titulní strana > co píší jiní
Tak nám exprezident Václav Klaus chytnul koronavirus
6. března 2021
() - V úterý 23. února 2021 jsme se z elektronických médií dozvěděli, že exprezident Václav Klaus má koronavirus. Potvrdili mu to na základě testu, provedeného ve Vojenské nemocnici v pražských Střešovicích. Ano, arogance Václava Klause, sahající nejen odmítáním ochrany životního prostředí až do nebe, dostala ošklivý políček.

Slova „arogantní jako Václav Klaus“ jsem slyšel poprvé za studií na Vysoké škole ekonomické v Praze v letech 1976–80. Na dotaz, kdo to je, mně bylo vysvětleno, že to je ekonom – šílenec, kterého si bůhvíproč drží v Československé národní bance. Proč šílenec? Protože chce neregulovaný kapitalismus v čisté podobě, přestože takový mimo špatné učebnice ekonomie neexistoval ani v pro něj údajně zlatém 19. století. Proti němu je i tehdy zatracovaný Ota Šik slušným člověkem a dobrým ekonomem.

Jako národohospodář jsem samozřejmě věděl, že trh bez přívlastků je absolutně neslučitelný nejen se sociálními jistotami a kvalitní kulturou, ale také s ochranou životního prostředí.

Arogantní jako Václav Klaus

Před parlamentními volbami jsem vyslechnul mimo jiné Klausovu přednášku o transformaci československé ekonomiky 28. května 1990, při níž mě šokoval mimo jiné tezí, že „Na životní prostředí si musíme nejprve vydělat!“ Byl jsem asi jediný v sále, kdo netleskal (inu seděl tam údajný ekonomický výkvět společnosti) a po skončení přednášky jsem počkal u dveří a řekl mu do očí:„Jste největším škůdcem životního prostředí v republice.“ Václav Klaus zachoval klid, argumenty jiných zásadně ignoruje. Je prý efektivní jen svobodný neregulovaný trh a všelijaké socialistické experimenty, keynesovské regulace, třetí cesty, ochrana životního prostředíatd. jsou prý jen hloupou ignorací ekonomických zákonů. Fridrich Hayek, Milton Friedman a pak už jen Václav Klaus.

Pravda, první dva jmenovaní páni za své teorie, reálně návody na utýrání desítek miliónů chudých občanů kolonií a rozvojovek, plundrování tamního životního prostředí a mnohé další hrůzy dostali Nobelovou cenu za ekonomii. Ještě že se toho pan Nobel nedožil. Mohla by ho z toho ranit mrtvice.

Brzy jsme museli zkousnout mnohé další šílenosti Václava Klause: obludné pouštění žilou ekonomice v zájmu prý jedině možné cesty její transformace (že to vedlo také k rozpadu Československa, byla prý jen malá vada na kráse), zničení celých odvětví, vznik chudých regionů, masové nezaměstnanosti, úpadku venkova, úpadku kvalitní kultury, k ohrožování životního prostředí, byť jinak než před rokem 1989…

Ano, Václav Klaus pronesl či napsal množství skandálních výroků a snah (některé se v určité výroky zjednodušují), mimo jiné i proti ochraně životního prostředí:

- „Jak to že tu ten vlak ještě jede!“ (ve služebním autě u závor u Dobříše v roce 1991),

- „Ať ministr František Benda klidně nechá létat ve vzduchu freony“ (červenec 1992),

- „Nedovolím zaplevelit ústavu listinou základních práv a svobod občanů, ochranou životního prostředí… Nezajistitelnými!" (při projednávání ústavy ČR v listopadu 1992),

- Odpovědnost občana za stav životního prostředí je důležitější než Státní ekologická politika (22. srpna 1994). Zřejmě nejen války, ale i střílení ekologů a indiánů latifundisty v Amazonii s cílem tamní tropické deštné pralesy přeměnit na zemědělskou půdu je příkladem odpovědnosti občana za stav životní prostředí,

- „Problém přírodních zdrojů neexistuje neb jich není. Zdrojem pro člověka je jen ten přírodní materiál, jež člověk umí využít, jen ten se cení!" (v Lidových novinách 26. září 1994)Zde hrubě zkomolil Karla Marxe, který v Kapitálu mimo jiné psal, že suroviny v ložisku v zemi mají nulovou ekonomickou hodnotu, dokud je člověk nezačne využívat, těžit. To je ale pořádný rozdíl!

- Známý je dopis Václava Klause ministru Bendovi, aby umožnil nezákonnou privatizaci jeskyní Moravského krasu (aféra červenec 1994 – únor 1995). Že by odpovědnost občana, zde vrcholného politika?,

- (nejlepší ekolog) „Vavroušek je nepřítel reformy číslo jedna!" (zač. března 1995),

- „Skleníkový efekt je šarlatánská hypotéza!“ (26. září 2013).

Těch tristních výroků je mnohem víc. Inu, arogantní jako Václav Klaus!

Jak hodně ovlivnil úsilí o ochranu životního prostředí?

Nejen ekology jistě zajímá ožehavá otázka, jak moc Václav Klaus ovlivnil úsilí o ochranu životního prostředí. Odpověď na takovou otázku není jednoduchá.

Ignorantský přístup V. Klause k ochraně životního prostředí mezi ekonomy byl prokazatelně velmi negativní. Profese ekonoma tenduje k přepočítávání všeho na peníze. Z bezpočtu diskusí s ekonomy vím, že nejen ochrana vzácného přírodního klenotu, ale i lidského zdraví ekonomy nechává klidnými, čest výjimkám. Snad jen argument o ekonomických škodách ve výši miliard korun nevede k výsměchu. Pokud takový přístup zaštítí v letech 1992-98 nejvlivnější politik ČR, je to ještě horší, stejně jako nejen Klausem prosazená nechvalná zásada obchodního a občanského zákoníku, že škody způsobené povolenými, řádně provozovaným technologiemi nese poškozený, nikoliv jejich původce.

Za rozvrat české ekonomiky a pád celých odvětví je V. Klaus velmi významně odpovědný, byť tak samozřejmě nečinil sám. Ekologové mají problém ve skutečnosti, že zánik četných výrob znamenal současně zlepšení životního prostředí. Klasicky likvidace Poldi Kladno a zavření zbylých kladenských dolů. Významně ozdravilo zejména ovzduší na Kladensku, ale běžte to vykládat dvacetitisícům Poldováků, kteří při tom přišli o práci, často dobře placenou.

Nejinak tomu bylo s protiústavním rozdělením Československa, ke kterému V. Klaus dotlačil V. Mečiara po té, co shledal, že jeho reforma je pro Slovensko nepřekvapivě nepřijatelná. Škody, především mimoekonomické, jsou nedozírné. Že nás naučili si toto trauma vytlačovat z myšlenek, na tom zas tolik nemění.

Klausův výkřik u závor v Dobříši v první řadě varoval železničáře i ekology, že od tohoto pána hrozí vážné nebezpečí. Bohužel byl to V. Klaus, který stál včele prosazovatelů obratu v dopravě od šetrné kolejové dopravy k nešetrné dopravě silniční, s velmi negativními dopady na veřejné zdraví a životní prostředí.

Spor o freony přinejmenším zpozdil přijímání nezbytných opatření. Jako rozhodující se ukázalo koketování se vstupem ČR do EU, které nakonec přimělo Klause zde ustoupit. Celkem vzato, ekonomicky o mnoho nešlo. Ale smrad z toho byl pořádný.

Odmítání zahrnout do připravované ústavy ČR Listinu základních práv a svobod občanů a ochranu životního prostředí hrozilo velkou tragédií. Protože by přes opozici ústava nezískala potřebnou kvalifikovanou většinu (60 % poslanců České národní rady), nakonec byl Václav Klaus nucen zde ustoupit. Jiná věc je, že ústava šitá horkou jehlou přináší v praxi vážné problémy.

Teze, že „Odpovědnost občana za stav životního prostředí je důležitější než státní ekologická politika“ je mimořádně nebezpečná. Že tato politika ministra Františka Bendy po vyhovění Václavu Klausovi stále za houby, pamětníci dobře vědí. I při malých schopnostech a rozhodnosti Františka Bendy nebyl hlavním problémem ministr životního prostředí, ale Václav Klaus a jeho parta zuřivých tržních technokratů.

Teze „Přírodní zdroje neexistují!“ zanechala hodně nevole u ekologů, ale prý přešla. Ne tak úplně. Ochrana nerostného bohatství v ČR zůstává zjevně nedostatečná, o symbolické výši úhrad za těžbu nerostných surovin nemluvě. Základ se položil za V. Klause.

Aféra s první privatizací jeskyní Moravského krasu sice skončila pro jeskyně dobře, ale svými funkcemi za ní zaplatili dva výborní ekologové – Jaromír Hromas a Ivan Dejmal. Sprostý útok Václava Klause na Josefa Vavrouška počátkem roku 1995 podle mého názoru zřejmě též přispěl k jeho následné tragické smrti pod lavinou v dolině Parichvost v Západních Tatrách, byť jednoznačně se pravdu zřejmě už nedozvíme.Co víme jistě, ze ztráty Josefa Vavrouška se ekologické hnutí ČR dodnes plně nevzpamatovalo.

Četné slovní útoky Václava Klause na snahu chránit klima zanechaly v první řadě množství smradu. Jistě i proto, že do klimatické politiky prezident příliš zasahovat nemůže a důležité zákony na ochranu klimatu nebyly za jeho prezidentování přijímány. Je ale nutné rozlišovat odmítání ochrany klimatu jako takového od odmítání některých nekvalifikovaných opatření na jeho ochranu, které nadělají víc škod než užitku.

Mlčeti zlato

Za koronavirové krize exprezident Václav Klaus dlouho mlčel. Až 17. listopadu 2020 vystoupil na demonstraci za „svobodné šíření“ smrtícího koronaviru v Praze. Tehdy ČR vykazovala 6 208 zemřelých s koronavirem. Na podobné demonstraci 8. ledna 2021 v Praze na Staroměstském náměstí v tribuny, postavené na místě někdejšího popraviště 27 českých pánů, rytířů a zemanů 21. června 1621, mimo jiné vyzval: „Pryč s karanténou! Pryč s očkováním!“ Nepřekvapivě tak učinil bez roušky. Inu, arogantní jako Václav Klaus!

5. ledna 2021 ČR vykazovala 12 257 zemřelých s koronavirem, 24. února 2021 vykazuje 19 682 už zemřelých s koronavirem a smrtící spirála pokračuje. Stojí přitom nad propastí. V některých nemocnicích přetížených pacienty s covidem-19 začíná selekce pacientů na ty, které jsou s to léčit a na ty, které musí nechat bez léčení. Pokud v Česku podle nedávného průzkumu Světové zdravotnické organizace 46 % občanů ignoruje karanténu, je prakticky nemožné hromadnému zabíjení našich občanů koronavirem zabránit.

Nyní exprezident Václav Klaus chytnul koronavirus. Není podstatné, kde, možná že to podobně jako polští exprezidenti Bronislaw Komorowski a Alexander Kwasniewski neví.

Jisté je, že kdyby byl očkovaný, se vší pravděpodobností by koronavirus nechytnul. Možná by mu k ochraně stačila i jím odmítaná rouška. Nový druh koronaviru, nazvaný SARS-CoV-2, na rozdíl od Václava Klause neideologizuje. Napadá člověka, množí se v něm a kdo nemá dostatečnou imunitu, tomu vážně poškozuje životně důležité orgány a sem tam někoho i usmrtí. K tomu přistupují jeho ještě nebezpečnější mutace – infekčností i poškozováním napadené osoby. To by si všichni odpůrci karantény měli uvědomit. Existují nejen práva, ale také povinnosti a odpovědnost. Co nechceš sám, nečiň druhým. K tomu ale nesmíte být člověk arogantní jako exprezident Václav Klaus.

Jan Zeman

Další články:
25. dubna 2024 05:55
24. dubna 2024 17:16
23. dubna 2024 06:10
20. dubna 2024 05:45
19. dubna 2024 05:59

Online diskuse
Podnikatelé a obce navrhují místo vracení PET lahví jejich digitální zálohování
26. dubna 2024 01:58

PRAHA (ČTK) - Podnikatelé a obce místo vracení zálohovaných PET lahví do obchodů, které navrhuje ministerstvo životního prostředí (MŽP) v novele obalového zákona, doporučují takzvaný digitální zálohový systém s využitím QR kódů. Lidé by načetli kód do svého mobilního telefonu před vhozením láhve do žluté popelnice na plasty. Podle zástupců obcí a podnikatelů jsou digitální zálohy jednodušší a pohodlnější. Na semináři to řekli zástupci Hospodářské komory, Svazu měst a obcí, Sdružení místních samospráv a Svazu obchodu a cestovního ruchu. Jim oponuje Iniciativa pro zálohování, která uvádí, že digitální systém není nikde na celostátní úrovni vyzkoušený a zvýšil by cenu nápojů.
(Celý text)

Greenpeace: Lesy ČR možná pokácejí přes 15 000 starých stromů v Krušných horách
26. dubna 2024 01:31

(ČTK) - Státní podnik Lesy ČR podle organizace Greenpeace možná pokácí odhadem víc než 15 000 starých stromů v Krušných horách. K pokácení zhruba 3800 z nich dal svolení Krajský úřad Ústeckého kraje. Ministerstvo životního prostředí (MŽP) později zamítlo odvolání Greenpeace a kácení starých bučin v Evropsky významné lokalitě Východní Krušnohoří tak posvětilo, uvedl mluvčí organizace Lukáš Hrábek. Mluvčí státního podniku Eva Jouklová pro ČTK sdělila, že zásahy v bučinách spočívají v jejich prosvětlení, aby se vytvořily podmínky pro jejich přirozenou obnovu.
(Celý text)

Policie uzavřela kauzu haldy Heřmanice v Ostravě, nikoho neobviní
26. dubna 2024 01:11

OSTRAVA (ČTK) - Policie uzavřela kauzu sanace prohořívající haldy Heřmanice v Ostravě, podle kriminalistů nejde o trestný čin. Případ, kterému se věnovali rok, tak končí bez obvinění, uvedl server Seznam Zprávy.
(Celý text)

Za chov koček v nevhodných podmínkách potvrdil soud ženě podmínku a zákaz chovu
25. dubna 2024 23:44

PRAHA (ČTK) - Za chov koček v nevhodných podmínkách dnes odvolací Městský soud v Praze potvrdil ženě čtyřměsíční podmínku se zkušební dobou na rok a osm měsíců a zákaz chovu koček na pět let. Jejímu synovi trest zmírnil, vypustil podmíněný trest a ponechal mu pouze tříletý zákaz chovu. Zvířata podle verdiktu trpěla stresem, nedostatkem veterinární péče, špatným výživovým stavem či nedostatkem soukromí. Dnešní rozhodnutí je pravomocné. Oba obžalovaní vinu v minulosti odmítli.
(Celý text)

Zhruba 20 lidí demonstrovalo v Praze proti zřízení Národního parku Křivoklátsko
25. dubna 2024 19:49

PRAHA (ČTK) - Na pražském Malostranském náměstí demonstrovalo dnes zhruba 20 lidí proti plánovanému vyhlášení Národního parku (NP) Křivoklátsko. Nesouhlasili s přístupem ministerstva životního prostředí (MŽP), které podle nich tímto krokem nechrání místní lesy. Demonstrující se shromáždili po semináři uskutečněném v Poslanecké sněmovně, kde se téma probíralo. Proti vyhlášení Křivoklátska národním parkem se již dříve vymezili někteří starostové a zástupci samospráv. Naopak část vědecké obce zřízení národního parku podporuje.
(Celý text)

Na vybraných místech Prahy budou letos opět spásat trávu ovce, kozy a krávy
25. dubna 2024 19:41

PRAHA (ČTK) - Na vybraných místech Prahy budou letos opět spásat trávu ovce, kozy a krávy. V chráněných lokalitách budou konkrétně dvě stáda krav a čtyři stáda ovcí a koz. Pražané mohou nyní zvířata vidět třeba v Podbabských skalách, v Prokopském nebo Bohnickém údolí. Město se k tradičnímu způsobu údržby vybraných pozemků vrátilo v roce 2000. Zvířata si půjčuje od soukromých zemědělců, uvedl mluvčí města Vít Hofman.
(Celý text)

Průvodce výběrem tepelného čerpadla aneb vytápění a chlazení v jednom
25. dubna 2024 15:38

() - Tepelná čerpadla se stávají stále populárnější alternativou k tradičním způsobům vytápění a chlazení. Nabízí ekologické a energeticky efektivní řešení pro domy a byty ve městě i na venkově. Tento článek vám nabídne uceleného průvodce, který vám pomůže pochopit princip tepelných čerpadel a vybrat si to nejlepší pro vaše potřeby.
(Celý text)

Miliardáři by podle ministrů G20 měli platit dvouprocentní majetkovou daň. Peníze by šly na boj proti chudobě a klimatické krizi
25. dubna 2024 12:44

(ČTK) - Světoví miliardáři by podle ministrů ze zemí skupiny G20 měli platit nejméně dvouprocentní majetkovou daň. Návrh na spravedlivější daňový systém, který by přinesl 250 miliard liber (7,35 bilionu Kč) ročně navíc, podepsaly Brazílie, Německo, Španělsko a Jihoafrická republika. Vybrané prostředky by se použily na boj proti chudobě, nerovnosti a klimatické krizi. Píše o tom na svém webu britský deník The Guardian. Daň by se týkala asi 3000 lidí.
(Celý text)

BIO region v České republice? Jsme na začátku cesty, která i v zahraničí trvá deset a více let
25. dubna 2024 12:30

() - Živý region je v podstatě předstupněm BIO regionů, jaké dnes již existují zejména v Rakousku, Německu, Francii a v dalších zemích. Jedná se o území, kde významná část místních aktérů spolupracuje na udržitelném využívání místních zdrojů. Díky tomu dochází k posílení a rozvoji jednak kvality, tak i množství místní produkce a spotřeby ekologických potravin. Tento koncept byl v uplynulých dvou letech testován na území Tišnovska a Podbrněnska. Jak tento projekt hodnotí Michal Bajgart, lokální koordinátor projektu z Hnutí DUHA.
(Celý text)

Mráz poškodil většinu ovocných stromů v Čechách. Sadaři přišli o 100 procent úrody
25. dubna 2024 12:29

DAMINĚVES (ČTK) - Škoda na úrodě ovoce kvůli mrazům přesáhne podle odhadů ovocnářů miliardu korun. Poškozena je většina ovocných stromů v Čechách, mrazy zlikvidovaly téměř 100 procent úrody. Škody na Moravě jsou asi 50 procent, vlivem počasí se tam situace může zhoršit. Ministerstvo zemědělství spustí program s pomocí 70 až 100 milionů korun pro pěstitele ovoce, jeho výši upřesní, sdělili ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) a předseda Ovocnářské unie Martin Ludvík.
(Celý text)

Jak postavit udržitelnou IT strategii? Opřete se o 5 základních pilířů
25. dubna 2024 11:26

() - Technologie jsou klíčem k inovacím. Výběrem vhodně IT technologie můžeme také odemknout zelenou budoucnost naší planety a naší civilizace. Je proto velmi důležité, abychom pochopili, jak technologie vybrat a používat pro maximální přínos v oblasti udržitelnosti. Zvládnutí tohoto úkolu vyžaduje holistický přístup založený na udržitelných IT řešeních a zavádění osvědčených postupů. Ať už se jedná o otázku investic, využití, efektivity nebo všech tří oblastí dohromady, spoustu odpovědí lze nalézt právě v udržitelném IT.
(Celý text)

U Západní Austrálie uvízlo na mělčině asi 160 kulohlavců, 26 už uhynulo
25. dubna 2024 09:59

SYDNEY (ČTK) - Australští odborníci na volně žijící mořské tvory se snaží zachránit asi 140 kulohlavců, kteří dnes uvízli na mělčině v jižní části státu Západní Austrálie. Dalších 26 kytovců už uhynulo, informovala agentura Reuters.
(Celý text)

Dřevinou s nejlepším zdravotním stavem v ČR je buk lesní, strádá borovice lesní
25. dubna 2024 01:51

PRAHA (ČTK) - Zdravotní stav lesů se loni ve srovnání s rokem 2022 mírně zlepšil, objem vytěženého kůrovcového dříví 3,2 milionu metrů krychlových ve smrkových porostech byl zhruba o třetinu menší než o rok dříve. Proti předchozím rokům jde sice o zlepšení, konec kůrovcové kalamity to ale neznamená. Dřevinou s nejlepším zdravotním stavem je v ČR nyní buk lesní, ke zhoršování stavu dochází u borovice lesní, řekli zástupci Výzkumného ústavu lesního hospodářství a myslivosti (VÚLHM).
(Celý text)

Evropský parlament odhlasoval zákaz některých plastových obalů
25. dubna 2024 01:51

ŠTRASBURK (ČTK) - Europoslanci schválili nová opatření, jejichž cílem je zvýšit udržitelnost obalů a snížit množství obalového odpadu v Evropské unii. Pravidla mají rovněž podpořit opětovné použití obalů a jejich recyklaci. Některé druhy plastových obalů na jedno použití budou od 1. ledna 2030 zakázány.
(Celý text)

V soutěži Adapterra Awards se utkají desítky projektů, které připravují krajinu na změnu klimatu
25. dubna 2024 01:43

(ČTK) - V šestém ročníku soutěže Adapterra Awards se utkají projekty, které se zaměřují na boj proti suchu, přívalové deště, silný vítr a vlny veder. V minulosti vyhrávaly projekty na obnovu mokřadů, letos podobný projekt z Krkonoš také nechybí. Nová kategorie ocení průmyslové projekty, které šetrně hospodaří s vodou, informovala Nadace Partnerství, která soutěž pořádá. Cílem je ocenit projekty podporující adaptaci na klimatickou změnu.
(Celý text)

Evropský parlament dal zelenou přísnějším pravidlům o znečištění vzduchu
25. dubna 2024 00:59

ŠTRASBURK (ČTK) - Evropský parlament odhlasoval normu o zlepšení kvality ovzduší, která zpřísňuje limity některých znečišťujících látek pro rok 2030, včetně jemných prachových částic. Členské státy budou moci za určitých podmínek požádat o posunutí tohoto termínu až o deset let.
(Celý text)

V Brdech roubují ovocné stromy odrůdami ze zaniklých obcí
24. dubna 2024 19:43

(ČTK) - Vojenské lesy a statky (VLS) naroubovaly na Padrťských pláních v Brdech téměř 300 ovocných stromů štěpy ze zaniklých obcí Padrť, Kolvín a Zaběhlá. Vesnice byly vystěhovány při rozšiřování vojenského prostoru v letech 1952 a 1953. Dnes je tam veřejně přístupná Chráněná krajinná oblasti Brdy. V nových alejích u cest tak budou stromy plodit odrůdy ovoce, které pěstovali obyvatelé zaniklých obcí, řekl ČTK ředitel divize VLS Hořovice David Novotný. Roubování zajistily VLS s dobrovolníky, stejně jako loni, kdy šlo o první stovku. Zájem o 'Brdské stromsázení' byl letos vyšší.
(Celý text)

Europoslanci schválili revizi společné zemědělské politiky EU
24. dubna 2024 19:34

ŠTRASBURK (ČTK) - Europoslanci dnes na plenárním zasedání ve Štrasburku schválili revizi společné zemědělské politiky Evropské unie. Nová pravidla mají podpořit farmáře, kteří již několik měsíců protestují v řadě unijních zemí a stěžují si na nedostatečné výdělky, byrokracii, rostoucí náklady i špatné podmínky při hospodaření na půdě.
(Celý text)

Vláda schválila nový systém emisních povolenek, peníze dá na ekologické projekty
24. dubna 2024 16:27

(ČTK) - Vláda dnes napotřetí schválila novelu zákona, která upravuje systém emisních povolenek. Peníze utržené z jejich prodeje bude v budoucnu možné použít výhradně jen na opatření, která budou snižovat nebo kompenzovat důsledky změny klimatu. Výnosy z povolenek budou v příštím roce příjmem státního rozpočtu, od roku 2026 bude hlavním příjemcem Státní fond životního prostředí, menší část příjmů si rozdělí také ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) a ministerstvo životního prostředí (MŽP). Na tiskové konferenci po jednání vlády to uvedl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Letošní výnosy z povolenek budou podle odhadů činit kolem 40 miliard korun.
(Celý text)

Atény opět zahalil oranžový opar, prach ze Sahary pohltil i Akropoli
24. dubna 2024 16:26

ATÉNY (ČTK) - Řecké hlavní město Atény zahalil oranžový opar způsobený prachem ze Sahary. Podle řeckých úřadů je koncentrace prachu v ovzduší jednou z nejvyšších od roku 2018. Řecko se přitom se saharským prachem potýkalo již na přelomu března a dubna, podobně jako další části jižní a střední Evropy, včetně Česka.
(Celý text)

Atény opět zahalil oranžový opar, prach ze Sahary pohltil i Akropoli
24. dubna 2024 16:26

ATÉNY (ČTK) - Řecké hlavní město Atény zahalil oranžový opar způsobený prachem ze Sahary. Podle řeckých úřadů je koncentrace prachu v ovzduší jednou z nejvyšších od roku 2018. Řecko se přitom se saharským prachem potýkalo již na přelomu března a dubna, podobně jako další části jižní a střední Evropy, včetně Česka.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 2134 | Další
< zpět na titulní stranu

Reklama