titulní strana > co píší jiní
Odsolování mořské vody ničí životní prostředí. Nejen spotřebou energie, ale také toxickou solankou
16. května 2019 11:25

PRAHA (Ekolist) - Někdy je hezké nalézt technické řešení problému, které nepůsobí další komplikace. Odsolovací zařízení na úpravu mořské vody na pitnou ale evidentně tenhle případ nebudou. Odpadní solanky z nich je totiž příliš, takže prakticky vyhubí vše ve svém dosahu. Píše o tom ScienceNews.org.
(Celý text)

Děti Země vyhrály soudní spor o kácení dřevin na nádraží v Brně
16. května 2019 11:20

(Ekolist) - Ekologická organizace Děti Země uspěla se správní žalobou kvůli náhradní výsadbě dřevin jako kompenzaci za vykácení 476 kusů dřevin rostoucích na ploše současného odstavného nádraží. Dřeviny byly vykáceny v roce 2007, nádraží bylo dostavěné v květnu 2010. Krajský soud v Brně uznal námitku, že kompenzací za vykácení dřevin není výsadba 50 kusů okrasných travin. Dosud bylo vysázeno 358 kusů dřevin, což je podle Dětí Země málo.
(Celý text)

MŽP: Bioplasty mohou představovat větší hrozbu, než běžný plast
16. května 2019 11:00

PRAHA (ČTK) - Bioplasty vyrobené z kukuřičného škrobu nebo z kyseliny polymléčné mohou představovat pro životní prostředí větší hrozbu než běžný plast. Nelze je odhodit do žlutých kontejnerů na plasty a nejsou zcela rozložitelné. Na úterní tiskové konferenci to řekl náměstek pro řízení sekce politiky a mezinárodních vztahů ministerstva životního prostředí (MŽP) Vladislav Smrž. Řešením jsou podle něj opakovatelně použitelné plasty, například v podobě zálohovatelných kelímků.
(Celý text)

Mexická metropole zápasí s extrémně zamořeným ovzduším
16. května 2019 10:30

(ČTK) - Mexická vláda vyhlásila mimořádné kroky vyvolané vysokým zamořením vzduchu v hlavním městě a jeho okolí, kde žije kolem dvaceti milionů lidí. Napsala to agentura AP. Kvůli smogové kalamitě byly uzavřeny všechny státní i soukromé školy, děti se mají vyhnout fyzické zátěži, mají zůstat doma a nepoužívat kontaktní čočky.
(Celý text)

Ministerstvo zemědělství povolí celoročně lovit daňky, pomůže to ochraně sazenic stromů
16. května 2019 09:50

LEDEČ N.S. (ČTK) - Ministerstvo zemědělství (MZe) chce, aby myslivci mohli celoročně lovit daňky a jeleny sika, kteří ožírají sazenice zejména listnatých stromů vysazovaných po kůrovcové kalamitě. Proto hodlá v následujících týdnech novelizovat vyhlášku. Při včerejším výjezdu vlády na Vysočinu to uvedl náměstek ministra zemědělství pro řízení lesního hospodářství Patrik Mlynář, podle nějž je vysoké v některých regionech příliš mnoho. Ministři zemědělství, životního prostředí, dopravy a financí se včera byli s premiérem Andrejem Babišem (ANO) podívat na opatření, kterými lesníci bojují s kůrovcovou kalamitou.
(Celý text)

Nová platforma Visegrad+ upozorňuje, jak málo využíváme obnovitelných zdrojů energie
16. května 2019 08:40

PRAHA (ČTK) - Nově vzniklá platforma Visegrad+ má pomoci přechodu k zelené energetice v zemích takzvané visegradské skupiny (V4). Zástupci asociací obnovitelných zdrojů z Česka, Slovenska, Polska, Maďarska a přizvaného Rakouska včera v Praze podepsali memorandum o porozumění. Uvedli, že podíly obnovitelných zdrojů (OZE) na spotřebě ve všech zemích V4 jsou jedny z nejnižších v EU. Žádná z postkomunistických zemí navíc zatím nepřijala plán na ústup od výroby energie z uhlí, který naopak mají skoro všechny země západní Evropy, upozornili.


(Celý text)

Britský fond dá 80 milionů liber na léčbu hadích uštknutí
16. května 2019 08:36

LONDÝN (ČTK) - Britská nezisková organizace Wellcome Trust věnuje 80 milionů liber (téměř 2,4 miliardy Kč) na výzkum moderních a efektivních metod léčby otravy hadím jedem. Informovala o tom dnes agentura Reuters. Na hadí uštknutí každoročně zemře více než 120.000 lidí, především ve venkovských oblastech Afriky, Asie a Jižní Ameriky. Odborníci nazývají současný stav léčby "skrytou zdravotnickou krizí".
(Celý text)

V mosambickém parku zachránili zbědované osamocené slůně
16. května 2019 08:20

(ČTK) - V Mosambiku se podařilo udržet při životě tříměsíční sloní samičku, kterou našli místní lidé osamocenou v rezervaci. Obyvatelé obce Muvucuza zavolali k dehydrovanému slůněti strážce parku a ti pak dokázali sehnat veterináře.
(Celý text)

ČIŽP se na Plzeňsku opět zaměří na kontroly kůrovcových lesů
16. května 2019 00:20

PLZEŇ (ČTK) - Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) v Plzeňském kraji se letos znovu zaměří na kontroly kůrovcem napadených stromů v lesích všech typů vlastníků. Loni její inspektoři zjistili více než dvojnásobný nárůst množství kůrovcem napadeného dřeva a za nezpracované dřevo uložili výrazně víc pokut než o rok dříve. Mezi hříšníky ale, na rozdíl od jiným míst ČR, nebyly státní, církevní, ani městské lesy, šlo hlavně o drobné soukromé vlastníky, řekla ředitelka oblastního inspektorátu ČIŽP Petra Hořčicová.
(Celý text)

SÚRAO: Pro ukládání jaderného odpadu je nutný výzkum a informace
16. května 2019 00:11

PRAHA (ČTK) - Českou a slovenskou spolupráci v ukládání jaderného odpadu je potřeba postavit mimo jiné na výzkumu a na sdílení informací. Na tiskové konferenci to v úterý řekl ředitel Správy úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) Jan Prachař. Reagoval tak na nedávné informace, že by obě země mohly v této otázce úzce spolupracovat.
(Celý text)

V Pardubicích lze třídit i jedlé tuky a oleje
16. května 2019 00:09

PARDUBICE (ČTK) - Pardubice rozšiřují třídění odpadu o další komoditu, lidé mohou separovat také jedlé oleje a tuky. Na jejich sběr jsou určené oranžové kontejnery. Včera to řekl vedoucí odboru životního prostředí Miroslav Míča. "Snažíme se občanům nabídnout širší škálu likvidace odpadů," řekl.
(Celý text)

Špatné zprávy z Austrálie: mizí tu nejstarší prales světa
15. května 2019 15:15

PRAHA (Ekolist) - Velký bariérový útes přitahoval v posledních letech pozornost. Budoucnost tohoto mořského biodiverzitního hot spotu je totiž v časech globálních klimatických změn krajně nejistá. Nějak se přitom ale zapomnělo na s útesem sousedící deštný prales na australské pevnině. Nejstarší na celém světě. A ten už bohužel přestává existovat, aniž by si toho někdo všiml. Píše o tom Science Alert.
(Celý text)

Nejvíce proekologičtí Češi v Europarlamentu: většina ČSSD, Niedermayer a Telička, uvádí analýza ekologických organizací
15. května 2019 13:51

PRAHA (Ekolist) -

Velká většina (16 z 21) českých europoslanců a europoslankyň podporovala v uplynulém volebním období (2014–2019) při hlasování Evropského parlamentu lepší péči o krajinu a zdraví lidí.

Jen u třech poslanců (dva za ODS a jeden za Svobodné) převažovaly negativní postoje v této oblasti. Nejlepších výsledků dosáhla pětice: Jan Keller, Olga Sehnalová, Pavel Poc (všichni ČSSD), Luděk Niedermayer (TOP 09) a Pavel Telička (nejdříve ANO, pak HLAS).

Vyplývá to z analýzy hlasování o více než stovce vybraných relevantních návrzích, kterou dnes na tiskové konferenci představilo Hnutí DUHA spolu s asociací ekologických organizací Zelený kruh.


(Celý text)

V oblasti Lopeníku v Bílých Karpatech se pohybuje medvěd
15. května 2019 12:10

LOPENÍK (Ekolist) - Medvěda včera ráno spatřil chovatel krav a ovcí, když šel obstarat dobytek. Šelmu zaplašil křikem a ta se vzdálila. Následně o tom informoval starostu obce Lopeník a Agenturu ochrany přírody a krajiny ČR a Správu CHKO Bílé Karpaty.
(Celý text)

Chcete pro svou kočku domácí stravu? Vařit podle receptů z internetu nemusí být ten nejlepší nápad
15. května 2019 11:00

PRAHA (Ekolist) - Internet nabízí stovky receptů, jak vařit nejen pro lidi, ale i pro domácí mazlíčky. Nová studie z Kalifornské univerzity si vzala na mušku recepty pro přípravu domácí stravy pro kočky. Zjištění je, že většinou z nich své kočce neprospějete. Kdybyste ji krmili podle nich, neposkytnete jí všechny základní živiny. Některé recepty dokonce obsahují přísady, které pro kočky mohou být toxické.
(Celý text)

Na Jihlavsku zahynula mláďata orla, někdo skácel strom s hnízdem
15. května 2019 08:40

JIHLAVA (ČTK) - U Kostelní Myslové na Jihlavsku zahynula dvě mláďata kriticky ohroženého orla mořského, protože někdo pokácel strom s jejich hnízdem. Úhyn orlů prověřuje policie, která dostala od ochránců přírody oznámení o nálezu 11. května. Vyplývá to z údajů, které včera poskytla Klára Hlubocká z České společnosti ornitologické a policie.
(Celý text)

Výzkumník našel na dně Mariánského příkopu plastový odpad
15. května 2019 07:45

(ČTK) - Americký výzkumník Victor Vescovo při ponoru na dno Mariánského příkopu v Tichém oceánu objevil plastový odpad. Při sólovém sestupu v ponorce do hloubky 10.927 metrů překonal dosavadní rekord nejhlubšího ponoru a našel nové druhy živočichů, informoval server BBC.
(Celý text)

Kancléřka Merkelová: Německo by do roku 2050 mělo být klimaticky neutrální
15. května 2019 07:18

(ČTK) - Německo musí podle kancléřky Angely Merkelové hledat cesty, jak se do roku 2050 stát klimaticky neutrální zemí. Šéfka německé vlády, která by ráda, aby se spolková republika přidala k devíti evropským zemím se stejným závazkem, to včera podle agentury Reuters řekla na konferenci o klimatu v Berlíně.
(Celý text)

Kůrovcové těžby do dubna v Lesích ČR vzrostly na trojnásobek
15. května 2019 06:30

(ČTK) - Za letošní první tři měsíce bylo v lesích státního podniku Lesy ČR vytěženo 1,4 milionu metrů krychlových kůrovcového dříví, meziročně zhruba třikrát více. Uvádí to pracovní verze materiálu ministerstva zemědělství pro jednání tripartity, která je k dispozici. Ministerstvo financí podle ní definitivně zamítlo z rozpočtových důvodů snížení daně z přidané hodnoty na palivové dříví o pět procentních bodů na deset procent. Napadených stromů letos přibude podle zprávy více než loni. Lesy ČR vlastní zhruba polovinu lesů v zemi.
(Celý text)

Středočeští celníci zadrželi zásilku s opasky z hada a krokodýla
15. května 2019 00:36

PRAHA (ČTK) - Středočeští celníci zadrželi zásilku, ve které našli tři opasky z hada a krokodýla. Hadí ani krokodýlí kůže a výrobky z nich se podle Úmluvy o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů nesmí bez patřičných povolení dovážet, uvedla včera v tiskové zprávě mluvčí Celního úřadu pro Středočeský kraj Yvona Matějková.
(Celý text)

Středočeští celníci zadrželi zásilku s opasky z hada a krokodýla
15. května 2019 00:36

PRAHA (ČTK) - Středočeští celníci zadrželi zásilku, ve které našli tři opasky z hada a krokodýla. Hadí ani krokodýlí kůže a výrobky z nich se podle Úmluvy o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů nesmí bez patřičných povolení dovážet, uvedla včera v tiskové zprávě mluvčí Celního úřadu pro Středočeský kraj Yvona Matějková.
(Celý text)

Předchozí | 1 | .. | 1005 | 1006 | 1007 | 1008 | 1009 | .. | 2133 | Další
Další články:
25. dubna 2024 05:55
24. dubna 2024 17:16
23. dubna 2024 06:10
20. dubna 2024 05:45
19. dubna 2024 05:59

Online diskuse
Jak postavit udržitelnou IT strategii? Opřete se o 5 základních pilířů
25. dubna 2024 13:26

() - Technologie jsou klíčem k inovacím. Výběrem vhodně IT technologie můžeme také odemknout zelenou budoucnost naší planety a naší civilizace. Je proto velmi důležité, abychom pochopili, jak technologie vybrat a používat pro maximální přínos v oblasti udržitelnosti. Zvládnutí tohoto úkolu vyžaduje holistický přístup založený na udržitelných IT řešeních a zavádění osvědčených postupů. Ať už se jedná o otázku investic, využití, efektivity nebo všech tří oblastí dohromady, spoustu odpovědí lze nalézt právě v udržitelném IT.
(Celý text)

Miliardáři by podle ministrů G20 měli platit dvouprocentní majetkovou daň. Peníze by šly na boj proti chudobě a klimatické krizi
25. dubna 2024 12:44

(ČTK) - Světoví miliardáři by podle ministrů ze zemí skupiny G20 měli platit nejméně dvouprocentní majetkovou daň. Návrh na spravedlivější daňový systém, který by přinesl 250 miliard liber (7,35 bilionu Kč) ročně navíc, podepsaly Brazílie, Německo, Španělsko a Jihoafrická republika. Vybrané prostředky by se použily na boj proti chudobě, nerovnosti a klimatické krizi. Píše o tom na svém webu britský deník The Guardian. Daň by se týkala asi 3000 lidí.
(Celý text)

Mráz poškodil většinu ovocných stromů v Čechách. Sadaři přišli o 100 procent úrody
25. dubna 2024 12:29

DAMINĚVES (ČTK) - Škoda na úrodě ovoce kvůli mrazům přesáhne podle odhadů ovocnářů miliardu korun. Poškozena je většina ovocných stromů v Čechách, mrazy zlikvidovaly téměř 100 procent úrody. Škody na Moravě jsou asi 50 procent, vlivem počasí se tam situace může zhoršit. Ministerstvo zemědělství spustí program s pomocí 70 až 100 milionů korun pro pěstitele ovoce, jeho výši upřesní, sdělili ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) a předseda Ovocnářské unie Martin Ludvík.
(Celý text)

U Západní Austrálie uvízlo na mělčině asi 160 kulohlavců, 26 už uhynulo
25. dubna 2024 09:59

SYDNEY (ČTK) - Australští odborníci na volně žijící mořské tvory se snaží zachránit asi 140 kulohlavců, kteří dnes uvízli na mělčině v jižní části státu Západní Austrálie. Dalších 26 kytovců už uhynulo, informovala agentura Reuters.
(Celý text)

Dřevinou s nejlepším zdravotním stavem v ČR je buk lesní, strádá borovice lesní
25. dubna 2024 01:51

PRAHA (ČTK) - Zdravotní stav lesů se loni ve srovnání s rokem 2022 mírně zlepšil, objem vytěženého kůrovcového dříví 3,2 milionu metrů krychlových ve smrkových porostech byl zhruba o třetinu menší než o rok dříve. Proti předchozím rokům jde sice o zlepšení, konec kůrovcové kalamity to ale neznamená. Dřevinou s nejlepším zdravotním stavem je v ČR nyní buk lesní, ke zhoršování stavu dochází u borovice lesní, řekli zástupci Výzkumného ústavu lesního hospodářství a myslivosti (VÚLHM).
(Celý text)

Evropský parlament odhlasoval zákaz některých plastových obalů
25. dubna 2024 01:51

ŠTRASBURK (ČTK) - Europoslanci schválili nová opatření, jejichž cílem je zvýšit udržitelnost obalů a snížit množství obalového odpadu v Evropské unii. Pravidla mají rovněž podpořit opětovné použití obalů a jejich recyklaci. Některé druhy plastových obalů na jedno použití budou od 1. ledna 2030 zakázány.
(Celý text)

V soutěži Adapterra Awards se utkají desítky projektů, které připravují krajinu na změnu klimatu
25. dubna 2024 01:43

(ČTK) - V šestém ročníku soutěže Adapterra Awards se utkají projekty, které se zaměřují na boj proti suchu, přívalové deště, silný vítr a vlny veder. V minulosti vyhrávaly projekty na obnovu mokřadů, letos podobný projekt z Krkonoš také nechybí. Nová kategorie ocení průmyslové projekty, které šetrně hospodaří s vodou, informovala Nadace Partnerství, která soutěž pořádá. Cílem je ocenit projekty podporující adaptaci na klimatickou změnu.
(Celý text)

Evropský parlament dal zelenou přísnějším pravidlům o znečištění vzduchu
25. dubna 2024 00:59

ŠTRASBURK (ČTK) - Evropský parlament odhlasoval normu o zlepšení kvality ovzduší, která zpřísňuje limity některých znečišťujících látek pro rok 2030, včetně jemných prachových částic. Členské státy budou moci za určitých podmínek požádat o posunutí tohoto termínu až o deset let.
(Celý text)

V Brdech roubují ovocné stromy odrůdami ze zaniklých obcí
24. dubna 2024 19:43

(ČTK) - Vojenské lesy a statky (VLS) naroubovaly na Padrťských pláních v Brdech téměř 300 ovocných stromů štěpy ze zaniklých obcí Padrť, Kolvín a Zaběhlá. Vesnice byly vystěhovány při rozšiřování vojenského prostoru v letech 1952 a 1953. Dnes je tam veřejně přístupná Chráněná krajinná oblasti Brdy. V nových alejích u cest tak budou stromy plodit odrůdy ovoce, které pěstovali obyvatelé zaniklých obcí, řekl ČTK ředitel divize VLS Hořovice David Novotný. Roubování zajistily VLS s dobrovolníky, stejně jako loni, kdy šlo o první stovku. Zájem o 'Brdské stromsázení' byl letos vyšší.
(Celý text)

Europoslanci schválili revizi společné zemědělské politiky EU
24. dubna 2024 19:34

ŠTRASBURK (ČTK) - Europoslanci dnes na plenárním zasedání ve Štrasburku schválili revizi společné zemědělské politiky Evropské unie. Nová pravidla mají podpořit farmáře, kteří již několik měsíců protestují v řadě unijních zemí a stěžují si na nedostatečné výdělky, byrokracii, rostoucí náklady i špatné podmínky při hospodaření na půdě.
(Celý text)

Vláda schválila nový systém emisních povolenek, peníze dá na ekologické projekty
24. dubna 2024 16:27

(ČTK) - Vláda dnes napotřetí schválila novelu zákona, která upravuje systém emisních povolenek. Peníze utržené z jejich prodeje bude v budoucnu možné použít výhradně jen na opatření, která budou snižovat nebo kompenzovat důsledky změny klimatu. Výnosy z povolenek budou v příštím roce příjmem státního rozpočtu, od roku 2026 bude hlavním příjemcem Státní fond životního prostředí, menší část příjmů si rozdělí také ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) a ministerstvo životního prostředí (MŽP). Na tiskové konferenci po jednání vlády to uvedl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Letošní výnosy z povolenek budou podle odhadů činit kolem 40 miliard korun.
(Celý text)

Atény opět zahalil oranžový opar, prach ze Sahary pohltil i Akropoli
24. dubna 2024 16:26

ATÉNY (ČTK) - Řecké hlavní město Atény zahalil oranžový opar způsobený prachem ze Sahary. Podle řeckých úřadů je koncentrace prachu v ovzduší jednou z nejvyšších od roku 2018. Řecko se přitom se saharským prachem potýkalo již na přelomu března a dubna, podobně jako další části jižní a střední Evropy, včetně Česka.
(Celý text)

Bezobslužná farmářská prodejna dostane jídlo z pole přímo na váš talíř
24. dubna 2024 13:54

() - V současnosti roste poptávka po lokálních farmářských produktech. Spolu s tím také vzniká potřeba najít nové cesty, které usnadní jejich přesun ke spotřebitelům. Právě na způsob, jak lokální potraviny nejlépe dostat k místním obyvatelům se zaměřil loňský Challenge Lab, pořádaný Impact Hubem. Proběhl v rámci projektu Živý region. Vítězným projektem se staly samoobslužné farmářské prodejny, které nejen podporují místní zemědělce, ale také snižují emise oxidu uhličitého díky výrazně zkrácené distribuční trase.
(Celý text)

Drůbeží peří proměňují čeští vědci na hnojivo pro rostliny a prostředek k čištění půdy
24. dubna 2024 11:02

(ČTK) - Českým vědcům se podařilo z drůbežího peří vytvořit surovinu, která podporuje růst rostlin. Dosáhli toho pomocí rozkladné reakce, takzvané hydrolýzy. Při ní lze podle vědců získat z peří aminokyseliny, informovaly konsorcia Národní centrum kompetence (NCK) BIOCIRTECH a NCK BIOCIRKL společně s Technologickou agenturou ČR (TA ČR), která projekt finančně podporuje. Doteď odpad z drůbežího masa v podobě peří nenacházel uplatnění. Buď se dával na kompost, kde se dlouho rozkládal, či do spaloven.
(Celý text)

Ministerstvo zemědělství nemá dost peněz na podpory pro lesníky, uvedl Výborný
24. dubna 2024 10:51

STŘÍTEŽ (ČTK) - Ministerstvo zemědělství nemá dost peněz na podpory dříve slíbené lesníkům, uvedl ministr Marek Výborný (KDU-ČSL) na konferenci Sdružení vlastníků obecních, soukromých a církevních lesů v ČR (SVOL) ve Stříteži u Jihlavy. Uvedl, že chce zajistit vyplacení příspěvků na hospodaření v lesích. Peníze nejsou na slíbenou podporu adaptace lesů na klimatickou změnu. Předseda komory SVOL Richard Podstatzký ČTK řekl, že je špatné, že se stát k něčemu zaváže a nakonec peníze nejsou.
(Celý text)

Padesátka CHKO Slavkovský les v novém čísle časopisu Ochrana přírody
24. dubna 2024 10:30

PRAHA (Ochrana přírody) - Padesáti letům CHKO Slavkovský les se věnuje hned několik článků. Číslo otvírá úvodník Vzpomínky ze Slavkovského lesa od Tomáše Pačese, ve kterém se vyznává z lásky k tomuto tajemnému kraji.
(Celý text)

V Jeseníkách žije šest druhů sov. Teprve nedávno se sem rozšířil puštík bělavý
24. dubna 2024 07:07

PRAHA (Ekolist) - V polovině dubna se CHKO Jeseníky sčítaly sovy. Akci pořádala Agentura ochrany přírody a krajiny ČR ve spolupráci s Moravským ornitologickým spolkem – středomoravskou pobočkou České společnosti ornitologické. Zúčastnilo se jí 18 dobrovolníků z řad profesionálních i amatérských ornitologů, kteří přijeli z různých koutů republiky. Jejich úkolem bylo zaznamenávat na předem určených trasách hlasové projevy sov.
(Celý text)

Evropský parlament odhlasoval snazší opravy výrobků, výrobci je musí umožnit i po záruce
24. dubna 2024 07:03

ŠTRASBURK (ČTK) - Evropský parlament dal zelenou takzvanému právu spotřebitele na opravu. Směrnice vyjasňuje povinnost výrobců opravovat zboží i po uplynutí zákonné záruční lhůty za přiměřenou cenu a v přiměřeném čase. Zároveň má motivovat spotřebitele k tomu, aby si zakoupené předměty nechávali opravit, prodloužili tak jejich životnost a podpořili udržitelnější spotřebu. Cílem je rovněž snížení nákladů na nové nákupy.
(Celý text)

Zajímají vás praktická řešení adaptace města na změnu klimatu? Přijďte na konferenci Urbanscapes Praha 21. - 22. května 2024
24. dubna 2024 05:40

() - Podoba a funkčnost městské krajiny a veřejných prostranství budou hrát klíčovou roli v adaptaci našich měst na přicházející změnu klimatu. Česká asociace pro krajinářskou architekturu za podpory Magistrátu hl. m. Prahy, ve spolupráci s Ústavem krajinářské architektury FA ČVUT a společně s dalšími partnery proto připravila dvoudenní mezioborovou konferenci s mezinárodní účastí Urbanscapes Praha. Seznámíte se s nejnovějšími přístupy k řešení praktických problémů a výzev spojených s adaptací městské krajiny na klimatické extrémy. Dozvíte se více o naplňování strategie města na změnu klimatu a inspiraci pro vaši práci přinese řada ukázek konkrétních projektů vzniklých v Česku i zahraničí. Vybrány byly ty, na nichž pracují mezioborové týmy. Dobrou zprávou je, že bylo z čeho vybírat.
(Celý text)

Výzkum: Vzduch nejvíce znečišťuje doprava, lokální topení a stavební činnost
24. dubna 2024 01:00

BRNO (ČTK) - Doprava, lokální topeniště a stavební činnost jsou nejčastějšími zdroji znečištění ovzduší. Vyplývá to z výzkumů odborníků z brněnské Masarykovy univerzity. Vědci a vědkyně sledovali od roku 2021 kvalitu ovzduší v Brně. V první fázi ji měřili pomocí speciálních vozů a v druhé prostřednictvím personálních senzorů, které u sebe měly děti. Loni v létě zahájil výzkumný tým měření ovzduší v šesti jihomoravských obcích a dvou brněnských městských částech. Součástí bylo i dotazníkové šetření zjišťující ochotu lidí přejít na ekologičtější způsob vytápění svých domovů. Novinářům to dnes řekla Dominika Tóthová z ekonomicko-správní fakulty Masarykovy univerzity a Národního institutu SYRI.
(Celý text)

Výzkum: Vzduch nejvíce znečišťuje doprava, lokální topení a stavební činnost
24. dubna 2024 01:00

BRNO (ČTK) - Doprava, lokální topeniště a stavební činnost jsou nejčastějšími zdroji znečištění ovzduší. Vyplývá to z výzkumů odborníků z brněnské Masarykovy univerzity. Vědci a vědkyně sledovali od roku 2021 kvalitu ovzduší v Brně. V první fázi ji měřili pomocí speciálních vozů a v druhé prostřednictvím personálních senzorů, které u sebe měly děti. Loni v létě zahájil výzkumný tým měření ovzduší v šesti jihomoravských obcích a dvou brněnských městských částech. Součástí bylo i dotazníkové šetření zjišťující ochotu lidí přejít na ekologičtější způsob vytápění svých domovů. Novinářům to dnes řekla Dominika Tóthová z ekonomicko-správní fakulty Masarykovy univerzity a Národního institutu SYRI.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 2133 | Další
< zpět na titulní stranu

Reklama