ecomonitor.cz
verze pro tisk
23.9.2022 - Začala stavba obchvatu Jaroměře
JAROMĚŘ (Královéhradecký kraj) - Ředitelství silnic a dálnic zahájilo stavbu obchvatu Jaroměře. Budoucí přeložka silnice I/33 naváže na dálnici D11 a uleví tak městu a dalším obcím na této frekventované trase. Obchvat bude dlouhý 6,6 kilometru a vyjde na více jak 688 milionů korun. Termín dokončení ŘSD plánuje na rok 2024.

22.9.2022 - Odstřel vlků patří mezi nejméně účinné metody ochrany stád
OLOMOUC (Hnutí DUHA) - V pondělí protestovala v Náchodě skupina farmářů z Broumovska za možnost odstřelu vlků. Také my vnímáme škody na hospodářských zvířatech jako problém. Rozumíme tomu, že mimo jiné snižují tyto konflikty i míru tolerance některých lidí vůči vlkům. Občasný odstřel vlků, který někteří farmáři navrhují, ale patří mezi nejméně účinné metody ochrany stád. Jednak může vést k narušení struktury smečky a problémy tak mohou ještě více eskalovat. Navíc prázdné teritorium by po nějaké době obsadila smečka nová a v případě, že by opět narazila na snadný zdroj potravy v podobě nedostatečně chráněných ovcí, celý scénář by se mohl opakovat. Naopak účinným, přestože ne vždy 100% řešením, je zabezpečení chovu tak, aby vlci neriskovali zranění, bolest nebo přílišnou energii na jeho překonání. Z toho důvodu dlouhodobě nabízíme chovatelům různé druhy pomoci, ať už ve formě konzultací, poskytování informací z monitoringu šelem, zjišťování příčin útoku nebo administrace dotací na preventivní zabezpečení stád.

22.9.2022 - Úspory při vytápění i svícení, Ministerstvo zemědělství šetří energiemi ve svých budovách
PRAHA (MZe ČR) - Až o 10 procent nižší spotřebu energií potřebných pro vytápění a ohřev vody v budově Ministerstva zemědělství (MZe) v Praze na Těšnově by měla přinést opatření, která resort v těchto dnech zavádí. Jde například o postupnou výměnu termostatických hlavic u radiátorů nebo prodloužení tlumeného vytápění budovy. Spotřeba elektřiny klesne také díky výměně vybraných zářivkových světel za LED světla.

22.9.2022 - Vernisáž výstavy Zaostřeno na Jizerky
LIBEREC (Nadace Ivana Dejmala pro ochranu přírody) - V úterý 27. září proběhne od 17 hodin v tropické zahradě libereckého Centra Babylon vernisáž výstavy Zaostřeno na Jizerky. Návštěvníkům se představí soubor 35 fotografií Jizerských hor, které vybrala odborná porota z těch, které dorazily do fotosoutěže. Tu vyhlásila Nadace Ivana Dejmala pro ochranu přírody počátkem března. Jeden snímek vzešel i z internetového hlasování široké veřejnosti na stránkách Libereckého deníku. Představí se také zcela nový benefiční kalendář Zaostřeno na Jizerky 2023 sestavený z těch nejkrásnějších vystavených snímků. Výtěžek z jeho prodeje poputuje na výsadby druhově rozmanitých lesů na Liberecku. Vstup na vernisáž je zdarma a chodí se přes hotelovou recepci z ulice Košická. Připraveno bude i malé občerstvení. Výstava bude v Centru Babylon k vidění až do 30.10. v Královské zahradě u hlavního vchodu.

22.9.2022 - Ministryně Hubáčková: Otvíráme Modernizační fond domácnostem, prioritou jsou nízkopříjmové. Na úspory energií je připraveno 55 miliard korun
PRAHA (MŽP ČR a SFŽP ČR) - Další finanční pomoc, která zmírní dopad vysokých cen energií na rozpočty domácností, představila ve spolupráci se Státním fondem životního prostředí ČR ministryně životního prostředí Anna Hubáčková. Modernizační fond nově pomůže přímo domácnostem se snižováním spotřeby energií díky 55 miliardám, které se budou rozdělovat přes program Nová zelená úsporám. Ten se ještě více zjednoduší a otevře širšímu okruhu domácností. Nabídne i peníze na částečné renovace, které mohou domácnosti provádět svépomocí a od příštího roku i dotace na výměnu plynových kotlů za obnovitelné zdroje.

22.9.2022 - Za záchranu divokých koní a ohrožených motýlů zaplatil zakladatel unikátní rezervace zničeným zdravím
Praha (Česká krajina) -

22.9.2022 - Čtyři projekty z Prahy usilují o vítězství v soutěži Adapterra Awards
PRAHA (Hl. město Praha) - Sucho, přehřívání měst i přívalové srážky letos potrápily značnou část naší republiky a do budoucna se pravděpodobně budou objevovat častěji. Existují ale místa, kde jsou na podobné projevy počasí připraveni. Čtyři takové projekty z Prahy se právě snaží získat hlasy veřejnosti v celostátní soutěži Adapterra Awards 2022. Získat Cenu sympatie může residence Sakura, Čelakovského sady u Národního muzea, budova školy v ulici Českobrodská nebo nová radnice Prahy 12. Široká veřejnost má příležitost hlasovat až do 15. října 2022 na webu Adapterra Awards. Soutěž pořádá Nadace Partnerství a Integra Consulting pod záštitou Ministerstva životního prostředí ČR a s podporou hlavního města Prahy.

22.9.2022 - Biometan je budoucností českého plynárenství
Praha (Prodeval CE s.r.o.) - O biometanu se toho namluvilo mnoho. Pak se o biometanu mlčelo, aby se opět dostal do centra pozornosti - když ne laické veřejnosti, tak jistě odborné.

21.9.2022 - Listnáčů se sází stále více. Jejich podíl při osazování nových lesů roste
PRAHA (MZe ČR) - Výsadba listnatých stromů v Česku roste. Loni bylo obnoveno téměř 50 tisíc hektarů, což je nejvyšší hodnota v novodobé historii České republiky. Druhová skladba tuzemských lesů se neustále mění a trvale narůstá podíl lesů smíšených a s převahou listnatých stromů. Podíl listnáčů v lesích se mezi lety 2000 a 2021 zvýšil z 22,3 na 28,7 procent. Uvádí to Zpráva o stavu lesa a lesního hospodářství České republiky v roce 2021, kterou dnes projedná vláda.

21.9.2022 - Liberecký kraj nakoupí elektromobily pro své příspěvkové organizace. Evropská unie mu pomůže
LIBEREC (Liberecký kraj) - Obohatit vozový park svých příspěvkových organizací o vozidla na elektrický pohon plánuje v nejbližších dvou letech Liberecký kraj. Chystá projekt, který by za podpory Evropské unie měl rozšířit řady vozů o 34 elektromobilů. Získají je školy, sociální organizace, zdravotníci i samotný krajský úřad.

21.9.2022 - Jde to i bez korupce, chtěl ukázat novinář. Přišel o celoživotní úspory a skončil se statisícovými dluhy
Praha (Česká krajina) -

21.9.2022 - Kraj podpoří více než třemi miliony korun ročně environmentální projekty na česko-polském pomezí
LIBEREC (Liberecký kraj) - Celkem 125.000 eur ročně po dobu 23 let bude posílat Liberecký kraj Euroregionu Nisa, správci Fondu malých projektů Turów. Jedná se o příspěvek na financování projektů v oblasti životního prostředí. Rada také včera schválila jmenný seznam členů Hodnotící komise Fondu malých projektů Turów za Liberecký kraj. Příspěvek ještě musí odsouhlasit krajské zastupitelstvo.

21.9.2022 - Jak na snižování energetické náročnosti domu
(TRUMPETER S R.O.) -

20.9.2022 - Senátorky a senátoři za KDU-ČSL podpořili v Senátu snížení spotřební daně na naftu a zastropování ceny elektřiny a plynu
PRAHA (KDU-ČSL) - Senát dnes schválil možnost vlády zastropovat ceny elektřiny a plynu. Cena silové elektřiny bude nově omezená maximální částkou 6 korun včetně DPH a plyn cenou 3 koruny včetně daně z přidané hodiny za kilowatthodinu. Zároveň bylo schválené pokračování snížené sazby na motorovou naftu o 1,50 Kč na 1 litr až do konce roku 2023. Snížení daně mělo původně platit pouze do 30. září 2022 jako dočasná úleva pro řidiče od vysokých cen pohonných hmot zapříčiněných rostoucími cenami ropy a paliv na světových trzích v důsledku ruské agrese na Ukrajině.

20.9.2022 - Nepodílejte se na greenwashingové konferenci Green Deal Summit, vyzvala dnes Klimatická koalice vládu a další instituce
PRAHA (Klimatická koalice) - V otevřeném dopise [1] jsme dnes jako Klimatická koalice vyzvali vládu a další veřejné instituce, aby odvolali svou účast na konferenci Green Deal Summit, [2] která proběhne 26. září 2022 v Praze. Hlavním partnerem této konference je firma Shell, jedna z největších fosilních korporací na světě. Účast a spolupráce na této akci tak napomáhá legitimizovat strategii fosilních firem a vytváří dojem, že tyto firmy jsou součástí řešení klimatické krize. Je to ale přesně naopak. Právě fosilní korporace včetně firmy Shell jsou příčinou klimatické krize a snaží se brzdit její řešení.

20.9.2022 - Děsivá devastace lesů v NP Šumava. Správa parku zastavila těžbu a vyšetřuje viníky
KAŠPERSKÉ HORY (Hnutí DUHA, Šumava domovem, Česká společnost ornitologická, Okrašlovací spolek Zdíkovska) - Hospodaření Kašperskohorských městských lesů, s. r. o. v lesích, které patří městu, po sobě v srpnu zanechalo zničený Pěnivý potok pod Zhůřím a jeho přítoky – místy narovnaný, zavezený kamením, zatrubněný či zaházený kládami – a to v bývalé první zóně Národního parku Šumava. Obrovské holiny, erozní rýhy, vyježděné koleje hluboké místy i více než jeden metr – v součtu v délce 3,7 km a na ploše 16 tisíc m2. Lesní půda rozježděná těžkou technikou. Z fotografické a videodokumentace je patrné, že vyvážecí soupravy naložené dřevem zapadaly až po podvozky, místy vyhrnovaly lesní půdu do svahů a následně došlo k masivnímu splachu lesní půdy.

20.9.2022 - Výhrůžky, útoky, vydírání. Světoznámá rezervace divokých koní čelí celé roky likvidačním tlakům
Praha (Česká krajina) -

20.9.2022 - Kraj poskytne na oblast životního prostředí tři miliony korun
HRADEC KRÁLOVÉ (Královéhradecký kraj) - Kraj hodlá v rámci pěti dotačních titulů pro oblast životního prostředí a zemědělství rozdělit zhruba tři miliony korun. O podporu bude možné žádat od 5. prosince 2022 do 6. ledna 2023. Dotační programy schválilo krajské zastupitelstvo.

20.9.2022 - Bartoš: Máme další zjednodušení staveb solárních panelů
PRAHA (MMR ČR) - Ministerstvo pro místní rozvoj přichází s dalším zjednodušením stavby solárních panelů, které mohou přispět k řešení energetické krize. Nově bude možné instalovat solární panely pro výrobu elektřiny (FVE) do součásti stavby v zastavěném i nezastavěném území do výkonu 50kW.

20.9.2022 - Dva roky od otravy Bečvy: mnozí na ni už zapomněli
VSETÍN (Strana zelených) - Dnes jsou to dva roky od otravy řeky Bečvy. Náš spolupředseda Michal Berg, který přímo na Valašsku u Bečvy žije, komentuje současný stav této kauzy: „Před minulými volbami se mnozí politici nechali slyšet, jak moc jim na Bečvě záleží. Od té doby ale také na naši řeku mnozí zapomněli. Návrhy zákonů, které by měly podobným haváriím předcházet, parlament stále neschválil, a ty nejzásadnější změny, které by měly zajistit, že každý kdo něco otráví nebo zničí, zaplatí plnou hodnotu ekologické újmy, se ani neplánují zavést.

20.9.2022 - Senátoři ODS a TOP 09 podpoří zastropování cen energií
PRAHA (ODS) - Hlavním bodem dnešního jednání Senátu je novela energetického zákona, která obsahuje mimo jiné zastropování cen energií. Senátoři z klubu ODS a TOP 09 tuto novelu podpoří.

19.9.2022 - Piráti představili 18 zákonů a 5 velkých investic pro Prahu
PRAHA (Česká pirátská strana) - Nejeden problém v Praze stojí na zastaralých zákonech zaprášených prachem, kterým se roky nikdo nevěnoval. I přestože má Praha možnost uplatnit zákonodárnou iniciativu a často doporučení na revize platných zákonů do sněmovny předkládá. Dosud ale nenachází u poslanců v těchto záležitostech dostatečnou podporu. Přitom díky malým úpravám jde třeba rychle odklidit koloběžky z chodníků nebo zmírnit dopady sdíleného ubytování na Pražany. Piráti proto představili 18 zákonů, u kterých by mělo dojít ke změnám tak, aby se Praha mohla stát plnohodnotnou metropolí 21. století.

19.9.2022 - Úklid Krkonoš přinesl překvapení
VRCHLABÍ (Správa KRNAP) - Na tři stovky pracovníků Správy KRNAP, polského KPN a desítky dobrovolníků v pátek a sobotu vyrazily na turistické cesty vedoucí Krkonošemi s cílem vysbírat pohozené odpadky. Všechny skupiny sběračů se shodují na tom, že při letošním podzimním úklidu se sesbíralo rekordně nejméně odpadků. Celkový odhad je 2,5 tuny.

19.9.2022 - Staňte se netopýřími výzkumníky! Batůžek s vybavením pro večerní pozorování je nově k zapůjčení v Třeboňské záchranné stanici.
Praha, Třeboň (Společná tisková zpráva České společnosti pro ochranu netopýrů (ČESON) a Třeboňské záchranné stanice) -

19.9.2022 - Rozkvetlá louka místo pole. Úhor na okraji rezervace divokých koní oživují semena z pestrých porostů v okolí
Praha (Česká krajina) -

19.9.2022 - Rozvoj elektromobility pokračuje, radní schválili rozvoj nabíjecích stanic
PRAHA (Hl. město Praha) - Pražští radní na pondělním zasedání určili směr rozvoje elektromobility v české metropoli. Určili způsob, jakým se vybudují nabíjecí stanice pro elektromobily. Městskou společnost Operátor ICT (OICT) pověřili doplněním podkladů pro variantu koncese a zajištěním přípravy zadávací dokumentace, na jejímž základě bude vybrán koncesionář. Ten následně na území hl. m. Prahy zajistí vybudování nabíječek a související infrastruktury pro rezidenty. Cílem je zprovoznit 750 nabíječek do roku 2025 a do roku 2030 mít 4 500 stanic.

19.9.2022 - Hlavní město pokračuje v přípravách na stavbu parkovacího domu u stanice metra Zličín
PRAHA (Hl. město Praha) - Radní hl. m. Prahy na pondělním zasedání schválili pokračování v záměru výstavby parkovacího domu P+R Metropole Zličín a uzavření Head of Terms se společností CGI Metropole, s.r.o. Nyní se budou řešit konkrétní kroky se zmíněnou společností, které mají za cíl přiblížit parkovací dům výstavbě. V plánu je zde vybudovat parkoviště až pro 2 000 vozidel, přičemž hlavní město by mělo k dispozici 1 400 míst a 550 dalších by pak sloužilo pro obchodní centrum.

19.9.2022 - Popůvky budou mít ekologičtější odpadové hospodářství
Brno (meneodpadu.cz ) -

19.9.2022 - DPP ve spolupráci s hl. m. Prahou a Člověkem v tísni věnuje na Ukrajinu 20 tramvají a 2 autobusy
PRAHA (Hl. město Praha) - Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) ve spolupráci s hl. m. Prahou a prostřednictvím neziskové organizace Člověk v tísni daruje na Ukrajinu celkem 20 tramvají a 2 autobusy. Příjemcem pomoci je charkovský městský dopravní podnik. Všechna darovaná vozidla jsou provozuschopná, tramvaje budou sloužit ve veřejné dopravě v Charkově, autobusy v západoukrajinském městě Chmelnický. První tramvaje by na Ukrajinu měly zamířit v nejbližších dnech či týdnech.

17.9.2022 - Pracovní listy Senzory do škol pomohou nejen s RVP Informatiky
Praha (Senzorvzduchu, z.s.) -

16.9.2022 - Ministři zemědělství v Praze: EU musí posílit potravinové zabezpečení, zlepšit udržitelnost zemědělství a podpořit využití moderních technik
PRAHA (MZe ČR) - Potravinové zabezpečení a role evropského zemědělství a potravinářství v udržitelné globální produkci potravin byly hlavními tématy dnešního neformálního zasedání ministrů zemědělství Evropské unie v Praze. Ministři se shodli, že EU musí nyní postupovat koordinovaně a co nejvíce podpořit udržitelné zvýšení zemědělské produkce a urychlit využití moderních technik v zemědělství. Zasedání předsedal ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) a zúčastnili se také komisař pro zemědělství Janusz Wojciechowski, zástupci nevládních organizací, Evropského parlamentu, akademici a ministři zemědělství Ukrajiny, Gruzie a Moldavska.

16.9.2022 - Poslední část dostavby Městského okruhu opět o krok blíže
PRAHA (Hl. město Praha) - Stavba zbývajícího desetikilometrového úseku Městského okruhu spojujícího Pelc-Tyrolku a Jižní spojku má hotovou a odevzdanou dokumentaci pro územní rozhodnutí. Praha by tak do pěti let mohla začít stavět poslední část okruhu, který povede primárně pod zemí.

16.9.2022 - Koalice SPOLU a Piráti a Starostové: Zastropování cen energií je dalším krokem ke komplexní pomoci občanům
PRAHA (Koalice Spolu, Piráti a STAN) - Poslanci vládní koalice se před začátkem dnešního jednání vyjádřili k vládnímu návrhu novely energetického zákona k zastropování cen energií. Jde o další ze sady opatření, která mají za cíl pomoci občanům překonat současnou náročnou situaci, stejně jako dřívější pomoc ve formě příspěvku na dítě ve výši 5 tisíc korun či navýšení příspěvku na bydlení.

16.9.2022 - Praha spustila nový web ke správě a rozvoji zeleně v metropoli
PRAHA (Hl. město Praha) - Stromy v ulicích jsou jedním z klíčových nástrojů, jak zlepšit ovzduší i mikroklima ve městě. Z důvodu změn klimatu jsou potřebná zdravá uliční stromořadí více než kdy dříve, jak dokazují nejen letošní horké a suché dny. Současně však náročnější klimatické podmínky představují mnohem větší zátěž pro městskou zeleň, která vyžaduje zvýšenou péči. To je výzva pro Technickou správu komunikací (TSK), která má ve správě prakticky veškerá stromořadí podél cest v Praze, dále též travnaté pásy, keřové porosty i trvalkové či letničkové záhony. Nové webové stránky www.zelenvpraze.cz představují činnost TSK v této oblasti, zodpovídají na časté dotazy občanů a také vyvracejí mýty spojené se správou a údržbou zeleně.

16.9.2022 - Konec ničení lesů. Europoslanci schválili přelomová pravidla, která pomůžou přírodě
ŠTRASBURK (Česká pirátská strana) - Na evropském trhu se nebudou smět prodávat výrobky, které prokazatelně přispívají k odlesňování. Nové nařízení schválili europoslanci. Podle návrhu budou muset výrobci dokládat, že jejich produkty nejsou spojené s ničením lesů. Evropská unie je zodpovědná za zhruba 16 % celosvětového odlesňování, které často vede k porušování lidských práv místních a domorodých obyvatel a přispívá k masivní ztrátě biologické rozmanitosti.

16.9.2022 - Komentář Dany Balcarové: Plány a strategie nestačí, s klimatickou změnou musíme bojovat na všech úrovních politiky, i v Senátu
PRAHA (Česká pirátská strana) - V tomto týdnu, tedy od 12. do 18. září, probíhá napříč celou Českou republikou akce Týden pro klima. Na probíhající klimatickou změnu se upozorňuje již roky, ale reálně jsme jako společnost neudělali dost. Dosavadní úsilí ještě k tomu narušila energetická krize posílená invazí Putina na Ukrajinu. Některé věci jako jednotlivci ovlivnit nemůžeme, pořád máme ale dost velký prostor k tomu, abychom zlepšovali věci v našem bezprostředním okolí. Setkávám se s řadou občanů, kteří pomáhají ve svém okolí, jednám se zástupci organizací, které mají pozitivní vliv na naši přírodu a vím, jak veškeré tyto aktivity propojit na úrovni obcí a krajů a jak tyto změny iniciovat i legislativně. V tom chci navázat na práci, kterou jsem započala už v roce 2017 jako poslankyně a předsedkyně Výboru pro životní prostředí v letech 2017-2021. Nestačí jen plány a strategie. Konkrétní opatření musíme realizovat.

16.9.2022 - Radegast daruje stovky zavlažovacích vaků do „nejsušších“ míst Česka
Rakovník (Pivovar Radegast, Plzeňský Prazdroj) -

16.9.2022 - Záběry divokých koní a dalších kopytníků z milovické rezervace už vidělo přes 9 milionů lidí na celém světě
Praha (Česká krajina) -

16.9.2022 - Hlavní město představilo novinky k parkování a nové monitorovací vozidlo
PRAHA (Hl. město Praha) - Hlavní město společně s Technickou správou komunikací (TSK) představilo Pražanům a návštěvníkům metropole nové informační webové stránky pro parkující a nový parkovací portál pro správu parkovacích oprávnění - https://parking.praha.eu. Postupně nahradí starší a uživatelsky již nepříliš přívětivé stránky parkujvklidu.cz.

16.9.2022 - Termín podání přihlášek do soutěže BASF Innovation Hub je prodloužen do 30. září 2022
Praha (BASF) -

15.9.2022 - Ekoznačka EU slaví 30 let a v listopadu startuje propagační kampaň
PRAHA (MŽP ČR) - Během odborné konference Životní prostředí – prostředí pro život, kterou pořádá Česká informační agentura životního prostředí (CENIA), se odstartovala oslava 30. let Ekoznačky EU. Oslava je netradiční svou formou, a to putovním stánkem „Shrowroom on wheels“, který můžete v příštích dnech potkat na různých místech v Praze. Showroom je jakýmsi předskokanem větší marketingové kampaně na podporu ekoznačení v České republice.

15.9.2022 - Podél magistrály vznikne nová lávka. Propojí Kačerov a Roztyly
PRAHA (Hl. město Praha) - Nový most pro pěší a cyklisty s pracovním názvem Bike Snake zásadním způsobem zlepší pěší a cyklistickou prostupnost územím, které je dnes možné překonat pouze autem nebo metrem. Napraví se tím historická chyba, kvůli které jsou sídliště Spořilov a celé Jižní Město odtrženy od centra města.

15.9.2022 - Praha má novou moderní třídicí linku na plastový a kovový odpad. Zvýší tak možnosti recyklace a využití odpadů
PRAHA (Hl. město Praha) - Městská společnost Pražské služby dnes představila novou moderní třídicí linku, která vznikla jako součást třídicího centra v Chrášťanech u Prahy. Linka si poradí s různými druhy plastů, kovovými obaly, nápojovými kartony i s nežádoucími příměsemi. Hlavní město tak zvýší podíl vytříděných materiálů předaných k recyklaci a využije i zbytkový plastový odpad. Jedná se tak o další krok v naplňování strategie cirkulární ekonomiky města, jejímž cílem je znovuvyužití odpadů jako zdroje. Linka je zároveň nezbytná pro zavedení multikomoditního sběru odpadů na území Prahy. Stála přibližně 100 milionů korun.

14.9.2022 - Fit For 55 je o krok blíž k přijetí, cíle pro obnovitelné zdroje a energetické úspory ale zaostávají za vývojem energetické i klimatické krize
PRAHA (Klimatická koalice) - Vyšší cíle EU pro rok 2030 v oblasti energetických úspor a obnovitelných zdrojů, které dnes odhlasoval Evropský parlament, kulhají za vývojem energetické i klimatické krize. Europarlament schválil svou pozici ke Směrnici o obnovitelných zdrojích energie (RED, “Renewable Energy Directive”) a ke Směrnici o energetické účinnosti (EED, “Energy Efficiency Directive”). Schválení těchto částí balíku Fit For 55 je důležitým krokem směrem k lepší ochraně klimatu. Europoslanci a europoslankyně posílají směrnice do dalších vyjednávání (trialogu) v silnější podobě, než kterou navrhla Evropská komise či Rada EU. Ani Parlamentem navržené cíle ale nedostačují k plnění Pařížské dohody (cíle udržet oteplení co nejblíže hranici 1,5 °C) ze strany EU.

14.9.2022 - Přehrážky – cesta, jak zadržet vodu v krajině
VRCHLABÍ (Správa KRNAP) - Téma mokřadů a jejich významu v krajině nabylo v poslední době na aktuálnosti, a to zejména ve spojení s probíhající změnou klimatu. Zachování nebo obnova ploch mokřadů v krajině má své opodstatnění. Jejich význam nespočívá pouze v zadržování vody a snižování rychlého odtoku z krajiny v době maximálních průtoků, výraznou měrou také pomáhají regulovat místní klima a pozitivně ovlivňují cyklus uhlíku (proces jeho ukládaní). Mokřadní ekosystémy výrazně zvyšují strukturovanost přírodního prostředí. Vznikají nové plochy, na kterých žije řada specializovaných druhů flóry a fauny, což přispívá k udržování biodiverzity v krajině. Ze všech těchto důvodů Správa KRNAP v posledních letech intenzivně buduje přepážky, které udrží vodu v krajině.

14.9.2022 - Hostem Noci literatury bude v Chrudimi Ivan Kraus
Chrudim (Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi) - Ve středu 21. září 2022 od 18 hodin bude Chrudim již podeváté hostit Noc literatury. Na akci spolupořádané Městskou knihovnou Chrudim, Muzeem loutkářských kultur v Chrudimi a kavárnou Mlsný pecivál přečte ukázky z českých překladů současné evropské prózy spisovatel a publicista Ivan Kraus.

14.9.2022 - Ministryně Hubáčková: Chytání dešťovky a protipovodňová opatření podpoříme dvěma a půl miliardami
PRAHA (MŽP ČR) - S deštěm a srážkami je v době výkyvů teplot a nestálého počasí třeba velmi cíleně hospodařit. Na jedné straně chránit životy a majetek před ničivými přívaly deště, na druhé straně srážkovou vodu maximálně využívat. Proto právě startují nové evropské dotace z Operačního programu Životní prostředí. Žádosti mohou obce podávat do konce října příštího roku. Je to pro ně velmi výhodné, dotace jdou v některých případech až do výše 100 %.

14.9.2022 - Praha má novou lávku pro pěší a cyklisty v ulici Ke Kříži v Uhříněvsi
PRAHA (Hl. město Praha) - V ulici ke Kříži byla ve středu 14. září 2022 za přítomnosti představitelů hlavního města a zástupců městské části Praha 22 uvedena do provozu nová lávka. Sloužit bude pěším i cyklistům, aby už nemuseli překonávat sedmimetrový zářez, ve kterém leží silniční spojka mezi ulicemi Přátelství a K Dálnici, pomocí dvou schodišť a frekventovaného přechodu.

14.9.2022 - Air Products a Gunvor Group společně vybudují terminál pro dovoz zeleného vodíku do Evropy
Praha (Air Products) -

14.9.2022 - Štvanická lávka roste, první betonové segmenty už jsou usazeny
PRAHA (Hl. město Praha) - Práce na stavbě Štvanické lávky, která po dokončení propojí přes stejnojmenný ostrov čtvrti Karlín a Holešovice, pokračují na zemi, nad zemí i ve vodě. Ve Vltavě stojí připravené pilíře a část podpěrné konstrukce, na Štvanici už se ukládají první hotové segmenty budoucího mostu. Téměř 300 metrů dlouhá lávka pro pěší a cyklisty, jejíž podobu navrhli v roce 2018 vítězové mezinárodní architektonické soutěže Petr Tej a Marek Blank, bude dokončena počátkem příštího roku. Investorem je hlavní město Praha.

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 904 | Další

Online diskuse
23.9.2022 - Začala stavba obchvatu Jaroměře
JAROMĚŘ (Královéhradecký kraj) - Ředitelství silnic a dálnic zahájilo stavbu obchvatu Jaroměře. Budoucí přeložka silnice I/33 naváže na dálnici D11 a uleví tak městu a dalším obcím na této frekventované trase. Obchvat bude dlouhý 6,6 kilometru a vyjde na více jak 688 milionů korun. Termín dokončení ŘSD plánuje na rok 2024.

22.9.2022 - Odstřel vlků patří mezi nejméně účinné metody ochrany stád
OLOMOUC (Hnutí DUHA) - V pondělí protestovala v Náchodě skupina farmářů z Broumovska za možnost odstřelu vlků. Také my vnímáme škody na hospodářských zvířatech jako problém. Rozumíme tomu, že mimo jiné snižují tyto konflikty i míru tolerance některých lidí vůči vlkům. Občasný odstřel vlků, který někteří farmáři navrhují, ale patří mezi nejméně účinné metody ochrany stád. Jednak může vést k narušení struktury smečky a problémy tak mohou ještě více eskalovat. Navíc prázdné teritorium by po nějaké době obsadila smečka nová a v případě, že by opět narazila na snadný zdroj potravy v podobě nedostatečně chráněných ovcí, celý scénář by se mohl opakovat. Naopak účinným, přestože ne vždy 100% řešením, je zabezpečení chovu tak, aby vlci neriskovali zranění, bolest nebo přílišnou energii na jeho překonání. Z toho důvodu dlouhodobě nabízíme chovatelům různé druhy pomoci, ať už ve formě konzultací, poskytování informací z monitoringu šelem, zjišťování příčin útoku nebo administrace dotací na preventivní zabezpečení stád.

22.9.2022 - Úspory při vytápění i svícení, Ministerstvo zemědělství šetří energiemi ve svých budovách
PRAHA (MZe ČR) - Až o 10 procent nižší spotřebu energií potřebných pro vytápění a ohřev vody v budově Ministerstva zemědělství (MZe) v Praze na Těšnově by měla přinést opatření, která resort v těchto dnech zavádí. Jde například o postupnou výměnu termostatických hlavic u radiátorů nebo prodloužení tlumeného vytápění budovy. Spotřeba elektřiny klesne také díky výměně vybraných zářivkových světel za LED světla.

22.9.2022 - Vernisáž výstavy Zaostřeno na Jizerky
LIBEREC (Nadace Ivana Dejmala pro ochranu přírody) - V úterý 27. září proběhne od 17 hodin v tropické zahradě libereckého Centra Babylon vernisáž výstavy Zaostřeno na Jizerky. Návštěvníkům se představí soubor 35 fotografií Jizerských hor, které vybrala odborná porota z těch, které dorazily do fotosoutěže. Tu vyhlásila Nadace Ivana Dejmala pro ochranu přírody počátkem března. Jeden snímek vzešel i z internetového hlasování široké veřejnosti na stránkách Libereckého deníku. Představí se také zcela nový benefiční kalendář Zaostřeno na Jizerky 2023 sestavený z těch nejkrásnějších vystavených snímků. Výtěžek z jeho prodeje poputuje na výsadby druhově rozmanitých lesů na Liberecku. Vstup na vernisáž je zdarma a chodí se přes hotelovou recepci z ulice Košická. Připraveno bude i malé občerstvení. Výstava bude v Centru Babylon k vidění až do 30.10. v Královské zahradě u hlavního vchodu.

22.9.2022 - Ministryně Hubáčková: Otvíráme Modernizační fond domácnostem, prioritou jsou nízkopříjmové. Na úspory energií je připraveno 55 miliard korun
PRAHA (MŽP ČR a SFŽP ČR) - Další finanční pomoc, která zmírní dopad vysokých cen energií na rozpočty domácností, představila ve spolupráci se Státním fondem životního prostředí ČR ministryně životního prostředí Anna Hubáčková. Modernizační fond nově pomůže přímo domácnostem se snižováním spotřeby energií díky 55 miliardám, které se budou rozdělovat přes program Nová zelená úsporám. Ten se ještě více zjednoduší a otevře širšímu okruhu domácností. Nabídne i peníze na částečné renovace, které mohou domácnosti provádět svépomocí a od příštího roku i dotace na výměnu plynových kotlů za obnovitelné zdroje.

22.9.2022 - Za záchranu divokých koní a ohrožených motýlů zaplatil zakladatel unikátní rezervace zničeným zdravím
Praha (Česká krajina) -

22.9.2022 - Čtyři projekty z Prahy usilují o vítězství v soutěži Adapterra Awards
PRAHA (Hl. město Praha) - Sucho, přehřívání měst i přívalové srážky letos potrápily značnou část naší republiky a do budoucna se pravděpodobně budou objevovat častěji. Existují ale místa, kde jsou na podobné projevy počasí připraveni. Čtyři takové projekty z Prahy se právě snaží získat hlasy veřejnosti v celostátní soutěži Adapterra Awards 2022. Získat Cenu sympatie může residence Sakura, Čelakovského sady u Národního muzea, budova školy v ulici Českobrodská nebo nová radnice Prahy 12. Široká veřejnost má příležitost hlasovat až do 15. října 2022 na webu Adapterra Awards. Soutěž pořádá Nadace Partnerství a Integra Consulting pod záštitou Ministerstva životního prostředí ČR a s podporou hlavního města Prahy.

22.9.2022 - Biometan je budoucností českého plynárenství
Praha (Prodeval CE s.r.o.) - O biometanu se toho namluvilo mnoho. Pak se o biometanu mlčelo, aby se opět dostal do centra pozornosti - když ne laické veřejnosti, tak jistě odborné.

21.9.2022 - Listnáčů se sází stále více. Jejich podíl při osazování nových lesů roste
PRAHA (MZe ČR) - Výsadba listnatých stromů v Česku roste. Loni bylo obnoveno téměř 50 tisíc hektarů, což je nejvyšší hodnota v novodobé historii České republiky. Druhová skladba tuzemských lesů se neustále mění a trvale narůstá podíl lesů smíšených a s převahou listnatých stromů. Podíl listnáčů v lesích se mezi lety 2000 a 2021 zvýšil z 22,3 na 28,7 procent. Uvádí to Zpráva o stavu lesa a lesního hospodářství České republiky v roce 2021, kterou dnes projedná vláda.

21.9.2022 - Liberecký kraj nakoupí elektromobily pro své příspěvkové organizace. Evropská unie mu pomůže
LIBEREC (Liberecký kraj) - Obohatit vozový park svých příspěvkových organizací o vozidla na elektrický pohon plánuje v nejbližších dvou letech Liberecký kraj. Chystá projekt, který by za podpory Evropské unie měl rozšířit řady vozů o 34 elektromobilů. Získají je školy, sociální organizace, zdravotníci i samotný krajský úřad.

21.9.2022 - Jde to i bez korupce, chtěl ukázat novinář. Přišel o celoživotní úspory a skončil se statisícovými dluhy
Praha (Česká krajina) -

21.9.2022 - Kraj podpoří více než třemi miliony korun ročně environmentální projekty na česko-polském pomezí
LIBEREC (Liberecký kraj) - Celkem 125.000 eur ročně po dobu 23 let bude posílat Liberecký kraj Euroregionu Nisa, správci Fondu malých projektů Turów. Jedná se o příspěvek na financování projektů v oblasti životního prostředí. Rada také včera schválila jmenný seznam členů Hodnotící komise Fondu malých projektů Turów za Liberecký kraj. Příspěvek ještě musí odsouhlasit krajské zastupitelstvo.

21.9.2022 - Jak na snižování energetické náročnosti domu
(TRUMPETER S R.O.) -

20.9.2022 - Senátorky a senátoři za KDU-ČSL podpořili v Senátu snížení spotřební daně na naftu a zastropování ceny elektřiny a plynu
PRAHA (KDU-ČSL) - Senát dnes schválil možnost vlády zastropovat ceny elektřiny a plynu. Cena silové elektřiny bude nově omezená maximální částkou 6 korun včetně DPH a plyn cenou 3 koruny včetně daně z přidané hodiny za kilowatthodinu. Zároveň bylo schválené pokračování snížené sazby na motorovou naftu o 1,50 Kč na 1 litr až do konce roku 2023. Snížení daně mělo původně platit pouze do 30. září 2022 jako dočasná úleva pro řidiče od vysokých cen pohonných hmot zapříčiněných rostoucími cenami ropy a paliv na světových trzích v důsledku ruské agrese na Ukrajině.

20.9.2022 - Nepodílejte se na greenwashingové konferenci Green Deal Summit, vyzvala dnes Klimatická koalice vládu a další instituce
PRAHA (Klimatická koalice) - V otevřeném dopise [1] jsme dnes jako Klimatická koalice vyzvali vládu a další veřejné instituce, aby odvolali svou účast na konferenci Green Deal Summit, [2] která proběhne 26. září 2022 v Praze. Hlavním partnerem této konference je firma Shell, jedna z největších fosilních korporací na světě. Účast a spolupráce na této akci tak napomáhá legitimizovat strategii fosilních firem a vytváří dojem, že tyto firmy jsou součástí řešení klimatické krize. Je to ale přesně naopak. Právě fosilní korporace včetně firmy Shell jsou příčinou klimatické krize a snaží se brzdit její řešení.

20.9.2022 - Děsivá devastace lesů v NP Šumava. Správa parku zastavila těžbu a vyšetřuje viníky
KAŠPERSKÉ HORY (Hnutí DUHA, Šumava domovem, Česká společnost ornitologická, Okrašlovací spolek Zdíkovska) - Hospodaření Kašperskohorských městských lesů, s. r. o. v lesích, které patří městu, po sobě v srpnu zanechalo zničený Pěnivý potok pod Zhůřím a jeho přítoky – místy narovnaný, zavezený kamením, zatrubněný či zaházený kládami – a to v bývalé první zóně Národního parku Šumava. Obrovské holiny, erozní rýhy, vyježděné koleje hluboké místy i více než jeden metr – v součtu v délce 3,7 km a na ploše 16 tisíc m2. Lesní půda rozježděná těžkou technikou. Z fotografické a videodokumentace je patrné, že vyvážecí soupravy naložené dřevem zapadaly až po podvozky, místy vyhrnovaly lesní půdu do svahů a následně došlo k masivnímu splachu lesní půdy.

20.9.2022 - Výhrůžky, útoky, vydírání. Světoznámá rezervace divokých koní čelí celé roky likvidačním tlakům
Praha (Česká krajina) -

20.9.2022 - Kraj poskytne na oblast životního prostředí tři miliony korun
HRADEC KRÁLOVÉ (Královéhradecký kraj) - Kraj hodlá v rámci pěti dotačních titulů pro oblast životního prostředí a zemědělství rozdělit zhruba tři miliony korun. O podporu bude možné žádat od 5. prosince 2022 do 6. ledna 2023. Dotační programy schválilo krajské zastupitelstvo.

20.9.2022 - Bartoš: Máme další zjednodušení staveb solárních panelů
PRAHA (MMR ČR) - Ministerstvo pro místní rozvoj přichází s dalším zjednodušením stavby solárních panelů, které mohou přispět k řešení energetické krize. Nově bude možné instalovat solární panely pro výrobu elektřiny (FVE) do součásti stavby v zastavěném i nezastavěném území do výkonu 50kW.

20.9.2022 - Dva roky od otravy Bečvy: mnozí na ni už zapomněli
VSETÍN (Strana zelených) - Dnes jsou to dva roky od otravy řeky Bečvy. Náš spolupředseda Michal Berg, který přímo na Valašsku u Bečvy žije, komentuje současný stav této kauzy: „Před minulými volbami se mnozí politici nechali slyšet, jak moc jim na Bečvě záleží. Od té doby ale také na naši řeku mnozí zapomněli. Návrhy zákonů, které by měly podobným haváriím předcházet, parlament stále neschválil, a ty nejzásadnější změny, které by měly zajistit, že každý kdo něco otráví nebo zničí, zaplatí plnou hodnotu ekologické újmy, se ani neplánují zavést.

20.9.2022 - Senátoři ODS a TOP 09 podpoří zastropování cen energií
PRAHA (ODS) - Hlavním bodem dnešního jednání Senátu je novela energetického zákona, která obsahuje mimo jiné zastropování cen energií. Senátoři z klubu ODS a TOP 09 tuto novelu podpoří.

19.9.2022 - Piráti představili 18 zákonů a 5 velkých investic pro Prahu
PRAHA (Česká pirátská strana) - Nejeden problém v Praze stojí na zastaralých zákonech zaprášených prachem, kterým se roky nikdo nevěnoval. I přestože má Praha možnost uplatnit zákonodárnou iniciativu a často doporučení na revize platných zákonů do sněmovny předkládá. Dosud ale nenachází u poslanců v těchto záležitostech dostatečnou podporu. Přitom díky malým úpravám jde třeba rychle odklidit koloběžky z chodníků nebo zmírnit dopady sdíleného ubytování na Pražany. Piráti proto představili 18 zákonů, u kterých by mělo dojít ke změnám tak, aby se Praha mohla stát plnohodnotnou metropolí 21. století.

19.9.2022 - Úklid Krkonoš přinesl překvapení
VRCHLABÍ (Správa KRNAP) - Na tři stovky pracovníků Správy KRNAP, polského KPN a desítky dobrovolníků v pátek a sobotu vyrazily na turistické cesty vedoucí Krkonošemi s cílem vysbírat pohozené odpadky. Všechny skupiny sběračů se shodují na tom, že při letošním podzimním úklidu se sesbíralo rekordně nejméně odpadků. Celkový odhad je 2,5 tuny.

19.9.2022 - Staňte se netopýřími výzkumníky! Batůžek s vybavením pro večerní pozorování je nově k zapůjčení v Třeboňské záchranné stanici.
Praha, Třeboň (Společná tisková zpráva České společnosti pro ochranu netopýrů (ČESON) a Třeboňské záchranné stanice) -

19.9.2022 - Rozkvetlá louka místo pole. Úhor na okraji rezervace divokých koní oživují semena z pestrých porostů v okolí
Praha (Česká krajina) -

19.9.2022 - Rozvoj elektromobility pokračuje, radní schválili rozvoj nabíjecích stanic
PRAHA (Hl. město Praha) - Pražští radní na pondělním zasedání určili směr rozvoje elektromobility v české metropoli. Určili způsob, jakým se vybudují nabíjecí stanice pro elektromobily. Městskou společnost Operátor ICT (OICT) pověřili doplněním podkladů pro variantu koncese a zajištěním přípravy zadávací dokumentace, na jejímž základě bude vybrán koncesionář. Ten následně na území hl. m. Prahy zajistí vybudování nabíječek a související infrastruktury pro rezidenty. Cílem je zprovoznit 750 nabíječek do roku 2025 a do roku 2030 mít 4 500 stanic.

19.9.2022 - Hlavní město pokračuje v přípravách na stavbu parkovacího domu u stanice metra Zličín
PRAHA (Hl. město Praha) - Radní hl. m. Prahy na pondělním zasedání schválili pokračování v záměru výstavby parkovacího domu P+R Metropole Zličín a uzavření Head of Terms se společností CGI Metropole, s.r.o. Nyní se budou řešit konkrétní kroky se zmíněnou společností, které mají za cíl přiblížit parkovací dům výstavbě. V plánu je zde vybudovat parkoviště až pro 2 000 vozidel, přičemž hlavní město by mělo k dispozici 1 400 míst a 550 dalších by pak sloužilo pro obchodní centrum.

19.9.2022 - Popůvky budou mít ekologičtější odpadové hospodářství
Brno (meneodpadu.cz ) -

19.9.2022 - DPP ve spolupráci s hl. m. Prahou a Člověkem v tísni věnuje na Ukrajinu 20 tramvají a 2 autobusy
PRAHA (Hl. město Praha) - Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) ve spolupráci s hl. m. Prahou a prostřednictvím neziskové organizace Člověk v tísni daruje na Ukrajinu celkem 20 tramvají a 2 autobusy. Příjemcem pomoci je charkovský městský dopravní podnik. Všechna darovaná vozidla jsou provozuschopná, tramvaje budou sloužit ve veřejné dopravě v Charkově, autobusy v západoukrajinském městě Chmelnický. První tramvaje by na Ukrajinu měly zamířit v nejbližších dnech či týdnech.

17.9.2022 - Pracovní listy Senzory do škol pomohou nejen s RVP Informatiky
Praha (Senzorvzduchu, z.s.) -

16.9.2022 - Ministři zemědělství v Praze: EU musí posílit potravinové zabezpečení, zlepšit udržitelnost zemědělství a podpořit využití moderních technik
PRAHA (MZe ČR) - Potravinové zabezpečení a role evropského zemědělství a potravinářství v udržitelné globální produkci potravin byly hlavními tématy dnešního neformálního zasedání ministrů zemědělství Evropské unie v Praze. Ministři se shodli, že EU musí nyní postupovat koordinovaně a co nejvíce podpořit udržitelné zvýšení zemědělské produkce a urychlit využití moderních technik v zemědělství. Zasedání předsedal ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) a zúčastnili se také komisař pro zemědělství Janusz Wojciechowski, zástupci nevládních organizací, Evropského parlamentu, akademici a ministři zemědělství Ukrajiny, Gruzie a Moldavska.

16.9.2022 - Poslední část dostavby Městského okruhu opět o krok blíže
PRAHA (Hl. město Praha) - Stavba zbývajícího desetikilometrového úseku Městského okruhu spojujícího Pelc-Tyrolku a Jižní spojku má hotovou a odevzdanou dokumentaci pro územní rozhodnutí. Praha by tak do pěti let mohla začít stavět poslední část okruhu, který povede primárně pod zemí.

16.9.2022 - Koalice SPOLU a Piráti a Starostové: Zastropování cen energií je dalším krokem ke komplexní pomoci občanům
PRAHA (Koalice Spolu, Piráti a STAN) - Poslanci vládní koalice se před začátkem dnešního jednání vyjádřili k vládnímu návrhu novely energetického zákona k zastropování cen energií. Jde o další ze sady opatření, která mají za cíl pomoci občanům překonat současnou náročnou situaci, stejně jako dřívější pomoc ve formě příspěvku na dítě ve výši 5 tisíc korun či navýšení příspěvku na bydlení.

16.9.2022 - Praha spustila nový web ke správě a rozvoji zeleně v metropoli
PRAHA (Hl. město Praha) - Stromy v ulicích jsou jedním z klíčových nástrojů, jak zlepšit ovzduší i mikroklima ve městě. Z důvodu změn klimatu jsou potřebná zdravá uliční stromořadí více než kdy dříve, jak dokazují nejen letošní horké a suché dny. Současně však náročnější klimatické podmínky představují mnohem větší zátěž pro městskou zeleň, která vyžaduje zvýšenou péči. To je výzva pro Technickou správu komunikací (TSK), která má ve správě prakticky veškerá stromořadí podél cest v Praze, dále též travnaté pásy, keřové porosty i trvalkové či letničkové záhony. Nové webové stránky www.zelenvpraze.cz představují činnost TSK v této oblasti, zodpovídají na časté dotazy občanů a také vyvracejí mýty spojené se správou a údržbou zeleně.

16.9.2022 - Konec ničení lesů. Europoslanci schválili přelomová pravidla, která pomůžou přírodě
ŠTRASBURK (Česká pirátská strana) - Na evropském trhu se nebudou smět prodávat výrobky, které prokazatelně přispívají k odlesňování. Nové nařízení schválili europoslanci. Podle návrhu budou muset výrobci dokládat, že jejich produkty nejsou spojené s ničením lesů. Evropská unie je zodpovědná za zhruba 16 % celosvětového odlesňování, které často vede k porušování lidských práv místních a domorodých obyvatel a přispívá k masivní ztrátě biologické rozmanitosti.

16.9.2022 - Komentář Dany Balcarové: Plány a strategie nestačí, s klimatickou změnou musíme bojovat na všech úrovních politiky, i v Senátu
PRAHA (Česká pirátská strana) - V tomto týdnu, tedy od 12. do 18. září, probíhá napříč celou Českou republikou akce Týden pro klima. Na probíhající klimatickou změnu se upozorňuje již roky, ale reálně jsme jako společnost neudělali dost. Dosavadní úsilí ještě k tomu narušila energetická krize posílená invazí Putina na Ukrajinu. Některé věci jako jednotlivci ovlivnit nemůžeme, pořád máme ale dost velký prostor k tomu, abychom zlepšovali věci v našem bezprostředním okolí. Setkávám se s řadou občanů, kteří pomáhají ve svém okolí, jednám se zástupci organizací, které mají pozitivní vliv na naši přírodu a vím, jak veškeré tyto aktivity propojit na úrovni obcí a krajů a jak tyto změny iniciovat i legislativně. V tom chci navázat na práci, kterou jsem započala už v roce 2017 jako poslankyně a předsedkyně Výboru pro životní prostředí v letech 2017-2021. Nestačí jen plány a strategie. Konkrétní opatření musíme realizovat.

16.9.2022 - Radegast daruje stovky zavlažovacích vaků do „nejsušších“ míst Česka
Rakovník (Pivovar Radegast, Plzeňský Prazdroj) -

16.9.2022 - Záběry divokých koní a dalších kopytníků z milovické rezervace už vidělo přes 9 milionů lidí na celém světě
Praha (Česká krajina) -

16.9.2022 - Hlavní město představilo novinky k parkování a nové monitorovací vozidlo
PRAHA (Hl. město Praha) - Hlavní město společně s Technickou správou komunikací (TSK) představilo Pražanům a návštěvníkům metropole nové informační webové stránky pro parkující a nový parkovací portál pro správu parkovacích oprávnění - https://parking.praha.eu. Postupně nahradí starší a uživatelsky již nepříliš přívětivé stránky parkujvklidu.cz.

16.9.2022 - Termín podání přihlášek do soutěže BASF Innovation Hub je prodloužen do 30. září 2022
Praha (BASF) -

15.9.2022 - Ekoznačka EU slaví 30 let a v listopadu startuje propagační kampaň
PRAHA (MŽP ČR) - Během odborné konference Životní prostředí – prostředí pro život, kterou pořádá Česká informační agentura životního prostředí (CENIA), se odstartovala oslava 30. let Ekoznačky EU. Oslava je netradiční svou formou, a to putovním stánkem „Shrowroom on wheels“, který můžete v příštích dnech potkat na různých místech v Praze. Showroom je jakýmsi předskokanem větší marketingové kampaně na podporu ekoznačení v České republice.

15.9.2022 - Podél magistrály vznikne nová lávka. Propojí Kačerov a Roztyly
PRAHA (Hl. město Praha) - Nový most pro pěší a cyklisty s pracovním názvem Bike Snake zásadním způsobem zlepší pěší a cyklistickou prostupnost územím, které je dnes možné překonat pouze autem nebo metrem. Napraví se tím historická chyba, kvůli které jsou sídliště Spořilov a celé Jižní Město odtrženy od centra města.

15.9.2022 - Praha má novou moderní třídicí linku na plastový a kovový odpad. Zvýší tak možnosti recyklace a využití odpadů
PRAHA (Hl. město Praha) - Městská společnost Pražské služby dnes představila novou moderní třídicí linku, která vznikla jako součást třídicího centra v Chrášťanech u Prahy. Linka si poradí s různými druhy plastů, kovovými obaly, nápojovými kartony i s nežádoucími příměsemi. Hlavní město tak zvýší podíl vytříděných materiálů předaných k recyklaci a využije i zbytkový plastový odpad. Jedná se tak o další krok v naplňování strategie cirkulární ekonomiky města, jejímž cílem je znovuvyužití odpadů jako zdroje. Linka je zároveň nezbytná pro zavedení multikomoditního sběru odpadů na území Prahy. Stála přibližně 100 milionů korun.

14.9.2022 - Fit For 55 je o krok blíž k přijetí, cíle pro obnovitelné zdroje a energetické úspory ale zaostávají za vývojem energetické i klimatické krize
PRAHA (Klimatická koalice) - Vyšší cíle EU pro rok 2030 v oblasti energetických úspor a obnovitelných zdrojů, které dnes odhlasoval Evropský parlament, kulhají za vývojem energetické i klimatické krize. Europarlament schválil svou pozici ke Směrnici o obnovitelných zdrojích energie (RED, “Renewable Energy Directive”) a ke Směrnici o energetické účinnosti (EED, “Energy Efficiency Directive”). Schválení těchto částí balíku Fit For 55 je důležitým krokem směrem k lepší ochraně klimatu. Europoslanci a europoslankyně posílají směrnice do dalších vyjednávání (trialogu) v silnější podobě, než kterou navrhla Evropská komise či Rada EU. Ani Parlamentem navržené cíle ale nedostačují k plnění Pařížské dohody (cíle udržet oteplení co nejblíže hranici 1,5 °C) ze strany EU.

14.9.2022 - Přehrážky – cesta, jak zadržet vodu v krajině
VRCHLABÍ (Správa KRNAP) - Téma mokřadů a jejich významu v krajině nabylo v poslední době na aktuálnosti, a to zejména ve spojení s probíhající změnou klimatu. Zachování nebo obnova ploch mokřadů v krajině má své opodstatnění. Jejich význam nespočívá pouze v zadržování vody a snižování rychlého odtoku z krajiny v době maximálních průtoků, výraznou měrou také pomáhají regulovat místní klima a pozitivně ovlivňují cyklus uhlíku (proces jeho ukládaní). Mokřadní ekosystémy výrazně zvyšují strukturovanost přírodního prostředí. Vznikají nové plochy, na kterých žije řada specializovaných druhů flóry a fauny, což přispívá k udržování biodiverzity v krajině. Ze všech těchto důvodů Správa KRNAP v posledních letech intenzivně buduje přepážky, které udrží vodu v krajině.

14.9.2022 - Hostem Noci literatury bude v Chrudimi Ivan Kraus
Chrudim (Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi) - Ve středu 21. září 2022 od 18 hodin bude Chrudim již podeváté hostit Noc literatury. Na akci spolupořádané Městskou knihovnou Chrudim, Muzeem loutkářských kultur v Chrudimi a kavárnou Mlsný pecivál přečte ukázky z českých překladů současné evropské prózy spisovatel a publicista Ivan Kraus.

14.9.2022 - Ministryně Hubáčková: Chytání dešťovky a protipovodňová opatření podpoříme dvěma a půl miliardami
PRAHA (MŽP ČR) - S deštěm a srážkami je v době výkyvů teplot a nestálého počasí třeba velmi cíleně hospodařit. Na jedné straně chránit životy a majetek před ničivými přívaly deště, na druhé straně srážkovou vodu maximálně využívat. Proto právě startují nové evropské dotace z Operačního programu Životní prostředí. Žádosti mohou obce podávat do konce října příštího roku. Je to pro ně velmi výhodné, dotace jdou v některých případech až do výše 100 %.

14.9.2022 - Praha má novou lávku pro pěší a cyklisty v ulici Ke Kříži v Uhříněvsi
PRAHA (Hl. město Praha) - V ulici ke Kříži byla ve středu 14. září 2022 za přítomnosti představitelů hlavního města a zástupců městské části Praha 22 uvedena do provozu nová lávka. Sloužit bude pěším i cyklistům, aby už nemuseli překonávat sedmimetrový zářez, ve kterém leží silniční spojka mezi ulicemi Přátelství a K Dálnici, pomocí dvou schodišť a frekventovaného přechodu.

14.9.2022 - Air Products a Gunvor Group společně vybudují terminál pro dovoz zeleného vodíku do Evropy
Praha (Air Products) -

14.9.2022 - Štvanická lávka roste, první betonové segmenty už jsou usazeny
PRAHA (Hl. město Praha) - Práce na stavbě Štvanické lávky, která po dokončení propojí přes stejnojmenný ostrov čtvrti Karlín a Holešovice, pokračují na zemi, nad zemí i ve vodě. Ve Vltavě stojí připravené pilíře a část podpěrné konstrukce, na Štvanici už se ukládají první hotové segmenty budoucího mostu. Téměř 300 metrů dlouhá lávka pro pěší a cyklisty, jejíž podobu navrhli v roce 2018 vítězové mezinárodní architektonické soutěže Petr Tej a Marek Blank, bude dokončena počátkem příštího roku. Investorem je hlavní město Praha.

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 904 | Další