ecomonitor.cz
verze pro tisk
Proč jsem ještě nesplnil to, co jsem slíbil?
28. března 2023 06:30
() - Možná bych mohl tento příspěvek napsat v množném čísle a rozpustit zodpovědnost do nějakého anonymního „týmu“, ale ne, neudělám to, i když by to bylo fakt pohodlnější. Věřím, že je nutné přebírat osobní odpovědnost za to, když něco člověk pokazí nebo nedodrží slovo. Pokládám to za dospělé, normální chování. V tomto postu bych tedy rád prostě normálně přiznal svou chybu, omluvil se za ní, trochu jí vysvětlil a možná Vám nabídl možnost se se mnou i nakonec ztotožnit. To už nechám na Vás, čest každému, kdo to dočte.

V roce 2016 jsem vykopl můj vysněný projekt Český soběstačný dům se slibem, že až bude hotovo nasdílím jako závěrečnou pointu zdarma s veřejností kompletní dokumentace a technické detaily k finální podobě domu tak, aby se těmi materiály mohl kdokoliv další inspirovat, použít nebo vylepšit. Cílem bylo pokusit se naším domem zvýšit v ČR počet staveb v různé míře energetické soběstačnosti. Nyní je rok 2023, žádné dokumentace jsem ještě nezveřejnil a je to jen má vina, nikoho jiného. Tak to prostě je, to je pravda. I když mi píše spousta lidí, že je náš příběh k úvahám a činům u vlastního bydlení popíchl, ta pointa chybí a bez ní to není ono.

Od roku 2016 jsem k sobě nabalil opravdu skvělé lidi, profíky, nadšence, srdcaře. Nakonec se na vzniku Českého soběstačného domu aktivně podílelo přes 50 lidí - bezplatně. Byla to neuvěřitelné jízda, už před samotnou stavbou jsme posbírali různá ocenění doma v ČR, po Evropě, ale i třeba v Japonsku přímo od japonského císaře. Celých 5 let jsme také na vlastní náklady provozovali jednu z největších studentských architektonických soutěží ve střední Evropě. Byli jsme s naším domem a ideou snad v každém českém médiu. Lidi (=Vás) celá naše cesta opravdu zajímala a zajímá. S pokorou tu pozornost přijímám a snažím se každému jednomu člověku vše trpělivě vysvětlovat, znovu a znovu, téměř každý den. Kromě radosti je to opravdu i závazek. Ty roky byly fakt intenzivní, nádherné, těžké a extrémně poučné. Vše děláme bez dotací a grantů.

Nakonec jsme Český soběstačný dům skutečně v roce 2020 postavili a od té doby bezchybně funguje, veškeré své zdroje si půjčuje od přírody, žádné přípojky, je to opravdu splněný sen fungující pouze na sluneční energii. Poslední 2 roky do domu jezdí lidé, kteří nám chtějí pomoci – dobrovolníci. Výměnou za pár dní na tom našem krásném místě uprostřed ničeho někdo umyje okna, jiný zatluče pár kůlů od plotu, někdo třeba naseká dříví. Tímto sdílením domu s Vámi jsme jeho okolí opravdu skoro až crowdfundingově zvelebili a dokončili. Nyní už chybí jen pár maličkostí k naprostému finále. Český soběstačný dům s Vámi budeme sdílet i nadále.

KDE JE ALE TEDY TA SLÍBENÁ DOKUMENTACE?

V Českém soběstačném domě se za ty roky stalo něco, co jsem opravdu nečekal, ale možná jsem si to ve skrytu duše tak trochu přál a tvořil pro to vědomě podhoubí. Říkal jsem si, že když už stavíme vlastně tak trochu extrémní dům, může se v průběhu stát, že přijdeme na nějaký technický posun, dnešní terminologií inovaci, která by mohla být užitečná pro další lidi. No a ono se to stalo.

Hlavním tématem Českého soběstačného domu byla a je energetika. Jak docílit elektrické soběstačnosti, když k Vám nevede žádná přípojka. Máme solární panely, to je jasné, následně kaskádu elektroniky v docela důmyslném, ale selském nastavení a nakonec bateriové úložiště. A tam to přišlo. Tématu ukládání elektřiny, jako klíči k opravdu efektivnímu nakládání s obnovitelnými zdroji, kdy na konci je výsledkem postupný odchod od výroby elektřiny z uhlí a plynu, jsem úplně propadl. Hlouběji a hlouběji.

Zjistil jsem, že trh bateriových úložišť po celé Evropě a světě tvoří z 99 procent tzv. black-box úložiště z Asie, z valné, valné většiny z Číny. Důležité na takovém black-boxu není ta barva, může to být klidně i white-box. důležité je to slovo „box“. Bateriový box má možná mnoho z Vás v garáži svého domu nebo ve firmě nebo je třeba ve Vaší nemocnici či na jiném velmi důležitém infrastrukturálním místě, které nutně potřebujeme. Tato zařízení mají 2 základní nedostatky, kvůli kterým si myslím, že nemohou být nositelem přechodu Evropy k čistější energetice a proto jsem je do Českého soběstačného domu nechtěl:

1. Neopravitelnost a uzavřenost. Box je box, je zaplombovaný, zákazník k němu nemá technickou dokumentaci, reálně doopravdy neví, co je uvnitř, ale hlavně, i když se porouchá jen malé relé za 20 Kč, celý box se vyhodí na skládku a musí se koupit nový. Cena je většinou kolem 50 tisíc Kč. Nikdo ho neumí opravit, rozebrat, prodloužit jeho život. Zaděláváme si tak po celé Evropě na další velké množství nebezpečného odpadu, bez možnosti recyklace (moc drahé a složité na rozebrání). Chceme to? Já to do Českého soběstačného domu nechtěl.

2. Datové nebezpečí. Ať to chceme slyšet nebo ne, válka na Ukrajině opět jasně ukázala, že tak jako jsou křehké mezilidské vztahy, tak jsou křehké vztahy mezi státy. Většina zmiňovaných bateriových black-boxů má vlastní komunikaci a posílá informace o svém provozu na cloud. Z valné většiny na cloud v Číně. S tím se pojí i možnost vzdáleného vypnutí zařízení. Dokud se kamarádíme, je všechno asi v pohodě, ale jako riziko to vnímám. U rodinného domku asi v pohodě, proč by tam baterii někdo vzdáleně vypínal, ale třeba u nějaké klíčové, strategické budovy? Chceme to? Já to do Českého soběstačného domu nechtěl.

KDE JE ALE TEDY TA SLÍBENÁ DOKUMENTACE č.2?

Nebojte, nebojte, už se k tomu dostávám. Shodou okolností jsem při přípravě Českého soběstačného domu potkal Michala Klečku, parťáka, se kterým jsme tato rizika dostupných bateriových boxů vnímali úplně stejně. A tak vzniklo bateriové úložiště v Českém soběstačném domě.

Prototyp bateriového úložiště AMVOLT v Českém soběstačném domě.
Prototyp bateriového úložiště AMVOLT v Českém soběstačném domě.

A v čem je tedy rozdíl? Naše úložiště je složené z jednotlivých LFP článků, což je prostě komponenta bez vnitřní elektroniky, je vlastně pasivní. Články máme z Číny, protože v Evropě takový bateriový článek nyní prakticky nedokážeme vyrobit. Marná sláva. Nicméně, veškerá zbylá elektronika, která naše bateriové úložiště hlídá je z Evropy, veškerá data si z vlastní volby ukládáme v Holandsku a ČR, ale šlo by je i neposílat nikam a mít k baterii vzdálený přístup jen pro sebe. K úložišti mám kompletní technická schémata a v případě, kdy dojde k jakémukoliv problému, úložiště dokáže odservisovat i běžný lokální elektrikář. Díky těmto schématům bude prostě vědět kam sáhnout, jakou součástku vyměnit a já nejsem závislý na jakémkoliv dodavateli. Když se vypálí relé za 20 Kč, koupí se jiné zase za 20 Kč. Tímto způsobem je možné velmi výrazně prodlužovat životnost celého zařízení v porovnání třeba s těmi black-boxy. Zároveň díky konstrukční otevřenosti je po skutečném dosloužení možné jednotlivé články jednoduše vyjmout a zrecyklovat nebo dokonce použít v jiné instalaci.

Když jsem na tuto logiku bateriového úložiště postupně s Michalem Klečkou přicházel, veřejně jsem o tom hovořil, a nakonec jsme takovou baterii v našem domě opravdu složili. Tím postupným zveřejňováním jsem si asi zavařil, protože jsem téměř každý den začal dostávat emaily s žádostí o další takovou naší baterii s místem instalace tentokrát ale už u Vás. Vlastně mě vůbec nenapadlo, že by to mohl chtít někdo další, ale postupně mi to docvakávalo a pochopil jsem, že ta logika dává smysl i dalším lidem. Na konci roku 2021 se to už nedalo dál přehlížet a rozhodli jsme se s Michalem stvořit AMVOLT.energy.

AMVOLT.ENERGY

Tak jako je cílem Českého soběstačného domu pokusit se zvýšit v ČR počet staveb v různé míře energetické soběstačnosti. Cílem AMVOLTu je snažit se zvyšovat energetickou bezpečnost Evropy – našeho domova. Nebudu lhát, nadchl jsem se a od konce toho roku 2021 jsem výrazně a dodávám, že asi i trochu trestuhodně, omezil posouvání Českého soběstačného domu a začal budovat AMVOLT. Projevilo se to i menší aktivitou na sociálních sítích Českého soběstačného domu i mých osobních. Realita předbíhá virtuální realitu, a tak je to asi v pořádku. Kolem AMVOLTU se nám podařilo velmi rychle vytvořit malý skvělý tým konstruktérů, zkušených elektrikářů, zase to propojilo srdcařství. AMVOLT je nyní český výrobce otevřených, bateriových, modulárních úložišť – přesně dle vzoru našeho prototypu v Českém soběstačném domě. Máme dokončen první reálný produkt a tím je AMVOLT 50 kWh Modul, který už stojí v mnoha nemovitostech po celé ČR. Náš Modul se dá používat v násobcích dle potřeby, uvnitř nebo venku v kontejneru, nejčastěji v menších výrobních prostorech, ve větších firmách, bytových domech či zemědělských objektech.

Ve vývoji máme ale ve stejné logice otevřenosti i menší AMVOLT úložiště pro domácnosti a na druhé straně škály obrovské kontejnerové baterie do průmyslu či k solárním elektrárnám. AMVOLT je vlastně tak trochu technologický start-up, i když téměř od začátku své existence je díky poptávce v černých číslech. Nyní už je nás v týmu 8 (mimochodem neustále hledáme další parťáky) a plánujeme se brzy vydat za hranice ČR do zbytku Evropy prostřednictvím licenčního principu, tedy žádná nutnost stavět další centralizované továrny.

Velké 150 kWh bateriové úložiště AMVOLT ve výrobní firmě u Prahy.
Velké 150 kWh bateriové úložiště AMVOLT ve výrobní firmě u Prahy.

Každá AMVOLT baterie přímo adresuje technické a strategické problémy black-boxů a zároveň pomáhá využívání obnovitelných zdrojů a odklonu od uhlí. Jak asi už tušíte, stojí mi to za to AMVOLTem trávit dny, noci, víkendy, myslím na to trochu, i když nesu našeho šesti měsíčního syna na kopec nebo když hraju hokej s tím pěti letým. Je to pro mě vzrušující, dává mi to pocit užitečnosti a zároveň je to i tak trochu filozofická potrava pro mozek po všech směrech. Má práce je naprosto odrazem toho, co si myslím o světě. Jsem vděčný, že to tak mohu mít.

NAPOSLEDY: KDE JE ALE TEDY TA SLÍBENÁ DOKUMENTACE ČESKÉHO SOBĚSTAČNÉHO DOMU?!

Na webu Českého soběstačného domu mám už docela dlouho koncept velkého rozcestníku detailů jednotlivých technologií, jejich rozkresů, dokumentací, logiky a finální podoby. Přiznám se, že v posledních týdnech a měsících jsem kvůli AMVOLTu nebyl schopný rozcestník svědomitě plnit a směřovat ke slíbenému zveřejnění. Jsou to desítky, možná už stovky stránek textů, obrázků, schémat, projektových dokumentací ke každé oblasti domu. Od stavebních materiálů až po technickou místnost. Opravdu se snažím ulovit každý týden pár minut na posun, ale ne vždy se to povede. To je prostě realita, selhávám v tom doručit výsledek svého slibu. Musím prioritizovat a teď se to do priorit jednoduše nedostává. Čas trávený s rodinou ubírat nechci, není nic důležitějšího, a tak všem zájemcům o dokumentaci nezbývá než dále čekat, až se tím po kouscích prokoušu. Zároveň ten rozcestník za mě bohužel nikdo jiný neudělá, nedá se to delegovat, je to prostě na mně. Jen já jsem měl kompletní přehled o celém projektu a detailech Českého soběstačného domu od začátku do konce.

Kolem a kolem se jednoduše musím omluvit za nesplněný slib, ale zároveň potvrdit, že platí! Já to co nejdříve dodělám a tím vznikne pomyslná pointa celé naší expedice zvané Český soběstačný dům. Dokonce celý ten elaborát možná vyjde i knižně, tištěný samozřejmě přímo v domě, symbolicky elektřinou jen a pouze ze slunce, a to ideálně ve více jazycích (když už to dělám, že jo). Tak to vidíte, sypu si zde celou dobu popel na hlavu za jeden nesplněný slib, a nakonec si vytvořím další závazek. Tak už to prostě je, život je krásný a je potřeba dělat věci, které člověka opravdu naplňují. Odpočívat budu později. Děkuji za trpělivost, slib splním.

Pavel Podruh

URL zprávy: https://ecomonitor.cz/zprava2.shtml?x=2864851


Online diskuse
Bulovka chystá anketu k větrným elektrárnám. Část místních je proti
30. dubna 2024 21:10

BULOVKA (ČTK) - Část obyvatel Bulovky z Frýdlantského výběžku na Liberecku se obává možné výstavby větrných elektráren. Pod nesouhlasnou petici se podepsalo skoro 200 místních obyvatel a chalupářů a žádají vypsání místního referenda. ČTK o tom informovala jedna z organizátorek petice Šárka Nemešová. Starostka Bulovky Romana Šidlová (Za obec krásnější a živější) dnes ČTK řekla, že teprve zjišťují, jak se místní staví k možné výstavbě větrných elektráren, a do konce května na toto téma připraví anketu.
(Celý text)

United Energy podepsala smlouvu na stavbu na zařízení pro využití odpadu u Mostu
30. dubna 2024 21:08

MOST (ČTK) - Společnost United Energy podepsala smlouvu se zhotovitelem na výstavbu zařízení pro energetické využití odpadu. Náklady na stavbu v Komořanech u Mostu jsou přes pět miliard korun. ČTK o tom informovala mluvčí společnosti Michaela Koudelková. Kapacita bude 150 000 tun směsného komunálního odpadu za rok, počítá se primárně s odběrem odpadu z regionu. Spuštění zkušebního provozu se předpokládá na jaře 2027.
(Celý text)

Krajina je plná svěží zeleně. Přesto je podle odborníků riziko šíření požáru extrémní. Jak to?
30. dubna 2024 13:14

PRAHA (Ekolist) - Riziko šíření požárů při pálení čarodějnic bude v úterý v některých částech republiky až extrémní, varují odborníci, kteří provozují web FireRisk a vyhodnocují požární riziko. Jedná se o jihozápadní Moravu, centrální a severní část jižních Čech a také pás, který se táhne od Kolínska a Nymburska na severozápad přes Prahu a Mělnicko až na Litoměřicko a do Dolního Poohří. Informuje o tom Ústav výzkumu globální změny AV ČR - CzechGlobe.
(Celý text)

Státní Lesy ČR varují před požáry lesů, posílily protipožární hlídky
30. dubna 2024 13:10

HRADEC KRÁLOVÉ (ČTK) - Státní podnik Lesy České republiky (LČR) varuje návštěvníky lesů před zvýšeným rizikem vzniku lesních požárů kvůli suchu a větru. Podnik, který spravuje téměř polovinu lesů v ČR, proto posílil protipožární hlídky v lesích. ČTK to řekla mluvčí LČR Eva Jouklová. Připomněla, že lesní zákon zakazuje v lesích rozdělávání ohně, kouření a odhazování hořících a doutnajících předmětů, a to až do padesátimetrové vzdálenosti od porostu.
(Celý text)

Hladík předpokládá projednání NP Křivoklátsko Sněmovnou letos na podzim
30. dubna 2024 10:05

NIŽBOR (ČTK) - Ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) předpokládá projednání zamýšleného národního parku Křivoklátsko Sněmovnou letos na podzim. Místním podle něj chybí informace o skutečných dopadech národního parku. Starostům opakovaně nabídl, že je s nimi schopen podepsat dohody týkající se zón, péče o park a podobně, aby měli jistotu, že co dnes ministerstvo říká, to naplní. Tyto podmínky podle Hladíka nemohou být obsaženy v chystané novele zákona o ochraně přírody. Hladík to ČTK řekl po včerejší návštěvě Křivoklátska.
(Celý text)

Lidé v Pardubicích stále častěji odkládají velkoobjemový odpad u popelnic
30. dubna 2024 09:53

PARDUBICE (ČTK) - Lidé v Pardubicích stále víc odkládají nadměrný odpad u popelnic a nevozí ho sběrných dvorů, kam patří. Zástupci městských obvodů upozorňují magistrát, že jde o velký problém. Lidé nechávají u kontejnerových stanovišť nepotřebný nábytek, domácí spotřebiče, koberce. ČTK to řekli náměstkyně primátora Jiřina Klčová (ANO) a starosta městského obvodu II Radek Hejný (ANO).
(Celý text)

HP Pelzer přesune výrobu izolací z Žatce do Kadaně, lidem vadil zápach
30. dubna 2024 09:52

ŽATEC (ČTK) - Společnost HP Pelzer, která v Žatci na Lounsku vyrábí od roku 1996 akustické izolace do aut, ukončuje ve městě výrobu. Přesune ji do závodu v Kadani na Chomutovsku, Žatec chce opustit do konce příštího roku. Lidem v okolí vadil hluk, prach a zápach, které ze závodu vycházely. Areál firma prodat nechce, plánuje tam výstavbu obytných domů a hal na menší výrobu. Společnost chce podle MF Dnes pro svůj záměr hledat partnery.
(Celý text)

Jasoň červenooký. Příběh dramatické záchrany motýla s pohádkovým jménem
30. dubna 2024 05:38

PRAHA (Ekolist) - Jasoň červenooký lehce klame tělem. Když je v klidu, je to prostě bílošedivý motýl s černými skvrnami. Když se ale cítí ohrožen, svá křídla roztáhne, a hned je jasné, odkud se vzalo jeho jméno. Na zadních křídlech září jasná červená oka.
(Celý text)

Pásmo Gazy kromě války sužují i tisíce tun odpadků, množí se tam krysy a hmyz
30. dubna 2024 01:02

(ČTK) - Obyvatele Pásma Gazy, kde od loňského října Izrael vede válku proti palestinskému hnutí Hamás, každý den čelí obavám z bombardování a mají problém sehnat jídlo. Kromě toho je ale ohrožují také tisíce tun odpadků, které se tam hromadí kvůli kolapsu základních služeb a ve vedru se rozkládají. Informovala o tom agentura AFP.
(Celý text)

Pojišťovny odhadují škody na plodinách po mrazech na stovky milionů korun
30. dubna 2024 00:50

(ČTK) - Pojišťovny odhadují pojištěné škody na zemědělských plodinách po nočních mrazem, které zasáhly Česko v minulém týdnu, na stovky milionů korun. Vyplývá to z ankety ČTK mezi největšími pojistiteli zemědělců. Jde podle nich o rekordní škody v tomto pojištění.
(Celý text)

Šanci získat dotaci mají strategické projekty ústecké univerzity a Ústí nad Labem
30. dubna 2024 00:03

(ČTK) - Projekt ústecké Univerzity J. E. Purkyně (UJEP), který je zaměřený na výzkum v energetice, a projekt zavádění vodíkové mobility v Ústí nad Labem mají šanci získat dotaci z Operačního programu Spravedlivá transformace (OPST). Rozhodne o nich v nejbližších měsících ministerstvo životního prostředí, řekla mluvčí Ústeckého kraje Magdalena Fraňková. Jediným doposud podpořeným strategickým projektem je transformační centrum Ústeckého kraje.
(Celý text)

Karlovy Vary pořídí drtič, který zpracuje i dřevo, které zatím končí na skládce
29. dubna 2024 23:24

KARLOVY VARY (ČTK) - Karlovy Vary koupí do svého sběrného dvora drtič na dřevo. Zpracovat může i vyhozený nábytek a další dřevní materiál, který se objevuje ve skládkových dvorech. Drtič dřevní hmoty má stát 11,3 milionu korun a město na něj požádá o dotaci, která by mohla pokrýt 40 procent nákladů na pořízení, řekl ČTK radní Karlových Varů Petr Bursík (ODS).
(Celý text)

Africký mor se potvrdil u dalších dvou prasat z Hrádku nad Nisou a Mníšku
29. dubna 2024 23:10

HRÁDEK NAD NISOU (ČTK) - Africký mor potvrdila laboratoř Státního veterinárního ústavu u dalších dvou divokých prasat na Liberecku. U Hrádku nad Nisou našli myslivci uhynulý kus, u Mníšku nakažené zvíře ulovili. U Hrádku nad Nisou, který leží v takzvaném nárazníkovém pásmu, jde o druhý nakažený kus, hranice pásem se proto v nejbližší době posunou, řekl mluvčí Státní veterinární správy ČR (SVS) Petr Vorlíček.
(Celý text)

Turisté se v noci do lesa v Českém Švýcarsku kvůli počasí nedostanou
29. dubna 2024 19:43

KRÁSNÁ LÍPA (ČTK) - Národní park České Švýcarsko omezuje s ohledem na výstrahu Českého hydrometeorologického ústavu před nebezpečím vzniku požárů vstup turistů do lesa v nočních hodinách. Informoval o tom mluvčí správy parku Tomáš Salov. Počet strážců přírody se před hlavní sezonou zvýší. Vybaveni budou i dronem s termokamerou. Protipožární opatření v parku postupně roste od největšího požáru v ČR v roce 2022 v okolí Hřenska na Děčínsku.
(Celý text)

Podmáčená louka s masožravými rostlinami je novou přírodní památkou v Brdech
29. dubna 2024 19:05

(ČTK) - Novou přírodní památkou v Brdech je podmáčená louka s masožravými rostlinami. Jde o čtrnácté maloplošné zvláště chráněné území v Chráněné krajinné oblasti Brdy. Svažitá a silně podmáčená louka o rozloze 2,6 hektaru pojmenovaná Licitanta leží u Malého Drahlína na Příbramsku. Roste tam například masožravá rosnatka okrouhlolistá, suchopýry a nejrůznější druhy mechů, zalétá tam vzácný motýl modrásek bahenní, žijí tam zmije obecná a užovka hladká, řekl ČTK vedoucí správy CHKO Bohumil Fišer.
(Celý text)

Výborný: Česko brzy odešle žádost o mimořádnou pomoc z EU pro české ovocnáře
29. dubna 2024 18:53

LUCEMBURK (ČTK) - Česko v nejbližších dnech pošle Evropské komisi žádost o mimořádnou finanční pomoc pro české ovocnáře, které zasáhly jarní mrazy. V prohlášení pro média to dnes uvedlo ministerstvo zemědělství, jehož šéf Marek Výborný dnes v Lucemburku o situaci jednal s eurokomisařem pro zemědělství Januszem Wojciechowským před začátkem jednání unijních ministrů zemědělství. EK by podle Výborného měla k pomoci využít finanční prostředky ze zemědělské rezervy či jiných nástrojů Evropské unie. Škody, které mrazy podnikům napáchaly, se v Česku podle ministerstva vyšplhaly na miliardu korun, pro pěstitele vína pak až na dvě miliardy.
(Celý text)

Mráz na jihu Čech poškodil kromě ovoce zřejmě i obiloviny a řepku
29. dubna 2024 18:50

(ČTK) - Jihočeští zemědělci odhadují, že minimálně polovinu až dvě třetiny květů a plodů ovocných stromů nenávratně poškodil mráz. Jsou i pěstitelé, kteří hlásí úplné zničení letošní úrody v některých sadech. Kromě ovoce mráz poškodil také obiloviny, pícniny, mák, ale i rozkvetlou řepku. Ta sice vypadá netknutě, ale při bližším pohledu jsou na rostlinách vidět popraskaná pletiva. To znamená velké oslabení porostů a snížení odolnosti vůči nákazám, například hlízenkou obecnou. ČTK o tom informovala ředitelka Regionální agrární komory Jihočeského kraje Hana Šťastná.
(Celý text)

Šest lidí dostalo tresty za požáry u Atén. V roce 2018 si vyžádaly přes sto obětí
29. dubna 2024 17:02

(ČTK) - Soud v Aténách uznal vinnými šest lidí z nedbalosti kvůli lesnímu požáru, který si v červenci 2018 vyžádal 104 obětí a desítky zraněných a stal se tak nejhorším v novodobé řecké historii. V procesu bylo obžalováno 21 osob, z nichž 15 bylo dnes obžaloby zproštěno. Informovala o tom místní média.
(Celý text)

Nejnavštěvovanějším přírodním cílem v ČR loni opět byly Adršpašské skály
29. dubna 2024 13:53

(ČTK) - Nejnavštěvovanějším přírodním turistickým cílem v Česku loni opět byly Adršpašské skály v Královéhradeckém kraji. Zavítalo do nich 488 000 lidí, což bylo o 22 procent více než předloni. Počet návštěvníků o 3,83 procenta překonal předcovidový rok 2019. Vyplývá to z dat státní agentury na podporu cestovního ruchu CzechTourism, které má ČTK k dispozici. Agentura podle své mluvčí Kateřiny Beránkové do žebříčku zařadila takové přírodní turistické cíle, u kterých lze fakticky změřit návštěvnost, a to například prodejem vstupenek nebo čidly.
(Celý text)

Český výrobce EFKO představuje novou stavebnici ECO Roto – hračku, která myslí na budoucnost
29. dubna 2024 08:37

() - Český výrobce her a hraček z Nového Veselí, společnost EFKO-karton, s. r. o., v těchto dnech uvádí na trh novou eco-friendly řadu stavebnic nesoucí název ECO Roto. Jde o inovativní hračky kladoucí důraz na udržitelnost a ekologii. Stavebnice ECO Roto jsou vyrobené z pečlivě vybraných materiálů, šetrných k přírodě. Za jejich originálním grafickým pojetím stojí designérka Lucia Čmilanská. Ta na výrobcích úzce spolupracovala s vývojovým oddělením firmy EFKO. Řada zahrnuje čtyři tematické stavebnice, které jsou určeny dětem od 4 let. Jde o skvělé pomocníky pro rozvoj jemné motoriky a fantazie předškoláků.
(Celý text)

Český výrobce EFKO představuje novou stavebnici ECO Roto – hračku, která myslí na budoucnost
29. dubna 2024 08:37

() - Český výrobce her a hraček z Nového Veselí, společnost EFKO-karton, s. r. o., v těchto dnech uvádí na trh novou eco-friendly řadu stavebnic nesoucí název ECO Roto. Jde o inovativní hračky kladoucí důraz na udržitelnost a ekologii. Stavebnice ECO Roto jsou vyrobené z pečlivě vybraných materiálů, šetrných k přírodě. Za jejich originálním grafickým pojetím stojí designérka Lucia Čmilanská. Ta na výrobcích úzce spolupracovala s vývojovým oddělením firmy EFKO. Řada zahrnuje čtyři tematické stavebnice, které jsou určeny dětem od 4 let. Jde o skvělé pomocníky pro rozvoj jemné motoriky a fantazie předškoláků.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 2137 | Další