ecomonitor.cz
verze pro tisk
Akademici z Mendelovy univerzity a ČZU se neshodnou na velikosti honiteb
29. března 2023 02:04

(ČTK) - Akademici z Lesnické a dřevařské fakulty Mendelovy univerzity v Brně ve svém stanovisku k plánované novele zákona o myslivosti podpořili zmenšování minimální výměry honiteb na 200 až 250 hektarů ze současných 500 hektarů. Snižovat minimální výměru naopak nedoporučilo vedení Fakulty lesnické a dřevařské a Fakulty životního prostředí České zemědělské univerzity (ČZU) v Praze, podle kterých je současná minimální velikost potřeba k zachování biologických potřeb spárkaté zvěře. Vyplývá to z vyjádření fakult.
(Celý text)

Svaz: Zákaz aut na fosilní paliva je problém hlavně pro dodavatele automobilek
29. března 2023 01:55

BRUSEL (ČTK) - Praktický zákaz prodeje aut na benzin a naftu od roku 2035, který definitivně schválily členské státy EU, může způsobit komplikace zejména subdodavatelům automobilek a firmám dodavatelského řetězce v automobilovém průmyslu. Naopak automobilky by se měly přizpůsobit jednodušeji, protože se na změny už připravují delší dobu. Vyplývá to z komentářů Svazu průmyslu a dopravy ČR a ekonomického analytika.
(Celý text)

Šéf firmy Iveco považuje normu o emisích vozidel Euro 7 za naprostou hloupost
29. března 2023 01:38

TURÍN (ČTK) - Za "naprostou hloupost" považuje generální ředitel italské firmy na výrobu nákladních aut a autobusů Iveco nařízení o emisích vozidel Euro 7. Norma má od roku 2025 zpřísnit emisní limity znečišťujících látek, včetně oxidů dusíku a oxidu uhelnatého, pro vozidla v EU. Informovala o tom agentura Reuters.
(Celý text)

Španělsko a Portugalsko mohou prodloužit cenový strop na plyn do konce roku
29. března 2023 00:40

(ČTK) - Španělsko a Portugalsko smí do konce letošního roku prodloužit systém nastavení maximální ceny plynu pro výrobu elektřiny. Oznámila to španělská ministryně pro ekologický přechod Teresa Riberaová, podle které se na tom vlády obou zemí dohodly s Evropskou komisí (EK). Mechanismus oba státy zavedly před rokem, aby ochránily své obyvatele před prudkým zdražením energií po ruské invazi na Ukrajinu, uvedla agentura EFE.
(Celý text)

Liberecký kraj nabízí dotaci na sdílená kola, v Turnově k tomu vyhlásili anketu
29. března 2023 00:19

LIBEREC (ČTK) - Liberecký kraj nabízí dotaci na sdílená kola. V programu na podporu městské mobility, který schválili krajští zastupitelé, jsou tři miliony korun. Cílem je snížení individuální automobilové dopravy ve vybraných obcích v kraji, řekl na jednání zastupitelstva náměstek hejtmana Jan Sviták (Starostové pro Liberecký kraj), který materiál předkládal. Žadateli mohou být obce s rozšířenou působností, kterých je v kraji deset, získat mohou až půl milionu korun, maximálně 70 procent nákladů.
(Celý text)

Státy EU schválily pravidla k ukončení prodeje aut na benzin a naftu v roce 2035
28. března 2023 16:21

BRUSEL (ČTK) - Veškeré emise CO2 ze spalovacích motorů u nových vozidel budou od roku 2035 v Evropské unii zpoplatněny. Členské země EU dnes definitivně schválily normu, která od zmíněného data prakticky znemožňuje prodej nových benzínových a naftových aut. Souhlasu unijních ministrů s dlouho projednávanými pravidly předcházela dohoda Německa s Evropskou komisí, která zajišťuje možnost dále využívat spalovací motory poháněné výhradně syntetickými palivy.
(Celý text)

Země EU podpořily dobrovolné omezení spotřeby plynu do března 2024
28. března 2023 16:20

BRUSEL (ČTK) - Země Evropské unie o rok prodlouží dobrovolné patnáctiprocentní omezení spotřeby plynu, aby si zajistily jeho dostatečné zásoby na příští topnou sezonu. Shodli se na tom dnes ministři energetiky členských států, kteří podpořili návrh Evropské komise (EK) na prodloužení loni zavedených úspor do března příštího roku. Komisařka pro energetiku Kadri Simsonová uvedla, že je to nejlepší způsob, jak předejít riziku nedostatku plynu v době, kdy bude nejvíce potřeba.
(Celý text)

Chystaná CHKO Soutok bude mít kolem 12.000 hektarů, předjednávají ji ochranáři
28. března 2023 16:16

(ČTK) - Chystaná Chráněná krajinná oblast (CHKO) Soutok u soutoku Moravy a Dyje na Břeclavsku by měla mít kolem 12 000 hektarů, předjednávají ji ochránci přírody. Obeslali obce s nabídkou setkání se zastupiteli. Za Agenturu ochrany přírody a krajiny ČR o tom informovala Karolína Šůlová. O záměru vyhlásit novou CHKO informoval na začátku března tehdy ještě náměstek ministra životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Jde o území s největším komplexem lužních lesů ve střední Evropě.
(Celý text)

Ministr Hladík jednal s německou kolegyní o Krušných horách a snižování chemických látek
28. března 2023 16:14

BERLÍN (ČTK) - Český ministr životního prostředí Petr Hladík dnes v Berlíně jednal s německou kolegyní Steffi Lemkeovou o přeshraniční spolupráci v regionu Krušných hor a o snižování chemických látek v přírodě. Již v pondělí se Hladík v Bad Schandau u hranic s Českem sešel se saským ministrem životního prostředí Wolframem Güntherem, se kterým hovořil zejména o posílení spolupráce správ národních parků České a Saské Švýcarsko, mimo jiné při prevenci lesních požárů.
(Celý text)

Kromě EU chce spalovací motory omezit asi 20 dalších zemí, průkopníkem je Norsko
28. března 2023 12:22

BRUSEL (ČTK) - Ministři energetiky zemí EU dnes nejspíš schválí normy zásadně omezující prodej nových aut se spalovacími motory po roce 2035. EU se tak připojí k asi 20 dalším zemím či blokům, které plánují omezit či zakázat k určitému datu prodej automobilů se spalovacími motory.
(Celý text)

Ministři EU patrně schválí požadavek na bezemisní spalovací motory
28. března 2023 12:17

BRUSEL (ČTK) - Definitivní schválení normy zásadně omezující prodej nových aut se spalovacími motory po roce 2035 budou dnes mít v rukou ministři energetiky zemí Evropské unie. Kromě toho by se mohli shodnout také na dalším dobrovolném omezení spotřeby plynu či na pravidlech zavádění vodíku a biometanu do plynové infrastruktury. Budou také diskutovat o úpravě fungování unijního trhu s elektřinou, navržené v polovině března Evropskou komisí.
(Celý text)

Klima se mění, je potřeba připravit protipožární prevenci pro celé Česko, shodl se šéf hasičů s ministrem životního prostředí
28. března 2023 10:07

PRAHA (Ekolist) - Ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) v rámci pondělního výjezdu do Ústeckého kraje navštívil Národní park České Švýcarsko. Nad požárem zasaženým územím se setkal se šéfem Hasičského záchranného sboru generálem Vladimírem Vlčkem, ředitelem Správy Národního parku České Švýcarsko Petrem Křížem a starosty zdejších obcí. Společně se shodli, že v souvislosti s probíhající klimatickou změnou musí být Česká republika připravena na možnost dalších velkoplošných požárů. Mezi hlavní společné kroky Hasičského záchranného sboru, Ministerstva životního prostředí a Ministerstva zemědělství patří definice zásad požární bezpečnosti v lesích a zajištění kapacit pro letecké hašení. Zároveň se shodli na společném postupu při nákupu nové hasicí techniky. O setkání informuje ministerstvo životního prostředí.
(Celý text)

Vlk z Polska se opět pohybuje v oblasti Českomoravské vrchoviny
28. března 2023 09:40

PRAHA (Ekolist) - Vlk, kterého výzkumníci polské organizace SAVE – Wildlife Conservation Fund vloni na jaře v Polsku odchytili a opatřili telemetrickým obojkem, se opět pohybuje v oblasti Českomoravské vrchoviny. Vyplývá to z výsledků telemetrického sledování i pozorování v terénu. Na Vysočině se objevil v posledních měsících již podruhé. Informuje o tom Agentura ochrany přírody a krajiny ČR.
(Celý text)

Jak jde dohromady památková ochrana, úspory energií a fotovoltaika na střechách?
28. března 2023 05:32

PRAHA (Ekolist) - Zateplit, vyměnit okna, dát na střechu soláry. To je pár rychlých tipů, jak šetřit finance i klima při vytápění domu. Tyto možnosti jsou ale mnohem omezenější, pokud bydlíte v domě pod památkovou ochranou. Jaké úpravy jsou přijatelné tam?
(Celý text)

EBRD poskytne skupině zemí EU včetně Česka 1,1 miliardy eur na udržitelnost
28. března 2023 01:17

BRNO (ČTK) - Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD) poskytne skupině členských zemí Evropské unie včetně České republiky 1,1 miliardy eur (26 miliard Kč). Chce jim pomoci zlepšit udržitelnost a minimalizovat dopady na životní prostředí, aby tak dosáhly svého plného zeleného potenciálu. Banka to uvedla ve svém sdělení.
(Celý text)

Asociace: Obchodníci velmi zřídka odebírají produkci od drobných farmářů
28. března 2023 01:05

(ČTK) - Obchodní řetězce v ČR podle Asociace soukromého zemědělství ČR (ASZ) podporují velké průmyslové producenty potravin. Předseda asociace Jaroslav Šebek uvedl, že obchodníci velmi zřídka odebírají produkci od drobných farmářů, které asociace sdružuje. Prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza pak ČTK řekl, že mezi obchodníky je po regionálních potravinách velká poptávka, ale u nejmenších dodavatelů je problém s nevyvážeností dodávek a obchody si nemohou dovolit mít prázdné regály. Zemědělci se s obchodníky v poslední době přou o to, kdo může za současné vysoké ceny potravin.
(Celý text)

Počet dobíjecích stanic pro elektromobily loni v ČR stoupl o třetinu na 1364
28. března 2023 00:55

(ČTK) - Počet dobíjecích stanic pro elektrická auta loni v Česku vzrostl o více než 30 procent. V závěru loňského roku stát evidoval 1364 stanic, které byly rozmístěny v celkem 1200 lokalitách. Vyplývá to ze statistik ministerstva průmyslu a obchodu (MPO). V současnosti je v ČR registrováno kolem 15 000 elektromobilů, další desetitisíce tvoří hybridy.
(Celý text)

Prasečí mor potvrdila laboratoř u dalších dvou divokých prasat na Frýdlantsku
28. března 2023 00:44

HORNÍ ŘASNICE (ČTK) - Africký mor prasat potvrdila laboratoř u dalších dvou divokých prasat na Frýdlantsku. Uhynulé kusy našli myslivci o víkendu v katastru Horní Řasnice. Od objevení nákazy v Česku se už mor potvrdil u devíti divokých prasat, v osmi případech šlo o prasata uhynulá, v jednom případě o uloveného divočáka. ČTK to řekl mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Vorlíček. Nové nálezy podle něj spadají stále do vymezeného pásma, mimořádná veterinární opatření se proto v tuto chvíli nijak nemění.
(Celý text)

Mandloňový sad v Benátkách nad Jizerou má dnes přes 500 stromů, dál se rozrůstá
28. března 2023 00:30

(ČTK) - Mandloňový sad v Benátkách nad Jizerou na Mladoboleslavsku, který město v roce 2017 založilo z první stovky darovaných stromů, dnes čítá přes 500 mandloní. Mezi stromy, které začaly na konci března jako jedny z prvních rozkvétat, město vybudovalo síť cest, v plánu má také retenční nádrž na dešťovou vodu. Počítá i s dalším rozšiřováním sadu, pozemek má čtyři hektary, osázeno je zatím 1,5 hektaru. ČTK to řekl starosta Karel Bendl (ODS).
(Celý text)

AgroRisk: Riziko poničení vykvetlých ovocných stromů mrazy je poměrně velké
27. března 2023 19:11

(ČTK) - Riziko, že úrodu ovocných stromů, které už stihly vykvést, poničí mrazy, je poměrně velké. Vyplývá to jak z předpovědi počasí, tak z webu AgroRisk, který je podpůrným projektem pro zemědělce a na mapě zobrazuje míru různých rizik včetně mrazů. Riziko hrozí v noci na úterý a ještě větší v noci na středu. Po krátkém oteplení se mrazy mají vrátit i na začátku příštího týdne, přičemž předpověď je zatím do úterý, ale mrazy mohou přijít až do poloviny května. Jak velké bude případné poškození, se ukáže až později.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 1914 | Další

Online diskuse
Akademici z Mendelovy univerzity a ČZU se neshodnou na velikosti honiteb
29. března 2023 02:04

(ČTK) - Akademici z Lesnické a dřevařské fakulty Mendelovy univerzity v Brně ve svém stanovisku k plánované novele zákona o myslivosti podpořili zmenšování minimální výměry honiteb na 200 až 250 hektarů ze současných 500 hektarů. Snižovat minimální výměru naopak nedoporučilo vedení Fakulty lesnické a dřevařské a Fakulty životního prostředí České zemědělské univerzity (ČZU) v Praze, podle kterých je současná minimální velikost potřeba k zachování biologických potřeb spárkaté zvěře. Vyplývá to z vyjádření fakult.
(Celý text)

Svaz: Zákaz aut na fosilní paliva je problém hlavně pro dodavatele automobilek
29. března 2023 01:55

BRUSEL (ČTK) - Praktický zákaz prodeje aut na benzin a naftu od roku 2035, který definitivně schválily členské státy EU, může způsobit komplikace zejména subdodavatelům automobilek a firmám dodavatelského řetězce v automobilovém průmyslu. Naopak automobilky by se měly přizpůsobit jednodušeji, protože se na změny už připravují delší dobu. Vyplývá to z komentářů Svazu průmyslu a dopravy ČR a ekonomického analytika.
(Celý text)

Šéf firmy Iveco považuje normu o emisích vozidel Euro 7 za naprostou hloupost
29. března 2023 01:38

TURÍN (ČTK) - Za "naprostou hloupost" považuje generální ředitel italské firmy na výrobu nákladních aut a autobusů Iveco nařízení o emisích vozidel Euro 7. Norma má od roku 2025 zpřísnit emisní limity znečišťujících látek, včetně oxidů dusíku a oxidu uhelnatého, pro vozidla v EU. Informovala o tom agentura Reuters.
(Celý text)

Španělsko a Portugalsko mohou prodloužit cenový strop na plyn do konce roku
29. března 2023 00:40

(ČTK) - Španělsko a Portugalsko smí do konce letošního roku prodloužit systém nastavení maximální ceny plynu pro výrobu elektřiny. Oznámila to španělská ministryně pro ekologický přechod Teresa Riberaová, podle které se na tom vlády obou zemí dohodly s Evropskou komisí (EK). Mechanismus oba státy zavedly před rokem, aby ochránily své obyvatele před prudkým zdražením energií po ruské invazi na Ukrajinu, uvedla agentura EFE.
(Celý text)

Liberecký kraj nabízí dotaci na sdílená kola, v Turnově k tomu vyhlásili anketu
29. března 2023 00:19

LIBEREC (ČTK) - Liberecký kraj nabízí dotaci na sdílená kola. V programu na podporu městské mobility, který schválili krajští zastupitelé, jsou tři miliony korun. Cílem je snížení individuální automobilové dopravy ve vybraných obcích v kraji, řekl na jednání zastupitelstva náměstek hejtmana Jan Sviták (Starostové pro Liberecký kraj), který materiál předkládal. Žadateli mohou být obce s rozšířenou působností, kterých je v kraji deset, získat mohou až půl milionu korun, maximálně 70 procent nákladů.
(Celý text)

Státy EU schválily pravidla k ukončení prodeje aut na benzin a naftu v roce 2035
28. března 2023 16:21

BRUSEL (ČTK) - Veškeré emise CO2 ze spalovacích motorů u nových vozidel budou od roku 2035 v Evropské unii zpoplatněny. Členské země EU dnes definitivně schválily normu, která od zmíněného data prakticky znemožňuje prodej nových benzínových a naftových aut. Souhlasu unijních ministrů s dlouho projednávanými pravidly předcházela dohoda Německa s Evropskou komisí, která zajišťuje možnost dále využívat spalovací motory poháněné výhradně syntetickými palivy.
(Celý text)

Země EU podpořily dobrovolné omezení spotřeby plynu do března 2024
28. března 2023 16:20

BRUSEL (ČTK) - Země Evropské unie o rok prodlouží dobrovolné patnáctiprocentní omezení spotřeby plynu, aby si zajistily jeho dostatečné zásoby na příští topnou sezonu. Shodli se na tom dnes ministři energetiky členských států, kteří podpořili návrh Evropské komise (EK) na prodloužení loni zavedených úspor do března příštího roku. Komisařka pro energetiku Kadri Simsonová uvedla, že je to nejlepší způsob, jak předejít riziku nedostatku plynu v době, kdy bude nejvíce potřeba.
(Celý text)

Chystaná CHKO Soutok bude mít kolem 12.000 hektarů, předjednávají ji ochranáři
28. března 2023 16:16

(ČTK) - Chystaná Chráněná krajinná oblast (CHKO) Soutok u soutoku Moravy a Dyje na Břeclavsku by měla mít kolem 12 000 hektarů, předjednávají ji ochránci přírody. Obeslali obce s nabídkou setkání se zastupiteli. Za Agenturu ochrany přírody a krajiny ČR o tom informovala Karolína Šůlová. O záměru vyhlásit novou CHKO informoval na začátku března tehdy ještě náměstek ministra životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Jde o území s největším komplexem lužních lesů ve střední Evropě.
(Celý text)

Ministr Hladík jednal s německou kolegyní o Krušných horách a snižování chemických látek
28. března 2023 16:14

BERLÍN (ČTK) - Český ministr životního prostředí Petr Hladík dnes v Berlíně jednal s německou kolegyní Steffi Lemkeovou o přeshraniční spolupráci v regionu Krušných hor a o snižování chemických látek v přírodě. Již v pondělí se Hladík v Bad Schandau u hranic s Českem sešel se saským ministrem životního prostředí Wolframem Güntherem, se kterým hovořil zejména o posílení spolupráce správ národních parků České a Saské Švýcarsko, mimo jiné při prevenci lesních požárů.
(Celý text)

Kromě EU chce spalovací motory omezit asi 20 dalších zemí, průkopníkem je Norsko
28. března 2023 12:22

BRUSEL (ČTK) - Ministři energetiky zemí EU dnes nejspíš schválí normy zásadně omezující prodej nových aut se spalovacími motory po roce 2035. EU se tak připojí k asi 20 dalším zemím či blokům, které plánují omezit či zakázat k určitému datu prodej automobilů se spalovacími motory.
(Celý text)

Ministři EU patrně schválí požadavek na bezemisní spalovací motory
28. března 2023 12:17

BRUSEL (ČTK) - Definitivní schválení normy zásadně omezující prodej nových aut se spalovacími motory po roce 2035 budou dnes mít v rukou ministři energetiky zemí Evropské unie. Kromě toho by se mohli shodnout také na dalším dobrovolném omezení spotřeby plynu či na pravidlech zavádění vodíku a biometanu do plynové infrastruktury. Budou také diskutovat o úpravě fungování unijního trhu s elektřinou, navržené v polovině března Evropskou komisí.
(Celý text)

Klima se mění, je potřeba připravit protipožární prevenci pro celé Česko, shodl se šéf hasičů s ministrem životního prostředí
28. března 2023 10:07

PRAHA (Ekolist) - Ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) v rámci pondělního výjezdu do Ústeckého kraje navštívil Národní park České Švýcarsko. Nad požárem zasaženým územím se setkal se šéfem Hasičského záchranného sboru generálem Vladimírem Vlčkem, ředitelem Správy Národního parku České Švýcarsko Petrem Křížem a starosty zdejších obcí. Společně se shodli, že v souvislosti s probíhající klimatickou změnou musí být Česká republika připravena na možnost dalších velkoplošných požárů. Mezi hlavní společné kroky Hasičského záchranného sboru, Ministerstva životního prostředí a Ministerstva zemědělství patří definice zásad požární bezpečnosti v lesích a zajištění kapacit pro letecké hašení. Zároveň se shodli na společném postupu při nákupu nové hasicí techniky. O setkání informuje ministerstvo životního prostředí.
(Celý text)

Vlk z Polska se opět pohybuje v oblasti Českomoravské vrchoviny
28. března 2023 09:40

PRAHA (Ekolist) - Vlk, kterého výzkumníci polské organizace SAVE – Wildlife Conservation Fund vloni na jaře v Polsku odchytili a opatřili telemetrickým obojkem, se opět pohybuje v oblasti Českomoravské vrchoviny. Vyplývá to z výsledků telemetrického sledování i pozorování v terénu. Na Vysočině se objevil v posledních měsících již podruhé. Informuje o tom Agentura ochrany přírody a krajiny ČR.
(Celý text)

Jak jde dohromady památková ochrana, úspory energií a fotovoltaika na střechách?
28. března 2023 05:32

PRAHA (Ekolist) - Zateplit, vyměnit okna, dát na střechu soláry. To je pár rychlých tipů, jak šetřit finance i klima při vytápění domu. Tyto možnosti jsou ale mnohem omezenější, pokud bydlíte v domě pod památkovou ochranou. Jaké úpravy jsou přijatelné tam?
(Celý text)

EBRD poskytne skupině zemí EU včetně Česka 1,1 miliardy eur na udržitelnost
28. března 2023 01:17

BRNO (ČTK) - Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD) poskytne skupině členských zemí Evropské unie včetně České republiky 1,1 miliardy eur (26 miliard Kč). Chce jim pomoci zlepšit udržitelnost a minimalizovat dopady na životní prostředí, aby tak dosáhly svého plného zeleného potenciálu. Banka to uvedla ve svém sdělení.
(Celý text)

Asociace: Obchodníci velmi zřídka odebírají produkci od drobných farmářů
28. března 2023 01:05

(ČTK) - Obchodní řetězce v ČR podle Asociace soukromého zemědělství ČR (ASZ) podporují velké průmyslové producenty potravin. Předseda asociace Jaroslav Šebek uvedl, že obchodníci velmi zřídka odebírají produkci od drobných farmářů, které asociace sdružuje. Prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza pak ČTK řekl, že mezi obchodníky je po regionálních potravinách velká poptávka, ale u nejmenších dodavatelů je problém s nevyvážeností dodávek a obchody si nemohou dovolit mít prázdné regály. Zemědělci se s obchodníky v poslední době přou o to, kdo může za současné vysoké ceny potravin.
(Celý text)

Počet dobíjecích stanic pro elektromobily loni v ČR stoupl o třetinu na 1364
28. března 2023 00:55

(ČTK) - Počet dobíjecích stanic pro elektrická auta loni v Česku vzrostl o více než 30 procent. V závěru loňského roku stát evidoval 1364 stanic, které byly rozmístěny v celkem 1200 lokalitách. Vyplývá to ze statistik ministerstva průmyslu a obchodu (MPO). V současnosti je v ČR registrováno kolem 15 000 elektromobilů, další desetitisíce tvoří hybridy.
(Celý text)

Prasečí mor potvrdila laboratoř u dalších dvou divokých prasat na Frýdlantsku
28. března 2023 00:44

HORNÍ ŘASNICE (ČTK) - Africký mor prasat potvrdila laboratoř u dalších dvou divokých prasat na Frýdlantsku. Uhynulé kusy našli myslivci o víkendu v katastru Horní Řasnice. Od objevení nákazy v Česku se už mor potvrdil u devíti divokých prasat, v osmi případech šlo o prasata uhynulá, v jednom případě o uloveného divočáka. ČTK to řekl mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Vorlíček. Nové nálezy podle něj spadají stále do vymezeného pásma, mimořádná veterinární opatření se proto v tuto chvíli nijak nemění.
(Celý text)

Mandloňový sad v Benátkách nad Jizerou má dnes přes 500 stromů, dál se rozrůstá
28. března 2023 00:30

(ČTK) - Mandloňový sad v Benátkách nad Jizerou na Mladoboleslavsku, který město v roce 2017 založilo z první stovky darovaných stromů, dnes čítá přes 500 mandloní. Mezi stromy, které začaly na konci března jako jedny z prvních rozkvétat, město vybudovalo síť cest, v plánu má také retenční nádrž na dešťovou vodu. Počítá i s dalším rozšiřováním sadu, pozemek má čtyři hektary, osázeno je zatím 1,5 hektaru. ČTK to řekl starosta Karel Bendl (ODS).
(Celý text)

AgroRisk: Riziko poničení vykvetlých ovocných stromů mrazy je poměrně velké
27. března 2023 19:11

(ČTK) - Riziko, že úrodu ovocných stromů, které už stihly vykvést, poničí mrazy, je poměrně velké. Vyplývá to jak z předpovědi počasí, tak z webu AgroRisk, který je podpůrným projektem pro zemědělce a na mapě zobrazuje míru různých rizik včetně mrazů. Riziko hrozí v noci na úterý a ještě větší v noci na středu. Po krátkém oteplení se mrazy mají vrátit i na začátku příštího týdne, přičemž předpověď je zatím do úterý, ale mrazy mohou přijít až do poloviny května. Jak velké bude případné poškození, se ukáže až později.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 1914 | Další