ecomonitor.cz
verze pro tisk
22.10.2020 - Většina českých europoslanců i Evropského parlamentu poslali bilióny korun zemědělské praxi, která ničí naši krajinu
BRUSEL (Hnutí DUHA) - Většina českých europoslanců kromě Pirátů a STAN hlasovala pro návrh, který rezignuje na proměnu zemědělské praxe, jež by dle vědců mohla zvrátit kolaps evropské biodiverzity. Dalších 7 let tak bude zhruba 10 biliónů korun zemědělských dotací zhoršovat přírodní hodnoty zemědělské krajiny a povede k dalšímu úbytku drobných zemědělců.

22.10.2020 - Lobby velkozemědělců vyhrála, poražení jsou malí farmáři, krajina a klima
PRAHA (Strana zelených) - Byla to šance na zdravější krajinu, lepší život na venkově i možnost, jak chránit klima. Evropský parlament ji ke smůle nás všech zahodil a místo toho schvaluje legislativu společné zemědělské politiky v podobě, která vyhovuje agrobaronům a výrobcům hnojiv a pesticidů.

22.10.2020 - Nová aplikace poradí, kam s použitými kávovými kapslemi
Brno (Ukliďme Česko z.s.) - Odevzdat použité hliníkové kapsle od kávy tak, aby z nich vzniklo něco nového, např. jízdní kolo či designový nožík? Ano, i to umožňuje nově odpadová aplikace „Kam s ním“. V mapě na www.KAMsNIM.cz totiž naleznete mimo jiné i místa obchodů, kam můžete přinést své použité hliníkové kapsle Nespresso k recyklaci.

22.10.2020 - Celebrity podporují ochranu divokých druhů zvířat v cirkusech
Praha (Svoboda zvířat) - Dobrý den,


rádi bychom Vás upozornili na podporu větší ochrany divokých druhů zvířat v cirkusech od českých celebrit. Do boje za ochranu zvířat vyrazili Dewii, blogerka a propagátorka rostlinné stravy, herečka Dominika Býmová, zpěvák kapely Imodium Tomáš Fröde s partnerkou Žanet Vargovou, Maťo ze skupiny John Wolfhooker, zpěvák Pokáč, herečka Andrea Růžičková, zpěvák kapely Rybičky 48 Kuba Ryba se svou ženou Dominikou, herečka Patricie Solaříková, zpěvák Miro Šmajda, herečka Michaela Tomešová, zpěvačka Dana Yousifová, herec Jakub Žáček, herečka a dabérka Nela Boudová, herec a moderátor Petr Vacek, herečka Jana Bernášková, Eva Francová alias Kuchařka ze Svatojánu a herečka Veronika Čermák Macková.

Poslanecká sněmovna odhlasovala konec využívání divokých druhů zvířat v cirkusech. Nyní bude rozhodovat Senát.

Materiály ke stažení:

Fotky celebrit: www.dropbox.com/sh/7zdywtzdbbp0rgo/AAB1UWMHFqZxWslRDXOljaCNa?dl=0

Citace celebrit: www.dropbox.com/s/pp8o1u0fmiy4j6i/Celebrity%20-%20citace.docx?dl=0

Další podrobnosti se dočtete v tiskové zprávě níže.

S pozdravem
Ing. Anna Bernátková
koordinátorka kampaně Cirkusy bez zvířat


22.10.2020 - 6 miliard pro Lovochemii je nepřípustný střet zájmů, upozorňuje předseda Pirátů ministra Brabce v dopise
PRAHA (Česká pirátská strana) - Důrazný písemný apel od předsedy Pirátů Ivana Bartoše dnes obdržel ministr životního prostředí Richard Brabec. Jeho ministerstvo je totiž odpovědné za efektivní rozdělení evropských prostředků určených regionům zasažených útlumem těžby uhlí. Finance určené k nastartování udržitelného rozvoje v Ústeckém, Karlovarském a Moravskoslezském kraji by měly směřovat zejména do malých a středních podniků. Ve skutečnosti ovšem vláda hodlá dle informací z médií navrhnout evropským orgánům, aby značnou část těchto prostředků získaly největší společnosti. Přidělením více jak 6 miliard korun Lovochemii z koncernu Agrofert by navíc s vysokou pravděpodobností došlo k porušení evropského finančního nařízení ke střetu zájmů a českého zákona o střetu zájmů. Porušováním českých a evropských předpisů ke střetu zájmů se již zabývá Národní centrála proti organizovanému zločinu na základě trestního oznámení čítajícího 58 příloh, který koncem minulého roku podali pirátští analytici a senátor Lukáš Wagenknecht.

22.10.2020 - Veronika Vrecionová: Dobrá zpráva pro venkov a krajinu. Zastropování zemědělských dotací schváleno Evropským parlamentem
BRUSEL (ODS) - Evropský parlament ve středu schválil pozměňovací návrh, kterým se omezuje maximální výše zemědělských dotací vyplacených jednomu subjektu – tzv. finálnímu beneficientovi. Pro dotace z 1. pilíře (provozní dotace) činí 500 tis. eur, pro dotace ze 2. pilíře jsou omezeny částkou 1 mil. eur za rok. Členské státy musí sledovat konečného vlastníka podniku a při dosažení limitu za všechny jeho společnosti přestat dotace vyplácet.

21.10.2020 - Akce lze pořádat i udržitelně, koronavirová krize je příležitost ke změně. Řešení nabízí cirkulární eventy
Praha (CIRA Advisory) - Letošní pandemie koronaviru dopadla na některé segmenty byznysu opravdu tvrdě. Ten eventový není výjimkou. Krize však může nabídnout i nové příležitosti ke změně myšlení a fungování strategií. To vnímá i poradenská společnost CIRA Advisory (CIRAA), která se v rámci svých služeb nově zaměřuje i na oblast event managementu, jak konavirovou krizi v této oblasti využít a nastavit nový model fungování – více udržitelný a reflektující principy cirkulární ekonomiky. Jako první v Česku bude poskytovat komplexní poradenství eventovým manažerům, agenturám i korporacím, jak eventy po skončení pandemie pořádat lépe a společensky odpovědně.

21.10.2020 - Projekt ČRA pomáhá v Moldavsku s odstraněním ekologických zátěží v areálu transformátorové stanice
Praha (Česká rozvojová agentura) - V polovině října velvyslanec ČR v Moldavské republice Zdeněk Krejčí spolu s baškankou autonomní oblasti Gagauzia Irinou Vlah slavnostně zahájili nový projekt financovaný Českou republikou. Cílem projektu je nalezení koncepčního řešení pro areál trafostanice 400/110/35 kV ve Vulcănești, kde v roce 1979 vybuchlo téměř 1000 kondenzátorů s následkem dlouhodobé kontaminace horninového prostředí v zasažené oblasti. Projekt navazuje na předchozí intervence ČRA v Moldavsku zacílené na eliminaci rizika kontaminace životního prostředí.

21.10.2020 - EU ocenila nejlepší projekty ochrany přírody, životního prostředí a klimatu. Největší evropská ekologická událost, EU Green Week, dnes hostil ceremoniál Cen LIFE 2000 (EU recognises best nature, environment and climate action projects. Europe’s biggest environmental event, EU Green Week, hosted today the 2020 LIFE Awards Ceremony)
BRUSEL (Evropská komise) - Presented by the EU’s LIFE programme for environment and climate action, the awards honoured winners in three different categories from Slovenia (Nature), Portugal (Environment), and Hungary (Climate Action). A special award recognising successful adaptation to COVID-19 went to an Italian project for its work in the time of coronavirus crisis.

21.10.2020 - Projekt ČRA pomáhá v Moldavsku s odstraněním ekologických zátěží v areálu transformátorové stanice
Praha (Česká rozvojová agentura) - V polovině října velvyslanec ČR v Moldavské republice Zdeněk Krejčí spolu s baškankou autonomní oblasti Gagauzia Irinou Vlah slavnostně zahájili nový projekt financovaný Českou republikou. Cílem projektu je nalezení koncepčního řešení pro areál trafostanice 400/110/35 kV ve Vulcănești, kde v roce 1979 vybuchlo téměř 1000 kondenzátorů s následkem dlouhodobé kontaminace horninového prostředí v zasažené oblasti. Projekt navazuje na předchozí intervence ČRA v Moldavsku zacílené na eliminaci rizika kontaminace životního prostředí.

20.10.2020 - Evropský parlament podepsal rozsudek smrti pro malé hospodáře a přírodu (EU Parliament signs death sentence for small farms and nature, Greenpeace)
BRUSEL (Greenpeace EU) - A vote on the EU’s common agricultural policy by the European Parliament plenary session is a signature on the death sentence of European farming, said Greenpeace. MEPs failed to reform the policy, which will shape farming in the block for the next seven years, in any way that would measure up to the climate and ecological crises.

20.10.2020 - ASZ ČR apeluje na europoslance: Podpořte povinné zastropování
PRAHA/BRUSEL (Asociace soukromého zemědělství ČR) - Pokud to myslí poslanci Evropského parlamentu s deklarovaným rozvojem venkova, lokálních trhů a zlepšením stavu krajiny vážně, měli by podpořit povinné krácení dotací (takzvané zastropování) pro zemědělské podniky s ročním příjmem podpor nad 100 000 Eur. Tento nástroj je totiž jedním z nejdůležitějších, který může přispět k potřebným změnám jak v rozdělování, tak ve využívání a zejména ve společenských dopadech těchto prostředků.

20.10.2020 - Nové podklady Uhelné komise ukazují, že konec uhlí je možný v roce 2033. Reálné využití OZE by navíc srazilo potřebu plynu
PRAHA (Hnutí DUHA) - Odborné podklady pro dnešní jednání Uhelné komise ukazují, že dle výpočtů společnosti ČEPS je možné skončit s uhlím v ČR v letech 2033, 2038 i 2043. Nulová spotřeba uhlí v roce 2033 by vyžadovala zvýšení výroby z obnovitelných zdrojů, plynu a využití stávajících jaderných reaktorů. Ekologické organizace nadále prosazují ukončení provozu uhelných elektráren do roku 2030 a vyšší využití obnovitelných zdrojů, konec uhlí v roce 2033 považují za nejzazší kompromis. Komise dnes nakonec nehlasovala o termínu konce uhlí ani o žádném dalším usnesení, jednání bylo informativní a diskusní.

20.10.2020 - Větší podpora rodinných farem, nebo další dotace agroholdingům? Evropský parlament tento týden rozhodne
BRUSEL (ODS) - Během plenárního zasedání se v Evropském parlamentu tento týden rozhodne o tom, zda budeme nadále posílat desítky milionů korun velkým agroholdingům, nebo naopak více podpoříme ekologičtěji hospodařící menší a střední farmy, často rodinného typu.

20.10.2020 - Je vůči vysychání odolnější bříza nebo osika?
Strnady (Výzkumný ústav lesního hospodářství a myslivosti, v. v. i.) - Nejvýraznějším projevem klimatické změny je častější výskyt a větší intenzita různě dlouhých období sucha. Proto je nutné při umělé obnově lesa použít co nejkvalitnější sazenice. Jejich aktuální dobrý fyziologický stav je jedním z nejdůležitějších předpokladů pro následnou ujímavost a růst po výsadbě. Na obnovu kalamitních holin, jejichž rozsah aktuálně stále narůstá, bude nutné využít také umělou obnovu přípravnými dřevinami. Mezi nejdůležitější v našich podmínkách patří bříza bělokorá a topol osika. Pro objektivní posouzení vodního režimu rostlin je využívána metoda hodnocení vodního potenciálu (stresu) rostlin měřením v tlakové komoře. Tím se testuje jejich odolnost ke stresu suchem.


20.10.2020 - Výsledky projektu Zvyšování hnízdních možností ptáků v Kunratickém lese a Modřanské rokli
Praha (Mgr. Lubomír Bartoš) - Projekt, jehož hlavním cílem bylo zmapování, zvýšení a kontrola hnízdních možností ptáků v pražských lesích, konkrétně v Kunratickém lese a Modřanské rokli skončí 31. prosince letošního roku. V rámci projektu bylo koncem února 2020 v Kunratickém lese a Modřanské rokli na předem vybraná místa instalováno celkem 73 nových ptačích budek. Z toho 40 budek na území Kunratického lesa a 33 v Modřanské rokli.

20.10.2020 - Peksa: Piráti budou hlasovat pro důrazné zastropování evropských dotací pro zemědělství. Peníze už nepotečou agrobaronům, ale k malým zemědělcům
BRUSEL (Česká pirátská strana) - Evropský parlament tento týden odhlasuje návrh reformy Společné zemědělské politiky, skrze kterou se rozděluje téměř třetina evropského rozpočtu. Piráti podpoří tři jasné pozměňovací návrhy na reformu: zastropování dotací pro velké agrobarony včetně kontroly konečných příjemců, podporu malých zemědělců a ochranu krajiny, klimatu, zvířat a biodiverzity v celé EU.

19.10.2020 - Komentář Ondřeje Polanského: Vláda navýšila investice do dopravy. Opravdu se z krize proinvestujeme, nebo nás čeká jen další chaotické betonování?
PRAHA (Česká pirátská strana) - Vláda dnes schválila nový rozpočet Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI). Na dopravní stavby a projekty by tak v příštím roce mělo jít o 5 miliard více než letos, celkem 127,5 miliard korun. Přestože vítáme snahu vlády se z krize proinvestovat, tato snaha by se měla řídit dlouhodobou koncepcí a mít jasně stanovené priority. To je ale bohužel přesně to, co chybí. Klidně se tedy může stát, že zatímco klíčové dopravní stavby se svého přestřižení pásky nedočkají, vyhodíme zbytečně miliardy třeba za první etapu kanálu Dunaj-Odra-Labe. O deset miliard narostly meziročně také běžné výdaje.

19.10.2020 - Odmítaný seznam elektráren k odstavení podle kritérií Uhelné komise byl sestaven. Ekologické organizace vítají, že komise nebude o konci uhlí rozhodovat bez podkladů
PRAHA (Hnutí DUHA) - Členové Uhelné komise za ekologické organizace dnes na tiskové konferenci zveřejnili pořadí uhelných elektráren tak, jak by se měly odstavovat dle kritérií schválených Uhelnou komisí. Uvítali také dnešní oznámení ministra životního prostředí Richarda Brabce, že zítra nebude Uhelná komise rozhodovat o termínu konce uhlí. Původní záměr ministra průmyslu Karla Havlíčka schválit na zítřejším zasedání komise konec uhlí v roce 2038 totiž důrazně odmítali. Tento rok je příliš pozdní z hlediska ochrany klimatu i ekonomických vyhlídek uhelného průmyslu. Komise navíc nemá k tak zásadnímu rozhodnutí dosud dostatek podkladů.

19.10.2020 - 4 tisíce nebo 50 milionů pro „farmáře“
BRUSEL (Luděk Niedermayer, poslanec EP za TOP 09) - Jestli dlouhá léta existuje neotřesitelná priorita české politiky ve vztahu k Evropské unii, pak to je náš striktní požadavek na takzvané „nezastropování zemědělských plateb“ v rámci společné zemědělské politiky. Pod tímto složitým názvem leží velmi důležitá politika EU, která spolu určí, jak bude vypadat nejen naše krajina za 7 let a jaké potraviny budeme jíst.

19.10.2020 - Konec sezóny na krkonošských loukách
VRCHLABÍ (Správa KRNAP) - Hospodáři právě dokončují práce na jednotlivých loukách. Mezi poslední práce sezóny patří tradičně shánění stád pasených zvířat, případně přesekávání nedopasků. Zvířata jsou z lokalit odvážena v závislosti na počasí, množství hmoty na pastvě a celkové úživnosti louky pro stáda.

19.10.2020 - Komentář Dany Balcarové: Uhlí jako zdroj energie skončí díky trhu ještě dříve, než plánuje ministr Havlíček
PRAHA (Česká pirátská strana) - Již zítra zasedne první skupina Uhelné komise, která by měla rozhodovat o ukončení spalování uhlí v České republice. Jednání však proběhne bez znalosti podkladů a souvisejících analýz. Členové komise totiž obdrželi materiály až v pondělí 19. října v ranních hodinách. To je mimo jiné v rozporu se statutem Uhelné komise, podle kterého musí členové veškeré podklady obdržet minimálně deset dní před jednáním. Podklady také nejsou dostatečně obsáhlé na to, aby na jejich základě mohla Uhelná komise rozhodnutí o strategii ukončování uhlí učinit.

19.10.2020 - Management slatinné louky pomůže vzácným orchidejím
Mladá Boleslav (ČSOP Klenice) - Devět členů ČSOP Klenice o víkendu posekalo a pohrabalo slatinnou louku u Struh nedaleko Benátek nad Jizerou, aby zde měly prostor vzácné rostliny jako orchideje prstnatec pleťový nebo kruštík bahenní.

19.10.2020 - Fosilbaronům miliardy, lidem zničené zdraví i krajinu
PRAHA (Strana zelených) - Uhelná komise připomínala během jarní vlny pandemie Šípkovou Růženku. Nyní se ovšem zdá, že ministra Havlíčka políbil jakýsi tajemný princ – zřejmě z Uhelného království. Jarní hibernaci nahradil rozruch a kvalt. Minulý týden totiž ministr nečekaně oznámil, že by komise měla o scénáři ústupu od uhlí rozhodnout bez veřejné debaty a bez potřebných podkladů již toto úterý. Mobilizace občanské společnosti tomuto rozhodnutí zatím zabránila, stále ale není jisté, že Uhelná komise přijde s termínem, který bude pro lidi i pro přírodu dostatečně brzy.

18.10.2020 - Budoucnost Česka s uhlím je naprosto nemyslitelná
PRAHA (Fridays for Future, Limity jsme my a Extinction Rebellion) - Budoucnost České republiky, jejíž součástí by byla těžba a spalování uhlí i ostatních fosilních paliv, je naprosto nemyslitelná. Jen těžba a spalování uhlí tvoří až 40 % veškerých emisí skleníkových plynů v ČR.Téměř pětinu elektrické energie přitom vyvážíme do zahraničí, tento přebytek odpovídá třetině výroby uhelných elektráren. Uhelný průmysl je navíc zastaralý, neefektivní a často centralizovaný v rukou několika firem, často soukromě vlastněných uhlobarony.

17.10.2020 - Vítězem 46. MFF EKOFILM je ruský film „Losos nerka. Červená ryba.“, Cenu prezidenta festivalu získal český Svobodný prales
BRNO (MFF Ekofilm) - Dechberoucí záběry, velmi aktuální témata, inspirace, optimizmus, i mrazivé pocity z otázky, zda jsme jako lidstvo opravdu nepoučitelní. Každý z pětice vítězných snímků 46. ročníku mezinárodního filmového festivalu EKOFILM u porotců některý z těchto pocitů vyvolal. Hlavní cenu ministra životního prostředí Richarda Brabce získal ruský snímek Losos nerka. Červená ryba. Film díky úchvatným záběrům i výpovědím místních odborníků a znalců pomáhá uvědomit si křehkou rovnováhu přírodních ekosystémů, na nichž závisí náš život.

16.10.2020 - Návrh z klubu europoslanců ANO, TOP 09, KDU-ČSL a STAN může pohřbít naděje na proměnu českého zemědělství a krajiny
PRAHA/BRUSEL (Hnutí DUHA) - Evropský parlament bude příští týden hlasovat o své pozici k rozdělování zemědělských dotací do roku 2027 prostřednictvím nové Společné zemědělské politiky. Představený návrh tří největších frakcí by zablokoval zásadní změny, bez kterých nebude v České republice možné řešit sucho, pokles biodiverzity či ztrátu půdy. Veřejnost i neziskové organizace proto apelují na europoslance, aby návrh nepodpořili.

16.10.2020 - Lídři EU se na klimatickém cíli pro rok 2030 dohodnou v prosinci. Premiér Babiš se překvapivě rozhodl evropské ambice nebrzdit. Až dosud nevěděl, o jakém cíli EU vlastně jedná
PRAHA/BRUSEL (Klimatická koalice, Greenpeace ČR a Hnutí DUHA) - Ve čtvrtek 15. října v rámci jednání Evropské rady proběhly diskuse evropských lídrů o návrhu navýšit klimatický cíl EU pro rok 2030. Konečné rozhodnutí však bylo odloženo na příští jednání, konané v prosinci tohoto roku. Potřeba dosáhnout ještě v tomto roce shody na výrazném navýšení redukce emisí skleníkových plynů do roku 2030 vyplývá z Pařížské dohody. Český premiér nakonec překvapivě evropské ambice blokovat nebude. Na poslední chvíli zjistil, že 55% redukce má být průměrem pro celou EU, a vztahuje se k emisím z roku 1990, nikoli těm současným.

16.10.2020 - Omezení veřejné dopravy v Královéhradeckém kraji od pondělí 19.10.2020
HRADEC KRÁLOVÉ (Královéhradecký kraj) - Královéhradecký kraj dočasně omezí vybrané spoje ve veřejné autobusové a železniční dopravě. Důvodem je uzavření škol, ke kterému přistoupila vláda kvůli rostoucímu šíření covid-19. Opatření začne platit v pondělí 19. 10. a potrvá do 1. 11.

16.10.2020 - Veřejná doprava v kraji přejde do prázdninového režimu
HRADEC KRÁLOVÉ (Královéhradecký kraj) - Královéhradecký kraj dočasně omezí vybrané spoje ve veřejné autobusové a železniční dopravě. Důvodem je uzavření škol, ke kterému přistoupila vláda kvůli rostoucímu šíření covid-19. Opatření začne platit v pondělí 19. 10. a potrvá do 1. 11.

15.10.2020 - Vlčí hlídky poprvé potvrdily výskyt vlka v Orlických horách
RYCHNOV NAD KNĚŽNOU (Hnutí DUHA) - Z konce srpna a září pochází první fotky, které definitivně potvrdily výskyt vlka v Orlických horách a jejich okolí. Místním Vlčím hlídkám se navíc v posledních několika měsících dařilo získávat zvýšený počet nálezů vlčích pobytových znaků. Jejich pravidelnost i četnost napovídá tomu, že se zde nejméně jeden vlk usadil. Pro přírodu Orlických hor jde o pozitivní zprávu, místní chovatelé hospodářských zvířat by však měli zabezpečit svá stáda kvůli možnosti budoucího vlčího útoku. Proto jim Hnutí DUHA nabízí pomoc a podporu se zpracováním projektů na lepší zabezpečení stád.[1]

15.10.2020 - Senát schválil „Navrácení přírody do našeho života“
PRAHA (Strana zelených) - Senát ČR na včerejší plenární schůzi schválil usnesení Výboru pro záležitosti EU na podporu strategie EU v oblasti biologické rozmanitosti do roku 2030, tzv. „Navrácení přírody do našeho života“. Jde o strategický dokument Evropské komise, který znamená reálné rozpracování Zelené dohody pro Evropu. Mezi jeho základní cíle patří:

15.10.2020 - Další obce vybudují protipovodňové systémy a zabezpečí svahy
PRAHA (MŽP ČR a SFŽP ČR) - Obce a kraje mají šanci zvýšit bezpečnost svých obyvatel před extrémy počasí. Nové dotace z Operačního programu Životní prostředí přispějí na zpracování digitálních povodňových plánů, pořízení protipovodňových varovných systémů i nápravu nebezpečných svahových nestabilit.

15.10.2020 - Lídři EU začínají jednat o klimatickém zákonu a novém klimatickém cíli pro rok 2030. Občané a ekologické organizace vyzývají Andreje Babiše k podpoře nejvyšších možných ambicí
PRAHA/BRUSEL (Klimatická koalice, Greenpeace ČR, Hnutí DUHA a Centrum pro dopravu a energetiku) - Ve čtvrtek 15. října 2020 začíná jednání Evropské rady, na kterém budou lídři EU debatovat o klimatickém zákonu a klimatických cílech pro rok 2030. Ty by podle Evropská komise měly být navýšeny na 55 %, zatímco Evropský parlament minulý týden hlasoval pro 60% snížení emisí (oproti roku 1990). O konečné podobě nových cílů i celého klimatického zákona pak všechny tři orgány rozhodnou společně v rámci tzv. trialogu. Dohodu nejspíš budou komplikovat lídři států střední a východní Evropy, včetně českého premiéra. Více než 180 organizací reprezentujících občanskou společnost šesti zemí střední a východní Evropy včetně Česka proto minulý týden svým premiérům odeslalo výzvu [1], v níž žádají, aby evropské ambice v ochraně klimatu podpořili. Českého premiéra včera k témuž vyzvala také petice podepsaná šedesáti tisíci českými občany [2].

14.10.2020 - Aplikace Kam s ním pomáhá s využitím potravin z uzavřených restaurací a jídelen
Brno (Ukliďme Česko z.s.) - Uzavřením restauračních zařízení ze dne na den vyvstal pro jejich provozovatele problém, co s přebytečnými zásobami potravin. K jejich smysluplnému využití jim pomůže nová odpadová aplikace www.KAMsNIM.cz. V mapě projektu „Kam s ním“ totiž naleznou (mimo jiné) i místa, kde lze potraviny předat k charitativním účelům.

14.10.2020 - Klimaticky neutrální Česko: neptejme se JESTLI, ale JAK
BRUSEL (Mikuláš Peksa, poslanec EP za Piráty) - Evropa je o krok blíž ke klimatické neutralitě i splnění závazků Pařížské dohody. Evropský parlament schválil ambiciózní návrh cíle pro snížení emisí skleníkových plynů o 60 % do roku 2030 a další změny v klimatickém zákoně, které nyní projedná s jednotlivými členskými státy a Evropskou komisí. Co to znamená pro Česko a jak se musí náš průmysl co nejdřív změnit?

14.10.2020 - Česko-polský projekt pomůže zkvalitnit značení cyklotras
LIBEREC (Liberecký kraj) - Na jaře příštího roku se cyklisté na Frýdlantsku a Jablonecku dočkají nového svislého dopravního značení na cyklotrasách. Kraji se na to podařilo získat finance z Fondu mikroprojektů Euroregionu Nisa, programu Interreg V–A Česká republika – Polsko. Partnerem Libereckého kraje je polský Jelenohorský okres. Značení bude obnoveno na celkem 400 kilometrech cyklotras v regionu.

13.10.2020 - Broumovsko trpí útoky vlků, europoslanec vyzývá ministra Brabce k akci
BROUMOV (KDU-ČSL) - Vlk je v České republice chráněný a nesmí se střílet, na mnoha místech se ale přemnožil, napadá domácí zvířata a lidé se proto oprávněně začínají bát. Nejhorší je situace na Broumovsku, odkud už téměř denně přicházejí zprávy o smrcení mnoha kusů ovcí a hříbat nebo o mizení telat. Se situací chce pomoci europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL), který vyzval k okamžité akci ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO).

13.10.2020 - Proč kácíme vybrané dřeviny na loukách?
VRCHLABÍ (Správa KRNAP) - Krkonošské květnaté louky jsou jedním z pokladů krkonošské přírody, kvůli kterým v našich nejvyšších horách před 57 lety vznikl Krkonošský národní park. Zároveň jde ale o fenomén, který vznikl díky péči krkonošských hospodářů a bez ní by loukám hrozil rychlý zánik. Nyní, ke konci vegetační sezony přichází období výřezů náletových dřevin, které se snaží obsadit zpátky své někdejší pozice.

13.10.2020 - Přirozený způsob chovu hospodářských zvířat krajinu emisemi nezatěžuje
PRAHA (Asociace soukromého zemědělství ČR) - Snaha určité části veřejnosti cíleně omezovat chovy hospodářských zvířat jako jednu z cest k omezení emisí skleníkových plynů (jde především o metan) jsou v současné době bohužel již obecně přijímány jako argumentačně podložené. Jenže to není tak úplně pravda.

13.10.2020 - EKOFILM startuje. Zavítejte na něj z bezpečí domova
BRNO (MFF Ekofilm) - Tento týden začíná 46. ročník mezinárodního filmového festivalu s environmentální tematikou EKOFILM. Opět nabídne řadu atraktivních filmů z celého světa a díky internetu i část plánovaného doprovodného programu. Veřejné projekce snímků jsou plánované na konec listopadu.

13.10.2020 - Populace ohroženého tisu červeného v Lužických horách se nadějně rozrůstá
Strnady (Výzkumný ústav lesního hospodářství a myslivosti, v. v. i.) - Za deset let došlo k početnímu nárůstu jedinců tisu červeného v Lužických horách o téměř 450 %. Reakce přirozené obnovy na ochranu před zvěří oplocením je enormní a množství tisů se masivně zvyšuje. Tisy velmi dobře reagují na podpůrné managementové zásahy, a to jak růstem, tak zlepšováním habitu a zejména šíření přirozené obnovy a trvalého uchycení semenáčků. Současně se však zdá, že se postupně zhoršuje zdravotní stav populace, což dokládá klesající počet ročníků zelených jehlic.

13.10.2020 - Česko je součástí nově vzniklého Community Labu. Ten propojí více než 900 profesionálů v oblasti klimatu, kteří mohou získat podporu až půl milionu korun
Praha (CIRA Advisory) - Iniciativa EIT Climate-KIC spouští nový Community Lab pro střední a východní Evropu. Cílem je v otázce klimatu odstartovat pozitivní změnu a vytvořit silnou komunitu, která bude ve střední a východní Evropě vzájemně propojovat a tvořit největší síť podnikatelů, inovátorů, výzkumníků, ale i jednotlivců se zájmem o životní prostředí. Ti dostanou navíc možnost získat finanční podporu až ve výši 500 tisíc korun (20 tisíc EUR) pro projekty přeshraniční spolupráce.

12.10.2020 - Komentář Dany Balcarové: Kanálem Dunaj-Odra-Labe zbytečné utrácení vlády nekončí, chystá dvacet dosud neplánovaných přehrad
PRAHA (Česká pirátská strana) - Vláda ČR na své dnešní jednání zařadila schvalování generelu území chráněných pro akumulaci povrchových vod (tzv. LAPV). Původní počet území rezervovaných pro výstavbu nových přehrad navýšila z 65 na 86, a to i přes ujišťování ministra Tomana, že se v dohledné době bude připravovat maximálně šest nebo sedm nových přehrad. Jedná se již o druhý nesmyslný nápad vlády ve dvou týdnech. Minulé pondělí totiž bez jakékoliv odborné diskuse podpořila zahájení příprav realizace kanálu Dunaj-Odra-Labe, který nás doposud stál 60 milionů korun. Po víkendu, kdy premiér uvedl, že kvůli epidemii nestíhá sledovat senátní volby, jsme se tak dočkali dalšího návrhu, který bude znamenat odtok významných finančních prostředků od daňových poplatníků směrem k lobbistům a betonářské lobby.

12.10.2020 - Z terénu mizí dřevěné cedule
VRCHLABÍ (Správa KRNAP) - S koncem letní turistické sezony a blížící se zimou mají strážci napilno. V krátkém čase, než napadne sníh, musí z terénu odmontovat dřevěné terénní vybavení, které by sníh mohl poničit. Celkem musí odstranit několik set kusů dřevěných piktogramů, panoramatických a informačních panelů a herních prvků.

12.10.2020 - D52: Rakouský spolek zrušil umístění obchvatu Mikulova
(Děti Země) - Krajský úřad v Brně nezákonně vyloučil spolek z územního řízení

12.10.2020 - Webinář přiblíží brownfields a greenfields v Libereckém kraji
LIBEREC (Liberecký kraj) - Zchátralé továrny, haly, rodinné domy, zemědělské usedlosti. V kraji jsou jich stovky, z toho desítky k prodeji či k pronájmu. Fenoménem takzvaných brownfields a greenfields se bude zabývat seminář, který chystá Liberecký kraj ve spolupráci s Agenturou regionálního rozvoje a agenturou CzechInvest.

12.10.2020 - Zapojte se do soutěže s projekty zaměřenými na zahraniční rozvojovou spolupráci
Praha (Česká rozvojová agentura) - V polovině září byla spuštěna soutěž s názvem Labyrint 2030 – Cesta ke globální odpovědnosti, kterou pořádá Charita ČR a je spolufinancovaná Českou rozvojovou agenturou. Studenti vysokých škol a mladí odborníci do 30 let se mohou se svými projekty zaměřenými na zahraniční rozvojovou spolupráci hlásit do soutěže až do 30.listopadu. Autoři vítězného projektu se budou moci zúčastnit rozvojové mise v zemi, kde působí Charita ČR, získají grant a budou moci svůj nápad prezentovat na konferenci Inovační fórum v květnu příštího roku.

11.10.2020 - 182 miliard pro budoucnost
LIBEREC (Pro KRAJinu) - Ve stínu dohadů o opatřeních proti koronaviru jde do vlády návrh, jak rozdělit 182 miliard korun, které na obnovu země po pandemii posílá Evropská Unie. Je to velmi zajímavý balík peněz, členské země totiž mají neobvykle volnou ruku v tom, jak ho použít.

11.10.2020 - Láska, Seitlová a Holásek: tři zelené úspěchy senátních voleb 2020
PRAHA (Strana zelených) - Dvě úspěšné obhajoby a jeden nový mandát! Gratulujeme Václavu Láskovi, Jitce Seitlové a Janu Holáskovi, které jsme jako Zelení podporovali v těchto senátních volbách. Zelení v těchto volbách podporovali deset kandidátů, šest z nich postoupilo do druhého kola a tři získali mandát. Mrzí nás neúspěch Václava Hampla, se kterým ze Senátu mizí zastánce odpovědné evropské i klimatické politiky. Budeme ale rádi, pokud s panem Hamplem budeme moci nadále pokračovat na prosazování potřebných změn, které naše země potřebuje.

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 854 | Další

Online diskuse
22.10.2020 - Většina českých europoslanců i Evropského parlamentu poslali bilióny korun zemědělské praxi, která ničí naši krajinu
BRUSEL (Hnutí DUHA) - Většina českých europoslanců kromě Pirátů a STAN hlasovala pro návrh, který rezignuje na proměnu zemědělské praxe, jež by dle vědců mohla zvrátit kolaps evropské biodiverzity. Dalších 7 let tak bude zhruba 10 biliónů korun zemědělských dotací zhoršovat přírodní hodnoty zemědělské krajiny a povede k dalšímu úbytku drobných zemědělců.

22.10.2020 - Lobby velkozemědělců vyhrála, poražení jsou malí farmáři, krajina a klima
PRAHA (Strana zelených) - Byla to šance na zdravější krajinu, lepší život na venkově i možnost, jak chránit klima. Evropský parlament ji ke smůle nás všech zahodil a místo toho schvaluje legislativu společné zemědělské politiky v podobě, která vyhovuje agrobaronům a výrobcům hnojiv a pesticidů.

22.10.2020 - Nová aplikace poradí, kam s použitými kávovými kapslemi
Brno (Ukliďme Česko z.s.) - Odevzdat použité hliníkové kapsle od kávy tak, aby z nich vzniklo něco nového, např. jízdní kolo či designový nožík? Ano, i to umožňuje nově odpadová aplikace „Kam s ním“. V mapě na www.KAMsNIM.cz totiž naleznete mimo jiné i místa obchodů, kam můžete přinést své použité hliníkové kapsle Nespresso k recyklaci.

22.10.2020 - Celebrity podporují ochranu divokých druhů zvířat v cirkusech
Praha (Svoboda zvířat) - Dobrý den,


rádi bychom Vás upozornili na podporu větší ochrany divokých druhů zvířat v cirkusech od českých celebrit. Do boje za ochranu zvířat vyrazili Dewii, blogerka a propagátorka rostlinné stravy, herečka Dominika Býmová, zpěvák kapely Imodium Tomáš Fröde s partnerkou Žanet Vargovou, Maťo ze skupiny John Wolfhooker, zpěvák Pokáč, herečka Andrea Růžičková, zpěvák kapely Rybičky 48 Kuba Ryba se svou ženou Dominikou, herečka Patricie Solaříková, zpěvák Miro Šmajda, herečka Michaela Tomešová, zpěvačka Dana Yousifová, herec Jakub Žáček, herečka a dabérka Nela Boudová, herec a moderátor Petr Vacek, herečka Jana Bernášková, Eva Francová alias Kuchařka ze Svatojánu a herečka Veronika Čermák Macková.

Poslanecká sněmovna odhlasovala konec využívání divokých druhů zvířat v cirkusech. Nyní bude rozhodovat Senát.

Materiály ke stažení:

Fotky celebrit: www.dropbox.com/sh/7zdywtzdbbp0rgo/AAB1UWMHFqZxWslRDXOljaCNa?dl=0

Citace celebrit: www.dropbox.com/s/pp8o1u0fmiy4j6i/Celebrity%20-%20citace.docx?dl=0

Další podrobnosti se dočtete v tiskové zprávě níže.

S pozdravem
Ing. Anna Bernátková
koordinátorka kampaně Cirkusy bez zvířat


22.10.2020 - 6 miliard pro Lovochemii je nepřípustný střet zájmů, upozorňuje předseda Pirátů ministra Brabce v dopise
PRAHA (Česká pirátská strana) - Důrazný písemný apel od předsedy Pirátů Ivana Bartoše dnes obdržel ministr životního prostředí Richard Brabec. Jeho ministerstvo je totiž odpovědné za efektivní rozdělení evropských prostředků určených regionům zasažených útlumem těžby uhlí. Finance určené k nastartování udržitelného rozvoje v Ústeckém, Karlovarském a Moravskoslezském kraji by měly směřovat zejména do malých a středních podniků. Ve skutečnosti ovšem vláda hodlá dle informací z médií navrhnout evropským orgánům, aby značnou část těchto prostředků získaly největší společnosti. Přidělením více jak 6 miliard korun Lovochemii z koncernu Agrofert by navíc s vysokou pravděpodobností došlo k porušení evropského finančního nařízení ke střetu zájmů a českého zákona o střetu zájmů. Porušováním českých a evropských předpisů ke střetu zájmů se již zabývá Národní centrála proti organizovanému zločinu na základě trestního oznámení čítajícího 58 příloh, který koncem minulého roku podali pirátští analytici a senátor Lukáš Wagenknecht.

22.10.2020 - Veronika Vrecionová: Dobrá zpráva pro venkov a krajinu. Zastropování zemědělských dotací schváleno Evropským parlamentem
BRUSEL (ODS) - Evropský parlament ve středu schválil pozměňovací návrh, kterým se omezuje maximální výše zemědělských dotací vyplacených jednomu subjektu – tzv. finálnímu beneficientovi. Pro dotace z 1. pilíře (provozní dotace) činí 500 tis. eur, pro dotace ze 2. pilíře jsou omezeny částkou 1 mil. eur za rok. Členské státy musí sledovat konečného vlastníka podniku a při dosažení limitu za všechny jeho společnosti přestat dotace vyplácet.

21.10.2020 - Akce lze pořádat i udržitelně, koronavirová krize je příležitost ke změně. Řešení nabízí cirkulární eventy
Praha (CIRA Advisory) - Letošní pandemie koronaviru dopadla na některé segmenty byznysu opravdu tvrdě. Ten eventový není výjimkou. Krize však může nabídnout i nové příležitosti ke změně myšlení a fungování strategií. To vnímá i poradenská společnost CIRA Advisory (CIRAA), která se v rámci svých služeb nově zaměřuje i na oblast event managementu, jak konavirovou krizi v této oblasti využít a nastavit nový model fungování – více udržitelný a reflektující principy cirkulární ekonomiky. Jako první v Česku bude poskytovat komplexní poradenství eventovým manažerům, agenturám i korporacím, jak eventy po skončení pandemie pořádat lépe a společensky odpovědně.

21.10.2020 - Projekt ČRA pomáhá v Moldavsku s odstraněním ekologických zátěží v areálu transformátorové stanice
Praha (Česká rozvojová agentura) - V polovině října velvyslanec ČR v Moldavské republice Zdeněk Krejčí spolu s baškankou autonomní oblasti Gagauzia Irinou Vlah slavnostně zahájili nový projekt financovaný Českou republikou. Cílem projektu je nalezení koncepčního řešení pro areál trafostanice 400/110/35 kV ve Vulcănești, kde v roce 1979 vybuchlo téměř 1000 kondenzátorů s následkem dlouhodobé kontaminace horninového prostředí v zasažené oblasti. Projekt navazuje na předchozí intervence ČRA v Moldavsku zacílené na eliminaci rizika kontaminace životního prostředí.

21.10.2020 - EU ocenila nejlepší projekty ochrany přírody, životního prostředí a klimatu. Největší evropská ekologická událost, EU Green Week, dnes hostil ceremoniál Cen LIFE 2000 (EU recognises best nature, environment and climate action projects. Europe’s biggest environmental event, EU Green Week, hosted today the 2020 LIFE Awards Ceremony)
BRUSEL (Evropská komise) - Presented by the EU’s LIFE programme for environment and climate action, the awards honoured winners in three different categories from Slovenia (Nature), Portugal (Environment), and Hungary (Climate Action). A special award recognising successful adaptation to COVID-19 went to an Italian project for its work in the time of coronavirus crisis.

21.10.2020 - Projekt ČRA pomáhá v Moldavsku s odstraněním ekologických zátěží v areálu transformátorové stanice
Praha (Česká rozvojová agentura) - V polovině října velvyslanec ČR v Moldavské republice Zdeněk Krejčí spolu s baškankou autonomní oblasti Gagauzia Irinou Vlah slavnostně zahájili nový projekt financovaný Českou republikou. Cílem projektu je nalezení koncepčního řešení pro areál trafostanice 400/110/35 kV ve Vulcănești, kde v roce 1979 vybuchlo téměř 1000 kondenzátorů s následkem dlouhodobé kontaminace horninového prostředí v zasažené oblasti. Projekt navazuje na předchozí intervence ČRA v Moldavsku zacílené na eliminaci rizika kontaminace životního prostředí.

20.10.2020 - Evropský parlament podepsal rozsudek smrti pro malé hospodáře a přírodu (EU Parliament signs death sentence for small farms and nature, Greenpeace)
BRUSEL (Greenpeace EU) - A vote on the EU’s common agricultural policy by the European Parliament plenary session is a signature on the death sentence of European farming, said Greenpeace. MEPs failed to reform the policy, which will shape farming in the block for the next seven years, in any way that would measure up to the climate and ecological crises.

20.10.2020 - ASZ ČR apeluje na europoslance: Podpořte povinné zastropování
PRAHA/BRUSEL (Asociace soukromého zemědělství ČR) - Pokud to myslí poslanci Evropského parlamentu s deklarovaným rozvojem venkova, lokálních trhů a zlepšením stavu krajiny vážně, měli by podpořit povinné krácení dotací (takzvané zastropování) pro zemědělské podniky s ročním příjmem podpor nad 100 000 Eur. Tento nástroj je totiž jedním z nejdůležitějších, který může přispět k potřebným změnám jak v rozdělování, tak ve využívání a zejména ve společenských dopadech těchto prostředků.

20.10.2020 - Nové podklady Uhelné komise ukazují, že konec uhlí je možný v roce 2033. Reálné využití OZE by navíc srazilo potřebu plynu
PRAHA (Hnutí DUHA) - Odborné podklady pro dnešní jednání Uhelné komise ukazují, že dle výpočtů společnosti ČEPS je možné skončit s uhlím v ČR v letech 2033, 2038 i 2043. Nulová spotřeba uhlí v roce 2033 by vyžadovala zvýšení výroby z obnovitelných zdrojů, plynu a využití stávajících jaderných reaktorů. Ekologické organizace nadále prosazují ukončení provozu uhelných elektráren do roku 2030 a vyšší využití obnovitelných zdrojů, konec uhlí v roce 2033 považují za nejzazší kompromis. Komise dnes nakonec nehlasovala o termínu konce uhlí ani o žádném dalším usnesení, jednání bylo informativní a diskusní.

20.10.2020 - Větší podpora rodinných farem, nebo další dotace agroholdingům? Evropský parlament tento týden rozhodne
BRUSEL (ODS) - Během plenárního zasedání se v Evropském parlamentu tento týden rozhodne o tom, zda budeme nadále posílat desítky milionů korun velkým agroholdingům, nebo naopak více podpoříme ekologičtěji hospodařící menší a střední farmy, často rodinného typu.

20.10.2020 - Je vůči vysychání odolnější bříza nebo osika?
Strnady (Výzkumný ústav lesního hospodářství a myslivosti, v. v. i.) - Nejvýraznějším projevem klimatické změny je častější výskyt a větší intenzita různě dlouhých období sucha. Proto je nutné při umělé obnově lesa použít co nejkvalitnější sazenice. Jejich aktuální dobrý fyziologický stav je jedním z nejdůležitějších předpokladů pro následnou ujímavost a růst po výsadbě. Na obnovu kalamitních holin, jejichž rozsah aktuálně stále narůstá, bude nutné využít také umělou obnovu přípravnými dřevinami. Mezi nejdůležitější v našich podmínkách patří bříza bělokorá a topol osika. Pro objektivní posouzení vodního režimu rostlin je využívána metoda hodnocení vodního potenciálu (stresu) rostlin měřením v tlakové komoře. Tím se testuje jejich odolnost ke stresu suchem.


20.10.2020 - Výsledky projektu Zvyšování hnízdních možností ptáků v Kunratickém lese a Modřanské rokli
Praha (Mgr. Lubomír Bartoš) - Projekt, jehož hlavním cílem bylo zmapování, zvýšení a kontrola hnízdních možností ptáků v pražských lesích, konkrétně v Kunratickém lese a Modřanské rokli skončí 31. prosince letošního roku. V rámci projektu bylo koncem února 2020 v Kunratickém lese a Modřanské rokli na předem vybraná místa instalováno celkem 73 nových ptačích budek. Z toho 40 budek na území Kunratického lesa a 33 v Modřanské rokli.

20.10.2020 - Peksa: Piráti budou hlasovat pro důrazné zastropování evropských dotací pro zemědělství. Peníze už nepotečou agrobaronům, ale k malým zemědělcům
BRUSEL (Česká pirátská strana) - Evropský parlament tento týden odhlasuje návrh reformy Společné zemědělské politiky, skrze kterou se rozděluje téměř třetina evropského rozpočtu. Piráti podpoří tři jasné pozměňovací návrhy na reformu: zastropování dotací pro velké agrobarony včetně kontroly konečných příjemců, podporu malých zemědělců a ochranu krajiny, klimatu, zvířat a biodiverzity v celé EU.

19.10.2020 - Komentář Ondřeje Polanského: Vláda navýšila investice do dopravy. Opravdu se z krize proinvestujeme, nebo nás čeká jen další chaotické betonování?
PRAHA (Česká pirátská strana) - Vláda dnes schválila nový rozpočet Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI). Na dopravní stavby a projekty by tak v příštím roce mělo jít o 5 miliard více než letos, celkem 127,5 miliard korun. Přestože vítáme snahu vlády se z krize proinvestovat, tato snaha by se měla řídit dlouhodobou koncepcí a mít jasně stanovené priority. To je ale bohužel přesně to, co chybí. Klidně se tedy může stát, že zatímco klíčové dopravní stavby se svého přestřižení pásky nedočkají, vyhodíme zbytečně miliardy třeba za první etapu kanálu Dunaj-Odra-Labe. O deset miliard narostly meziročně také běžné výdaje.

19.10.2020 - Odmítaný seznam elektráren k odstavení podle kritérií Uhelné komise byl sestaven. Ekologické organizace vítají, že komise nebude o konci uhlí rozhodovat bez podkladů
PRAHA (Hnutí DUHA) - Členové Uhelné komise za ekologické organizace dnes na tiskové konferenci zveřejnili pořadí uhelných elektráren tak, jak by se měly odstavovat dle kritérií schválených Uhelnou komisí. Uvítali také dnešní oznámení ministra životního prostředí Richarda Brabce, že zítra nebude Uhelná komise rozhodovat o termínu konce uhlí. Původní záměr ministra průmyslu Karla Havlíčka schválit na zítřejším zasedání komise konec uhlí v roce 2038 totiž důrazně odmítali. Tento rok je příliš pozdní z hlediska ochrany klimatu i ekonomických vyhlídek uhelného průmyslu. Komise navíc nemá k tak zásadnímu rozhodnutí dosud dostatek podkladů.

19.10.2020 - 4 tisíce nebo 50 milionů pro „farmáře“
BRUSEL (Luděk Niedermayer, poslanec EP za TOP 09) - Jestli dlouhá léta existuje neotřesitelná priorita české politiky ve vztahu k Evropské unii, pak to je náš striktní požadavek na takzvané „nezastropování zemědělských plateb“ v rámci společné zemědělské politiky. Pod tímto složitým názvem leží velmi důležitá politika EU, která spolu určí, jak bude vypadat nejen naše krajina za 7 let a jaké potraviny budeme jíst.

19.10.2020 - Konec sezóny na krkonošských loukách
VRCHLABÍ (Správa KRNAP) - Hospodáři právě dokončují práce na jednotlivých loukách. Mezi poslední práce sezóny patří tradičně shánění stád pasených zvířat, případně přesekávání nedopasků. Zvířata jsou z lokalit odvážena v závislosti na počasí, množství hmoty na pastvě a celkové úživnosti louky pro stáda.

19.10.2020 - Komentář Dany Balcarové: Uhlí jako zdroj energie skončí díky trhu ještě dříve, než plánuje ministr Havlíček
PRAHA (Česká pirátská strana) - Již zítra zasedne první skupina Uhelné komise, která by měla rozhodovat o ukončení spalování uhlí v České republice. Jednání však proběhne bez znalosti podkladů a souvisejících analýz. Členové komise totiž obdrželi materiály až v pondělí 19. října v ranních hodinách. To je mimo jiné v rozporu se statutem Uhelné komise, podle kterého musí členové veškeré podklady obdržet minimálně deset dní před jednáním. Podklady také nejsou dostatečně obsáhlé na to, aby na jejich základě mohla Uhelná komise rozhodnutí o strategii ukončování uhlí učinit.

19.10.2020 - Management slatinné louky pomůže vzácným orchidejím
Mladá Boleslav (ČSOP Klenice) - Devět členů ČSOP Klenice o víkendu posekalo a pohrabalo slatinnou louku u Struh nedaleko Benátek nad Jizerou, aby zde měly prostor vzácné rostliny jako orchideje prstnatec pleťový nebo kruštík bahenní.

19.10.2020 - Fosilbaronům miliardy, lidem zničené zdraví i krajinu
PRAHA (Strana zelených) - Uhelná komise připomínala během jarní vlny pandemie Šípkovou Růženku. Nyní se ovšem zdá, že ministra Havlíčka políbil jakýsi tajemný princ – zřejmě z Uhelného království. Jarní hibernaci nahradil rozruch a kvalt. Minulý týden totiž ministr nečekaně oznámil, že by komise měla o scénáři ústupu od uhlí rozhodnout bez veřejné debaty a bez potřebných podkladů již toto úterý. Mobilizace občanské společnosti tomuto rozhodnutí zatím zabránila, stále ale není jisté, že Uhelná komise přijde s termínem, který bude pro lidi i pro přírodu dostatečně brzy.

18.10.2020 - Budoucnost Česka s uhlím je naprosto nemyslitelná
PRAHA (Fridays for Future, Limity jsme my a Extinction Rebellion) - Budoucnost České republiky, jejíž součástí by byla těžba a spalování uhlí i ostatních fosilních paliv, je naprosto nemyslitelná. Jen těžba a spalování uhlí tvoří až 40 % veškerých emisí skleníkových plynů v ČR.Téměř pětinu elektrické energie přitom vyvážíme do zahraničí, tento přebytek odpovídá třetině výroby uhelných elektráren. Uhelný průmysl je navíc zastaralý, neefektivní a často centralizovaný v rukou několika firem, často soukromě vlastněných uhlobarony.

17.10.2020 - Vítězem 46. MFF EKOFILM je ruský film „Losos nerka. Červená ryba.“, Cenu prezidenta festivalu získal český Svobodný prales
BRNO (MFF Ekofilm) - Dechberoucí záběry, velmi aktuální témata, inspirace, optimizmus, i mrazivé pocity z otázky, zda jsme jako lidstvo opravdu nepoučitelní. Každý z pětice vítězných snímků 46. ročníku mezinárodního filmového festivalu EKOFILM u porotců některý z těchto pocitů vyvolal. Hlavní cenu ministra životního prostředí Richarda Brabce získal ruský snímek Losos nerka. Červená ryba. Film díky úchvatným záběrům i výpovědím místních odborníků a znalců pomáhá uvědomit si křehkou rovnováhu přírodních ekosystémů, na nichž závisí náš život.

16.10.2020 - Návrh z klubu europoslanců ANO, TOP 09, KDU-ČSL a STAN může pohřbít naděje na proměnu českého zemědělství a krajiny
PRAHA/BRUSEL (Hnutí DUHA) - Evropský parlament bude příští týden hlasovat o své pozici k rozdělování zemědělských dotací do roku 2027 prostřednictvím nové Společné zemědělské politiky. Představený návrh tří největších frakcí by zablokoval zásadní změny, bez kterých nebude v České republice možné řešit sucho, pokles biodiverzity či ztrátu půdy. Veřejnost i neziskové organizace proto apelují na europoslance, aby návrh nepodpořili.

16.10.2020 - Lídři EU se na klimatickém cíli pro rok 2030 dohodnou v prosinci. Premiér Babiš se překvapivě rozhodl evropské ambice nebrzdit. Až dosud nevěděl, o jakém cíli EU vlastně jedná
PRAHA/BRUSEL (Klimatická koalice, Greenpeace ČR a Hnutí DUHA) - Ve čtvrtek 15. října v rámci jednání Evropské rady proběhly diskuse evropských lídrů o návrhu navýšit klimatický cíl EU pro rok 2030. Konečné rozhodnutí však bylo odloženo na příští jednání, konané v prosinci tohoto roku. Potřeba dosáhnout ještě v tomto roce shody na výrazném navýšení redukce emisí skleníkových plynů do roku 2030 vyplývá z Pařížské dohody. Český premiér nakonec překvapivě evropské ambice blokovat nebude. Na poslední chvíli zjistil, že 55% redukce má být průměrem pro celou EU, a vztahuje se k emisím z roku 1990, nikoli těm současným.

16.10.2020 - Omezení veřejné dopravy v Královéhradeckém kraji od pondělí 19.10.2020
HRADEC KRÁLOVÉ (Královéhradecký kraj) - Královéhradecký kraj dočasně omezí vybrané spoje ve veřejné autobusové a železniční dopravě. Důvodem je uzavření škol, ke kterému přistoupila vláda kvůli rostoucímu šíření covid-19. Opatření začne platit v pondělí 19. 10. a potrvá do 1. 11.

16.10.2020 - Veřejná doprava v kraji přejde do prázdninového režimu
HRADEC KRÁLOVÉ (Královéhradecký kraj) - Královéhradecký kraj dočasně omezí vybrané spoje ve veřejné autobusové a železniční dopravě. Důvodem je uzavření škol, ke kterému přistoupila vláda kvůli rostoucímu šíření covid-19. Opatření začne platit v pondělí 19. 10. a potrvá do 1. 11.

15.10.2020 - Vlčí hlídky poprvé potvrdily výskyt vlka v Orlických horách
RYCHNOV NAD KNĚŽNOU (Hnutí DUHA) - Z konce srpna a září pochází první fotky, které definitivně potvrdily výskyt vlka v Orlických horách a jejich okolí. Místním Vlčím hlídkám se navíc v posledních několika měsících dařilo získávat zvýšený počet nálezů vlčích pobytových znaků. Jejich pravidelnost i četnost napovídá tomu, že se zde nejméně jeden vlk usadil. Pro přírodu Orlických hor jde o pozitivní zprávu, místní chovatelé hospodářských zvířat by však měli zabezpečit svá stáda kvůli možnosti budoucího vlčího útoku. Proto jim Hnutí DUHA nabízí pomoc a podporu se zpracováním projektů na lepší zabezpečení stád.[1]

15.10.2020 - Senát schválil „Navrácení přírody do našeho života“
PRAHA (Strana zelených) - Senát ČR na včerejší plenární schůzi schválil usnesení Výboru pro záležitosti EU na podporu strategie EU v oblasti biologické rozmanitosti do roku 2030, tzv. „Navrácení přírody do našeho života“. Jde o strategický dokument Evropské komise, který znamená reálné rozpracování Zelené dohody pro Evropu. Mezi jeho základní cíle patří:

15.10.2020 - Další obce vybudují protipovodňové systémy a zabezpečí svahy
PRAHA (MŽP ČR a SFŽP ČR) - Obce a kraje mají šanci zvýšit bezpečnost svých obyvatel před extrémy počasí. Nové dotace z Operačního programu Životní prostředí přispějí na zpracování digitálních povodňových plánů, pořízení protipovodňových varovných systémů i nápravu nebezpečných svahových nestabilit.

15.10.2020 - Lídři EU začínají jednat o klimatickém zákonu a novém klimatickém cíli pro rok 2030. Občané a ekologické organizace vyzývají Andreje Babiše k podpoře nejvyšších možných ambicí
PRAHA/BRUSEL (Klimatická koalice, Greenpeace ČR, Hnutí DUHA a Centrum pro dopravu a energetiku) - Ve čtvrtek 15. října 2020 začíná jednání Evropské rady, na kterém budou lídři EU debatovat o klimatickém zákonu a klimatických cílech pro rok 2030. Ty by podle Evropská komise měly být navýšeny na 55 %, zatímco Evropský parlament minulý týden hlasoval pro 60% snížení emisí (oproti roku 1990). O konečné podobě nových cílů i celého klimatického zákona pak všechny tři orgány rozhodnou společně v rámci tzv. trialogu. Dohodu nejspíš budou komplikovat lídři států střední a východní Evropy, včetně českého premiéra. Více než 180 organizací reprezentujících občanskou společnost šesti zemí střední a východní Evropy včetně Česka proto minulý týden svým premiérům odeslalo výzvu [1], v níž žádají, aby evropské ambice v ochraně klimatu podpořili. Českého premiéra včera k témuž vyzvala také petice podepsaná šedesáti tisíci českými občany [2].

14.10.2020 - Aplikace Kam s ním pomáhá s využitím potravin z uzavřených restaurací a jídelen
Brno (Ukliďme Česko z.s.) - Uzavřením restauračních zařízení ze dne na den vyvstal pro jejich provozovatele problém, co s přebytečnými zásobami potravin. K jejich smysluplnému využití jim pomůže nová odpadová aplikace www.KAMsNIM.cz. V mapě projektu „Kam s ním“ totiž naleznou (mimo jiné) i místa, kde lze potraviny předat k charitativním účelům.

14.10.2020 - Klimaticky neutrální Česko: neptejme se JESTLI, ale JAK
BRUSEL (Mikuláš Peksa, poslanec EP za Piráty) - Evropa je o krok blíž ke klimatické neutralitě i splnění závazků Pařížské dohody. Evropský parlament schválil ambiciózní návrh cíle pro snížení emisí skleníkových plynů o 60 % do roku 2030 a další změny v klimatickém zákoně, které nyní projedná s jednotlivými členskými státy a Evropskou komisí. Co to znamená pro Česko a jak se musí náš průmysl co nejdřív změnit?

14.10.2020 - Česko-polský projekt pomůže zkvalitnit značení cyklotras
LIBEREC (Liberecký kraj) - Na jaře příštího roku se cyklisté na Frýdlantsku a Jablonecku dočkají nového svislého dopravního značení na cyklotrasách. Kraji se na to podařilo získat finance z Fondu mikroprojektů Euroregionu Nisa, programu Interreg V–A Česká republika – Polsko. Partnerem Libereckého kraje je polský Jelenohorský okres. Značení bude obnoveno na celkem 400 kilometrech cyklotras v regionu.

13.10.2020 - Broumovsko trpí útoky vlků, europoslanec vyzývá ministra Brabce k akci
BROUMOV (KDU-ČSL) - Vlk je v České republice chráněný a nesmí se střílet, na mnoha místech se ale přemnožil, napadá domácí zvířata a lidé se proto oprávněně začínají bát. Nejhorší je situace na Broumovsku, odkud už téměř denně přicházejí zprávy o smrcení mnoha kusů ovcí a hříbat nebo o mizení telat. Se situací chce pomoci europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL), který vyzval k okamžité akci ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO).

13.10.2020 - Proč kácíme vybrané dřeviny na loukách?
VRCHLABÍ (Správa KRNAP) - Krkonošské květnaté louky jsou jedním z pokladů krkonošské přírody, kvůli kterým v našich nejvyšších horách před 57 lety vznikl Krkonošský národní park. Zároveň jde ale o fenomén, který vznikl díky péči krkonošských hospodářů a bez ní by loukám hrozil rychlý zánik. Nyní, ke konci vegetační sezony přichází období výřezů náletových dřevin, které se snaží obsadit zpátky své někdejší pozice.

13.10.2020 - Přirozený způsob chovu hospodářských zvířat krajinu emisemi nezatěžuje
PRAHA (Asociace soukromého zemědělství ČR) - Snaha určité části veřejnosti cíleně omezovat chovy hospodářských zvířat jako jednu z cest k omezení emisí skleníkových plynů (jde především o metan) jsou v současné době bohužel již obecně přijímány jako argumentačně podložené. Jenže to není tak úplně pravda.

13.10.2020 - EKOFILM startuje. Zavítejte na něj z bezpečí domova
BRNO (MFF Ekofilm) - Tento týden začíná 46. ročník mezinárodního filmového festivalu s environmentální tematikou EKOFILM. Opět nabídne řadu atraktivních filmů z celého světa a díky internetu i část plánovaného doprovodného programu. Veřejné projekce snímků jsou plánované na konec listopadu.

13.10.2020 - Populace ohroženého tisu červeného v Lužických horách se nadějně rozrůstá
Strnady (Výzkumný ústav lesního hospodářství a myslivosti, v. v. i.) - Za deset let došlo k početnímu nárůstu jedinců tisu červeného v Lužických horách o téměř 450 %. Reakce přirozené obnovy na ochranu před zvěří oplocením je enormní a množství tisů se masivně zvyšuje. Tisy velmi dobře reagují na podpůrné managementové zásahy, a to jak růstem, tak zlepšováním habitu a zejména šíření přirozené obnovy a trvalého uchycení semenáčků. Současně se však zdá, že se postupně zhoršuje zdravotní stav populace, což dokládá klesající počet ročníků zelených jehlic.

13.10.2020 - Česko je součástí nově vzniklého Community Labu. Ten propojí více než 900 profesionálů v oblasti klimatu, kteří mohou získat podporu až půl milionu korun
Praha (CIRA Advisory) - Iniciativa EIT Climate-KIC spouští nový Community Lab pro střední a východní Evropu. Cílem je v otázce klimatu odstartovat pozitivní změnu a vytvořit silnou komunitu, která bude ve střední a východní Evropě vzájemně propojovat a tvořit největší síť podnikatelů, inovátorů, výzkumníků, ale i jednotlivců se zájmem o životní prostředí. Ti dostanou navíc možnost získat finanční podporu až ve výši 500 tisíc korun (20 tisíc EUR) pro projekty přeshraniční spolupráce.

12.10.2020 - Komentář Dany Balcarové: Kanálem Dunaj-Odra-Labe zbytečné utrácení vlády nekončí, chystá dvacet dosud neplánovaných přehrad
PRAHA (Česká pirátská strana) - Vláda ČR na své dnešní jednání zařadila schvalování generelu území chráněných pro akumulaci povrchových vod (tzv. LAPV). Původní počet území rezervovaných pro výstavbu nových přehrad navýšila z 65 na 86, a to i přes ujišťování ministra Tomana, že se v dohledné době bude připravovat maximálně šest nebo sedm nových přehrad. Jedná se již o druhý nesmyslný nápad vlády ve dvou týdnech. Minulé pondělí totiž bez jakékoliv odborné diskuse podpořila zahájení příprav realizace kanálu Dunaj-Odra-Labe, který nás doposud stál 60 milionů korun. Po víkendu, kdy premiér uvedl, že kvůli epidemii nestíhá sledovat senátní volby, jsme se tak dočkali dalšího návrhu, který bude znamenat odtok významných finančních prostředků od daňových poplatníků směrem k lobbistům a betonářské lobby.

12.10.2020 - Z terénu mizí dřevěné cedule
VRCHLABÍ (Správa KRNAP) - S koncem letní turistické sezony a blížící se zimou mají strážci napilno. V krátkém čase, než napadne sníh, musí z terénu odmontovat dřevěné terénní vybavení, které by sníh mohl poničit. Celkem musí odstranit několik set kusů dřevěných piktogramů, panoramatických a informačních panelů a herních prvků.

12.10.2020 - D52: Rakouský spolek zrušil umístění obchvatu Mikulova
(Děti Země) - Krajský úřad v Brně nezákonně vyloučil spolek z územního řízení

12.10.2020 - Webinář přiblíží brownfields a greenfields v Libereckém kraji
LIBEREC (Liberecký kraj) - Zchátralé továrny, haly, rodinné domy, zemědělské usedlosti. V kraji jsou jich stovky, z toho desítky k prodeji či k pronájmu. Fenoménem takzvaných brownfields a greenfields se bude zabývat seminář, který chystá Liberecký kraj ve spolupráci s Agenturou regionálního rozvoje a agenturou CzechInvest.

12.10.2020 - Zapojte se do soutěže s projekty zaměřenými na zahraniční rozvojovou spolupráci
Praha (Česká rozvojová agentura) - V polovině září byla spuštěna soutěž s názvem Labyrint 2030 – Cesta ke globální odpovědnosti, kterou pořádá Charita ČR a je spolufinancovaná Českou rozvojovou agenturou. Studenti vysokých škol a mladí odborníci do 30 let se mohou se svými projekty zaměřenými na zahraniční rozvojovou spolupráci hlásit do soutěže až do 30.listopadu. Autoři vítězného projektu se budou moci zúčastnit rozvojové mise v zemi, kde působí Charita ČR, získají grant a budou moci svůj nápad prezentovat na konferenci Inovační fórum v květnu příštího roku.

11.10.2020 - 182 miliard pro budoucnost
LIBEREC (Pro KRAJinu) - Ve stínu dohadů o opatřeních proti koronaviru jde do vlády návrh, jak rozdělit 182 miliard korun, které na obnovu země po pandemii posílá Evropská Unie. Je to velmi zajímavý balík peněz, členské země totiž mají neobvykle volnou ruku v tom, jak ho použít.

11.10.2020 - Láska, Seitlová a Holásek: tři zelené úspěchy senátních voleb 2020
PRAHA (Strana zelených) - Dvě úspěšné obhajoby a jeden nový mandát! Gratulujeme Václavu Láskovi, Jitce Seitlové a Janu Holáskovi, které jsme jako Zelení podporovali v těchto senátních volbách. Zelení v těchto volbách podporovali deset kandidátů, šest z nich postoupilo do druhého kola a tři získali mandát. Mrzí nás neúspěch Václava Hampla, se kterým ze Senátu mizí zastánce odpovědné evropské i klimatické politiky. Budeme ale rádi, pokud s panem Hamplem budeme moci nadále pokračovat na prosazování potřebných změn, které naše země potřebuje.

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 854 | Další