ecomonitor.cz
verze pro tisk
Greta Thunbergová: Emise pořád rostou, v zásadě se s tím nic nedělá
24. dubna 2019 00:33

(ČTK) - Lidstvo by už nemělo své úspěchy posuzovat podle křivky ekonomického růstu, ale podle vývoje emisí skleníkových plynů. Ty stále stoupají a proti "klimatickému zhroucení" se v podstatě nijak nebojuje. V britském parlamentu to včera prohlásila 16letá Švédka Greta Thunbergová, která je hlavní tváří globálního mládežnického hnutí za tvrdší ekologickou politiku. Zdaleka neděláme dost, řekl v reakci britský ministr životního prostředí Michael Gove.
(Celý text)

Praha omezí jednorázové plasty na akcích, které podpoří dotacemi
24. dubna 2019 00:31

PRAHA (ČTK) - Na kulturních akcích, které hlavní město podpoří dotacemi, se nebudou nápoje a jídlo podávat v jednorázových plastech. Nahradí je omyvatelné nádobí ze skla, porcelánu či kovu nebo vratné plastové nádobí. Praha to zařadila mezi povinnosti pořadatelů, kteří jsou příjemci individuálních účelových dotací. Včera o tom informoval mluvčí pražského magistrátu Vít Hofman.
(Celý text)

V Etiopii uhynulo za týden 28 hrochů, příčina není jasná
24. dubna 2019 00:30

ADDIS ABEBA (ČTK) - V národním parku Gibe Sheleko na západě Etiopie uhynulo za týden 28 hrochů. Zvířata pošla mezi 14. a 21. dubnem, příčina není podle ředitele parku zatím jasná. Uvedla to včera zpravodajská stanice CNN. Hrochy podle expertů ohrožují hlavně choroby, úbytek vhodného životního prostoru, odlesňování a znečišťování životního prostředí, stejně jako pytláci.
(Celý text)

Za 60 let vyhynulo 19 druhů motýlů, polovina zbylých je ohrožená
24. dubna 2019 00:25

(ČTK) - Za posledních 60 let vyhynulo 19 druhů motýlů, polovina zbylých 142 druhů je ohrožená. Lesy dnes pokrývají větší plochy než dříve, ale rostliny a živočichové v nich ubývají. V tiskové zprávě o tom včera informovala Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky (AOPK ČR). V rámci záchranného programu AOPK ČR včera ministr Richard Brabec (ANO) vypustil v národní přírodní rezervaci Libický luh zhruba sto housenek hnědáska osikového, který patří mezi kriticky ohrožené druhy. V lese by housenky měly zakuklit a vytvořit novou populaci.
(Celý text)

Praha bude opět soutěžit v pozorování městské přírody
24. dubna 2019 00:22

PRAHA (ČTK) - Praha bude letos opět soutěžit v projektu City Nature Challenge, ve kterém spolu soupeří města z celého světa o co největší počet vyfocených živočichů a rostlin na svém území. Hlavním cílem soutěže je ukázat bohatost přírody ve městech. Její výsledky využívají i vědci. Zapojit se může každý od 26. do 29. dubna pomocí nekomerční mobilní aplikace iNaturalist zdarma. Organizátorem projektu na území Prahy je Národní muzeum (NM). Novinářům to sdělila mluvčí NM Kristina Kvapilová.
(Celý text)

Zabíjí lidi špinavý vzduch, nebo se kvůli němu vraždí sami?
24. dubna 2019 00:12

(ČTK) - Vědci mají podezření, že znečištění ovzduší by kromě zdravotních problémů či horších školních výsledků mohlo mít vliv i na zvýšenou kriminalitu. Některé současné studie naznačují, že tam, kde lidé dýchají nejšpinavější vzduch, se nejvíce krade či zabíjí. Ačkoli to dnes vypadá jako sci-fi, můžeme se jednou dočkat toho, že policie bude monitorovat čistotu ovzduší a rozmísťovat své síly podle aktuálního výskytu zplodin, píše web stanice BBC.
(Celý text)

O rozšíření hořovické skládky bude rozhodovat krajský úřad
24. dubna 2019 00:09

HOŘOVICE (ČTK) - O plánovaném rozšíření skládky v Hořovicích na Berounsku bude rozhodovat krajský úřad. Hořovický stavební úřad vydal na takzvanou čtvrtou etapu stavební povolení, odvolala se však proti němu jedna fyzická osoba, uvedl starosta Jiří Peřina (ČSSD). Totéž potvrdila firma AVE CZ odpadové hospodářství, která skládku provozuje. Stav skládky Hrádek budí mezi Hořovickými vášně, kvůli průsakům vznikla i protestní petice. Kritici se obávají nepříznivých ekologických dopadů.
(Celý text)

Se smrkem a kůrovcem na věčné časy a nikdy jinak. Nebo v Krkonoších jinak?
23. dubna 2019 01:25

PRAHA (Ekolist) - V Krkonoších byste přirozené lesy poznali snadno – v nižších polohách, kde je delší vegetační doba v roce, rostou různé druhy stromů, různě staré stromy a je v nich dost „mrtvého“ dřeva. To vyhovuje smíšeným lesům s jedlí, bukem, javorem, břízou atd. O něco výš, cca od 1 000 m nad mořem, to buky už nezvládají, ale líbí se tam smrkům. Smrky mohou dokonce vytvářet monokulturu, kde jiné druhy dřevin najdete jen těžko. Ještě výš, od 1 200 m nad mořem, jsou klimatické podmínky tak kruté, že tam smrk spíš živoří, než žije, ale dobře to snáší kleč. Na samotných hřebenech, kde je vegetační doba dlouhá něco málo přes dva měsíce v roce, je už jen tundra. Slovo tundra prochází od sámského tūndâr, což označuje místo, kde je tak hnusně, že ani les neroste.
(Celý text)

Britové oživili zaniklou bezejmennou řeku
23. dubna 2019 01:00

PRAHA (Ekolist) - Britští ochránci přírody si mohou gratulovat k velmi úspěšnému počinu. Dva zdejší lokální pozemkové trusty daly dohromady projekt, který po skoro sedmdesáti letech vrátil vodu do zdejší krajiny. Jak se jim to podařilo? Nadšenci z Bristolu a Avonu prostě oživili zaniklou bezejmennou řeku. Píše o tom Guardian.
(Celý text)

Deficit sladké vody je větší hrozba pro Zemi než CO2, říká Hynek Gloser
23. dubna 2019 00:45

(ČTK) - Deficit sladké vody je větší hrozba než zvyšující se koncentrace oxidu uhličitého z průmyslu a dopravy. Na území Česka prší a odtéká stále stejně vody, ale přesto jí ubývá. Důvodem je její vypařování kvůli kácení stromů, pěstování špatných plodin a špatnému zemědělství. Na konferenci Města budoucnosti propojené internetem věcí pořádané Českým institutem informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRC) v Praze to řekl architekt a člen mezinárodního projektu Smart Biotic Pump Hynek Gloser. Řešením jsou podle něj mimo jiné vodní koridory, umělé přehrady a inteligentní sítě regulující výrobu a spotřebu elektřiny.
(Celý text)

Gorily zapózovaly na selfie se svými zachránci
23. dubna 2019 00:40

(ČTK) - Dvě gorily v Kongu zapózovaly na selfie s ochránci přírody, kteří je zachránili před pytláky. Fotografii dvou uvolněně stojících zvířat po boku jejich lidských kamarádů včera zveřejnil zpravodajský web BBC.
(Celý text)

V Londýně vědci bojují proti nelegální těžbě dřeva
23. dubna 2019 00:35

LONDÝN (ČTK) - Ve staré laboratoři Královských botanických zahrad v Kew na západě Londýna vědci pilně pracují na projektu, jehož cílem je boj proti nelegální těžbě dřeva. Pomáhá jim přesná identifikace původu dřeva, píše agentura AFP. Podle Interpolu pochází 15 až 30 procent prodávaného dřeva ve světě z nelegálně pokácených stromů v hodnotě, která se v roce 2017 odhadovala na 51 miliard až 152 miliard dolarů (1,2 bilionu až 3,5 bilionu Kč).
(Celý text)

Ornitologové i letos zvou na Vítání ptačího zpěvu
23. dubna 2019 00:30

PRAHA (ČTK) - Milovníci ptactva mají i letos možnost po celém Česku zúčastnit se ornitologických vycházek nazvaných Vítání ptačího zpěvu. Ptáci se už vrátili ze zimovišť, ornitologové proto zvou veřejnost na komentovaná pozorování. Vycházky se konají od dubna do června, nejvíce jich bude kolem první květnové neděle. Přehled akcí po jednotlivých krajích najdou zájemci na webu České společnosti ornitologické.
(Celý text)

Ekologické organizace varují, že chrám Notre-Dame je kontaminován olovem
23. dubna 2019 00:25

PAŘÍŽ (ČTK) - Požárem poškozený gotický chrám Notre-Dame v Paříži může být nyní nebezpečný i kvůli kontaminaci olovem. Varovali před tím v pátek zástupci francouzské ekologické organizace Robin des bois. Podle nich se při pondělním požáru žárem roztavilo až 300 tun olova, které se nacházelo v konstrukci střechy a spadlé věže. Vláda by se prý proto měla s ohledem na zdraví obyvatel přednostně věnovat dekontaminaci celého místa.
(Celý text)

Libanonce uchvátily migrující babočky bodlákové
23. dubna 2019 00:20

BEJRÚT (ČTK) - Nebývalou podívanou připravily babočky letos obyvatelům Libanonu. Po nezvykle vydatných zimních deštích i jinde na Blízkém východě hojně rozkvetly louky, které přilákaly migrující motýly. Babočky bodlákové s charakteristickými černými, bílými a hnědými skvrnami na křídlech se naposledy v Libanonu v takovém množství objevily před více než 100 lety, v roce 1917, uvedla agentura Reuters.
(Celý text)

Češi předloni zvýšili nákupy biopotravin skoro o třetinu
23. dubna 2019 00:15

(ČTK) - Česká spotřeba biopotravin předloni vzrostla o 30,5 procenta, spotřebitelé si koupili zboží za 3,33 miliardy Kč. Nárůst byl nejvyšší od roku 2008, sdělil včera mluvčí ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý. Ministerstvo tyto údaje zjistilo z dotazníkového šetření mezi výrobci a distributory biopotravin. V Evropě předloni rostla spotřeba biopotravin o 10,5 procenta. Nejvíce biopotravin čeští konzumenti nakupují v supermarketech a hypermarketech, kde za ně předloni utratili 1,4 miliardy korun.
(Celý text)

Letošní Den Země je věnován ochraně zvířat a rostlin
23. dubna 2019 00:12

PRAHA (ČTK) - Letošní celosvětový Den Země je věnován ochraně druhů zvířat a rostlin, kterým hrozí kvůli činnosti lidí vymírání. Podle organizátorů letošních akcí při příležitosti Dne Země z organizace Earth Day Network čelí značnému úbytku například i včely nebo řada druhů stromů a ptáků. Den Země se slaví každoročně 22. dubna. Protože letos připadl na Velikonoční pondělí, konaly se v Česku oslavy Dne Země na některých místech už dříve, nebo se uskuteční v následujících dnech.
(Celý text)

Hasiči celou noc kontrolovali místo požáru lesa na severu Plzně
23. dubna 2019 00:10

PLZEŇ (ČTK) - Hasiči celou noc kontrolovali místo požáru na severním okraji Plzně, kde od pondělního odpoledne hořel Chotíkovský les za sídlištěm Lochotín v Plzni. Kolem 8:00 se na místě prostřídali. Oheň v pondělí zasáhl plochu asi šesti hektarů, dostal se i do korun stromů. Hasiči ho po několika hodinách dostali pod kontrolu. K hašení využili i vrtulník, který do večerních hodin dvacetkrát vyprázdnil na požářiště osmisetlitrový vak s vodou. Podle předběžných informací způsobil oheň škodu asi 900.000 korun, informoval dnes mluvčí krajských hasičů Petr Poncar.
(Celý text)

Ostrov letos vysadí ve městě téměř stovku nových stromů
23. dubna 2019 00:09

OSTROV (ČTK) - Ostrov letos vysadí ve městě téměř stovku nových stromů. Vedení města chce zpracovat ucelenou koncepci výsadby a vrátit Ostrovu podobu města zeleně. Letošní výsadba se zaměří i na lokality, kde město plánuje v budoucnu novou bytovou výstavbu, řekl starosta Ostrova Jan Bureš (ODS).
(Celý text)

Chcete čistou vodu v rybnících? Pak nepomůže vyhnat rybáře a přestat chovat kapry, říká Jindřich Duras
22. dubna 2019 01:51

PLZEŇ (Ekolist) - Rybníky, ve kterých by se dalo koupat, aby jeden pohledal. O různých způsobech využívání rybníků, rybářích, kaprech, odpadních vodách a znečištění rybníků jsme si povídali s hydrobiologem ze státního podniku Povodí Vltavy Jindřichem Durasem.
(Celý text)

Chcete čistou vodu v rybnících? Pak nepomůže vyhnat rybáře a přestat chovat kapry, říká Jindřich Duras
22. dubna 2019 01:51

PLZEŇ (Ekolist) - Rybníky, ve kterých by se dalo koupat, aby jeden pohledal. O různých způsobech využívání rybníků, rybářích, kaprech, odpadních vodách a znečištění rybníků jsme si povídali s hydrobiologem ze státního podniku Povodí Vltavy Jindřichem Durasem.
(Celý text)

Předchozí | 1 | .. | 1020 | 1021 | 1022 | 1023 | 1024 | .. | 2138 | Další

Online diskuse
Ochranáři a včelaři umístili u D5 desítky pastí na invazní asijské sršně
2. května 2024 11:31

(ČTK) - Třicet až čtyřicet pastí k odhalení výskytu invazní asijské sršně umístili ochranáři z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK) ve spolupráci s místními včelaři. Zatím jde převážně o Plzeňský kraj, hlavně o místa podél dálnice D5 desítky metrů až jeden kilometr od krajnice, ale také třeba v Železné a Bělé na Domažlicku, ve Švihově na Klatovsku, Šťáhlavech na Plzeňsku a v Hrádku u Rokycan. Pasti se umisťují také u dálnice D5 ve Středočeském kraji ve směru na Prahu a u logistických center, tedy překladišť zboží z kamionů, což jsou riziková místa. ČTK to dnes řekl Zdeněk Myslík z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.
(Celý text)

Na čištění odpadních vod v EU by se měly podílet největší znečišťovatelé, farmaceutický a kosmetický průmysl
2. května 2024 11:30

(ČTK) - Na čištění městských odpadních vod by se od roku 2045 měly podílet největší znečišťovatelé, tedy farmaceutický a kosmetický průmysl, vyplývá z úpravy směrnice, kterou schválil v dubnu Evropský parlament. Česká asociace farmaceutických firem (ČAFF) uvedla, že směrnici vnímá jako další přítěž již tak těžko konkurenceschopnému odvětví a může to ovlivnit cenu i dostupnost léků. Zavedení dalších opatření se dotkne téměř 600 čistíren v Česku, náklady budou ve stovkách miliard korun během následujících 20 let, řekl ČTK ředitel Sdružení oboru vodovodů a kanalizací ČR (SOVAK) Vilém Žák.
(Celý text)

Produkce elektřiny z větru v USA se loni poprvé po 25 letech snížila
2. května 2024 11:29

WASHINGTON (ČTK) - Produkce elektřiny z větrných elektráren ve Spojených státech se loni poprvé za čtvrt století snížila, a to o dvě procenta. Výroba byla nižší, přestože instalovaný výkon stoupl o 6,2 gigawattu (GW). Mohly za to slabší větry na Středozápadě, než je obvyklé. Vyplývá to ze zprávy amerického vládního úřadu pro energetické informace (EIA).
(Celý text)

Dříve opomíjená osika může lesníkům výrazně pomoct po kůrovcové kalamitě
2. května 2024 01:17

BRNO (ČTK) - Osika obecná, která byla dříve běžnou a častou součástí českých lesů, má velmi dobrý potenciál stát se využívanou přípravnou dřevinou při obnově lesů poničených suchem a kůrovcem. Mnohde si již na holiny našla cestu sama, uvedl Antonín Kusbach, jenž vedl mezinárodní tým lesnických vědců v čele s odborníky z Mendelovy univerzity v Brně při výzkumu rozšíření a roli osiky obecné v lesích.
(Celý text)

Evropská komise zahájila kroky proti 20 aerolinkám kvůli tzv. greenwashingu
2. května 2024 00:54

BRUSEL (ČTK) - Evropská komise (EK) společně s úřady na ochranu spotřebitelů členských zemí Evropské unie zahájila kroky proti dvaceti leteckým společnostem, a to kvůli zavádějícím tvrzením ohledně ochrany životního prostředí, takzvanému greenwashingu. Zaslala firmám dopisy, ve kterých identifikovala několik typů potenciálně zavádějících tvrzení, a vyzvala podniky, aby do 30 dnů uvedly své praktiky do souladu s právními předpisy EU v oblasti ochrany spotřebitelů. Komise o tom informovala ve své tiskové zprávě. Názvy aerolinek zatím nezveřejnila, protože vyšetřování je teprve v předběžné fázi.
(Celý text)

Hydrologové: Zásoby vodních nádrží v ČR jsou připravené i na extrémní sucho
2. května 2024 00:49

(ČTK) - Zásoby vodních nádrží jsou letos podle informací hydrologů, které ČTK oslovila, dostatečné, může za to srážkově nadprůměrná zima, která doplnila také zásoby podzemních vod. Aktuální stav nádrží zvládne podle hydrologů zajistit zásobování obyvatel, průmyslových podniků nebo chlazení elektráren i v případě opakování extrémního sucha. Pravděpodobnost výskytu nadprůměrně teplého roku je letos vyšší než v minulosti, tvrdí klimatolog Ondřej Lhotka.
(Celý text)

V českých městech a obcích opět probíhá květnová výzva Do práce na kole
2. května 2024 00:25

(ČTK) - Počínaje včerejškem začala v Česku měsíční výzva Do práce na kole. Lidé během ní mohou do 31. května cestovat do práce či školy na kole, pěšky nebo klusem a při tom porovnávat své síly s dalšími účastníky. Akce je pro týmy i jednotlivce a nerozhoduje počet kilometrů, ale pravidelnost. Loni se květnové výzvy, kterou pořádá spolek AutoMat, zúčastnilo 25 600 lidí z různých měst a obcí v ČR.


(Celý text)

Vědci na Špicberkách zaznamenali první případ úmrtí mrože na ptačí chřipku
1. května 2024 21:17

(ČTK) - Na jednom z norských ostrovů v Severním ledovém oceánu byl potvrzen první případ úmrtí mrože na ptačí chřipku. Informoval o tom list The Guardian s odkazem na vědce. Virus už zabil i další savce včetně lachtanů a tuleňů.
(Celý text)

Z pokácení slavného stromu u Hadriánova valu v Anglii byli obviněni dva muži
1. května 2024 18:55

LONDÝN (ČTK) - Dva muži byli obviněni z pokácení slavného, zhruba 150 let starého stromu u Hadriánova valu na severu Anglie. Informovala o tom podle agentury AP prokuratura. Majestátní javor klen, který byl díky své fotogeničnosti velkou turistickou atrakcí, někdo úmyslně pokácel koncem loňského září.
(Celý text)

Hasiči v Královéhradeckém kraji dnes zasahovali u několika požárů v přírodě
1. května 2024 18:51

(ČTK) - Hasiči v Královéhradeckém kraji dnes zasahovali u několika požárů v lesních porostech. Problémy působí především silný vítr a sucho, uvedli. Například u Hořic na Jičínsku hořela hrabanka, hasiči vyhlásili druhý stupeň požárního poplachu. Zákaz rozdělávání ohňů v přírodě v kraji zatím vyhlášen nebyl. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vydal pro většinu ČR výstrahu před nebezpečím vzniku požárů.
(Celý text)

Odborníci v Lysicích registrují nové odrůdy ovoce a udržují živou kolekci
1. května 2024 12:59

LYSICE (ČTK) - Většina nových odrůd ovoce, které se v posledních letech v Česku objevily, rostou společně v Lysicích na Blanensku. Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZUZ) na tamější zkušební stanici registruje nově vyšlechtěné odrůdy ovoce a zároveň udržuje takzvanou živou kolekci, do které umisťuje registrované odrůdy. Čítá stovky odrůd a přes 2000 stromů, řekla ČTK vedoucí stanice Eva Gothardová. Dá se podle ní říci, že ovocné odrůdy, které rostou v českých sadech a zahradách, rostou také v Lysicích.
(Celý text)

Český projekt Jedna příroda se loni umístil v top ten evropských LIFE projektů. I díky dokumentárnímu filmu Hodnoty přírody
1. května 2024 05:59

PRAHA (Ekolist) - Český projekt Jedna příroda byl v LIFE Highlights 2023 označen jako jeden z deseti nejlepších LIFE projektů z celé EU. A to nejen díky úspěšnému plnění nastavených cílů, které přispívají k ochraně přírody a krajiny, ale také díky takovým výstupům oslovujícím širokou veřejnost, jako je dokumentární film Hodnoty přírody (The Values of Nature).
(Celý text)

Česko je dvacet let v EU. Co nám to přineslo v oblasti životního prostředí?
1. května 2024 05:04

PRAHA (Ekolist) - Kvalita pitné vody i čistota řek a vodních nádrží, čistší ovzduší ve městech a obcích nebo větší podíl chráněné přírody na území České republiky. Ochrana životního prostředí prošla v posledních dekádách skokovým zlepšením. Vstup do Evropské unie v roce 2004 byl na této cestě důležitým milníkem.
(Celý text)

CHKO Slavkovský les oslaví s veřejností 50 let své existence
1. května 2024 01:01

CHEB (ČTK) - Akcemi pro veřejnost bude Chráněná krajinná oblast (CHKO) Slavkovský les slavit po celý letošní rok 50 let od svého založení. Ředitel CHKO Jindřich Horáček řekl ČTK, že Slavkovský les je jediná chráněná krajinná oblast v Česku, která vznikla kvůli ochraně přírodních léčebných zdrojů. Dodal, že za půlstoletí existence zabránili ochranáři možným škodám v unikátní přírodní krajině a pomohli zachovat výjimečné lokality v CHKO. Ocenění v podobě zápisu na seznam UNESCO z roku 2021 nebo získání statusu klimatických lázní to podle něj potvrzují.
(Celý text)

V centru Českých Budějovic je první ovocný sad, tvoří jej 113 stromů a 177 keřů
1. května 2024 00:56

ČESKÉ BUDĚJOVICE (ČTK) - V centru Českých Budějovic vznikl první ovocný sad. Tvoří jej více než stovka stromů a téměř dvě stovky keřů. Projekt sadu, který je poblíž sportovní haly na ploše půl hektaru, zaplatila energetická společnost ČEZ v souvislosti s výstavbou horkovodu z Jaderné elektrárny Temelín do Českých Budějovic. Sad má vynahradit stromy pokácené kvůli stavbě, řekli zástupci města, kraje i společnosti ČEZ.
(Celý text)

NP Šumava otevře soví voliéry v Borových Ladách kvůli počasí až 14. května
1. května 2024 00:44

(ČTK) - Šumavský národní park otevře soví voliéry v Borových Ladách na Prachaticku kvůli počasí až 14. května. Standardně je přitom mohou turisté navštěvovat od 1. května. Přípravy voliéry na zahájení provozu ale minulý týden zkomplikoval napadaný sníh. ČTK to řekl mluvčí šumavského parku Jan Dvořák.
(Celý text)

Zoo Ostrava ve speciálním programu představí přírodu Vietnamu
1. května 2024 00:28

OSTRAVA (ČTK) - Ostravská zoologická zahrada dnes ve speciálním programu představí návštěvníkům přírodu Vietnamu. Blíže je chce seznámit hlavně s kampaní Vietnamazing. Jedná se o novou kampaň Evropské asociace zoologických zahrad a akvárií zaměřenou právě na ochranu přírody ve Vietnamu, řekla ČTK mluvčí zahrady Šárka Nováková. Do projektu jsou zapojeny české a slovenské zahrady včetně ostravské zoo.
(Celý text)

Liberecké zoo má poprvé mláďata nosálů bělohubých, jsou i další přírůstky
1. května 2024 00:15

LIBEREC (ČTK) - Liberecké zoo má poprvé mláďata nosálů bělohubých. Za úspěch považuje i narození vzácného a silně ohroženého kopytníka uriala bucharského. Přírůstky má také u margayů (ocelotů dlouhoocasých), osináků afrických, surikat či orlosupů bradatých. Od začátku roku přišlo v liberecké zoo na svět zatím 38 mláďat, informovala mluvčí zoo Barbara Tesařová.
(Celý text)

Češi konzumují méně ovoce a zeleniny, než je doporučená denní dávka
1. května 2024 00:07

PRAHA (ČTK) - Průměrný Čech konzumuje méně než 600 gramů ovoce a zeleniny denně, tedy méně, než doporučuje Společnost pro výživu ČR. Příjem ovoce a zeleniny v posledních letech podle údajů Českého statistického ústavu (ČSÚ) klesá, lidé omezují také jejich nákup. Motivovat lidi, aby alespoň polovinu talíře naplnili ovocem a zeleninou, má nová kampaň Půl talíře, kterou v polovině dubna představil ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) spolu s lékařem Petrem Smejkalem a dalšími zástupci projektu.
(Celý text)

Ochranná pásma kvůli africkému moru prasat na Liberecku se znovu rozšířila
30. dubna 2024 23:20

HRÁDEK NAD NISOU (ČTK) - Ochranná pásma vyhlášená Státní veterinární správou ČR (SVS) v souvislosti s výskytem afrického moru prasat na Liberecku se znovu rozšířila. Důvodem jsou dva případy nákazy potvrzené v dubnu u divočáků ulovených a nalezených u Hrádku nad Nisou na Liberecku mimo takzvané uzavřené pásmo II. O další území se rozšířilo nejen hlavní pásmo II vytyčené kolem míst výskytu nákazy, ale i takzvané nárazníkové pásmo, řekl dnes ČTK mluvčí SVS Petr Vorlíček.
(Celý text)

Ochranná pásma kvůli africkému moru prasat na Liberecku se znovu rozšířila
30. dubna 2024 23:20

HRÁDEK NAD NISOU (ČTK) - Ochranná pásma vyhlášená Státní veterinární správou ČR (SVS) v souvislosti s výskytem afrického moru prasat na Liberecku se znovu rozšířila. Důvodem jsou dva případy nákazy potvrzené v dubnu u divočáků ulovených a nalezených u Hrádku nad Nisou na Liberecku mimo takzvané uzavřené pásmo II. O další území se rozšířilo nejen hlavní pásmo II vytyčené kolem míst výskytu nákazy, ale i takzvané nárazníkové pásmo, řekl dnes ČTK mluvčí SVS Petr Vorlíček.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 2138 | Další