úspěšný. Nyní se snaží ještě více zlepšit nosnost svých slepic a pouští jim Mozarta a Beethovena.
(Celý text)

Na Vranovské přehradě začne sezona oslav 90 let od jejího napuštění
18. května 2024 23:16

ŠTÍTARY (ČTK) - Na Vranovské přehradě a v jejím okolí bude letos od posledního květnového víkendu připravený bohatý program pro návštěvníky. Destinační agentura ZnojmoRegion s okolními obcemi, správci památek a dalšími partnery připravila projekt Vranovská přehrada 90. Tolik let totiž letos uplynulo od napuštění vodní nádrže na Dyji, řekla Irena Navrkalová z agentury ZnojmoRegion. Cílem je zvýšit povědomí o turisticky atraktivním regionu.
(Celý text)

Nová studie může pomoci objasnit, kdy se z dinosaurů stali teplokrevní tvorové
18. května 2024 19:30

WASHINGTON (ČTK) - Vědci kdysi považovali dinosaury za těžkopádné, studenokrevné tvory. Následný výzkum ukázal, že někteří z nich dokázali regulovat svou tělesnou teplotu, dosud ale bylo záhadou, kdy a za jakých okolností tato změna nastala. Jednu ze základních a nejstarších otázek paleontologie nyní pomáhá objasnit nová studie, podle které teplokrevní dinosauři mohli na Zemi žít už asi před 180 miliony lety, píše agentura AP.
(Celý text)

Klimatičtí aktivisté dočasně ochromili provoz mnichovského letiště
18. května 2024 19:17

MNICHOV (ČTK) - Letiště v Mnichově dnes ráno dočasně přerušilo provoz v důsledku protestu klimatických aktivistů z hnutí Letzte Generation (Poslední generace), kteří vnikli na pojezdové dráhy a přilepili se k nim. Policie zatkla osm lidí. Obě ranveje jsou již v provozu, cestující však musí počítat se zpožděním, informovala agentura DPA.
(Celý text)

Ostravská zoo má novou samici jaguarundi, šelmy příbuzné gepardovi a pumě
18. května 2024 19:10

OSTRAVA (ČTK) - Ostravská zoologická zahrada má novou samici jaguarundi, která byla do zahrady přivezena z Itálie. Má vytvořit pár s místním samcem a oživit tak chov této kočkovité šelmy příbuzné gepardovi a pumě, sdělila mluvčí zoo Šárka Nováková.
(Celý text)

O kulíku hnědém
18. května 2024 05:24

PRAHA (Ekolist) - Kulík hnědý, jeden z glaciálních reliktů hnízdících v minulosti na našem území, během druhé poloviny 19. století prakticky vymizel. V dnešní době je jeho výskyt spíše vzácný a hnízdění na našem území není potvrzeno. Nadále je tak řazen mezi kriticky ohrožené druhy. Tato případová studie se bude snažit odpovědět na otázky: Jaké faktory ovlivnily úbytek kulíka hnědého? A jak můžeme přispět ke zvýšení výskytu a hnízdění tohoto bahňáka na našem území?
(Celý text)

O kulíku hnědém
18. května 2024 05:24

PRAHA (Ekolist) - Kulík hnědý, jeden z glaciálních reliktů hnízdících v minulosti na našem území, během druhé poloviny 19. století prakticky vymizel. V dnešní době je jeho výskyt spíše vzácný a hnízdění na našem území není potvrzeno. Nadále je tak řazen mezi kriticky ohrožené druhy. Tato případová studie se bude snažit odpovědět na otázky: Jaké faktory ovlivnily úbytek kulíka hnědého? A jak můžeme přispět ke zvýšení výskytu a hnízdění tohoto bahňáka na našem území?
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 2148 | Další