ecomonitor.cz
verze pro tisk
Zprávu není možné zobrazit
Online diskuse
Francie má vzorovou ekostavbu, jako materiál posloužily sůl i moč
10. června 2023 02:25

Arles (Francie) (ČTK) - Kliky jsou ze soli. Stěny ze slunečnic. Nábytek z invazivní keřovité rostliny je natřený mořidlem vyrobeným z přefiltrované moči. Budova v bývalém železničním depu v Arles na jihu Francie je jednoduše ztělesněním možností recyklace a možná i předobrazem budoucnosti architektury, napsal deník The Guardian.
(Celý text)

Odborníci budou v Jihlavských vrších kontrolovat doupné stromy
10. června 2023 01:50

JIHLAVA (ČTK) - Odborníci budou v Jihlavských vrších kontrolovat obsazenost takzvaných doupných stromů. Chtějí zjistit, jak moc dutiny stromů využívají k hnízdění sýci rousní i další druhy ptáků. Na ochraně lesních druhů sov i dalších druhů ptáků hnízdících v dutinách stromů spolupracuje Kraj Vysočina s Českou společností ornitologickou (ČSO), Lesy ČR a několika dalšími vlastníky lesů, informovala mluvčí Kraje Vysočina Eva Neuwirthová.
(Celý text)

V olomoucké zoo se narodilo pět mláďat vzácných kozorožců kavkazských
10. června 2023 01:13

OLOMOUC (ČTK) - Pět mláďat vzácných kozorožců kavkazských se v květnu narodilo v zoologické zahradě na Svatém Kopečku u Olomouce, která patří mezi největší chovatele těchto koz na světě. "Jedna ze samic má dokonce dvojčata," sdělila ČTK zooložka Jitka Vokurková. Olomoucká zoo chová kozorožce kavkazské od roku 1987 a dosud se v ní narodilo 156 mláďat.
(Celý text)

Zdražení elektřiny a zvýšení spotřební daně snižuje poptávku po pálení ovoce
10. června 2023 00:41

BŘASY (ČTK) - Zdražení elektřiny a zvyšování spotřební daně z lihovin výrazně snižuje poptávku po pěstitelském pálení ovoce od drobných zahrádkářů. Pálenice v Plzeňském kraji zaznamenaly, že zájem o pálení kořalky byl po loňské sklizni o 30 procent nižší, než předpokládaly. Richard Schwarz ze sadů ve Vranově na Rokycansku předpokládá, že zájem o pálení nebude ani letos. Přitom letošní úroda má být dobrá, řekl ČTK jeden z největších pěstitelů jablek v Plzeňském kraji, který provozuje i pálenici.
(Celý text)

Čína zahájila práci na vrtu hlubokém 11 100 metrů, cílem je průzkum zemské kůry
10. června 2023 00:40

(ČTK) - Čína zahájila práci na jednom z nejhlubších vrtů na světě, který by měl dosáhnout až 11 100 metrů hluboko. Cílem projektu je studium vnitřní struktury a vývoje Země, informoval tento týden list The Guardian.
(Celý text)

Před Vřídelní kolonádou v Karlových Varech má být nové pítko, které postupně poroste
10. června 2023 00:10

KARLOVY VARY (ČTK) - Před Vřídelní kolonádou v Karlových Varech má stát nové pítko, které se bude postupně rozrůstat s tím, jak se na něm bude usazovat vřídlovec. Návrh Oldřicha Moryse doporučila jako vítězný odborná komise v architektonicko-sochařské soutěži na pitný stojan před Vřídelní kolonádou. Objekt nazvaný Krasavec uspěl v soutěži z 25 posuzovaných návrhů, řekl karlovarský radní Petr Bursík (ODS).
(Celý text)

Vojenský újezd Libavá se otevře veřejnosti, ukáže trofeje i jelení shozy
10. června 2023 00:05

LIBAVÁ (ČTK) - Vojenský újezd Libavá se v sobotu výjimečně otevře návštěvníkům, chystá se zde letošní ročník akce Armáda, lesnictví a myslivost na Libavé. Návštěvníkům nabídne výstavu nejlepších trofejí, soutěž tažných koní při slalomu se zapřaženou kládou či při formanské jízdě, ale i přehlídku chovatelů jagdteriérů i barvářů. Připravena je i ukázka vojenské techniky včetně tanku Leopard, sdělil ČTK mluvčí Vojenských lesů a statků ČR (VLS) Jan Sotona. Akce se uskuteční v areálu Heřmánky u Potštátu.
(Celý text)

Ovzduší na východě Severní Ameriky se pomalu zlepšuje, požáry v Kanadě dál zuří
9. června 2023 21:17

OTTAWA (ČTK) - Části Spojených států a Kanady dál trápí zhoršená kvalita ovzduší způsobená kouřem z lesních požárů, situace se ale s příchodem víkendu zlepšuje. Ve velkých městech včetně New Yorku a Washingtonu míra znečištění v noci na dnešek výrazně klesla a přiblížila se hodnotám, které jsou považované za bezproblémové. Na východě Kanady hasiči pokročili v boji s některými z desítek požárů, na západě země se však plameny na konci týdne šířily, informovala agentura Reuters.
(Celý text)

Odborníci: Zničení Kachovské přehrady ovlivní mikroklima i zemědělskou půdu
9. června 2023 17:59

(ČTK) - Zničení Kachovské přehrady ovlivní tamní mikroklima i životní prostředí, ropné látky se budou z přírody odbourávat týdny až měsíce. ČTK to řekl Tomáš Hrdinka z Výzkumného ústavu vodohospodářského (VUV). Zemědělskou půdu v oblasti přehrady by měla záplava ovlivnit jen krátkodobě. Problém ale budou mít zemědělci především se závlahami, uvedl prezident Agrární komory České republiky Jan Doležal.
(Celý text)

Evropská komise nesouhlasí s financováním 15 projektů z Národního plánu obnovy
9. června 2023 17:57

(ČTK) - Evropská komise nesouhlasí s financováním 15 protipovodňových projektů z Národního plánu obnovy v gesci ministerstva zemědělství (MZe). Týká se to mimo jiné projektů na přehradách Orlík, Harcov nebo Jezeří. Na jejich financování letos bude potřeba 512 milionů korun ze státního rozpočtu. ČTK to řekl mluvčí ministerstva Vojtěch Bílý. Ministerstvo mělo připraveno 42 projektů, z toho dva byly rezervní. Ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) na dotaz ČTK odpověděl, že projekty budou dokončeny bez ohledu na to, zda na ně půjdou peníze z EU.
(Celý text)

Záporožská jaderná elektrárna i přes pokles hladiny čerpá vodu z protržené Kachovské přehrady
9. června 2023 16:22

PRAHA (Ekolist) - Pro doplnění zásob vody chladicí nádrže Záporožské jaderné elektrárny jsou i alternativní zdroje, říká Petro Kotin, generální ředitel ukrajinské státní společnosti Energoatom, která provozuje všechny čtyři ukrajinské jaderné elektrárny. Respektive tři, protože o března loňského roku je Záporožská jaderná elektrárna pod kontrolou ruské armády.
(Celý text)

Udržitelnost, ale také design a konektivita. Samsung uvedl domácí spotřebiče, které vás nenutí ke kompromisům
9. června 2023 14:06

() - Je pro vás při výběru domácího spotřebiče prioritou úspornost a udržitelnost? Spotřebičů, které jsou šetrné k přírodě i vaší peněžence, je na trhu čím dál více. Co když vám ale záleží i na dalších aspektech, jako je design a vyspělá konektivita? I takové produkty existují, ukázal Samsung na svých novinkách řady Bespoke.
(Celý text)

Planeta se otepluje o více než 0,2 stupně Celsia za desetiletí, tvrdí studie
9. června 2023 12:30

(ČTK) - Planeta se nyní v důsledku lidské činnosti otepluje o více než 0,2 stupně Celsia za jedno desetiletí a emise skleníkových plynů dosahují bezprecedentní úrovně. Napsala to agentura AFP s odkazem na rozsáhlou mezinárodní studii zveřejněnou ve čtvrtek v odborném časopise Earth System Science Data (ESSD).
(Celý text)

Samsung představuje filtr Less Microfiber™, který chrání oceány před mikroplasty z praček
9. června 2023 12:30

() - Filtr Less Microfiber™ se snadnou údržbou zachytává až 98 % mikroplastů, které z praček míří do oceánů.


(Celý text)

Drábová: Elektrárnu Záporoží by neměl ohrozit ani další pokles hladiny přehrady
9. června 2023 12:28

(ČTK) - Pokles hladiny zničené ukrajinské Kachovské přehrady na úroveň, která už neumožňuje čerpat vodu pro Záporožskou jadernou elektrárnu, by zřejmě v příštích týdnech nebo měsících elektrárnu neměl ohrozit. Vyplývá to z večerního vyjádření předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) Dany Drábové pro ČTK. Připomněla, že reaktory jsou odstavené a chlazení je zajištěné ze speciální nádrže. Zátěžové testy elektrárny navíc v minulosti ukázaly, že by bylo možné ji chladit i bez vody v Kachovské přehradě, dodala.
(Celý text)

Hladina vody v Kachovské přehradě klesla pod "mrtvý bod", píše Unian
9. června 2023 12:27

KYJEV (ČTK) - Hladina vody ve zničené Kachovské přehradě klesla na 12,5 metru, přičemž minimum potřebné pro odběr vody do zásobovacích kanálů je 12,7 metru. Podle agentury Unian to včera řekl šéf společnosti Ukrhidroenerho Ihor Syrota. Týká se to podle něj mimo jiné dodávek pro Záporožskou jadernou elektrárnu, která využívá vodu z kachovského rezervoáru k chlazení reaktorů. Voda nadále přes zničenou hráz vodního díla odtéká.
(Celý text)

Festival na podporu útulků v Ústí nad Labem přivítá řadu interpretů
9. června 2023 12:19

ÚSTÍ NAD LABEM (ČTK) - Benefiční festival na podporu útulků v Ústí nad Labem bude hostit české i zahraniční interprety. Na 22. ročníku vystoupí také ukrajinský písničkář a prostor dostanou místní kapely. Festival se koná v pátek a v sobotu u Labe v cyklokempu. ČTK o tom informovali pořadatelé. Z výtěžku organizátoři nakoupí krmení pro psy a kočky.
(Celý text)

Dá se něco smysluplného dělat s vybagrovaným bahnem z rybníků? Možná by se z něho dalo stavět
9. června 2023 05:57

PRAHA (Ekolist) - Rybníky a vodní nádrže plné bahna představují v současnosti velkou výzvu pro rybníkáře a vodohospodáře. Problémem není jen, jak rybník či nádrž vyčistit, ale zároveň kam tuny vytěženého materiálu uložit. Inovativní řešení hledali vědci z Biologického centra Akademie věd ČR (BC AV ČR) společně s průmyslovými partnery.
(Celý text)

Výdaje MŽP podle předběžného návrhu v příštím roce klesnou o 7,869 miliardy korun
9. června 2023 01:13

PRAHA (ČTK) - Ministerstvo životního prostředí (MŽP) by mělo mít v příštím roce o 7,869 miliardy korun nižší výdaje než letos. Úřad by měl příští rok pracovat s částkou 11,956 miliardy korun, v roce 2022 měl k dispozici více než 26 miliard. Vyplývá to z předběžného pracovního návrhu státního rozpočtu na rok 2024, který má ČTK k dispozici.
(Celý text)

Agentura ochrany přírody: Kolísání hladiny na Nových Mlýnech přírodu neohrozí
9. června 2023 01:12

PRAHA (ČTK) - Kolísání hladiny na Novomlýnských nádržích podle Agentury ochrany přírody a krajiny ČR přírodu neohrozí, naopak povede ke zlepšení přírodních podmínek. Úsilí vodohospodářů o zvyšování hladiny Novomlýnských nádrží o 35 centimetrů začalo před čtyřmi lety. Aktuálně vede Jihomoravský kraj řízení, jehož výsledkem má být povolení hladinu zvýšit.
(Celý text)

Agentura ochrany přírody: Kolísání hladiny na Nových Mlýnech přírodu neohrozí
9. června 2023 01:12

PRAHA (ČTK) - Kolísání hladiny na Novomlýnských nádržích podle Agentury ochrany přírody a krajiny ČR přírodu neohrozí, naopak povede ke zlepšení přírodních podmínek. Úsilí vodohospodářů o zvyšování hladiny Novomlýnských nádrží o 35 centimetrů začalo před čtyřmi lety. Aktuálně vede Jihomoravský kraj řízení, jehož výsledkem má být povolení hladinu zvýšit.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 1958 | Další