titulní strana > co píší jiní
Evropská agentura navrhuje zákaz mikroplastů v řadě produktů
18. ledna 2019 13:55

PRAHA (ČTK) - Evropská agentura pro chemické látky (ECHA) dnes v rámci boje proti znečištění životního prostředí navrhla zakázat záměrné přidávání mikroplastů do produktů, jako je kosmetika, detergenty a zemědělská hnojiva. Drobné části plastů, které znečišťují vodní cesty a oceány, stále více vyvolávají obavy vědců z jejich vlivu na mořské ekosystémy, napsala agentura Reuters.
(Celý text)

Centrum pozorování jelena na Kvildě se opět otevře veřejnosti
18. ledna 2019 12:16

KVILDA (ČTK) - Návštěvnické centrum na pozorování jelena u šumavské Kvildy na Prachaticku bude od soboty opět otevřeno pro veřejnost. Areál byl od pondělí nepřístupný kvůli hrozbě pádu stromů v následku silného větru a velkého množství napadaného sněhu na větvích. Ze stejného důvodu šumavský národní park nedoporučoval lyžařům vyrážet do stop pro běžkaře. ČTK to řekl jeho mluvčí Jan Dvořák.
(Celý text)

Před 50 lety byl objeven nejdelší jeskynní systém v ČR, Amatérská jeskyně
18. ledna 2019 10:00

OSTROV U MACOCHY (ČTK) - Veřejnosti nepřístupná Amatérská jeskyně, která se nachází v CHKO Moravský kras v prostoru mezi propastí Macocha a obcemi Sloup a Holštejn, je nejdelším jeskynním systémem v ČR s délkou prozkoumaných prostor asi 40 kilometrů. Ve světovém měřítku se řadí v tomto ohledu do první stovky, jen o něco delší je známý slovenský Demänovský jeskynní systém na severní straně Nízkých Tater. Nejdelší jeskyní na světě je s 652 kilometry Mamutí jeskyně v USA, stejný primát v Evropě zaujímá s 257 kilometry sádrovcová Optimistická jeskyně na Ukrajině. Stará Amatérská jeskyně byla objevena před 50 lety, 18. ledna 1969.
(Celý text)

Nadace Via nabízí granty na zlepšení místa, kde žijete
18. ledna 2019 09:44

PRAHA (Ekolist) - Bylinková zahrada před farou, obnova historického památníku nebo společná pomoc mladých lidí seniorům ze vsi. To jsou příklady projektů, které mají společnou jednu věc: vytvářejí je sousedé, kteří chtějí společně zlepšit místo, kde žijí. Přesně takovéto projekty podporuje Nadace Via. A právě nyní otevírá nový ročník svého programu Živá komunita.
(Celý text)

Studenti architektury smontovali boudy pro KRNAP
18. ledna 2019 09:20

PRAHA (ČTK) - Šest domečků pro pocestné, které v horách zastihne špatné počasí, navrhli a sami postavili studenti architektury ČVUT v Praze. Výsledky svojí práce včera představili před budovou fakulty v Dejvicích, od léta budou boudy sloužit na území Krkonošského národního parku (KRNAP). Jde o další z řady projektů, které mají za cíl přiblížit studenty architektury reálné stavební práci, v minulosti už navrhli lávky a schodiště.
(Celý text)

Vietnamská policie zabavila 215 luskounů
18. ledna 2019 08:06

PRAHA (ČTK) - Vietnamská policie během zátahu proti zločinecké skupině zabývající se chovem zvířat zabavila 215 ohrožených luskounů. Dnes o tom s odvoláním na vietnamské ministerstvo veřejné bezpečnosti informovala agentura DPA. Zatčeno bylo také devět lidí, kterým hrozí až devítileté vězení.
(Celý text)

Žalobu aktivistů kvůli skladu paliva v Temelíně soud zamítl
18. ledna 2019 04:46

PRAHA (ČTK) - Spolek V havarijní zóně Jaderné elektrárny Temelín prohrál spor ohledně skladu vyhořelého paliva. Pražský městský soud, který dal aktivistům původně za pravdu, nyní žalobu zamítl poté, co mu ji se závazným právním názorem vrátil Nejvyšší správní soud (NSS). Informovala o tom včera mluvčí městského soudu Markéta Puci. Proti pravomocnému rozhodnutí se spolek může bránit kasační stížností.
(Celý text)

Londýn začne od dubna chránit ovzduší v centru města. Pro majitele starých aut nastanou smutné časy
18. ledna 2019 01:58

PRAHA (Ekolist) - Ovzduší v Londýně za mnoho nestojí, což není dobrou zprávou pro jeho téměř 9 milionů obyvatel. Starosta města Sadiq Khan usilovně pracuje na zlepšení. Počínaje letošním dubnem vejde v platnost jeho plán na vytvoření ULEZ, ultra-low emission zone, tedy zóny s ultra nízkými emisemi. A pokud se pak budete chtít se svým autem, které nesplňuje přísné emisní nároky, pohybovat v centru, pořádně si za to připlatíte. Píše o tom například server DailyMail.
(Celý text)

Litoměřické muzeum nabízí pohled na orchideje Českého středohoří
17. ledna 2019 17:01

LITOMĚŘICE (ČTK) - Litoměřické muzeum nabízí návštěvníkům pohled na orchideje Českého středohoří. Dnes otevřená výstava láká na pestrou škálu květin, které se v lokalitě vyskytují, a ukazuje i přehled těch vyhynulých. Součástí doprovodného programu jsou přednášky a botanické exkurze.
(Celý text)

Zoopark ve Zvoli přišel o povolení pro chov pum
17. ledna 2019 13:17

ZVOLE (ČTK) - Veterináři neprodloužili povolení pro chov pum v zooparku ve Zvoli u Prahy. Hlavním důvodem je skutečnost, že výběhy jsou postavené bez řádného stavebního povolení. Ze zooparku navíc už dvakrát utekla puma. Naposledy to bylo loni v létě, kdy se podařilo zvíře odchytit až po dvou dnech. Informovala o tom dnes Česká televize.
(Celý text)

Šéf Senátu podpořil snahu nezakazovat olověné střely a závaží
17. ledna 2019 13:05

PRAHA (ČTK) - Předseda Senátu Jaroslav Kubera (ODS) podpořil snahu zabránit zvažovanému unijnímu zákazu střeliva s olovem a olověných rybářských závaží kvůli jejich údajné škodlivosti. Uvedl to dnes při převzetí výzvy proti chystanému zákazu, kterou zorganizovali zástupci držitelů zbrojních průkazů, myslivců a rybářů. Navíc mu věnovali zachovalou olověnou střelu z bitvy u Slavkova jako důkaz, že přírodě neškodí a že se ani za dvě století v zemi nerozpustila.
(Celý text)

Globální společnosti založily alianci pro boj s plastovým odpadem
17. ledna 2019 08:26

PRAHA (ČTK) - Dvacet osm globálních společností, včetně firem BASF, DowDuPont, Procter & Gamble a SABIC, založilo alianci pro boj s plastovým odpadem. Firmy přislíbily vynaložit na něj během příštích pěti let 1,5 miliardy dolarů (33,67 miliardy Kč). Informovala o tom agentura Reuters.
(Celý text)

Čína dokázala za čtyři roky vyčistit své ovzduší tak, jako to v USA trvalo třicet let. Což přineslo nečekaný problém
17. ledna 2019 01:56

PRAHA (Ekolist) - Čistší ovzduší nemusí být nutně výhra, zjišťují právě v Číně. Tato země dokázala od roku 2013 téměř nemožné: radikálně snížila množství znečišťujících prachových částic v ovzduší. Jenže tím nevědomky nastartovala nebývalý nárůst přízemního ozonu. Píše o tom ScienceAlert.
(Celý text)

Oblast Rohová se stala národní přírodní rezervací
16. ledna 2019 23:42

MORAVSKÁ TŘEBOVÁ (ČTK) - Příroda bukových lesů u Hřebečského tunelu na Svitavsku je od nového roku národní přírodní rezervací Rohová. Získala vyšší stupeň ochrany díky tomu, že se v ní vyskytuje množství vzácných druhů, uvedla v tiskové zprávě Agentura ochrany přírody a krajiny ČR.
(Celý text)

Prioritou pro změny krajiny budou suché oblasti, stát chce novelu
16. ledna 2019 13:43

PRAHA (ČTK) - Úpravy, které zadrží vodu v krajině, by měla přinést novela o pozemkových úpravách a pozemkových úřadech, jež chystá ministerstvo zemědělství. Prioritou budou nově oblasti zasažené suchem. Díky novele by měl Státní pozemkový úřad (SPÚ) možnost vykupovat pozemky pro úpravy za tržní ceny, nikoliv jen za úřední, jak je tomu nyní. Dnes to uvedl na tiskové konferenci ústřední ředitel SPÚ Martin Vrba.
(Celý text)

Papua Nová Guinea plánuje nové silnice. A panují obavy, že to není dobrá cesta
16. ledna 2019 07:14

PRAHA (Ekolist) - Nezávislý stát Papua Nová Guinea představil plán na výrazné rozšíření dopravní infrastruktury. Ochránci přírody se obávají, že plánované silnice spojující oblast Vysočiny s přístavem Madang přispějí nejen k rozvoji oblasti, ale i k rychlé devastaci zdejších přírodních zdrojů. Píše o tom server Monagaby.
(Celý text)

Sněhové srážky zatím nedokázaly doplnit deficit podzemních vod
16. ledna 2019 07:05

PRAHA (ČTK) - Sněhové srážky posledních dnů stihly po loňském extrémně suchém létě na většině území Česka nasytit svrchní vrstvu půdy. Rozhodující pro podzemní vody bude stav na konci března, po tání a před začátkem vegetačního období. Informoval o tom ředitel pro hydrologii z Českého hydrometeorologického ústavu Jan Daňhelka. Záležet bude také teplotách vzduchu. Odborníci se shodují v tom, že pokud půda nezmrzne, může vsakovat dostatek vody použitelný pro jarní vegetaci.
(Celý text)

Nestlé končí s plastovými brčky
16. ledna 2019 07:04

PRAHA (ČTK) - Švýcarský potravinářský koncern Nestlé přestane od příštího měsíce ke svým produktům dávat plastová brčka. Současně pracuje na vývoji lahví na vodu z biologicky odbouratelného materiálu. Vyplývá to ze zprávy společnosti. Firma Nestlé, která je největším světovým producentem balených potravin, loni spolu s dalšími firmami zahájila kampaň, jejímž cílem je do roku 2025 vyrábět všechny obaly recyklovatelné nebo na vícenásobné použití, napsala agentura Reuters.
(Celý text)

Zlínská radnice omezí používání jednorázového plastového nádobí
16. ledna 2019 05:12

ZLÍN (ČTK) - Zlínská radnice začne letos postupně omezovat používání jednorázových plastových kelímků a tyčinek na míchání nápojů. Nahradí je vybavením ze skla, keramiky a dalšího trvanlivého materiálu, sdělil v tiskové zprávě mluvčí radnice Zdeněk Dvořák. Plastové nádobí omezí i v kancelářích místních částí. Používat se nebude ani na akcích, které bude město pořádat a na nichž bude možné se bez plastů obejít.
(Celý text)

Křižanov chce mít do roka analýzu kontaminace okolí
15. ledna 2019 15:43

KŘÍŽANOV (ČTK) - V únoru začnou v Křižanově na Žďársku práce na analýze, která má odhalit, jak kontaminované je okolí městyse kvůli starým skládkám, bývalé provozovně kovovýroby a nelegální varně pervitinu odhalené v roce 2016. Výsledky analýzy za asi 4,7 milionu korun bude znát radnice příští rok. ČTK to řekl starosta Ivo Klimeš (ČSSD).
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 929 | Další
Další články:
17. ledna 2019 09:15
14. ledna 2019 01:00
10. ledna 2019 15:15
9. ledna 2019 01:00
8. ledna 2019 01:00

Online diskuse
Evropská agentura navrhuje zákaz mikroplastů v řadě produktů
18. ledna 2019 13:55

PRAHA (ČTK) - Evropská agentura pro chemické látky (ECHA) dnes v rámci boje proti znečištění životního prostředí navrhla zakázat záměrné přidávání mikroplastů do produktů, jako je kosmetika, detergenty a zemědělská hnojiva. Drobné části plastů, které znečišťují vodní cesty a oceány, stále více vyvolávají obavy vědců z jejich vlivu na mořské ekosystémy, napsala agentura Reuters.
(Celý text)

Centrum pozorování jelena na Kvildě se opět otevře veřejnosti
18. ledna 2019 12:16

KVILDA (ČTK) - Návštěvnické centrum na pozorování jelena u šumavské Kvildy na Prachaticku bude od soboty opět otevřeno pro veřejnost. Areál byl od pondělí nepřístupný kvůli hrozbě pádu stromů v následku silného větru a velkého množství napadaného sněhu na větvích. Ze stejného důvodu šumavský národní park nedoporučoval lyžařům vyrážet do stop pro běžkaře. ČTK to řekl jeho mluvčí Jan Dvořák.
(Celý text)

Před 50 lety byl objeven nejdelší jeskynní systém v ČR, Amatérská jeskyně
18. ledna 2019 10:00

OSTROV U MACOCHY (ČTK) - Veřejnosti nepřístupná Amatérská jeskyně, která se nachází v CHKO Moravský kras v prostoru mezi propastí Macocha a obcemi Sloup a Holštejn, je nejdelším jeskynním systémem v ČR s délkou prozkoumaných prostor asi 40 kilometrů. Ve světovém měřítku se řadí v tomto ohledu do první stovky, jen o něco delší je známý slovenský Demänovský jeskynní systém na severní straně Nízkých Tater. Nejdelší jeskyní na světě je s 652 kilometry Mamutí jeskyně v USA, stejný primát v Evropě zaujímá s 257 kilometry sádrovcová Optimistická jeskyně na Ukrajině. Stará Amatérská jeskyně byla objevena před 50 lety, 18. ledna 1969.
(Celý text)

Nadace Via nabízí granty na zlepšení místa, kde žijete
18. ledna 2019 09:44

PRAHA (Ekolist) - Bylinková zahrada před farou, obnova historického památníku nebo společná pomoc mladých lidí seniorům ze vsi. To jsou příklady projektů, které mají společnou jednu věc: vytvářejí je sousedé, kteří chtějí společně zlepšit místo, kde žijí. Přesně takovéto projekty podporuje Nadace Via. A právě nyní otevírá nový ročník svého programu Živá komunita.
(Celý text)

Studenti architektury smontovali boudy pro KRNAP
18. ledna 2019 09:20

PRAHA (ČTK) - Šest domečků pro pocestné, které v horách zastihne špatné počasí, navrhli a sami postavili studenti architektury ČVUT v Praze. Výsledky svojí práce včera představili před budovou fakulty v Dejvicích, od léta budou boudy sloužit na území Krkonošského národního parku (KRNAP). Jde o další z řady projektů, které mají za cíl přiblížit studenty architektury reálné stavební práci, v minulosti už navrhli lávky a schodiště.
(Celý text)

Vietnamská policie zabavila 215 luskounů
18. ledna 2019 08:06

PRAHA (ČTK) - Vietnamská policie během zátahu proti zločinecké skupině zabývající se chovem zvířat zabavila 215 ohrožených luskounů. Dnes o tom s odvoláním na vietnamské ministerstvo veřejné bezpečnosti informovala agentura DPA. Zatčeno bylo také devět lidí, kterým hrozí až devítileté vězení.
(Celý text)

Žalobu aktivistů kvůli skladu paliva v Temelíně soud zamítl
18. ledna 2019 04:46

PRAHA (ČTK) - Spolek V havarijní zóně Jaderné elektrárny Temelín prohrál spor ohledně skladu vyhořelého paliva. Pražský městský soud, který dal aktivistům původně za pravdu, nyní žalobu zamítl poté, co mu ji se závazným právním názorem vrátil Nejvyšší správní soud (NSS). Informovala o tom včera mluvčí městského soudu Markéta Puci. Proti pravomocnému rozhodnutí se spolek může bránit kasační stížností.
(Celý text)

Londýn začne od dubna chránit ovzduší v centru města. Pro majitele starých aut nastanou smutné časy
18. ledna 2019 01:58

PRAHA (Ekolist) - Ovzduší v Londýně za mnoho nestojí, což není dobrou zprávou pro jeho téměř 9 milionů obyvatel. Starosta města Sadiq Khan usilovně pracuje na zlepšení. Počínaje letošním dubnem vejde v platnost jeho plán na vytvoření ULEZ, ultra-low emission zone, tedy zóny s ultra nízkými emisemi. A pokud se pak budete chtít se svým autem, které nesplňuje přísné emisní nároky, pohybovat v centru, pořádně si za to připlatíte. Píše o tom například server DailyMail.
(Celý text)

Litoměřické muzeum nabízí pohled na orchideje Českého středohoří
17. ledna 2019 17:01

LITOMĚŘICE (ČTK) - Litoměřické muzeum nabízí návštěvníkům pohled na orchideje Českého středohoří. Dnes otevřená výstava láká na pestrou škálu květin, které se v lokalitě vyskytují, a ukazuje i přehled těch vyhynulých. Součástí doprovodného programu jsou přednášky a botanické exkurze.
(Celý text)

Zoopark ve Zvoli přišel o povolení pro chov pum
17. ledna 2019 13:17

ZVOLE (ČTK) - Veterináři neprodloužili povolení pro chov pum v zooparku ve Zvoli u Prahy. Hlavním důvodem je skutečnost, že výběhy jsou postavené bez řádného stavebního povolení. Ze zooparku navíc už dvakrát utekla puma. Naposledy to bylo loni v létě, kdy se podařilo zvíře odchytit až po dvou dnech. Informovala o tom dnes Česká televize.
(Celý text)

Šéf Senátu podpořil snahu nezakazovat olověné střely a závaží
17. ledna 2019 13:05

PRAHA (ČTK) - Předseda Senátu Jaroslav Kubera (ODS) podpořil snahu zabránit zvažovanému unijnímu zákazu střeliva s olovem a olověných rybářských závaží kvůli jejich údajné škodlivosti. Uvedl to dnes při převzetí výzvy proti chystanému zákazu, kterou zorganizovali zástupci držitelů zbrojních průkazů, myslivců a rybářů. Navíc mu věnovali zachovalou olověnou střelu z bitvy u Slavkova jako důkaz, že přírodě neškodí a že se ani za dvě století v zemi nerozpustila.
(Celý text)

Globální společnosti založily alianci pro boj s plastovým odpadem
17. ledna 2019 08:26

PRAHA (ČTK) - Dvacet osm globálních společností, včetně firem BASF, DowDuPont, Procter & Gamble a SABIC, založilo alianci pro boj s plastovým odpadem. Firmy přislíbily vynaložit na něj během příštích pěti let 1,5 miliardy dolarů (33,67 miliardy Kč). Informovala o tom agentura Reuters.
(Celý text)

Čína dokázala za čtyři roky vyčistit své ovzduší tak, jako to v USA trvalo třicet let. Což přineslo nečekaný problém
17. ledna 2019 01:56

PRAHA (Ekolist) - Čistší ovzduší nemusí být nutně výhra, zjišťují právě v Číně. Tato země dokázala od roku 2013 téměř nemožné: radikálně snížila množství znečišťujících prachových částic v ovzduší. Jenže tím nevědomky nastartovala nebývalý nárůst přízemního ozonu. Píše o tom ScienceAlert.
(Celý text)

Oblast Rohová se stala národní přírodní rezervací
16. ledna 2019 23:42

MORAVSKÁ TŘEBOVÁ (ČTK) - Příroda bukových lesů u Hřebečského tunelu na Svitavsku je od nového roku národní přírodní rezervací Rohová. Získala vyšší stupeň ochrany díky tomu, že se v ní vyskytuje množství vzácných druhů, uvedla v tiskové zprávě Agentura ochrany přírody a krajiny ČR.
(Celý text)

Prioritou pro změny krajiny budou suché oblasti, stát chce novelu
16. ledna 2019 13:43

PRAHA (ČTK) - Úpravy, které zadrží vodu v krajině, by měla přinést novela o pozemkových úpravách a pozemkových úřadech, jež chystá ministerstvo zemědělství. Prioritou budou nově oblasti zasažené suchem. Díky novele by měl Státní pozemkový úřad (SPÚ) možnost vykupovat pozemky pro úpravy za tržní ceny, nikoliv jen za úřední, jak je tomu nyní. Dnes to uvedl na tiskové konferenci ústřední ředitel SPÚ Martin Vrba.
(Celý text)

Papua Nová Guinea plánuje nové silnice. A panují obavy, že to není dobrá cesta
16. ledna 2019 07:14

PRAHA (Ekolist) - Nezávislý stát Papua Nová Guinea představil plán na výrazné rozšíření dopravní infrastruktury. Ochránci přírody se obávají, že plánované silnice spojující oblast Vysočiny s přístavem Madang přispějí nejen k rozvoji oblasti, ale i k rychlé devastaci zdejších přírodních zdrojů. Píše o tom server Monagaby.
(Celý text)

Sněhové srážky zatím nedokázaly doplnit deficit podzemních vod
16. ledna 2019 07:05

PRAHA (ČTK) - Sněhové srážky posledních dnů stihly po loňském extrémně suchém létě na většině území Česka nasytit svrchní vrstvu půdy. Rozhodující pro podzemní vody bude stav na konci března, po tání a před začátkem vegetačního období. Informoval o tom ředitel pro hydrologii z Českého hydrometeorologického ústavu Jan Daňhelka. Záležet bude také teplotách vzduchu. Odborníci se shodují v tom, že pokud půda nezmrzne, může vsakovat dostatek vody použitelný pro jarní vegetaci.
(Celý text)

Nestlé končí s plastovými brčky
16. ledna 2019 07:04

PRAHA (ČTK) - Švýcarský potravinářský koncern Nestlé přestane od příštího měsíce ke svým produktům dávat plastová brčka. Současně pracuje na vývoji lahví na vodu z biologicky odbouratelného materiálu. Vyplývá to ze zprávy společnosti. Firma Nestlé, která je největším světovým producentem balených potravin, loni spolu s dalšími firmami zahájila kampaň, jejímž cílem je do roku 2025 vyrábět všechny obaly recyklovatelné nebo na vícenásobné použití, napsala agentura Reuters.
(Celý text)

Zlínská radnice omezí používání jednorázového plastového nádobí
16. ledna 2019 05:12

ZLÍN (ČTK) - Zlínská radnice začne letos postupně omezovat používání jednorázových plastových kelímků a tyčinek na míchání nápojů. Nahradí je vybavením ze skla, keramiky a dalšího trvanlivého materiálu, sdělil v tiskové zprávě mluvčí radnice Zdeněk Dvořák. Plastové nádobí omezí i v kancelářích místních částí. Používat se nebude ani na akcích, které bude město pořádat a na nichž bude možné se bez plastů obejít.
(Celý text)

Křižanov chce mít do roka analýzu kontaminace okolí
15. ledna 2019 15:43

KŘÍŽANOV (ČTK) - V únoru začnou v Křižanově na Žďársku práce na analýze, která má odhalit, jak kontaminované je okolí městyse kvůli starým skládkám, bývalé provozovně kovovýroby a nelegální varně pervitinu odhalené v roce 2016. Výsledky analýzy za asi 4,7 milionu korun bude znát radnice příští rok. ČTK to řekl starosta Ivo Klimeš (ČSSD).
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 929 | Další
< zpět na titulní stranu

Reklama