ecomonitor.cz
verze pro tisk
Návštěvnost olomoucké zoo loni kvůli počasí klesla o 31 000 lidí
24. května 2016 15:00

OLOMOUC (ČTK) - Návštěvnost zoologické zahrady na Svatém Kopečku u Olomouce loni kvůli nepříznivému počasí klesla. Branami zoo v roce 2015 prošlo 325 733 návštěvníků, meziročně o 31 176 méně. Předloni se počet návštěvníků svatokopecké zoo zvýšil o bezmála 36 000 lidí na 356 909. ČTK informaci získala z výroční zprávy zoo.
(Celý text)

Začalo kontroverzní kácení stromů v Bělověžském pralese
24. května 2016 14:25

VARŠAVA (ČTK) - Na východě Polska začala kontroverzní operace "ochrany" proslulého Bělověžského pralesa, která zahrnuje rozsáhlé kácení stromů. Oznámila to polská vláda. Proti tomuto zásahu do unikátní přírodní oblasti označené za kulturní dědictví UNESCO protestují četné ekologické skupiny, včetně například Greenpeace či Světový fond na ochranu přírody (WWF).
(Celý text)

Poslanci rozhodnou o ochraně orné půdy. Ekologické organizace varují před dalším snižování poplatků
24. května 2016 13:42

PRAHA (Ekolist/ČTK) - Orná půda bude mizet rychleji, pokud Sněmovna schválí novelu o ochraně zemědělského půdního fondu v senátním znění, varují ekologické organizace Hnutí Duha, Zelený kruh a Glopolis. O přijetí zákona by měli poslanci rozhodnout na schůzi, která začne dnes. Podle ekologických aktivistů od 60. let minulého století zmizela v Česku zemědělská půda o výměře 290 000 hektarů.
(Celý text)

Pardubický kraj chce v září vyhlásit druhé kolo dotací na kotle
24. května 2016 13:09

PARDUBICE (ČTK) - Pardubický kraj chce v září vyhlásit termín druhého kola pro přijímání žádostí o dotace na výměnu neekologických kotlů. Požádat o příspěvek budou moci noví zájemci i neúspěšní žadatelé z prvního kola, informuje David Záruba z pardubického hejtmanství. Postup ještě musí schválit rada kraje na svém jednání 9. června.
(Celý text)

Dvorská zoo v neděli představí dvě nové samice hrochů
24. května 2016 12:17

DVŮR KRÁLOVÉ NAD LABEM (ČTK) - Zoologická zahrada ve Dvoře Králové nad Labem na Trutnovsku v neděli odpoledne představí dvě nové hroší samice. Hroši se do dvorské zoo vrátí po 14 letech, návštěvníci je uvidí v letním výběhu v pěším safari. ČTK to řekla mluvčí zoo Andrea Jiroušová.
(Celý text)

Správci indického přírodního parku odchytili lidožravé lvy
24. května 2016 10:05

PRAHA (ČTK) - Smečku 13 lvů indických museli odchytit a dát dočasně do klecí správci přírodního parku Gir v indickém svazovém státě Gudžarát poté, co lvi ze smečky zabili nejméně tři lidi. Informoval o tom dnes zpravodajský server BBC News.
(Celý text)

Německo se zaměří na úspory energie, do roku 2020 do nich investuje 17 miliard euro
24. května 2016 05:05

PRAHA (oEnergetice) - Německo se rozhodlo v rámci snižování energetické náročnosti své ekonomiky do roku 2020 investovat 17 miliard euro (přibližně 459 miliard Kč). V tiskové zprávě to oznámil ministr hospodářství Sigmar Gabriel, podle kterého je program snižování spotřeby energie důležitým krokem k dosažení německých vysokých klimatických cílů.
(Celý text)

Keňské slony pomáhá chránit výroba papíru z jejich trusu
24. května 2016 01:19

NAIROBI (ČTK) - Pytláci mají u slonů zájem pouze o kly. Keňského podnikatele Johna Matana však zajímá to, co vyjde ze zadní části největšího suchozemského savce na světě. Osmapadesátiletý podnikatel totiž sbírá sloní trus, který pak přeměňuje ve velmi kvalitní papír. A kvůli stálému přísunu trusu si moc přeje, aby keňští sloni byli živí a zdraví, píše BBC.
(Celý text)

Plzeňská zoo představila novou botanickou expozici hor Evropy
23. května 2016 17:07

PLZEŇ (ČTK) - Procházku Evropou od západu k východu, od horských lesů až po alpínské pásmo nejvyšších nadmořských výšek nabízí od pondělí svým návštěvníkům plzeňská zoologická a botanická zahrada. Nová expozice Hory Evropy na zhruba hektarové ploše představuje ve svahu nad africkou restaurací Kiboko stovky druhů, které na horách v Evropě a nejbližším okolí rostou, řekl botanik Tomáš Peš.
(Celý text)

Letos se na Plzeňsku hnízdění výrů moc nedaří
23. května 2016 16:26

PLZEŇ (ČTK) - Nebývale špatnou hnízdní sezonu mají letos chránění výři velcí na Plzeňsku a v okolí. Na 11 hnízdech, která dlouhodobě sledují ochránci přírody ze záchranné stanice živočichů v Plzni, letos našli jediné mládě. Loňská sezona byla přitom výrům velmi příznivá a na sledovaných hnízdech ornitologové okroužkovali 12 mláďat. Vyvozovat nějaké závěry z letošního poklesu ale nejde, v přírodě se střídají silnější a slabší ročníky. Obsazených výřích hnízd ale minimálně v okolí Plzně v posledních letech hodně ubylo, dospělí ptáci totiž velmi často hynou pod koly aut, řekl ČTK Karel Makoň ze záchranné stanice.
(Celý text)

Jablonec připravuje zateplení školských budov za 28 milionů
23. května 2016 15:52

JABLONEC N.N. (ČTK) - Jablonec nad Nisou připravuje zateplení dalších školských budov dohromady za zhruba 28 milionů korun. Zateplení pláště a střechy by měly ještě letos dostat mateřské školy v ulicích Hřbitovní a Tichá a také dva pavilony Základní školy Šumava. V Mateřské škole Hřbitovní a základní škole se budou měnit i okna, mateřinka v Tiché už okna vyměněna má, řekla ČTK Jana Fričová z magistrátu.
(Celý text)

Orla skalního na Slovácku zřejmě otrávili karbofuranem, zakázaným jedem
23. května 2016 15:42

UHERSKÉ HRADIŠTĚ (ČTK) - Vzácného orla skalního, který patří mezi ohrožené živočichy, zřejmě někdo na Slovácku otrávil zakázaným jedem karbofuranem. Názor veterináře potvrdí či vyvrátí pitva ptáka, jehož tělo bylo nalezeno v lese u obce Částkov. Informovala o tom policejní mluvčí Milena Šabatová. Používání karbofuranu je v Evropské unii zakázáno.
(Celý text)

Dnes je Den mořských želv. Myslete na ně, až pojedete na exotickou dovolenou
23. května 2016 13:16

PRAHA (Ekolist) - 23. květen je Den mořských želv. Poprvé byl vyhlášen v roce 1990 a jeho smyslem je upozornit lidi na ohrožené živočichy a přimět je k jejich ochraně.
(Celý text)

Ruské loděnice získaly od Íránu kontrakt na ropné plošiny
23. května 2016 13:07

TEHERÁN (ČTK) - Ruské loděnice Krasnyje Barrikady získaly od Íránu zakázku na vybudování pěti ropných plošin, které se budou nacházet v íránské části Perského zálivu. Agentuře Reuters to řekl nejmenovaný zástupce ruského podniku. Kontrakt má hodnotu téměř miliardu dolarů (24,1 miliardy Kč). Indie mezitím oznámila, že investuje až půl miliardy dolarů na rozvoj strategického přístavu v Íránu.
(Celý text)

Studentská aplikace už zachránila 48 mláďat a 64 dospělých zvířat při senosečích
23. května 2016 12:00

LYSÁ N.L. (ČTK) - Studenti České zemědělské univerzity (ČZU) vytvořili mobilní aplikaci, která si klade za cíl minimalizovat ztráty divoké zvěře při senosečích a sklizních. Program je určený pro zemědělce, myslivce, ale i dobrovolníky z řad laiků, řekl proděkan Provozně ekonomické fakulty České zemědělské univerzity v Praze Roman Kvasnička. V rámci ročního zkušebního provozu pomohla aplikace zachránit 48 mláďat a 64 dospělých zvířat.
(Celý text)

Z plánovaných 300 stromů Praha 4 vysadila už 200
23. května 2016 11:15

PRAHA (ČTK) - Z více než tří stovek stromů, které letos naplánovala vysadit Praha 4, už bylo vysazeno 200. ČTK to sdělil mluvčí Prahy 4 Jiří Bigas. Městská část také opraví stovky laviček a košů. Výsadba a oprava mobiliáře vyjde radnici na několik milionů korun.
(Celý text)

V Ostravě ve středu startuje dvoudenní filmový festival o přírodě
23. května 2016 10:37

OSTRAVA (ČTK) - V Ostravě ve středu začne dvoudenní filmový festival T-film, který mapuje současný stav přírody. Tématem letošního čtvrtého ročníku mezinárodní přehlídky je svět rostlin. Do soutěže se přihlásilo rekordních 53 dokumentů z 18 zemí světa. Tuzemští tvůrci poslali do soutěže 13 snímků, řekla ČTK mluvčí festivalu Hana Šromová.
(Celý text)

Vědci objevili 320 milionů let starého roztoče
23. května 2016 10:26

PAŘÍŽ (ČTK) - Prokletí roztoči! Kdo by nespílal těmto maličkým bestiím odpovědným za alergie, kožní choroby či dokonce vážné nemoci, jako je lymská borelióza? Z asi 50 000 známých druhů nás opravdu obtěžuje jen menšina. Ale jejich špatná pověst je provází nadále. Jeden zástupce této velké rodiny nicméně učinil vědce šťastnými. Mezinárodní tým z Francie, Ruska a Číny nalezl na zkamenělině hmyzu starého 320 milionů let roztoče z řádu pavoukovců. Tímto objevem se posunuje hranice stáří těchto živočichů o zhruba 200 milionů let, napsal francouzský deník Le Monde
(Celý text)

Český vědec chystá expedici do Konga za neznámým krokodýlem
23. května 2016 08:32

PRAHA (ČTK) - Český přírodovědec Václav Gvoždík chce prokázat, že v Kongu žije doposud neuznávaný živočišný druh - krokodýl konžský. Zvíře bylo v odborných publikacích pojmenováno sice již před téměř sto lety, od té doby ho ale nikdo blíže nezdokumentoval, a proto upadlo v zapomnění. Odborníci ho v současnosti zařazují k podobnému druhu krokodýlu čelnatému, řekl v rozhovoru s ČTK. Gvoždík na expedici vyjede díky Nadačnímu fondu Neuron, jehož porotu svým projektem zaujal. Na výpravu dostane od fondu čtvrt milionu korun.
(Celý text)

Vybíravost amerických jelenů pomáhá šířit nepůvodní druhy rostlin
23. května 2016 01:29

PRAHA (Ekolist) - Jelenec běloocasý, jehož domovský areál zahrnuje území od Brazílie po Kanadu, napomáhá k šíření invazních druhů rostlin. Přežvýkavý sudokopytník si totiž záměrně vybírá k pastvě jen určité typy vegetace. Vyhýbá se některý nepůvodním druhům rostlin, čímž je zvýhodňuje oproti domácím rostlinám. Jak dokládá studie Pensylvánské státní univerzity, pro lesy na severozápadě USA to rozhodně není dobrá zpráva.
(Celý text)

Vybíravost amerických jelenů pomáhá šířit nepůvodní druhy rostlin
23. května 2016 01:29

PRAHA (Ekolist) - Jelenec běloocasý, jehož domovský areál zahrnuje území od Brazílie po Kanadu, napomáhá k šíření invazních druhů rostlin. Přežvýkavý sudokopytník si totiž záměrně vybírá k pastvě jen určité typy vegetace. Vyhýbá se některý nepůvodním druhům rostlin, čímž je zvýhodňuje oproti domácím rostlinám. Jak dokládá studie Pensylvánské státní univerzity, pro lesy na severozápadě USA to rozhodně není dobrá zpráva.
(Celý text)


Online diskuse
Jaký je rozdíl mezi záchranným programem a programem péče?
10. listopadu 2024 05:21

PRAHA (Ekolist) - Záchranné programy slouží skutečně pro záchranu druhu. Druhu v ČR původního, kriticky či silně ohroženého, u něhož, pokud nebude provedena aktivní podpora, vyhyne. Koncepce aktivních nástrojů druhové ochrany v ČR 2023 – 2032 vyjmenovává kritéria pro výběr druhů pro záchranné programy a také uvádí příkladmý seznam tzv. kandidátů. Jedním z kritérií je i zvážení skutečnosti, zda se reálnými opatřeními dá negativní populační trend či ztráta stanovišť – respektive příčiny ohrožení – zvrátit či zastavit. Pokud by tomu tak nebylo, neměl by záchranný program velkou šanci na úspěch.
(Celý text)

V Indonésii se narodilo mládě slona sumaterského, druh je na pokraji vyhynutí
10. listopadu 2024 01:12

(ČTK) - Na indonéském ostrově Sumatra se narodilo mládě kriticky ohroženého slona sumaterského. Jedná se o vzácný jev, protože na světě zbývá zhruba 3000 těchto chobotnatců, napsal list Le Monde.


(Celý text)

Nová hybridní nákladní Tatra ujede na elektřinu až 70 km
10. listopadu 2024 01:05

PRAHA (ČTK) - Tuzemská Tatra Trucks vyvinula nákladní vůz s hybridním pohonem. Nová Tatra Force e-Drive Hybrid (PHEV) 8x8 ujede čistě na elektřinu až 70 kilometrů. Zástupci Tatry to oznámili na veletrhu e-Salon, kde měl vůz světovou premiéru.
(Celý text)

Čtyři desítky dobrovolníků pomáhaly s obnovou starého pískového lomu na Žďársku
10. listopadu 2024 00:57

SNĚŽNÉ (ČTK) - Čtyři desítky dobrovolníků včera pomáhaly s obnovou starého pískového lomu Písník u Sněžné na Žďársku. V lokalitě se vyskytuje mnoho druhů žab, čolků a dalších živočichů a rostlin. Dobrovolníci odstraňovali především nežádoucí náletové stromky a keře. ČTK to řekla Dagmar Kafková z pořádajícího Sdružení Krajina.
(Celý text)

Stanice Pavlov vyhlásila sbírku na chystanou stavbu nového chovného zázemí
10. listopadu 2024 00:48

PAVLOV (ČTK) - Stanice Pavlov na Havlíčkobrodsku, která pečuje o zraněná a zesláblá zvířata, zahájila veřejnou sbírku na obnovu chovného zařízení. V příštích dvou letech vybuduje nové léčebné centrum a 16 voliér, což jí umožní zlepšit podmínky pro rehabilitaci zvířat. Jejich počty stoupají, po rekonstrukci by se stanice v případě potřeby dokázala postarat třeba i o vlka. Na projekt s předpokládanými náklady okolo 24 milionů korun má slíbené peníze z evropských fondů a od kraje. Pomoci potřebuje s pokrytím zbývajících nákladů. ČTK to dnes řekl ředitel Zbyšek Karafiát.
(Celý text)

Olomoucká zoo poslala na Filipíny tři oryxe jihoafrické, které letos odchovala
10. listopadu 2024 00:34

OLOMOUC (ČTK) - Zoologická zahrada v Olomouci poslala na Filipíny tři oryxe jihoafrické, kteří se letos narodili v jejím stádě. Přímorožci byli letecky dopraveni do přírodního parku na filipínském ostrově Cebu, jejich přeprava zabrala tři dny. ČTK to sdělila mluvčí zoo Iveta Gronská. Olomoucká zoologická zahrada je podle mezinárodní evidence největším chovatelem oryxů jihoafrických v Evropě.
(Celý text)

Ve Vsetíně přibude více než tisícovka stromů a keřů
10. listopadu 2024 00:22

VSETÍN (ČTK) - Ve Vsetíně přibude více než tisícovka stromů a keřů. Zeleň se vysazuje na mnoha veřejných prostranstvích ve městě, práce potrvají do konce listopadu, sdělila ČTK mluvčí radnice Jana Raszková.
(Celý text)

Trumpův tým připravuje odchod od pařížské dohody o klimatu
9. listopadu 2024 19:52

WASHINGTON (ČTK) - Tým zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa už připravuje opětovné odstoupení od pařížské dohody o klimatu. Podle informací deníku The New York Times (NYT) již má tým připraven příslušný exekutivní příkaz, který odstoupení od dohody nařizuje. Deník The Wall Street Journal (WSJ) zase popisuje přípravy na masové deportace imigrantů bez povolení k pobytu, které byly jedním z hlavních Trumpových předvolebních slibů.
(Celý text)

Aktivisté obsadili farmu na Havlíčkobrodsku kvůli podmínkám chovu zvířat
9. listopadu 2024 19:29

PŘIBYSLAV (ČTK) - Kravín v České Jablonné na Havlíčkobrodsku dnes na více než dvě hodiny obsadily desítky aktivistů upozorňující na špatné zacházení se zvířaty. Podmínky v kravínu aktivisté označili za strašné. Ošetřovatelka skotu, která na farmě pracuje desítky let, to odmítla. Aktivisté areál opustili na výzvu policie po 13:00. Policie je legitimovala, věc bude řešit jako přestupek, řekli její zástupci ČTK.
(Celý text)

Po třech dnech skončil zásah hasičl u požáru v třídírně odpadů v Chomutově
9. listopadu 2024 19:27

CHOMUTOV (ČTK) - Pro hasiče dnes po třech dnech skončil zásah u požáru v třídírně odpadů v Chomutově. V 16:44 velitel vyhlásil likvidaci, řekl ČTK krajský mluvčí hasičů Milan Rudolf.
(Celý text)

Lidé v Počátkách v referendu odmítli výstavbu větrných elektráren
9. listopadu 2024 19:24

POČÁTKY (ČTK) - Obyvatelé města Počátky na Pelhřimovsku s 2000 oprávněnými voliči převahou hlasů odmítli stavbu větrných elektráren v lokalitě Jakubínská. Se stavbou v místním referendu souhlasilo 200 lidí, proti bylo 514 hlasujících. Referendum je platné a závazné. Lidé hlasovali i o tom, zda má město jednat o výstavbě elektráren i v jiných lokalitách města. Referendum s touto otázkou je neplatné kvůli nízké účasti. Vyplývá to z údajů zveřejněných na úřední desce.
(Celý text)

Budoucnost stavebnictví: Jak řešit výzvy udržitelnosti?
9. listopadu 2024 05:28

PRAHA (Ekolist) - Udržitelné stavitelství je dnes jedním z hlavních témat v oblasti ochrany klimatu. Budovy jsou v Evropské unii zodpovědné za 36 procent emisí skleníkových plynů a spotřebují až 40 procent veškeré energie. Zároveň, protože setrvačnost emisemi způsobených změn dosahuje desetiletí, je potřeba se také připravit na jejich dopady. V budovách totiž trávíme většinu svého života a je důležité mít zdravé vnitřní prostředí a klimatický komfort. Jak se snižováním emisí, tak s adaptacemi na budovách radí projekt LIFE ClimArchiBase.
(Celý text)

Na Jihlávce v Prostředkovicích přibyly meandry, lidé se k vodě lépe dostanou
9. listopadu 2024 01:55

JIHLAVA (ČTK) - V Prostředkovicích na Jihlavsku je tok Jihlávky po letošních stavebních pracích o třetinu delší. Přibyly na něm říční oblouky, k lepšímu zadržování vody přispěje také nově vytvořené paralelní koryto. Lidé se k řece snadněji dostanou. O dokončení revitalizace za 1,6 milionu korun dotované z evropských fondů informovala mluvčí Povodí Moravy Jana Kučerová. Před dokončením jsou na Vysočině práce v Sedlišti u Jimramova, kde vodohospodáři letos vrací do historického koryta Svratku.
(Celý text)

Zoo Dvůr Králové poslala dva mladé supy na Sardinii, podpoří tamní populaci
9. listopadu 2024 01:46

DVŮR KRÁLOVÉ NAD LABEM (ČTK) - Safari Park Dvůr Králové nad Labem poslal na italský ostrov Sardinie dva mladé supy bělohlavé, aby jimi podpořil tamní populaci divokých supů. Na Sardinii budou supi zatím žít ve voliérách, do volné přírody by měli vyletět v dubnu 2025. Supi, kteří jsou v přírodě ohrožení, se ve dvorské zoo vylíhli letos v květnu. Stalo se tak poprvé v historii zoo.
(Celý text)

Hradec Králové otevřel druhý re-use bazar, nabízí nábytek a elektrospotřebiče
9. listopadu 2024 00:46

HRADEC KRÁLOVÉ (ČTK) - Radnice stotisícového Hradce Králové otevřela druhý re-use bazar s použitými věcmi, které by jinak skončily na skládce nebo v recyklaci. Bazar je Divišově ulici v centru města. Zaměřený je na domácí elektrospotřebiče a na nábytek. Doplnil re-use bazar s použitými věcmi, který ve městě funguje od loňského října v Kotěrově ulici. Bazary provozuje odpadová společnost Hradecké služby, což je společný podnik města a firmy Marius Pedersen.
(Celý text)

Praha vymění zelené odpadkové koše. Prvních 150 nových otestuje v Praze 3
9. listopadu 2024 00:39

PRAHA (ČTK) - Pražská Technická správa komunikací (TSK) plánuje vyměnit zelené odpadkové koše na veřejných prostranstvích za nové v tmavě šedém designu. První instalovala v Ondříčkově ulici v Praze 3 a ve stejné městské části jich v listopadu umístí celkem 150 v testovacím provozu. Celkem se městská firma stará o 6300 zelených košů. Pokud se nový typ osvědčí, postupně je začne vyměňovat i v dalších částech metropole.
(Celý text)

Lázeňské lesy a parky Karlovy Vary zkouší pomoci stromům injektáží půdy
9. listopadu 2024 00:25

KARLOVY VARY (ČTK) - Lázeňské lesy a parky Karlovy Vary (LLPKV) zkouší novou technologii ošetření stromů takzvanou injektáží. Jde o ošetření vybraných dřevin a zhutnělé půdy technologií půdní injektáže včetně provzdušnění, které pomáhá stromům lépe zvládat extrémní výkyvy teplot a ztížené růstové podmínky.
(Celý text)

Australští vědci zjistili složení koulí, kvůli kterým Sydney zavřelo pláže
9. listopadu 2024 00:14

(ČTK) - Australští vědci vyřešili záhadu lepkavých, tmavých koulí, které minulý měsíc vyplavilo moře na několika slavných plážích v Sydney. Osm pláží včetně Bondi kvůli nim bylo na několik dní uzavřeno, aby dělníci mohli sesbírat tisíce kulovitých naplavenin.
(Celý text)

Za 15 let se v Nové zelené úsporám schválilo 412 000 žádostí za více než 91 miliard korun
8. listopadu 2024 17:14

PRAHA (ČTK) - Za 15 let fungování dotačního programu Nová zelená úsporám (NZÚ) k podpoře renovací budov, jejich zateplení a zvýšení energetické udržitelnosti schválilo ministerstvo životního prostředí (MŽP) 412 000 žádostí za více než 91 miliard korun. V podprogramu s názvem Light pak 86 000 žádostí za více než deset miliard Kč. O dotaci z programu na Oprav dům po babičce, který slouží ke komplexnímu zateplení nemovitostí, si zatím zažádalo 5600 lidí, a to o celkem zhruba 5,5 miliardy korun, sdělil ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).
(Celý text)

Čína přijala energetický zákon, který podporuje uhlíkovou neutralitu země
8. listopadu 2024 17:13

(ČTK) - Čína dnes přijala nový energetický zákon, který má za cíl podpořit uhlíkovou neutralitu. Země tak pokračuje v plnění závazku dekarbonizovat své hospodářství do roku 2060, píše AFP s odkazem na místní média.
(Celý text)

Čína přijala energetický zákon, který podporuje uhlíkovou neutralitu země
8. listopadu 2024 17:13

(ČTK) - Čína dnes přijala nový energetický zákon, který má za cíl podpořit uhlíkovou neutralitu. Země tak pokračuje v plnění závazku dekarbonizovat své hospodářství do roku 2060, píše AFP s odkazem na místní média.
(Celý text)