PRAHA (Ekolist) - Jak generace Z přistupuje k problematice plýtvání potravinami a jaké kroky mohou pomoci tuto situaci zlepšit? Na tyto otázky odpovídá výzkumný projekt Wasteful generation, jehož cílem je šířit povědomí o problematice plýtvání potravinami prostřednictvím inovativních metod a digitálních nástrojů. Výzkumný tým využívá kvalitativního výzkumu přístupů mladé generace, rozsáhlou kampaň i interaktivní aplikaci Nebuď Trash. Projekt, který odstartoval v září 2023 a potrvá do června 2026, zastřešuje Mendelova univerzita v Brně a zahrnuje spolupráci s Vysokou školou ekonomickou v Praze, Univerzitou Karlovou, společností GREEN Solution a výzkumnou organizací INESAN. Je financovaný programem Sigma Technologické agentury ČR.
(Celý text)
Mikroorganismy ve stresu šetří síly a tlumí výrobu bílkovin, zjistili vědci
14. ledna 2025 01:56
BRNO (ČTK) - Výzkumný tým z institutu CEITEC Masarykovy univerzity objevil nový protein, který hraje důležitou roli při řízení výroby bílkovin v buňkách starobylých mikroorganismů. Objev přispívá k pochopení toho, jak buňky šetří energii a přežívají v extrémním prostředí. Další výzkum by mohl vést k novým poznatkům o způsobech, jak se buňky vyšších organismů, včetně lidských, přizpůsobují měnícím se podmínkám, oznámila mluvčí institutu Halina Jílková.
(Celý text)
Soud se zabývá žalobou řetězce Albert na Obraz kvůli kampani o chovu kuřat
13. ledna 2025 20:11
PRAHA (ČTK) - Městský soud v Praze se dnes začal zabývat žalobou obchodního řetězce Albert a společnosti Rabbit Trhový Štěpánov na spolek Obránci zvířat (Obraz). Žalobu firmy podaly kvůli kampani, ve které spolek upozorňuje na údajně špatné podmínky chovu kuřat, která do svých obchodů Albert v Česku odebírá. Podle právního zástupce řetězce spolek překročil meze přípustného jednání a jeho kritika se nezakládá na pravdě. Právník spolku to odmítá, tvrzení v kampani podle něj mají reálný základ, který plánuje u soudu doložit.
(Celý text)
V Istanbulu zachránili gorilí mládě z podpalubí letadla Turkish Airlines
13. ledna 2025 16:59
(ČTK) - V Istanbulu zachránili gorilí mládě z podpalubí letadla Turkish Airlines, informovala agentura AP. Pětiměsíční sameček cestoval v dřevěné krabici z Nigérie do Thajska. Nyní se zotavuje v istanbulské zoo. Veterináři, kteří mu dali jméno Zeytin (oliva), ho chtějí vrátit do jeho přirozeného prostředí.
(Celý text)
U Františkových Lázní na Chebsku se třásla zem, otřesy přesáhly 2,2 stupně
13. ledna 2025 15:31
Hnutí Duha: Vlci v pohraničí mohou být ohrožení lovem na Slovensku
13. ledna 2025 14:45
ZLÍN (ČTK) - Vlci, kteří žijí v česko-slovenském pohraničí, mohou být ohrožení lovem na Slovensku. ČTK to dnes sdělili zástupci Hnutí Duha Šelmy. Na Slovensku je od ledna po čtyřech letech opět umožněn lov vlků. Do 15. ledna tam může být uloveno až 74 šelem. Slovenští myslivci sice nemohou vlky zabíjet ve vybraných příhraničních oblastech a chráněných územích, přesto mohou být ohroženi i vlci, kteří žijí v Česku, uvedli v tiskové zprávě zástupci hnutí.
(Celý text)
Klimatické aktivistky posprejovaly Darwinův hrob ve Westminsteru
13. ledna 2025 14:43
(ČTK) - Dvojice klimatických aktivistek dnes na hrob autora evoluční teorie Charlese Darwina v londýnském Westminsterském opatství nasprejovala nápis, který má podle nich upozornit na riziko vymírání lidstva kvůli rostoucí teplotě planety. Opatství, které patří k nejdůležitějším historickým a církevním institucím v Británii, uvedlo, že nápis nastříkaný křídou ve spreji půjde smýt. Policie autorky nápisu ve věku 66 a 77 let zadržela, informují britská média.
(Celý text)
V tanzanských laboratořích používají krysy k odhalení tuberkulózy
13. ledna 2025 10:59
(ČTK) - Ve východoafrické Tanzanii odhalují tuberkulózu pomocí krys obrovských. Jsou levnější a spolehlivější než klasické klinické testy. Tanzanie společně s Etiopií jsou jediné dvě země, které tyto hlodavce k testování používají. Obě země zároveň patří k těm, kde je největší výskyt tuberkulózy. Neléčený člověk může nakazit deset až 15 dalších lidí. Informoval o tom server The Guardian.
(Celý text)
Vlastníci zatím nedostali příspěvek na péči o les za loňský rok
13. ledna 2025 10:51
(ČTK) - Soukromí vlastníci lesů kvůli úsporám v rozpočtu zatím nedostali od ministerstva zemědělství příspěvek na péči o les za loňský rok. Celkem je to 2,7 miliardy korun. Kvůli zpoždění plateb nemůžou lesníci například zalesňovat plochy vykácené po kůrovcové těžbě nebo opravovat cesty, uvedl iROZHLAS.cz. Ministerstvo zemědělství by mělo začít vyplácet dotace za loňský rok letos v březnu, uvedl pro server mluvčí ministerstva Vojtěch Bílý.
(Celý text)
Začíná lednová část akce Do práce na kole, pěšky nebo poklusem
13. ledna 2025 10:50
PRAHA (ČTK) - Stovky lidí budou ode dneška do konce týdne jezdit do práce na kole či koloběžce, budou chodit pěšky nebo poběží. Začíná lednová část akce Do práce na kole, pěšky nebo poklusem, kterou pořádá spolek AutoMat.
(Celý text)
Rok 2025 vyhlásil ČSOP Rokem obojživelníků. Nabízí finanční pomoc na jejich ochranu
13. ledna 2025 05:09
PRAHA (Ekolist) - Český svaz ochránců přírody (ČSOP) vyhlašuje rok 2025 Rokem obojživelníků. Po celé České republice budou probíhat zajímavé aktivity, díky kterým se veřejnost dozví více o této zajímavé skupině živočichů i o možnostech jejich ochrany. Již nyní však ČSOP nabízí pro aktivity na pomoc obojživelníkům finanční podporu.
(Celý text)
Nová aplikace pomůže Vídni najít nejlepší místa pro výsadbu stromů
13. ledna 2025 04:22
PRAHA (Ekolist) - Vídeňský start-up pracuje na nové aplikaci, která má pomocí interaktivní mapy odhalit ideální místa pro výsadbu stromů ve městě. Nový nástroj propojí data o podzemní infrastruktuře, tepelných ostrovech i potřebách obyvatel a zapojí do plánování výsadby nejen městské části, ale i samotné Vídeňany.
(Celý text)
Ukliďme Česko radí: Jak ekologicky zlikvidovat vánoční stromek?
13. ledna 2025 03:55
PRAHA (Ekolist) - Vánoční svátky skončily a většina z nás teď řeší otázku, co s vánočním stromkem. Zatímco umělé stromky jednoduše uložíme zpět do skříně, ty živé vyžadují specifický přístup, abychom je zlikvidovali ekologicky a šetrně k přírodě. Možnosti likvidace se navíc liší podle regionu. Tady je přehled způsobů, jak správně naložit se stromky, doplněný o konkrétní informace z Prahy, Brna, Ostravy a také inspiraci z Bratislavy.
(Celý text)
The Guardian: Severní moře zažívá pozvolný návrat ryb, velryb a plejtváků
13. ledna 2025 01:30
(ČTK) - Křídové útesy, mořské louky a mělké vody Severního moře jsou domovem pestrého podmořského světa. Staletí nadměrného rybaření, znečišťování, klimatických změn a narušování terénu, ve kterém lidé pátrali po ropě a zemním plynu, však zapříčinily úbytek řady živočichů. Přesto je podle vědců důvod k opatrnému optimismu. Velryby, plejtváci a tuňáci se totiž začínají do Severního moře v malých počtech vracet, píše server The Guardian.
(Celý text)
Dinosauři patrně osídlili severní polokouli mnohem dříve, než se myslelo
12. ledna 2025 18:59
(ČTK) - Dinosauři patrně osídlili severní polokouli o miliony let dříve, než se dosud vědci domnívali. Naznačují to přibližně 230 milionů let staré fosilie, které jsou téměř tak staré, jako nejdávnější nálezy dinosaurů jižních oblastí tehdejší pevniny. Uvádí to tým z Wisconsinské univerzity v americkém Madisonu (UW-Madison) v nové studii.
(Celý text)
Zájem o domácí zabijačky dlouhodobě klesá. Loni jich bylo 22 500, dříve 100 000
12. ledna 2025 18:58
(ČTK) - Počet domácích zabijaček loni mírně vzrostl o 900 na 22 500, dlouhodobě ale zájem o domácí porážky klesá. Vyplývá to z dat ministerstva zemědělství. Ještě před deseti lety bylo při domácích zabijačkách poraženo kolem 100 000 prasat. Český svaz zpracovatelů masa tvrdí, že důvodem je mimo jiné pokles živočišné výroby v Česku. Nejvíce zabijaček se uskuteční od listopadu do března.
(Celý text)
Další úspěchy v záchraně severního bílého nosorožce: Pět nových embryí a prestižní ocenění
12. ledna 2025 06:42
PRAHA (Ekolist) - Projekt BioRescue vyvíjí přelomové metody a technologie asistované reprodukce (aART) pro záchranu ohrožených druhů zvířat, zejména nosorožců. Nyní získal tým BioRescue významné ocenění za článek ve vědeckém časopisu Reproduction. Ten v říjnu 2023 shrnul dosavadní průběh odebírání oocytů (OPU) od posledních dvou samic nosorožce bílého severního a laboratorní oplodnění (IVF). Popsal, že postup je pro dárkyně zcela bezpečný a vede ke vzniku životaschopných embryí. Uznání práce týmu přichází v době, kdy BioRescue oznamuje úspěšné vytvoření dalších 5 embryí z oocytů získaných od samice Fatu.
(Celý text)
Muzeum Krkonoš ve Vrchlabí láká i návštěvníky ze zahraničí
12. ledna 2025 00:48
VRCHLABÍ (ČTK) - Novou expozici Muzea Krkonoš ve Vrchlabí za uplynulý rok navštívilo 43 584 lidí a za celou dobu jejího fungování, tedy od listopadu 2023 celkem přes 49 580 návštěvníků. Průměrná týdenní návštěvnost byla téměř 840 lidí týdně. Zahraniční návštěvníci tvoří do 20 procent z celkového počtu. První rok provozu muzea potvrdil naději Správy Krkonošského národního parku (KRNAP), že muzeum návštěvníky zaujme a bude je bavit.
(Celý text)
Z vánočního stromu, který stál na českobudějovickém náměstí, vznikne socha
12. ledna 2025 00:47
ČESKÉ BUDĚJOVICE (ČTK) - Z vánočního stromu, který stál od konce listopadu na českobudějovickém náměstí, vznikne socha. Stane se součástí adventního městečka na náměstí v letošním roce. Strom tento týden dřevorubci rozřezali, odstranili a zamířil do dílny, kde z něj umělci sochu vytvoří.
(Celý text)
Záchranná stanice v Praze loni přijala 6790 zvířat, meziročně více
12. ledna 2025 00:46
PRAHA (ČTK) - Pracovníci Záchranné stanice hlavního města Prahy pro volně žijící živočichy loni přijali 6790 živočichů, což je o 1050 více než v roce 2023. ČTK to sdělila Petra Fišerová, mluvčí městské organizace Lesů hlavního města Prahy (LHMP), která stanici provozuje. Zvířata se do stanice dostávala nejčastěji kvůli zranění, často v souvislosti s vydatnými dešti loni v září. Nejvíce stanice za loňský rok přijímala ptáky, kteří tvořili tři čtvrtiny přijatých živočichů.
(Celý text)
Záchranná stanice v Praze loni přijala 6790 zvířat, meziročně více
12. ledna 2025 00:46
PRAHA (ČTK) - Pracovníci Záchranné stanice hlavního města Prahy pro volně žijící živočichy loni přijali 6790 živočichů, což je o 1050 více než v roce 2023. ČTK to sdělila Petra Fišerová, mluvčí městské organizace Lesů hlavního města Prahy (LHMP), která stanici provozuje. Zvířata se do stanice dostávala nejčastěji kvůli zranění, často v souvislosti s vydatnými dešti loni v září. Nejvíce stanice za loňský rok přijímala ptáky, kteří tvořili tři čtvrtiny přijatých živočichů.
(Celý text)