ecomonitor.cz
verze pro tisk
Odborník: Vítězná fotografie nemusí ukazovat mrtvé mládě
18. prosince 2018 00:21

(ČTK) - Vítězná fotografie ze soutěže Czech Press Photo nemusí podle odborníka na primáty Stanislava Lhoty znázorňovat to, co její autor tvrdí. Fotografií roku se stal snímek Lukáše Zemana, který podle něj zachycuje samici orangutana s umírajícím potomkem na Borneu, kde tito primáti trpí ustupujícím pralesem. Podle Lhoty nelze z fotografie poznat, zda mládě umírá nebo jen odpočívá a rukou se zřetelně drží matčiny srsti.
(Celý text)

Přístavu v Hamburku dělají velké problémy škodliviny z Česka
18. prosince 2018 00:20

(ČTK) - Přístavu v Hamburku dělají velké problémy škodliviny, které do něj z Česka přináší Labe. Řekl to šéf místního oddělení strategií a inovací Henrich Röper, podle něhož Česká republika zatím nedělá dost pro to, aby škodlivé látky už na svém území odstranila. Hamburský přístav si proto nechal zpracovat právní analýzu, která jako jednu z možností uvádí i žalobu na českou stranu. České ministerstvo životního prostředí v současné době ale neeviduje v ČR žádnou havárii, která by měla vliv na německou stranu. Navíc se podle něj provádí opatření ke snížení znečištění povrchových vod v ČR, například i snížení emisí dusíku a dusičnanů ze zemědělské činnosti.
(Celý text)

Většina lidí v Moravské Třebové se zapojila do systému snížení odpadu
18. prosince 2018 00:12

M. TŘEBOVÁ (ČTK) - V Moravské Třebové se do motivačního systému, který má snížit množství komunálního odpadu ve městě, zapojilo zatím 72 procent lidí z rodinných domů a 55 procent z bytových domů. Funguje od druhé poloviny roku 2017, za pytle s vytříděným odpadem domácnosti získávají slevu. Navíc město rozdalo obyvatelům kompostéry, řekla jednatelka Technických služeb Gabriela Horčíková.
(Celý text)

Města a obce dostanou dotace na automobily na alternativní pohony
18. prosince 2018 00:10

(ČTK) - Města a obce budou moci výhodně pořídit automobily na alternativní pohony. Ministerstvo životního prostředí připravilo 100 milionů korun na vozidla s nízkými či nulovými emisemi. Úřad také nově dotacemi podpoří i dobíjecí stanice a rozšíří okruh příjemců. Ministerstvo, které peníze na taková vozidla vydá potřetí, to uvedlo ve včerejší tiskové zprávě.
(Celý text)

Vedení Středočeského kraje je proti stavbě v Kladně Růžovém poli
18. prosince 2018 00:08

KLADNO (ČTK) - Vedení Středočeského kraje je proti stavbě obchodního domu v kladenské lokalitě Růžové pole. Důvodem jsou obavy z problémů v dopravě. Stanovisko včera schválili krajští radní, informovala Helena Frintová ze středočeského hejtmanství.
(Celý text)

Hranice pořídily novou monitorovací stanici za tři miliony korun
18. prosince 2018 00:08

HRANICE (ČTK) - Radnice v Hranicích na Přerovsku pořídila ve městě novou monitorovací stanici na měření kvality ovzduší. Stanice je umístěna v areálu Základní školy Šromotovo a její součástí je i veřejný informační panel na třídě 1. máje, kde se lidé dozví aktuální informace o ovzduší a základní meteorologické údaje. Pořízení stanice vyšlo na tři miliony korun, radnice na projekt dostala dotaci z programu na obnovu systémů kvality ovzduší. Informace ze stanice jsou i na stránkách města www.mesto-hranice.cz.
(Celý text)

Vánoční video ochránců zvířat upozorňuje na krutost klecových chovů slepic
17. prosince 2018 16:13

PRAHA (Ekolist) - Kontrast mezi mírumilovností Vánoc a krutostí odehrávající se v klecových chovech zachycuje nové video spolku Spolek OBRAZ – Obránci zvířat. Hlavní hrdinkou videa je holčička, která každý den chodí kolem drůbežárny. Na své cestě si všímá vytrhaného peří poletujícího kolem plotu, je jí hned jasné, co se děje bezbranným slepicím za zdmi klecového velkochovu. Rozhodne se, že právě ona s tím musí něco udělat.
(Celý text)

Veganství jako etická volba? Ne v Austrálii
17. prosince 2018 01:15

PRAHA (Ekolist) - Snaha minimalizovat utrpení zvířat a zlepšit vlastní nemasitou stravou zdraví své i planety. To jsou jedny ze základních motivů, které vegetariány a vegany vedou ke konzumaci rostlin raději než masa zatíženého proklamovanou lidskou krutostí. Text uveřejněný v The Conversation jim tuto iniciativu nikterak neupírá, jen poukazuje na to, že v případě celého kontinentu Austrálie se podobná snaha dá jen stěží nazývat etickou, hospodárnou nebo ekologickou.
(Celý text)

Památné stromy – dřeviny mimořádného významu
17. prosince 2018 01:11

PRAHA (Ochrana přírody) - Mimořádně hodnotné stromy, jejich skupiny a stromořadí jsou v České republice chráněny nástrojem zvláštní ochrany přírody v kategorii památných stromů/památného stromu. I když zákon nedefinuje konkrétní hodnoty, kterými památný strom musí vynikat, v praxi se lze často setkat s mylným přesvědčením, že památný strom je vázaný výhradně na vysoký věk a nadstandardní vzrůst dřeviny. I když tyto atributy hrají prim, zdaleka nepředstavují jediné hodnoty, pro které se památné stromy vyhlašují.
(Celý text)

Zákonodárce opět zaměstnají náhrady za škody způsobené kormorány
17. prosince 2018 00:50

PRAHA (ČTK) - Zákonodárci se budou opět zabývat vyplácením náhrad rybářům za škody na rybách, které způsobili kormoráni. Skupina poslanců znovu navrhla, aby rybáři dostali odškodnění za letošek a v následujících dvou letech. Předlohou chtějí opravit loňskou novelu, která předpokládala náhrady pro stejné tříleté období, rybáři ale peníze nedostali.
(Celý text)

BBC shrnula závěry klimatické konference do pěti bodů
17. prosince 2018 00:48

KATOVICE (ČTK) - Zástupci téměř 200 států se po dvoutýdenním jednání v Polsku shodli na pravidlech uplatňování pařížské dohody o klimatu z roku 2015. Světová konference o klimatu COP24 měla původně skončit už v pátek, kvůli rozporům byla ale prodloužena do soboty. Jaké klíčové body vzešly z jednání shrnuje britská BBC.
(Celý text)

Havaj se bojí hadů, doveze bojgy na výcvik vyhledávacích psů
17. prosince 2018 00:30

(ČTK) - Havajské úřady se rozhodly dovézt čtyři exempláře nebezpečného jedovatého škrtiče bojgy hnědé, aby zabránily jejich rozšíření na ostrovech. Stromový had způsobil ve druhé polovině minulého století ekologickou katastrofu na jiném tichomořském ostrově Guam, kde se rozšířil a prakticky vyhladil veškerou ptačí populaci. Na Havaji mají dovezené bojgy posloužit k výcviku vyhledávacích psů.
(Celý text)

Technické služby Vysoké Mýto otvírají Kujebazar pro použité věci
17. prosince 2018 00:25

VYSOKÉ MÝTO (ČTK) - Technické služby Vysoké Mýto otvírají ve sběrném dvoře v Průmyslové ulici takzvané reuse centrum, kam budou moci lidé odložit použité věci. Jiní si je zase za malý poplatek budou moci koupit. Zařízení dostalo název Kujebazar podle místního pojmenování města Kujebina.
(Celý text)

Kambodžské úřady zabavily přes tři tuny africké slonoviny
17. prosince 2018 00:20

(ČTK) - Kambodžské úřady v sobotu oznámily, že zabavily přes tři tuny vzácné africké slonoviny. Největší úlovek sloních klů zabavený za poslední čtyři roky byl ukryt uvnitř opuštěného lodního kontejneru, informovala agentura AP.
(Celý text)

Přikrmování pečivem může být pro volně žijící zvířata rizikové
17. prosince 2018 00:15

PRAHA (ČTK) - Přikrmování pečivem může být pro volně volně žijící zvířata rizikové a původně dobrý úmysl může zvířata stát život. Pro přežvýkavce, mezi které patří například srny, jeleni, mufloni, ovce nebo kozy, je pečivo ve velkých dávkách nebezpečné. Pracovníci Lesů hlavního města Prahy loni zaznamenali úhyn tří kusů zvěře právě kvůli nevhodnému krmení pečivem, předpokládají však, že počet případů je daleko větší. Pečivo může ohrozit správný vývoj labutí a do krmítek pro zpěvné ptáky kvůli soli nepatří vůbec. Sdělila to mluvčí Lesů hlavního města Prahy Petra Fišerová.
(Celý text)

Nazí aktivisté protestovali proti oděvům z kůže a kožešin
17. prosince 2018 00:15

(ČTK) - Asi pět desítek obránců práv zvířat včera protestovalo ve Španělsku proti nošení kožešin a oděvů z kůže. Nazí a polití umělou krví nehnutě leželi na rušném náměstí v centru Barcelony, které je jedním z hlavních turistických a nákupních cílů návštěvníků města. Informovala o tom agentura Reuters.
(Celý text)

Výsledek světové konference o klimatu vyvolává chválu i kritiku
17. prosince 2018 00:12

KATOVICE (ČTK) - Světová konference o klimatu COP24 v polských Katovicích a její urputná jednání ukázaly, že boj proti oteplování planety zůstává namáhavý. Účastnické státy se po dvoutýdenním jednání v sobotu shodly na pravidlech uplatňování pařížské dohody o klimatu z roku 2015, výsledkem ale nejsou všichni nadšeni, napsala agentura DPA. Potlesk a chvála přijatého dokumentu zazněly v jednacím sále po schválení dohody v sobotu večer, ekologické organizace s ní ale v noci na neděli vyjádřily nespokojenost a nabádaly k větší ochraně klimatu a solidaritě s chudými zeměmi.
(Celý text)

Ústí nad Labem zapůjčí občanům 109 drtičů odpadu
17. prosince 2018 00:10

ÚSTÍ N.L. (ČTK) - Ústecká radnice zdarma zapůjčí občanům 109 drtičů zahradního odpadu. Projekt by měl přispět k lepšímu nakládání s biologicky rozložitelnými odpady na území města. Kromě snížení množství odpadu ukládaného na skládku má projekt podpořit domácí kompostování. Vedlejším pozitivním efektem by mělo být také snížení množství tzv. černých skládek v okolí zahrad a s tím spojený výskyt divočáků v zastavěných částech města. Novináře o tom v pátek informovalo vedení magistrátu.
(Celý text)

Čína potvrdila zadržení známého fotoreportéra
16. prosince 2018 01:02

(ČTK) - Čínská policie potvrdila, že zatkla předního čínského fotoreportéra Lu Kuanga, který získal ocenění World Press Photo. Z čeho je obviněn, zatím není jasné. Informovala o tom ve čtvrtek agentura AP s odvoláním na jeho manželku. Fotograf, který často zobrazuje negativní stránky života v Číně, byl podle policie zadržen ve městě Kašgar v neklidné čínské autonomní oblasti Sin-ťiang.
(Celý text)

Tanzanský prezident schválil stavbu hydroelektrárny v rezervaci
16. prosince 2018 00:50

(ČTK) - Tanzanský prezident John Magufuli podepsal smlouvu o výstavbě hydroelektrárny v jedné z nejznámějších přírodních rezervací ve východní Africe. Ochránci životního prostředí tento projekt kritizují a varují, že zničí přírodní prostředí, informoval zpravodajský server BBC News.
(Celý text)

Tanzanský prezident schválil stavbu hydroelektrárny v rezervaci
16. prosince 2018 00:50

(ČTK) - Tanzanský prezident John Magufuli podepsal smlouvu o výstavbě hydroelektrárny v jedné z nejznámějších přírodních rezervací ve východní Africe. Ochránci životního prostředí tento projekt kritizují a varují, že zničí přírodní prostředí, informoval zpravodajský server BBC News.
(Celý text)

Předchozí | 1 | .. | 1074 | 1075 | 1076 | 1077 | 1078 | .. | 2148 | Další

Online diskuse
Má to smysl. Po deseti letech vytrhávání invazní boryt z Pálavy téměř zmizel
20. května 2024 02:04

PRAHA (ČTK) - Dlouhodobé systematické úsilí ochranářů a stovek dobrovolníků přináší výsledky. Invazní boryt barvířský v národní přírodní rezervaci Děvín se už téměř podařilo zlikvidovat.
(Celý text)

Nová studie našla ve více než polovině vzorků spermatu vysoké množství herbicidu glyfosátu
20. května 2024 01:49

(ČTK) - Více než 55 procent vzorků spermatu z francouzské kliniky pro léčbu neplodnosti obsahovalo vysoké množství glyfosátu, nejběžnějšího prostředku na hubení plevele na světě. Zjistila to nová studie, která vyvolává další otázky ohledně dopadu této chemické látky na reprodukční zdraví a celkovou bezpečnost, napsal zpravodajský server The Guardian.
(Celý text)

Analytik: Oblíbenou dezinformací popíračů změn klimatu jsou teorie o spiknutí
20. května 2024 01:45

(ČTK) - U popíračů změn klimatu jsou v posledních letech oblíbené konspirační teorie, které tvrdí, že informace o klimatické změně jsou výsledkem spiknutí. ČTK to řekl analytik Vojtěch Pecka. Škála různorodosti těchto teorií je podle něj široká, jejich motivace jsou ekonomické, ideologické či geopolitické a mocenské. K popíračům klimatických změn podle Pecky patří nejen třeba zástupci fosilního průmyslu, nýbrž i států jako například Rusko nebo Saudská Arábie, které jsou závislé na exportu fosilních paliv.
(Celý text)

Chystaná novela legalizuje komerční chov zvířat, kritizuje ji unie zoologických zahrad
20. května 2024 00:48

(ČTK) - Unie českých a slovenských zoologických zahrad nesouhlasí s chystanou novelou zákona o zoologických zahradách. Podle ní by pomohla legalizovat doposud nezákonný komerční chov volně žijících zvířat a podpořila by tak nelegální aktivity a obchod se zvířaty. Novela totiž počítá se zavedením akreditovaných zařízení, jako jsou například zookoutky, pro která ale mají platit méně přísná pravidla než pro zoologické zahrady. ČTK to dnes sdělil prezident Unie českých a slovenských zoologických zahrad a ředitel olomoucké zoo Radomír Habáň. Organizace sdružuje 18 zoologických zahrad v Česku a na Slovensku.
(Celý text)

Příběh unikátní zahrady pod Nuselským mostem začal před sto lety
19. května 2024 19:20

PRAHA (ČTK) - V údolí pod pražským Nuselským mostem se nachází nevšední a stále pro mnoho lidí neznámá Umělecká zahrada, která vznikla před sto lety okolo prosperující sochařské dílny. Na úzkém pozemku podél železniční trati doplňují stromy, keře, trávníky a záhony s květinami desítky uměleckých děl - sochy, busty a reliéfy, vstupní portály, sloupy, fontány či altány s posezením. Pozoruhodnou i pohnutou historii tohoto místa připomíná nově otevřená výstava v galerii zahrady, která mapuje umění sochařů a štukatérů z přelomu 19. a 20. století. Areál je veřejnosti přístupný do konce října, a to každou středu a sobotu od 10:00 do 16:00. ČTK to řekl majitel Umělecké zahrady Vojtěch Haluza, který stojí za její novodobou obnovou.
(Celý text)

Tokio bojuje proti mývalům. Z mazlíčků se stala hrozba pro ekosystém
19. května 2024 18:32

TOKIO (ČTK) - Japonské hlavní město už vyhrálo bitvu, která měla za cíl dostat pod kontrolu populaci obřích, hladových vran. Nyní se ale tokijské úřady pustily do mnohem tvrdšího oříšku: do další zvířecí hrozby v podobě mývalů severních, napsal zpravodajský server The Guardian.
(Celý text)

Plzeň dá peníze na školní včelí úly, květinovou louky i na řezy stromů
19. května 2024 18:04

PLZEŇ (ČTK) - Plzeň podpoří sedm projektů ze svého fondu životního prostředí více než 680 000 korunami. Peníze dá například na školní včelí úly, založení květinové louky, péči o zelenou fasádu nebo na řezy vzrostlých stromů a nádrže na vodu na městských hřbitovech. Dotace tento týden schválili zastupitelé.
(Celý text)

Český svaz ochránců přírody vyzývá všechny, kdo vlastní zahrady: sledujte, co na nich létá a běhá
19. května 2024 06:25

PRAHA (Ekolist) - Máte na zahradě motýly, čmeláky, ještěrky, žáby, ptáky? Je vaše zahrada živá, nebo mrtvá? To zjistíte v soutěži Živá zahrada, kterou požádá již 22 let Český svaz ochránců přírody. Jarní kolo pozorování začíná pro školy v pondělí 20. května, pro ostatní zahrady od pátku 24. května.
(Celý text)

Ohňostroje jsou pro ptáky vážným ohrožením, ČIŽP za ně může uložit pokutu
19. května 2024 06:00

PRAHA (Ekolist) - Panika, narušení odpočinku a sociálních vazeb, zvýšené riziko úrazů a úhynu – to jsou jen některé z negativních dopadů ohňostrojů na živočichy. Nejvíce ohroženi jsou ptáci, kteří jsou na ohňostroje obzvláště citliví. Volně žijící ptáci jsou chráněni zákonem o ochraně přírody a krajiny. Proto by měl každý, kdo plánuje uspořádat ohňostroj, svůj záměr předem konzultovat s příslušným orgánem ochrany přírody. Česká inspekce životního prostředí hraje klíčovou roli v zajišťování dodržování předpisů na ochranu přírody, a proto může v odůvodněných případech ohňostroj zakázat, případně za jeho uspořádání uložit pokutu.
(Celý text)

Mládě orangutana v pražské zoo je sameček, jméno navrhne veřejnost
19. května 2024 00:57

PRAHA (ČTK) - Mládě orangutana sumaterského, které se v pražské zoologické zahradě narodilo na začátku května, je sameček. Potvrdily to genetické testy, oznámila zoo. Lidé pro malého orangutana mohou nyní navrhovat jméno. Zahrada ho zveřejní v den měsíčních narozenin mláděte, tedy v neděli 2. června.
(Celý text)

Několik obcí v severošpanělské Galicii se potýká s přemnožením much
19. května 2024 00:56

(ČTK) - Několik obcí ve španělské Galicii čelí doslova invazi much, některé stěny domů jsou tímto hmyzem zcela obsypané a místní obyvatelé kvůli tomu omezují větrání. Někteří experti vysvětlují tento populační boom mouchy domácí teplem po deštích, úbytkem některých druhů ptáků i klimatickými změnami, informoval deník El País. Podle něj mají problémy s přemnožením much v Galicii téměř dvě desítky obcí.
(Celý text)

Nový samec nandua pampového odchovává v ostravské zoo deset mláďat
19. května 2024 00:30

OSTRAVA (ČTK) - Nový samec nandua pampového odchovává v ostravské zoologické zahradě deset mláďat. Samce zoo získala počátkem letošního roku z olomoucké zahrady. U nanduů pampových obstarává péči o potomstvo výhradně samec, včetně inkubace vajec, sdělila mluvčí zoo Šárka Nováková.
(Celý text)

Výstava v Brně ukazuje Amazonii očima jejích domorodých obyvatel
19. května 2024 00:20

BRNO (ČTK) - Kulturní a přírodní rozmanitost Amazonie přibližuje nová výstava v brněnském Pavilonu Anthropos. Připravil ji mezinárodní tým a přináší vhled do života domorodých obyvatel, a to jejich vlastníma očima, řekli novinářům tvůrci výstavy. Návštěvníci tak poznají, jak obyvatelé Amazonie chápou přírodu, jaké mají mýty a rituály nebo jak vypadá jejich hmotná kultura, a to prostřednictvím historických artefaktů i výrobků současných řemeslníků.
(Celý text)

U přerovské knihovny vyrostla nová dešťová zahrada, potěší hlavně děti
19. května 2024 00:15

PŘEROV (ČTK) - V Přerově vyrostla dešťová zahrada, kromě zlepšení klima u Sokolské ulice a Velké Dlážky přinese potěšení především dětem. Zelená oáza zabaví děti na okraji jednoho z panelových sídlišť vodními prvky v podobě vodních pump, mlýnků i korýtek. Součástí projektu byla i proměna zeleně v nedaleké ulici Na Hrázi, kde přestárlé stromy nahradila nová výsadba a stromy jsou osazené budkami pro netopýry a ptáky. Peníze město čerpalo z takzvaných norských fondů.
(Celý text)

Farmář na jihovýchodě Turecka pouští slepicím Mozarta, aby snášely více vajec
19. května 2024 00:08

ANKARA (ČTK) - Farmář na jihovýchodě Turecka začal pouštět slepicím klasickou hudbu, aby snášely více vajec, informoval turecký deník Daily Sabah. Podle něj byl turecký senior s experimentem úspěšný. Nyní se snaží ještě více zlepšit nosnost svých slepic a pouští jim Mozarta a Beethovena.
(Celý text)

Na Vranovské přehradě začne sezona oslav 90 let od jejího napuštění
18. května 2024 23:16

ŠTÍTARY (ČTK) - Na Vranovské přehradě a v jejím okolí bude letos od posledního květnového víkendu připravený bohatý program pro návštěvníky. Destinační agentura ZnojmoRegion s okolními obcemi, správci památek a dalšími partnery připravila projekt Vranovská přehrada 90. Tolik let totiž letos uplynulo od napuštění vodní nádrže na Dyji, řekla Irena Navrkalová z agentury ZnojmoRegion. Cílem je zvýšit povědomí o turisticky atraktivním regionu.
(Celý text)

Nová studie může pomoci objasnit, kdy se z dinosaurů stali teplokrevní tvorové
18. května 2024 19:30

WASHINGTON (ČTK) - Vědci kdysi považovali dinosaury za těžkopádné, studenokrevné tvory. Následný výzkum ukázal, že někteří z nich dokázali regulovat svou tělesnou teplotu, dosud ale bylo záhadou, kdy a za jakých okolností tato změna nastala. Jednu ze základních a nejstarších otázek paleontologie nyní pomáhá objasnit nová studie, podle které teplokrevní dinosauři mohli na Zemi žít už asi před 180 miliony lety, píše agentura AP.
(Celý text)

Klimatičtí aktivisté dočasně ochromili provoz mnichovského letiště
18. května 2024 19:17

MNICHOV (ČTK) - Letiště v Mnichově dnes ráno dočasně přerušilo provoz v důsledku protestu klimatických aktivistů z hnutí Letzte Generation (Poslední generace), kteří vnikli na pojezdové dráhy a přilepili se k nim. Policie zatkla osm lidí. Obě ranveje jsou již v provozu, cestující však musí počítat se zpožděním, informovala agentura DPA.
(Celý text)

Ostravská zoo má novou samici jaguarundi, šelmy příbuzné gepardovi a pumě
18. května 2024 19:10

OSTRAVA (ČTK) - Ostravská zoologická zahrada má novou samici jaguarundi, která byla do zahrady přivezena z Itálie. Má vytvořit pár s místním samcem a oživit tak chov této kočkovité šelmy příbuzné gepardovi a pumě, sdělila mluvčí zoo Šárka Nováková.
(Celý text)

O kulíku hnědém
18. května 2024 05:24

PRAHA (Ekolist) - Kulík hnědý, jeden z glaciálních reliktů hnízdících v minulosti na našem území, během druhé poloviny 19. století prakticky vymizel. V dnešní době je jeho výskyt spíše vzácný a hnízdění na našem území není potvrzeno. Nadále je tak řazen mezi kriticky ohrožené druhy. Tato případová studie se bude snažit odpovědět na otázky: Jaké faktory ovlivnily úbytek kulíka hnědého? A jak můžeme přispět ke zvýšení výskytu a hnízdění tohoto bahňáka na našem území?
(Celý text)

O kulíku hnědém
18. května 2024 05:24

PRAHA (Ekolist) - Kulík hnědý, jeden z glaciálních reliktů hnízdících v minulosti na našem území, během druhé poloviny 19. století prakticky vymizel. V dnešní době je jeho výskyt spíše vzácný a hnízdění na našem území není potvrzeno. Nadále je tak řazen mezi kriticky ohrožené druhy. Tato případová studie se bude snažit odpovědět na otázky: Jaké faktory ovlivnily úbytek kulíka hnědého? A jak můžeme přispět ke zvýšení výskytu a hnízdění tohoto bahňáka na našem území?
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 2148 | Další