ecomonitor.cz
verze pro tisk
26.1.2021 - Piráti budou jednat s vládou o Dukovanech, žádají posílení motivace k dodržování karantény a zasílají dopis premiérovi, aby změnil váhavý postoj k boji s daňovými ráji
PRAHA (Česká pirátská strana) - Bezpečný investorský model výstavby nových jaderných zdrojů jak z hlediska ochrany financí daňových poplatníků, tak z hlediska bezpečnosti budou prosazovat Piráti na chystaných jednáních se zástupci vlády o výstavbě nového bloku Dukovan. Piráti se rovněž chystají jednat o navýšení kompenzací, díky němuž chtějí zvýšit ochotu lidí nechat se testovat a dodržovat karanténní opatření. Spolu s europoslanci se pirátští poslanci také obrátili na premiéra Babiše, aby se zasadil o jednání na poli EU k ukončení zneužívání daňových rájů. Sněmovna se má v tomto týdnu také zabývat tzv. invazivní novelou, do níž chtějí Piráti zařadit specifické živočišné a rostlinné druhy, které ohrožují přírodu na území ČR.

26.1.2021 - Chceme vyšetřovací komisi k Bečvě a zařazení bodu k Navalnému
PRAHA (ODS) - Občanští demokraté chtějí ve Sněmovně zřídit vyšetřovací komisi k ekologické havárii na Bečvě. Nejsilnější opoziční strana chce v dolní komoře odsoudit zatčení ruského opozičního politika Alexeje Navalného a následný postup bezpečnostních složek proti demonstrantům. Předseda ODS Petr Fiala připomněl také čtvrteční mimořádnou schůzi, kterou svolala koalice SPOLU a na které má být projednán například odškodňovací zákon. Poslanec Jakub Janda vyzval k rezignaci šéfa sportovní agentury Milana Hniličku a první místopředsedkyně klubu ODS Jana Černochová opětovně vyzvala vládu, aby naplnila svůj slib a vrátila armádě 10 miliard korun, které jí při projednávání rozpočtu odebrali komunisté.

26.1.2021 - Útok na strážce KRNAP, policie řeší trestní oznámení
VRCHLABÍ (Správa KRNAP) - Páteční strážní služba v okolí Strážného skončila pro strážce Krkonošského národního parku napadením ze strany řidiče skútru. Policie ČR již v současné době řeší trestní oznámení na neznámého pachatele za napadení úřední osoby, kterou strážce ve službě je.

25.1.2021 - Česko kráčí k čistší energetice. Vláda schválila program pro Modernizační fond
PRAHA (MŽP ČR) - Česká energetika projde v následujících deseti letech zásadní přeměnou směrem k většímu využívání čistých ekologických zdrojů, snižování spotřeby energie a decentralizaci. Mezi opatření, která by se měla touto cestou vydat, budou patřit investice v oblasti teplárenství, budování nových obnovitelných zdrojů, ale také dopravy či modernizace průmyslu a podnikání. Výsledkem bude významné snížení emisí skleníkových plynů a pozitivní dopad na klima i životní prostředí. Využívat k tomu bude 9 programů podpory a peníze ze 150 miliardového Modernizačního fondu, jehož základní strategický dokument dnes schválila vláda. Česká republika tak pokračuje v plnění slíbených závazků o ochraně klimatu a snižování emisí CO2.

25.1.2021 - Ministr zemědělství: Aplikační dokument lesnické koncepce
PRAHA (MZe ČR) - Konkrétní opatření, která vedou k realizaci Koncepce státní lesnické politiky do roku 2035, tedy aplikační dokument, dnes vzala na vědomí vláda. Materiál připravený Ministerstvem zemědělství obsahuje mimo jiné související gesce a termíny. Na tvorbě aplikačního dokumentu se, podobně jako při tvorbě Koncepce, podílelo 32 subjektů. Většina z nich se bude podílet i na uskutečnění opatření vyplývajících z dokumentu.

25.1.2021 - Konec zbytečných plastových odpadů se blíží. Vláda schválila návrh zákona
PRAHA (MŽP ČR) - Haldy odpadu z jednorázového plastového nádobí nebo plastových kelímků na horké nápoje se začnou tenčit. Vláda posunula směrem do parlamentu návrh zákona o omezení dopadu vybraných plastových výrobků, který převádí do českého práva evropskou směrnici o jednorázových plastech (směrnice 2019/904 k omezení plastového odpadu v mořích a oceánech a podpoře cirkulární ekonomiky). Nová legislativa zahrnuje hned několik typů opatření - od úplného zákazu některých výrobků, přes omezení jejich spotřeby až po povinné příspěvky výrobců na úklid obcí a měst.

25.1.2021 - Funkce fasády
Liberec (ANERI) - Povrchová vrstva fasády je vizitkou vašeho domu. Úkolem fasády je ale také dokonalá ochrana všeho, co je pod ní. Fasáda musí maximálně chránit nejen zdi, ale i příjemné klima uvnitř budovy.

25.1.2021 - Poškození sluchu je nevratné
Rychnov nad Kněžnou (ANERI) - V místech s velkou hlukovou zátěží je nutné pro ochranu sluchu používat efektivní tlumení. Každé poškození sluchu je nevratné. Sluch se nikdy nezlepšuje a škodlivým hlukem se poškozuje.

25.1.2021 - Vlčích teritorií meziročně přibylo, do Česka jich zasahuje dvaadvacet
PRAHA (Hnutí DUHA) - Podle unikátního terénního monitoringu šelem na celém území České republiky se v roce 2020 nacházelo v České republice alespoň částečně dvaadvacet vlčích teritorií. Devatenáct z nich v pohraničních oblastech, některá na naše území zasahovala jen nepatrně. Ve čtrnácti případech se jednalo o smečky, které v našich podmínkách čítají obvykle 4–6 jedinců. Oproti roku 2019 [1] se počet teritorií zvýšil o čtyři, počet smeček o jednu.

25.1.2021 - Záchrana pod ledopádem
HEJNICE (Horská služba ČR) - Mladý lezec na ledu se včera po poledni zranil v oblasti Velkého Štolpichu, když mu na nohy spadl utržený větší kus ledu, následoval obtížný transport.

25.1.2021 - Pátrací akce kolem Kněhyně
ČELADNÁ (Horská služba ČR) - Pětadvacetiletý muž se včera odpoledne ztratil svým kamarádům pod vrchem Kněhyně, pátralo po něm asi 50 horských záchranářů a policistů.

25.1.2021 - Komentář Dany Balcarové: Česko zaostává ve snižování odpadů, ochraně klimatu či v rozvoji zdravotnictví, ukázaly analýzy. Piráti se zasadili o jejich projednání Sněmovnou
PRAHA (Česká pirátská strana) - Česko selhává ve snižování odpadů, ochraně klimatu či v rozvoji zdravotnictví. Uvádí to Zpráva o naplňování Agendy 2030 v České republice a související Zpráva o kvalitě života a její udržitelnosti, kterými se dnes bude zabývat vláda. Z hlediska alarmujících závěrů obou dokumentů jsem doporučila, aby byly i projednány na příslušných sněmovních výborech. Stejně tak jsem je v průběhu jejich vzniku připomínkovala. Dokumenty poukazují také na špatnou spolupráci mezi resorty, která je patrná v praxi ministerstev životního prostředí a zemědělství, kde resortismus brání v prosazování legislativních změn, konkrétně například u ochrany zdrojů pitné vody.

24.1.2021 - Rakouská zelená ministryně: kanál Dunaj-Odra-Labe nepovolíme
PRAHA/VÍDEŇ (Strana zelených) - Jak už jsme vás před časem informovali, Evropští zelení se stali našimi spojenci ve snaze zastavit co nejdříve záměr stavby kanálu Dunaj-Odra-Labe. Toto spojenectví nese úspěchy. V tomto týdnu se proti záměru jasně postavila rakouská zelená ministryně pro klima, životní prostředí a dopravu Leonore Gewessler. Otevřeně se proti němu vyslovila v médiích a napsala dopis místopředsedovi Evropské komise, ve kterém za Rakousko jakoukoli stavbu odmítá.

23.1.2021 - Večerní pátrání kolem Loupežníku
KRUPKA (Horská služba ČR) - Dvě ženy ve věku 69 a 64 let ve zcela nevhodné obuvi se včera odpoledne vydaly na pěší túru kolem vrchu Loupežník u Dubí, po jedné pátrala Horská služba i Policie ČR.

22.1.2021 - MŽP chystá na výstavbu zelených střech miliardy korun
PRAHA (MŽP ČR a SFŽP ČR) - Jen v programu Nová zelená úsporám se o toto adaptační opatření pro budovy zvedl zájem mezi roky 2019 a 2020 trojnásobně. Střechy porostlé vegetací dokážou účinně zadržovat dešťovou vodou a díky jejímu odpařování ochlazují své okolí. Kromě toho nabízejí útočiště řadě druhů živočichů, zejména hmyzu, a v neposlední řadě pomáhají snížit množství vody, které končí v kanalizaci. To jsou hlavní důvody, proč vláda podporuje výstavbu zelených střech jako součást opatření na zmírnění dopadů změny klimatu. Na období 2021–2027 chystá širokou nabídku finanční podpory i legislativní změny.

22.1.2021 - Trojkoalice SPOLU chce kvůli Bečvě zřídit sněmovní vyšetřovací komisi
PRAHA (TOP 09, ODS a KDU-ČSL) - Více jak čtyři měsíce se řeší únik jedu do řeky Bečvy, který 20. září 2020 způsobil rozsáhlou ekologickou katastrofu. Hned příští týden dá trojkoalice stran ODS, KDU-ČSL a TOP 09 podnět ke zřízení sněmovní vyšetřovací komise. I po více jak čtyřech měsících je vyšetřování katastrofy stále bez závěru, je zapotřebí urychleně zjistit, kde je problém, kdo je viníkem nebo kdo během vyšetřování pochybil a v čem.

21.1.2021 - Komentář Dany Balcarové: Americký prezident Biden vrací USA k Pařížské dohodě
PRAHA (Česká pirátská strana) - USA se vrací k Pařížské dohodě, nově zvolený prezident Spojených států se zavázal, že do 100 dnů od své inaugurace uspořádá klimatický summit. Prezident Joe Biden bude podle svých slov naslouchat mladým lidem a klimatickým aktivistům a úzce s nimi spolupracovat. Piráti vítají obrat USA k odpovědnému přístupu k ochraně klimatu, který se pozitivně projeví v celosvětovém úsilí o zpomalení klimatického megatrendu. Proto jsme s vedoucím resortního týmu pro životní prostředí Lukášem Blažejem dnes na americké ambasádě předali gratulaci ke zvolení prezidenta Joe Bidena.

21.1.2021 - 150 let od úmrtí lesmistra Johna
Čkyně (Komunita pro duchovní rozvoj, o.p.s.) - Dne 24. ledna 2021 uplyne 150 let od úmrtí význačného lesníka lesmistra Josefa Johna, který se stal zakladatelem ochrany Boubínského pralesa. Pietní setkání u jeho hrobu ve Vimperku proběhlo v předstihu již 12. srpna 2020 jako součást demonstrace "Zachraňme prales a lesy na Boubíně" (svolavatelé byli: Komunita pro duchovní rozvoj, o. p. s., Hnutí život, z. s., Zachraňme Šumavu, z. s. Petr Martan tam přednesl tento slavnostní projev:

21.1.2021 - Modro-zelená infrastruktura jako investice do měst na mezinárodní online konferenci
(Ekocentrum Koniklec) - Ve čtvrtek 11. 2. 2021 se uskuteční mezinárodní konference POČÍTÁME S VODOU, která se již tradičně věnuje nejnovějším trendům v oblasti hospodaření se srážkovou vodou. Letošní 6. ročník se zaměří na systém modro-zelené infrastruktury jako investici do měst. Konferenci pořádá 01/71 ZO ČSOP Koniklec, uskuteční se online.

21.1.2021 - V Senátu chceme zrušit kvóty na potraviny v obchodech
PRAHA (ODS) - Schválení povinných kvót pro některé české potraviny je nesmyslné. Dojde tak k výraznému zdražení potravin a nahrává do karet jen velkým potravinovým výrobcům. Senátoři ODS budou chtít zákon vrátit zpět do Sněmovny s vypuštěním kvót, případně ho rovnou zamítnout.

20.1.2021 - Neziskové iniciativy Každá plechovka se počítá a Ukliďme Česko zahajují spolupráci. Cílem je více zrecyklovaných plechovek
Brno (Ukliďme Česko z.s.) - Neziskové organizace Každá plechovka se počítá zahajuje spolupráci s iniciativou Ukliďme Česko. Obě organizace spojuje společný cíl – více zrecyklovaného odpadu k dalšímu použití. Podle posledních dat totiž Češi vytřídí jen asi 40 % nápojových plechovek a za evropským průměrem (74,5 %) výrazně zaostávají.

20.1.2021 - Zahrádkářský zákon prošel Sněmovnou, přispěje k zadržování vody a zlepšení stavu městské zeleně
PRAHA (Česká pirátská strana) - Sněmovna dnes schválila zahrádkářský zákon zabývající se zahrádkářskými koloniemi, jehož spolupředkladatelem je pirátský poslanec Jan Pošvář. Zákon přispěje k zadržování vody a celkovému zlepšení stavu městské zeleně a klimatu ve městech. Zahrádky také podporují samozásobitelství, jehož význam v době ekonomické krize roste. Podle Pirátů znamená zákon pro zahrádkáře především zanesení právní jistoty a ochrany, zejména před tlakem developerů vůči zahrádkářským osadám.

20.1.2021 - Nový americký prezident Joe Biden vrátí USA zpět k Pařížské dohodě ještě v den své inaugurace
WASHINGTON, D.C./PRAHA (Klimatická koalice) - Nově zvolený americký prezident Joe Biden od počátku své prezidentské kampaně sliboval, že Ameriku vrátí zpět k Pařížské dohodě a zahájí rozsáhlou transformaci americké ekonomiky směrem k snižování emisí a větší udržitelnosti. Spojené státy americké se tak vrací zpět do hry v boji s klimatickou krizí a celosvětovému úsilí o snižování emisí ve chvíli, kdy Evropská unie zvyšuje své vlastní klimatické cíle a k závazku dosáhnout klimatické neutrality do roku 2050 se postupně přidávají i další velké ekonomiky, jako je Japonsko, či Jižní Korea. Pokud se k tomuto závazku nyní přidají i Spojené státy, bude tím celkově pokryto již více než 50 % světových emisí skleníkových plynů, jejichž produkce by do roku 2050 měla být ukončena. Platné tak přestávají být argumenty české vlády, podle které nemá úsilí o snižování emisí smysl, pokud o něj bude usilovat jen samotná Evropská unie. Obnovené multilaterální vztahy s USA by naopak mohly být příslibem, že se k závazku postupně přidá i zbytek světa.

20.1.2021 - Česká republika požaduje přeshraniční posouzení nákladního překladiště u slovenského Holíče
(Děti Země) - Samosprávy, úřady, instituce a spolky upozorňují na rizika stavby

20.1.2021 - Návrh na zdražení potravin poškodí spotřebitele a je v rozporu s volným trhem EU. Prodeji lokálních potravin nepomůže
PRAHA (ODS) - Poslanecká sněmovna schválila pozměňovací návrh k novele zákona o potravinách, ve kterém stanovuje kvóty pro prodej některých českých potravin. Podle ODS tento návrh zdraží potraviny pro spotřebitele, je v rozporu s pravidly evropského volného trhu a navíc pomůže pouze největším výrobcům potravin.

20.1.2021 - Sedmimilionovou pokutu od antimonopolního úřadu kraj zaplatil. Považuje ji stále za nepřiměřenou a podnikne další kroky
LIBEREC (Liberecký kraj) - Na základě podnětu podaného společností BusLine LK, a.s. zahájil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) řízení a vyměřil v loňském roce Libereckému kraji sedmimilionovou pokutu za porušení podmínek při veřejné soutěži na zajištění dopravní obslužnosti pro českolipskou oblast. V roce 2019 totiž dle rozhodnutí ÚOHS uzavřel s dopravcem ČSAD Česká Lípa smlouvu o veřejných službách v přepravě cestujících přímým zadáním, přestože pro to nebyly podle antimonopolního úřadu splněny zákonné požadavky. Kraj přesto má povinnost dopravní obsluhu v regionu zajistit. Pokutu již sice zaplatil, ale bude se i nadále bránit všemi dostupnými prostředky.

20.1.2021 - Malé vodní elektrárny v kraji roztáčely kola továren. Fungují dodnes
LIBEREC (Liberecký kraj) - Pomáhaly při bouřlivém rozvoji průmyslu počátkem minulého století a dodnes, více než sto let poté, na Tanvaldsku malé vodní elektrárny fungují. Jsou pozoruhodnými technickými památkami, jež připomínají dávné časy, kdy zdejší továrny prosperovaly a dodávaly zboží do celého světa.

20.1.2021 - O Jizerskohorskou železnici budou znovu soutěžit dopravci
TANVALD (Liberecký kraj) - Liberecký kraj zahájil přípravu otevřeného výběrového řízení na Jizerskohorskou železnici. V okolí Tanvaldu pravděpodobně zůstanou stávající kvalitní vozy STADLER Regioshuttle RS-1. Pro Frýdlantské tratě se zvažuje pořízení nových vlaků.

19.1.2021 - Děti Země nesouhlasí s dalšími výzkumy betonové lobby na Labi
(Děti Země) - Za prosazování jezu u Děčína stát utratil již asi 640 milionů korun

19.1.2021 - Kambodžští středoškoláci rozvíjejí díky projektu ČRA konkrétní dovednosti v oblasti zpracování potravin
Praha (Česká rozvojová agentura) - V závěru minulého roku byl v Kambodži ukončen úspěšný projekt ČRA zaměřený na zlepšení kvality středoškolského vzdělávání. Projekt reagoval na hlavní problémy kambodžského vzdělávacího systému, mezi něž patří nízká kvalita učitelů, nedostatečné a zastaralé učební osnovy, špatný stav infrastruktury škol i nedostatečný přístup ke vzdělávání. Realizátor projektu, společnost Člověk v tísni, mimo jiné renovovala laboratoř na zpracování zemědělských produktů a společně s pedagogy z ČZU vypracovala vhodné osnovy a výukové metody zaměřené na zpracování potravin, které je ušité přímo na míru zdejším podmínkám.

19.1.2021 - Nový design a rozšíření Informačního systému statistiky a reportingu životního prostředí
Praha (CENIA, česká informační agentura životního prostředí) - CENIA, česká informační agentura životního prostředí redesignovala a rozšířila nabídku Informačního systému statistiky a reportingu životního prostředí https://issar.cenia.cz/. Redesign byl proveden s cílem modernizovat a zejména uživatelsky zpříjemnit webové rozhraní k datům a informacím o životním prostředí. Uživatelé tak nyní snáze a cíleně vyhledají požadovaná data a indikátory z oblasti ŽP.

Zároveň došlo k rozšíření nabídky stávajících indikátorů o oblast indikátorové sady pro Státní politiku životního prostředí, která nabízí průřez jednotlivými aspekty environmentální problematiky, nebo o téměř kompletní sadu Indikátorů zranitelnosti ČR vůči změně klimatu, které zájemcům umožní zjistit, jaká jsou rizika, dopady i možnosti adaptace České republiky na změnu klimatu.


19.1.2021 - Ostopovice se stanou průkopníkem chytrých řešení v ekologickém přístupu k odpadům
Brno (meneodpadu.cz ) - V obci, která těsně přiléhá k jihozápadnímu okraji Brna, promění hospodaření s odpady. Zavádí zde vyspělý evidenční systém, který samosprávě umožní zohlednit objem vyprodukovaných odpadů. Další novinky budou následovat. Obec se tak v Jihomoravském kraji stává jedním z lídrů odpadového hospodářství.

19.1.2021 - Do Obřího dolu v teniskách? Nikdy!
PEC POD SNĚŽKOU (Horská služba ČR) - Ani nejvyššímu pohoří v ČR se nevyhýbají případy, kdy do extrémního terénu vyrazí turisté jen v teniskách a teplákách, HS je pak musí zachraňovat.

19.1.2021 - Gazdík: Pokud ČIŽP nezveřejní důležitá fakta, je namístě, aby její ředitel rezignoval
PRAHA (STAN) - Od katastrofické otravy Bečvy uplynuly čtyři měsíce a orgány, které vyšetřování celé kauzy mají na starost, mlčí a mlží. Poslanec ze Zlínského kraje Petr Gazdík se proto obrací na Generální inspekci bezpečnostních sborů s žádostí o prošetření činnosti vyšetřovacích orgánů a žádá Českou inspekci životního prostředí o zveřejnění všech dostupných informací, na které má veřejnost právo.

18.1.2021 - Komentář Dany Balcarové: Vláda dá na nesmyslný projekt kanálu miliardy, zatímco s kompenzacemi otálí
PRAHA (Česká pirátská strana) - Na svůj dnešní program zařadila vláda projednání přípravy plavebních stupňů, které jsou nezbytnou podmínkou k vybudování kanálu Dunaj-Odra-Labe. Zatímco celosvětová pozornost je upřena na řešení pandemie a minimalizaci ekonomických dopadů, Vláda ČR opět diskutuje o předraženém a zbytečném betonování krajiny v rámci projektu, který je odborníky považován za nesmyslný.

18.1.2021 - Ochránci přírody v nejcennějších partiích Jeseníků posilují strážní službu
JESENÍK (AOPK ČR) - Více než tři stovky lidí na skialpech a snowboardech vyrazily o víkendu do oblasti Ovčárny a Pradědu v chráněné krajinné oblasti Jeseníky.

18.1.2021 - Z recyklovaných reklamních materiálů Kongresového centra Praha vznikne originální nový nábytek
Praha (Kongresové centrum Praha) - Inspirativní projekt Kongresového centra Praha (KCP) a designérů Tomáše Rachunka a Matěje Matouše využívá zastaralé propagační tiskoviny k vytvoření nového mobiliáře KCP. Ze starých katalogů tak vzniknou nové židle, stolky nebo police.

18.1.2021 - HS varuje: Na túru jen v dobrém oblečení!
ROŽNOV POD RADHOŠTĚM (Horská služba ČR) - Pár ve středním věku ve zcela nedostatečném oblečení včera odpoledne zabloudil a zapadl pod Lysou horou do hlubokého sněhu, pátrání i transport komplikoval nepřístupný terén.
HS varuje: Na túru jen v dobrém oblečení!


18.1.2021 - Rok 2021 přinese další zvýšení využívání lithiových baterií. Spolu s tím porostou nároky na jejich zpracování, když doslouží
Praha (ECOBAT) - V roce 2021 lze očekávat další výrazný nárůst využívání baterií, a to zejména v oblasti e-mobility, která kromě elektromobilů zahrnuje také elektrická kola, koloběžky či longboardy, skútry, motocykly, užitková vozidla nebo hromadné dopravní prostředky. S tím souvisí i množství lithiových baterií, které bude potřeba po skončení jejich životnosti zpracovat.

17.1.2021 - Jeseníky varují: Nebivakujte v extrémních podmínkách!
JESENÍK (Horská služba ČR) - Bivakování v zimního horských podmínkách se stává zřejmě novým trendem, horští záchranáři z Jeseníků mají ale jasno – prosíme vás, nedělejte to!

16.1.2021 - Policisté na lyžích v Krkonoších. Působit budou se strážci přírody z KRNAPu a Horskou službou
PEC POD SNĚŽKOU (Policie ČR) - Pomáhat předcházet porušování právních předpisů a pravidel v Krkonošském národním parku si berou za cíl nově policejní hlídky na lyžích, které budou působit ruku v ruce se strážci ochrany přírody národního parku a ve spolupráci a za podpory Horské služby ČR, o. p. s. V těžce přístupném terénu se budou policisté ve „smíšených hlídkách“ se strážci Správy KRNAP pohybovat na speciálním skialpinistickém vybavení.

14.1.2021 - Dost bylo plastů na jedno použití. MŽP posílá 60 milionů na alternativy fastfoodového nádobí
PRAHA (MŽP ČR a SFŽP ČR) - Projekty podpořené z Operačního programu Životní prostředí sníží používání jednorázového nádobí. Na mnoha místech ČR tak odzvoní kelímkům či nádobí na jedno použití. Podporu za bezmála 60 milionů korun získalo na 23 projektů zejména měst a obcí. Při nejrůznějších příležitostech se díky tomu bude používat nádobí, které místo do koše půjde do myčky a znovu na další akce.

13.1.2021 - Krkonošské lesy doplnilo skoro čtyřicet tisíc stromků chybějících druhů
VRCHLABÍ (Správa KRNAP) - Zase jsme o kousek blíže zdravým a stabilnějším krkonošským lesům. Bilance za rok 2020 říká, že jsme doplnili krkonošské lesy 38 965 sazenicemi různých dřevin, z nichž většinu tvoří listnáče, které na významných plochách krkonošských lesů chybějí.

13.1.2021 - CCBC spouští on-line knihovnu materiálů pro environmentální vzdělávání
Praha (Česká koalice pro ochranu biodiverzity (CCBC) ) - Česká koalice pro ochranu biodiverzity (CCBC) spouští novou on-line knihovnu CCBC do škol. Ta představuje pomůcku pro učitele, která jim může pomoci v přípravě a oživení výuky. On-line knihovna se spouští dnes 13. ledna a naleznete ji na internetových stránkách CCBC (zde - https://1url.cz/PzceC) zcela zdarma.


13.1.2021 - Dotace pro drobné farmáře čerpaly velké koncerny včetně Agrofertu. Odhalení Pirátů vedou k hloubkové kontrole Evropské komise
PRAHA (Česká pirátská strana) - Evropská komise rozhodla v Česku o zahájení hloubkové kontroly dotací, které byly určené pouze malým a středním podnikům, a přesto je získávaly velké zemědělské koncerny. Mezi nimi i společnosti z holdingu Agrofert. Na podezření z nezákonného čerpání těchto dotací ze strany koncernu poprvé upozornili Piráti již v roce 2018. V uplynulých měsících pak pirátský analytický tým identifikoval 28 obdobně sporných případů týkajících se Agrofertu. Předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek proto zaslal analýzu ministru zemědělství Miroslavu Tomanovi a vyzval ho, aby situaci neprodleně řešil. Jedná se o dotace v oblasti ovocnářství a rovněž v pojištění úrody a hospodářských zvířat. Malí farmáři se tak oprávněně cítí velmi poškození.

13.1.2021 - Stát prostřednictvím výhodných úvěrů pokračuje v podpoře zateplování bytových domů
PRAHA (MMR ČR) - Ministerstvo pro místní rozvoj prostřednictvím výzev z Integrovaného regionálního operačního programu podporovalo energetické úspory v bytových domech. Vzhledem ke skončení výzev ministerstvo přichází s výhodnými úvěry pro majitele bytových domů a bytová družstva na zateplení. Žádosti přijímá Státní fond podpory investic, který má pro bezúročné úvěry připravenu 1 miliardu korun.

13.1.2021 - Vědci objevili způsob identifikace topolů odolných vůči suchu
Strnady (Výzkumný ústav lesního hospodářství a myslivosti, v. v. i.) - Významným úkolem lesnické vědy v současnosti je nalezení jedinců lesních dřevin odolných vůči suchu, a to v rámci jednotlivých druhů a jejich populací. Mezi jedinci jednoho druhu domácích dřevin, ať už jde o smrk, jedli, buk, topol, lípu či jiné, existují významné rozdíly ve schopnosti snášet sucho. Proto je důležité najít způsob, jak jedince vykazující toleranci k podmínkám sucha identifikovat. Již delší dobu vědci usilovně hledají gen či geny, které řídí strategii stromů při reakci na stres suchem.

12.1.2021 - Senátorka Vítková: Veřejné slyšení k petici Voda je život
PRAHA (KDU-ČSL) - V Senátu se konalo 11. ledna za přísných hygienických podmínek veřejné slyšení k petici Voda je život pod Výborem pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a petice. Sešli se zástupci ministerstva zemědělství, ministerstva životního prostředí, dotčených institucí a odborníci z vodohospodářských společností. Petice zdůrazňuje, že voda je surovina zásadní pro život. Petenti žádají, aby voda, vodárenská infrastruktura, hospodaření s vodou a peníze, které za vodu platíme, byly pod správou a kontrolou státu nebo měst, jako veřejná služba, ne zdroj zisků z podnikání, či dobývání renty. Zpravodajkou petice je senátorka Jaromíra Vítková.

12.1.2021 - CityElefanty nabídnou zásuvky pro dobíjení elektroniky a Wi-Fi připojení
PRAHA (České dráhy) - V plném proudu je modernizace jednotek CityElefant, které nabídnou cestujícím více služeb a komfortnější cestování. Ve vylepšených vlacích bude snadné dobíjet mobilní telefony a notebooky nebo se připojit přes palubní Wi-Fi síť k internetu.

12.1.2021 - Piráti schválili finálně koaliční smlouvu se STAN. Do sněmovních voleb jdou společně
PRAHA (Česká pirátská strana) - Piráti dnes v závěrečném hlasování odsouhlasili koaliční smlouvu s hnutím Starostové a nezávislí. Finálně tak potvrdili, že jdou do nadcházejících sněmovních voleb společně. Podporu návrhu vyjádřilo téměř 79 procent hlasujících (668 pro z 848 hlasů). Referendum zaznamenalo opět velkou účast, zúčastnilo se téměř 77 procent Pirátek a Pirátů.

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 861 | Další

Online diskuse
26.1.2021 - Piráti budou jednat s vládou o Dukovanech, žádají posílení motivace k dodržování karantény a zasílají dopis premiérovi, aby změnil váhavý postoj k boji s daňovými ráji
PRAHA (Česká pirátská strana) - Bezpečný investorský model výstavby nových jaderných zdrojů jak z hlediska ochrany financí daňových poplatníků, tak z hlediska bezpečnosti budou prosazovat Piráti na chystaných jednáních se zástupci vlády o výstavbě nového bloku Dukovan. Piráti se rovněž chystají jednat o navýšení kompenzací, díky němuž chtějí zvýšit ochotu lidí nechat se testovat a dodržovat karanténní opatření. Spolu s europoslanci se pirátští poslanci také obrátili na premiéra Babiše, aby se zasadil o jednání na poli EU k ukončení zneužívání daňových rájů. Sněmovna se má v tomto týdnu také zabývat tzv. invazivní novelou, do níž chtějí Piráti zařadit specifické živočišné a rostlinné druhy, které ohrožují přírodu na území ČR.

26.1.2021 - Chceme vyšetřovací komisi k Bečvě a zařazení bodu k Navalnému
PRAHA (ODS) - Občanští demokraté chtějí ve Sněmovně zřídit vyšetřovací komisi k ekologické havárii na Bečvě. Nejsilnější opoziční strana chce v dolní komoře odsoudit zatčení ruského opozičního politika Alexeje Navalného a následný postup bezpečnostních složek proti demonstrantům. Předseda ODS Petr Fiala připomněl také čtvrteční mimořádnou schůzi, kterou svolala koalice SPOLU a na které má být projednán například odškodňovací zákon. Poslanec Jakub Janda vyzval k rezignaci šéfa sportovní agentury Milana Hniličku a první místopředsedkyně klubu ODS Jana Černochová opětovně vyzvala vládu, aby naplnila svůj slib a vrátila armádě 10 miliard korun, které jí při projednávání rozpočtu odebrali komunisté.

26.1.2021 - Útok na strážce KRNAP, policie řeší trestní oznámení
VRCHLABÍ (Správa KRNAP) - Páteční strážní služba v okolí Strážného skončila pro strážce Krkonošského národního parku napadením ze strany řidiče skútru. Policie ČR již v současné době řeší trestní oznámení na neznámého pachatele za napadení úřední osoby, kterou strážce ve službě je.

25.1.2021 - Česko kráčí k čistší energetice. Vláda schválila program pro Modernizační fond
PRAHA (MŽP ČR) - Česká energetika projde v následujících deseti letech zásadní přeměnou směrem k většímu využívání čistých ekologických zdrojů, snižování spotřeby energie a decentralizaci. Mezi opatření, která by se měla touto cestou vydat, budou patřit investice v oblasti teplárenství, budování nových obnovitelných zdrojů, ale také dopravy či modernizace průmyslu a podnikání. Výsledkem bude významné snížení emisí skleníkových plynů a pozitivní dopad na klima i životní prostředí. Využívat k tomu bude 9 programů podpory a peníze ze 150 miliardového Modernizačního fondu, jehož základní strategický dokument dnes schválila vláda. Česká republika tak pokračuje v plnění slíbených závazků o ochraně klimatu a snižování emisí CO2.

25.1.2021 - Ministr zemědělství: Aplikační dokument lesnické koncepce
PRAHA (MZe ČR) - Konkrétní opatření, která vedou k realizaci Koncepce státní lesnické politiky do roku 2035, tedy aplikační dokument, dnes vzala na vědomí vláda. Materiál připravený Ministerstvem zemědělství obsahuje mimo jiné související gesce a termíny. Na tvorbě aplikačního dokumentu se, podobně jako při tvorbě Koncepce, podílelo 32 subjektů. Většina z nich se bude podílet i na uskutečnění opatření vyplývajících z dokumentu.

25.1.2021 - Konec zbytečných plastových odpadů se blíží. Vláda schválila návrh zákona
PRAHA (MŽP ČR) - Haldy odpadu z jednorázového plastového nádobí nebo plastových kelímků na horké nápoje se začnou tenčit. Vláda posunula směrem do parlamentu návrh zákona o omezení dopadu vybraných plastových výrobků, který převádí do českého práva evropskou směrnici o jednorázových plastech (směrnice 2019/904 k omezení plastového odpadu v mořích a oceánech a podpoře cirkulární ekonomiky). Nová legislativa zahrnuje hned několik typů opatření - od úplného zákazu některých výrobků, přes omezení jejich spotřeby až po povinné příspěvky výrobců na úklid obcí a měst.

25.1.2021 - Funkce fasády
Liberec (ANERI) - Povrchová vrstva fasády je vizitkou vašeho domu. Úkolem fasády je ale také dokonalá ochrana všeho, co je pod ní. Fasáda musí maximálně chránit nejen zdi, ale i příjemné klima uvnitř budovy.

25.1.2021 - Poškození sluchu je nevratné
Rychnov nad Kněžnou (ANERI) - V místech s velkou hlukovou zátěží je nutné pro ochranu sluchu používat efektivní tlumení. Každé poškození sluchu je nevratné. Sluch se nikdy nezlepšuje a škodlivým hlukem se poškozuje.

25.1.2021 - Vlčích teritorií meziročně přibylo, do Česka jich zasahuje dvaadvacet
PRAHA (Hnutí DUHA) - Podle unikátního terénního monitoringu šelem na celém území České republiky se v roce 2020 nacházelo v České republice alespoň částečně dvaadvacet vlčích teritorií. Devatenáct z nich v pohraničních oblastech, některá na naše území zasahovala jen nepatrně. Ve čtrnácti případech se jednalo o smečky, které v našich podmínkách čítají obvykle 4–6 jedinců. Oproti roku 2019 [1] se počet teritorií zvýšil o čtyři, počet smeček o jednu.

25.1.2021 - Záchrana pod ledopádem
HEJNICE (Horská služba ČR) - Mladý lezec na ledu se včera po poledni zranil v oblasti Velkého Štolpichu, když mu na nohy spadl utržený větší kus ledu, následoval obtížný transport.

25.1.2021 - Pátrací akce kolem Kněhyně
ČELADNÁ (Horská služba ČR) - Pětadvacetiletý muž se včera odpoledne ztratil svým kamarádům pod vrchem Kněhyně, pátralo po něm asi 50 horských záchranářů a policistů.

25.1.2021 - Komentář Dany Balcarové: Česko zaostává ve snižování odpadů, ochraně klimatu či v rozvoji zdravotnictví, ukázaly analýzy. Piráti se zasadili o jejich projednání Sněmovnou
PRAHA (Česká pirátská strana) - Česko selhává ve snižování odpadů, ochraně klimatu či v rozvoji zdravotnictví. Uvádí to Zpráva o naplňování Agendy 2030 v České republice a související Zpráva o kvalitě života a její udržitelnosti, kterými se dnes bude zabývat vláda. Z hlediska alarmujících závěrů obou dokumentů jsem doporučila, aby byly i projednány na příslušných sněmovních výborech. Stejně tak jsem je v průběhu jejich vzniku připomínkovala. Dokumenty poukazují také na špatnou spolupráci mezi resorty, která je patrná v praxi ministerstev životního prostředí a zemědělství, kde resortismus brání v prosazování legislativních změn, konkrétně například u ochrany zdrojů pitné vody.

24.1.2021 - Rakouská zelená ministryně: kanál Dunaj-Odra-Labe nepovolíme
PRAHA/VÍDEŇ (Strana zelených) - Jak už jsme vás před časem informovali, Evropští zelení se stali našimi spojenci ve snaze zastavit co nejdříve záměr stavby kanálu Dunaj-Odra-Labe. Toto spojenectví nese úspěchy. V tomto týdnu se proti záměru jasně postavila rakouská zelená ministryně pro klima, životní prostředí a dopravu Leonore Gewessler. Otevřeně se proti němu vyslovila v médiích a napsala dopis místopředsedovi Evropské komise, ve kterém za Rakousko jakoukoli stavbu odmítá.

23.1.2021 - Večerní pátrání kolem Loupežníku
KRUPKA (Horská služba ČR) - Dvě ženy ve věku 69 a 64 let ve zcela nevhodné obuvi se včera odpoledne vydaly na pěší túru kolem vrchu Loupežník u Dubí, po jedné pátrala Horská služba i Policie ČR.

22.1.2021 - MŽP chystá na výstavbu zelených střech miliardy korun
PRAHA (MŽP ČR a SFŽP ČR) - Jen v programu Nová zelená úsporám se o toto adaptační opatření pro budovy zvedl zájem mezi roky 2019 a 2020 trojnásobně. Střechy porostlé vegetací dokážou účinně zadržovat dešťovou vodou a díky jejímu odpařování ochlazují své okolí. Kromě toho nabízejí útočiště řadě druhů živočichů, zejména hmyzu, a v neposlední řadě pomáhají snížit množství vody, které končí v kanalizaci. To jsou hlavní důvody, proč vláda podporuje výstavbu zelených střech jako součást opatření na zmírnění dopadů změny klimatu. Na období 2021–2027 chystá širokou nabídku finanční podpory i legislativní změny.

22.1.2021 - Trojkoalice SPOLU chce kvůli Bečvě zřídit sněmovní vyšetřovací komisi
PRAHA (TOP 09, ODS a KDU-ČSL) - Více jak čtyři měsíce se řeší únik jedu do řeky Bečvy, který 20. září 2020 způsobil rozsáhlou ekologickou katastrofu. Hned příští týden dá trojkoalice stran ODS, KDU-ČSL a TOP 09 podnět ke zřízení sněmovní vyšetřovací komise. I po více jak čtyřech měsících je vyšetřování katastrofy stále bez závěru, je zapotřebí urychleně zjistit, kde je problém, kdo je viníkem nebo kdo během vyšetřování pochybil a v čem.

21.1.2021 - Komentář Dany Balcarové: Americký prezident Biden vrací USA k Pařížské dohodě
PRAHA (Česká pirátská strana) - USA se vrací k Pařížské dohodě, nově zvolený prezident Spojených států se zavázal, že do 100 dnů od své inaugurace uspořádá klimatický summit. Prezident Joe Biden bude podle svých slov naslouchat mladým lidem a klimatickým aktivistům a úzce s nimi spolupracovat. Piráti vítají obrat USA k odpovědnému přístupu k ochraně klimatu, který se pozitivně projeví v celosvětovém úsilí o zpomalení klimatického megatrendu. Proto jsme s vedoucím resortního týmu pro životní prostředí Lukášem Blažejem dnes na americké ambasádě předali gratulaci ke zvolení prezidenta Joe Bidena.

21.1.2021 - 150 let od úmrtí lesmistra Johna
Čkyně (Komunita pro duchovní rozvoj, o.p.s.) - Dne 24. ledna 2021 uplyne 150 let od úmrtí význačného lesníka lesmistra Josefa Johna, který se stal zakladatelem ochrany Boubínského pralesa. Pietní setkání u jeho hrobu ve Vimperku proběhlo v předstihu již 12. srpna 2020 jako součást demonstrace "Zachraňme prales a lesy na Boubíně" (svolavatelé byli: Komunita pro duchovní rozvoj, o. p. s., Hnutí život, z. s., Zachraňme Šumavu, z. s. Petr Martan tam přednesl tento slavnostní projev:

21.1.2021 - Modro-zelená infrastruktura jako investice do měst na mezinárodní online konferenci
(Ekocentrum Koniklec) - Ve čtvrtek 11. 2. 2021 se uskuteční mezinárodní konference POČÍTÁME S VODOU, která se již tradičně věnuje nejnovějším trendům v oblasti hospodaření se srážkovou vodou. Letošní 6. ročník se zaměří na systém modro-zelené infrastruktury jako investici do měst. Konferenci pořádá 01/71 ZO ČSOP Koniklec, uskuteční se online.

21.1.2021 - V Senátu chceme zrušit kvóty na potraviny v obchodech
PRAHA (ODS) - Schválení povinných kvót pro některé české potraviny je nesmyslné. Dojde tak k výraznému zdražení potravin a nahrává do karet jen velkým potravinovým výrobcům. Senátoři ODS budou chtít zákon vrátit zpět do Sněmovny s vypuštěním kvót, případně ho rovnou zamítnout.

20.1.2021 - Neziskové iniciativy Každá plechovka se počítá a Ukliďme Česko zahajují spolupráci. Cílem je více zrecyklovaných plechovek
Brno (Ukliďme Česko z.s.) - Neziskové organizace Každá plechovka se počítá zahajuje spolupráci s iniciativou Ukliďme Česko. Obě organizace spojuje společný cíl – více zrecyklovaného odpadu k dalšímu použití. Podle posledních dat totiž Češi vytřídí jen asi 40 % nápojových plechovek a za evropským průměrem (74,5 %) výrazně zaostávají.

20.1.2021 - Zahrádkářský zákon prošel Sněmovnou, přispěje k zadržování vody a zlepšení stavu městské zeleně
PRAHA (Česká pirátská strana) - Sněmovna dnes schválila zahrádkářský zákon zabývající se zahrádkářskými koloniemi, jehož spolupředkladatelem je pirátský poslanec Jan Pošvář. Zákon přispěje k zadržování vody a celkovému zlepšení stavu městské zeleně a klimatu ve městech. Zahrádky také podporují samozásobitelství, jehož význam v době ekonomické krize roste. Podle Pirátů znamená zákon pro zahrádkáře především zanesení právní jistoty a ochrany, zejména před tlakem developerů vůči zahrádkářským osadám.

20.1.2021 - Nový americký prezident Joe Biden vrátí USA zpět k Pařížské dohodě ještě v den své inaugurace
WASHINGTON, D.C./PRAHA (Klimatická koalice) - Nově zvolený americký prezident Joe Biden od počátku své prezidentské kampaně sliboval, že Ameriku vrátí zpět k Pařížské dohodě a zahájí rozsáhlou transformaci americké ekonomiky směrem k snižování emisí a větší udržitelnosti. Spojené státy americké se tak vrací zpět do hry v boji s klimatickou krizí a celosvětovému úsilí o snižování emisí ve chvíli, kdy Evropská unie zvyšuje své vlastní klimatické cíle a k závazku dosáhnout klimatické neutrality do roku 2050 se postupně přidávají i další velké ekonomiky, jako je Japonsko, či Jižní Korea. Pokud se k tomuto závazku nyní přidají i Spojené státy, bude tím celkově pokryto již více než 50 % světových emisí skleníkových plynů, jejichž produkce by do roku 2050 měla být ukončena. Platné tak přestávají být argumenty české vlády, podle které nemá úsilí o snižování emisí smysl, pokud o něj bude usilovat jen samotná Evropská unie. Obnovené multilaterální vztahy s USA by naopak mohly být příslibem, že se k závazku postupně přidá i zbytek světa.

20.1.2021 - Česká republika požaduje přeshraniční posouzení nákladního překladiště u slovenského Holíče
(Děti Země) - Samosprávy, úřady, instituce a spolky upozorňují na rizika stavby

20.1.2021 - Návrh na zdražení potravin poškodí spotřebitele a je v rozporu s volným trhem EU. Prodeji lokálních potravin nepomůže
PRAHA (ODS) - Poslanecká sněmovna schválila pozměňovací návrh k novele zákona o potravinách, ve kterém stanovuje kvóty pro prodej některých českých potravin. Podle ODS tento návrh zdraží potraviny pro spotřebitele, je v rozporu s pravidly evropského volného trhu a navíc pomůže pouze největším výrobcům potravin.

20.1.2021 - Sedmimilionovou pokutu od antimonopolního úřadu kraj zaplatil. Považuje ji stále za nepřiměřenou a podnikne další kroky
LIBEREC (Liberecký kraj) - Na základě podnětu podaného společností BusLine LK, a.s. zahájil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) řízení a vyměřil v loňském roce Libereckému kraji sedmimilionovou pokutu za porušení podmínek při veřejné soutěži na zajištění dopravní obslužnosti pro českolipskou oblast. V roce 2019 totiž dle rozhodnutí ÚOHS uzavřel s dopravcem ČSAD Česká Lípa smlouvu o veřejných službách v přepravě cestujících přímým zadáním, přestože pro to nebyly podle antimonopolního úřadu splněny zákonné požadavky. Kraj přesto má povinnost dopravní obsluhu v regionu zajistit. Pokutu již sice zaplatil, ale bude se i nadále bránit všemi dostupnými prostředky.

20.1.2021 - Malé vodní elektrárny v kraji roztáčely kola továren. Fungují dodnes
LIBEREC (Liberecký kraj) - Pomáhaly při bouřlivém rozvoji průmyslu počátkem minulého století a dodnes, více než sto let poté, na Tanvaldsku malé vodní elektrárny fungují. Jsou pozoruhodnými technickými památkami, jež připomínají dávné časy, kdy zdejší továrny prosperovaly a dodávaly zboží do celého světa.

20.1.2021 - O Jizerskohorskou železnici budou znovu soutěžit dopravci
TANVALD (Liberecký kraj) - Liberecký kraj zahájil přípravu otevřeného výběrového řízení na Jizerskohorskou železnici. V okolí Tanvaldu pravděpodobně zůstanou stávající kvalitní vozy STADLER Regioshuttle RS-1. Pro Frýdlantské tratě se zvažuje pořízení nových vlaků.

19.1.2021 - Děti Země nesouhlasí s dalšími výzkumy betonové lobby na Labi
(Děti Země) - Za prosazování jezu u Děčína stát utratil již asi 640 milionů korun

19.1.2021 - Kambodžští středoškoláci rozvíjejí díky projektu ČRA konkrétní dovednosti v oblasti zpracování potravin
Praha (Česká rozvojová agentura) - V závěru minulého roku byl v Kambodži ukončen úspěšný projekt ČRA zaměřený na zlepšení kvality středoškolského vzdělávání. Projekt reagoval na hlavní problémy kambodžského vzdělávacího systému, mezi něž patří nízká kvalita učitelů, nedostatečné a zastaralé učební osnovy, špatný stav infrastruktury škol i nedostatečný přístup ke vzdělávání. Realizátor projektu, společnost Člověk v tísni, mimo jiné renovovala laboratoř na zpracování zemědělských produktů a společně s pedagogy z ČZU vypracovala vhodné osnovy a výukové metody zaměřené na zpracování potravin, které je ušité přímo na míru zdejším podmínkám.

19.1.2021 - Nový design a rozšíření Informačního systému statistiky a reportingu životního prostředí
Praha (CENIA, česká informační agentura životního prostředí) - CENIA, česká informační agentura životního prostředí redesignovala a rozšířila nabídku Informačního systému statistiky a reportingu životního prostředí https://issar.cenia.cz/. Redesign byl proveden s cílem modernizovat a zejména uživatelsky zpříjemnit webové rozhraní k datům a informacím o životním prostředí. Uživatelé tak nyní snáze a cíleně vyhledají požadovaná data a indikátory z oblasti ŽP.

Zároveň došlo k rozšíření nabídky stávajících indikátorů o oblast indikátorové sady pro Státní politiku životního prostředí, která nabízí průřez jednotlivými aspekty environmentální problematiky, nebo o téměř kompletní sadu Indikátorů zranitelnosti ČR vůči změně klimatu, které zájemcům umožní zjistit, jaká jsou rizika, dopady i možnosti adaptace České republiky na změnu klimatu.


19.1.2021 - Ostopovice se stanou průkopníkem chytrých řešení v ekologickém přístupu k odpadům
Brno (meneodpadu.cz ) - V obci, která těsně přiléhá k jihozápadnímu okraji Brna, promění hospodaření s odpady. Zavádí zde vyspělý evidenční systém, který samosprávě umožní zohlednit objem vyprodukovaných odpadů. Další novinky budou následovat. Obec se tak v Jihomoravském kraji stává jedním z lídrů odpadového hospodářství.

19.1.2021 - Do Obřího dolu v teniskách? Nikdy!
PEC POD SNĚŽKOU (Horská služba ČR) - Ani nejvyššímu pohoří v ČR se nevyhýbají případy, kdy do extrémního terénu vyrazí turisté jen v teniskách a teplákách, HS je pak musí zachraňovat.

19.1.2021 - Gazdík: Pokud ČIŽP nezveřejní důležitá fakta, je namístě, aby její ředitel rezignoval
PRAHA (STAN) - Od katastrofické otravy Bečvy uplynuly čtyři měsíce a orgány, které vyšetřování celé kauzy mají na starost, mlčí a mlží. Poslanec ze Zlínského kraje Petr Gazdík se proto obrací na Generální inspekci bezpečnostních sborů s žádostí o prošetření činnosti vyšetřovacích orgánů a žádá Českou inspekci životního prostředí o zveřejnění všech dostupných informací, na které má veřejnost právo.

18.1.2021 - Komentář Dany Balcarové: Vláda dá na nesmyslný projekt kanálu miliardy, zatímco s kompenzacemi otálí
PRAHA (Česká pirátská strana) - Na svůj dnešní program zařadila vláda projednání přípravy plavebních stupňů, které jsou nezbytnou podmínkou k vybudování kanálu Dunaj-Odra-Labe. Zatímco celosvětová pozornost je upřena na řešení pandemie a minimalizaci ekonomických dopadů, Vláda ČR opět diskutuje o předraženém a zbytečném betonování krajiny v rámci projektu, který je odborníky považován za nesmyslný.

18.1.2021 - Ochránci přírody v nejcennějších partiích Jeseníků posilují strážní službu
JESENÍK (AOPK ČR) - Více než tři stovky lidí na skialpech a snowboardech vyrazily o víkendu do oblasti Ovčárny a Pradědu v chráněné krajinné oblasti Jeseníky.

18.1.2021 - Z recyklovaných reklamních materiálů Kongresového centra Praha vznikne originální nový nábytek
Praha (Kongresové centrum Praha) - Inspirativní projekt Kongresového centra Praha (KCP) a designérů Tomáše Rachunka a Matěje Matouše využívá zastaralé propagační tiskoviny k vytvoření nového mobiliáře KCP. Ze starých katalogů tak vzniknou nové židle, stolky nebo police.

18.1.2021 - HS varuje: Na túru jen v dobrém oblečení!
ROŽNOV POD RADHOŠTĚM (Horská služba ČR) - Pár ve středním věku ve zcela nedostatečném oblečení včera odpoledne zabloudil a zapadl pod Lysou horou do hlubokého sněhu, pátrání i transport komplikoval nepřístupný terén.
HS varuje: Na túru jen v dobrém oblečení!


18.1.2021 - Rok 2021 přinese další zvýšení využívání lithiových baterií. Spolu s tím porostou nároky na jejich zpracování, když doslouží
Praha (ECOBAT) - V roce 2021 lze očekávat další výrazný nárůst využívání baterií, a to zejména v oblasti e-mobility, která kromě elektromobilů zahrnuje také elektrická kola, koloběžky či longboardy, skútry, motocykly, užitková vozidla nebo hromadné dopravní prostředky. S tím souvisí i množství lithiových baterií, které bude potřeba po skončení jejich životnosti zpracovat.

17.1.2021 - Jeseníky varují: Nebivakujte v extrémních podmínkách!
JESENÍK (Horská služba ČR) - Bivakování v zimního horských podmínkách se stává zřejmě novým trendem, horští záchranáři z Jeseníků mají ale jasno – prosíme vás, nedělejte to!

16.1.2021 - Policisté na lyžích v Krkonoších. Působit budou se strážci přírody z KRNAPu a Horskou službou
PEC POD SNĚŽKOU (Policie ČR) - Pomáhat předcházet porušování právních předpisů a pravidel v Krkonošském národním parku si berou za cíl nově policejní hlídky na lyžích, které budou působit ruku v ruce se strážci ochrany přírody národního parku a ve spolupráci a za podpory Horské služby ČR, o. p. s. V těžce přístupném terénu se budou policisté ve „smíšených hlídkách“ se strážci Správy KRNAP pohybovat na speciálním skialpinistickém vybavení.

14.1.2021 - Dost bylo plastů na jedno použití. MŽP posílá 60 milionů na alternativy fastfoodového nádobí
PRAHA (MŽP ČR a SFŽP ČR) - Projekty podpořené z Operačního programu Životní prostředí sníží používání jednorázového nádobí. Na mnoha místech ČR tak odzvoní kelímkům či nádobí na jedno použití. Podporu za bezmála 60 milionů korun získalo na 23 projektů zejména měst a obcí. Při nejrůznějších příležitostech se díky tomu bude používat nádobí, které místo do koše půjde do myčky a znovu na další akce.

13.1.2021 - Krkonošské lesy doplnilo skoro čtyřicet tisíc stromků chybějících druhů
VRCHLABÍ (Správa KRNAP) - Zase jsme o kousek blíže zdravým a stabilnějším krkonošským lesům. Bilance za rok 2020 říká, že jsme doplnili krkonošské lesy 38 965 sazenicemi různých dřevin, z nichž většinu tvoří listnáče, které na významných plochách krkonošských lesů chybějí.

13.1.2021 - CCBC spouští on-line knihovnu materiálů pro environmentální vzdělávání
Praha (Česká koalice pro ochranu biodiverzity (CCBC) ) - Česká koalice pro ochranu biodiverzity (CCBC) spouští novou on-line knihovnu CCBC do škol. Ta představuje pomůcku pro učitele, která jim může pomoci v přípravě a oživení výuky. On-line knihovna se spouští dnes 13. ledna a naleznete ji na internetových stránkách CCBC (zde - https://1url.cz/PzceC) zcela zdarma.


13.1.2021 - Dotace pro drobné farmáře čerpaly velké koncerny včetně Agrofertu. Odhalení Pirátů vedou k hloubkové kontrole Evropské komise
PRAHA (Česká pirátská strana) - Evropská komise rozhodla v Česku o zahájení hloubkové kontroly dotací, které byly určené pouze malým a středním podnikům, a přesto je získávaly velké zemědělské koncerny. Mezi nimi i společnosti z holdingu Agrofert. Na podezření z nezákonného čerpání těchto dotací ze strany koncernu poprvé upozornili Piráti již v roce 2018. V uplynulých měsících pak pirátský analytický tým identifikoval 28 obdobně sporných případů týkajících se Agrofertu. Předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek proto zaslal analýzu ministru zemědělství Miroslavu Tomanovi a vyzval ho, aby situaci neprodleně řešil. Jedná se o dotace v oblasti ovocnářství a rovněž v pojištění úrody a hospodářských zvířat. Malí farmáři se tak oprávněně cítí velmi poškození.

13.1.2021 - Stát prostřednictvím výhodných úvěrů pokračuje v podpoře zateplování bytových domů
PRAHA (MMR ČR) - Ministerstvo pro místní rozvoj prostřednictvím výzev z Integrovaného regionálního operačního programu podporovalo energetické úspory v bytových domech. Vzhledem ke skončení výzev ministerstvo přichází s výhodnými úvěry pro majitele bytových domů a bytová družstva na zateplení. Žádosti přijímá Státní fond podpory investic, který má pro bezúročné úvěry připravenu 1 miliardu korun.

13.1.2021 - Vědci objevili způsob identifikace topolů odolných vůči suchu
Strnady (Výzkumný ústav lesního hospodářství a myslivosti, v. v. i.) - Významným úkolem lesnické vědy v současnosti je nalezení jedinců lesních dřevin odolných vůči suchu, a to v rámci jednotlivých druhů a jejich populací. Mezi jedinci jednoho druhu domácích dřevin, ať už jde o smrk, jedli, buk, topol, lípu či jiné, existují významné rozdíly ve schopnosti snášet sucho. Proto je důležité najít způsob, jak jedince vykazující toleranci k podmínkám sucha identifikovat. Již delší dobu vědci usilovně hledají gen či geny, které řídí strategii stromů při reakci na stres suchem.

12.1.2021 - Senátorka Vítková: Veřejné slyšení k petici Voda je život
PRAHA (KDU-ČSL) - V Senátu se konalo 11. ledna za přísných hygienických podmínek veřejné slyšení k petici Voda je život pod Výborem pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a petice. Sešli se zástupci ministerstva zemědělství, ministerstva životního prostředí, dotčených institucí a odborníci z vodohospodářských společností. Petice zdůrazňuje, že voda je surovina zásadní pro život. Petenti žádají, aby voda, vodárenská infrastruktura, hospodaření s vodou a peníze, které za vodu platíme, byly pod správou a kontrolou státu nebo měst, jako veřejná služba, ne zdroj zisků z podnikání, či dobývání renty. Zpravodajkou petice je senátorka Jaromíra Vítková.

12.1.2021 - CityElefanty nabídnou zásuvky pro dobíjení elektroniky a Wi-Fi připojení
PRAHA (České dráhy) - V plném proudu je modernizace jednotek CityElefant, které nabídnou cestujícím více služeb a komfortnější cestování. Ve vylepšených vlacích bude snadné dobíjet mobilní telefony a notebooky nebo se připojit přes palubní Wi-Fi síť k internetu.

12.1.2021 - Piráti schválili finálně koaliční smlouvu se STAN. Do sněmovních voleb jdou společně
PRAHA (Česká pirátská strana) - Piráti dnes v závěrečném hlasování odsouhlasili koaliční smlouvu s hnutím Starostové a nezávislí. Finálně tak potvrdili, že jdou do nadcházejících sněmovních voleb společně. Podporu návrhu vyjádřilo téměř 79 procent hlasujících (668 pro z 848 hlasů). Referendum zaznamenalo opět velkou účast, zúčastnilo se téměř 77 procent Pirátek a Pirátů.

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 861 | Další