PRAHA/BRUSEL (EkoList) - Evropská komise navrhla novou legislativu zaměřenou na zdraví ryb a korýšů chovaných na farmách a na kontrolu chorob v rybích chovech. Hlavním cílem nové normy je snaha o posun k prevenci nemocí v jakémkoli bodě produkčního řetězce, oproti současné situaci, kdy se řeší problémy s chorobami ryb až poté, co se objeví.
(Celý text)
MŽP povolilo rozšíření těžby lignitu na Hodonínsku
20. září 2005 12:09
PRAHA (ČIA) - Ministerstvo životního prostředí (MŽP) vydalo souhlas s rozšířením těžby lignitu v katastru obce Lužice na Hodonínsku. Místní těžební společnosti Lignit Hodonín zde získá přístup k 900 tisícům tun lignitu, který chce vytěžit od letošního října do října roku 2007. Oznámil to Česká informační agentura životního prostředí, která sleduje schvalování projektů podle zákona o vlivu na životní prostředí.
(Celý text)
Independent: Ptačí chřipka může způsobit globální ekonomickou katastrofu
20. září 2005 10:35
PRAHA/LONDÝN (EcoMonitor) - Podle nových vědeckých závěrů by ptačí chřipka zavinila po celém světě nebývalý katastrofický propad ekonomiky, napsal britský deník Independent.
(Celý text)
Těžba plynu u Sachalinu ohrožuje šedé velryby
19. září 2005 15:11
PRAHA (EkoList) - Ropný koncern Shell začal před víc než deseti lety usilovat o těžbu ropy a zemního plynu na ruském Dálném východě. Následovalo rozhodnutí vybudovat plynovod ze Sibiře přes ostrov Sachalin do Japonska a Číny. Část vedoucí přes ostrov Sachalin a okolní moře s ropnými plošinami a továrnou na zkapalňování zemního plynu, tzv. projekt Sachalin II, ovšem vyvolala protesty desítek nevládních organizací i řady světových odborníků na velryby.
Stavbou bude podle nich kriticky ohrožena západopacifická populace plejtvákovců šedých (Eschrichtius robustus), která je na seznamu ohrožených druhů v USA i v Rusku a byla zapsána i do červené knihy kriticky ohrožených druhů Mezinárodního svazu pro ochranu přírody (IUCN).
(Celý text)
Praha má svůj Den bez aut za sebou
19. září 2005 11:31
PRAHA (EkoList) - V neděli 18. září patřilo pražské Smetanovo nábřeží v rámci Evropského týdne mobility pouze chodcům a hromadné dopravě, auta měla pro tento den vjezd zakázán. Lidé si mohli v klidu užít připravený program, byť mezi nimi čas od času projelo auto, které nerespektovalo několikerý zákaz vjezdu na nábřeží.
(Celý text)
BBC: Větrné bouře jsou ničivější kvůli klimatickým změnám
19. září 2005 10:48
PRAHA/LONDÝN (EcoMonitor) - Záznamy za posledních pětatřicet let ukazují, že hurikány jsou v posledních letech silnější. Celosvětová studie, která se zabývala zkoumáním nejsilnějších bouří, jako jsou hurikány, tajfuny a cyklony, potvrzuje, že extrémní jevy v počasí zesilují v souvislosti s klimatickými změnami.
(Celý text)
Klimatické změny v Národním muzeu
16. září 2005 15:19
PRAHA (EkoList) - Žena na motocyklu spolu se svými dětmi čeká v zácpě a smogu Mexiko City, zdravotníci v Kalakatě rozprašují chemikálie proti množícím se komárům a na rozlehlých pláních Keni hledají sloni marně potravu. Co mají vzdálené osoby i kraje společného? Společný svět ohrožený klimatickými změnami i společnou snahu proti nim bojovat. Alespoň na výstavě v Národním muzeu nazvané SeverJihVýchodZápad.
(Celý text)
Týden mobility začíná, Praha bude bez aut v neděli
16. září 2005 12:01
PRAHA (EkoList) - Dnes začíná Evropský týden mobility, ke kterému se v České republice přihlásilo třicet pět měst. V hlavním městě Praze se tato akce koná již po čtvrté. „K evropskému týdnu jsme se přihlásili proto, že pro Prahu je podpora hromadné dopravy absolutní prioritou,“ řekl na včerejší tiskové konferenci primátor Pavel Bém.
(Celý text)
Respekt: Bezzásahová Šumava by měla ohromný potenciál
16. září 2005 09:49
PRAHA (EcoMonitor) - O Šumavský národní park se opět více začali zajímat politici i média. V čerstvě zpracované koncepci Národního parku Šumava se totiž objevily návrhy na nové vymezení zón přísné ochrany, v nichž by v podstatě měl platit bezzásahový režim, píší v článku nazvaném Volání divočiny v časopise Respekt biologové Jan Zrzavý a Martin Konvička.
(Celý text)
MŽP s podmínkami povolilo těžbu v hnědouhelném dole Libouš II-sever
15. září 2005 22:28
PRAHA (ČIA) - Ministerstvo životního prostředí (MŽP) povolilo společnosti Severočeské doly (SD) těžbu hnědého uhlí v lokalitě Libouš II-sever na Chomutovsku. Povolení se vztahuje na období let 2006 až 2015 a k variantě, která počítá s nižším objemem těžby. Oznámila to dnes Česká informační agentura životního prostředí, který sleduje schvalování projektů podle zákona o vlivu na životní prostředí.
(Celý text)
Reuters: Gerhard Schröder doporučuje Německu biopaliva
15. září 2005 09:51
PRAHA/FRANKFURT (EcoMonitor) - Německý kancléř Gerhard Schröder doporučil Německu, aby snížilo svou závislost na ropě, píše agentura Reuters. Navrhl posílit v dopravě podíl biopaliv.
(Celý text)
Ochranáři: Mnohé úpravy toků po povodních jsou zbytečným vyhazováním peněz a škodí přírodě
14. září 2005 16:09
PRAHA (EkoList) - Povodně dokážou účinně pomáhat přírodě. Navracejí řekám přirozenější podobu a ve volné krajině nemusejí škodit. Současný systém údržby řek ale nutí správce toků vracet jejich koryta zpět do regulovaného stavu. Stát tím podle ochranářů vyhazuje obrovské částky za úpravy, které proti velkým povodním nepomůžou, a navíc ničí přírodu.
(Celý text)
Co se bude dít během Evropského týdne mobility?
14. září 2005 11:43
PRAHA (EkoList) - V pátek 16.9. začne Evropský týden mobility. Letošní ročník má motto: Do práce i do školy - bez auta. Součástí Evropského týdne mobily je Evropský den bez aut, který připadne na čtvrtek 22.9. V rámci Evropského týdne mobily se bude konat řada akcí, které budou mít jedno společné: mají poukázat na jiné možnosti dopravy než je jízda osobním automobilem.
(Celý text)
ENN: Mexiko ukončilo výrobu látek poškozujících ozónovou vrstvu Země
14. září 2005 11:04
PRAHA/MONTEREY (EcoMonitor) - Mexiko minulý měsíc ukončilo výrobu chemických látek, které poškozují ozónovou vrstvu Země. Podle mezinárodních dohod, ke kterým se stát zavázal, k tomu mělo dojít až za čtyři roky, oznámil ministr životního prostředí Jose Luis Luege Tamarago.
(Celý text)
BBC: Afrika a Asie chtějí chránit velké opice, nemají však peníze
13. září 2005 10:43
PRAHA/KINSHASA (EcoMonitor) - Ministři z třiadvaceti zemí Afriky a jihovýchodní Asie žádají o mezinárodní pomoc, aby mohli zachránit velké primáty před vyhynutím. Okamžitá pomoc lidoopům by měla doprovázet snaha o trvale udržitelný způsob života pro místní obyvatele. Shodli se na tom účastníci konference, která právě probíhá v Konžské Kinshase.
(Celý text)
Deutsche Welle: OSN volá po snížení závislosti světa na ropě
12. září 2005 08:52
PRAHA/BERLÍN (EcoMonitor) - Na úvod berlínské konference o udržitelném rozvoji hovořil Klaus Töpfer, ředitel Programu OSN na ochranu životního prostředí, o hurikánu Katrina, který podle něj ukázal světu, že nastal čas pro novou globální energetickou politiku. Informuje o tom Deutsche Welle.
(Celý text)
Strana zelených: Patočka znechuceně odchází, Bursík se těší na volby
9. září 2005 10:22
PRAHA (EkoList) - Strana zelených (SZ) prochází změnami. Jedni je nazývají pozitivními, druzí hovoří o poklesu politické kultury ve straně a odklonu od idealismu. Mezi tyto znechucené patří Jakub Patočka, šéfredaktor Literárních novin, který loni vedl kandidátku zelených do Evropského parlamentu. Minulý týden veřejně oznámil svůj odchod ze strany.
(Celý text)
Guardian: Vědci znovu oživují vakovlka
9. září 2005 08:51
PRAHA/LONDÝN (EcoMonitor) - Od vyhynutí tasmánského tygra alias vakovlka tasmánského už uplynulo 69 let. Vědci by ho chtěli znovu oživit, a to pomocí technologií jako z Jurského parku, napsal deník Guardian.
(Celý text)
O program MPO na úspory energií v průmyslu je zatím minimální zájem
8. září 2005 19:30
PRAHA (ČIA) - Zatím minimální zájem projevily malé a střední podniky o dotace na úspory energie v rámci Operačního programu průmysl a podnikání (OPPP). Evropská unie a česká vláda na tento program vyčlenila v letech 2005 až 2007 částku 460 milionů korun, z toho hodnotitelská komise ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) přidělila zájemcům jen 6,8 milionu korun. Vyplývá to z materiálů MPO.
(Celý text)
MPO zatím podpořilo dotací 9 projektů na využití obnovitelných zdrojů
8. září 2005 17:28
PRAHA (ČIA) - Hodnotitelská komise ministerstva průmyslu a obchodu zatím schválila v rámci Operačního programu průmysl a podnikání (OPPP) devět projektů na využití obnovitelných zdrojů energie. Další čtyři projekty čekají na schválení. Vyplývá to z materiálů ministerstva průmyslu a obchodu.
(Celý text)
MPO zatím podpořilo dotací 9 projektů na využití obnovitelných zdrojů
8. září 2005 17:28
PRAHA (ČIA) - Hodnotitelská komise ministerstva průmyslu a obchodu zatím schválila v rámci Operačního programu průmysl a podnikání (OPPP) devět projektů na využití obnovitelných zdrojů energie. Další čtyři projekty čekají na schválení. Vyplývá to z materiálů ministerstva průmyslu a obchodu.
(Celý text)
STOD (ČTK) - Obce z Plzeňského kraje, jež jsou členy Sdružení místních samospráv ČR (SMS), většinou podporují zálohování plastových PET lahví a hliníkových nápojových plechovek. Chce ho zavést ministerstvo životního prostředí (MŽP), ale novelu zákona o obalech budou projednávat nejspíš až noví poslanci. Vyplývá to ze včerejšího jednání starostů z plzeňského regionu s vedením SMS a zástupci MŽP.
(Celý text)
MŽP připravuje dotační programy na podporu sběru a recyklace textilního odpadu
14. května 2025 01:11
PRAHA (ČTK) - Ministerstvo životního prostředí (MŽP) připravuje nové programy, v nichž budou moci firmy a obce získat peníze na zajištění sběru textilního odpadu a jeho recyklaci. Novinářům to řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Výzva žádat o dotace bude pro zpracovatele vypsána na konci druhého čtvrtletí letošního roku, pro obce ve třetím čtvrtletí. Obce mají od letošního roku povinnost zajistit místo, kde mohou lidé odevzdávat k recyklaci textil.
(Celý text)
Průtoky v řekách v povodí Moravy se někde pohybují na hranici sucha
13. května 2025 18:29
(ČTK) - Průtoky v řekách v povodí Moravy jsou na řadě míst pod normálem, pohybují se nejčastěji mezi deseti až 50 procenty obvyklého květnového stavu. Někde je nadlepšují vodní nádrže. Na webu Povodí Moravy o tom informovala mluvčí státního podniku Jana Kučerová.
(Celý text)
Sněmovní zemědělský výbor podpořil uzákonění rodinných zemědělských hospodářství
13. května 2025 18:28
PRAHA (ČTK) - Sněmovní zemědělský výbor dnes podpořil navrhované uzákonění rodinných zemědělských hospodářství. Pro poslaneckou novelu o zemědělství hlasovali koaliční zástupci, opoziční byli proti. Předloha stanoví zejména podmínky pro získání tohoto postavení a zavádí evidenci rodinných farem. Podle předkladatelů v čele s ministrem zemědělství Markem Výborným (KDU-ČSL) jde o první krok, po němž budou muset následovat další opatření odpovídající potřebám tohoto druhu podnikání.
(Celý text)
Studie: Rychlejší rozvoj OZE sníží ceny elektřiny a zvýší konkurenceschopnost ČR
13. května 2025 15:43
PRAHA (ČTK) - Větší rozvoj obnovitelných zdrojů energie (OZE) může přinést snížení ceny silové elektřiny a zvýšení konkurenceschopnosti Česka. Také přinese omezení závislosti na dovozu elektřiny a plynu a snížení škodlivých emisí. Při rozvoji flexibility lze elektřinu dobře uplatnit, plynové zdroje pokryjí potřebu v době nízké produkce. Vyplývá to z nové studie Svazu moderní energetiky a projektu Fakta o klimatu.
(Celý text)
Výzkumníci hledají přírodní zbraň proti přemnoženým hrabošům
13. května 2025 15:30
(ČTK) - Ekologicky šetrnou alternativu k chemickému hubení přemnožených hrabošů polních vyvíjejí čeští vědci. Cílem je najít rostliny a přírodní látky, které by škůdce odpuzovaly, aniž ohrozí jiné živočichy. Slibně zatím vypadá levandule či anýz. Výzkum, na němž spolupracují vědecké instituce i zemědělské firmy, vede od roku 2023 tým Mendelovy univerzity v Brně (MENDELU). Své snažení mají završit v letošním roce, informovala Technologická agentura (TA) ČR, která projekt finančně podpořila částkou přibližně 11,3 milionu korun.
(Celý text)
Čeští vědci představili světovou sbírku geneticky různorodých myší
13. května 2025 15:24
(ČTK) - Čeští vědci vytvořili sbírku geneticky různorodých myší z celého světa. Kolekce čítá více než 90 linií myší domácích a přináší alternativu k tradičním laboratorním modelům. Sbírka myší je geneticky rozmanitá a lépe odpovídá variabilitě lidské populace, díky čemuž tomu může přispět k pokroku v evoluční biologii i biomedicíně, informoval Ústav biologie obratlovců Akademie věd ČR. Studii publikoval vědecký časopis Scientific Reports.
(Celý text)
Stavby na ochranu před povodněmi by mohly vznikat ve veřejném zájmu
13. května 2025 10:47
PRAHA (ČTK) - Stavby na ochranu před povodněmi by se mohly podle zákona zřizovat ve veřejném zájmu, což by přispělo zejména k urychlení vyvlastňovacího řízení pro jejich výstavbu. Vyplývá to z novely vodního zákona, kterou minulý týden podle výsledků zasedání schválila vláda. Návrh ministerstva životního prostředí (MŽP) je reakcí na zkušenosti z loňských povodní, které v září zasáhly především Moravskoslezský a Olomoucký kraj.
(Celý text)
Vědci studují opomíjenou zeleň ve městech a její potenciál pro adaptaci na klimatické změny
13. května 2025 05:04
PRAHA (Ekolist) - Jsou to jakési „popelky“ české krajiny. Neudržované plochy městské zeleně jsou vnímány jako zapomenuté, zanedbané, leckdy i nežádoucí. Přesto jsou významné pro zachování biologické diverzity a mohou sehrát klíčovou roli i v adaptaci měst na klimatické změny. Jejich potenciál nyní zkoumají vědci a vědkyně hned z několika českých institucí v projektu MAGDES.
(Celý text)
Těla uhynulých vyder pomáhají vědcům mapovat znečištění vod. Nález mrtvých zvířat může ohlásit i veřejnost
13. května 2025 01:09
(ČTK) - Těla uhynulých vyder říčních pomáhají českým vědcům odhalovat přítomnost toxických látek ve vodních tocích. Výzkumníci z organizace ALKA Wildlife spolu s Univerzitou Karlovou a Univerzitou Pardubice zjistili, že se v tělech těchto vrcholových predátorů hromadí škodliviny jako rtuť, kadmium, olovo i takzvané věčné chemikálie (PFAS). Zároveň vyzývají veřejnost, aby v případě, že lidé najdou mrtvou vydru, nález nahlašovali podle návodu na webových stránkách.
(Celý text)
Nestátní lesníci ze SVOL nesouhlasí s vyhlášením národního parku Křivoklátsko
13. května 2025 00:58
PELHŘIMOV (ČTK) - Nestátní lesníci nesouhlasí s vyhlášením národního parku Křivoklátsko. Proti jeho vzniku se Sdružení vlastníků obecních, soukromých a církevních lesů v ČR (SVOL) vyjadřuje opakovaně. Předseda Jiří Svoboda uvedl, že návrh novely upouští od aktivní a dlouhodobé péče o lesy a nahrazuje ji "nepéčí" s rizikem pro existenci lesních ekosystémů a nemalými finančními nároky na státní rozpočet. Sněmovna posunula ke schválení vznik národního parku minulý týden. Je součástí novely zákona o ochraně přírody a krajiny.
(Celý text)
Intersucho: Půdní sucho v ČR nabírá na intenzitě, předpověď je nadále nepříznivá
13. května 2025 00:23
(ČTK) - Půdní sucho v Česku nabírá na intenzitě a podle odborníků už lze přirovnat k tomu, jaké panovalo v Česku například od začátku roku 2018. Čtvrtina území republiky je nyní zasažena extrémním suchem, tedy nejvyšším stupněm sucha. Deficit srážek je od začátku letošního roku výrazný, uvádí odborníci z projektu Intersucho. Třetina území trpí druhým a třetím nejhorším stupněm sucha. Předpověď pro dalších devět dnů šanci na zásadní zlepšení nedává.
(Celý text)
Hladík: Klimatický fond má motivovat k nižší energetické náročnosti bydlení
12. května 2025 18:30
PRAHA (ČTK) - Peníze ze Sociálního klimatického fondu by měly podpořit snahu lidí mít nižší energetickou náročnost bydlení, uvedl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) po schůzce s výkonnou místopředsedkyní Evropské komise zodpovědné za čistou, spravedlivou a konkurenceschopnou transformaci Teresou Riberaovou. Podle Hladíka může být motivace pro lidi klíčová při zavádění dalších opatření zelené transformace v Evropské unii. S Riberaovou diskutoval o systému emisních povolenek na vytápění budov a dopravu (EU ETS II), biodiverzitě a klimatu. Konkrétní mechanismy fondu zatím ministr sdělit nechtěl.
(Celý text)
Havárie v v Hustopečích: Policie vyslechla oba strojvůdce. Obvinění zatím nepadlo
12. května 2025 18:25
OLOMOUC (ČTK) - Policisté již kvůli nehodě cisteren s toxickým benzenem v Hustopečích nad Bečvou vyslechla strojvůdce i instruktora, kteří v osudnou chvíli byli v kabině lokomotivy jedoucího vlaku. Žádné obvinění však zatím nepadlo, řekl krajský policejní ředitel Tomáš Landsfeld. Případ policie nadále prověřuje pro podezření z poškození a ohrožení životního prostředí z nedbalosti a kvůli podezření z obecného ohrožení z nedbalosti. Spis dozoruje přerovské státní zastupitelství.
(Celý text)
Na Farmě Blatnička si mohou lidé sami nastříhat kosatce v "květinové samoobsluze"
12. května 2025 18:21
(ČTK) - Lidé z Veselí nad Moravou a okolí mají letos poprvé možnost využít samosběru kosatců, které vedle cyklostezky mezi Veselím a Uherským Ostrohem u místní části Milokošť pěstuje Farma Blatnička. Lidé si vyberou, jaké květiny chtějí a kolik, vlastními či zapůjčenými nůžkami je nastříhají a posléze zaplatí převodem na účet či pomocí QR kódu, řekl ČTK Martin Smetana, který hospodaří jako soukromý zemědělec pod Bílými Karpaty.
(Celý text)
Odbornici zahájili odvoz 1250 tun kadmiových kalů ze skladu ve Vikanticích
12. května 2025 18:01
VIKANTICE (ČTK) - Specializovaná firma zahájila odvoz 1250 tun kadmiových kalů ze skladu ve Vikanticích na Šumpersku, které tam od roku 1984 ukládaly Rudné doly Jeseník. Odborníci postupně odvezou 178 kovových kontejnerů s tímto nebezpečným odpadem. Likvidace skladu zabere tři měsíce, stát má až 35 milionů korun. Projekt sanace skladu s kadmiovými kaly financuje ministerstvo průmyslu a obchodu, řekl ředitel odštěpného závodu Příbram státního podniku Diamo Šimon Mrázek. Kadmium je vysoce toxický prvek, který se hromadí v těle, poškozuje ledviny a může způsobovat rakovinu plic a prostaty.
(Celý text)
Jarní sezóna péče o krkonošské louky začíná
12. května 2025 13:34
PRAHA (Ekolist) - S příchodem jara a probouzením luk ze zimního spánku se na krkonošských loukách opět můžete potkávat s terénními pracovníky Správy Krkonošského národního parku, s tzv. pracovní skupinou. Jejich nepostradatelná činnost je klíčová pro podporu hospodaření a vede k zachování biodiverzity a charakteristického rázu našich luk.
(Celý text)
Těžba v hnědouhelném lomu Bílina skončí dříve, MŽP a ČEZ se dohodly na roku 2033
12. května 2025 10:38
(ČTK) - Těžba v hnědouhelném lomu Bílina na severu Čech skončí dříve, a to v roce 2033 namísto původně plánovaného roku 2035. Vyplynulo to z jednání ministerstva životního prostředí (MŽP) s polostátní společností ČEZ, řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Podle generálního ředitele ČEZ Daniela Beneše by tím měla skončit i uhelná energetika v ČR. Předpokládá, že se bude jednat o poslední uhelný lom či důl, který se bude zavírat.
(Celý text)
Zřejmě nejstaršímu stromu světa je 5400 let. Nyní ho ohrožuje plán stavby dálnice
12. května 2025 10:37
SANTIAGO DE CHILE (ČTK) - V národním parku Alerce Costero na jihu Chile stojí strom přezdívaný kvůli svému neuvěřitelnému věku Pradědeček. Podle vědců je starý asi 5400 let, což z něj dělá zřejmě nejstarší strom světa. Tuto přírodní památku i celý okolní ekosystém ale ohrožuje projekt výstavby dálnice, informoval server německé televize Deutsche Welle (DW).
(Celý text)
Proč většina těžebních projektů v Grónsku skončila fiaskem? A co dalšího by měl Donald Trump o Grónsku vědět?
12. května 2025 06:30
PRAHA (Ekolist) - Donald Trump znovu prohlásil, že Spojené státy musí získat Grónsko – tak či onak. Pár týdnů nato dorazila na ostrov americká delegace vedená viceprezidentem J. D. Vancem, jeho manželkou a národním bezpečnostním poradcem. Původně třídenní „diplomatická mise“ se smrskla na tříhodinovou zastávku na základně Pituffik. Grónská vláda označila návštěvu za „vysoce agresivní“ a popřela, že by ji kdy oficiálně pozvala. Místní politici i podniky odmítli spolupráci a protesty nakonec přiměly delegaci zrušit i plánované výlety do terénu.
(Celý text)
Proč většina těžebních projektů v Grónsku skončila fiaskem? A co dalšího by měl Donald Trump o Grónsku vědět?
12. května 2025 06:30
PRAHA (Ekolist) - Donald Trump znovu prohlásil, že Spojené státy musí získat Grónsko – tak či onak. Pár týdnů nato dorazila na ostrov americká delegace vedená viceprezidentem J. D. Vancem, jeho manželkou a národním bezpečnostním poradcem. Původně třídenní „diplomatická mise“ se smrskla na tříhodinovou zastávku na základně Pituffik. Grónská vláda označila návštěvu za „vysoce agresivní“ a popřela, že by ji kdy oficiálně pozvala. Místní politici i podniky odmítli spolupráci a protesty nakonec přiměly delegaci zrušit i plánované výlety do terénu.
(Celý text)