ecomonitor.cz
verze pro tisk
Nápad „jako z Marsu“ se po víc než 14 letech stal skutečností. V Praze je svoz bioodpadu zdarma
24. ledna 2022 07:13
PRAHA (Ekolist) - Hnědou „popelnici“ na bioodpad už asi viděl každý. Po Praze je můžete vidět jak u rodinných, tak i u bytových domů. Až do konce roku 2021 si za její vyvážení museli zájemci připlatit. Od letošního roku je v Praze svoz bioodpadu zdarma. Po více než 14 letech, kdy Praha začala vymýšlet a prosazovat svoz bioodpadu.

Zavedení bezplatného svozu bioodpadu souvisí s další významnou změnou, která se týká poplatků za svoz směsného komunálního odpadu jako takového. Poplatek se v Praze od letoška sjednotil na 0,50 Kč za litr svozové nádoby. Je jedno, jestli jde o velký kontejner na sídlišti, nebo malý u rodinného domu. Praha s tímto nastavením poplatku spokojená není, protože to podle ní není spravedlivé vůči sídlištím, kde je svoz odpadu levnější. K tomuto tématu se ještě vrátíme v druhé části článku. Teď se ještě podívejme, jak je to s bioodpadem.

Svoz bioodpadu v Praze.
Svoz bioodpadu v Praze.
Zdroj | Pražské služby

Pokud o bezplatný svoz bioodpadu stojíte, objednejte si jej na www.bioodpad.praha.eu. A protože bioodpad, tedy všechno rostlinného původu z vaší kuchyně a domácnosti a zeleň ze zahrady, mohl tvořit velkou část dosavadního objemu komunálního odpadu, dává smysl si na klasický komunální odpad objednat nádobu menší. Pokud se naučíte pečlivě třídit bioodpad, můžete nakonec za svoz odpadu celkově ušetřit.

Na kolik vás nově vyjde svoz komunálního odpadu, si můžete snadno spočítat na kalkulačce. Můžete ale využít i kalkulátor, který umí snadno kombinovat různě velké nádoby, různé svozové dny a periody svozu. Kalkulačka je na adrese www.praha.eu/poplatekzaodpad.

Jestli patříte mezi ty nadšence, kteří si dosud svoz bioodpadu platili ze svého, nemusíte dělat nic, svoz bude dál pokračovat, jen už ho nebudete platit.

Kompostejner. Nebo biopopelnice. Vnitřek je vymyšlený tak, aby se voda oddělila od zbytku odpadu. Na boku jsou větrací otvory.
Kompostejner. Nebo biopopelnice. Vnitřek je vymyšlený tak, aby se voda oddělila od zbytku odpadu. Na boku jsou větrací otvory.
Foto | Martin Mach / Ekolist.cz

14 let na změnu

Je duben 2008 a pražský radní pro životní prostředí Petr Štěpánek (Strana zelených) pořádá tiskovou konferenci, na které novinářům představuje hnědou „popelnici“ na bioodpad. Nádoba se jmenuje kompostejner, ale název se moc neujme a bude se používat spíš biopopelnice. Jde o kontejner, který na první pohled vypadá obyčejně, ale uvnitř je upravený tak, aby odváděl vlhkost od odpadu a aby k němu umožnil přístup vzduchu. Je to důležitá vlastnost, protože díky tomu uložený bioodpad nezačne hnít a ošklivě zapáchat. Nebo ne tak rychle, jako by se to stalo v klasickém kontejneru.

Petr Štěpánek na tiskové konferenci v roce 2008 kromě představení kompostejneru také oznamuje revoluční záměr. Místo toho, aby se bioodpad ukládal na skládky nebo končil ve spalovně, se má postupně zavést jeho třídění, svoz a likvidace v kompostárnách. V té době už běží pilotní projekt v několika okrajových částech, nově se má rozšířit na všechny okrajové části. Bez svozu bioodpadu má být zatím centrum města, které se má přidat až později.

Zdroj | Pražské služby

„Tehdy byla situace poměrně komplikovaná, protože zákon o odpadech s bioodpadem nepočítal jako s oddělenou komoditou,“ vysvětluje dnes po letech Petr Štěpánek někdejší legislativní překážky. „Tehdy platila klasická recyklační trojice: papír, plast, sklo. A můj návrh začít třídit i bioodpad působil bez legislativní podpory trochu jako z Marsu,“ ohlíží se zpět Štěpánek.

Štěpánek měl v té době jednu velkou výhodu, kromě radního pro životní prostředí byl i členem dozorčí rady Pražských služeb, kde přípravou sběru a svozu představenstvo prostě zaúkoloval. „V té době bylo pro Pražské služby finančně výhodnější směsný odpad pálit ve spalovně. Připravili ale velmi kvalitní projekt, na který pak navazovali i moji následovníci,“ hodnotí bývalý pražský radní Štěpánek. Praha paralelně s přípravou svozu rozjela i pilotní projekty na osvětu, zavádění kompostérů a komunitních kompostérů. Vydatně ji v tom pomáhaly neziskové organizace jako je Ekomodov a další.

A letos, po více než 14 letech, se dostal bioodpad legislativně na roveň sklu, papíru a plastu. Za jeho svoz už nemusí lidé platit přímo. „Trvalo to strašně dlouho, ale to je v demokracii normální,“ říká lakonicky Petr Štěpánek, který se nyní angažuje v zastupitelstvu na Praze 4, kde svého času působil i jako starosta, a kde dál rozvíjí možnosti nakládání s bioodpadem či jiné environmentální projekty.

Svezeme to. Teď už zdarma.
Svezeme to. Teď už zdarma.
Zdroj | Pražské služby

Evidujeme velký zájem

Změny u bioodpadu si už lidé všimli, bytovým družstvům a SVJ ostatně magistrát začátkem roku poslal informace dopisem. A leckdo již novou možnost využil, alespoň tak o tom informuje tiskový mluvčí magistrátu Vít Hofman.

Praha eviduje jednak velký zájem o redukci objemu nádob na směsný komunální odpad a enormní zájem o přistavení nádoby na bioodpad. „Od 3. 1. 2022, kdy byl spuštěn registrační formulář na www.bioodpad.praha.eu, se nám nově registrovalo cca 3 532 nových žadatelů o nádobu na bioodpad. A jejich počet stále roste,“ říká Vít Hofman.

Připraveni!

Nabízí se otázka, zda jsou Pražské služby připravené na nárůst zájmu o svoz bioodpadu. Podle mluvčího Pražských služeb Radima Many jsou pražské kapacity dostatečné. Bioodpad putuje do dvou mimopražských kompostáren v Modleticích a Úholičkách, dvě kompostárny jsou pak přímo v Praze, jedna ve Slivenci a druhá ve Ctěnicích.

Zpracování bioodpadu v pražských Ctěnicích.
Zpracování bioodpadu v pražských Ctěnicích.
Zdroj | VIN agro

„Na koncovkách je zajištěna mnohonásobně větší kapacita, než je momentálně odevzdávané množství bio,“ uklidňuje Radim Mana. V loňském roce se podle něho podařilo sesbírat z hnědých nádob od občanů 6435,19 tun, to je o 1500 tun více než v předchozím roce. „Momentálně si nedovolíme odhadnout letošní čísla, ale víme, že kompostárny jsou na ně připraveny,“ říká Mana.

Co Mana vnímá trochu jako riziko, je čistota vytříděného bioodpadu. „Jak pro město, tak pro svozové firmy je to úkol, jak občany edukovat v tom, co do nádoby skutečně patří,“ říká k tomu Mana. Cílem je, aby na koncovce, tedy kompostárně, nedocházelo k případnému nepřijetí opadu kvůli značnému znečištění. Na to, že se na kompostárny dostávají třeba plechovky či pleny, ostatně upozornil v březnu loňského roku provozovatel ctěnické kompostárny.

Tohle do bioodpadu nepatří!
Tohle do bioodpadu nepatří!
Zdroj | VIN agro

Nový systém bude podle Many také znamenat, že svozové firmy (vedle Pražských služeb sváží odpady v Praze ještě společnost AVE a Komwaq) budou kvůli změnám ve svozu komunálního a bioodpadu muset přepracovat svozové programy a svozové dny. „Rozsah změn nejsme v tuto chvíli schopni upřesnit, protože stále dochází k novým objednávkám a změnám u svozu směsného komunálního odpadu i bioodpadu,“ říká Radim Mana.

Teoreticky by větší míra vytřídění bioodpadu mohla být prospěšná pražské spalovně Malešice. Bioodpad totiž přirozeně obsahuje hodně vody. Čím víc bioodpadu skončí v kompostárnách, tím lépe by měl směsný komunální odpad hořet. Ale je to nejspíš jen teorie. Jak vysvětluje Radim Mana, praktické zkušenosti z Evropy ukazují, že i v případě zavedení komplexního systému třídění bio a gastro odpadu jej ve směsném odpadu zůstává stále poměrně dost a prakticky se tak nestane nic. „Stále budou existovat domácnosti, které z nejrůznějších důvodů nemohou či nebudou chtít třídit biologicky rozložitelný odpad,“ dodává Mana.

První kompostárna, kterou hlavní město Praha na svém území vybudovalo a kterou spravují Lesy hl. m. Prahy, zahájila svůj provoz na začátku července 2017. Na snímku ukázka měření teploty kompostu.
První kompostárna, kterou hlavní město Praha na svém území vybudovalo a kterou spravují Lesy hl. m. Prahy, zahájila svůj provoz na začátku července 2017. Na snímku ukázka měření teploty kompostu.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Blanka Štiková / Ekolist.cz

Praze se to nelíbí

Nabízí se i otázka, jestli se nově nastavený systém bude dařit ufinancovat. Došlo ke zrušení poplatku za svoz bioodpadu, lidé si zároveň objednávají jeho svoz a objednávají si menší nádoby na směsný komunální odpad, aby ušetřili. Vybere Praha na poplatku dost, aby systém fungoval? Vít Hofman nyní neumí za magistrát na otázku na ufinancovatelnosti odpovědět. Nové nastavení si prostě musí sednout, aby se dalo nějak vyhodnotit.

Skutečností také je, že současné vedení Prahy není s aktuální nastavením legislativy spokojeno. Podle primátora Zdeňka Hřiba byl předchozí systém spravedlivější. Pro svozové firmy je mnohem levnější zajet na sídliště a obsloužit najednou několik velkých kontejnerů, než objíždět roztroušené rodinné domky a vysypávat malé „popelnice“.

Dříve se proto skutečné náklady na svoz promítaly do kalkulace ceny svozu. Nově je ale plošný poplatek, který prostě určuje jednotnou cenu za objem. To podle představitelů Prahy pocítí zejména lidé na sídlištích, kde bude svoz nyní dražší. Respektive přijdou o zvýhodnění, které plynulo ze snazší obsluhy velkých kontejnerů.

Přečtěte si také |
Foto: VIN agro Jak správně třídit bioodpad

Na druhou stranu, pro obyvatele sídlišť to může být motivace k tomu, aby důsledně třídili odpady, aby si objednali svoz bioodpadu, který tvoří podstatnou část objemu, a do kontejneru na směsný odpad dávali opravdu jen to, co nejde vytřídit.

Martin Mach Ondřej

URL zprávy: https://ecomonitor.cz/zprava2.shtml?x=2769339


Online diskuse
Průvodce výběrem tepelného čerpadla aneb vytápění a chlazení v jednom
25. dubna 2024 15:38

() - Tepelná čerpadla se stávají stále populárnější alternativou k tradičním způsobům vytápění a chlazení. Nabízí ekologické a energeticky efektivní řešení pro domy a byty ve městě i na venkově. Tento článek vám nabídne uceleného průvodce, který vám pomůže pochopit princip tepelných čerpadel a vybrat si to nejlepší pro vaše potřeby.
(Celý text)

Miliardáři by podle ministrů G20 měli platit dvouprocentní majetkovou daň. Peníze by šly na boj proti chudobě a klimatické krizi
25. dubna 2024 12:44

(ČTK) - Světoví miliardáři by podle ministrů ze zemí skupiny G20 měli platit nejméně dvouprocentní majetkovou daň. Návrh na spravedlivější daňový systém, který by přinesl 250 miliard liber (7,35 bilionu Kč) ročně navíc, podepsaly Brazílie, Německo, Španělsko a Jihoafrická republika. Vybrané prostředky by se použily na boj proti chudobě, nerovnosti a klimatické krizi. Píše o tom na svém webu britský deník The Guardian. Daň by se týkala asi 3000 lidí.
(Celý text)

BIO region v České republice? Jsme na začátku cesty, která i v zahraničí trvá deset a více let
25. dubna 2024 12:30

() - Živý region je v podstatě předstupněm BIO regionů, jaké dnes již existují zejména v Rakousku, Německu, Francii a v dalších zemích. Jedná se o území, kde významná část místních aktérů spolupracuje na udržitelném využívání místních zdrojů. Díky tomu dochází k posílení a rozvoji jednak kvality, tak i množství místní produkce a spotřeby ekologických potravin. Tento koncept byl v uplynulých dvou letech testován na území Tišnovska a Podbrněnska. Jak tento projekt hodnotí Michal Bajgart, lokální koordinátor projektu z Hnutí DUHA.
(Celý text)

Mráz poškodil většinu ovocných stromů v Čechách. Sadaři přišli o 100 procent úrody
25. dubna 2024 12:29

DAMINĚVES (ČTK) - Škoda na úrodě ovoce kvůli mrazům přesáhne podle odhadů ovocnářů miliardu korun. Poškozena je většina ovocných stromů v Čechách, mrazy zlikvidovaly téměř 100 procent úrody. Škody na Moravě jsou asi 50 procent, vlivem počasí se tam situace může zhoršit. Ministerstvo zemědělství spustí program s pomocí 70 až 100 milionů korun pro pěstitele ovoce, jeho výši upřesní, sdělili ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) a předseda Ovocnářské unie Martin Ludvík.
(Celý text)

Jak postavit udržitelnou IT strategii? Opřete se o 5 základních pilířů
25. dubna 2024 11:26

() - Technologie jsou klíčem k inovacím. Výběrem vhodně IT technologie můžeme také odemknout zelenou budoucnost naší planety a naší civilizace. Je proto velmi důležité, abychom pochopili, jak technologie vybrat a používat pro maximální přínos v oblasti udržitelnosti. Zvládnutí tohoto úkolu vyžaduje holistický přístup založený na udržitelných IT řešeních a zavádění osvědčených postupů. Ať už se jedná o otázku investic, využití, efektivity nebo všech tří oblastí dohromady, spoustu odpovědí lze nalézt právě v udržitelném IT.
(Celý text)

U Západní Austrálie uvízlo na mělčině asi 160 kulohlavců, 26 už uhynulo
25. dubna 2024 09:59

SYDNEY (ČTK) - Australští odborníci na volně žijící mořské tvory se snaží zachránit asi 140 kulohlavců, kteří dnes uvízli na mělčině v jižní části státu Západní Austrálie. Dalších 26 kytovců už uhynulo, informovala agentura Reuters.
(Celý text)

Dřevinou s nejlepším zdravotním stavem v ČR je buk lesní, strádá borovice lesní
25. dubna 2024 01:51

PRAHA (ČTK) - Zdravotní stav lesů se loni ve srovnání s rokem 2022 mírně zlepšil, objem vytěženého kůrovcového dříví 3,2 milionu metrů krychlových ve smrkových porostech byl zhruba o třetinu menší než o rok dříve. Proti předchozím rokům jde sice o zlepšení, konec kůrovcové kalamity to ale neznamená. Dřevinou s nejlepším zdravotním stavem je v ČR nyní buk lesní, ke zhoršování stavu dochází u borovice lesní, řekli zástupci Výzkumného ústavu lesního hospodářství a myslivosti (VÚLHM).
(Celý text)

Evropský parlament odhlasoval zákaz některých plastových obalů
25. dubna 2024 01:51

ŠTRASBURK (ČTK) - Europoslanci schválili nová opatření, jejichž cílem je zvýšit udržitelnost obalů a snížit množství obalového odpadu v Evropské unii. Pravidla mají rovněž podpořit opětovné použití obalů a jejich recyklaci. Některé druhy plastových obalů na jedno použití budou od 1. ledna 2030 zakázány.
(Celý text)

V soutěži Adapterra Awards se utkají desítky projektů, které připravují krajinu na změnu klimatu
25. dubna 2024 01:43

(ČTK) - V šestém ročníku soutěže Adapterra Awards se utkají projekty, které se zaměřují na boj proti suchu, přívalové deště, silný vítr a vlny veder. V minulosti vyhrávaly projekty na obnovu mokřadů, letos podobný projekt z Krkonoš také nechybí. Nová kategorie ocení průmyslové projekty, které šetrně hospodaří s vodou, informovala Nadace Partnerství, která soutěž pořádá. Cílem je ocenit projekty podporující adaptaci na klimatickou změnu.
(Celý text)

Evropský parlament dal zelenou přísnějším pravidlům o znečištění vzduchu
25. dubna 2024 00:59

ŠTRASBURK (ČTK) - Evropský parlament odhlasoval normu o zlepšení kvality ovzduší, která zpřísňuje limity některých znečišťujících látek pro rok 2030, včetně jemných prachových částic. Členské státy budou moci za určitých podmínek požádat o posunutí tohoto termínu až o deset let.
(Celý text)

V Brdech roubují ovocné stromy odrůdami ze zaniklých obcí
24. dubna 2024 19:43

(ČTK) - Vojenské lesy a statky (VLS) naroubovaly na Padrťských pláních v Brdech téměř 300 ovocných stromů štěpy ze zaniklých obcí Padrť, Kolvín a Zaběhlá. Vesnice byly vystěhovány při rozšiřování vojenského prostoru v letech 1952 a 1953. Dnes je tam veřejně přístupná Chráněná krajinná oblasti Brdy. V nových alejích u cest tak budou stromy plodit odrůdy ovoce, které pěstovali obyvatelé zaniklých obcí, řekl ČTK ředitel divize VLS Hořovice David Novotný. Roubování zajistily VLS s dobrovolníky, stejně jako loni, kdy šlo o první stovku. Zájem o 'Brdské stromsázení' byl letos vyšší.
(Celý text)

Europoslanci schválili revizi společné zemědělské politiky EU
24. dubna 2024 19:34

ŠTRASBURK (ČTK) - Europoslanci dnes na plenárním zasedání ve Štrasburku schválili revizi společné zemědělské politiky Evropské unie. Nová pravidla mají podpořit farmáře, kteří již několik měsíců protestují v řadě unijních zemí a stěžují si na nedostatečné výdělky, byrokracii, rostoucí náklady i špatné podmínky při hospodaření na půdě.
(Celý text)

Vláda schválila nový systém emisních povolenek, peníze dá na ekologické projekty
24. dubna 2024 16:27

(ČTK) - Vláda dnes napotřetí schválila novelu zákona, která upravuje systém emisních povolenek. Peníze utržené z jejich prodeje bude v budoucnu možné použít výhradně jen na opatření, která budou snižovat nebo kompenzovat důsledky změny klimatu. Výnosy z povolenek budou v příštím roce příjmem státního rozpočtu, od roku 2026 bude hlavním příjemcem Státní fond životního prostředí, menší část příjmů si rozdělí také ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) a ministerstvo životního prostředí (MŽP). Na tiskové konferenci po jednání vlády to uvedl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Letošní výnosy z povolenek budou podle odhadů činit kolem 40 miliard korun.
(Celý text)

Atény opět zahalil oranžový opar, prach ze Sahary pohltil i Akropoli
24. dubna 2024 16:26

ATÉNY (ČTK) - Řecké hlavní město Atény zahalil oranžový opar způsobený prachem ze Sahary. Podle řeckých úřadů je koncentrace prachu v ovzduší jednou z nejvyšších od roku 2018. Řecko se přitom se saharským prachem potýkalo již na přelomu března a dubna, podobně jako další části jižní a střední Evropy, včetně Česka.
(Celý text)

Bezobslužná farmářská prodejna dostane jídlo z pole přímo na váš talíř
24. dubna 2024 13:54

() - V současnosti roste poptávka po lokálních farmářských produktech. Spolu s tím také vzniká potřeba najít nové cesty, které usnadní jejich přesun ke spotřebitelům. Právě na způsob, jak lokální potraviny nejlépe dostat k místním obyvatelům se zaměřil loňský Challenge Lab, pořádaný Impact Hubem. Proběhl v rámci projektu Živý region. Vítězným projektem se staly samoobslužné farmářské prodejny, které nejen podporují místní zemědělce, ale také snižují emise oxidu uhličitého díky výrazně zkrácené distribuční trase.
(Celý text)

Drůbeží peří proměňují čeští vědci na hnojivo pro rostliny a prostředek k čištění půdy
24. dubna 2024 11:02

(ČTK) - Českým vědcům se podařilo z drůbežího peří vytvořit surovinu, která podporuje růst rostlin. Dosáhli toho pomocí rozkladné reakce, takzvané hydrolýzy. Při ní lze podle vědců získat z peří aminokyseliny, informovaly konsorcia Národní centrum kompetence (NCK) BIOCIRTECH a NCK BIOCIRKL společně s Technologickou agenturou ČR (TA ČR), která projekt finančně podporuje. Doteď odpad z drůbežího masa v podobě peří nenacházel uplatnění. Buď se dával na kompost, kde se dlouho rozkládal, či do spaloven.
(Celý text)

Ministerstvo zemědělství nemá dost peněz na podpory pro lesníky, uvedl Výborný
24. dubna 2024 10:51

STŘÍTEŽ (ČTK) - Ministerstvo zemědělství nemá dost peněz na podpory dříve slíbené lesníkům, uvedl ministr Marek Výborný (KDU-ČSL) na konferenci Sdružení vlastníků obecních, soukromých a církevních lesů v ČR (SVOL) ve Stříteži u Jihlavy. Uvedl, že chce zajistit vyplacení příspěvků na hospodaření v lesích. Peníze nejsou na slíbenou podporu adaptace lesů na klimatickou změnu. Předseda komory SVOL Richard Podstatzký ČTK řekl, že je špatné, že se stát k něčemu zaváže a nakonec peníze nejsou.
(Celý text)

Padesátka CHKO Slavkovský les v novém čísle časopisu Ochrana přírody
24. dubna 2024 10:30

PRAHA (Ochrana přírody) - Padesáti letům CHKO Slavkovský les se věnuje hned několik článků. Číslo otvírá úvodník Vzpomínky ze Slavkovského lesa od Tomáše Pačese, ve kterém se vyznává z lásky k tomuto tajemnému kraji.
(Celý text)

V Jeseníkách žije šest druhů sov. Teprve nedávno se sem rozšířil puštík bělavý
24. dubna 2024 07:07

PRAHA (Ekolist) - V polovině dubna se CHKO Jeseníky sčítaly sovy. Akci pořádala Agentura ochrany přírody a krajiny ČR ve spolupráci s Moravským ornitologickým spolkem – středomoravskou pobočkou České společnosti ornitologické. Zúčastnilo se jí 18 dobrovolníků z řad profesionálních i amatérských ornitologů, kteří přijeli z různých koutů republiky. Jejich úkolem bylo zaznamenávat na předem určených trasách hlasové projevy sov.
(Celý text)

Evropský parlament odhlasoval snazší opravy výrobků, výrobci je musí umožnit i po záruce
24. dubna 2024 07:03

ŠTRASBURK (ČTK) - Evropský parlament dal zelenou takzvanému právu spotřebitele na opravu. Směrnice vyjasňuje povinnost výrobců opravovat zboží i po uplynutí zákonné záruční lhůty za přiměřenou cenu a v přiměřeném čase. Zároveň má motivovat spotřebitele k tomu, aby si zakoupené předměty nechávali opravit, prodloužili tak jejich životnost a podpořili udržitelnější spotřebu. Cílem je rovněž snížení nákladů na nové nákupy.
(Celý text)

Evropský parlament odhlasoval snazší opravy výrobků, výrobci je musí umožnit i po záruce
24. dubna 2024 07:03

ŠTRASBURK (ČTK) - Evropský parlament dal zelenou takzvanému právu spotřebitele na opravu. Směrnice vyjasňuje povinnost výrobců opravovat zboží i po uplynutí zákonné záruční lhůty za přiměřenou cenu a v přiměřeném čase. Zároveň má motivovat spotřebitele k tomu, aby si zakoupené předměty nechávali opravit, prodloužili tak jejich životnost a podpořili udržitelnější spotřebu. Cílem je rovněž snížení nákladů na nové nákupy.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 2133 | Další