titulní strana > co píší jiní
Může za současnou gradaci kůrovce to, že Bursík po Kyrillovi nenechal vytěžit Šumavu? Nesmysl, říká vědec
20. června 2019 01:17

PRAHA (Ekolist) - Česko se několik let potýká se škodami, které způsobuje lýkožrout smrkový. Letos jdou škody způsobené kůrovcem strmě nahoru. Občas se objevuje argument, že za současnou gradací dřevokazných brouků může bývalý ministr životního prostředí za Stranu zelených Martin Bursík, který v roce 2007 nedovolil vytěžit vichřicí Kyrill poničenou Šumavu. Ta se pak stala rájem pro kůrovce, který se z ní pak rozšířil po celé republice. „Je to nesmysl,“ říká biolog Pavel Kindlmann.
(Celý text)

Nezachraňujte prosím ptáčata vypadlá z hnízda. Příroda se o ně postará
20. června 2019 01:00

PRAHA (Ekolist) - Zasahovat do probíhajících dějů, kterým sami moc nerozumíme, je ošidné. Zachraňovat ptačí mláďata vypadlá z hnízda je do značné míry bláhové, naivní a může být i vyloženě škodlivé.
(Celý text)

Madrid zruší omezení pro vjezd neekologických aut do centra města
20. června 2019 00:22

(ČTK) - Nové pravicové vedení madridské radnice zruší omezení pro vjezd neekologických aut do centra španělské metropole, které je v platnosti teprve od loňského listopadu. Madrid se stane prvním evropským městem, které takové opatření odvolá, uvedl list El País. Evropská komise varovala, že Španělsko může čelit postihu, pokud nesplní normy pro znečištění ovzduší.
(Celý text)

Studenti v září upřesní své požadavky pro ochranu klimatu
20. června 2019 00:20

PRAHA (ČTK) - Studenti, kteří v Česku organizují demonstrace za boj proti klimatickým změnám s celosvětovou iniciativou Fridays for Future, chtějí přes prázdniny vypracovat seznam požadavků, které budou prosazovat. Představit by ho chtěli během týdenní protestní akce v druhé polovině září. Na včerejším kulatém stolu společností SKAV a EDUin k tématu klimatických změn to řekla jedna ze zástupkyň stávkujících studentů Anna Mezgerová.
(Celý text)

Děti Země požádaly o přerušení územního řízení na D1 u Přerova
20. června 2019 00:14

PŘEROV (ČTK) - O přerušení územního řízení na dlouho chystanou stavbu úseku dálnice D1 z Přerova do Říkovic požádala v pondělí stavební úřad v Olomouci organizace Děti Země. Ve spisu podle Dětí Země chybí závazné stanovisko na ochranu krajinného rázu a také okraje lesa. Včera to sdělil předseda Dětí Země Miroslav Patrik.
(Celý text)

Hlučínská radnice odmění obyvatele za zaplacení poplatku za odpad
20. června 2019 00:11

(ČTK) - Radní Hlučína na Opavsku odmění obyvatele za včasné zaplacení poplatku za odpad ve výši 550 korun. Mohou získat levnější celosezonní vstupenku do místního Sportovně rekreačního areálu. Úředníci evidují kolem 13.000 poplatníků, každý rok poplatek ve městě nezaplatí více než 1000 lidí. Řekla to mluvčí města Kristina Neničková.
(Celý text)

STAN chce sloučit ministerstva zemědělství a životního prostředí
20. června 2019 00:08

PRAHA (ČTK) - Poslanci Starostů a nezávislých (STAN) chtějí sloučit ministerstva zemědělství a životního prostředí. Je to součástí jejich legislativního balíčku proti suchu, který včera představili na tiskové konferenci ve Sněmovně. Kromě novely kompetenčního zákona obsahuje například návrhy na změnu zákona o dani z nemovitých věcí nebo novely vodního zákona a zákona o odpadech.
(Celý text)

Zatímco Česko zvažuje další přehrady, Francie pokračuje v osvobozování řek demolicí dvou přehrad
19. června 2019 14:17

PRAHA (Ekolist) - Svou první přehradu odstranila Francie v roce 1996. Zatímco Česko zvažuje výstavbu nových přehrad, Francie pokračuje v jejich odstraňování. Informuje o tom ochranářská organizace WWF.
(Celý text)

Jsme svědky vymírání druhů. Poprvé v historii za něj může živý organismus, říká Pavel Kindlmann
19. června 2019 10:36

PRAHA (Ekolist) - „Teď stojíme ještě nahoře, na té mírné části sjezdovky. Ale kousek dál už se to láme strmě dolů,“ říká biolog Pavel Kindlmann. Sjezdovka mu posloužila jako obrazné vysvětlení toho, kde se zrovna nacházíme ohledně vymírání druhů. To se podle něho teprve pomalu rozjíždí. A varuje, že pokud se něco nezmění, ujedou nám lyže pod nohama.
(Celý text)

Publikace shrnuje, jak se v Česku za uplynulé čtvrt století proměnilo životní prostředí
19. června 2019 10:00

PRAHA (Ekolist) - Jak se v Česku za uplynulé čtvrt století proměnilo životní prostředí? A jak se proměnily postoje lidí k jeho ochraně a k udržitelnému způsobu života? CENIA právě vydala přehledovou publikaci, věnovanou tomuto tématu.
(Celý text)

Co by se malé děti měly dozvědět o vodě a jak na to?
19. června 2019 01:25

KNĚŽICE (Ekolist) - Jaké zkušenosti, znalosti a hodnoty by mělo mít předškolní dítě ve vztahu k vodě? Jak mohou maminky, tatínkové, babičky, dědečci, učitelky a učitelé v mateřských školách vybudovat v dětech zdravý vztah k pitné vodě, k vodě jako živlu a podmínce života?
(Celý text)

Snímek psů brodících se vodou upozornil na tání ledu v Grónsku
19. června 2019 01:10

(ČTK) - Tým vědců působících v Grónsku zveřejnil alarmující snímek, na němž je vidět psí spřežení brodící se vodou na tajícím mořském ledu. Vědci s pomocí psího spřežení odváželi v polovině června přes zamrzlý Inglefieldův fjord na severozápadě Grónska zařízení z místní meteorologické stanice, rychle tající mořský led ale změnil jejich cestu v nebezpečné dobrodružství, napsal dnes deník The Guardian.
(Celý text)

Do průmyslového Norilsku zabloudila vysílená lední medvědice
19. června 2019 01:02

(ČTK) - V průmyslovém Norilsku ležícím v severní části Sibiře se objevila vyhladovělá a vysílená lední medvědice, která urazila stovky kilometrů ze svého přirozeného prostředí v Arktidě. Medvědice, která působí apaticky a je zřejmě nemocná, včera hodiny ležela na zemi na předměstí Norilsku a jen občas se zvedla a čenichala kolem sebe, zda nenajde potravu, napsala agentura Reuters.
(Celý text)

Štěnice žily na Zemi už v době dinosaurů před 100 miliony let
19. června 2019 01:00

(ČTK) - Štěnice na naší planetě existují od dob, kdy se po jejím povrchu proháněli dinosauři, byť se saví parazité patrně nepokoušeli pít krev právě těmto prehistorickým tvorům, uvádí nový výzkum. Studie, kterou v polovině května zveřejnil časopis Current Biology, zjistila, že štěnice se vyskytují na světě zhruba 100 milionů let, což je podstatně déle, než se vědci původně domnívali.
(Celý text)

Evropská komise vyzvala státy, aby byly ambicióznější v energetických plánech
19. června 2019 00:35

(ČTK) - Evropská komise (EK) vyzvala členské státy, aby byly ambicióznější ve svých energetických a klimatických plánech pro rok 2030. Uvedla to včera komise na webu. České republice Brusel mimo jiné doporučil zvýšit do té doby podíl obnovitelných zdrojů energie (OZE) na celkové spotřebě na minimálně 23 procent. Česko dosud počítalo s 20,8 procenta. Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) včera uvedlo, že zveřejněná doporučení pečlivě analyzuje.
(Celý text)

Mostar v Bosně zaplavuje smetí, lidé zablokovali vjezd ke skládce
19. června 2019 00:30

(ČTK) - Ulice bosenského Mostaru se plní neodvezenými odpadky, obyvatelé města totiž zablokovali příjezd k jediné skládce. Ta podle nich představuje nebezpečí pro životní prostředí i pro lidské zdraví, uvedla včera agentura AP. Mostar je jedním z hlavních turistických cílů v Bosně a Hercegovině. Píše o tom například Daily Echo.
(Celý text)

Brabec: Letos může být napadeno kůrovcem 500.000 ha smrkových lesů
19. června 2019 00:25

PRAHA (ČTK) - Pokud se naplní krizové scénáře, mohlo by být letos napadeno kůrovcem 500.000 hektarů smrkových lesů, což je polovina jejich rozlohy v ČR. Na včerejším setkání se středočeskými starosty to řekl ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Lesníci podle něj nyní čelí největší kůrovcové kalamitě v historii českých zemí.
(Celý text)

Pět nosorožců odjede v neděli ze Dvora Králové do Rwandy
19. června 2019 00:20

DVŮR KRÁLOVÉ N.L. (ČTK) - Pět vzácných nosorožců černých dvourohých by mělo v neděli odjet ze ZOO Dvůr Králové nad Labem do středoafrické Rwandy. Půjde o dosud největší převoz nosorožců z Evropy do Afriky. Ve Rwandě mají zvířata podpořit tamní v minulosti vyhubenou populaci nosorožců. Detaily k transportu zoo sdělí ve čtvrtek na tiskové konferenci, sdělila mluvčí zoo Andrea Jiroušová. Dvorská zoo patří k největším a nejúspěšnějším chovatelům nosorožců na světě.
(Celý text)

Praha chce o 30 procent zdražit svoz odpadu a převzít odvoz bioodpadu
19. června 2019 00:14

PRAHA (ČTK) - Pražský magistrát připravuje novelu vyhlášky, která zvedne cenu za svoz směsného odpadu o 30 procent a zároveň zavede službu svozu bioodpadu za nižší cenu. Vyplývá to z informačního tisku, který v pondělí dostali na stůl pražští radní. V současnosti domácnosti v metropoli platí za svoz běžného odpadu měsíčně od 86 do 5737 korun, podle četnosti a velikosti kontejneru. Svoz bioodpadu by se měl oproti cenám, za které si nyní můžou lidé sami službu objednat u Pražských služeb, zlevnit o polovinu.
(Celý text)

Babiš: ČR potřebuje z EU peníze na zadržování vody či dopravu
19. června 2019 00:11

PRAHA (ČTK) - Česká republika potřebuje z Evropské unie získávat peníze na investice, nikoliv na takzvané měkké projekty. Evropské finance by měly směřovat na zadržování vody v krajině nebo dopravní infrastrukturu. Na včerejším setkání se středočeskými starosty v Praze to řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Poukázal na to, že Česká republika bohatne, a dostává proto z EU méně peněz. O to je podle něj důležitější, aby čerpala finance, které skutečně potřebuje.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 992 | Další
Další články:
20. června 2019 01:00
19. června 2019
18. června 2019 00:49
17. června 2019 10:40
13. června 2019 11:49

Online diskuse
Může za současnou gradaci kůrovce to, že Bursík po Kyrillovi nenechal vytěžit Šumavu? Nesmysl, říká vědec
20. června 2019 01:17

PRAHA (Ekolist) - Česko se několik let potýká se škodami, které způsobuje lýkožrout smrkový. Letos jdou škody způsobené kůrovcem strmě nahoru. Občas se objevuje argument, že za současnou gradací dřevokazných brouků může bývalý ministr životního prostředí za Stranu zelených Martin Bursík, který v roce 2007 nedovolil vytěžit vichřicí Kyrill poničenou Šumavu. Ta se pak stala rájem pro kůrovce, který se z ní pak rozšířil po celé republice. „Je to nesmysl,“ říká biolog Pavel Kindlmann.
(Celý text)

Nezachraňujte prosím ptáčata vypadlá z hnízda. Příroda se o ně postará
20. června 2019 01:00

PRAHA (Ekolist) - Zasahovat do probíhajících dějů, kterým sami moc nerozumíme, je ošidné. Zachraňovat ptačí mláďata vypadlá z hnízda je do značné míry bláhové, naivní a může být i vyloženě škodlivé.
(Celý text)

Madrid zruší omezení pro vjezd neekologických aut do centra města
20. června 2019 00:22

(ČTK) - Nové pravicové vedení madridské radnice zruší omezení pro vjezd neekologických aut do centra španělské metropole, které je v platnosti teprve od loňského listopadu. Madrid se stane prvním evropským městem, které takové opatření odvolá, uvedl list El País. Evropská komise varovala, že Španělsko může čelit postihu, pokud nesplní normy pro znečištění ovzduší.
(Celý text)

Studenti v září upřesní své požadavky pro ochranu klimatu
20. června 2019 00:20

PRAHA (ČTK) - Studenti, kteří v Česku organizují demonstrace za boj proti klimatickým změnám s celosvětovou iniciativou Fridays for Future, chtějí přes prázdniny vypracovat seznam požadavků, které budou prosazovat. Představit by ho chtěli během týdenní protestní akce v druhé polovině září. Na včerejším kulatém stolu společností SKAV a EDUin k tématu klimatických změn to řekla jedna ze zástupkyň stávkujících studentů Anna Mezgerová.
(Celý text)

Děti Země požádaly o přerušení územního řízení na D1 u Přerova
20. června 2019 00:14

PŘEROV (ČTK) - O přerušení územního řízení na dlouho chystanou stavbu úseku dálnice D1 z Přerova do Říkovic požádala v pondělí stavební úřad v Olomouci organizace Děti Země. Ve spisu podle Dětí Země chybí závazné stanovisko na ochranu krajinného rázu a také okraje lesa. Včera to sdělil předseda Dětí Země Miroslav Patrik.
(Celý text)

Hlučínská radnice odmění obyvatele za zaplacení poplatku za odpad
20. června 2019 00:11

(ČTK) - Radní Hlučína na Opavsku odmění obyvatele za včasné zaplacení poplatku za odpad ve výši 550 korun. Mohou získat levnější celosezonní vstupenku do místního Sportovně rekreačního areálu. Úředníci evidují kolem 13.000 poplatníků, každý rok poplatek ve městě nezaplatí více než 1000 lidí. Řekla to mluvčí města Kristina Neničková.
(Celý text)

STAN chce sloučit ministerstva zemědělství a životního prostředí
20. června 2019 00:08

PRAHA (ČTK) - Poslanci Starostů a nezávislých (STAN) chtějí sloučit ministerstva zemědělství a životního prostředí. Je to součástí jejich legislativního balíčku proti suchu, který včera představili na tiskové konferenci ve Sněmovně. Kromě novely kompetenčního zákona obsahuje například návrhy na změnu zákona o dani z nemovitých věcí nebo novely vodního zákona a zákona o odpadech.
(Celý text)

Zatímco Česko zvažuje další přehrady, Francie pokračuje v osvobozování řek demolicí dvou přehrad
19. června 2019 14:17

PRAHA (Ekolist) - Svou první přehradu odstranila Francie v roce 1996. Zatímco Česko zvažuje výstavbu nových přehrad, Francie pokračuje v jejich odstraňování. Informuje o tom ochranářská organizace WWF.
(Celý text)

Jsme svědky vymírání druhů. Poprvé v historii za něj může živý organismus, říká Pavel Kindlmann
19. června 2019 10:36

PRAHA (Ekolist) - „Teď stojíme ještě nahoře, na té mírné části sjezdovky. Ale kousek dál už se to láme strmě dolů,“ říká biolog Pavel Kindlmann. Sjezdovka mu posloužila jako obrazné vysvětlení toho, kde se zrovna nacházíme ohledně vymírání druhů. To se podle něho teprve pomalu rozjíždí. A varuje, že pokud se něco nezmění, ujedou nám lyže pod nohama.
(Celý text)

Publikace shrnuje, jak se v Česku za uplynulé čtvrt století proměnilo životní prostředí
19. června 2019 10:00

PRAHA (Ekolist) - Jak se v Česku za uplynulé čtvrt století proměnilo životní prostředí? A jak se proměnily postoje lidí k jeho ochraně a k udržitelnému způsobu života? CENIA právě vydala přehledovou publikaci, věnovanou tomuto tématu.
(Celý text)

Co by se malé děti měly dozvědět o vodě a jak na to?
19. června 2019 01:25

KNĚŽICE (Ekolist) - Jaké zkušenosti, znalosti a hodnoty by mělo mít předškolní dítě ve vztahu k vodě? Jak mohou maminky, tatínkové, babičky, dědečci, učitelky a učitelé v mateřských školách vybudovat v dětech zdravý vztah k pitné vodě, k vodě jako živlu a podmínce života?
(Celý text)

Snímek psů brodících se vodou upozornil na tání ledu v Grónsku
19. června 2019 01:10

(ČTK) - Tým vědců působících v Grónsku zveřejnil alarmující snímek, na němž je vidět psí spřežení brodící se vodou na tajícím mořském ledu. Vědci s pomocí psího spřežení odváželi v polovině června přes zamrzlý Inglefieldův fjord na severozápadě Grónska zařízení z místní meteorologické stanice, rychle tající mořský led ale změnil jejich cestu v nebezpečné dobrodružství, napsal dnes deník The Guardian.
(Celý text)

Do průmyslového Norilsku zabloudila vysílená lední medvědice
19. června 2019 01:02

(ČTK) - V průmyslovém Norilsku ležícím v severní části Sibiře se objevila vyhladovělá a vysílená lední medvědice, která urazila stovky kilometrů ze svého přirozeného prostředí v Arktidě. Medvědice, která působí apaticky a je zřejmě nemocná, včera hodiny ležela na zemi na předměstí Norilsku a jen občas se zvedla a čenichala kolem sebe, zda nenajde potravu, napsala agentura Reuters.
(Celý text)

Štěnice žily na Zemi už v době dinosaurů před 100 miliony let
19. června 2019 01:00

(ČTK) - Štěnice na naší planetě existují od dob, kdy se po jejím povrchu proháněli dinosauři, byť se saví parazité patrně nepokoušeli pít krev právě těmto prehistorickým tvorům, uvádí nový výzkum. Studie, kterou v polovině května zveřejnil časopis Current Biology, zjistila, že štěnice se vyskytují na světě zhruba 100 milionů let, což je podstatně déle, než se vědci původně domnívali.
(Celý text)

Evropská komise vyzvala státy, aby byly ambicióznější v energetických plánech
19. června 2019 00:35

(ČTK) - Evropská komise (EK) vyzvala členské státy, aby byly ambicióznější ve svých energetických a klimatických plánech pro rok 2030. Uvedla to včera komise na webu. České republice Brusel mimo jiné doporučil zvýšit do té doby podíl obnovitelných zdrojů energie (OZE) na celkové spotřebě na minimálně 23 procent. Česko dosud počítalo s 20,8 procenta. Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) včera uvedlo, že zveřejněná doporučení pečlivě analyzuje.
(Celý text)

Mostar v Bosně zaplavuje smetí, lidé zablokovali vjezd ke skládce
19. června 2019 00:30

(ČTK) - Ulice bosenského Mostaru se plní neodvezenými odpadky, obyvatelé města totiž zablokovali příjezd k jediné skládce. Ta podle nich představuje nebezpečí pro životní prostředí i pro lidské zdraví, uvedla včera agentura AP. Mostar je jedním z hlavních turistických cílů v Bosně a Hercegovině. Píše o tom například Daily Echo.
(Celý text)

Brabec: Letos může být napadeno kůrovcem 500.000 ha smrkových lesů
19. června 2019 00:25

PRAHA (ČTK) - Pokud se naplní krizové scénáře, mohlo by být letos napadeno kůrovcem 500.000 hektarů smrkových lesů, což je polovina jejich rozlohy v ČR. Na včerejším setkání se středočeskými starosty to řekl ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Lesníci podle něj nyní čelí největší kůrovcové kalamitě v historii českých zemí.
(Celý text)

Pět nosorožců odjede v neděli ze Dvora Králové do Rwandy
19. června 2019 00:20

DVŮR KRÁLOVÉ N.L. (ČTK) - Pět vzácných nosorožců černých dvourohých by mělo v neděli odjet ze ZOO Dvůr Králové nad Labem do středoafrické Rwandy. Půjde o dosud největší převoz nosorožců z Evropy do Afriky. Ve Rwandě mají zvířata podpořit tamní v minulosti vyhubenou populaci nosorožců. Detaily k transportu zoo sdělí ve čtvrtek na tiskové konferenci, sdělila mluvčí zoo Andrea Jiroušová. Dvorská zoo patří k největším a nejúspěšnějším chovatelům nosorožců na světě.
(Celý text)

Praha chce o 30 procent zdražit svoz odpadu a převzít odvoz bioodpadu
19. června 2019 00:14

PRAHA (ČTK) - Pražský magistrát připravuje novelu vyhlášky, která zvedne cenu za svoz směsného odpadu o 30 procent a zároveň zavede službu svozu bioodpadu za nižší cenu. Vyplývá to z informačního tisku, který v pondělí dostali na stůl pražští radní. V současnosti domácnosti v metropoli platí za svoz běžného odpadu měsíčně od 86 do 5737 korun, podle četnosti a velikosti kontejneru. Svoz bioodpadu by se měl oproti cenám, za které si nyní můžou lidé sami službu objednat u Pražských služeb, zlevnit o polovinu.
(Celý text)

Babiš: ČR potřebuje z EU peníze na zadržování vody či dopravu
19. června 2019 00:11

PRAHA (ČTK) - Česká republika potřebuje z Evropské unie získávat peníze na investice, nikoliv na takzvané měkké projekty. Evropské finance by měly směřovat na zadržování vody v krajině nebo dopravní infrastrukturu. Na včerejším setkání se středočeskými starosty v Praze to řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Poukázal na to, že Česká republika bohatne, a dostává proto z EU méně peněz. O to je podle něj důležitější, aby čerpala finance, které skutečně potřebuje.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 992 | Další
< zpět na titulní stranu

Reklama