PAŘÍŽ (EcoMonitor) - Poušť Sahara je mnohem starší, než se původně myslelo, napsal francouzský deník Le Figaro s odvoláním na vědeckou zprávu. Ke vzniku Sahary nedošlo před 86 tisíci, ale minimálně před 7 miliony lety, oznámil tým vědců z Francie a Čadu.
(Celý text)
Independent: Na severní polokouli je nejtepleji za poslední tisíciletí
14. února 2006 10:07
LONDÝN (EcoMonitor) - Celá severní polokoule zažívá velmi teplé období, na posledních tisíc let až nebývale teplé, napsal deník Independent s odvoláním na novou vědeckou studii.
(Celý text)
Independent: Blair chce bojovat proti klimatickým změnám, neomezí ale leteckou dopravu
13. února 2006 12:47
PRAHA/LONDÝN (EcoMonitor) - Britský premiér Tony Blair varoval vůdce světových velmocí, že na záchranu planety zbývá méně než sedm let. Jenže zároveň odmítl zavést zvláštní klimatickou daň k ceně letenek ve Velké Británii. Britský premiér sklidil kritiku za to, že v boji proti klimatickým změnám používá dvojí metr.
(Celý text)
Spotřeba elektřiny loni rostla hlavně ve středních Čechách a v Praze
10. února 2006 11:14
PRAHA (ČIA) - Spotřeba elektřiny rostla v loňském roce nejvíce ve středních Čechách. Nárůst oproti roku 2004 zde činil 4,8 procenta. Následuje Praha s růstem o 4,3 procenta, severní Čechy s 2,6 procenta a západní Čechy s 2,3 procenta. Vyplývá to z informací Energetického regulačního úřadu (ERÚ).
(Celý text)
Physorg: Kokosové slupky zachraňují životní prostředí
10. února 2006 10:40
PRAHA/MANILA (EcoMonitor) - Změnit nepotřebný odpad na dobře využitelný materiál, který přispívá k ochraně životního prostředí, a získat tak práci pro chudé zemědělce, to zní jako pohádka. Jenže přesně to se povedlo Justinu Arboledovi, bývalému děkanovi zemědělské univerzity. A stačila mu k tomu nepotřebná skořápka kokosového ořechu, plodiny, která živí nejchudší obyvatele Filipín.
(Celý text)
BBC: Příroda je lepší ochrana než inženýrství, říkají v New Orleans
9. února 2006 12:23
PRAHA/NEW ORLEANS (EcoMonitor) - Město New Orleans, které vzniklo na bažině plné komárů v zálivu oddělujícím dvě obrovské masy vody, bylo chápáno jako velké vítězství lidského inženýrství nad přírodou. Jenže právě to, co mělo město chránit, mu přivodilo největší škody, když loni v létě zasáhl pobřeží hurikán Katrina, píše internetové zpravodajství BBC.
(Celý text)
Vědecký panel OSN: Ekosystémy se posledních 50 let mění víc než kdykoliv v historii lidstva
8. února 2006 13:22
PRAHA (EkoList) - Víc než 1300 vědců pod záštitou OSN podniklo v posledních pěti letech vůbec první pokus popsat a zhodnotit v celosvětovém měřítku přínosy, které lidem plynou z přírody (tzv. ekosystémové služby - např. potraviny, sladká voda, dřevo atd.). Závěry shrnuli do zprávy Ekosystémy a lidský blahobyt a její českou verzi na konci ledna představili v Praze. Co v ní stojí? Za posledních 50 let lidé ovlivnili zemský povrch víc než za celé předcházející období své historie, což vede k závažné a z větší části nezvratné ztrátě rozmanitosti života na Zemi. Změny v ekosystémech významně přispívají ke zvyšování lidského blahobytu, zároveň jsou ale ekosystémy znehodnocovány - to prohlubuje chudobu některých skupin lidí a významně oslabuje výhody, které by příroda mohla poskytnout příštím generacím.
(Celý text)
Danone: Litujeme toho, jestli jsme oklamali spotřebitele nápisem BIO
8. února 2006 11:44
PRAHA (EkoList) - Společnost Danone v letech 1996 až 2000 vyráběla jogurt pod názvem BIO Bifidus Aktiv, který však nebyl produktem ekologického zemědělství. V názvu výrobku byl použit nápis BIO, který je vyhrazen jen pro produkty ekologického zemědělství. V roce 1998 byla proti Danone podána žaloba firmou Pro-Bio, která se zabývá obchodem s biopotravinami a organizacemi hájícími zájmy spotřebitelů, Ekologickým právním servisem, Ars Aequi et Boni a organizací KEZ, která provádí certifikaci biopotravin.
(Celý text)
Reuters: Vybíjení jezevců dobytek před TBC nezachrání
8. února 2006 10:19
PRAHA/LONDÝN (EcoMonitor) - Britským jezevcům hrozí vybíjení kvůli snaze o vymýcení tuberkulózy dobytka, přestože existují důkazy, že jejich smrt šíření nákazy nezabrání. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na organizace zabývající se právy zvířat.
(Celý text)
The Star: Bush chce méně ropných paliv, důvodem ale nejsou klimatické změny
7. února 2006 10:09
PRAHA/OSLO (EcoMonitor) - Americký prezident George Bush ve své každoroční Zprávě o stavu Unie prohlásil, že je nutné zlomit závislost americké ekonomiky na ropných produktech. USA by měly také snížit příspěvek ke klimatickým změnám, nehodlají však zřejmě přistoupit ke Kjótskému protokolu.
(Celý text)
Jihomoravský kraj zatím nepovolil stavbu větrného parku u Bošovic
6. února 2006 15:12
BRNO/PRAHA (ČIA) - Krajský úřad Jihomoravského kraje rozhodl, že bude žádost firmy Ventureal o povolení výstavby Větrného parku Bošovice na Vyškovsku dále posuzovat podle zákona o vlivu na životní prostředí. Úředníci kraje vzali ohled na připomínky účastníků zjišťovacího řízení.
(Celý text)
BBC: Na ekologická auta stále čekáme, výrobci nic nedělají
6. února 2006 08:37
PRAHA/LONDÝN (EcoMonitor) - Výrobci automobilů nedělají dost pro to, aby vyvinuli skutečnou alternativu k vozům poháněným benzínovými a naftovými motory, říká poradce britské vlády Stephen Blythe. Podle něj mají sice japonské firmy náskok před evropskými a americkými společnosti, nicméně navzdory svým vlastním prohlášením nebere dosud automobilový průmysl potřebu ekologických motorů skutečně vážně, píše internetové zpravodajství BBC.
(Celý text)
Poslanci zjednodušili podmínky pro použití biolihu v dopravě
3. února 2006 16:20
PRAHA (ČIA) - Poslanci dnes schválili novelu zákona o lihu, o spotřebních daních a dalších souvisejících norem ve znění, které požadoval senát. Novela povoluje výrobu bioetanolu pro různé účely současně. Investoři tak nebudou muset stavět lihovary zaměřené pouze na produkci biolihu určeného pro přidávání do benzinu. Novelu podpořilo 141 ze 145 přítomných poslanců.
(Celý text)
NYT: Američtí vědci srovnávají kvalitu životního prostředí jednotlivých zemí světa
3. února 2006 08:32
PRAHA/NEW YORK (EcoMonitor) - Nová studie amerických univerzit, která srovnává kvalitu životního prostředí a snahu o trvale udržitelné hospodářství, ukazuje, že jen šest zemí na celém světě dosáhne lepšího výsledku než 85 %. Nejlépe je na tom Nový Zéland následovaný pěti státy severní Evropy. Srovnávána byla celá řada parametrů - od čistoty pitné vody, úrovně přízemního ozónu až po udržitelný rybolov nebo emise skleníkových plynů.
(Celý text)
Výstavbu jaderné elektrárny Belene může kapitálově podpořit i ČEZ
2. února 2006 20:04
PRAHA (ČIA) - Elektrárenská společnost ČEZ je připravena kapitálově vstoupit do projektu dostavby bulharské jaderné elektrárny Belene. O ten se uchází sdružení českých firem pod názvem Škoda Alliance. "NEK nevyjasnil, kdo bude investorem. Účast ČEZ máme jako nabídku," řekl po návratu z Bulharska generální ředitel Škody Praha Radek Benčík.
(Celý text)
Hlasování ve sněmovně: Další pokus o omezení občanských práv ztroskotal
2. února 2006 19:30
PRAHA (EkoList) - Pár dnů před Vánocemi odmítla sněmovna další z návrhů na omezení účasti občanů ve správních řízeních. Tentokrát s ním přišel poslanec Vlastimil Aubrecht z vládní ČSSD. I přesto, že mu při hlasování byli silnými spojenci zákonodárci ODS, vyšla jeho snaha naprázdno.
(Celý text)
Druhý blok Temelína se po měsíční odstávce vrátil do provozu
2. února 2006 15:03
TEMELÍN/PRAHA (ČIA) - Druhý blok Jaderné elektrárny Temelín (JETE) dnes v 0:45 hodin obnovil dodávky elektřiny do rozvodné sítě. "Druhý blok bude nyní dva dny pracovat na polovičním výkonu. Na tomto výkonu budou provedeny plánované fyzikální testy. V závěru týdne bude blok již pracovat na plném výkonu," sdělil ČIA mluvčí JETE Václav Brom.
(Celý text)
Budou školy zelenější?
2. února 2006 14:30
PRAHA (EkoList) - Snahy o zařazení environmentální výchovy do školních osnov sahají do 90. let minulého století, ovšem až v poslední době dostaly o něco hmatatelnější podobu. Environmentální výchova se stala tzv. průřezovým tématem, které se má vinout jako červená nit celým vyučováním. Podaří se to? Přestane být ekologická výchova jen zálibou skautů a turistických oddílů?
(Celý text)
Le Figaro: Vědci by se měli více věnovat lidem žijícím pod vulkány
2. února 2006 09:04
PAŘÍŽ (EcoMonitor) - "Vědci se stále nedostatečně zajímají o lidi, kteří žijí v blízkosti sopky, nepomáhají jim porozumět, jakým nebezpečím jsou vystaveni. Odborníci se totiž příliš nezabývají tím, zda je jejich výzkum užitečný pro ochranu sídel," řekl Robert D'Ercole z Výzkumného ústavu rozvoje. Podle něj je vulkanologie vědou příliš vzdálenou od starostí občanů a politiků, napsal francouzský deník Le Figaro. Ačkoliv již tato věda zachránila mnoho životů, měla by se snažit více komunikovat s lidmi a zlepšovat jejich informovanost.
(Celý text)
Komise: První "zelená" olympiáda v Turínu
1. února 2006 16:08
PRAHA/BRUSEL (EkoList) - Nadcházející zimní olympijské a paralympijské hry v Turínu budou podle Evropská komise vůbec první významnou "zelenou" sportovní událostí v Evropě. Obě události mají tohoto cíle dosáhnout použitím dobrovolných nástrojů - jde především o systém ekologického managementu a auditu EU (EMAS) a využitím unijní ekoznačky.
(Celý text)
Komise: První "zelená" olympiáda v Turínu
1. února 2006 16:08
PRAHA/BRUSEL (EkoList) - Nadcházející zimní olympijské a paralympijské hry v Turínu budou podle Evropská komise vůbec první významnou "zelenou" sportovní událostí v Evropě. Obě události mají tohoto cíle dosáhnout použitím dobrovolných nástrojů - jde především o systém ekologického managementu a auditu EU (EMAS) a využitím unijní ekoznačky.
(Celý text)
PRAHA (ČTK) - Peníze ze Sociálního klimatického fondu by měly podpořit snahu lidí mít nižší energetickou náročnost bydlení, uvedl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) po schůzce s výkonnou místopředsedkyní Evropské komise zodpovědné za čistou, spravedlivou a konkurenceschopnou transformaci Teresou Riberaovou. Podle Hladíka může být motivace pro lidi klíčová při zavádění dalších opatření zelené transformace v Evropské unii. S Riberaovou diskutoval o systému emisních povolenek na vytápění budov a dopravu (EU ETS II), biodiverzitě a klimatu. Konkrétní mechanismy fondu zatím ministr sdělit nechtěl.
(Celý text)
Havárie v v Hustopečích: Policie vyslechla oba strojvůdce. Obvinění zatím nepadlo
12. května 2025 18:25
OLOMOUC (ČTK) - Policisté již kvůli nehodě cisteren s toxickým benzenem v Hustopečích nad Bečvou vyslechla strojvůdce i instruktora, kteří v osudnou chvíli byli v kabině lokomotivy jedoucího vlaku. Žádné obvinění však zatím nepadlo, řekl krajský policejní ředitel Tomáš Landsfeld. Případ policie nadále prověřuje pro podezření z poškození a ohrožení životního prostředí z nedbalosti a kvůli podezření z obecného ohrožení z nedbalosti. Spis dozoruje přerovské státní zastupitelství.
(Celý text)
Na Farmě Blatnička si mohou lidé sami nastříhat kosatce v "květinové samoobsluze"
12. května 2025 18:21
(ČTK) - Lidé z Veselí nad Moravou a okolí mají letos poprvé možnost využít samosběru kosatců, které vedle cyklostezky mezi Veselím a Uherským Ostrohem u místní části Milokošť pěstuje Farma Blatnička. Lidé si vyberou, jaké květiny chtějí a kolik, vlastními či zapůjčenými nůžkami je nastříhají a posléze zaplatí převodem na účet či pomocí QR kódu, řekl ČTK Martin Smetana, který hospodaří jako soukromý zemědělec pod Bílými Karpaty.
(Celý text)
Odbornici zahájili odvoz 1250 tun kadmiových kalů ze skladu ve Vikanticích
12. května 2025 18:01
VIKANTICE (ČTK) - Specializovaná firma zahájila odvoz 1250 tun kadmiových kalů ze skladu ve Vikanticích na Šumpersku, které tam od roku 1984 ukládaly Rudné doly Jeseník. Odborníci postupně odvezou 178 kovových kontejnerů s tímto nebezpečným odpadem. Likvidace skladu zabere tři měsíce, stát má až 35 milionů korun. Projekt sanace skladu s kadmiovými kaly financuje ministerstvo průmyslu a obchodu, řekl ředitel odštěpného závodu Příbram státního podniku Diamo Šimon Mrázek. Kadmium je vysoce toxický prvek, který se hromadí v těle, poškozuje ledviny a může způsobovat rakovinu plic a prostaty.
(Celý text)
Jarní sezóna péče o krkonošské louky začíná
12. května 2025 13:34
PRAHA (Ekolist) - S příchodem jara a probouzením luk ze zimního spánku se na krkonošských loukách opět můžete potkávat s terénními pracovníky Správy Krkonošského národního parku, s tzv. pracovní skupinou. Jejich nepostradatelná činnost je klíčová pro podporu hospodaření a vede k zachování biodiverzity a charakteristického rázu našich luk.
(Celý text)
Těžba v hnědouhelném lomu Bílina skončí dříve, MŽP a ČEZ se dohodly na roku 2033
12. května 2025 10:38
(ČTK) - Těžba v hnědouhelném lomu Bílina na severu Čech skončí dříve, a to v roce 2033 namísto původně plánovaného roku 2035. Vyplynulo to z jednání ministerstva životního prostředí (MŽP) s polostátní společností ČEZ, řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Podle generálního ředitele ČEZ Daniela Beneše by tím měla skončit i uhelná energetika v ČR. Předpokládá, že se bude jednat o poslední uhelný lom či důl, který se bude zavírat.
(Celý text)
Zřejmě nejstaršímu stromu světa je 5400 let. Nyní ho ohrožuje plán stavby dálnice
12. května 2025 10:37
SANTIAGO DE CHILE (ČTK) - V národním parku Alerce Costero na jihu Chile stojí strom přezdívaný kvůli svému neuvěřitelnému věku Pradědeček. Podle vědců je starý asi 5400 let, což z něj dělá zřejmě nejstarší strom světa. Tuto přírodní památku i celý okolní ekosystém ale ohrožuje projekt výstavby dálnice, informoval server německé televize Deutsche Welle (DW).
(Celý text)
Proč většina těžebních projektů v Grónsku skončila fiaskem? A co dalšího by měl Donald Trump o Grónsku vědět?
12. května 2025 06:30
PRAHA (Ekolist) - Donald Trump znovu prohlásil, že Spojené státy musí získat Grónsko – tak či onak. Pár týdnů nato dorazila na ostrov americká delegace vedená viceprezidentem J. D. Vancem, jeho manželkou a národním bezpečnostním poradcem. Původně třídenní „diplomatická mise“ se smrskla na tříhodinovou zastávku na základně Pituffik. Grónská vláda označila návštěvu za „vysoce agresivní“ a popřela, že by ji kdy oficiálně pozvala. Místní politici i podniky odmítli spolupráci a protesty nakonec přiměly delegaci zrušit i plánované výlety do terénu.
(Celý text)
Klimatická změna ohrožuje potravinovou bezpečnost, shodují se experti
12. května 2025 01:20
(ČTK) - Klimatická změna zásadně proměňuje podmínky pro zemědělskou produkci v Česku a globálně bude mít vliv na potravinovou bezpečnost. Podle odborníků, které oslovila ČTK, se zemědělství musí připravit na největší transformaci v novodobé historii. Experti se shodují v tom, že bez adaptačních opatření mohou výrazně klesnout výnosy.
(Celý text)
Pracovní skupina se zabývá trampingem v CHKO Kokořínsko, jasno zatím není
12. května 2025 01:10
(ČTK) - Pracovní skupina se zabývá trampingem v chráněné krajinné oblasti Kokořínsko - Máchův kraj, jasno ohledně režimu nocovišť, likvidace některých z nich a dalších podmínek zatím není. Odborníci pracují i v terénu a platí, že oficiální stanovisko bude na konci letošního června. Materiál projedná vedení Agentury ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK) s ministerstvem životního prostředí, řekl ČTK a Českému rozhlasu vedoucí pracovní skupiny Jiří Hušek z AOPK. Správy CHKO spadají pod AOPK.
(Celý text)
Ústí odmítá prodloužení emisní výjimky pro Energy na Střekově
12. května 2025 01:07
ÚSTÍ NAD LABEM (ČTK) - Ústecká rada nesouhlasí s prodloužením výjimky z emisních limitů pro oxidy dusíku, o které žádá společnost Energy na Střekově. Primátor Petr Nedvědický (ANO) řekl, že teplárna nesplnila podmínku, když o výjimku žádala poprvé v roce 2021. Tehdy se zavázala, že do srpna 2026 nainstaluje speciální zařízení na snížení škodlivin. Z žádosti o prodloužení výjimky ale podle něj vyplynulo, že zařízení instalovat neplánuje.
(Celý text)
Případů boreliózy přenášené klíšťaty je letos na jaře nejvíc od roku 2014
11. května 2025 19:05
(ČTK) - Případů lymské boreliózy přenášené klíšťaty je letos na jaře nejvíc od roku 2014. Do konce dubna jich lékaři zaznamenali 547, loni jich bylo 505. Čtrnáct nákaz klíšťovou encefalitidou je podobný počet jako ve většině předchozích sedmi letech. Výjimkou byl loňský rok, kdy se za čtyři měsíce nakazil skoro dvojnásobek lidí. Vyplývá to z informací, které zveřejnil Státní zdravotní ústav (SZÚ).
(Celý text)
Živě přímo z budky: Díky kamerám mohou lidé sledovat výchovu mláďat kalouse ušatého
11. května 2025 06:22
PRAHA (Ekolist) - Ochránci přírody z Břeclavi nabízí zájemcům možnost nahlédnout a poodhalit taje života jedné z našich sov - kalousů ušatých. S využitím kamer s nočním viděním instalovaných k jejich hnízdu sledují výchovu mláďat a chování těchto zajímavých a užitečných živočichů. Přenos je umístěn na www.budkyonline.cz a je doplněn o komentované videozáznamy s těmi nejzajímavějšími situacemi.
(Celý text)
Ochránci vybudovali v Litovelském Pomoraví a rezervaci Žebračka 24 tůní
11. května 2025 01:52
OLOMOUC (ČTK) - Dvě desítky tůní vznikly loni v Chráněné krajinné oblasti Litovelské Pomoraví na Olomoucku a Národní přírodní rezervaci Žebračka u Přerova. Nechala je vybudovat Agentura ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK). Nové tůně už s příchodem jara ožily a poskytly vhodné zázemí pro rostliny a živočichy, kteří k životu potřebují drobné stojaté vody, sdělila mluvčí AOPK Karolína Šůlová.
(Celý text)
Do Stříbrného rybníku v Hradci Králové vypustili další candáty. Pomůžou proti sinicím
11. května 2025 01:32
HRADEC KRÁLOVÉ (ČTK) - Pracovníci Městských lesů Hradec Králové po roce vysadili do Stříbrného rybníku ve stejnojmenném kempu u Hradce Králové další várku mladých candátů. Candát je dravou rybou a v rybníku by měl pomoci postupně zlepšit kvalitu vody, v níž se v létě množí sinice. Asi 500 candátů obecných, kteří byli vysazeni loni na jaře, pomohlo prodloužit koupací sezonu zhruba o dva týdny, řekl ředitel Městských lesů Milan Zerzán. Městské lesy městský kemp provozují od roku 2020.
(Celý text)
Zoo Dvůr Králové začala chovat bércouny Petersovy. Půlkilové "bratrance" slonů
11. května 2025 01:01
DVŮR KRÁLOVÉ NAD LABEM (ČTK) - Safari Park Dvůr Králové nad Labem na Trutnovsku začal chovat dva bércouny Petersovy. Asi půlkilogramoví savci, kteří vzezřením připomínají hlodavce, jsou příbuznými slonů. Chovný pár tvoří devítiměsíční samice původem z německé zoo Lipsko a rok starý samec z berlínské zoo, sdělil mluvčí zoo Michal Šťastný.
(Celý text)
Lesy ČR otevřely u Brna bezbariérovou stezku. Mají následovat další po celé ČR
11. května 2025 01:01
BRNO (ČTK) - Lesy ČR (LČR) tento týden otevřely bezbariérovou stezku v Podkomorských lesích u Brna. Jde o první ze stezek, které mají být ve státních lesích upravené a vyznačené, aby získali na některá místa přístup nejen vozíčkáři, ale i lidé s jiným pohybovým handicapem či rodiče s malými dětmi. Podle generálního ředitele Lesů ČR Dalibora Šafaříka jde obvykle o nepříliš náročné úpravy za desítky tisíc korun, proto by stezek mohlo být do roka několik desítek.
(Celý text)
Plzeň rozšířila lesní stezku na Dubové hoře, která přibližuje život v lese
11. května 2025 00:22
PLZEŇ (ČTK) - Plzeň rozšířila lesní naučnou stezku na Dubové hoře v obvodu Litice téměř o kilometrový úsek s tabulemi a herními prvky. Hlavně předškoláky a děti prvního stupně základních škol interaktivní tabule na osmi zastaveních hravou formou vzdělávají o lese, o přírodě a o životě v nich. Městská organizace Správa veřejného statku města Plzně za rozšíření stezky zaplatila 289 000 korun, informoval ČTK magistrát.
(Celý text)
Škoda Auto vítá změny emisních norem, vytváří právní a plánovací jistotu
10. května 2025 21:50
(ČTK) - Škoda Auto vítá čtvrteční rozhodnutí europoslanců, které automobilkám zajistí více času na splnění emisních cílů. Poskytne jim flexibilitu k dosažení jejich cílů. Změna pro výrobce automobilů vytváří právní a plánovací jistotu, sdělila ČTK mluvčí automobilky Michaela Sklenářová.
(Celý text)
Jeskynní potápěči dokázali zdolat dvoudenní trasu systémem Amatérské jeskyně
10. května 2025 21:48
OSTROV U MACOCHY (ČTK) - Trojici jeskynních potápěčů se za pátek a dnešek podařilo projít a proplout náročnou trasu systémem Amatérské jeskyně v Moravském krasu. Začali v jeskyni Nová Rasovna a dnes odpoledne skončili svou podzemní pouť u východu z Punkevních jeskyní. Zvládli tak trasu dlouhou 7,5 kilometru, přičemž zhruba kilometr z toho byl pod vodou. Podle jednoho z účastníků Jana Sirotka s místy 40 let nikdo nepotápěl a bylo třeba celou trasu znovu najít a vystrojit vodicími šňůrami.
(Celý text)
Jeskynní potápěči dokázali zdolat dvoudenní trasu systémem Amatérské jeskyně
10. května 2025 21:48
OSTROV U MACOCHY (ČTK) - Trojici jeskynních potápěčů se za pátek a dnešek podařilo projít a proplout náročnou trasu systémem Amatérské jeskyně v Moravském krasu. Začali v jeskyni Nová Rasovna a dnes odpoledne skončili svou podzemní pouť u východu z Punkevních jeskyní. Zvládli tak trasu dlouhou 7,5 kilometru, přičemž zhruba kilometr z toho byl pod vodou. Podle jednoho z účastníků Jana Sirotka s místy 40 let nikdo nepotápěl a bylo třeba celou trasu znovu najít a vystrojit vodicími šňůrami.
(Celý text)