PRAHA/LONDÝN (EcoMonitor) - Emise oxidu uhličitého z lodní dopravy jsou dvakrát větší než z letadel a rostou obrovskou rychlostí, zjistili vědci. Různé studie ukázaly, že emise oxidu uhličitého z lodí jsou nejen větší, než se původně předpokládalo, ale že by také mohly v příštích 15 až 20 letech stoupnout až o 75 %, napsal deník Guardian.
(Celý text)
Swissinfo: Glaciologové budou zkoumat tající ledovec v Grónsku
5. března 2007 08:42
PRAHA/CURYCH (EcoMonitor) - V rámci Mezinárodního polárního roku, který je podporován OSN, bude asi 50 000 lidí pracovat na 228 vědeckých projektech týkajících se polárního světa. Švýcarští glaciologové budou zkoumat ledovce v Grónsku, píše Swissinfo.
(Celý text)
Rusko se zvolna připojuje k šetrnému lesnictví – alespoň na západě
2. března 2007 12:33
PRAHA/GLAND (EkoList) - Redakce serveru Ekolist.cz zjistila, že tato zpráva byla přeloženým textem z http://www.panda.org/news_facts/newsroom/features/index.cfm?uNewsID=94160. Takovéto přebírání textů je v rozporu s redakčními zásadami Ekolistu a proto byl text zprávy odstraněn. Čtenářům i autorce původního článku se omlouváme.
(Celý text)
NYT: Útesy z pneumatik - nápad, který nevyšel
2. března 2007 02:14
PRAHA/FORT LAUDERDALE (EcoMonitor) - Míli od floridského pobřeží, na kterém leží město Fort Lauderdale proslulé bohatými čtvrtěmi a módními bary, leží na dně moře dva miliony starých pneumatik. Pomník toho, že dobré nápady mohou skončit úplně špatně, píše deník New York Times.
(Celý text)
Budování cyklostezek: Asfalt teče krajinou
1. března 2007 14:42
PRAHA (EkoList) - Cyklistika je propagována jako doprava šetrná k životnímu prostředí. Lokální politici, silničáři i správy chráněných území hrdě představují milionové investice do nových cyklostezek. Často přitom jde o několik metrů široké a rovné "cyklodálnice". Ve jménu cyklistů i životního prostředí se asfaltují a rozšiřují cesty s původně přírodním povrchem, budují se i zcela nové, dokonale hladké, přímé koridory. U mnoha cyklistů však asfaltový koberec vzbuzuje rozpaky. Vyjeli si do přírody a chtějí vidět přírodu, ne silnici.
(Celý text)
The Times: Kvůli slonovině zahyne každý rok 23 000 afrických slonů
1. března 2007 09:46
PRAHA/LONDÝN (EcoMonitor) - Až pět procent afrických slonů je každoročně zabito kvůli slonovině, a to navzdory celosvětovému zákazu prodeje této suroviny. Kvůli pytláctví jsou zvířata na pokraji vyhubení, píše internetové vydání deníku The Times
(Celý text)
Reuters: Klimatické změny ničí největší tygří rezervaci
28. února 2007 08:41
PRAHA/SUNDERBAN (EcoMonitor) - Před dvaceti lety bylo nepředstavitelné, aby rybáři v Bengálské zátoce mohli proplouvat se svými dřevěnými loďkami porosty mangrovníku. Ohrožovali je totiž tygři, kterým lesy poskytovaly úkryt i kořist. Jenže porosty pomalu mizí, lesy jsou řidší a šelmy se přestěhovaly za potravou i úkrytem, napsala agentura Reuters.
(Celý text)
Guardian: Větrnou revoluci v Británii maří byrokracie
27. února 2007 04:03
PRAHA/LONDÝN (EcoMonitor) - Výstavbu větrných farem, které by mohly dodávat energii až šestině domácností v Británii, brzdí kontroverzní systém plánování, napsal deník Guardian. Podle údajů britského ministerstva životního prostředí čekají na schválení projekty větrníků o celkovém výkonu 11 gigawattů. Místní obyvatelé tvrdí, že větrníky jsou nevzhledné a hlučné.
(Celý text)
Fotografická soutěž Viléma Heckela zná vítěze prvního ročníku
26. února 2007 15:26
PRAHA (EkoList) - Pořadatelé soutěže Štíty Viléma Heckela dnes oznámili jména fotografů, kteří zvítězili v prvním ročníku soutěže věnované přírodě, horám a životnímu prostředí. Soutěž nese jméno českého fotografa a horolezce, který zahynul v roce 1970 spolu s dalšími členy výpravy na peruánský Huascarán.
(Celý text)
Zenghelis: Včasné investice do boje proti klimatickým změnám podstatně převyšují budoucí náklady
26. února 2007 10:15
PRAHA (EkoList) - Na podzim loňského roku vznikla ekonomická studie o ekonomických dopadech klimatických změn, tzv. Sternova zpráva. Podle některých scénářů by v důsledku změn klimatu budoucí generace na škody musely vyhradit každý rok až dvacet procent hrubého domácího produktu planety. Když ale rozsáhlá akce začne hned, bude na stabilizaci klimatu stačit jen jedno procento. Do Prahy přijel studii představit její spoluautor Dimitri Zenghelis.
(Celý text)
PlanetArk: Irsko přitvrzuje v boji proti plastovým taškám
26. února 2007 01:39
PRAHA/DUBLIN (EcoMonitor) - Irsko oznámilo, že zvyšuje daň na plastové nákupní tašky. Tato daň funguje již pět let a používání jednorázových tašek se za tu dobu snížilo o devadesát procent. Teď Irové ještě přitvrdí, píše agentura Reuters.
(Celý text)
VOA News: Thajsko bojuje proti nelegálnímu obchodu se zvířaty
25. února 2007 20:48
PRAHA/BANGKOK (EcoMonitor) - Thajsko se snaží bojovat proti nelegálnímu obchodování se zvířaty. Kampaň proti pytlákům zahájil předseda thajské vlády na ceremoniálu v Bangkoku. Setkání proběhlo poblíž obchodů, kde v minulosti našli pytláci odbyt pro své zboží. Informuje o tom server VOA News.
(Celý text)
Rada ministrů je pro následníka Kjóta, o dovozu GM karafiátu se nedohodla
23. února 2007 14:47
PRAHA/BRUSEL (EkoList) - Evropský komisař pro životní prostředí Stavros Dimas přivítal výsledky zasedání Rady ministrů z úterka, zvláště závěry o klimatických změnách a udržitelném užívání pesticidů. Komise také zaznamenala pohled Rady na dvě témata z oblasti GMO.
(Celý text)
Swissinfo: Švýcarsko zůstane u jaderné energie
23. února 2007 00:46
PRAHA/ŽENEVA (EcoMonitor) - Švýcarsko se rozhodlo zůstat u atomové energie, napsal server Swissinfo. Parlament odhlasoval, že jaderné elektrárny jsou potřeba, aby se předešlo nedostatku energie v roce 2020.
(Celý text)
Scotsman: Austrálie zakázala prodej klasických žárovek
22. února 2007 02:10
PRAHA/CANBERRA (EcoMonitor) - Austrálie se stane první zemí na světě, kde nebude možné koupit klasické žárovky se žhavicím vláknem. Oznámila to australská vláda, která chce tímto způsobem omezit emise skleníkových plynů. Běžné žárovky zcela zmizí z pultů obchodů do tří let, píše online vydání deníku Scotsman.
(Celý text)
Azbest – chraňte dělníka, ochráníte i sebe
21. února 2007 07:00
PRAHA (EkoList) - Azbest je materiál, který má podobný osud jako freony. Pro své skvělé vlastnosti (je nehořlavý, nejedovatý a levný) se hojně rozšířil jako izolační přísada ve stavebních materiálech. Pak se zjistilo, že jeho mikroskopická vlákna můžou způsobovat rakovinu plic. Záludnost azbestu je v tom, že nemoc můžete dostat třeba až za deset nebo třicet let od doby, kdy jste mu byli vystaveni. Riziko je neviditelné a vzdálené v čase. Snad proto je mu v ČR věnováno tak málo pozornosti.
(Celý text)
Independent: Biozemědělství není lepší než konvenční metody
21. února 2007 02:13
PRAHA/LONDÝN (EcoMonitor) - Biozemědělství nemusí být pro životní prostředí lepší než konvenční produkce. V některých případech dokonce přispívá ke globálnímu oteplování více než intenzivní zemědělství, píše deník Independent s odkazem na novou zprávu britské vlády.
(Celý text)
Proč je biobavlna tak drahá?
20. února 2007 07:00
PRAHA (EkoList) - Podobnou otázku zaslechne určitě prodávající v každém obchodě s bioprodukty. V České republice se zatím prodává jen několik druhů výrobků z biobavlny (toaletní potřeby, ručníky, župany, šátky a oblečení pro kojence) a na pultu jsou vždy po jednom či dvou kusech. Ceny jsou až čtyřikrát vyšší než u klasických výrobků. Ani v internetových obchodech nižší ceny nenajdete.
(Celý text)
National Geographic: Rostoucí kyselost oceánů ohrožuje potravní řetězec
20. února 2007 01:12
PRAHA/NEW YORK (EcoMonitor) - Oceány pohlcují oxid uhličitý z atmosféry, a proto stoupá jejich acidita. To podle vědců může mít katastrofální důsledky pro život v oceánech, napsal National Geographic.
(Celý text)
Žravý mol v Mexiku ohrožuje úrodu opuncií
19. února 2007 15:07
PRAHA/MEXICO CITY (EkoList) - V Mexiku se objevil agresivní mol (Cactoblastis cactorum) s velkým apetitem. Úřady v pátek oznámily, že moli, kteří se objevili poblíž pláží v Cancúnu, mohou být stejného druhu jako ti, co zničili 20 milionů hektarů kaktusů v Austrálii. Napadené opuncie jsou zde však mexickou národní pochoutkou a hlavním zemědělským produktem.
(Celý text)
Žravý mol v Mexiku ohrožuje úrodu opuncií
19. února 2007 15:07
PRAHA/MEXICO CITY (EkoList) - V Mexiku se objevil agresivní mol (Cactoblastis cactorum) s velkým apetitem. Úřady v pátek oznámily, že moli, kteří se objevili poblíž pláží v Cancúnu, mohou být stejného druhu jako ti, co zničili 20 milionů hektarů kaktusů v Austrálii. Napadené opuncie jsou zde však mexickou národní pochoutkou a hlavním zemědělským produktem.
(Celý text)
(ČTK) - Těla uhynulých vyder říčních pomáhají českým vědcům odhalovat přítomnost toxických látek ve vodních tocích. Výzkumníci z organizace ALKA Wildlife spolu s Univerzitou Karlovou a Univerzitou Pardubice zjistili, že se v tělech těchto vrcholových predátorů hromadí škodliviny jako rtuť, kadmium, olovo i takzvané věčné chemikálie (PFAS). Zároveň vyzývají veřejnost, aby v případě, že lidé najdou mrtvou vydru, nález nahlašovali podle návodu na webových stránkách.
(Celý text)
Nestátní lesníci ze SVOL nesouhlasí s vyhlášením národního parku Křivoklátsko
13. května 2025 00:58
PELHŘIMOV (ČTK) - Nestátní lesníci nesouhlasí s vyhlášením národního parku Křivoklátsko. Proti jeho vzniku se Sdružení vlastníků obecních, soukromých a církevních lesů v ČR (SVOL) vyjadřuje opakovaně. Předseda Jiří Svoboda uvedl, že návrh novely upouští od aktivní a dlouhodobé péče o lesy a nahrazuje ji "nepéčí" s rizikem pro existenci lesních ekosystémů a nemalými finančními nároky na státní rozpočet. Sněmovna posunula ke schválení vznik národního parku minulý týden. Je součástí novely zákona o ochraně přírody a krajiny.
(Celý text)
Intersucho: Půdní sucho v ČR nabírá na intenzitě, předpověď je nadále nepříznivá
13. května 2025 00:23
(ČTK) - Půdní sucho v Česku nabírá na intenzitě a podle odborníků už lze přirovnat k tomu, jaké panovalo v Česku například od začátku roku 2018. Čtvrtina území republiky je nyní zasažena extrémním suchem, tedy nejvyšším stupněm sucha. Deficit srážek je od začátku letošního roku výrazný, uvádí odborníci z projektu Intersucho. Třetina území trpí druhým a třetím nejhorším stupněm sucha. Předpověď pro dalších devět dnů šanci na zásadní zlepšení nedává.
(Celý text)
Hladík: Klimatický fond má motivovat k nižší energetické náročnosti bydlení
12. května 2025 18:30
PRAHA (ČTK) - Peníze ze Sociálního klimatického fondu by měly podpořit snahu lidí mít nižší energetickou náročnost bydlení, uvedl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) po schůzce s výkonnou místopředsedkyní Evropské komise zodpovědné za čistou, spravedlivou a konkurenceschopnou transformaci Teresou Riberaovou. Podle Hladíka může být motivace pro lidi klíčová při zavádění dalších opatření zelené transformace v Evropské unii. S Riberaovou diskutoval o systému emisních povolenek na vytápění budov a dopravu (EU ETS II), biodiverzitě a klimatu. Konkrétní mechanismy fondu zatím ministr sdělit nechtěl.
(Celý text)
Havárie v v Hustopečích: Policie vyslechla oba strojvůdce. Obvinění zatím nepadlo
12. května 2025 18:25
OLOMOUC (ČTK) - Policisté již kvůli nehodě cisteren s toxickým benzenem v Hustopečích nad Bečvou vyslechla strojvůdce i instruktora, kteří v osudnou chvíli byli v kabině lokomotivy jedoucího vlaku. Žádné obvinění však zatím nepadlo, řekl krajský policejní ředitel Tomáš Landsfeld. Případ policie nadále prověřuje pro podezření z poškození a ohrožení životního prostředí z nedbalosti a kvůli podezření z obecného ohrožení z nedbalosti. Spis dozoruje přerovské státní zastupitelství.
(Celý text)
Na Farmě Blatnička si mohou lidé sami nastříhat kosatce v "květinové samoobsluze"
12. května 2025 18:21
(ČTK) - Lidé z Veselí nad Moravou a okolí mají letos poprvé možnost využít samosběru kosatců, které vedle cyklostezky mezi Veselím a Uherským Ostrohem u místní části Milokošť pěstuje Farma Blatnička. Lidé si vyberou, jaké květiny chtějí a kolik, vlastními či zapůjčenými nůžkami je nastříhají a posléze zaplatí převodem na účet či pomocí QR kódu, řekl ČTK Martin Smetana, který hospodaří jako soukromý zemědělec pod Bílými Karpaty.
(Celý text)
Odbornici zahájili odvoz 1250 tun kadmiových kalů ze skladu ve Vikanticích
12. května 2025 18:01
VIKANTICE (ČTK) - Specializovaná firma zahájila odvoz 1250 tun kadmiových kalů ze skladu ve Vikanticích na Šumpersku, které tam od roku 1984 ukládaly Rudné doly Jeseník. Odborníci postupně odvezou 178 kovových kontejnerů s tímto nebezpečným odpadem. Likvidace skladu zabere tři měsíce, stát má až 35 milionů korun. Projekt sanace skladu s kadmiovými kaly financuje ministerstvo průmyslu a obchodu, řekl ředitel odštěpného závodu Příbram státního podniku Diamo Šimon Mrázek. Kadmium je vysoce toxický prvek, který se hromadí v těle, poškozuje ledviny a může způsobovat rakovinu plic a prostaty.
(Celý text)
Jarní sezóna péče o krkonošské louky začíná
12. května 2025 13:34
PRAHA (Ekolist) - S příchodem jara a probouzením luk ze zimního spánku se na krkonošských loukách opět můžete potkávat s terénními pracovníky Správy Krkonošského národního parku, s tzv. pracovní skupinou. Jejich nepostradatelná činnost je klíčová pro podporu hospodaření a vede k zachování biodiverzity a charakteristického rázu našich luk.
(Celý text)
Těžba v hnědouhelném lomu Bílina skončí dříve, MŽP a ČEZ se dohodly na roku 2033
12. května 2025 10:38
(ČTK) - Těžba v hnědouhelném lomu Bílina na severu Čech skončí dříve, a to v roce 2033 namísto původně plánovaného roku 2035. Vyplynulo to z jednání ministerstva životního prostředí (MŽP) s polostátní společností ČEZ, řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Podle generálního ředitele ČEZ Daniela Beneše by tím měla skončit i uhelná energetika v ČR. Předpokládá, že se bude jednat o poslední uhelný lom či důl, který se bude zavírat.
(Celý text)
Zřejmě nejstaršímu stromu světa je 5400 let. Nyní ho ohrožuje plán stavby dálnice
12. května 2025 10:37
SANTIAGO DE CHILE (ČTK) - V národním parku Alerce Costero na jihu Chile stojí strom přezdívaný kvůli svému neuvěřitelnému věku Pradědeček. Podle vědců je starý asi 5400 let, což z něj dělá zřejmě nejstarší strom světa. Tuto přírodní památku i celý okolní ekosystém ale ohrožuje projekt výstavby dálnice, informoval server německé televize Deutsche Welle (DW).
(Celý text)
Proč většina těžebních projektů v Grónsku skončila fiaskem? A co dalšího by měl Donald Trump o Grónsku vědět?
12. května 2025 06:30
PRAHA (Ekolist) - Donald Trump znovu prohlásil, že Spojené státy musí získat Grónsko – tak či onak. Pár týdnů nato dorazila na ostrov americká delegace vedená viceprezidentem J. D. Vancem, jeho manželkou a národním bezpečnostním poradcem. Původně třídenní „diplomatická mise“ se smrskla na tříhodinovou zastávku na základně Pituffik. Grónská vláda označila návštěvu za „vysoce agresivní“ a popřela, že by ji kdy oficiálně pozvala. Místní politici i podniky odmítli spolupráci a protesty nakonec přiměly delegaci zrušit i plánované výlety do terénu.
(Celý text)
Klimatická změna ohrožuje potravinovou bezpečnost, shodují se experti
12. května 2025 01:20
(ČTK) - Klimatická změna zásadně proměňuje podmínky pro zemědělskou produkci v Česku a globálně bude mít vliv na potravinovou bezpečnost. Podle odborníků, které oslovila ČTK, se zemědělství musí připravit na největší transformaci v novodobé historii. Experti se shodují v tom, že bez adaptačních opatření mohou výrazně klesnout výnosy.
(Celý text)
Pracovní skupina se zabývá trampingem v CHKO Kokořínsko, jasno zatím není
12. května 2025 01:10
(ČTK) - Pracovní skupina se zabývá trampingem v chráněné krajinné oblasti Kokořínsko - Máchův kraj, jasno ohledně režimu nocovišť, likvidace některých z nich a dalších podmínek zatím není. Odborníci pracují i v terénu a platí, že oficiální stanovisko bude na konci letošního června. Materiál projedná vedení Agentury ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK) s ministerstvem životního prostředí, řekl ČTK a Českému rozhlasu vedoucí pracovní skupiny Jiří Hušek z AOPK. Správy CHKO spadají pod AOPK.
(Celý text)
Ústí odmítá prodloužení emisní výjimky pro Energy na Střekově
12. května 2025 01:07
ÚSTÍ NAD LABEM (ČTK) - Ústecká rada nesouhlasí s prodloužením výjimky z emisních limitů pro oxidy dusíku, o které žádá společnost Energy na Střekově. Primátor Petr Nedvědický (ANO) řekl, že teplárna nesplnila podmínku, když o výjimku žádala poprvé v roce 2021. Tehdy se zavázala, že do srpna 2026 nainstaluje speciální zařízení na snížení škodlivin. Z žádosti o prodloužení výjimky ale podle něj vyplynulo, že zařízení instalovat neplánuje.
(Celý text)
Případů boreliózy přenášené klíšťaty je letos na jaře nejvíc od roku 2014
11. května 2025 19:05
(ČTK) - Případů lymské boreliózy přenášené klíšťaty je letos na jaře nejvíc od roku 2014. Do konce dubna jich lékaři zaznamenali 547, loni jich bylo 505. Čtrnáct nákaz klíšťovou encefalitidou je podobný počet jako ve většině předchozích sedmi letech. Výjimkou byl loňský rok, kdy se za čtyři měsíce nakazil skoro dvojnásobek lidí. Vyplývá to z informací, které zveřejnil Státní zdravotní ústav (SZÚ).
(Celý text)
Živě přímo z budky: Díky kamerám mohou lidé sledovat výchovu mláďat kalouse ušatého
11. května 2025 06:22
PRAHA (Ekolist) - Ochránci přírody z Břeclavi nabízí zájemcům možnost nahlédnout a poodhalit taje života jedné z našich sov - kalousů ušatých. S využitím kamer s nočním viděním instalovaných k jejich hnízdu sledují výchovu mláďat a chování těchto zajímavých a užitečných živočichů. Přenos je umístěn na www.budkyonline.cz a je doplněn o komentované videozáznamy s těmi nejzajímavějšími situacemi.
(Celý text)
Ochránci vybudovali v Litovelském Pomoraví a rezervaci Žebračka 24 tůní
11. května 2025 01:52
OLOMOUC (ČTK) - Dvě desítky tůní vznikly loni v Chráněné krajinné oblasti Litovelské Pomoraví na Olomoucku a Národní přírodní rezervaci Žebračka u Přerova. Nechala je vybudovat Agentura ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK). Nové tůně už s příchodem jara ožily a poskytly vhodné zázemí pro rostliny a živočichy, kteří k životu potřebují drobné stojaté vody, sdělila mluvčí AOPK Karolína Šůlová.
(Celý text)
Do Stříbrného rybníku v Hradci Králové vypustili další candáty. Pomůžou proti sinicím
11. května 2025 01:32
HRADEC KRÁLOVÉ (ČTK) - Pracovníci Městských lesů Hradec Králové po roce vysadili do Stříbrného rybníku ve stejnojmenném kempu u Hradce Králové další várku mladých candátů. Candát je dravou rybou a v rybníku by měl pomoci postupně zlepšit kvalitu vody, v níž se v létě množí sinice. Asi 500 candátů obecných, kteří byli vysazeni loni na jaře, pomohlo prodloužit koupací sezonu zhruba o dva týdny, řekl ředitel Městských lesů Milan Zerzán. Městské lesy městský kemp provozují od roku 2020.
(Celý text)
Zoo Dvůr Králové začala chovat bércouny Petersovy. Půlkilové "bratrance" slonů
11. května 2025 01:01
DVŮR KRÁLOVÉ NAD LABEM (ČTK) - Safari Park Dvůr Králové nad Labem na Trutnovsku začal chovat dva bércouny Petersovy. Asi půlkilogramoví savci, kteří vzezřením připomínají hlodavce, jsou příbuznými slonů. Chovný pár tvoří devítiměsíční samice původem z německé zoo Lipsko a rok starý samec z berlínské zoo, sdělil mluvčí zoo Michal Šťastný.
(Celý text)
Lesy ČR otevřely u Brna bezbariérovou stezku. Mají následovat další po celé ČR
11. května 2025 01:01
BRNO (ČTK) - Lesy ČR (LČR) tento týden otevřely bezbariérovou stezku v Podkomorských lesích u Brna. Jde o první ze stezek, které mají být ve státních lesích upravené a vyznačené, aby získali na některá místa přístup nejen vozíčkáři, ale i lidé s jiným pohybovým handicapem či rodiče s malými dětmi. Podle generálního ředitele Lesů ČR Dalibora Šafaříka jde obvykle o nepříliš náročné úpravy za desítky tisíc korun, proto by stezek mohlo být do roka několik desítek.
(Celý text)
Lesy ČR otevřely u Brna bezbariérovou stezku. Mají následovat další po celé ČR
11. května 2025 01:01
BRNO (ČTK) - Lesy ČR (LČR) tento týden otevřely bezbariérovou stezku v Podkomorských lesích u Brna. Jde o první ze stezek, které mají být ve státních lesích upravené a vyznačené, aby získali na některá místa přístup nejen vozíčkáři, ale i lidé s jiným pohybovým handicapem či rodiče s malými dětmi. Podle generálního ředitele Lesů ČR Dalibora Šafaříka jde obvykle o nepříliš náročné úpravy za desítky tisíc korun, proto by stezek mohlo být do roka několik desítek.
(Celý text)