titulní strana > co píší jiní
Rekonstrukce Nemocnice Podlesí v Třinci se podřídila přítomnosti rorýsů
18. srpna 2019 01:00

PRAHA (Ekolist) - Další etapu stavebních prací zahájili tento týden v Nemocnici Podlesí v Třinci, která patří do skupiny AGEL. S rekonstrukcí fasády polikliniky se začalo již v červnu, stavební dělníci mohli postavit lešení ve čtvrtém patře budovy teprve nyní. A to s ohledem na zákonem chráněné rorýse, hnízdící ve větracích otvorech pod střechou nemocnice. Vzácným opeřencům byl přizpůsoben časový harmonogram stavebních prací a i některé stavební prvky.
(Celý text)

V boji proti bakterii ničící olivovníky je záblesk naděje
18. srpna 2019 00:50

CAGLIANO DEL CAPO (ČTK) - V srdci italské Apulie, kde řádí vražedná bakterie Xylella fastidiosa, zůstávají některé olivovníky záhadně zelené. Jsou vůči ní rezistentní, a tak jsou světélkem naděje v boji proti tomuto nebezpečí, jež sužuje celé Středomoří. Bakterie nazývaná lepra olivovníků se do tohoto suchého regionu dostala zřejmě z Kostariky v roce 2013 a v Itálii už zahubila přes milion stromů. Druhý největší světový exportér olivového oleje po Španělsku má ztráty kolem 1,2 miliardy eur (asi 30 miliard Kč), píše agentura AFP.
(Celý text)

Komiks Čtyřlístek vysadil ke svým padesátinám mišpuli obecnou
18. srpna 2019 00:24

PRAHA (ČTK) - Padesáté výročí svého vzniku tento týden oslavil komiks Čtyřlístek v botanické zahradě v pražské Troji vysazením stromu. Ovocný strom mišpuli obecnou zasadil autor komiksu Jaroslav Němeček (75) se svou ženou Lucií. Pomohla mu s tím i komiksová čtveřice Myšpulín, Fifinka, Bobík a Pinďa. Novináře o tom informovala za botanickou zahradu Darina Miklovičová.
(Celý text)

Záchranná stanice pro volně žijící živočichy dostane novou podobu
17. srpna 2019 01:00

PRAHA (Ekolist) - Hlavní město a Lesy hl. m. Prahy chystají komplexní rekonstrukci záchranné stanice pro volně žijící živočichy v Jinonicích. V říjnu požádají o společné územní rozhodnutí a stavební povolení. Samotné práce by pak měly začít během příštího roku a hotovo by mělo být přibližně za další dva roky. Celková výše investice dosahuje 173 milionů korun bez DPH. Nový areál výrazně zlepší podmínky pro léčená zvířata, usnadní jejich rekonvalescenci i návrat do volné přírody. Záchranná stanice hl. m. Prahy ošetří více než 5 000 zraněných či jinak handicapovaných živočichů ročně a je tak nejvytíženější ze všech podobných zařízení v České republice.
(Celý text)

Býložravcům chutná jed na hraboše díky přidané sušené vojtěšce
17. srpna 2019 00:50

PRAHA (ČTK) - Jedovaté granule Stutoxu II, který zemědělci používají na přemnožené hraboše, chutnají zajícům a jiným býložravcům proto, že obsahují i sušenou vojtěšku a další obilné šroty. Zatímco hrabošovi stačí k otravě jedna granule, bažant jich musí sežrat nejméně pět a zajíc minimálně 40. V případě mrtvých zvířat na Brněnsku byl jed na poli zřejmě aplikovaný nesprávně ve větší koncentraci. Shodli se na tom předseda družstva Agrochema František Komárek, které jed vyrábí, i vedoucí katedry ekologie a životního prostředí Univerzity Palackého v Olomouci Emil Tkadlec.
(Celý text)

Vědci objevili v subtropech Číny světélkujícího kovaříka
17. srpna 2019 00:50

OLOMOUC (ČTK) - Mezinárodní tým vědců, jehož součástí byl i zoolog z Olomouce, objevil v subtropickém lese v Číně unikátního světélkujícího kovaříka. Podle odborníků reprezentuje nejen nový druh a rod, ale také dosud neznámou vývojovou větev kovaříkovitých, pro kterou byla vytvořena samostatná podčeleď. Světélkující kovařík dostal název Sinopyrophorus schimmeli. Nově objevený druh brouka pomáhá vědcům odhalit evoluci bioluminiscence, informovali zástupci Univerzity Palackého (UP) v Olomouci.
(Celý text)

Máme právo na opravu rozbitých věcí?
16. srpna 2019 01:54

PRAHA (Ekolist) - Když se vám doma sesype počítač, přestane startovat auto a z kávovaru místo aromatického životabudiče vychází nahnědlá břečka, co z toho jste schopni reálně doma sami opravit? I když jste šikovní, nemusí vám to jít zrovna snadno. O vývoji legislativy a o hnutí za Práva na opravu píše Gizmodo.
(Celý text)

Šéf zemědělců: Otrava zajíců je nepochopitelná
16. srpna 2019 01:01

PRAHA (ČTK) - Úhyn zajíců na Moravě po možném požití přípravku proti hrabošům Stutox II je podle předsedy Zemědělského svazu ČR Martina Pýchy nepochopitelný. Zajíc by podle něj musel sežrat 40 až 60 granulí jedu, který má ale již v malém množství vyvolávat nechutenství. Pýcha nechápe, jak je možné, že se agresivnější přípravek v ČR dříve běžně používal a k masivnějším úhynům nedocházelo. Myslivci z Tuřan, Šlapanic a Žatčan našli v posledních dnech skoro 80 uhynulých zajíců a několik bažantů. Testy z Tuřan prokázaly zbytky účinné látky jedu Stutox II.
(Celý text)

Ochránci přírody vykoupili mokřadní louku u Vimperku
16. srpna 2019 01:00

VIMPERK (ČTK) - Ochránci přírody vykoupili hektarovou mokřadní louku u Vimperku na Prachaticku. V lokalitě zvané Chválovna podle nich roste řada vzácných botanických druhů. Jde například o arniky, oměje, tolije, orchideje prstnatce i masožravé rosnatky. Řekl to koordinátor kampaně Místo pro přírodu Českého svazu ochránců přírody Jan Moravec.
(Celý text)

Slovenské úřady nařídily myslivcům, aby vytáhli proti divočákům
16. srpna 2019 00:40

(ČTK) - Státní veterinární správa na Slovensku nařídila myslivcům, aby se pustili do intenzivního lovu divočáků. Tento týden se totiž potvrdil africký mor prasat u divočáka uloveného na východě země u hranic s Maďarskem. Dnes o tom informují slovenská média. Myslivci mohou používat i jinak zakázané způsoby lovu.
(Celý text)

Podle vědců napadne kůrovec na Šumavě maximálně 15 procent parku
16. srpna 2019 00:35

Č. BUDĚJOVICE (ČTK) - Kůrovec může v nejbližších letech na Šumavě podle vědců napadnout stromy maximálně zhruba na 15 procentech rozlohy národního parku. Masivnější šíření tohoto škůdce odborníci neočekávají. Vedení Jihočeského kraje však proti tomu tvrdí, že kůrovec zničí v nejbližších letech stromy na polovině rozlohy šumavského parku. Řekli to zástupci obou názorových táborů.
(Celý text)

Desítky delfínů u Itálie uhynuly kvůli viru podobnému spalničkám
16. srpna 2019 00:30

(ČTK) - Desítky delfínů, které uhynulé od začátku roku vyplavilo moře na italské pobřeží, zabil virus podobný tomu, jenž u lidí způsobuje spalničky. Kytovci měli podle vědců oslabenou imunitu kvůli pesticidům, napsal včera s odkazem na vědecké zkoumání události britský deník The Times.
(Celý text)

Bolsonoro vzkázal Merkelové, ať si zalesní Německo
16. srpna 2019 00:20

BRASÍLIA (ČTK) - Brazilský prezident Jair Bolsonaro, který si od nástupu do úřadu letos v lednu vysloužil kritiku za upřednostňování ekonomických zájmů před ekologickými, ve středu vzkázal německé kancléřce Angele Merkelové, aby si nechala své peníze a použila je na zalesňování své země. Německo totiž o víkendu oznámilo, že se chystá zastavit financování nových ekologických projektů v Amazonii, protože se Bolsonarova vláda nesnaží zastavit odlesňování amazonského pralesa.
(Celý text)

V Doupovských horách zachytila fotopast další kočku divokou
16. srpna 2019 00:19

K. VARY (ČTK) - V Doupovských horách na Karlovarsku zachytila fotopast další vzácnou kočku divokou. Záběry letos již druhého exempláře udělalo monitorovací zařízení Vojenských lesů a statků ČR (VLS) 4. srpna. Podle biologa Jiřího Sochora vše nasvědčuje tomu, že by se na Doupově mohla vyskytovat fungující populace této šelmy, uvedl včera v tiskové zprávě mluvčí VLS Jan Sotona.
(Celý text)

Za deset let by mohlo v Česku jezdit až 90.000 aut na vodík
16. srpna 2019 00:15

(ČTK) - V České republice by v roce 2030 mohlo jezdit 60.000 až 90.000 aut na vodíkové články. V současnosti tu kvůli absenci čerpacích stanic nejezdí žádné. Vyplývá to z předpokladu ministerstva průmyslu a obchodu. Česká republika se zavázala ke snižování emisí v dopravě a využívání vodíku má být jednou z možností.
(Celý text)

Země živitelka chce zdůraznit environmentální vztah k zemědělství
16. srpna 2019 00:12

Č. BUDĚJOVICE (ČTK) - Důraz na péči o krajinu a šetrné zemědělství chce klást letošní ročník Země živitelky. Největší agrosalon v České republice se koná v Českých Budějovicích od 22. do 27. srpna. Na akci se představí téměř 600 vystavovatelů. Mezi hosty na českobudějovickém Výstavišti nebudou chybět prezident Miloš Zeman, premiér Andrej Babiš (ANO) ani ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD). Novinářům to včera v Českých Budějovicích řekli zástupci pořadatelů Země živitelky.
(Celý text)

Firma ASAP ve Věži dostala pokutu za porušování limitů u čistírny
16. srpna 2019 00:08

VĚŽ (ČTK) - Společnost ASAP dostala pokutu 200.000 korun za porušování podmínek pro provoz jejího zařízení na asanaci živočišných produktů. Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) tam zaznamenala závady u čištění vzduchu i vody. Firma se proti rozhodnutí neodvolala, pokuta nabyla právní moci v červenci. Včera v tiskové zprávě to sdělil ředitel havlíčkobrodského inspektorátu ČIŽP Jan Panský. Vyjádření firmy se zatím nepodařilo zjistit.
(Celý text)

Jak skvělý odborník na klima jste? Zjistěte to v testu, který připravila NASA
15. srpna 2019 11:26

PRAHA (Ekolist) - Z diskuzí na sociálních sítích a pod články by se mohlo zdát, že každý je odborníkem na klimatickou změnu. Zcela jistě tomu tak nebude. Ale každý si může své znalosti otestovat v online testu, který připravili odborníci z NASA.
(Celý text)

Postřelený orel mořský čekal na pomoc několik dní. Noc před operací zahynul
15. srpna 2019 11:06

PRAHA (Ekolist) - V pondělí museli pracovníci ochrany přírody řešit další případ záměrného postřelení zvláště chráněného živočicha. Tentokrát se obětí stal mladý orel mořský. Poraněný jedinec patří ke dvěma letos okroužkovaným mláďatům jediného hnízdícího páru těchto majestátních dravců na Litoměřicku.
(Celý text)

Nesekat trávníky je nesmysl, říká odbornice Marie Straková
15. srpna 2019 01:01

ROUSÍNOV (Ekolist) - Mnohá města v letošním roce omezila kvůli suchu sekání trávníků. Nejčastěji zmiňovaným záměrem bylo podpořit zadržování vody a výskyt hmyzu. Povedlo se to? Má nesečení travnatých ploch ve městech i nějaké nezamýšlené důsledky? Na to jsme se zeptali odbornice na zakládání a údržbu travnatých ploch Marie Strakové.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 1020 | Další
Další články:
16. srpna 2019 09:50
15. srpna 2019 13:46
14. srpna 2019 01:00
14. srpna 2019
13. srpna 2019 01:15

Online diskuse
Rekonstrukce Nemocnice Podlesí v Třinci se podřídila přítomnosti rorýsů
18. srpna 2019 01:00

PRAHA (Ekolist) - Další etapu stavebních prací zahájili tento týden v Nemocnici Podlesí v Třinci, která patří do skupiny AGEL. S rekonstrukcí fasády polikliniky se začalo již v červnu, stavební dělníci mohli postavit lešení ve čtvrtém patře budovy teprve nyní. A to s ohledem na zákonem chráněné rorýse, hnízdící ve větracích otvorech pod střechou nemocnice. Vzácným opeřencům byl přizpůsoben časový harmonogram stavebních prací a i některé stavební prvky.
(Celý text)

V boji proti bakterii ničící olivovníky je záblesk naděje
18. srpna 2019 00:50

CAGLIANO DEL CAPO (ČTK) - V srdci italské Apulie, kde řádí vražedná bakterie Xylella fastidiosa, zůstávají některé olivovníky záhadně zelené. Jsou vůči ní rezistentní, a tak jsou světélkem naděje v boji proti tomuto nebezpečí, jež sužuje celé Středomoří. Bakterie nazývaná lepra olivovníků se do tohoto suchého regionu dostala zřejmě z Kostariky v roce 2013 a v Itálii už zahubila přes milion stromů. Druhý největší světový exportér olivového oleje po Španělsku má ztráty kolem 1,2 miliardy eur (asi 30 miliard Kč), píše agentura AFP.
(Celý text)

Komiks Čtyřlístek vysadil ke svým padesátinám mišpuli obecnou
18. srpna 2019 00:24

PRAHA (ČTK) - Padesáté výročí svého vzniku tento týden oslavil komiks Čtyřlístek v botanické zahradě v pražské Troji vysazením stromu. Ovocný strom mišpuli obecnou zasadil autor komiksu Jaroslav Němeček (75) se svou ženou Lucií. Pomohla mu s tím i komiksová čtveřice Myšpulín, Fifinka, Bobík a Pinďa. Novináře o tom informovala za botanickou zahradu Darina Miklovičová.
(Celý text)

Záchranná stanice pro volně žijící živočichy dostane novou podobu
17. srpna 2019 01:00

PRAHA (Ekolist) - Hlavní město a Lesy hl. m. Prahy chystají komplexní rekonstrukci záchranné stanice pro volně žijící živočichy v Jinonicích. V říjnu požádají o společné územní rozhodnutí a stavební povolení. Samotné práce by pak měly začít během příštího roku a hotovo by mělo být přibližně za další dva roky. Celková výše investice dosahuje 173 milionů korun bez DPH. Nový areál výrazně zlepší podmínky pro léčená zvířata, usnadní jejich rekonvalescenci i návrat do volné přírody. Záchranná stanice hl. m. Prahy ošetří více než 5 000 zraněných či jinak handicapovaných živočichů ročně a je tak nejvytíženější ze všech podobných zařízení v České republice.
(Celý text)

Býložravcům chutná jed na hraboše díky přidané sušené vojtěšce
17. srpna 2019 00:50

PRAHA (ČTK) - Jedovaté granule Stutoxu II, který zemědělci používají na přemnožené hraboše, chutnají zajícům a jiným býložravcům proto, že obsahují i sušenou vojtěšku a další obilné šroty. Zatímco hrabošovi stačí k otravě jedna granule, bažant jich musí sežrat nejméně pět a zajíc minimálně 40. V případě mrtvých zvířat na Brněnsku byl jed na poli zřejmě aplikovaný nesprávně ve větší koncentraci. Shodli se na tom předseda družstva Agrochema František Komárek, které jed vyrábí, i vedoucí katedry ekologie a životního prostředí Univerzity Palackého v Olomouci Emil Tkadlec.
(Celý text)

Vědci objevili v subtropech Číny světélkujícího kovaříka
17. srpna 2019 00:50

OLOMOUC (ČTK) - Mezinárodní tým vědců, jehož součástí byl i zoolog z Olomouce, objevil v subtropickém lese v Číně unikátního světélkujícího kovaříka. Podle odborníků reprezentuje nejen nový druh a rod, ale také dosud neznámou vývojovou větev kovaříkovitých, pro kterou byla vytvořena samostatná podčeleď. Světélkující kovařík dostal název Sinopyrophorus schimmeli. Nově objevený druh brouka pomáhá vědcům odhalit evoluci bioluminiscence, informovali zástupci Univerzity Palackého (UP) v Olomouci.
(Celý text)

Máme právo na opravu rozbitých věcí?
16. srpna 2019 01:54

PRAHA (Ekolist) - Když se vám doma sesype počítač, přestane startovat auto a z kávovaru místo aromatického životabudiče vychází nahnědlá břečka, co z toho jste schopni reálně doma sami opravit? I když jste šikovní, nemusí vám to jít zrovna snadno. O vývoji legislativy a o hnutí za Práva na opravu píše Gizmodo.
(Celý text)

Šéf zemědělců: Otrava zajíců je nepochopitelná
16. srpna 2019 01:01

PRAHA (ČTK) - Úhyn zajíců na Moravě po možném požití přípravku proti hrabošům Stutox II je podle předsedy Zemědělského svazu ČR Martina Pýchy nepochopitelný. Zajíc by podle něj musel sežrat 40 až 60 granulí jedu, který má ale již v malém množství vyvolávat nechutenství. Pýcha nechápe, jak je možné, že se agresivnější přípravek v ČR dříve běžně používal a k masivnějším úhynům nedocházelo. Myslivci z Tuřan, Šlapanic a Žatčan našli v posledních dnech skoro 80 uhynulých zajíců a několik bažantů. Testy z Tuřan prokázaly zbytky účinné látky jedu Stutox II.
(Celý text)

Ochránci přírody vykoupili mokřadní louku u Vimperku
16. srpna 2019 01:00

VIMPERK (ČTK) - Ochránci přírody vykoupili hektarovou mokřadní louku u Vimperku na Prachaticku. V lokalitě zvané Chválovna podle nich roste řada vzácných botanických druhů. Jde například o arniky, oměje, tolije, orchideje prstnatce i masožravé rosnatky. Řekl to koordinátor kampaně Místo pro přírodu Českého svazu ochránců přírody Jan Moravec.
(Celý text)

Slovenské úřady nařídily myslivcům, aby vytáhli proti divočákům
16. srpna 2019 00:40

(ČTK) - Státní veterinární správa na Slovensku nařídila myslivcům, aby se pustili do intenzivního lovu divočáků. Tento týden se totiž potvrdil africký mor prasat u divočáka uloveného na východě země u hranic s Maďarskem. Dnes o tom informují slovenská média. Myslivci mohou používat i jinak zakázané způsoby lovu.
(Celý text)

Podle vědců napadne kůrovec na Šumavě maximálně 15 procent parku
16. srpna 2019 00:35

Č. BUDĚJOVICE (ČTK) - Kůrovec může v nejbližších letech na Šumavě podle vědců napadnout stromy maximálně zhruba na 15 procentech rozlohy národního parku. Masivnější šíření tohoto škůdce odborníci neočekávají. Vedení Jihočeského kraje však proti tomu tvrdí, že kůrovec zničí v nejbližších letech stromy na polovině rozlohy šumavského parku. Řekli to zástupci obou názorových táborů.
(Celý text)

Desítky delfínů u Itálie uhynuly kvůli viru podobnému spalničkám
16. srpna 2019 00:30

(ČTK) - Desítky delfínů, které uhynulé od začátku roku vyplavilo moře na italské pobřeží, zabil virus podobný tomu, jenž u lidí způsobuje spalničky. Kytovci měli podle vědců oslabenou imunitu kvůli pesticidům, napsal včera s odkazem na vědecké zkoumání události britský deník The Times.
(Celý text)

Bolsonoro vzkázal Merkelové, ať si zalesní Německo
16. srpna 2019 00:20

BRASÍLIA (ČTK) - Brazilský prezident Jair Bolsonaro, který si od nástupu do úřadu letos v lednu vysloužil kritiku za upřednostňování ekonomických zájmů před ekologickými, ve středu vzkázal německé kancléřce Angele Merkelové, aby si nechala své peníze a použila je na zalesňování své země. Německo totiž o víkendu oznámilo, že se chystá zastavit financování nových ekologických projektů v Amazonii, protože se Bolsonarova vláda nesnaží zastavit odlesňování amazonského pralesa.
(Celý text)

V Doupovských horách zachytila fotopast další kočku divokou
16. srpna 2019 00:19

K. VARY (ČTK) - V Doupovských horách na Karlovarsku zachytila fotopast další vzácnou kočku divokou. Záběry letos již druhého exempláře udělalo monitorovací zařízení Vojenských lesů a statků ČR (VLS) 4. srpna. Podle biologa Jiřího Sochora vše nasvědčuje tomu, že by se na Doupově mohla vyskytovat fungující populace této šelmy, uvedl včera v tiskové zprávě mluvčí VLS Jan Sotona.
(Celý text)

Za deset let by mohlo v Česku jezdit až 90.000 aut na vodík
16. srpna 2019 00:15

(ČTK) - V České republice by v roce 2030 mohlo jezdit 60.000 až 90.000 aut na vodíkové články. V současnosti tu kvůli absenci čerpacích stanic nejezdí žádné. Vyplývá to z předpokladu ministerstva průmyslu a obchodu. Česká republika se zavázala ke snižování emisí v dopravě a využívání vodíku má být jednou z možností.
(Celý text)

Země živitelka chce zdůraznit environmentální vztah k zemědělství
16. srpna 2019 00:12

Č. BUDĚJOVICE (ČTK) - Důraz na péči o krajinu a šetrné zemědělství chce klást letošní ročník Země živitelky. Největší agrosalon v České republice se koná v Českých Budějovicích od 22. do 27. srpna. Na akci se představí téměř 600 vystavovatelů. Mezi hosty na českobudějovickém Výstavišti nebudou chybět prezident Miloš Zeman, premiér Andrej Babiš (ANO) ani ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD). Novinářům to včera v Českých Budějovicích řekli zástupci pořadatelů Země živitelky.
(Celý text)

Firma ASAP ve Věži dostala pokutu za porušování limitů u čistírny
16. srpna 2019 00:08

VĚŽ (ČTK) - Společnost ASAP dostala pokutu 200.000 korun za porušování podmínek pro provoz jejího zařízení na asanaci živočišných produktů. Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) tam zaznamenala závady u čištění vzduchu i vody. Firma se proti rozhodnutí neodvolala, pokuta nabyla právní moci v červenci. Včera v tiskové zprávě to sdělil ředitel havlíčkobrodského inspektorátu ČIŽP Jan Panský. Vyjádření firmy se zatím nepodařilo zjistit.
(Celý text)

Jak skvělý odborník na klima jste? Zjistěte to v testu, který připravila NASA
15. srpna 2019 11:26

PRAHA (Ekolist) - Z diskuzí na sociálních sítích a pod články by se mohlo zdát, že každý je odborníkem na klimatickou změnu. Zcela jistě tomu tak nebude. Ale každý si může své znalosti otestovat v online testu, který připravili odborníci z NASA.
(Celý text)

Postřelený orel mořský čekal na pomoc několik dní. Noc před operací zahynul
15. srpna 2019 11:06

PRAHA (Ekolist) - V pondělí museli pracovníci ochrany přírody řešit další případ záměrného postřelení zvláště chráněného živočicha. Tentokrát se obětí stal mladý orel mořský. Poraněný jedinec patří ke dvěma letos okroužkovaným mláďatům jediného hnízdícího páru těchto majestátních dravců na Litoměřicku.
(Celý text)

Nesekat trávníky je nesmysl, říká odbornice Marie Straková
15. srpna 2019 01:01

ROUSÍNOV (Ekolist) - Mnohá města v letošním roce omezila kvůli suchu sekání trávníků. Nejčastěji zmiňovaným záměrem bylo podpořit zadržování vody a výskyt hmyzu. Povedlo se to? Má nesečení travnatých ploch ve městech i nějaké nezamýšlené důsledky? Na to jsme se zeptali odbornice na zakládání a údržbu travnatých ploch Marie Strakové.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 1020 | Další
< zpět na titulní stranu

Reklama