co píší jiní
zprávy ecomonitoru
tiskové zprávy
10. června 2021
- Lenka Kabrhelová mluví s datovým novinářem serveru iROZHLAS.cz Janem Bočkem
iRozhlas:
19. listopadu 2020
- Radiožurnál získal klíčový dokument - připomínky ministerstva vnitra a tajných služeb k dokumentaci tendru na výstavbu nových bloků jaderné elektrárny Dukovany. Nedoporučují vybírat Čínu a Rusko.
5. listopadu 2020
- Kontrola nad kyanidy vypouštěnými v odpadních vodách se má zpřísnit. Poslanecký výbor pro životní prostředí žádá ministra Richarda Brabce (ANO), aby se zasadil o snížení limitů, po jejichž překročení musí znečišťovatelé kyanidy hlásit. Podle poslanců by se tím dalo předejít takovým katastrofám, jako je otrava téměř 40 kilometrů řeky Bečvy. K ní došlo 20. září a dosud není jasné, kdo za to může.
Česká pozice:
5. listopadu 2020
- Policie s odborníky z České inspekce životního prostředí stále hledá viníka, od něhož pocházel nedávný únik kyanidu do řeky Bečvy. Při příštích podobných incidentech by mohli mít o něco snazší práci najít viníka havárií – vědci spojení v projektu Centrum Voda dávají dohromady centrální databázi chemických „otisků prstů“ společností.
Deník Referendum:
3. listopadu 2020
- Investigace DR dospěla ke třem závěrům. Za prvé: hypotéza o kontaminaci řeky z „rožnovského kanálu“ je smyšlená. Za druhé: kyanid se do řeky dostal v místě, kde je jen jeden průmyslový zdroj. Za třetí: úřady zatloukají a klamou.
iRozhlas:
3. listopadu 2020
- Ani po čtyřech týdnech se policii nepodařilo dohledat pachatele ekologické havárie na Bečvě. Prudce jedovaté kyanidy zabily v září v řece 40 tun ryb a výrazně poškodily celý říční ekosystém. Navzdory slibům rychlého dopadení viníka ale vyšetřovatelé tápou. A namísto odpovědí spíš přibývá otázek. Co všechno se o havárii podařilo zjistit? A proč se pachatele otravy nedaří najít?
18. května 2020
- Jak sucho změní Česko? Už teď tu máme klima jako v Bulharsku a změna bude pokračovat, tvrdí přírodovědec Jakub Hruška z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd. Řešení, která teď nabízí vláda, jsou ale nesmyslná. Je potřeba změnit dotační politiku a odvodňování krajiny. Sucho odnesou hlavně běžní lidé, kteří ho pocítí na svých peněženkách. A taky české lesy.
14. května 2020
- Stát odtajnil fintu, jak chce od lidí a podniků vybrat peníze na nové bloky.
Další články:
Zadejte hledaný text:
a/nebo
vyberte kategorii
Od:
Do:

Povodně v Indii stály život více než 200 zvířat, včetně vzácných nosorožců

8.8.2016 01:10 | PRAHA
Nosorožec indický Foto: urasimaru / Flickr.com Přírodní pohromy neohrožují pouze člověka, ale dopadají i na zvířata. Mohutné záplavy, které zasáhly během posledního červencového týdne severovýchodní Indii včetně národního parku Kaziranga, stály život i 20 vzácných nosorožců, píše Mongabay.

Palmový olej je problém hlavně jako biopalivo, tam má bojkot smysl, říká biolog Novotný

15.4.2016 15:55 | PRAHA
Foto: DVTV „Jsem skeptický co se týče bojkotu palmového oleje v potravinách. Něco jíst musíme a když odmítneme palmový olej vzniká otázka, čím ho nahradíme,“ říká tropický biolog a ekolog Vojtěch Novotný v rozhovoru pro DVTV. Nahrazení palmy olejné jinou tropickou rostlinou podle něho nemá smysl, protože může zatížení životního prostředí jen zhoršit. Velkým problém je podle Novotného pěstování palmy olejné pro bioaliva.

Otevření chřestýší rezervace na pustém ostrově v Massachusetts se komplikuje

9.3.2016 01:27 | PRAHA
Foto: TimVickers / Wikimedia Commons Šance, že vás na 27 600 kilometrech čtverečních rozlohy státu Massachusetts kousne jedovatý chřestýš lesní je skutečně velmi malá. V pěti izolovaných lokalitách tu přežívá jen asi 200 exemplářů. Připravovaný záchranný plán spočívající ve vytvoření chřestýší rezervace však naráží na tuhý odpor lidí. A to i přes to, že by plánované chřestýší útočiště mělo ležet na neosídleném ostrově, píše Washington Post.

Retenční nádrž na Berounce naštvala ochranáře, některé obce ji vítají

4.3.2016 12:14 | PRAHA
Foto:  JeP Shutterstock Povodí Vltavy minulý týden zveřejnilo studii Protipovodňové ochrany dolní Berounky. Ta počítá se stavbou retenční nádrže, jejíž hráz by mohla stát v Roztokách, u Bránova, Nezabudic, anebo Čertovy skály. Vedoucí správy CHKO Křivoklátsko Petr Hůla v rozhovoru pro Aktuálně.cz prohlásil, že hráz by zničila centrální část Křivoklátska, celé údolí Berounky v té nejhodnotnější oblasti. Podle něho by tím padl pod stůl záměr vyhlásit Národní park Křivoklátsko. Starostka obce Srbsko by naopak retenční nádrž uvítala.

Příroda léčí: Výlet do zeleně povzbudí podle vědců mysl více než toulky po městě

1.3.2016 01:37 | PRAHA
Turisté na Šumavě Foto: Kubaj / Flickr.com Budou jednou lékaři pobyt v přírodě vypisovat na předpis? Závěry studií, které shrnul webový magazín Lifehack, ukazují, jakým způsobem toulky přírodou pomáhají našemu psychickému zdraví a že opravdu dokáží člověku „vyčistit hlavu“.

Další články:
Zadejte hledaný text:
a/nebo
vyberte kategorii
Od:
Do:
25. července 2024 10:37
ÚSTÍ NAD LABEM - V uhelné elektrárně Počerady ze skupiny Sev.En miliardáře Pavla Tykače běžely od začátku července několik dní (naposledy včera 24.7.) čtyři z celkových pěti bloků [1], přestože dvěma na konci června vypršela výjimka z emisního limitu pro toxickou rtuť [2]. Provozovatel v minulosti opakovaně tvrdil, že dosáhnout emisního limitu bez instalace nových filtrů, je nemožné, ostatně proto si nyní žádá o prodloužení výjimky až do roku 2027 [3]. Pokud tedy elektrárna nějakým zázrakem nesplnila emisní limit, porušuje podmínky integrovaného povolení, že na dvou blocích do 1. července dosáhne zákonného limitu nebo zastaví provoz. Nevládní organizace proto podávají podnět na Českou inspekci životního prostředí. Podle nich je chování provozovatele skandální a rozhodně by neměl dostat další výjimku, o kterou žádá. Stejně tak považují za nemyslitelné, aby elektrárna v případě ztrátového provozu získala podporu od státu, za kterou někteří majitelé uhelných elektráren lobbují u politiků.
24. července 2024 20:00
PRAHA - Vláda schválila novelu zákona, která přináší několik důležitých změn v oblasti pyrotechniky. Novela zakazuje prodej pyrotechniky mimo kamenné prodejny s výjimkou nejméně nebezpečné kategorie F1, upravuje prodej pyrotechnických výrobků na dálku, posiluje pravomoc obcí na svém území a stanovuje minimální vzdálenosti od určitých objektů, které při odpalování pyrotechnických výrobků musí být dodržené. Novela zákona o pyrotechnice rozšiřuje požadavek odborné způsobilosti, a to tak, že u pyrotechnických výrobků kategorie F4, T2, P2 rozšiřuje výčet činností, u nichž se odborná způsobilost bude vyžadovat, a u kategorie F3 požadavek odborné způsobilosti zcela nově zavádí. V případě uvedených pyrotechnických výrobků budou moci orgány dozoru pyrotechnické výrobky zajišťovat a v některých případech i ukládat prodejcům i zákaz činnosti. Prodej těchto výrobků a zacházení s nimi budou nově kontrolovat Česká obchodní inspekce (ČOI) a orgány státní báňské správy.
24. července 2024 13:47
KOPŘIVNICE - Na přání obyvatel vznikla v Kopřivnici dvě nová stanoviště pro sdílená kola Nextbike. Jedno bylo aktivováno již na konci června v Lubině na točně nedaleko hostince U Horáků, druhé vzniklo tento týden na pozemku společnosti Tatra Trucks u komunikace na ulici Panské. V plánu je také zřízení stanice poblíž štramberského nádraží a úprava stanoviště před radnicí.
24. července 2024 10:59
BRNO - V úterý 23. července zavítal ministr životního prostředí Petr Hladík společně s ministrem zemědělství Markem Výborným do Jihomoravského kraje, kde podepsali Memorandum o zlepšení péče a ochrany Ždánického lesa. Následně navštívili Školní zemědělský podnik Žabčice a polní pokusnou stanici Mendelovy univerzity. V Židlochovicích slavnostně otevřeli povodňový park a prohlédli si nově vybudovanou agrovoltaiku ve Starém Poddvorově.
24. července 2024 08:09
PEC POD SNĚŽKOU - Včera odpoledne stihla stavební firma provádějící opravu mostku přes Rudný potok v Obřím dole opravu dodělat. Dnes, o den dříve, než jsme plánovali, je tedy cesta Obřím dolem od kapličky k bývalé Obří boudě otevřena.
Další články:
Zadejte hledaný text:
a/nebo
vyberte kategorii
Od:
Do:
Ekolist.cz
reklama
BEZK
25.7.2024 02:13
25.7.2024 01:07
25.7.2024 00:35
24.7.2024 21:09
24.7.2024 20:38
Překladatelská agentura MERIVA poskytuje překladatelské služby specializující se na překlady do angličtiny a dále také na překlady do slovenštiny. K dispozici má kvalitní rodilé mluvčí angličtiny.

ecomonitor.cz vydává občanské sdružení BEZK.

EkoLink - katalog odkazů z oblasti životního prostředí.

ecomonitor.cz využívá publikační systém Toolkit.