ecomonitor.cz
verze pro tisk
31.1.2023 - Na Den zeber odpad z přírody seber
Brno (Ukliďme Česko z.s.) -

31.1.2023 - Pastva velkých kopytníků bude dnes jedním z témat konference Živá krajina o regenerativním zemědělství
Praha (Česká krajina) -

30.1.2023 - Vsetínský soud začal projednávat kauzu otravy řeky Bečvy
VSETÍN (Strana zelených) - Za velkého zájmu médií začal dnes vsetínský okresní soud projednávat kauzu otravy řeky Bečvy. Náš spolupředseda Michal Berg byl na místě a přináší informace přímo ze soudní síně.

30.1.2023 - Jedlý hmyz má zajistit lepší budoucnost
Brno (GRIG.cz) -

30.1.2023 - Elektrowin hlásí rekordní výsledky – v roce 2022 společnost vybrala 54 850 tun vysloužilého elektra. Do nového roku navíc vstupuje s novým oprávněním
Praha (ELEKTROWIN a.s.) -

30.1.2023 - Rychlejší stavební povolení i díky digitalizaci. Spolupracovat na ni budou Ministerstvo pro místní rozvoj a Národní centrum Stavebnictví 4.0 na ČVUT
PRAHA (MMR ČR) - Místopředseda vlády pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš podepsal memorandum o spolupráci mezi MMR a Národním centrem Stavebnictví 4.0, které je součástí Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky ČVUT v Praze. Nové partnerství má za cíl přispět k rozvoji informačních technologií ve stavebnictví.

27.1.2023 - Největší setkání evangelických kazatelek a kazatelů v Česku se zabývalo ekologickou krizí
PRAHA (Spolek evangelických kazatelů) - „Nové nebe, nová země,“ biblický verš z knihy Zjevení Janovo, byl ústředním heslem letošního Farářského kurzu, který tento týden probíhal na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Kurz organizoval Spolek evangelických kazatelů (SpEK) Českobratrské církve evangelické a téma přednášek, prezentací a workshopů - otázka „Čím nás křesťanství vybavuje pro ekologickou krizi?“ – přilákalo přes 200 farářek a farářů i výpomocných kazatelek a kazatelů a dalších hostů z Česka i zahraničí.

27.1.2023 - 190 zemí se zapojilo do Celosvětového Úklidového Dne, který se uskutečnil 17. září 2022
Brno (Ukliďme Česko z.s.) -

27.1.2023 - I Krkonoše budou žít Rokem Harrachů
HARRACHOV (Správa KRNAP) - Šlechtické rody v minulosti významným způsobem formovaly naši krajinu. V případě Krkonoš, zejména západních, to byl rod Harrachů. Letos uplyne 400 let od nástupu Arnošta Vojtěcha z Harrachu na pražský arcibiskupský stolec a zároveň 400 let od sňatku Albrechta z Valdštejna s Isabelou Kateřinou z Harrachu. I mimo jiné proto Národní památkový ústav rok 2023 vyhlásil Rokem Harrachů. Při této příležitosti celá řada partnerů připravuje sérii událostí, které připomenou působení Harrachů v Krkonoších.

26.1.2023 - Harrachové – vznešenost zavazuje. Začal 13. ročník projektu Po stopách šlechtických rodů
HARRACHOV (Národní památkový ústav) - Patřili mezi nejvýznamnější šlechtické rody. Hráli zásadní roli v našich dějinách jako vysocí představitelé státu a církve, ale také jako pokrokoví správci panství. Představit starobylý rod Harrachů a probudit zájem veřejnosti o něj je cílem 13. ročníku projektu Národního památkového ústavu Po stopách šlechtických rodů s podtitulem Harrachové – vznešenost zavazuje.

26.1.2023 - Navyšujeme alokaci v NZÚ Light na tři miliardy korun, první domácnosti už mají peníze na účtech
PRAHA (MŽP ČR) - Program Nová zelená úsporám Light se u seniorů a domácností s nižšími příjmy těší velkému zájmu. Za první dva týdny od spuštění příjmu žádostí jsou vyčerpány dvě třetiny finančních prostředků, kterými program disponuje a Státní fond životního prostředí ČR už proplácí první schválené žádosti. Ministr životního prostředí proto dnes oznámil zdvojnásobení alokace na 3 miliardy korun.

26.1.2023 - Ceny energií na trzích klesají. Cílem MPO je, aby to co nejdříve pocítili koneční zákazníci
PRAHA (MPO ČR) - Ceny energií na světových trzích se postupně vrací na úroveň před zahájením ruské agrese. Odlišné nákupní strategie obchodníků s energiemi ale umožňují jen obtížně předvídat, kdy se pokles cen projeví také u konečných zákazníků. Pro dlouhodobý výhled je důležitý jak pozitivní vývoj vnějších vlivů, tak správné nastavení jasných a transparentních pravidel. O připravovaných opatřeních s cílem podpořit co nejrychlejší pokles cen pravidelně jednají zástupci ministerstva průmyslu a obchodu s obchodníky.

25.1.2023 - Miliony pomohou záchranným stanicím a centrům CITES i farmářům na ochranu stád před vlky. Operační program Životní prostředí vyhlašuje novou výzvu
PRAHA (MŽP ČR) - Ministerstvo životního prostředí (MŽP) dlouhodobě podporuje kvalitní péči o živočichy v záchranných stanicích a centrech pro ohrožené druhy modernizaci záchranných stanic i zemědělce, kteří provádí preventivní opatření na ochranu svých zvířat před útokem šelem jako je vlk, rys nebo medvěd. Na tuto podporu míří první z letošních vyhlášených výzev Operačního programu Životní prostředí (OPŽP) s alokací ve výši 120 milionů korun.

25.1.2023 - Kvalitnější plastový recyklát díky technologii PureCycle
(Procter & Gamble) -

24.1.2023 - Společnost Lenovo se zavazuje k nulovým emisím do roku 2050 s potvrzením od iniciativy Science Based Targets
Praha (Lenovo) -

24.1.2023 - Zlepšení životních podmínek ryb je klíčem k udržitelné akvakultuře, tvrdí nová průkopnická zpráva
(Compassion in World Farming Česko) -

24.1.2023 - Flowerchecker nově umí identifikovat hmyz pomocí umělé inteligence
Brno (FlowerChecker) -

23.1.2023 - Děti Země podaly dvě žaloby proti povolení dálnice D1 u Přerova
(Děti Země) - Nejsou uloženy zmírňující opatření a chybí nová rozptylová studie i s vlivy imisí na zdraví

23.1.2023 - U příležitosti Mezinárodního dne vzdělání míří do škol EKOkalendář
Brno (Ukliďme Česko z.s.) -

23.1.2023 - Krakonošovy zahrádky podpoří projekty na ochranu biodiverzity. Získat grant mohou organizace z Mladoboleslavska, Rychnovska a Vrchlabska
MLADÁ BOLESLAV (Nadační fond Škoda Auto) - Nadační fond ŠKODA AUTO vyhlašuje grantovou výzvu Krakonošovy zahrádky zaměřující se na ochranu přírody a podporu biodiverzity. Zapojit se do ní mohou města, obce nebo příspěvkové organizace z Mladoboleslavska, Rychnovska, Vrchlabska a Jilemnicka. Až do 28. února 2023 mají možnost ucházet se o finanční příspěvek ve výši až 250 000 korun na podporu projektů zabývajících se celkovou obnovou ekosystémů právě na území výše zmíněných regionů.

20.1.2023 - Orel mořský se stal novým obyvatelem rezervace velkých kopytníků u Milovic
Praha (Česká krajina) -

20.1.2023 - Doprajte si teplú vodu zohriatu slnkom zariadeniami z THERMO|SOLARU
Žiar nad Hronom (PAPER LIFE) -

19.1.2023 - Přípravné porosty břízy, jeřábu a olše mají odlišný vliv na růst podsázené jedle
Strnady (Výzkumný ústav lesního hospodářství a myslivosti, v. v. i.) - Jedle bělokorá patří k našim původním dřevinám s nejvyšší produkcí dřeva. Současně je významnou zpevňující i meliorační dřevinou. Zároveň zvyšuje biodiverzitu lesních ekosystémů svou vysokou tolerancí k zástinu. Její význam je tedy ekonomický i ekologický. Lesníci usilující navýšit podíl jedle v našich lesích se v posledních letech potýkají s nedostatkem rovnoměrných srážek a zejména se vznikem rozsáhlých kalamitních holin v důsledku rozpadu smrkových porostů.
Na kalamitních holinách působí extrémní klimatické stresové faktory, jako jsou vysoké a nízké teploty, nerovnoměrná vlhkost, silný sluneční osvit. Vinou vysokých teplot, ale i mrazů zde roste riziko vysušování. Proto jsou podmínky pro přímou výsadbu jedle nepříznivé.
Jednou z možností, jak vnést úspěšně jedli na kalamitní plochy je využití porostů přípravných dřevin a technologie podsadeb v rámci dvoufázové obnovy. Použití pionýrských dřevin na stávajících holinách umožňuje větší časovou a prostorovou variabilitu při vytváření následných porostů s vyšším potenciálem budoucí stability.


18.1.2023 - Neviditelné životní prostředí
(Děti Země) -

18.1.2023 - S kartou za deset, bez karty za dvacet. Lidem platícím hotovostí se život prodražuje
Praha 7 (Iuridicum Remedium, z. s.) - Dvakrát více zaplatí od 1. ledna ve Znojmě lidé, kteří při nákupu lístků na MHD upřednostňují hotovost. Trend vylučování na základě způsobu platby je podle neziskové organizace IuRe na vzestupu a měl by ho změnit zákon.

18.1.2023 - Charita ČR pomáhá za podpory České rozvojové agentury zvýšit příjem farmářů z horských oblastí Gruzie
Praha (Česká rozvojová agentura) - Charita Česká republika pracuje na zlepšení socio-ekonomické situace farmářů v Gruzii již mnoho let. V roce 2022 zahájila projekt financovaný Českou rozvojovou agenturou, který má za cíl zvýšit příjem farmářů dobytka z horských oblastí Gruzie zajištěním dostatečných zdrojů, znalostí a přístupu k trhu. V rámci projektu již vyškolila farmáře a veterináře a vytipovala pozemky pro zavedení praxe rotačního pastvy. Dále plánuje farmářům poskytnout granty na pořízení nezbytného vybavení pro chov skotu.

18.1.2023 - Veřejnost výrazně podpořila divoké koně. Na úklid rezervace darovala přes 170 procent potřebné částky
Praha (Česká krajina) -

18.1.2023 - Veřejné konzultace k revidovaným standardům PEFC ČR
Praha (PEFC ČR) -

17.1.2023 - Sedláci z Asociace mají jasno: Pavel na Hrad!
PRAHA (Asociace soukromého zemědělství ČR) - Členové Předsednictva Asociace soukromého zemědělství ČR jasně podporují ve 2. kole prezidentských voleb generála Petra Pavla:

16.1.2023 - Pasta Oral-B poprvé v recyklovatelné tubě
(Procter & Gamble) -

16.1.2023 - Cirkulární akademie oficiálně zahájila svou činnost. Bude učit firmy, jak aplikovat udržitelnost a cirkulární ekonomiku do svých procesů
Praha (CIRA Advisory) -

13.1.2023 - Nová zelená úsporám Light
Rychnov nad Kněžnou (Stav Agency s.r.o.) -

12.1.2023 - Záchranná stanice Archa v loňském roce ošetřila celkem 1551 zvířat v nouzi a výrazně rozšířila okruh svého působení o nové regiony
LIBEREC (Zoo Liberec) - Pracovníci Záchranné stanice při Zoo Liberec Archa jen za loňský rok přijali do své péče celkem 1551 živočichů a za záchranou zvířat uskutečnili 506 výjezdů. Kromě Liberecka, Jablonecka a Frýdlantska, kde pomáhají dlouhodobě, nově rozšířili svou oblast působení i o Turnovsko, Železnobrodsko a Tanvaldsko.

12.1.2023 - Po roce od získání důvěry plní vláda alespoň částečně své sliby ve většině ekologických témat, má v nich ale zpoždění
PRAHA (Hnutí DUHA, Zelený kruh a Klimatická koalice) - Zítra (13. ledna 2023) uplyne přesně rok od chvíle, kdy vláda Petra Fialy získala se svým programovým prohlášením důvěru Poslanecké sněmovny. Experti a expertky Hnutí DUHA a dalších organizací asociace ekologickým organizací Zelený kruh vyhodnotili, jak vláda první rok plnila body ke zlepšování kvality ovzduší, péči o půdu, zemědělství, ochraně klimatu a modernizaci energetiky. Podrobné hodnocení výsledků je v příloze tiskové zprávy.

12.1.2023 - Plzeňský kraj rozšířil rezervaci velkých kopytníků u Nýřan téměř na dvojnásobek
Praha (Česká krajina) -

11.1.2023 - Koncepce pro boj se suchem: Česká republika má dobru prevenci, opatření vedou k omezení následků sucha a nedostatku vody
PRAHA (MŽP ČR) - S plněním Koncepce ochrany před následky sucha pro území ČR, kterou připravila Mezirezortní komise VODA-SUCHO, se dnes seznámila vláda. Dokument vyhodnocuje pokrok v oblasti strategických cílů, které resorty zemědělství a životního prostředí, ale i průmyslu a obchodu, místního rozvoje a vnitra, postupně naplňovaly ve 41 konkrétních úkolech v období 2017–2022. Komise, která pracuje již osm let, rovněž připravovala průběžné „Poziční zprávy“ o plnění opatření v jednotlivých letech.

11.1.2023 - Za první dva dny si o dotaci v Nové zelené úsporám Light požádalo přes dva tisíce domácností
PRAHA (MŽP ČR) - V pondělí 9. ledna odstartoval program Nová zelená úsporám Light. Díky němu mohou senioři, samoživitelé nebo lidé s hendikepem rychle a bez finančních bariér provést jednoduchá opatření s velkým efektem trvalých úspor energií. Za pouhé dva dny si o dotace řeklo 2 265 domácností, které dohromady žádají více než čtvrtmiliardovou podporu. Převažují žádosti od seniorů především o příspěvek na výměnu oken a dveří. Ministerstvo je připraveno stávající alokaci 1,5 miliardy korun dále navyšovat.

11.1.2023 - Nadace věnovala 3,7 miliónu korun na obnovu přírody
LIBEREC (Nadace Ivana Dejmala pro ochranu přírody) - Nadace Ivana Dejmala pro ochranu přírody pomáhala životnímu prostředí i po celý loňský rok. Zaměřila se na zadržování vody v jizerskohorských rašeliništích, zvyšování biodiverzity lesů na Liberecku, budování tůní u Sedmihorek, ekologickou výchovu dětí, osvětu veřejnosti a mnoho dalších projektů zaměřených na praktická ekologická opatření nebo publikační či výzkumné aktivity. Celkem v roce 2022 podpořila 61 projektů částkou převyšující 3,7 miliónů korun, což je o jeden milion korun více než vloni. „Vážím si všech našich dárců, kteří nám umožňují každým rokem podporovat čím dál tím větší množství projektů a zároveň mě těší, že je zde v našem okolí tolik organizací i lidí, kteří samotné projekty táhnou. Díky této spolupráci je stav naší krajiny zas o něco lepší a pro budoucí generaci trvale udržitelnější,“ říká Ondřej Petrovský, ředitel nadace.

11.1.2023 - Solárne systémy na ohrev vody ako bežná súčasť budov
Žiar nad Hronom (PAPER LIFE) -

10.1.2023 - Je Česko připraveno hostit příští rok světovou konferenci o klimatu? I o tom se mluvilo na včerejší konferenci “Stav ochrany světového klimatu” v Praze
PRAHA (STUŽ a Klimatická koalice) - Celodenní akce s názvem Stav ochrany světového klimatu včera představila českému publiku výsledky poslední klimatické konference OSN COP 27. Ta proběhla v listopadu 2022 v Egyptě. Během veřejně přístupného setkání na Akademii věd vystoupilo s hodnocením klimatické konference 12 řečníků. Většinu tvořili přímí účastníci a účastnice klimatické konference v Egyptě, a to včetně členů české vyjednávací delegace. Tři z vystupujících jsou zároveň bývalými českými ministry životního prostředí.

10.1.2023 - Zoo obohatila svou kolekci chovaných zvířat o nové druhy tropických žab
LIBEREC (Zoo Liberec) - Ve znovuotevřeném pavilonu tropů, který prošel koncem roku drobnou rekonstrukcí, našly domov zcela nové druhy jedovatých žab. Jedná o jihoamerické tropické žabky pralesničky harlekýn a pralesničky barvířské. Čtyři jedinci pralesniček harlekýn obývají nové terárium ve spodní části pavilonu a trojici mláďat pralesniček barvířských mohou návštěvníci spatřit ve velkém paludáriu, které sdílí společně s listovnicemi pestrými.

9.1.2023 - Důchodci a chudé rodiny mohou začít posílat žádosti o peníze na dílčí zateplení domu
PRAHA (Hnutí DUHA) - Ministerstvo životního prostředí dnes zahájilo sběr žádostí o finanční podporu z programu Nová zelená úsporám Light [1], kde mohou lidé v důchodu a domácnosti, pobírající příspěvek na bydlení, získat až 150 000 Kč na dílčí zateplení svého domu. Oproti základnímu programu Nová zelená úsporám je hlavní změna v tom, že stát nabízí pokrytí celkové investice a vyplácí podporu předem, což je nutná podmínka, aby pomoc mohli využít lidé bez úspor. Nyní je potřeba, aby ministerstvo připravilo rozšíření programu i na komplexní energetické renovace a zaměřilo se i na řešení bytových domů s nízkopříjmovými vlastníky bytů či nájemníky.

9.1.2023 - Stane se rok 2023 bodem zlomu pro kultivované maso?
(Compassion in World Farming Česko) -

6.1.2023 - Vědci zmapovali požár v Českém Švýcarsku. Majitelé lesů se z něj musí ponaučit. Pro přírodu ale znamená probíhající obnova velkou šanci
PRAHA (MŽP ČR) - Klimatická změna se propisuje do krajiny i v podobě extrémních teplot, vysychající půdy a schnoucích lesů navíc mnohde oslabených kůrovcovou kalamitou a nebývalých rizik rozsáhlých požárů. Ministerstvo životního prostředí proto na podzim zadalo vědeckou analýzu požáru v Českém Švýcarsku, která má pomoci v předcházení rizik požárů v krajině.

6.1.2023 - Celostátní výbor KDU-ČSL trvá na jmenování Petra Hladíka ministrem životního prostředí
PRAHA (KDU-ČSL) - Celostátní výbor KDU-ČSL nadále podporuje nominaci místopředsedy strany Petra Hladíka na ministra životního prostředí a odmítá rozhodnutí prezidenta Miloše Zemana, které považuje za protiústavní. Do konce mandátu Miloše Zemana bude Petr Hladík zastávat post náměstka na Ministerstvu životního prostředí.

6.1.2023 - Český svaz ochránců přírody vyhlašuje Rok konikleců
PRAHA (ČSOP) - Rok 2023 vyhlásil Český svaz ochránců přírody Rokem konikleců. Chce jím upozornit nejen na tyto krásné jarní květiny, ale i na ohrožení a ochranu lokalit, kde rostou, tedy hlavně stepí a lesostepí.

5.1.2023 - Správa KRNAP v roce 2022 vykoupila pozemky za 3,3 milionu korun
VRCHLABÍ (Správa KRNAP) - Správa Krkonošského národního parku ve spolupráci s Ministerstvem životního prostředí v roce 2022 vykoupila do státního vlastnictví, příslušnosti hospodaření pro Správu Krkonošského národního parku, některé pozemky, které se nacházejí na území národního parku a jeho ochranného pásma. Předmětné výkupy pozemků byly hrazeny prostřednictvím Národního programu životního prostředí Státního fondu životního prostředí České republiky v celkové výši 3 289 850 Kč za rok 2022.

4.1.2023 - Ochrana klimatu, živé přírody, vzácných surovin a historicky nejvíce peněz na zelenou modernizaci. České předsednictví splnilo své priority v oblasti životního prostředí
PRAHA (MŽP ČR) - Během českého předsednictví v Radě Evropské unie se podařilo vytvořit nový Sociální klimatický fond, který pomůže domácnostem při přechodu na moderní energetiku. Do České republiky poputuje celkem 1,2 bilionu korun. Nastavila se také přísnější pravidla pro trh s emisními povolenkami nebo pro používání a recyklaci baterií. A dosaženo bylo také ambiciózní mezinárodní dohody na ochranu živé přírody. To je jen krátký výčet úspěchů šesti měsíců českého předsednictví v Radě EU v oblasti životního prostředí.

4.1.2023 - Vánoční stromky: Kam je vyhodit a jak je správně zlikvidovat
Brno (Ukliďme Česko z.s.) - Vánoční svátky jsou za námi a mnoho lidí se ptá, co s použitým vánočním stromkem. Plastové stromky lze snadno uložit do sklepa nebo do komory, ale co s rostlými stromky, které už posloužily svému účelu? Podle tradice by měl být vánoční stromeček odstrojený do první neděle po svátku Tří králů, ale mnoho domácností to udělá dříve. Jak tedy správně naložit s vánočním stromkem?

3.1.2023 - České předsednictví v Radě EU skončilo, vláda představila úspěchy
PRAHA (Úřad Vlády ČR) - Premiér Petr Fiala a ministr pro evropské záležitosti Mikuláš Bek vystoupili v úterý 3. ledna 2023 na tiskové konferenci k ukončení druhého českého předsednictví v Radě EU, které probíhalo v druhé polovině roku 2022. Zhodnotili naplňování priorit, které si Česká republika pro své předsednictví vytyčila a zdůraznili ty nejvýraznější úspěchy se zásadním mezinárodním i domácím dopadem. Ředitelka Odboru pro předsednictví ČR v Radě EU Alice Krutilová pak představila veřejnosti organizační, logistické a komunikační aspekty českého předsednictví.

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 911 | Další

Online diskuse
31.1.2023 - Na Den zeber odpad z přírody seber
Brno (Ukliďme Česko z.s.) -

31.1.2023 - Pastva velkých kopytníků bude dnes jedním z témat konference Živá krajina o regenerativním zemědělství
Praha (Česká krajina) -

30.1.2023 - Vsetínský soud začal projednávat kauzu otravy řeky Bečvy
VSETÍN (Strana zelených) - Za velkého zájmu médií začal dnes vsetínský okresní soud projednávat kauzu otravy řeky Bečvy. Náš spolupředseda Michal Berg byl na místě a přináší informace přímo ze soudní síně.

30.1.2023 - Jedlý hmyz má zajistit lepší budoucnost
Brno (GRIG.cz) -

30.1.2023 - Elektrowin hlásí rekordní výsledky – v roce 2022 společnost vybrala 54 850 tun vysloužilého elektra. Do nového roku navíc vstupuje s novým oprávněním
Praha (ELEKTROWIN a.s.) -

30.1.2023 - Rychlejší stavební povolení i díky digitalizaci. Spolupracovat na ni budou Ministerstvo pro místní rozvoj a Národní centrum Stavebnictví 4.0 na ČVUT
PRAHA (MMR ČR) - Místopředseda vlády pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš podepsal memorandum o spolupráci mezi MMR a Národním centrem Stavebnictví 4.0, které je součástí Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky ČVUT v Praze. Nové partnerství má za cíl přispět k rozvoji informačních technologií ve stavebnictví.

27.1.2023 - Největší setkání evangelických kazatelek a kazatelů v Česku se zabývalo ekologickou krizí
PRAHA (Spolek evangelických kazatelů) - „Nové nebe, nová země,“ biblický verš z knihy Zjevení Janovo, byl ústředním heslem letošního Farářského kurzu, který tento týden probíhal na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Kurz organizoval Spolek evangelických kazatelů (SpEK) Českobratrské církve evangelické a téma přednášek, prezentací a workshopů - otázka „Čím nás křesťanství vybavuje pro ekologickou krizi?“ – přilákalo přes 200 farářek a farářů i výpomocných kazatelek a kazatelů a dalších hostů z Česka i zahraničí.

27.1.2023 - 190 zemí se zapojilo do Celosvětového Úklidového Dne, který se uskutečnil 17. září 2022
Brno (Ukliďme Česko z.s.) -

27.1.2023 - I Krkonoše budou žít Rokem Harrachů
HARRACHOV (Správa KRNAP) - Šlechtické rody v minulosti významným způsobem formovaly naši krajinu. V případě Krkonoš, zejména západních, to byl rod Harrachů. Letos uplyne 400 let od nástupu Arnošta Vojtěcha z Harrachu na pražský arcibiskupský stolec a zároveň 400 let od sňatku Albrechta z Valdštejna s Isabelou Kateřinou z Harrachu. I mimo jiné proto Národní památkový ústav rok 2023 vyhlásil Rokem Harrachů. Při této příležitosti celá řada partnerů připravuje sérii událostí, které připomenou působení Harrachů v Krkonoších.

26.1.2023 - Harrachové – vznešenost zavazuje. Začal 13. ročník projektu Po stopách šlechtických rodů
HARRACHOV (Národní památkový ústav) - Patřili mezi nejvýznamnější šlechtické rody. Hráli zásadní roli v našich dějinách jako vysocí představitelé státu a církve, ale také jako pokrokoví správci panství. Představit starobylý rod Harrachů a probudit zájem veřejnosti o něj je cílem 13. ročníku projektu Národního památkového ústavu Po stopách šlechtických rodů s podtitulem Harrachové – vznešenost zavazuje.

26.1.2023 - Navyšujeme alokaci v NZÚ Light na tři miliardy korun, první domácnosti už mají peníze na účtech
PRAHA (MŽP ČR) - Program Nová zelená úsporám Light se u seniorů a domácností s nižšími příjmy těší velkému zájmu. Za první dva týdny od spuštění příjmu žádostí jsou vyčerpány dvě třetiny finančních prostředků, kterými program disponuje a Státní fond životního prostředí ČR už proplácí první schválené žádosti. Ministr životního prostředí proto dnes oznámil zdvojnásobení alokace na 3 miliardy korun.

26.1.2023 - Ceny energií na trzích klesají. Cílem MPO je, aby to co nejdříve pocítili koneční zákazníci
PRAHA (MPO ČR) - Ceny energií na světových trzích se postupně vrací na úroveň před zahájením ruské agrese. Odlišné nákupní strategie obchodníků s energiemi ale umožňují jen obtížně předvídat, kdy se pokles cen projeví také u konečných zákazníků. Pro dlouhodobý výhled je důležitý jak pozitivní vývoj vnějších vlivů, tak správné nastavení jasných a transparentních pravidel. O připravovaných opatřeních s cílem podpořit co nejrychlejší pokles cen pravidelně jednají zástupci ministerstva průmyslu a obchodu s obchodníky.

25.1.2023 - Miliony pomohou záchranným stanicím a centrům CITES i farmářům na ochranu stád před vlky. Operační program Životní prostředí vyhlašuje novou výzvu
PRAHA (MŽP ČR) - Ministerstvo životního prostředí (MŽP) dlouhodobě podporuje kvalitní péči o živočichy v záchranných stanicích a centrech pro ohrožené druhy modernizaci záchranných stanic i zemědělce, kteří provádí preventivní opatření na ochranu svých zvířat před útokem šelem jako je vlk, rys nebo medvěd. Na tuto podporu míří první z letošních vyhlášených výzev Operačního programu Životní prostředí (OPŽP) s alokací ve výši 120 milionů korun.

25.1.2023 - Kvalitnější plastový recyklát díky technologii PureCycle
(Procter & Gamble) -

24.1.2023 - Společnost Lenovo se zavazuje k nulovým emisím do roku 2050 s potvrzením od iniciativy Science Based Targets
Praha (Lenovo) -

24.1.2023 - Zlepšení životních podmínek ryb je klíčem k udržitelné akvakultuře, tvrdí nová průkopnická zpráva
(Compassion in World Farming Česko) -

24.1.2023 - Flowerchecker nově umí identifikovat hmyz pomocí umělé inteligence
Brno (FlowerChecker) -

23.1.2023 - Děti Země podaly dvě žaloby proti povolení dálnice D1 u Přerova
(Děti Země) - Nejsou uloženy zmírňující opatření a chybí nová rozptylová studie i s vlivy imisí na zdraví

23.1.2023 - U příležitosti Mezinárodního dne vzdělání míří do škol EKOkalendář
Brno (Ukliďme Česko z.s.) -

23.1.2023 - Krakonošovy zahrádky podpoří projekty na ochranu biodiverzity. Získat grant mohou organizace z Mladoboleslavska, Rychnovska a Vrchlabska
MLADÁ BOLESLAV (Nadační fond Škoda Auto) - Nadační fond ŠKODA AUTO vyhlašuje grantovou výzvu Krakonošovy zahrádky zaměřující se na ochranu přírody a podporu biodiverzity. Zapojit se do ní mohou města, obce nebo příspěvkové organizace z Mladoboleslavska, Rychnovska, Vrchlabska a Jilemnicka. Až do 28. února 2023 mají možnost ucházet se o finanční příspěvek ve výši až 250 000 korun na podporu projektů zabývajících se celkovou obnovou ekosystémů právě na území výše zmíněných regionů.

20.1.2023 - Orel mořský se stal novým obyvatelem rezervace velkých kopytníků u Milovic
Praha (Česká krajina) -

20.1.2023 - Doprajte si teplú vodu zohriatu slnkom zariadeniami z THERMO|SOLARU
Žiar nad Hronom (PAPER LIFE) -

19.1.2023 - Přípravné porosty břízy, jeřábu a olše mají odlišný vliv na růst podsázené jedle
Strnady (Výzkumný ústav lesního hospodářství a myslivosti, v. v. i.) - Jedle bělokorá patří k našim původním dřevinám s nejvyšší produkcí dřeva. Současně je významnou zpevňující i meliorační dřevinou. Zároveň zvyšuje biodiverzitu lesních ekosystémů svou vysokou tolerancí k zástinu. Její význam je tedy ekonomický i ekologický. Lesníci usilující navýšit podíl jedle v našich lesích se v posledních letech potýkají s nedostatkem rovnoměrných srážek a zejména se vznikem rozsáhlých kalamitních holin v důsledku rozpadu smrkových porostů.
Na kalamitních holinách působí extrémní klimatické stresové faktory, jako jsou vysoké a nízké teploty, nerovnoměrná vlhkost, silný sluneční osvit. Vinou vysokých teplot, ale i mrazů zde roste riziko vysušování. Proto jsou podmínky pro přímou výsadbu jedle nepříznivé.
Jednou z možností, jak vnést úspěšně jedli na kalamitní plochy je využití porostů přípravných dřevin a technologie podsadeb v rámci dvoufázové obnovy. Použití pionýrských dřevin na stávajících holinách umožňuje větší časovou a prostorovou variabilitu při vytváření následných porostů s vyšším potenciálem budoucí stability.


18.1.2023 - Neviditelné životní prostředí
(Děti Země) -

18.1.2023 - S kartou za deset, bez karty za dvacet. Lidem platícím hotovostí se život prodražuje
Praha 7 (Iuridicum Remedium, z. s.) - Dvakrát více zaplatí od 1. ledna ve Znojmě lidé, kteří při nákupu lístků na MHD upřednostňují hotovost. Trend vylučování na základě způsobu platby je podle neziskové organizace IuRe na vzestupu a měl by ho změnit zákon.

18.1.2023 - Charita ČR pomáhá za podpory České rozvojové agentury zvýšit příjem farmářů z horských oblastí Gruzie
Praha (Česká rozvojová agentura) - Charita Česká republika pracuje na zlepšení socio-ekonomické situace farmářů v Gruzii již mnoho let. V roce 2022 zahájila projekt financovaný Českou rozvojovou agenturou, který má za cíl zvýšit příjem farmářů dobytka z horských oblastí Gruzie zajištěním dostatečných zdrojů, znalostí a přístupu k trhu. V rámci projektu již vyškolila farmáře a veterináře a vytipovala pozemky pro zavedení praxe rotačního pastvy. Dále plánuje farmářům poskytnout granty na pořízení nezbytného vybavení pro chov skotu.

18.1.2023 - Veřejnost výrazně podpořila divoké koně. Na úklid rezervace darovala přes 170 procent potřebné částky
Praha (Česká krajina) -

18.1.2023 - Veřejné konzultace k revidovaným standardům PEFC ČR
Praha (PEFC ČR) -

17.1.2023 - Sedláci z Asociace mají jasno: Pavel na Hrad!
PRAHA (Asociace soukromého zemědělství ČR) - Členové Předsednictva Asociace soukromého zemědělství ČR jasně podporují ve 2. kole prezidentských voleb generála Petra Pavla:

16.1.2023 - Pasta Oral-B poprvé v recyklovatelné tubě
(Procter & Gamble) -

16.1.2023 - Cirkulární akademie oficiálně zahájila svou činnost. Bude učit firmy, jak aplikovat udržitelnost a cirkulární ekonomiku do svých procesů
Praha (CIRA Advisory) -

13.1.2023 - Nová zelená úsporám Light
Rychnov nad Kněžnou (Stav Agency s.r.o.) -

12.1.2023 - Záchranná stanice Archa v loňském roce ošetřila celkem 1551 zvířat v nouzi a výrazně rozšířila okruh svého působení o nové regiony
LIBEREC (Zoo Liberec) - Pracovníci Záchranné stanice při Zoo Liberec Archa jen za loňský rok přijali do své péče celkem 1551 živočichů a za záchranou zvířat uskutečnili 506 výjezdů. Kromě Liberecka, Jablonecka a Frýdlantska, kde pomáhají dlouhodobě, nově rozšířili svou oblast působení i o Turnovsko, Železnobrodsko a Tanvaldsko.

12.1.2023 - Po roce od získání důvěry plní vláda alespoň částečně své sliby ve většině ekologických témat, má v nich ale zpoždění
PRAHA (Hnutí DUHA, Zelený kruh a Klimatická koalice) - Zítra (13. ledna 2023) uplyne přesně rok od chvíle, kdy vláda Petra Fialy získala se svým programovým prohlášením důvěru Poslanecké sněmovny. Experti a expertky Hnutí DUHA a dalších organizací asociace ekologickým organizací Zelený kruh vyhodnotili, jak vláda první rok plnila body ke zlepšování kvality ovzduší, péči o půdu, zemědělství, ochraně klimatu a modernizaci energetiky. Podrobné hodnocení výsledků je v příloze tiskové zprávy.

12.1.2023 - Plzeňský kraj rozšířil rezervaci velkých kopytníků u Nýřan téměř na dvojnásobek
Praha (Česká krajina) -

11.1.2023 - Koncepce pro boj se suchem: Česká republika má dobru prevenci, opatření vedou k omezení následků sucha a nedostatku vody
PRAHA (MŽP ČR) - S plněním Koncepce ochrany před následky sucha pro území ČR, kterou připravila Mezirezortní komise VODA-SUCHO, se dnes seznámila vláda. Dokument vyhodnocuje pokrok v oblasti strategických cílů, které resorty zemědělství a životního prostředí, ale i průmyslu a obchodu, místního rozvoje a vnitra, postupně naplňovaly ve 41 konkrétních úkolech v období 2017–2022. Komise, která pracuje již osm let, rovněž připravovala průběžné „Poziční zprávy“ o plnění opatření v jednotlivých letech.

11.1.2023 - Za první dva dny si o dotaci v Nové zelené úsporám Light požádalo přes dva tisíce domácností
PRAHA (MŽP ČR) - V pondělí 9. ledna odstartoval program Nová zelená úsporám Light. Díky němu mohou senioři, samoživitelé nebo lidé s hendikepem rychle a bez finančních bariér provést jednoduchá opatření s velkým efektem trvalých úspor energií. Za pouhé dva dny si o dotace řeklo 2 265 domácností, které dohromady žádají více než čtvrtmiliardovou podporu. Převažují žádosti od seniorů především o příspěvek na výměnu oken a dveří. Ministerstvo je připraveno stávající alokaci 1,5 miliardy korun dále navyšovat.

11.1.2023 - Nadace věnovala 3,7 miliónu korun na obnovu přírody
LIBEREC (Nadace Ivana Dejmala pro ochranu přírody) - Nadace Ivana Dejmala pro ochranu přírody pomáhala životnímu prostředí i po celý loňský rok. Zaměřila se na zadržování vody v jizerskohorských rašeliništích, zvyšování biodiverzity lesů na Liberecku, budování tůní u Sedmihorek, ekologickou výchovu dětí, osvětu veřejnosti a mnoho dalších projektů zaměřených na praktická ekologická opatření nebo publikační či výzkumné aktivity. Celkem v roce 2022 podpořila 61 projektů částkou převyšující 3,7 miliónů korun, což je o jeden milion korun více než vloni. „Vážím si všech našich dárců, kteří nám umožňují každým rokem podporovat čím dál tím větší množství projektů a zároveň mě těší, že je zde v našem okolí tolik organizací i lidí, kteří samotné projekty táhnou. Díky této spolupráci je stav naší krajiny zas o něco lepší a pro budoucí generaci trvale udržitelnější,“ říká Ondřej Petrovský, ředitel nadace.

11.1.2023 - Solárne systémy na ohrev vody ako bežná súčasť budov
Žiar nad Hronom (PAPER LIFE) -

10.1.2023 - Je Česko připraveno hostit příští rok světovou konferenci o klimatu? I o tom se mluvilo na včerejší konferenci “Stav ochrany světového klimatu” v Praze
PRAHA (STUŽ a Klimatická koalice) - Celodenní akce s názvem Stav ochrany světového klimatu včera představila českému publiku výsledky poslední klimatické konference OSN COP 27. Ta proběhla v listopadu 2022 v Egyptě. Během veřejně přístupného setkání na Akademii věd vystoupilo s hodnocením klimatické konference 12 řečníků. Většinu tvořili přímí účastníci a účastnice klimatické konference v Egyptě, a to včetně členů české vyjednávací delegace. Tři z vystupujících jsou zároveň bývalými českými ministry životního prostředí.

10.1.2023 - Zoo obohatila svou kolekci chovaných zvířat o nové druhy tropických žab
LIBEREC (Zoo Liberec) - Ve znovuotevřeném pavilonu tropů, který prošel koncem roku drobnou rekonstrukcí, našly domov zcela nové druhy jedovatých žab. Jedná o jihoamerické tropické žabky pralesničky harlekýn a pralesničky barvířské. Čtyři jedinci pralesniček harlekýn obývají nové terárium ve spodní části pavilonu a trojici mláďat pralesniček barvířských mohou návštěvníci spatřit ve velkém paludáriu, které sdílí společně s listovnicemi pestrými.

9.1.2023 - Důchodci a chudé rodiny mohou začít posílat žádosti o peníze na dílčí zateplení domu
PRAHA (Hnutí DUHA) - Ministerstvo životního prostředí dnes zahájilo sběr žádostí o finanční podporu z programu Nová zelená úsporám Light [1], kde mohou lidé v důchodu a domácnosti, pobírající příspěvek na bydlení, získat až 150 000 Kč na dílčí zateplení svého domu. Oproti základnímu programu Nová zelená úsporám je hlavní změna v tom, že stát nabízí pokrytí celkové investice a vyplácí podporu předem, což je nutná podmínka, aby pomoc mohli využít lidé bez úspor. Nyní je potřeba, aby ministerstvo připravilo rozšíření programu i na komplexní energetické renovace a zaměřilo se i na řešení bytových domů s nízkopříjmovými vlastníky bytů či nájemníky.

9.1.2023 - Stane se rok 2023 bodem zlomu pro kultivované maso?
(Compassion in World Farming Česko) -

6.1.2023 - Vědci zmapovali požár v Českém Švýcarsku. Majitelé lesů se z něj musí ponaučit. Pro přírodu ale znamená probíhající obnova velkou šanci
PRAHA (MŽP ČR) - Klimatická změna se propisuje do krajiny i v podobě extrémních teplot, vysychající půdy a schnoucích lesů navíc mnohde oslabených kůrovcovou kalamitou a nebývalých rizik rozsáhlých požárů. Ministerstvo životního prostředí proto na podzim zadalo vědeckou analýzu požáru v Českém Švýcarsku, která má pomoci v předcházení rizik požárů v krajině.

6.1.2023 - Celostátní výbor KDU-ČSL trvá na jmenování Petra Hladíka ministrem životního prostředí
PRAHA (KDU-ČSL) - Celostátní výbor KDU-ČSL nadále podporuje nominaci místopředsedy strany Petra Hladíka na ministra životního prostředí a odmítá rozhodnutí prezidenta Miloše Zemana, které považuje za protiústavní. Do konce mandátu Miloše Zemana bude Petr Hladík zastávat post náměstka na Ministerstvu životního prostředí.

6.1.2023 - Český svaz ochránců přírody vyhlašuje Rok konikleců
PRAHA (ČSOP) - Rok 2023 vyhlásil Český svaz ochránců přírody Rokem konikleců. Chce jím upozornit nejen na tyto krásné jarní květiny, ale i na ohrožení a ochranu lokalit, kde rostou, tedy hlavně stepí a lesostepí.

5.1.2023 - Správa KRNAP v roce 2022 vykoupila pozemky za 3,3 milionu korun
VRCHLABÍ (Správa KRNAP) - Správa Krkonošského národního parku ve spolupráci s Ministerstvem životního prostředí v roce 2022 vykoupila do státního vlastnictví, příslušnosti hospodaření pro Správu Krkonošského národního parku, některé pozemky, které se nacházejí na území národního parku a jeho ochranného pásma. Předmětné výkupy pozemků byly hrazeny prostřednictvím Národního programu životního prostředí Státního fondu životního prostředí České republiky v celkové výši 3 289 850 Kč za rok 2022.

4.1.2023 - Ochrana klimatu, živé přírody, vzácných surovin a historicky nejvíce peněz na zelenou modernizaci. České předsednictví splnilo své priority v oblasti životního prostředí
PRAHA (MŽP ČR) - Během českého předsednictví v Radě Evropské unie se podařilo vytvořit nový Sociální klimatický fond, který pomůže domácnostem při přechodu na moderní energetiku. Do České republiky poputuje celkem 1,2 bilionu korun. Nastavila se také přísnější pravidla pro trh s emisními povolenkami nebo pro používání a recyklaci baterií. A dosaženo bylo také ambiciózní mezinárodní dohody na ochranu živé přírody. To je jen krátký výčet úspěchů šesti měsíců českého předsednictví v Radě EU v oblasti životního prostředí.

4.1.2023 - Vánoční stromky: Kam je vyhodit a jak je správně zlikvidovat
Brno (Ukliďme Česko z.s.) - Vánoční svátky jsou za námi a mnoho lidí se ptá, co s použitým vánočním stromkem. Plastové stromky lze snadno uložit do sklepa nebo do komory, ale co s rostlými stromky, které už posloužily svému účelu? Podle tradice by měl být vánoční stromeček odstrojený do první neděle po svátku Tří králů, ale mnoho domácností to udělá dříve. Jak tedy správně naložit s vánočním stromkem?

3.1.2023 - České předsednictví v Radě EU skončilo, vláda představila úspěchy
PRAHA (Úřad Vlády ČR) - Premiér Petr Fiala a ministr pro evropské záležitosti Mikuláš Bek vystoupili v úterý 3. ledna 2023 na tiskové konferenci k ukončení druhého českého předsednictví v Radě EU, které probíhalo v druhé polovině roku 2022. Zhodnotili naplňování priorit, které si Česká republika pro své předsednictví vytyčila a zdůraznili ty nejvýraznější úspěchy se zásadním mezinárodním i domácím dopadem. Ředitelka Odboru pro předsednictví ČR v Radě EU Alice Krutilová pak představila veřejnosti organizační, logistické a komunikační aspekty českého předsednictví.

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 911 | Další