titulní strana > co píší jiní
Jak si vybrat LED žárovku? Důležité jsou tři věci
26. dubna 2019 01:27

PRAHA (Ekolist) - V posledních letech jsme svědky nejen pokračujícího rozvoje LED žárovek, ale také jsou nově známy další výzkumy v oblasti vlivu světla na lidské zdraví. Při výběru LED žárovek je vhodné tedy zohlednit nejen obvyklé požadavky, ale také další zdravotně technické požadavky.
(Celý text)

Jak drony vysazují stromy
26. dubna 2019 01:10

PRAHA (Ekolist) - Padesátimilionový Myanmar (dříve Barma) má problém. Vlastně jich má celou řadu, ale ten nejpalčivější souvisí s masivním odlesněním pobřeží, které se stává o dost náchylnější k ničivým záplavám. V příbřežních močálech se ale mangrovy dost špatně vysazují pěšky. A tak to tu zkouší s pomocí dronů. Jak píše web FastCompany, jde jim to moc dobře...
(Celý text)

V Antarktidě zmizela obří kolonie tučňáků, mláďata se asi utopila
26. dubna 2019 00:20

LONDÝN (ČTK) - V Antarktidě zmizela jedna z největších kolonií tučňáků císařských, v níž v posledních desetiletích vyvádělo každoročně svá mláďata až 25.000 ptačích párů. Podle vědců z britského úřadu pro výzkum Antarktidy (BAS) nejspíš zkázu kolonie způsobilo nečekaně brzké odlomení pobřežního ledu, na němž tučňáci hnízdili. Kvůli této události v roce 2016 se nejspíš utopily tisíce mláďat, která ještě nebyla dostatečně vyvinutá a neuměla plavat, napsal server BBC.
(Celý text)

Žena, která podle soudu týrala psy, se proti rozsudku odvolala
26. dubna 2019 00:14

M. BOLESLAV (ČTK) - Věra Obermajerová, které mladoboleslavský okresní soud v březnu udělil tříletou podmínku za týrání psů, se proti rozsudku odvolala. Případ tak bude projednávat krajský soud, spis byl z Mladé Boleslavi odeslán ve středu, potvrdil včera soudce Martin Moc.
(Celý text)

Ekologičtí aktivisté zablokovali londýnské City, s protesty končí
26. dubna 2019 00:11

LONDÝN (ČTK) - Skupina ekologických aktivistů, která posledních 11 dní narušovala na mnoha místech provoz v Londýně, včera na několik hodin zablokovala finanční čtvrť City. Asi 300 protestujících, kteří svými akcemi chtějí přimět vládu k rozhodným krokům v boji proti změnám klimatu, během dne bránilo provozu kolem sídel velkých bank jako jsou Goldman Sachs, Deutsche Bank nebo centrální banka Bank of England. Několik se jich také přilepilo k zábradlí před budovou ministerstva financí, informovala agentura Reuters.
(Celý text)

V Praze roste množství odpadu odevzdaného ve sběrných dvorech
26. dubna 2019 00:09

PRAHA (ČTK) - Roste množství odpadu, který Pražané odevzdávají ve sběrných dvorech provozovaných Pražskými službami. V minulém roce lidé do sedmi dvorů donesli 36.634 tun odpadu, což je nejvíce za posledních pět let. V roce 2017 to bylo 35.234 tun a v roce 2014 šlo o 22.241 tun. Včera to sdělily Pražské služby (PSAS), které zajišťují v hlavním městě svoz odpadu. V hlavním městě je zhruba 20 sběrných dvorů, z nichž sedm provozují PSAS.
(Celý text)

Nabídněte zvířatům ve městě misku vody
25. dubna 2019 16:09

PRAHA (Ekolist) - Sucho na mnoha místech ohrožuje divoká zvířata. Zejména ve městech mnoho zvířecích druhů trpí nedostatkem vody. Dopad sucha je o to závažnější, že mnoho zvířat v této době pečuje o mláďata. Pomoci přitom může každý. Stačí na vhodné místo položit obyčejnou misku s vodou.
(Celý text)

Na většině území České republiky začalo kůrovcové rojení. Následujících šest týdnů bude klíčových
25. dubna 2019 13:32

PRAHA (Ekolist) - Teplé jarní dny odstartovaly letošní rojení kůrovců na většině území České republiky. První odchyty potvrzují, že ohrožení lesů tímto škůdcem dále stoupá. Informuje o tom projekt Nekrmbrouka.cz.
(Celý text)

Starý dutý dub ve Stromovce padl. "Ugrilovali" ho nezodpovědní návštěvníci
25. dubna 2019 11:30

PRAHA (Ekolist) - S jedním ze svých nejstarších obyvatel se musela v březnu rozloučit pražská Stromovka. Dub velkoplodý, jemuž podle odhadu bylo mezi 200 a 300 lety, se nevypořádal s následky požáru, jehož plameny jej zachvátily před třemi lety. Informují o tom Lesy hl. m. Prahy.
(Celý text)

Grónský ledovec roste, klimatickým změnám navzdory. Je to dobrá zpráva?
25. dubna 2019 08:10

PRAHA (Ekolist) - S ledovci je tak trochu potíž. Dokud v důsledku globálního oteplování ztenčují svůj objem, tají a lámou se, máme o příčinných vztazích jasno. Jenže jak interpretovat to, když si jeden z nejostřeji sledovaných grónských ledovců, Jakobshavn, začne přirůstat a po tři po sobě následující léta vesele roste? Neobvyklý úkaz vysvětluje ScienceAlert.
(Celý text)

Český soběstačný dům otestuje možnosti energetické soběstačnosti na developerském projektu
25. dubna 2019 01:55

PRAHA (Ekolist) - Český soběstačný dům spolu s developerem vytvoří v rámci připravovaného developerského projektu laboratoř nápadů, která otestuje možnosti energetické soběstačnosti a zdrojové šetrnosti budoucích developerských projektů. Informuje o tom Pavel Podruh z Českého soběstačného domu.
(Celý text)

Program Dešťovka dosud proplatil 1456 žádostí za 62 milionů korun
25. dubna 2019 00:40

(ČTK) - Dotační program Dešťovka ministerstva životního prostředí (MŽP) a Státního fondu životního prostředí (SFŽP) dosud proplatil 1456 žádostí za 62 milionů korun. Přijato bylo přes 4000 žádostí za téměř 200 milionů korun. Včera to uvedla tisková mluvčí SFŽP Lucie Früblingová. Dotace jsou určeny na systémy využívající srážkovou či odpadní vodu. Program MŽP spustilo před dvěma lety na konci dubna. Ministerstvo a fond svými projekty podporují také obce, které mohou vybudovat podzemní vsakovací zařízení nebo retenční nádrže.
(Celý text)

Na Moravě a Slovensku začíná sčítání chráněných syslů obecných
25. dubna 2019 00:35

PRAHA (ČTK) - Odborníci budou na jihu Moravy a západě Slovenska v nadcházejících dnech opět mapovat výskyt sysla obecného po zimním spánku. Do hledání chráněného savce se může zapojit i veřejnost tím, že jim výsledky případného pozorování tohoto středně velkého hlodavce nahlásí. Ochránce přírody tak může upozornit na menší syslí kolonie, o kterých dosud nevěděli. Včera to sdělila obecně prospěšná společnost ALKA Wildlife, kterou mohou lidé o pozorování syslů informovat. Výsledky monitoringu poslouží odborníkům k ochraně a zavedení opatření na podporu syslí populace.
(Celý text)

Vědci: Statisícům druhů organismů bude zřejmě hrozit vyhynutí
25. dubna 2019 00:30

(ČTK) - Půl milionu až milionu druhů rostlin a živočichů by mohlo v budoucnu hrozit vyhynutí, velké části z nich už v příštích desetiletích. Tvrdí to autoři zprávy o stavu světových ekosystémů vypracované pro Mezivládní panel OSN pro biodiverzitu a ekosystémové služby (IPBES). Její obsah se bude od příštího pondělka projednávat na setkání IPBES v Paříži, závěry vědců ale s předstihem získala tisková agentura AFP.
(Celý text)

Kvůli velkému suchu v Pardubickém kraji přibývá požárů v přírodě
25. dubna 2019 00:29

PARDUBICE (ČTK) - Kvůli velkému suchu přibývá v Pardubickém kraji požárů lesa a trávy. V úterý hasiči likvidovali čtyři. Největší vypukl v Brandýse nad Orlicí, kde kvůli silného větru spadl strom na dráty vysokého napětí a odlétávající jiskry zapálily les.
(Celý text)

Ostrava chystá odchyt přemnožených holubů
25. dubna 2019 00:22

OSTRAVA (ČTK) - Ostrava chystá odchyt holubů a jejich následné usmrcení. Důvodem je přemnožení těchto ptáků, kteří mohou být přenašeči nebezpečných onemocnění. Ještě letos by ve městě mohlo být do speciálních klecí odchyceno zhruba 700 ptáků, řekl včera novinářům náměstek primátora Radim Babinec (ANO).
(Celý text)

Starosta New Yorku kvůli emisím odmítá nové skleněné mrakodrapy
25. dubna 2019 00:20

(ČTK) - Newyorský starosta Bill de Blasio chce zakázat výstavbu nových skleněných mrakodrapů. Budovy představují největšího původce skleníkových plynů ve městě, řekl agentuře AP. A celoprosklené mrakodrapy jsou "neuvěřitelně neefektivní", protože sklem utíká množství energie, dodává starosta zvolený za Demokratickou stranu, který chce v New Yorku omezit emise skleníkových plynů o 30 procent.
(Celý text)

Sněmovna: Pravidla pro chov fen se asi znovu zpřísní
25. dubna 2019 00:15

PRAHA (ČTK) - Pravidla pro chov psů se asi opět zpřísní, hlásit veterinární správě bude třeba chovy od tří a více fen. Nyní tato povinnost platí pro chov pěti a více fen. Zpřísňování se zavádí kvůli takzvaným množírnám, tedy místům, kde jsou chováni psi nebo další zvířata kvůli zisku z jejich prodeje. Počítá s tím vládní novela veterinárního zákona, která upravuje také chov hmyzu pro lidskou spotřebu nebo na výrobu bílkovinných produktů. Sněmovna to v prvním kole projednávání podpořila, svému zemědělskému výboru dala na posouzení novely tři měsíce místo obvyklých dvou.
(Celý text)

Kůrovec v Liberci napadl podle odhadu 30 procent smrků
25. dubna 2019 00:12

LIBEREC (ČTK) - Kůrovec v Liberci napadl podle odhadu radnice asi 30 procent smrků v parcích, na sídlištích a dalších plochách veřejné zeleně po městě. Jde o jednotlivé stromy i porosty. Včera to řekla mluvčí radnice Jana Kodymová. Liberec letos na kůrovcovou kalamitu a odstranění stromů popadaných při vichřicích vydá milion korun.
(Celý text)

Brno dá lidem 20 milionů na zelené střechy a zachytávání deště
25. dubna 2019 00:09

BRNO (ČTK) - Brno rozdělí lidem 20 milionů korun na zelené střechy a zachytávání dešťové vody. Zájemci mohou podávat žádosti od 1. června do 30. listopadu, řekl včera novinářům náměstek primátorky Petr Hladík (KDU-ČSL). Nádoby na zachytávání vody slouží spíš pro majitele rodinných domů. O peníze na zelené střechy mohou žádat kromě fyzických i právnické osoby vlastnící například nákupní střediska, ale také městské části pro školy nebo nižší bytové domy. Podle Hladíka mají dotace pomoct k ochlazení města, které je v létě velmi rozpálené.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 966 | Další
Další články:
26. dubna 2019 01:00
25. dubna 2019 14:30
25. dubna 2019 13:50
25. dubna 2019 10:50
25. dubna 2019 01:00

Online diskuse
Jak si vybrat LED žárovku? Důležité jsou tři věci
26. dubna 2019 01:27

PRAHA (Ekolist) - V posledních letech jsme svědky nejen pokračujícího rozvoje LED žárovek, ale také jsou nově známy další výzkumy v oblasti vlivu světla na lidské zdraví. Při výběru LED žárovek je vhodné tedy zohlednit nejen obvyklé požadavky, ale také další zdravotně technické požadavky.
(Celý text)

Jak drony vysazují stromy
26. dubna 2019 01:10

PRAHA (Ekolist) - Padesátimilionový Myanmar (dříve Barma) má problém. Vlastně jich má celou řadu, ale ten nejpalčivější souvisí s masivním odlesněním pobřeží, které se stává o dost náchylnější k ničivým záplavám. V příbřežních močálech se ale mangrovy dost špatně vysazují pěšky. A tak to tu zkouší s pomocí dronů. Jak píše web FastCompany, jde jim to moc dobře...
(Celý text)

V Antarktidě zmizela obří kolonie tučňáků, mláďata se asi utopila
26. dubna 2019 00:20

LONDÝN (ČTK) - V Antarktidě zmizela jedna z největších kolonií tučňáků císařských, v níž v posledních desetiletích vyvádělo každoročně svá mláďata až 25.000 ptačích párů. Podle vědců z britského úřadu pro výzkum Antarktidy (BAS) nejspíš zkázu kolonie způsobilo nečekaně brzké odlomení pobřežního ledu, na němž tučňáci hnízdili. Kvůli této události v roce 2016 se nejspíš utopily tisíce mláďat, která ještě nebyla dostatečně vyvinutá a neuměla plavat, napsal server BBC.
(Celý text)

Žena, která podle soudu týrala psy, se proti rozsudku odvolala
26. dubna 2019 00:14

M. BOLESLAV (ČTK) - Věra Obermajerová, které mladoboleslavský okresní soud v březnu udělil tříletou podmínku za týrání psů, se proti rozsudku odvolala. Případ tak bude projednávat krajský soud, spis byl z Mladé Boleslavi odeslán ve středu, potvrdil včera soudce Martin Moc.
(Celý text)

Ekologičtí aktivisté zablokovali londýnské City, s protesty končí
26. dubna 2019 00:11

LONDÝN (ČTK) - Skupina ekologických aktivistů, která posledních 11 dní narušovala na mnoha místech provoz v Londýně, včera na několik hodin zablokovala finanční čtvrť City. Asi 300 protestujících, kteří svými akcemi chtějí přimět vládu k rozhodným krokům v boji proti změnám klimatu, během dne bránilo provozu kolem sídel velkých bank jako jsou Goldman Sachs, Deutsche Bank nebo centrální banka Bank of England. Několik se jich také přilepilo k zábradlí před budovou ministerstva financí, informovala agentura Reuters.
(Celý text)

V Praze roste množství odpadu odevzdaného ve sběrných dvorech
26. dubna 2019 00:09

PRAHA (ČTK) - Roste množství odpadu, který Pražané odevzdávají ve sběrných dvorech provozovaných Pražskými službami. V minulém roce lidé do sedmi dvorů donesli 36.634 tun odpadu, což je nejvíce za posledních pět let. V roce 2017 to bylo 35.234 tun a v roce 2014 šlo o 22.241 tun. Včera to sdělily Pražské služby (PSAS), které zajišťují v hlavním městě svoz odpadu. V hlavním městě je zhruba 20 sběrných dvorů, z nichž sedm provozují PSAS.
(Celý text)

Nabídněte zvířatům ve městě misku vody
25. dubna 2019 16:09

PRAHA (Ekolist) - Sucho na mnoha místech ohrožuje divoká zvířata. Zejména ve městech mnoho zvířecích druhů trpí nedostatkem vody. Dopad sucha je o to závažnější, že mnoho zvířat v této době pečuje o mláďata. Pomoci přitom může každý. Stačí na vhodné místo položit obyčejnou misku s vodou.
(Celý text)

Na většině území České republiky začalo kůrovcové rojení. Následujících šest týdnů bude klíčových
25. dubna 2019 13:32

PRAHA (Ekolist) - Teplé jarní dny odstartovaly letošní rojení kůrovců na většině území České republiky. První odchyty potvrzují, že ohrožení lesů tímto škůdcem dále stoupá. Informuje o tom projekt Nekrmbrouka.cz.
(Celý text)

Starý dutý dub ve Stromovce padl. "Ugrilovali" ho nezodpovědní návštěvníci
25. dubna 2019 11:30

PRAHA (Ekolist) - S jedním ze svých nejstarších obyvatel se musela v březnu rozloučit pražská Stromovka. Dub velkoplodý, jemuž podle odhadu bylo mezi 200 a 300 lety, se nevypořádal s následky požáru, jehož plameny jej zachvátily před třemi lety. Informují o tom Lesy hl. m. Prahy.
(Celý text)

Grónský ledovec roste, klimatickým změnám navzdory. Je to dobrá zpráva?
25. dubna 2019 08:10

PRAHA (Ekolist) - S ledovci je tak trochu potíž. Dokud v důsledku globálního oteplování ztenčují svůj objem, tají a lámou se, máme o příčinných vztazích jasno. Jenže jak interpretovat to, když si jeden z nejostřeji sledovaných grónských ledovců, Jakobshavn, začne přirůstat a po tři po sobě následující léta vesele roste? Neobvyklý úkaz vysvětluje ScienceAlert.
(Celý text)

Český soběstačný dům otestuje možnosti energetické soběstačnosti na developerském projektu
25. dubna 2019 01:55

PRAHA (Ekolist) - Český soběstačný dům spolu s developerem vytvoří v rámci připravovaného developerského projektu laboratoř nápadů, která otestuje možnosti energetické soběstačnosti a zdrojové šetrnosti budoucích developerských projektů. Informuje o tom Pavel Podruh z Českého soběstačného domu.
(Celý text)

Program Dešťovka dosud proplatil 1456 žádostí za 62 milionů korun
25. dubna 2019 00:40

(ČTK) - Dotační program Dešťovka ministerstva životního prostředí (MŽP) a Státního fondu životního prostředí (SFŽP) dosud proplatil 1456 žádostí za 62 milionů korun. Přijato bylo přes 4000 žádostí za téměř 200 milionů korun. Včera to uvedla tisková mluvčí SFŽP Lucie Früblingová. Dotace jsou určeny na systémy využívající srážkovou či odpadní vodu. Program MŽP spustilo před dvěma lety na konci dubna. Ministerstvo a fond svými projekty podporují také obce, které mohou vybudovat podzemní vsakovací zařízení nebo retenční nádrže.
(Celý text)

Na Moravě a Slovensku začíná sčítání chráněných syslů obecných
25. dubna 2019 00:35

PRAHA (ČTK) - Odborníci budou na jihu Moravy a západě Slovenska v nadcházejících dnech opět mapovat výskyt sysla obecného po zimním spánku. Do hledání chráněného savce se může zapojit i veřejnost tím, že jim výsledky případného pozorování tohoto středně velkého hlodavce nahlásí. Ochránce přírody tak může upozornit na menší syslí kolonie, o kterých dosud nevěděli. Včera to sdělila obecně prospěšná společnost ALKA Wildlife, kterou mohou lidé o pozorování syslů informovat. Výsledky monitoringu poslouží odborníkům k ochraně a zavedení opatření na podporu syslí populace.
(Celý text)

Vědci: Statisícům druhů organismů bude zřejmě hrozit vyhynutí
25. dubna 2019 00:30

(ČTK) - Půl milionu až milionu druhů rostlin a živočichů by mohlo v budoucnu hrozit vyhynutí, velké části z nich už v příštích desetiletích. Tvrdí to autoři zprávy o stavu světových ekosystémů vypracované pro Mezivládní panel OSN pro biodiverzitu a ekosystémové služby (IPBES). Její obsah se bude od příštího pondělka projednávat na setkání IPBES v Paříži, závěry vědců ale s předstihem získala tisková agentura AFP.
(Celý text)

Kvůli velkému suchu v Pardubickém kraji přibývá požárů v přírodě
25. dubna 2019 00:29

PARDUBICE (ČTK) - Kvůli velkému suchu přibývá v Pardubickém kraji požárů lesa a trávy. V úterý hasiči likvidovali čtyři. Největší vypukl v Brandýse nad Orlicí, kde kvůli silného větru spadl strom na dráty vysokého napětí a odlétávající jiskry zapálily les.
(Celý text)

Ostrava chystá odchyt přemnožených holubů
25. dubna 2019 00:22

OSTRAVA (ČTK) - Ostrava chystá odchyt holubů a jejich následné usmrcení. Důvodem je přemnožení těchto ptáků, kteří mohou být přenašeči nebezpečných onemocnění. Ještě letos by ve městě mohlo být do speciálních klecí odchyceno zhruba 700 ptáků, řekl včera novinářům náměstek primátora Radim Babinec (ANO).
(Celý text)

Starosta New Yorku kvůli emisím odmítá nové skleněné mrakodrapy
25. dubna 2019 00:20

(ČTK) - Newyorský starosta Bill de Blasio chce zakázat výstavbu nových skleněných mrakodrapů. Budovy představují největšího původce skleníkových plynů ve městě, řekl agentuře AP. A celoprosklené mrakodrapy jsou "neuvěřitelně neefektivní", protože sklem utíká množství energie, dodává starosta zvolený za Demokratickou stranu, který chce v New Yorku omezit emise skleníkových plynů o 30 procent.
(Celý text)

Sněmovna: Pravidla pro chov fen se asi znovu zpřísní
25. dubna 2019 00:15

PRAHA (ČTK) - Pravidla pro chov psů se asi opět zpřísní, hlásit veterinární správě bude třeba chovy od tří a více fen. Nyní tato povinnost platí pro chov pěti a více fen. Zpřísňování se zavádí kvůli takzvaným množírnám, tedy místům, kde jsou chováni psi nebo další zvířata kvůli zisku z jejich prodeje. Počítá s tím vládní novela veterinárního zákona, která upravuje také chov hmyzu pro lidskou spotřebu nebo na výrobu bílkovinných produktů. Sněmovna to v prvním kole projednávání podpořila, svému zemědělskému výboru dala na posouzení novely tři měsíce místo obvyklých dvou.
(Celý text)

Kůrovec v Liberci napadl podle odhadu 30 procent smrků
25. dubna 2019 00:12

LIBEREC (ČTK) - Kůrovec v Liberci napadl podle odhadu radnice asi 30 procent smrků v parcích, na sídlištích a dalších plochách veřejné zeleně po městě. Jde o jednotlivé stromy i porosty. Včera to řekla mluvčí radnice Jana Kodymová. Liberec letos na kůrovcovou kalamitu a odstranění stromů popadaných při vichřicích vydá milion korun.
(Celý text)

Brno dá lidem 20 milionů na zelené střechy a zachytávání deště
25. dubna 2019 00:09

BRNO (ČTK) - Brno rozdělí lidem 20 milionů korun na zelené střechy a zachytávání dešťové vody. Zájemci mohou podávat žádosti od 1. června do 30. listopadu, řekl včera novinářům náměstek primátorky Petr Hladík (KDU-ČSL). Nádoby na zachytávání vody slouží spíš pro majitele rodinných domů. O peníze na zelené střechy mohou žádat kromě fyzických i právnické osoby vlastnící například nákupní střediska, ale také městské části pro školy nebo nižší bytové domy. Podle Hladíka mají dotace pomoct k ochlazení města, které je v létě velmi rozpálené.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 966 | Další
< zpět na titulní stranu

Reklama