PRAHA (Ekolist/ČTK) - Státní správa národního parku povolila svému řediteli Janu Stráskému, aby opět používal jedovaté chemické postřiky. Ty jsou podle Hnutí Duha v národních parcích přísně zakázány. Správa parku slibuje, že letos se bude kácet méně, polevit v boji proti kůrovci, ale nehodlá.
(Celý text)
Levharti mandžuští se dočkali. Budou mít národní park Země leopardů
19. dubna 2012 01:57
MOSKVA/ČESKÉ BUDĚJOVICE (Ecomonitor) - Minulý týden ruská vláda kývla na zřízení národního parku, který bude sloužit hlavně jako velkoplošná rezervace k záchraně posledních jedinců levharta mandžuského. S rozlohou 262 tisíc hektarů v nehostinných pustinách Primorského regionu pokryje nový národní park 60 % areálu výskytu zbývajících exemplářů nejohroženějších kočkovitých šelem na světě.
(Celý text)
Návrh zákona o Šumavě budí rozpaky. A nabírá zpoždění
18. dubna 2012 02:41
PRAHA (Ekolist) - Návrh zákon o Národním parku Šumava má řadu problémů a jeho předložení nabírá zpoždění. Nelíbí se řadě odborníků, zejména těm ze zrušené vědecké rady parku, námitky ale mají i poslanci koaličních stran a opozice. Zákon podle nich nedefinuje, co je to bezzásahovost, nelíbí se jim ani navrhovaný výbor, který by prý ovládal ředitele parku.
(Celý text)
EU se přidala k OSN: Chce do dvaceti let udržitelnou energii pro všechny
17. dubna 2012 02:48
BRUSEL (Ekolist) - Evropská unie v pondělí oznámila, že do roku 2030 zajistí přístup k udržitelné energii půl miliardě lidí v rozvojových zemích. Předseda Evropské komise José Manuel Barroso to uvedl v Bruselu na summitu Udržitelná energie pro všechny. "Bez zajištění přístupu k energii není možné dosáhnout odstranění chudoby ve světě," doplnil generální tajemník OSN Pan Ki-mun, jenž se představení evropské iniciativy účastnil.
(Celý text)
Muž, který sázel stromy po indicku: po 30 letech práce 500 hektarů lesa
16. dubna 2012 02:00
PRAHA (Ekolist) - Během svého života zalesnil Ind pětiset hektarovou písčinu na řece Brahmaputra. Jeho dílo tak připomíná poetický příběh Jeana Giona Muž, který sázel stromy. V něm Elzeard Bouffier postupem času promění nehostinné místo v ráj na zemi tím, že v odlesněné pustině vytrvale sází stromy. Indický Elzeard Bouffier se jmenuje Jadav Payeng. A není v historii jediný. Mužů a žen, kteří svůj život zasvětili sázení stromů, je několik. Indové celkem tři.
(Celý text)
Veletrh ECOWORLD 2012
15. dubna 2012 08:16
() -
Hojná půda aneb proč používat přípravky proti plevelům, hnojiva a další?
14. dubna 2012 15:19
() - Jste nadšený pěstitel a již se nemůžete dočkat své první letošní úrody? Co udělat pro to, aby byla co největší? Začněte se o své plodiny starat již nyní a dodávejte jim pravidelnou péči. Zjistěte, co rozhodně nesmíte podcenit.
(Celý text)
Lidé opisují od zvířat: s výrobou pevné přilby poradí datel
14. dubna 2012 01:01
PRAHA (Ekolist) - Datel je navzdory svému pracovnímu úsilí, do kterého se vrhá doslova po hlavě, velmi odolný proti úrazům mozku a očí. To nedalo spát čínským vědcům, kteří tři roky zkoumali mechanické vlastnosti lebky datla. Podle jejich výsledků by se mohly v budoucnu začít vyrábět bezpečnější přilby pro lidi.
(Celý text)
Myslete i na své létavé sousedy: pořiďte si budku pro netopýry
13. dubna 2012 13:13
PRAHA (Ekolist) - Ptačí budky se staly běžnou součástí venkova i měst. Ptáci ale nejsou jedinou skupinou, které schází vhodné úkryty. Nalézt pro sebe vhodné obydlí mají těžké také netopýři. Přirozených stromových dutin a dalších štěrbin je v současné krajině málo. A ubývá i skulin a spár ve zdech domů, do kterých se v posledních desetiletích netopýři přestěhovali. Naštěstí jim můžeme pomoci a do své zahrady nebo na své obydlí umístit speciální budku - náhradní domov pro netopýry. Budku si můžete buď vlastnoručně vyrobit, nic těžkého to není. A nebo ji můžete koupit, což také není těžké.
(Celý text)
Děti ochraňují kulturní dědictví
13. dubna 2012 13:03
() -
Vláda zavede uhlíkovou daň, zemní plyn zdraží domácnostem na dvakrát
13. dubna 2012 12:30
PRAHA (Ekolist) - Vláda v úterý schválila úsporná opatření, která mají udržet schodek státního rozpočtu v letech 2013 až 2015 pod třemi procenty hrubého domácího produktu. Jedním z opatření je i zavedení daně na uhlí, zemní plyn a elektřinu. Zemní plyn v konečném důsledku ale domácnostem zdraží hned dvakrát.
(Celý text)
Praha se zbavila křižovatky smrti. Cyklisté ji už projedou bezpečně
13. dubna 2012 10:28
PRAHA (Ekolist) - Některá místa v Praze jsou pro cyklisty a chodce extrémně nehostinná. Mezi taková místa patřila i křižovatka ulic Kapitána Jaroše a Dukelských hrdinů v pražských Holešovicích. Na ní v roce 2006 zahynul propagátor cyklodopravy ze sdružení Auto*Mat a redaktor Ekolistu Jan Bouchal. Křižovatka se letos dočkala celkové rekonstrukce, při které se městu povedlo zkoordinovat dvě instituce dohromady. Výsledkem je dopravní křižovatka, která je pro cyklisty a pěší bezpečnější a příjemnější.
(Celý text)
Výběr mýta v Česku je draží než v Německu a Rakousku, zjistil NKÚ
12. dubna 2012 02:24
PRAHA (Ekolist) - Výběr mýta na dálnicích v České republice je dražší, než satelitní technologie používaná v Německu. Výběr mýta v tuzemsku je ale také dražší než v Rakousku, přestože obě země používají mikrovlnný systém. Navíc česká mikrovlnná technologie neumožňuje rozšíření systému na silnice prvních tříd, což ale bylo původním záměrem ministerstva dopravy, tvrdí zpráva Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ).
(Celý text)
Medvědi v Beskydech už asi nežijí, počty rysů a vlků se snižují
12. dubna 2012 01:57
PRAHA (Ekolist) - Březnové mapování potvrdilo několik let trvající trend - počty velkých šelem v Beskydech se snižují. Podle hrubého odhadu ochránců přírody žije v tomto pohoří kolem 10 rysů a 5 vlků. Výskyt medvěda stejně jako v loňském roce nebyl vůbec prokázán, tvrdí Agentura ochrany a přírody (AOPK).
(Celý text)
Kukaččí triky a pověry
11. dubna 2012 01:29
(Naše příroda) - Už z fundamentálního díla Ondřeje Sekory Uprchlík na ptačím stromě každý ví, že kukačka si hnízdo nestaví a doplácejí na to drobní hmyzožraví pěvci, kteří si staví otevřená hnízda. Parazitovaní hostitelé to ovšem jen tak nenechali – mezi kukačkou a jejími hostiteli se odehrává jedno z nejdramatičtějších přírodních představení.
(Celý text)
Stromy ze Středomoří prozradí britským lesníkům budoucnost
11. dubna 2012 00:54
WALES/PÍSEK (Ecomonitor) - Ve Walesu vyrostl během několika týdnů podivný les. Stromy, které tu rostou, byste normálně v anglické krajině nehledali, vysazené „vzorky“ pocházejí z rozmanitých míst celého světa. Přesto se nejedná se o klasické arboretum. Plocha o rozloze pěti fotbalových hřišť slouží k výzkumu působení klimatických změn na zdravotní stav dřevin, píše server BBC.
(Celý text)
Jak nakrmit rostoucí populaci? Miliarda lidí trpí hlady, ještě víc jich má nadváhu
10. dubna 2012 01:05
PRAHA (Ekolist) - S rostoucím počtem lidí na Zemi roste i naléhavost otázky, jak je bude vlastně možné nakrmit. Podle odhadu OSN přibudou do roku 2050 asi 2 miliardy obyvatel, přitom už teď přibližně každý sedmý nemá dost potravy. Politici a odborníci proto hledají cesty, jak jídlo pro všechny zajistit - a zároveň nezničit životní prostředí.
(Celý text)
Skořápky z vajec nevyhazujte. Britští vědci z nich chtějí vyrábět obaly
9. dubna 2012 02:00
PRAHA (Ekolist) - Skořápky z velikonočních vajíček nevyhazujte, můžou ještě posloužit. Kdo je nedá do kompostu, můžete je schovat pro britské vědce. Ti slibují technologii výroby plastu z vaječných skořápek. Mělo by se z něho dát vyrábět leccos – od obalů na jídlo až po stavební materiál.
(Celý text)
Mezinárodní policie si posvítí na pašeráky zvířat a obchodníky se slonovinou
7. dubna 2012 02:37
LYON/PÍSEK (Ecomonitor) - Obchod se slonovinou, pašování zvířat a ilegální těžba dřeva jsou nezpochybnitelnou formou vysoce organizované závažné trestné činnosti. Podle šéfa Intrepolu zločiny související s drancováním přírodního bohatství dosáhly kritické úrovně, napsal deník The Guardian.
(Celý text)
Green Clean uklidí kvalitně a ekologicky
6. dubna 2012 10:45
() -
Green Clean uklidí kvalitně a ekologicky
6. dubna 2012 10:45
() -
(ČTK) - Evropští vědci vyvinuli algoritmus umělé inteligence (AI) schopný interpretovat zvuky prasat. Jejich cílem je vytvořit nástroj, který by zemědělcům pomohl zlepšit životní podmínky zvířat. Na výzkumu se podíleli i vědci z Česka, informuje agentura Reuters.
(Celý text)
Zlínský kraj při obnově vozového parku pořídil 56 z plánovaných 58 elektromobilů
1. listopadu 2024 00:50
ZLÍN (ČTK) - Zlínský kraj při obnově vozového parku dosud pořídil 56 z plánovaných 58 elektromobilů. Slouží pro potřeby hejtmanství a jeho příspěvkových organizací. Šest vozů Peugeot e-2008 si minulý týden převzali zástupci krajského úřadu, Sociálních služeb Vsetín, Domova pro seniory Burešov ve Zlíně a Baťova institutu, v němž sídlí Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně, krajská galerie výtvarného umění i krajská knihovna.
(Celý text)
V Kolumbii ubytovávají organizátoři COP16 delegáty v motelech lásky
31. října 2024 23:46
CALI (ČTK) - Organizátoři konference OSN o biodiverzitě COP16, kterou letos pořádá Kolumbie ve městě Cali, ubytovávají delegáty OSN na poslední chvíli v motelech lásky. V třetím největším městě Kolumbie totiž došla ubytovací kapacita. Diplomaté tak přespávají v pokojích vybavených houpačkami a striptýzovými tyčemi. Informoval o tom deník El País.
(Celý text)
Brněnští vědci pomohli otevřít naučnou lesnickou stezku v Mongolsku
31. října 2024 18:03
(ČTK) - Vědci z Mendelovy univerzity v Brně pomohli v Mongolsku otevřít naučnou stezku s názvem Lesy pro život poblíž hlavního města Ulánbátaru. Jde o další společný projekt školy s mongolskou asociací pro pěší turistiku (Mongolian Walking Association). Cílem je podpořit environmentální vzdělávání dětí i dospělých, kteří v hlavním městě ztrácejí kontakt s přírodou, uvedl odborný garant projektu Václav Pecina.
(Celý text)
Zhoršující se znečištění ovzduší v indickém Dillí vyvolává obavy
31. října 2024 17:54
(ČTK) - Kvalita ovzduší v indickém hlavním městě Dillí se v posledních dnech výrazně zhoršila. Úroveň znečištění na několika místech ve městě překročila 25násobek až 30násobek bezpečného limitu, který doporučuje Světová zdravotnická organizace (WHO). Experti varují, že situace se zhorší v důsledku počasí, používání pyrotechniky při oslavách hinduistického svátku díválí a pálení zbytků plodin po sklizni v okolních státech. Informuje o tom web stanice BBC.
(Celý text)
Ve vídeňské zoo Schönbrunn po nákaze virem uhynulo celé stádo bizonů
31. října 2024 17:52
(ČTK) - Ve vídeňské zoologické zahradě Schönbrunn uhynulo celé stádo pěti bizonů. Podle vedení zoo se nejspíš nakazili virem herpetu od ovcí. Chovatelé museli utratit i mládě, bez rodičů by nepřežilo a kvůli nákaze nemohlo být přemístěno do jiného chovu, uvedla na facebooku zoo.
(Celý text)
Vodohospodáři v Praze nacvičovali postupy při výpadku elektřiny
31. října 2024 17:25
PRAHA (ČTK) - Pražští vodohospodáři dnes nacvičovali reakci v případě rozsáhlého výpadku elektrické energie ve vodohospodářské infrastruktuře na území hlavního města. Do zhruba pětihodinového cvičení se zapojily desítky lidí. Při cvičení vodárny otestovaly zdroje energie nebo komunikaci mezi jednotlivými složkami. Akce byla bez problémů, řekl ČTK mluvčí Pražských vodovodů a kanalizací (PVK) Tomáš Mrázek. PVK v minulosti dělala například cvičení pro případ chemického nebo teroristického útoku.
(Celý text)
Obce se odvolají proti povolenému geologickému průzkumu pro úložiště
31. října 2024 13:38
(ČTK) - Obce, v jejichž katastru by mohlo být úložiště radioaktivního odpadu, se odvolají k ministru životního prostředí proti povolení průzkumu dotčeného území. Jde o lokality v Březovém potoku v Pošumaví, Janochu u Temelína na Českobudějovicku a Horce na Třebíčsku. ČTK to řekl Eduard Sequens z Platformy proti úložišti.
(Celý text)
Ochridské jezero, zapsané na seznamu UNESCO, je ohroženo znečištěním
31. října 2024 11:35
(ČTK) - Ochridské jezero, které se rozprostírá na hranicích Severní Makedonie a Albánie, ohrožuje znečištění, nadměrný rybolov i bující zástavba. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na experty a Organizaci OSN pro vzdělání, vědu a kulturu (UNESCO), na jejímž seznamu světového dědictví je jedno z nejstarších jezer v Evropě zapsáno.
(Celý text)
Vlci versus pastevci: Fungují preventivní opatření i po letech?
31. října 2024 06:00
PRAHA (Ekolist) - V posledních letech prosakují zprávy z Německa, že se vlci naučili překonávat nejen ploty, ale útočí i na stáda střežená pasteveckými psy. A že se to prý děje i v Sasku-Anhaltsku, kde působí spolek IG Herdenschutz plus Hund e.V. Znepokojivá šuškanda!
(Celý text)
V Mohelenské stepi na Vysočině ochránci jako nepůvodní druh likvidují i opuncii
31. října 2024 01:36
MOHELNO (ČTK) - V Mohelenské hadcové stepi na Třebíčsku se mezi nepůvodními invazními druhy rostlin vyskytuje kaktus opuncie hnědoostná. Zřejmě je tam vysadil nějaký milovník kaktusů, začala se šířit. Ochránci přírody odstraňují opuncie v tomto území od roku 2017, přesto je tam botanici našli i letos v září. Na webu o tom informovalo regionální pracoviště Agentury ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK ČR).
(Celý text)
V Jeseníkách se množí vlci. Vlčata jsou zaznamenána v několika smečkách
31. října 2024 01:28
(ČTK) - V Jeseníkách přibývá vlků, ochránci narození vlčat zaznamenali hned v několika smečkách. Nová vlčí teritoria evidují především v příhraničních oblastech, hlavně v posledních čtyřech letech. Vyplývá to z informací Hnutí DUHA Šelmy, které se na intenzivní monitoring velkých šelem zaměřuje posledních devět let. Podle ochranářů je výskyt velkých šelem pro krajinu pozitivem, chovatelé by se však měli zaměřit na zabezpečení svých hospodářských zvířat, sdělili ČTK zástupci Hnutí DUHA.
(Celý text)
Stanice na Litoměřicku se ročně postará o 2500 zvířat, chybí jí finanční jistota
31. října 2024 00:23
TŘEBUŠÍN (ČTK) - Záchranná stanice Falco v Třebušíně na Litoměřicku se ročně postará zhruba o 2500 zraněných divokých zvířat a mláďat. Funguje už 25 let. Potýká se ale s nedostatkem peněz. Vedoucí stanice Václav Tomšovský ČTK řekl, že je potřeba změnit systém financování tak, aby zkraje nového roku měla nezisková organizace jistotu, že může dál fungovat.
(Celý text)
Škody na tocích a vodních dílech Povodí Odry dosáhly téměř 6,1 miliardy korun
30. října 2024 23:05
OSTRAVA (ČTK) - Škody, které způsobily zářijové povodně na tocích a vodních dílech spravovaných Povodím Odry, dosáhly téměř 6,1 miliardy korun. Jejich odstraňování bude trvat nejméně deset let a bude finančně náročné. Jen letos dá podnik na zabezpečovací práce a opravy vodních děl více než 200 milionů korun. ČTK to dnes sdělila mluvčí státního podniku Povodí Odry Šárka Vlčková.
(Celý text)
Táborská zoo podala stížnost k Evropské komisi kvůli odstřelu medvědů na Slovensku
30. října 2024 19:56
TÁBOR (ČTK) - Táborská zoologická zahrada podala stížnost k Evropské komisi na Slovensko, podle ní porušuje evropské zákony. Zoo vadí řízený odstřel medvědů. Tato zvířata v Tatrách a okolí napadla v poslední době několik lidí. Evropská komise se bude stížností zabývat, uvedl v tiskové zprávě ředitel táborské zoo Evžen Korec.
(Celý text)
Vláda dnes schválila navýšení kompenzací pro obce s územím pro úložiště
30. října 2024 19:49
(ČTK) - Obce, v nichž je úložiště radioaktivního odpadu nebo bylo vymezeno průzkumné území pro hlubinné úložiště, dostanou vyšší kompenzace. Vláda dnes schválila valorizaci příspěvků z tzv. jaderného účtu o 43,3 procenta. Zohlednila přitom inflaci z posledních pěti let. Vyplývá to z výsledků dnešního jednání vlády. Výše ročního příspěvku je odvozena od velikosti území a objemu uloženého odpadu. Od roku 2015 stát zasaženým obcím vyplatil v souhrnu několik stovek milionů korun.
(Celý text)
Nejvyšší správní soud potvrdil pokutu pro Novu, reportérka chodila v národním parku mimo cesty
30. října 2024 19:47
(ČTK) - Nejvyšší správní soud (NSS) dnes jako nedůvodnou zamítl kasační stížnost televize Nova proti rozhodnutí soudu v Hradci Králové, kterým Nově potvrdil pokutu 120 000 korun za to, že její reportérka chodila v chráněných lokalitách Krkonošského národního parku mimo vyhrazené cesty.
(Celý text)
Konference Vyspělé Česko představí cestu, kudy se má moderní a úspěšná země vydat
30. října 2024 15:33
PRAHA (Ekolist) - 7. listopadu se v Praze na konferenci Vyspělé Česko potkají zástupci byznysu a politici, aby společně s experty z oblastí jako je energetika, inovace nebo dekarbonizace společně zamysleli nad akčními kroky pro českou ekonomiku. Cílem konference je být místem, kde se prodiskutují a následně definují konkrétní kroky, které české ekonomice, stále ještě přešlapující v nastavení ranně transformačních let, pomohou akceptovat a využít výzvy současného světa.
(Celý text)
Správa KRNAP letos v Krkonoších vysadí desítky ovocných stromů tradičních odrůd
30. října 2024 12:13
ČERNÝ DŮL (ČTK) - Správa Krkonošského národního parku (KRNAP) letos vysadí podél naučné stezky v Černém Dole na Trutnovsku desítky ovocných stromů tradičních krkonošských odrůd. Jde o pokračování snah Správy KRNAP tyto stromy vracet do krkonošské přírody. Cílem projektu Návrat starých ovocných odrůd do Krkonoš je zvrátit trend, kdy jich v Krkonoších ubývalo. ČTK o tom informoval mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný.
(Celý text)
AFP: Kvůli stoupající hladině moří hrozí zánik pobřežního města v Senegalu
30. října 2024 12:05
Bargny (Senegal) (ČTK) - Ndeye Yacine Diengová se zoufale dívá na svůj dům. Kdysi musel působit útulně a prostorně, teď je z něj ruina. Mohou za to neustálé příboje, které ničí rybářskou čtvrť ve městě Bargny nedaleko hlavního senegalského města Dakar. Napsala o tom agentura AFP.
(Celý text)
AFP: Kvůli stoupající hladině moří hrozí zánik pobřežního města v Senegalu
30. října 2024 12:05
Bargny (Senegal) (ČTK) - Ndeye Yacine Diengová se zoufale dívá na svůj dům. Kdysi musel působit útulně a prostorně, teď je z něj ruina. Mohou za to neustálé příboje, které ničí rybářskou čtvrť ve městě Bargny nedaleko hlavního senegalského města Dakar. Napsala o tom agentura AFP.
(Celý text)