ecomonitor.cz
verze pro tisk
Miliardy na klimatická opatření v rozvojových zemích jsou slibem, který nikdo nechvátá plnit
26. ledna 2021 06:39
PRAHA (Ekolist) - Klimatické změny představují globální problém. Ale nedopadá na všechny stejně. Mezi země nejdrastičtěji postižené patří často ty, jež označujeme jako rozvojové. Proto je jistě potěšující, že ty zatím ne tolik zasažené a přitom rozvinuté státy přislíbily v roce 2009 oněm poškozeným podporu a finanční spoluúčast. Na adaptační a mitigační opatření. Dohromady 50 miliard dolarů do roku 2020. Jenže tady hezké zprávy končí: příspěvky totiž dohromady nepřesáhly ani 20 miliard a jen menší část z nich nějak reálně souvisela s klimatickými změnami.

Když se rozvinuté země přihlásily k Rámcové úmluvě OSN o změně klimatu (UNFCCC) a tím i k závazku, že do roku 2020 mobilizují své finanční rezervy, slíbily, že vytvoří podpůrný fond o síle 100 miliard dolarů. Polovina této sumy měla jít na podporu zranitelných lidských populací po celém světě, pomoci rozvojovým zemím adaptovat se na procesy klimatických změn. Dozor a kooperaci při plnění tohoto ambiciózního celoplanetárního závazku přezvala Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Ta v roce 2018 mohla jen konstatovat, že místo očekávaných padesáti je ve fondu zatím jen 16,8 miliard dolarů. Dárcovské, rozvinuté země přitom tvrdily, že daly více jak 25 miliard. A aby těch rozporů nebylo málo, zpětná analýza darů a investic, provedená mezinárodní environmentální společností CARE referuje o tom, že ve skutečnosti na klima dorazilo z rozvinutých k rozvojovým jen 9,7 miliard.

Klimatická adaptace je tak trochu i dálnice

Jak je to možné? Za prvé si dárci pro sebe definovali onu podporu klimatické adaptace velmi volně. A za druhé, nejspíš v rámci mezinárodní propagace, silně přeháněli. Jinak se dá jen těžko vysvětlit, proč se do rozvojových UNFCCC svodek dostaly i nejrůznější stavební záměry, které s klimatem souvisí jen velmi okrajově, pokud vůbec. Výstavba Nhat Tan, Mostu Přátelství, sice výrazně zkrátí cestu z Hanoje na letiště Noi Bai, stejně jako přetížené dopravě prospěje severo-jižní dálniční spojka u Ho Či Minova města. Ale nějaká adaptace na klima se za oběma projekty hledá těžko. Což ale Japonsku nebrání v tom, aby si oba tyto projekty přičetlo k dobru, jako příklad plnění svého závazku k UNFCCC. S Japonskem je to vůbec složité: při rozvojové pomoci realizovalo v zahraničí celkem 13 projektů a tvrdí, že na ně vynaložilo lehce přes 2 miliardy dolarů.

Když ale CARE odečetla japonské výdaje na projekty, které s adaptací na klima nesouvisí, zůstalo z japonské rozvojové pomoci 675 milionů. Zbývajících 1334 milionů dolarů se rozplynulo v asfaltu a betonu. Nejsou zdaleka jediní. CARE analyzovala celkem 112 klimaticky-adaptačních projektů, realizovaných 25 různými dárci (celými státy i rozvojovými bankami), a zjistila, že sklony k přehánění mají skoro všichni. Dary od Světové banky měly činit 2,5 miliardy, ale 872 milionů evidentně teklo na projekty s klimatem nesouvisející. Francie přispěla 165 miliony, z nichž ale 104 směřovalo také jinam než na klima a adaptace.

Lépe si ve srovnání stojí drobní dárci: Finsko, Kanada, Austrálie. Tyto státy přispívaly sice jen miliony, ale peníze našly svůj cíl. A tito dárci ani nenadhodnocovali jejich výši. Jde ale spíše o zřídkavé případy. Co se tedy za peníze na klimatické adaptace rozvojových zemí pořizuje?

Společný problém, na jehož řešení vám rádi půjčíme

Světová banka například podpořila výstavbu nouzového bydlení v Nepálu, v oblastech zasažených zemětřesením. A také podporuje malé zemědělce v Etiopii, redistribucí a dotovaným výkupem jejich výpěstků. Oba případy jsou veskrze pozitivní, pomáhají potřebným. Ale s klimatem nesouvisí. Horší už je to s francouzskou půjčkou, která šla na podporu decentralizace administrativního aparátu na Filipínách. Posilování moci poměrně autoritativního prezidenta Duterteho je dost těžké interpretovat jako pomoc proti klimatickým změnám. A podobné je to i s koncesionální půjčkou, kterou Filipíny zdevastované tajfuny dostaly od Japonska. Na podporu ekonomiky a umoření vlastních dluhů. Které měly vůči Japonsku. Půjčku, kterou Japonsko vykázalo jako svou vlastní podporu pro klima-adaptační strategie rozvojové země.

Investici do změn, mitigačních a adaptačních opatření, si po svém vykládají i nadnárodní donoři v Africe. Peníze, které dostala Etiopie ze zahraničí „na klima“, mají v 50 % případů podobu půjčky. V Ghaně pak v 28 % případů. Tyto země, pokud se opravdu chtějí na klima adaptovat se zahraniční podporou, se tak musí u svých donorů nutně zadlužit. Což je hodně zvláštní forma pomoci, trochu nahrávající neo-kolonialismu. Podle OSN přitom hrozí, že pokud rozvinuté země nenaplní své závazky k UNFCCC takříkajíc v původním znění (a současně nebudou naplňovat Pařížskou dohodu), potřebné výdaje k adaptacím v rozvojových zemích budou narůstat. Už nyní by bylo zapotřebí vynakládat na adaptační opatření rozvinutých zemí kolem 70 miliard ročně, a na konci dekády to může být i 300 miliard ročně.

Vzhledem k tomu, že od roku 2009 nebyly rozvinuté země naplnit ani těch přislíbených 50 miliard (a ani 25, 16,8 ale reálně jen oněch 9,7 miliard) - a to, že jen 9 ze 112 analyzovaných projektů vyhovělo kritériím bez výtek - to zatím s pomocí rozvinutých rozvojovým vypadá na hezký slib, který ale nikdo nehodlá dodržet.

URL zprávy: https://ecomonitor.cz/zprava2.shtml?x=2668422


Online diskuse
Kdo vyhraje, když dojde ke střetu pasteveckého psa a vlka?
28. března 2024 05:36

PRAHA (Ekolist) - To je častý dotaz, který vzbuzuje velké vášně. Odpověď není jednoduchá a není ani jednoznačná. Bavíme se o přírodě, o vlcích, a tak jsou možné nejrůznější scénáře. Vždy záleží na konkrétní situaci, a hlavně na samotných účastnících případného střetu.
(Celý text)

OSN: Miliony lidí hladoví, ale denně se na světě vyhodí asi miliarda porcí jídla
28. března 2024 01:43

(ČTK) - Každý den se na světě vyhodí více než miliarda porcí jídla, vyplývá podle deníku The Guardian ze zprávy OSN, která každoročně vypracovává takzvaný Index plýtvání jídlem. Na světě přitom podle posledních dat z roku 2022 hladoví asi 783 milionů lidí, uvádí také zpráva.
(Celý text)

Hlavní líčení ve vedlejší větvi kauzy Bečva začne u vsetínského soudu v dubnu
28. března 2024 01:10

VSETÍN (ČTK) - Hlavní líčení ve vedlejší větvi kauzy otravy řeky Bečvy začne u vsetínského okresního soudu 10. dubna. ČTK to řekl soudce Aleš Matura. Za nečinnost v den havárie je v případu obžalovaný velitel hasičů, z důvodu vydání nezákonného správního rozhodnutí pracovnice odboru životního prostředí a výstavby radnice v Rožnově pod Radhoštěm na Vsetínsku. Muži hrozí za maření úkolu úřední osoby z nedbalosti až roční vězení, ženě za stejný trestný čin až tři roky vězení, uvedl soudce.
(Celý text)

Slovenská vláda navrhla omezit právo veřejnosti připomínkovat stavební záměry
28. března 2024 01:07

GALANTA (ČTK) - Slovenská vláda chce výrazně omezit současné právo veřejnosti zapojit se do posuzování možných dopadů připravované výstavby různých projektů na přírodu (EIA). Vyplývá to z návrhu novely příslušného zákona, který kabinet premiéra Roberta Fica schválil na svém výjezdním zasedání.
(Celý text)

ČT: Státní podnik DIAMO plánuje, že propustí zhruba 12 procent z 3450 zaměstnanců
27. března 2024 23:13

STRÁŽ POD RALSKEM (ČTK) - Státní podnik DIAMO Stráž pod Ralskem na Českolipsku plánuje, že letos propustí zhruba 12 procent z 3450 zaměstnanců, propouštění chystá ve všech sedmi odštěpných závodech v republice, uvedla Česká televize (ČT). O práci by do konce srpna mělo přijít 430 lidí, dalších 150 neobsazených míst státní podnik zruší. V plánu je také sloučení některých závodů. Ročně by to mělo přinést úsporu 400 až 500 milionů korun, které bude možné použít na sanaci po těžbě.
(Celý text)

ČR dostane z EU dalších 73 miliard korun na investice do energetiky či dopravy
27. března 2024 19:21

(ČTK) - Česká republika dostane z Modernizačního fondu EU dalších téměř 73 miliard korun na investice do energetiky či dopravy. Stát peníze využije na financování obnovitelných zdrojů, modernizaci teplárenství nebo ekologizaci veřejné dopravy, informovalo ministerstvo životního prostředí (MŽP). Dotace pro Česko nyní schválila Evropská investiční banka s Evropskou komisí. Dosud tak ČR z fondu získala 267 miliard korun.
(Celý text)

Výborný: MZe chystá soubor opatření, který farmářům sníží administrativu
27. března 2024 19:13

PRAHA (ČTK) - Ministerstvo zemědělství (MZe) připravuje soubor opatření, který farmářům sníží administrativu, takzvaný antibyrokratický balíček. Na dnešní schůzi senátního podvýboru pro zemědělství v Praze to řekl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Nevylučuje to, že balíček předloží k přímému projednání v Poslanecké sněmovně. Právě na vysokou byrokratickou zátěž si čeští zemědělci, kteří letos už několikrát protestovali proti národní i evropské agrární politice, dlouhodobě stěžují.
(Celý text)

Japonsko chce do roku 2035 uvést na trh osobní letadlo nové generace
27. března 2024 13:42

(ČTK) - Japonsko uvede na trh své první osobní letadlo nové generace přibližně do roku 2035. S odvoláním na informované zdroje to dnes uvedla agentura Kjódó. Předchozí neúspěšný vývoj prvního japonského osobního letadla vedla společnost Mitsubishi Heavy Industries. Nový stroj nebude pohánět klasické letecké palivo, zvažuje se mimo jiné vodík. Očekává se, že letecký průmysl bude pro Japonsko hnací silou růstu, z kterého bude těžit řada domácích dodavatelů komponentů.
(Celý text)

Aktivisté upozorňují na špatné podmínky chovu kuřat, která prodává Albert v ČR
27. března 2024 13:35

PRAHA (ČTK) - Obránci zvířat poukazují na špatné podmínky chovu kuřat, která do svých obchodů odebírá řetězec Albert v Česku. Přitom v Belgii a Nizozemsku podle nich prodává kuřata odchovaná v lepších podmínkách. Ve svých reklamách tak není Albert vůči spotřebitelům transparentní, řekl ČTK Radim Trojan ze spolku obránců zvířat Obraz. Na problém dnes aktivisté upozorňovali i příchozí na pražskou konferenci obchodníků a výrobců, Retail Summit. Obchodní řetězec Albert ČTK sdělil, že farma, ze které mají aktivisté záběry, zásobuje kuřaty většinu velkých obchodů v Česku. Minimální standardy požadované od dodavatelů má řetězec podle mluvčího Jiřího Marečka na webu.
(Celý text)

Koniklec v kleci. V Českém středohoří kvetou vzácné rostliny, chrání je speciální klícky
27. března 2024 12:06

PRAHA (Ekolist) - Právě v těchto dnech kvete koniklec otevřený, ale už jen na zhruba na dvacítce míst, především v severních a severozápadních Čechách. Aby z naší přírody úplně nezmizel, připravila pro něj Agentura ochrany přírody a krajiny ČR záchranný program. V posledních desetiletích konikleců ubylo natolik, že se na některých místech chrání i jednotlivé rostliny.
(Celý text)

Lula a Macron ohlásili plán za jednu miliardu eur pro amazonský prales
27. března 2024 10:32

RIO DE JANEIRO (ČTK) - Francouzský prezident Emmanuel Macron a brazilská hlava státu Luiz Inácio Lula da Silva oznámili v noci na dnešek SEČ nový plán investic za jednu miliardu eur (25 miliard korun) pro udržitelnost amazonského pralesa. Cílem je skloubit hospodářský rozvoj v oblasti pralesa a ochranu životního prostředí, píše agentura AFP. Lula chce výrazně snížit ničení amazonského pralesa, a proto hledá finanční podporu v zahraničí.
(Celý text)

Na Slovensku byl podle ministra zastřelen medvěd, který zranil několik lidí
27. března 2024 10:28

BRATISLAVA (ČTK) - Na Slovensku byl v úterý zastřelen medvěd, který před více než týdnem zranil několik lidí ve městě Liptovský Mikuláš. Na sociální síti to dnes napsal slovenský ministr životního prostředí Tomáš Taraba. Slovenská vláda na dnešním jednání schválila návrh ústavního zákona, který má umožnit plošné odstřely medvědů pohybujících se v okolí měst a vesnic.
(Celý text)

Zastupitelé Libereckého kraje schválili dotaci z Fondu Turów pro Chrastavu
27. března 2024 10:27

LIBEREC (ČTK) - Zastupitelé Libereckého kraje dnes schválili další dotaci z Fondu Turów, peníze jsou určené pro Chrastavu. Město vybuduje 5,65 kilometru dlouhý vodovod do osady Horní Vítkov, kde jsou lidé zásobováni ze studní, 91 domovních přípojek a také dvě požární nádrže. Radnice na projekt žádala 79,6 milionu korun, částka zahrnovala i dvacetiprocentní rezervu na vícepráce, to ale výbor fondu nedoporučil, zastupitelé tak schválili dotaci 67,5 milionu korun.
(Celý text)

Jak na žádost v programu LIFE? Nenechte se odradit, když to poprvé nevyjde
27. března 2024 06:33

PRAHA (Ekolist) - Na ochranu životního prostředí v České republice proudí v rámci programu LIFE z Evropské unie desítky milionů korun.. Například Vojenské lesy a statky ČR mají projekt na LIFE Adapt Brdy, který lesníkům umožní přeměnit brdské lesy na odolnější. Z programu LIFE na to podnik získal pět milionů eur. Praktické rady o tom, jak v programu LIFE uspět, se můžete dozvědět v aktuálním vydání speciálního dotačního podcastu.
(Celý text)

K ústavní ochraně vody zněla ve sněmovním výboru kritika z opozice i z koalice
27. března 2024 01:24

PRAHA (ČTK) - K navrhované ústavní ochraně vody zaznívala ve sněmovním zemědělském výboru kritika z opozice i z koalice. Ivan Adamec (ODS) označil vládní novelu ústavy za "až hysterickou reakci" na minulá období sucha v Česku a Karel Tureček (ANO) za "jednostranné znásilnění ústavy". Poslanci debatu o předloze přerušili, téměř až do konce května k ní nyní mohou předkládat pozměňovací návrhy. Ústavní novelou se ve Sněmovně mají zabývat také ústavně-právní výbor a výbor pro životní prostředí.
(Celý text)

Poptávka po elektromobilech v ČR stoupla po spuštění dotací o desítky procent
27. března 2024 01:07

(ČTK) - Tuzemští prodejci nových aut a zprostředkovatelé finančních služeb zaznamenali v minulém týdnu v tuzemsku nárůst poptávky po elektrických vozech v řádu desítek procent. Důvodem je spuštění podpůrného a dotačního programu pro nákup elektromobilů do firem. Vyplývá to z aktuálních informací prodejců.
(Celý text)

Ministr Výborný očekává, že Evropská komise předloží další návrhy na podporu zemědělců
26. března 2024 21:01

BRUSEL (ČTK) - Český ministr zemědělství očekává, že Evropská komise přijde v blízké budoucnosti s dalšími návrhy, jak podpořit zemědělce v Evropské unii. Marek Výborný to uvedl při dnešním jednání unijních ministrů zemědělství v Bruselu. Ministr doufá, že současné návrhy Evropské komise v dubnu projdou i Evropským parlamentem a velmi by si přál, aby uklidnily zemědělce, kteří v posledních měsících protestovali po celé Evropě. Farmáři dnes dorazili i do Bruselu, podle belgických médií bylo v belgické metropoli asi 250 traktorů. Protestující házeli vajíčka a další předměty na policisty a zapalovali seno i pneumatiky, nejméně dva policisté utrpěli zranění.
(Celý text)

WP: Udržitelnější maso na gril? Zkuste steak ze čtyřmetrové krajty
26. března 2024 17:30

WASHINGTON (ČTK) - Jsou šupinaté, mají rozeklaný jazyk a mohou měřit až šest metrů. Krajty ovšem mohou být také jedním z nejekologičtějších tvorů, jaké lze na planetě chovat na maso, napsal zpravodajský server The Washington Post.
(Celý text)

Klimatické změny zvyšují riziko smrti u starších osob, především žen
26. března 2024 14:41

PRAHA (ČTK) - Zvyšující se teplota vzduchu úzce souvisí s větším rizikem úmrtí ve vyšším věku. Zvláště ženy starší 85 let jsou kvůli dopadům klimatických změn ohroženy nejvíce, řekl na dnešní tiskové konferenci Klimatické koalice expert Tomáš Janoš z Masarykovy univerzity v Brně. Lékařka Klára Mašková pak poukázala na problémy s chemickými látkami v životním prostředí, které se dostávají do lidského těla a narušují endokrinní systém.
(Celý text)

Greenpeace: Evropské banky půjčily biliony korun neekologickým firmám
26. března 2024 14:21

(ČTK) - Evropské banky půjčily od roku 2015, kdy byla dojednána Pařížská dohoda o klimatu, přibližně 256 miliard eur (přes 6,4 bilionu korun) neekologickým firmám. Jejich činnost podle analýzy Greenpeace a dalších nevládních organizací přitom ohrožuje lesy, savany a důležité přírodní ekosystémy.
(Celý text)

Greenpeace: Evropské banky půjčily biliony korun neekologickým firmám
26. března 2024 14:21

(ČTK) - Evropské banky půjčily od roku 2015, kdy byla dojednána Pařížská dohoda o klimatu, přibližně 256 miliard eur (přes 6,4 bilionu korun) neekologickým firmám. Jejich činnost podle analýzy Greenpeace a dalších nevládních organizací přitom ohrožuje lesy, savany a důležité přírodní ekosystémy.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 2117 | Další