titulní strana > co píší jiní
Proč byste měli dětem dopřát pravidelný pobyt v přírodě?
21. července 2019 01:31

PRAHA (Ekolist) - Když jste byli ještě malí, tak jste nejspíš běhali s ostatními dětmi po hřišti nebo lezli po stromech. Časy se ale mění, a to, co bývalo považováno za běžnou součást dne, je pro dnešní děti nepředstavitelné. Možná i vaše děti zažívají každodenní nut(d)nou rutinu. Ráno přesun autem do školy nebo do školky, kde tráví několik hodin, aniž by se dostaly ven. Poté spěchají na kroužky a po napsání úkolů shlédnou něco v televizi nebo brouzdají po internetu, a jde se spát. Již od mala je jejich čas organizovaný, a od dospělých se tímto režimem moc neliší. Děti ale ke správnému vývoji pohyb a přírodu potřebují. Proč je tak důležité udělat si prostor pro kontakt s přírodou? A v čem dětem pobyt v přírodě prospívá?
(Celý text)

Na neprobádaném tichomořském ostrově objevil český vědec nové druhy mravenců a dalšího hmyzu
21. července 2019 01:30

PRAHA (Ekolist) - Z tříměsíční expedice na dosud téměř neprobádaný ostrov Bougainville v Tichém oceánu se právě vrátil český vědec Milan Janda z Entomologického ústavu Biologického centra Akademie věd ČR. Spolu s kolegy Jacobem Yombaiem a Alim Posmanem z výzkumné organizace New Guinea Binatang Research Center vůbec poprvé zdokumentovali výjimečnou rozmanitost hmyzu v panenských pralesech tohoto tropického ostrova a objevili několik nových druhů mravenců a dalšího hmyzu. Expedici financovala společnost National Geographic.
(Celý text)

Madagaskar se stává prvním africkým výrobcem kaviáru
21. července 2019 00:33

(ČTK) - Lidé znají jeho čokoládu, vanilku a tučná husí játra a nyní také kaviár. Madagaskar posílil svou pozici na trhu s luxusními potravinami a stal se jediným africkým producentem kaviáru, píše agentura AFP.
(Celý text)

Pětitunová socha Sudána, posledního nosorožce svého druhu, byla odhalena ve Dvoře Králové
20. července 2019 01:11

PRAHA (Ekolist) - Sudán, poslední samec severního bílého nosorožce, zemřel v březnu minulého roku. Nyní se díky zastupitelstvu města a jeho občanům symbolicky vrací do Dvora Králové nad Labem, kde na kruhovém objezdu u oční školy stojí jeho socha.
(Celý text)

Praha má komisi, která městu pomůže naplnit jeho klimatický závazek
20. července 2019 01:00

PRAHA (Ekolist) - Zastupitelstvo hl. m. Prahy v červnu schválilo klimatický závazek Prahy s cílem snížit emise CO2 v metropoli o minimálně 45 % do roku 2030 a dosáhnout nulových emisí CO2 nejpozději do roku 2050. Rada hl. m. Prahy (RHMP) na pondělním zasedání jmenovala Komisi pro udržitelnou energii a klima RHMP, která pomůže hlavnímu městu klimatický závazek naplnit.
(Celý text)

Ropušnice zamořují moře u Libanonu, rybáři si zoufají
20. července 2019 00:51

(ČTK) - Libanonský rybář Hasan Júnis se potápí u břehu svého pobřežního města Sarafand už 30 let, avšak to, co zažívá letos, ještě neviděl. Místní mořské druhy mizí a jejich místo zaujala útočná ropušnice. Doby, kdy se vynořoval s hojným úlovkem ježovek, humrů nebo parmic jsou pryč. Teď považuje za štěstí, když chytí pár okounů, píše agentura Reuters.
(Celý text)

Vědkyně nabízí řešení, jak vcelku jednoduše pomoci vyřešit klimatickou krizi i problém s nasycením rostoucí populace
19. července 2019 01:24

PRAHA (Ekolist) - Profesorku Joanne Choryovou trápily dva problémy. Klimatická krize a rostoucí lidská populace, kterou v budoucnu nebude jednoduché uživit. A se svým týmem ze Salk Institute nabízí řešení, které by podle ní mohlo zabít dvě mouchy jednou ranou.
(Celý text)

Etické mléko? Poněkud nákladné dočasné řešení
19. července 2019 01:00

PRAHA (Ekolist) - Ponechat telata s matkou, anebo je odstavit hned po porodu? Dva přístupy, z nichž jeden se zúročí rychlejším růstem telat a jejich dočasnou pohodou, zatímco druhý preferuje produkci mléka na objem a nižšími náklady. Jestli je etičtější varianta lepší, je poněkud sporné. Rozhodně ale přijde spotřebitele dráž. Píše o tom Guardian.
(Celý text)

Lesy ČR a Hnutí Duha se společně pustily do obnovy lesa
19. července 2019 00:50

PRAHA (Ekolist) - Dobrovolníci tento týden v režii státních lesníků opravují, stavějí i bourají lesní oplocenky v Českém ráji. Příští týden bude další skupina vysévat na vytěžených plochách ve Městě Albrechtice na severní Moravě semena břízy. Ochrana a obnova lesa je společným tématem Lesů České republiky i Hnutí Duha.
(Celý text)

Policie v Tennessee se kvůli drogám ve vodě obává o zdraví zvířat
19. července 2019 00:40

(ČTK) - Policie v americkém státě Tennessee varovala obyvatele, aby nesplachovali drogu metamfetamin do záchodu; obává se, že tento stimulant požije vodní ptactvo. Látka se totiž může dostat i do dalších vodních zdrojů a doputovat až k aligátorům. Informuje o tom server The Guardian.
(Celý text)

Český turista se v Tatrách zranil při útěku před medvědem
19. července 2019 00:35

BRATISLAVA (ČTK) - Český turista si včera odpoledne v Západních Tatrách na Slovensku způsobil poranění kotníku, když spolu s partnerkou utíkal do bezpečí před medvědem. Zraněnému turistovi pomohli horští záchranáři, které muž požádal o pomoc, informovala slovenská Horská záchranná služba (HZS).
(Celý text)

Lyžařský areál Špičák opravuje erozi svahů šumavským kompostem
19. července 2019 00:29

ŠPIČÁK (ČTK) - Sportovní areál Ski&Bike Špičák opravuje nerovnosti na svazích a erozní rýhy na sjezdovkách speciální kompostem z luk v Národním parku Šumava. Jeho složení je vyladěné se správou CHKO Šumava. Nesmí například obsahovat zárodky rostlin, které do této oblasti nepatří. Před dvěma roky tak na Špičáku poprvé upravili dolní část rodinné sjezdovky Spodní Šance, včera se pustili do jednoho z úseků sjezdovky U Zalomeného. Rovnější terén sjezdovek, porostlý travou, znamená pro areál mimo jiné úsporu vody při zimním zasněžování technickým sněhem, řekl včera ředitel areálu Vladimír Kasík.
(Celý text)

Většina bioproduktů se ve Švýcarsku prodává v plastových obalech
19. července 2019 00:24

(ČTK) - Většina bio ovoce a bio zeleniny se ve Švýcarsku prodává v plastových obalech, zatímco u standardních výrobků je podíl mnohem menší. Švýcarská organizace pro ochranu spotřebitelů zjistila, že v plastu se prodává 84 procent organicky pěstovaného ovoce a zeleniny, v případě konvenční produkce je to 44 procent.
(Celý text)

V motýlím domě se vylíhl atlas velký, známý jako hadí motýl
19. července 2019 00:20

PRAHA (ČTK) - V pražském motýlím domě Papilonia se v úterý vylíhl atlas velký, který je co do plochy křídel považován za největšího motýla na světě. Křídla tohoto druhu tvarem a kresbou připomínají hlavu hada, proto se mu také přezdívá hadí motýl. Žít bude zhruba týden, v nejbližších dnech by se ale mělo v Papilonii vylíhnout dalších devět jeho kukel, sdělil za motýlí dům Michael Kučera.
(Celý text)

Stát hledá nové majitele pro desítky zvířat, loni jich předal 236
19. července 2019 00:17

PRAHA (ČTK) - Stát hledá nové majitele pro desítky zvířat, která se do jeho péče dostala kvůli týrání a nevhodné péči nebo po zemřelých lidech bez dědiců. K adopci je nabízí web Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových. Loni úřad našel nové vlastníky pro 236 zvířat, většinou psů, včetně stovky čivav z nelegální množírny z Plzeňska. Aktuálně je k dispozici 78 psů a šest koček. Včera to sdělil mluvčí ÚZSVM Radek Ležatka.
(Celý text)

Vandal zničil ve Valašském Meziříčí deset stromů, město je pokácí
19. července 2019 00:13

VAL. MEZIŘÍČÍ (ČTK) - Neznámý vandal zničil ve Valašském Meziříčí na Vsetínsku deset stromů. Do kmenů třešní v Sokolské ulici a v ulici 1. máje navrtal otvory a následně do nich nalil chemickou látku, která zapříčinila uschnutí stromů. Radnice je bude muset nechat pokácet. Město podá trestní oznámení na neznámého pachatele, sdělil včera mluvčí valašskomeziříčské radnice Lukáš Martinek.
(Celý text)

MŽP dalo obcím na nové zdroje vody 470 milionů Kč
19. července 2019 00:12

(ČTK) - Ministerstvo životního prostředí (MŽP) dosud schválilo 418 projektů pro obce, které řeší problémy s pitnou vodou, za zhruba 470 milionů korun. Pro dalších 400 obcí má MŽP připravených 450 milionů Kč, o něž mohou obce žádat do konce roku 2020. Novinářům to včera řekli premiér Andrej Babiš (ANO) a ministr životního prostředí Richard Brabec (za ANO) v Jivně na Českobudějovicku, kde problém s pitnou vodou vyřeší nový vrt.
(Celý text)

ČEZ za rok zdvojnásobil počet rychlodobíjecích stanic na 100
19. července 2019 00:09

PRAHA (ČTK) - Energetická firma ČEZ za poslední rok zdvojnásobila počet rychlodobíjecích stanic pro elektromobily na 100. Dalších téměř 60 stanic umožňuje normální, tedy pomalejší dobíjení. Uvedli to včera zástupci společnosti. V Česku je celkem zhruba 400 dobíjecích stanic od různých provozovatelů. Ministerstvo dopravy chce během příštích čtyř let podpořit z operačního programu Doprava vybudování okolo 500 dalších rychlodobíjecích stanic po celé ČR.
(Celý text)

Předpověď počasí: jak bude v roce 2050?
18. července 2019 01:00

PRAHA (Ekolist) - Jak bude zítra? Kvalifikovaný odhad vám dodají meteorologové ve formě předpovědi počasí. A pokud vás trápí, jaké klima bude panovat ve stovkách světových metropolí v roce 2050, je třeba se ptát výzkumníků Crowtherovy laboratoře v Curychu. Ti totiž naši teplejší a vlhčí budoucnost přenesli do interaktivní mapy. Píše o tom ScienceAlert.
(Celý text)

Vědci zkoumají, kolik horka a sucha snesou stromy ve městě
18. července 2019 00:58

BRNO (Ekolist) - Vědci ze Zahradnické fakulty Mendelovy univerzity v Brně zkoumají stresové podmínky stromů v městském prostředí. V Brně tento týden instalovali na dvou vybraných ulicích teplotní a vlhkostní čidla, která budou monitorovat vlhkost a teplotu půdy. Cílem je zjistit, jak stromy reagují například na letní horka a nedostatek vody v půdě.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 1006 | Další
Další články:
18. července 2019
17. července 2019 01:00
16. července 2019 01:00
Novinky
16. července 2019
15. července 2019 01:00

Online diskuse
Proč byste měli dětem dopřát pravidelný pobyt v přírodě?
21. července 2019 01:31

PRAHA (Ekolist) - Když jste byli ještě malí, tak jste nejspíš běhali s ostatními dětmi po hřišti nebo lezli po stromech. Časy se ale mění, a to, co bývalo považováno za běžnou součást dne, je pro dnešní děti nepředstavitelné. Možná i vaše děti zažívají každodenní nut(d)nou rutinu. Ráno přesun autem do školy nebo do školky, kde tráví několik hodin, aniž by se dostaly ven. Poté spěchají na kroužky a po napsání úkolů shlédnou něco v televizi nebo brouzdají po internetu, a jde se spát. Již od mala je jejich čas organizovaný, a od dospělých se tímto režimem moc neliší. Děti ale ke správnému vývoji pohyb a přírodu potřebují. Proč je tak důležité udělat si prostor pro kontakt s přírodou? A v čem dětem pobyt v přírodě prospívá?
(Celý text)

Na neprobádaném tichomořském ostrově objevil český vědec nové druhy mravenců a dalšího hmyzu
21. července 2019 01:30

PRAHA (Ekolist) - Z tříměsíční expedice na dosud téměř neprobádaný ostrov Bougainville v Tichém oceánu se právě vrátil český vědec Milan Janda z Entomologického ústavu Biologického centra Akademie věd ČR. Spolu s kolegy Jacobem Yombaiem a Alim Posmanem z výzkumné organizace New Guinea Binatang Research Center vůbec poprvé zdokumentovali výjimečnou rozmanitost hmyzu v panenských pralesech tohoto tropického ostrova a objevili několik nových druhů mravenců a dalšího hmyzu. Expedici financovala společnost National Geographic.
(Celý text)

Madagaskar se stává prvním africkým výrobcem kaviáru
21. července 2019 00:33

(ČTK) - Lidé znají jeho čokoládu, vanilku a tučná husí játra a nyní také kaviár. Madagaskar posílil svou pozici na trhu s luxusními potravinami a stal se jediným africkým producentem kaviáru, píše agentura AFP.
(Celý text)

Pětitunová socha Sudána, posledního nosorožce svého druhu, byla odhalena ve Dvoře Králové
20. července 2019 01:11

PRAHA (Ekolist) - Sudán, poslední samec severního bílého nosorožce, zemřel v březnu minulého roku. Nyní se díky zastupitelstvu města a jeho občanům symbolicky vrací do Dvora Králové nad Labem, kde na kruhovém objezdu u oční školy stojí jeho socha.
(Celý text)

Praha má komisi, která městu pomůže naplnit jeho klimatický závazek
20. července 2019 01:00

PRAHA (Ekolist) - Zastupitelstvo hl. m. Prahy v červnu schválilo klimatický závazek Prahy s cílem snížit emise CO2 v metropoli o minimálně 45 % do roku 2030 a dosáhnout nulových emisí CO2 nejpozději do roku 2050. Rada hl. m. Prahy (RHMP) na pondělním zasedání jmenovala Komisi pro udržitelnou energii a klima RHMP, která pomůže hlavnímu městu klimatický závazek naplnit.
(Celý text)

Ropušnice zamořují moře u Libanonu, rybáři si zoufají
20. července 2019 00:51

(ČTK) - Libanonský rybář Hasan Júnis se potápí u břehu svého pobřežního města Sarafand už 30 let, avšak to, co zažívá letos, ještě neviděl. Místní mořské druhy mizí a jejich místo zaujala útočná ropušnice. Doby, kdy se vynořoval s hojným úlovkem ježovek, humrů nebo parmic jsou pryč. Teď považuje za štěstí, když chytí pár okounů, píše agentura Reuters.
(Celý text)

Vědkyně nabízí řešení, jak vcelku jednoduše pomoci vyřešit klimatickou krizi i problém s nasycením rostoucí populace
19. července 2019 01:24

PRAHA (Ekolist) - Profesorku Joanne Choryovou trápily dva problémy. Klimatická krize a rostoucí lidská populace, kterou v budoucnu nebude jednoduché uživit. A se svým týmem ze Salk Institute nabízí řešení, které by podle ní mohlo zabít dvě mouchy jednou ranou.
(Celý text)

Etické mléko? Poněkud nákladné dočasné řešení
19. července 2019 01:00

PRAHA (Ekolist) - Ponechat telata s matkou, anebo je odstavit hned po porodu? Dva přístupy, z nichž jeden se zúročí rychlejším růstem telat a jejich dočasnou pohodou, zatímco druhý preferuje produkci mléka na objem a nižšími náklady. Jestli je etičtější varianta lepší, je poněkud sporné. Rozhodně ale přijde spotřebitele dráž. Píše o tom Guardian.
(Celý text)

Lesy ČR a Hnutí Duha se společně pustily do obnovy lesa
19. července 2019 00:50

PRAHA (Ekolist) - Dobrovolníci tento týden v režii státních lesníků opravují, stavějí i bourají lesní oplocenky v Českém ráji. Příští týden bude další skupina vysévat na vytěžených plochách ve Městě Albrechtice na severní Moravě semena břízy. Ochrana a obnova lesa je společným tématem Lesů České republiky i Hnutí Duha.
(Celý text)

Policie v Tennessee se kvůli drogám ve vodě obává o zdraví zvířat
19. července 2019 00:40

(ČTK) - Policie v americkém státě Tennessee varovala obyvatele, aby nesplachovali drogu metamfetamin do záchodu; obává se, že tento stimulant požije vodní ptactvo. Látka se totiž může dostat i do dalších vodních zdrojů a doputovat až k aligátorům. Informuje o tom server The Guardian.
(Celý text)

Český turista se v Tatrách zranil při útěku před medvědem
19. července 2019 00:35

BRATISLAVA (ČTK) - Český turista si včera odpoledne v Západních Tatrách na Slovensku způsobil poranění kotníku, když spolu s partnerkou utíkal do bezpečí před medvědem. Zraněnému turistovi pomohli horští záchranáři, které muž požádal o pomoc, informovala slovenská Horská záchranná služba (HZS).
(Celý text)

Lyžařský areál Špičák opravuje erozi svahů šumavským kompostem
19. července 2019 00:29

ŠPIČÁK (ČTK) - Sportovní areál Ski&Bike Špičák opravuje nerovnosti na svazích a erozní rýhy na sjezdovkách speciální kompostem z luk v Národním parku Šumava. Jeho složení je vyladěné se správou CHKO Šumava. Nesmí například obsahovat zárodky rostlin, které do této oblasti nepatří. Před dvěma roky tak na Špičáku poprvé upravili dolní část rodinné sjezdovky Spodní Šance, včera se pustili do jednoho z úseků sjezdovky U Zalomeného. Rovnější terén sjezdovek, porostlý travou, znamená pro areál mimo jiné úsporu vody při zimním zasněžování technickým sněhem, řekl včera ředitel areálu Vladimír Kasík.
(Celý text)

Většina bioproduktů se ve Švýcarsku prodává v plastových obalech
19. července 2019 00:24

(ČTK) - Většina bio ovoce a bio zeleniny se ve Švýcarsku prodává v plastových obalech, zatímco u standardních výrobků je podíl mnohem menší. Švýcarská organizace pro ochranu spotřebitelů zjistila, že v plastu se prodává 84 procent organicky pěstovaného ovoce a zeleniny, v případě konvenční produkce je to 44 procent.
(Celý text)

V motýlím domě se vylíhl atlas velký, známý jako hadí motýl
19. července 2019 00:20

PRAHA (ČTK) - V pražském motýlím domě Papilonia se v úterý vylíhl atlas velký, který je co do plochy křídel považován za největšího motýla na světě. Křídla tohoto druhu tvarem a kresbou připomínají hlavu hada, proto se mu také přezdívá hadí motýl. Žít bude zhruba týden, v nejbližších dnech by se ale mělo v Papilonii vylíhnout dalších devět jeho kukel, sdělil za motýlí dům Michael Kučera.
(Celý text)

Stát hledá nové majitele pro desítky zvířat, loni jich předal 236
19. července 2019 00:17

PRAHA (ČTK) - Stát hledá nové majitele pro desítky zvířat, která se do jeho péče dostala kvůli týrání a nevhodné péči nebo po zemřelých lidech bez dědiců. K adopci je nabízí web Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových. Loni úřad našel nové vlastníky pro 236 zvířat, většinou psů, včetně stovky čivav z nelegální množírny z Plzeňska. Aktuálně je k dispozici 78 psů a šest koček. Včera to sdělil mluvčí ÚZSVM Radek Ležatka.
(Celý text)

Vandal zničil ve Valašském Meziříčí deset stromů, město je pokácí
19. července 2019 00:13

VAL. MEZIŘÍČÍ (ČTK) - Neznámý vandal zničil ve Valašském Meziříčí na Vsetínsku deset stromů. Do kmenů třešní v Sokolské ulici a v ulici 1. máje navrtal otvory a následně do nich nalil chemickou látku, která zapříčinila uschnutí stromů. Radnice je bude muset nechat pokácet. Město podá trestní oznámení na neznámého pachatele, sdělil včera mluvčí valašskomeziříčské radnice Lukáš Martinek.
(Celý text)

MŽP dalo obcím na nové zdroje vody 470 milionů Kč
19. července 2019 00:12

(ČTK) - Ministerstvo životního prostředí (MŽP) dosud schválilo 418 projektů pro obce, které řeší problémy s pitnou vodou, za zhruba 470 milionů korun. Pro dalších 400 obcí má MŽP připravených 450 milionů Kč, o něž mohou obce žádat do konce roku 2020. Novinářům to včera řekli premiér Andrej Babiš (ANO) a ministr životního prostředí Richard Brabec (za ANO) v Jivně na Českobudějovicku, kde problém s pitnou vodou vyřeší nový vrt.
(Celý text)

ČEZ za rok zdvojnásobil počet rychlodobíjecích stanic na 100
19. července 2019 00:09

PRAHA (ČTK) - Energetická firma ČEZ za poslední rok zdvojnásobila počet rychlodobíjecích stanic pro elektromobily na 100. Dalších téměř 60 stanic umožňuje normální, tedy pomalejší dobíjení. Uvedli to včera zástupci společnosti. V Česku je celkem zhruba 400 dobíjecích stanic od různých provozovatelů. Ministerstvo dopravy chce během příštích čtyř let podpořit z operačního programu Doprava vybudování okolo 500 dalších rychlodobíjecích stanic po celé ČR.
(Celý text)

Předpověď počasí: jak bude v roce 2050?
18. července 2019 01:00

PRAHA (Ekolist) - Jak bude zítra? Kvalifikovaný odhad vám dodají meteorologové ve formě předpovědi počasí. A pokud vás trápí, jaké klima bude panovat ve stovkách světových metropolí v roce 2050, je třeba se ptát výzkumníků Crowtherovy laboratoře v Curychu. Ti totiž naši teplejší a vlhčí budoucnost přenesli do interaktivní mapy. Píše o tom ScienceAlert.
(Celý text)

Vědci zkoumají, kolik horka a sucha snesou stromy ve městě
18. července 2019 00:58

BRNO (Ekolist) - Vědci ze Zahradnické fakulty Mendelovy univerzity v Brně zkoumají stresové podmínky stromů v městském prostředí. V Brně tento týden instalovali na dvou vybraných ulicích teplotní a vlhkostní čidla, která budou monitorovat vlhkost a teplotu půdy. Cílem je zjistit, jak stromy reagují například na letní horka a nedostatek vody v půdě.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 1006 | Další
< zpět na titulní stranu

Reklama