titulní strana > co píší jiní
Zkraťte si čekání na Ježíška nad stránkami Naší přírody 6/18
18. prosince 2018 12:50

(Naše příroda) - Ani jsme se nenadáli, a je tu zima. Sněhovými vločkami sice zatím šetří, ale třeba se do Vánoc ještě dočkáme… Čekání nejen na sníh si můžete zpestřit s novým číslem Naší přírody, kde najdete opět spoustu zajímavých článků – třeba o tvorech, kteří jsou čilí v noci, zatímco ve dne raději podřimují, jak přečkávají zimu naši pěnkavovití ptáci, k čemu slouží roháčovi obecnému jeho mohutná prodloužená kusadla, proč u nás ubývá chocholoušů obecných, že vydat se na Pálavu stojí za to i v zimě a spoustu dalšího. A jako vždy v posledním čísle roku je v něm i vyhlášení výsledků letošní fotosoutěže. Tak příjemné adventní čtení…
(Celý text)

Jaké živočišné druhy přežijí? Záleží na jejich potravní strategii
18. prosince 2018 01:15

PRAHA (Ekolist) - Co má společného africký gepard, argentinský kondor a jihoafrický tučňák brýlový? Kromě toho, že všichni patří mezi ohrožené druhy, jen velmi málo. Výzkumníci z univerzity ve Swansea teď narazili ještě na jeden společný jmenovatel, který tito živočichové sdílí. Jsou jím riskantní strategie získávání potravy. Tohle nenápadné zjištění ale znamená pro ochranu biodiverzity hodně.
(Celý text)

Experti: Konference o klimatu přinesla pravidla, ne řešení
18. prosince 2018 00:30

(ČTK) - Pozitivním výsledkem světové konference o klimatu COP24 v polských Katovicích je, že byla přijata pravidla pro uplatňování závazků pařížské dohody z roku 2015, shodují se ekologové a experti. K tomu, aby se zamezilo výraznému růstu teploty, je podle nich ovšem potřeba tyto závazky ještě zpřísnit. Podle Hospodářské komory však patří ČR mezi vyspělé průmyslové země a požadavky na energetiku jsou jiné než u států, jejichž průmysl není tak vyspělý.
(Celý text)

EU se dohodla na kompromisu ke snížení emisí u aut
18. prosince 2018 00:25

BRUSEL (ČTK) - Evropská unie dosáhla kompromisu v otázce, jak výrazně snížit emise oxidu uhličitého u aut. Do roku 2030 tak škodlivé emise v případně osobních automobilů bude nutné snížit o 37,5 procenta, v případně užitkových vozů o 31 procent. Oznámila to včera Evropská komise (EK). Za základ k výpočtu snížení emisí se považuje rok 2021. Evropské sdružení výrobců automobilů (ACEA) v prohlášení vyslovilo vážné pochybnosti nad závazkem, který bude mít dopad na pracovní místa v automobilovém průmyslu.
(Celý text)

Slovenská prokuratura zrušila obvinění vůči aktivistům Greenpeace
18. prosince 2018 00:22

BRATISLAVA (ČTK) - Slovenská prokuratura zrušila obvinění z trestného činu poškozování a ohrožování provozu obecně prospěšného zařízení vůči 12 aktivistům ekologické organizace Greenpeace, kteří v listopadu na protest proti těžbě uhlí vylezli na těžební věž dolu Nováky na středním Slovensku. Vyšetřování případu ale bude pokračovat a zaměří se na to, zda protestem nedošlo k obecnému ohrožení. Dnes o tom informovala ředitelka slovenské pobočky Greenpeace Ivana Kohutková. Mezi obviněnými byli i dva Češi.
(Celý text)

Odborník: Vítězná fotografie nemusí ukazovat mrtvé mládě
18. prosince 2018 00:21

(ČTK) - Vítězná fotografie ze soutěže Czech Press Photo nemusí podle odborníka na primáty Stanislava Lhoty znázorňovat to, co její autor tvrdí. Fotografií roku se stal snímek Lukáše Zemana, který podle něj zachycuje samici orangutana s umírajícím potomkem na Borneu, kde tito primáti trpí ustupujícím pralesem. Podle Lhoty nelze z fotografie poznat, zda mládě umírá nebo jen odpočívá a rukou se zřetelně drží matčiny srsti.
(Celý text)

Přístavu v Hamburku dělají velké problémy škodliviny z Česka
18. prosince 2018 00:20

(ČTK) - Přístavu v Hamburku dělají velké problémy škodliviny, které do něj z Česka přináší Labe. Řekl to šéf místního oddělení strategií a inovací Henrich Röper, podle něhož Česká republika zatím nedělá dost pro to, aby škodlivé látky už na svém území odstranila. Hamburský přístav si proto nechal zpracovat právní analýzu, která jako jednu z možností uvádí i žalobu na českou stranu. České ministerstvo životního prostředí v současné době ale neeviduje v ČR žádnou havárii, která by měla vliv na německou stranu. Navíc se podle něj provádí opatření ke snížení znečištění povrchových vod v ČR, například i snížení emisí dusíku a dusičnanů ze zemědělské činnosti.
(Celý text)

Většina lidí v Moravské Třebové se zapojila do systému snížení odpadu
18. prosince 2018 00:12

M. TŘEBOVÁ (ČTK) - V Moravské Třebové se do motivačního systému, který má snížit množství komunálního odpadu ve městě, zapojilo zatím 72 procent lidí z rodinných domů a 55 procent z bytových domů. Funguje od druhé poloviny roku 2017, za pytle s vytříděným odpadem domácnosti získávají slevu. Navíc město rozdalo obyvatelům kompostéry, řekla jednatelka Technických služeb Gabriela Horčíková.
(Celý text)

Města a obce dostanou dotace na automobily na alternativní pohony
18. prosince 2018 00:10

(ČTK) - Města a obce budou moci výhodně pořídit automobily na alternativní pohony. Ministerstvo životního prostředí připravilo 100 milionů korun na vozidla s nízkými či nulovými emisemi. Úřad také nově dotacemi podpoří i dobíjecí stanice a rozšíří okruh příjemců. Ministerstvo, které peníze na taková vozidla vydá potřetí, to uvedlo ve včerejší tiskové zprávě.
(Celý text)

Vedení Středočeského kraje je proti stavbě v Kladně Růžovém poli
18. prosince 2018 00:08

KLADNO (ČTK) - Vedení Středočeského kraje je proti stavbě obchodního domu v kladenské lokalitě Růžové pole. Důvodem jsou obavy z problémů v dopravě. Stanovisko včera schválili krajští radní, informovala Helena Frintová ze středočeského hejtmanství.
(Celý text)

Hranice pořídily novou monitorovací stanici za tři miliony korun
18. prosince 2018 00:08

HRANICE (ČTK) - Radnice v Hranicích na Přerovsku pořídila ve městě novou monitorovací stanici na měření kvality ovzduší. Stanice je umístěna v areálu Základní školy Šromotovo a její součástí je i veřejný informační panel na třídě 1. máje, kde se lidé dozví aktuální informace o ovzduší a základní meteorologické údaje. Pořízení stanice vyšlo na tři miliony korun, radnice na projekt dostala dotaci z programu na obnovu systémů kvality ovzduší. Informace ze stanice jsou i na stránkách města www.mesto-hranice.cz.
(Celý text)

Vánoční video ochránců zvířat upozorňuje na krutost klecových chovů slepic
17. prosince 2018 16:13

PRAHA (Ekolist) - Kontrast mezi mírumilovností Vánoc a krutostí odehrávající se v klecových chovech zachycuje nové video spolku Spolek OBRAZ – Obránci zvířat. Hlavní hrdinkou videa je holčička, která každý den chodí kolem drůbežárny. Na své cestě si všímá vytrhaného peří poletujícího kolem plotu, je jí hned jasné, co se děje bezbranným slepicím za zdmi klecového velkochovu. Rozhodne se, že právě ona s tím musí něco udělat.
(Celý text)

Veganství jako etická volba? Ne v Austrálii
17. prosince 2018 01:15

PRAHA (Ekolist) - Snaha minimalizovat utrpení zvířat a zlepšit vlastní nemasitou stravou zdraví své i planety. To jsou jedny ze základních motivů, které vegetariány a vegany vedou ke konzumaci rostlin raději než masa zatíženého proklamovanou lidskou krutostí. Text uveřejněný v The Conversation jim tuto iniciativu nikterak neupírá, jen poukazuje na to, že v případě celého kontinentu Austrálie se podobná snaha dá jen stěží nazývat etickou, hospodárnou nebo ekologickou.
(Celý text)

Památné stromy – dřeviny mimořádného významu
17. prosince 2018 01:11

PRAHA (Ochrana přírody) - Mimořádně hodnotné stromy, jejich skupiny a stromořadí jsou v České republice chráněny nástrojem zvláštní ochrany přírody v kategorii památných stromů/památného stromu. I když zákon nedefinuje konkrétní hodnoty, kterými památný strom musí vynikat, v praxi se lze často setkat s mylným přesvědčením, že památný strom je vázaný výhradně na vysoký věk a nadstandardní vzrůst dřeviny. I když tyto atributy hrají prim, zdaleka nepředstavují jediné hodnoty, pro které se památné stromy vyhlašují.
(Celý text)

Zákonodárce opět zaměstnají náhrady za škody způsobené kormorány
17. prosince 2018 00:50

PRAHA (ČTK) - Zákonodárci se budou opět zabývat vyplácením náhrad rybářům za škody na rybách, které způsobili kormoráni. Skupina poslanců znovu navrhla, aby rybáři dostali odškodnění za letošek a v následujících dvou letech. Předlohou chtějí opravit loňskou novelu, která předpokládala náhrady pro stejné tříleté období, rybáři ale peníze nedostali.
(Celý text)

BBC shrnula závěry klimatické konference do pěti bodů
17. prosince 2018 00:48

KATOVICE (ČTK) - Zástupci téměř 200 států se po dvoutýdenním jednání v Polsku shodli na pravidlech uplatňování pařížské dohody o klimatu z roku 2015. Světová konference o klimatu COP24 měla původně skončit už v pátek, kvůli rozporům byla ale prodloužena do soboty. Jaké klíčové body vzešly z jednání shrnuje britská BBC.
(Celý text)

Havaj se bojí hadů, doveze bojgy na výcvik vyhledávacích psů
17. prosince 2018 00:30

(ČTK) - Havajské úřady se rozhodly dovézt čtyři exempláře nebezpečného jedovatého škrtiče bojgy hnědé, aby zabránily jejich rozšíření na ostrovech. Stromový had způsobil ve druhé polovině minulého století ekologickou katastrofu na jiném tichomořském ostrově Guam, kde se rozšířil a prakticky vyhladil veškerou ptačí populaci. Na Havaji mají dovezené bojgy posloužit k výcviku vyhledávacích psů.
(Celý text)

Technické služby Vysoké Mýto otvírají Kujebazar pro použité věci
17. prosince 2018 00:25

VYSOKÉ MÝTO (ČTK) - Technické služby Vysoké Mýto otvírají ve sběrném dvoře v Průmyslové ulici takzvané reuse centrum, kam budou moci lidé odložit použité věci. Jiní si je zase za malý poplatek budou moci koupit. Zařízení dostalo název Kujebazar podle místního pojmenování města Kujebina.
(Celý text)

Kambodžské úřady zabavily přes tři tuny africké slonoviny
17. prosince 2018 00:20

(ČTK) - Kambodžské úřady v sobotu oznámily, že zabavily přes tři tuny vzácné africké slonoviny. Největší úlovek sloních klů zabavený za poslední čtyři roky byl ukryt uvnitř opuštěného lodního kontejneru, informovala agentura AP.
(Celý text)

Přikrmování pečivem může být pro volně žijící zvířata rizikové
17. prosince 2018 00:15

PRAHA (ČTK) - Přikrmování pečivem může být pro volně volně žijící zvířata rizikové a původně dobrý úmysl může zvířata stát život. Pro přežvýkavce, mezi které patří například srny, jeleni, mufloni, ovce nebo kozy, je pečivo ve velkých dávkách nebezpečné. Pracovníci Lesů hlavního města Prahy loni zaznamenali úhyn tří kusů zvěře právě kvůli nevhodnému krmení pečivem, předpokládají však, že počet případů je daleko větší. Pečivo může ohrozit správný vývoj labutí a do krmítek pro zpěvné ptáky kvůli soli nepatří vůbec. Sdělila to mluvčí Lesů hlavního města Prahy Petra Fišerová.
(Celý text)

Přikrmování pečivem může být pro volně žijící zvířata rizikové
17. prosince 2018 00:15

PRAHA (ČTK) - Přikrmování pečivem může být pro volně volně žijící zvířata rizikové a původně dobrý úmysl může zvířata stát život. Pro přežvýkavce, mezi které patří například srny, jeleni, mufloni, ovce nebo kozy, je pečivo ve velkých dávkách nebezpečné. Pracovníci Lesů hlavního města Prahy loni zaznamenali úhyn tří kusů zvěře právě kvůli nevhodnému krmení pečivem, předpokládají však, že počet případů je daleko větší. Pečivo může ohrozit správný vývoj labutí a do krmítek pro zpěvné ptáky kvůli soli nepatří vůbec. Sdělila to mluvčí Lesů hlavního města Prahy Petra Fišerová.
(Celý text)

Předchozí | 1 | .. | 1059 | 1060 | 1061 | 1062 | 1063 | .. | 2132 | Další
Další články:
23. dubna 2024 06:10
20. dubna 2024 05:45
19. dubna 2024 05:59
18. dubna 2024 05:45
17. dubna 2024 06:01

Online diskuse
Za přírodou do vyhlášených letovisek? Kypr, Řecko i Turecko vás nadchnou
23. dubna 2024 15:13

() - Dovolená proležená na pláži mezi stovkami dalších dovolenkářů - to nás, milovníky přírody táhne jen zřídka. I přesto vás do vyhlášených letovisek zveme, ale ne na pláž, nýbrž do přírody.
(Celý text)

Šíření kůrovce mají zabránit lapáky ze stromů na stojato i těch pokácených
23. dubna 2024 13:42

HRADEC KRÁLOVÉ (ČTK) - Příchod chladného počasí v minulých dnech zastavil v lesích rojení škůdce kůrovce. Letos jej probudilo velmi teplé počasí na začátku dubna. První masivní rojení kůrovce lesníci očekávají v květnu. Hrozba kůrovcové kalamity je zatím malá, řekl Ladislav Půlpán z odboru lesního hospodářství a ochrany přírody státního podniku Lesy České republiky (LČR). Na obranu proti kůrovci lesníci státních lesů připravili asi 100 000 kusů lapáků z pokácených stromů a 13 000 feromonových lapačů.
(Celý text)

Expert: Změny klimatu ve střední Evropě zasáhnou pěstování chmele nejméně
23. dubna 2024 10:40

(ČTK) - Chmelařské oblasti, které nebudou podle vědeckých perspektiv natolik zasažené klimatickou změnou, získávají konkurenční výhodu. Česká chmelařská oblast by mohla patřit mezi vítěze v celosvětovém měřítku. Tuzemští chmelaři by tak mohli vydělat, řekl ČTK Martin Možný z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd ČR.
(Celý text)

Olomoucká přírodověda dostavěla v botanické zahradě novou budovu
23. dubna 2024 10:33

OLOMOUC (ČTK) - Olomoucká přírodovědecká fakulta získá nové zázemí, v botanické zahradě dostavěla budovu s přednáškovým sálem a zimní zahradou. Víceúčelový objekt, jehož stavba vyšla na 31 milionů korun, bude sloužit akademické obci i veřejnosti. Slavnostní otevření včetně doprovodného programu proběhne ve středu 24. dubna, informovala ČTK mluvčí fakulty Šárka Chovancová. Příprava projektu moderního objektu s nízkou energetickou spotřebou začala před třemi roky.
(Celý text)

První spolupráce svého druhu. FlixBus podpořil společnost Refugium, která obnovuje přírodu nedaleko Karlových Varů
23. dubna 2024 10:08

() - FlixBus nepropojuje pouze velké metropole. Naopak – polovinu destinací, které v Česku obsluhuje, tvoří obce a města do 20 tisíc obyvatel. I regionální centra totiž můžou být centrem rozmanitosti a života pro široké okolí. Podobně to vnímá environmentální společnost Refugium. Místo dopravní sítě ale buduje síť malých přírodních útočišť, takzvaných refugií, kde se může dařit ohroženým druhům zvířat a rostlin, které by jinde nepřežily. Jedno z těchto vzácných útočišť leží u obce Jakubov nedaleko Karlových Varů. FlixBus do obnovy této přírodní lokality investuje milion korun a stal se tak jejím patronem.
(Celý text)

Buky a smrky nakládají s vodou jinak. Ovlivňuje to i zásoby podzemních vod
23. dubna 2024 01:01

(ČTK) - Po kůrovcové kalamitě se mnohdy místo smrků vysázely buky, které jsou více odolné a do české přírody přirozeně patří. Zároveň se umí lépe přizpůsobit klimatické změně než právě smrky, jelikož umí dobře nakládat s vodou v létě. To, jak buky nebo smrky nakládají s vodou a jaký vliv to má na zásoby podzemních vod, řeší tým expertů z Ústavu pro hydrodynamiku Akademie věd ČR.
(Celý text)

Šest českých měst se zúčastní světové soutěže v pozorování městské přírody
23. dubna 2024 00:53

PRAHA (ČTK) - Více než 675 měst na sedmi kontinentech, z toho šest měst v Česku, se utká v globální soutěži pozorování městské přírody City Nature Challenge (CNC). Zapojí se Praha, Brno, Uherské Hradiště, České Budějovice, Ostrava a Veselí nad Moravou. Zájemci mohou v těchto městech od pátku 26. dubna do pondělí 29. dubna fotit volně žijící rostliny, živočichy a houby ve svém okolí a pak nahrát fotografie do aplikace iNaturalist. První květnové pondělí budou vyhlášeny nejzajímavější snímky.
(Celý text)

Nástup dubnového sucha přerušily deště a chladnější počasí minulého týdne
23. dubna 2024 00:41

(ČTK) - Rychlý dubnový nástup sucha minulý týden přerušily častější deště a chladné počasí, které bránilo intenzivnějšímu vysychání půdy. Díky tomu se dva nejvyšší stupně sucha vyskytují pouze na necelém procentu území a třetí nejhorší stupeň na pěti procentech území, vyplývá z informací, které zveřejnili vědci na webu Intersucho. Tento týden se bude držet úroveň sucha na stejné úrovni, příští týden se ale bude sucho znovu rozvíjet s ohledem na předpokládané suché a teplé počasí.
(Celý text)

Aktivisté v Pardubicích chtějí zachránit most Červeňák
22. dubna 2024 23:10

PARDUBICE (ČTK) - Aktivisté v Pardubicích chtějí zachránit most Červeňák, který stojí ve stejnojmenné přírodní oblasti. Obávají se toho, že ho město nechá zbourat, protože jeho konstrukce je nestabilní. Městský posudek na most aktivisté rozporují. ČTK to řekl Miroslav Seiner z Iniciativy Přírodní park Červeňák. Zástupce radnice uvedl, že s podklady iniciativy se město seznámí.
(Celý text)

Indické bažiny před miliony let obýval jeden z největších kdy objevených hadů
22. dubna 2024 18:40

(ČTK) - Bažinami v oblasti dnešní Indie se před 47 miliony let těžkopádně plazilo obří monstrum. Dokládají to zkamenělé obratle až 15 metrů dlouhého hada, který by svou délkou překonal i nejznámějšího pradávného predátora Tyrannosaura rexe. Obří plaz pojmenovaný Vasuki indicus připomínal dnešní krajty. A stejně jako tito dnešní hadi nebyl jedovatý, ale své oběti dusil svým mocným sevřením. Napsala to agentura Reuters, podle které by se mohlo jednat o největšího kdy objeveného hada.
(Celý text)

Botanik: Cizokrajné rostliny mohou mít problém zvládat nynější noční mrazy
22. dubna 2024 18:37

(ČTK) - Rostliny, které původně do české krajiny patří, jsou na jarní mrazy zvyklé a z dlouhodobého hlediska jim neublíží. Problematické jsou mrazy pro dovezené kontinentální rostliny jako například nyní hojně pěstované okrasné česneky, řekl v rozhovoru s ČTK František Krahulec z Botanického ústavu Akademie věd ČR. Česko tento týden čeká ještě několik mrazivých nocí, varoval dnes Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
(Celý text)

Evropský účetní dvůr je ohledně nulových emisí z automobilů v EU opatrný
22. dubna 2024 18:29

LUCEMBURK (ČTK) - Cíl nulových emisí z automobilů je chvályhodný, je ale třeba zajistit aby Evropská unie za tento plán nezaplatila příliš vysokou cenu, jak z hlediska průmyslové nezávislosti Unie, tak pro její občany. V dnes zveřejněné zprávě to uvedl Evropský účetní dvůr (EÚD), který se zabývá kontrolou finančních prostředků Evropské unie.
(Celý text)

V JAR veterináři opět uřezávají nosorožcům rohy, aby je zachránili před pytláky
22. dubna 2024 11:05

PRETORIA (ČTK) - V jihoafrické provincii KwaZulu-Natal začali tento měsíc veterináři uřezávat nosorožcům rohy, aby jim zachránili život před pytláky. Přistoupili k tomu proto, že počet nosorožců zabitých pytláky se v JAR loni zvýšil na 499 oproti předchozímu roku, kdy pytláci zabili 448 těchto ohrožených zvířat právě zejména kvůli jejich rohům. Informoval o tom deník El País.
(Celý text)

BlackRock: Transformace energetiky si vyžádá čtyři biliony USD ročně
22. dubna 2024 11:00

NEW YORK (ČTK) - Přechod na zelenou energii si v příštích deseti letech vyžádá celosvětově čtyři biliony USD (téměř 95 bilionů Kč) ročně. Uvedl to server zpravodajské televize CNBC s odvoláním na prognózu americké investiční společnosti BlackRock. Nová částka je dvojnásobek předchozích očekávání, která počítala s investicemi dva biliony USD ročně, a bude vyžadovat navýšení kapitálu ze státního i ze soukromého sektoru.
(Celý text)

Kvůli ochraně přírody nelze zlikvidovat ekonomiku, uvedl Pellegrini
22. dubna 2024 10:54

PRAHA (ČTK) - Kvůli ochraně přírody nelze zlikvidovat ekonomiku, Evropa nejednou jde za hranice selského rozumu, uvedl zvolený prezident Slovenska Peter Pellegrini u příležitosti Dne Země, který připadá na dnešek. Dosluhující slovenská prezidentka Zuzana Čaputová, kterou Pellegrini vystřídá v úřadu v polovině června, se naopak dlouhodobě zasazuje za důraznější kroky na ochranu klimatu.
(Celý text)

Zelený reporting a nakládání s vodami nejen v průmyslu – taxonomie EU
22. dubna 2024 05:47

PRAHA (Ekolist) - Dopad antropogenní klimatické změny je patrný prakticky ve všech oblastech, v oblasti hospodaření s vodou obzvlášť. Vždyť každoročně bojujeme se suchem, lokálními srážkami a přívalovými dešti.
(Celý text)

Hospodaření s vodou k umělému zasněžování je šetrnější. Jiné problémy s technickým sněhem ale nezmizí
22. dubna 2024 00:50

(ČTK) - Moc nástrojů, jak zabraňovat úplnému vypumpování vodního toku pro technické zasněžování, není. Jedním z nich jsou vodní nádrže, které fungují dobře, nebo legislativa a regulace. Využívání vody je v současné době šetrnější k přírodě, než tomu bylo v minulosti. Ostatní problémy, které se pojí s technickým zasněžováním, ale ani zmizet nemohou, řekl ČTK Josef Fuksa z Výzkumného ústavu vodohospodářského T. G. Masaryka. Problematické pro okolní ekosystémy je podle něj umělé prodloužení zimy.
(Celý text)

Agrovoltaika by v Česku mohla vzniknout na více než 70 000 hektarech půdy
22. dubna 2024 00:47

(ČTK) - Agrovoltaické výrobny elektřiny by v Česku mohly vzniknout na více než 70 000 hektarech půdy, taková je souhrnná výměra ploch povolených pro využití agrovoltaických systémů. Vyplývá to z informací Českého úřadu zeměměřičského a katastrálního. Rozvoj solárních panelů na zemědělské půdě může podle nevládních zemědělských organizací a distributorů fotovoltaiky brzdit například výběr zemědělsky využívaných pozemků, na kterých lze panely instalovat, ale také hodnota investic či kapacita distribuční sítě.
(Celý text)

Na technické zasněžování jde až polovina ze všech investic ski areálů, uvedl ředitel Asociace horských středisek
22. dubna 2024 00:25

(ČTK) - V sobotu uplynulo 70 let ode dne, kdy v USA získalo patent první sněhové dělo na světě. České ski areály investují každoročně do technického zasněžování mezi 300 až 400 miliony korun, což je 30 až 50 procent z celkových investic. ČTK to řekl ředitel Asociace horských středisek ČR Libor Knot. Technické zasněžování podle něj pro provozovatele představuje zásadní nástroj, jak čelit výkyvům počasí. Doplnil, že k tomu, aby se umělé zasněžování dále rozvíjelo, je potřeba budovat nové akumulační nádrže na vodu. V Česku je ale podle Knota schvalování jejich výstavby pomalé.
(Celý text)

Ve Velkém Boru lidé protestovali proti jadernému úložišti, chtějí právo veta
21. dubna 2024 23:28

VELKÝ BOR (ČTK) - Ve Velkém Boru na Klatovsku se konal už osmý ročník protestní akce Den proti úložišti. Lokalita nedalekého Březovského potoka je jednou z vytipovaných lokalit, kde by úložiště jaderného odpadu mohlo stát. Místní jsou ale proti. Protestovalo se i na dalších místech, kde by mohlo úložiště stát. Podle mluvčího Platformy proti hlubinnému úložišti a starosty Horažďovic Michaela Formana přišly na akci zhruba dvě stovky lidí. Boj proti úložišti i přes dílčí neúspěchy bude pokračovat, řekl dnes ČTK.
(Celý text)

Ve Velkém Boru lidé protestovali proti jadernému úložišti, chtějí právo veta
21. dubna 2024 23:28

VELKÝ BOR (ČTK) - Ve Velkém Boru na Klatovsku se konal už osmý ročník protestní akce Den proti úložišti. Lokalita nedalekého Březovského potoka je jednou z vytipovaných lokalit, kde by úložiště jaderného odpadu mohlo stát. Místní jsou ale proti. Protestovalo se i na dalších místech, kde by mohlo úložiště stát. Podle mluvčího Platformy proti hlubinnému úložišti a starosty Horažďovic Michaela Formana přišly na akci zhruba dvě stovky lidí. Boj proti úložišti i přes dílčí neúspěchy bude pokračovat, řekl dnes ČTK.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 2132 | Další
< zpět na titulní stranu

Reklama