ecomonitor.cz
verze pro tisk
Neptunovy koule čistí moře. A traviny, ze kterých vzešly, zase stráží pobřeží
27. ledna 2021 06:36

PRAHA (Ekolist) - Italové jim poeticky přezdívají l'oliva di mare, mořské olivy. Na dohled Řecka a Turecka se o nich hovoří jako o egagropili a Francouzi je nazývají Neptunovy koule. A nyní o nich mořští biologové hovoří jako o malém zázraku, který může znamenat velkou změnu. Při čištění moře od plastů.
(Celý text)

Sněmovna schválila novou definici kilogramu a dalších měrných jednotek
27. ledna 2021 02:43

PRAHA (ČTK) - Nové definice měrných jednotek hmotnosti či elektrického proudu, o nichž před třemi lety rozhodl Mezinárodní úřad pro míry a váhy (BIPM), se uzákoní. Sněmovna to hladce schválila už v prvním kole projednávání. Uzákonění podle vicepremiéra Karla Havlíčka (za ANO) vychází z požadavků Evropské unie. Novelu o metrologii nyní posoudí Senát.
(Celý text)

Zvířata v pražské záchranné stanici adoptovalo asi 100 lidí
27. ledna 2021 01:36

PRAHA (ČTK) - Trvale handicapovaná zvířata ze Záchranné stanice hlavního města Prahy pro volně žijící živočichy si od poloviny listopadu do konce roku 2020 adoptovalo zhruba 100 zájemců. Asi 350 000 korun se vybralo prostřednictvím transparentního účtu. Lidé tak přispěli na chod zařízení, jehož cílem je pomáhat zraněným zvířatům a po zotavení je vracet do pražské přírody. ČTK to sdělila mluvčí Lesů hlavního města Prahy Petra Fišerová.
(Celý text)

Pardubice už nemusí stavět přes Červeňák silnici
27. ledna 2021 01:08

PARDUBICE (ČTK) - Pardubice už nemusí stavět přes bývalé vojenské cvičiště Červeňák silnici. Závazek ruší smluvní dodatek s původním vlastníkem, ministerstvem obrany. Celá oblast bude městskou rekreační zónou, uvedl magistrát v tiskové zprávě.
(Celý text)

Registr psů bude provozovat veterinární komora, vláda souhlasí
27. ledna 2021 00:36

PRAHA (ČTK) - Provozovatelem centrálního registru psů, který bude fungovat od příštího roku, bude Komora veterinárních lékařů ČR (KVL). V pondělí to v novele zákona odsouhlasila vláda, informovalo v tiskové zprávě ministerstvo zemědělství. Registr bude neveřejnou evidencí, cenu za evidenci si budou účtovat soukromí veterináři. Záznamy o psech se budou z registru vyřazovat po 20 letech.
(Celý text)

Cesty do soutěsek v Hřensku jsou až do jara zavřené, mohou tam padat stromy
26. ledna 2021 17:03

HŘENSKO (ČTK) - Všechny přístupové cesty do soutěsek v Hřensku na Děčínsku jsou až do poloviny dubna zavřené kvůli kritickému stavu zhruba 300 stromů. Poté, co je napadl kůrovec, stromy odumřely a nyní hrozí jejich zřícení do vody nebo na turistické stezky. Národní park České Švýcarsko je začne odstraňovat začátkem února, řekl ČTK mluvčí parku Tomáš Salov.
(Celý text)

Opozice čeká zařazení bodu o vzniku komise k Bečvě za dva týdny
26. ledna 2021 16:48

PRAHA (ČTK) - Zařazení bodu o zřízení sněmovní vyšetřovací komise k případu loňské otravy řeky Bečvy navrhnou ODS, KDU-ČSL a TOP 09 na schůzi dolní komory dnes, samotné zařazení na program ale očekávají až za dva týdny. Na twitteru to uvedl lidovecký předseda Marian Jurečka. Poslanec ODS Stanislav Blaha v pátek hovořil o tom, že opoziční strany budou usilovat o zřízení komise už tento týden. Lidovecký předseda Marian Jurečka ale na tiskové konferenci ve Sněmovně uvedl, že je nyní potřeba projednat některé předlohy v prvním a druhém čtení.
(Celý text)

Soutěž pro projekty na zvládání změn klimatu má novou sekci
26. ledna 2021 16:37

PRAHA (ČTK) - Novou kategorii má letošní ročník soutěže Adapterra Awards o nejlepší počiny pomáhající přizpůsobit města, domy i krajinu změně klimatu. Letos přibude sekce zaměřená na projekty z příhraničí s Rakouskem. Zástupci pořadatelské Nadace Partnerství to oznámili na on-line tiskové konferenci, kterou zároveň zahájili třetí ročník soutěže. Zájemci tak ode dneška mohou přihlásit uskutečněné adaptační počiny.
(Celý text)

Sněmovna dala šanci novele k omezení invazivních druhů
26. ledna 2021 16:31

PRAHA (ČTK) - Sněmovna dala šanci novele, která má omezit šíření invazních druhů rostlin a živočichů v Česku. Reaguje na unijní nařízení a má vytvořit rámec pro opatření potřebná k prevenci zavlečení invazních druhů a k regulaci těch, které už se v České republice rozšířily. Předlohu po dnešním úvodním kole projednají výbor pro životní prostředí a zemědělský výbor.
(Celý text)

V Krkonoších napadl řidič skútru strážce KRNAP
26. ledna 2021 14:19

VRCHLABÍ (ČTK) - Řidič sněžného skútru napadl v Krkonoších strážce Krkonošského národního parku (KRNAP). Správa KRNAP podala trestní oznámení na neznámého pachatele, kterým se zabývá policie, uvedl mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný. Incident se stal v pátek v okolí Strážného na Trutnovsku. "Policie skutek kvalifikovala jako násilí proti úřední osobě za což může být pachatel potrestán odnětím svobody až na čtyři léta," uvedl Drahný.
(Celý text)

Brabec věří, že ČIŽP vysvětlí svůj postup v souvislosti s Bečvou
26. ledna 2021 11:04

PRAHA (ČTK) - Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) věří tomu, že Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) bude schopna v příštích dnech obhájit a vysvětlit svůj postup v souvislosti s loňskou havárií na řece Bečvě. Řekl to na tiskové konferenci po jednání vlády. Nechtěl spekulovat o tom, zda uvažuje o odvolání ředitele inspekce Erika Geusse.
(Celý text)

Vědci začali v Blansku měřit rakovinotvorné látky v ovzduší
26. ledna 2021 11:03

BLANSKO (ČTK) - Odborníci z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) začali v Blansku nově měřit koncentraci rakovinotvorného benzo[a]pyrenu v ovzduší. Instalovali tam monitorovací stanici, jedinou svého druhu umístěnou v Jihomoravském kraji na sever od Brna. Blanenská radnice to uvedla na webu. Hlavním zdrojem látky jsou kotle na tuhá paliva v domácnostech.
(Celý text)

Miliardy na klimatická opatření v rozvojových zemích jsou slibem, který nikdo nechvátá plnit
26. ledna 2021 06:39

PRAHA (Ekolist) - Klimatické změny představují globální problém. Ale nedopadá na všechny stejně. Mezi země nejdrastičtěji postižené patří často ty, jež označujeme jako rozvojové. Proto je jistě potěšující, že ty zatím ne tolik zasažené a přitom rozvinuté státy přislíbily v roce 2009 oněm poškozeným podporu a finanční spoluúčast. Na adaptační a mitigační opatření. Dohromady 50 miliard dolarů do roku 2020. Jenže tady hezké zprávy končí: příspěvky totiž dohromady nepřesáhly ani 20 miliard a jen menší část z nich nějak reálně souvisela s klimatickými změnami.
(Celý text)

Úbytek ledu na Zemi se podle vědců překvapivě zrychlil
26. ledna 2021 01:59

ANCHORAGE (ČTK) - Tání ledu se kvůli klimatickým změnám urychluje. Podle nové vědecké studie ho nyní ročně na celém světě ubývá o 57 procent více než v polovině 90. let. Podle autorů výzkumu, jehož výsledek vychází v časopisu The Cryosphere, je tak velké zrychlování překvapením.
(Celý text)

Evropané podceňují vliv zemědělství na znečištění vzduchu
26. ledna 2021 01:31

ŘÍM (ČTK) - Obyvatelé evropských zemí výrazně podceňují vliv zemědělství na znečištění ovzduší. Tvrdí to výsledky průzkumu realizovaného v sedmi evropských zemích, na který tento týden upozornila italská agentura ANSA. Na druhé straně lidé v Evropě přeceňují dopad průmyslu a dopravy.
(Celý text)

Ekologické organizace: Modernizační fond dost nepodpoří komunitní energetiku
26. ledna 2021 01:22

PRAHA (ČTK) - Modernizační fond spuštěný ministerstvem životního prostředí (MŽP) podle ekologů vyčlenil málo peněz na projekty komunitní energetiky. Plánovaných 1,5 procenta ze zhruba 150 miliard korun, kterými fond může v následující dekádě disponovat, nestačí, uvedlo dnes Hnutí Duha. Podmínky programu podpory nových obnovitelných zdrojů v energetice (OZE) se nelíbí Komoře obnovitelných zdrojů energie (Komora OZE). V tiskové zprávě uvedla, že pravidla zvýhodní velké energetické společnosti. Podle náměstka MŽP Jana Kříže naopak důležitost komunitní energetiky podtrhlo, že má samostatný program. Programový dokument fondu dnes projednala vláda.
(Celý text)

Vláda schválila zákaz některých jednorázových plastů
26. ledna 2021 01:11

PRAHA (ČTK) - Návrh zákona, který zakazuje uvádět na trh jednorázové plastové příbory, talíře nebo brčka, v pondělí schválila vláda. Zákon má platit od letošního července, posoudí ho Parlament. V dnešní tiskové zprávě to uvedlo ministerstvo životního prostředí, které zákon vládě předložilo. Doprodej zásob bude možný, úplný zákaz uvádění do oběhu by měl začít platit nejpozději o rok později. Předloha je převodem evropské směrnice schválené v roce 2019. Návrh upravuje i povinnosti výrobců některých plastových výrobků.
(Celý text)

V ČR je podle ochranářů 22 vlčích teritorií, nejvíce v pohraničí
25. ledna 2021 16:53

OLOMOUC (ČTK) - Na území České republiky se nachází 22 vlčích teritorií. Převážná část, 19, je jich v pohraniční oblasti a v některých případech na české území zasahuje jen částečně. Podle expertů na velké šelmy šlo ve 14 případech o smečky, které v tuzemských podmínkách čítají obvykle čtyři až šest jedinců. V meziročním srovnání se počet teritorií zvýšil o čtyři, počet smeček o jednu. O výsledcích terénního monitoringu šelem informovali zástupci Hnutí Duha Olomouc.
(Celý text)

Oprava silnice u Velkých Opatovic, která ohrožuje část aleje roku, zatím nebude
25. ledna 2021 16:45

BOSKOVICE (ČTK) - Diskutovaná oprava silnice mezi Velkými Opatovice na Blanensku a Chlumem se zatím neuskuteční. Krajský úřad na základě odvolání zrušil příslušné stavební povolení, sdělil mluvčí kraje Michal Cagala. Kolem části silnice roste stromořadí lip, které vyhrálo v soutěži o alej roku, část stromů by kvůli opravě musela k zemi.
(Celý text)

Vláda schválila strategický dokument Modernizačního fondu
25. ledna 2021 16:42

PRAHA (ČTK) - Strategický dokument Modernizačního fondu, který by měl disponovat zhruba 150 miliardami korun do roku 2030 na projekty vedoucí ke snížení emisí skleníkových plynů, zvýšení energetické efektivity či k růstu podílu obnovitelných zdrojů, vláda dnes schválila. V tiskové zprávě o tom informovalo ministerstvo životního prostředí, které kabinetu materiál předložilo. Fond podle ekologů vyčlenil málo peněz na projekty komunitní energetiky, plánovaných 1,5 procenta z celkové částky podle Hnutí Duha nestačí. Schválení dokumentu naopak přivítaly Svaz moderní energetiky a Solární asociace.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 1432 | Další

Online diskuse
Neptunovy koule čistí moře. A traviny, ze kterých vzešly, zase stráží pobřeží
27. ledna 2021 06:36

PRAHA (Ekolist) - Italové jim poeticky přezdívají l'oliva di mare, mořské olivy. Na dohled Řecka a Turecka se o nich hovoří jako o egagropili a Francouzi je nazývají Neptunovy koule. A nyní o nich mořští biologové hovoří jako o malém zázraku, který může znamenat velkou změnu. Při čištění moře od plastů.
(Celý text)

Sněmovna schválila novou definici kilogramu a dalších měrných jednotek
27. ledna 2021 02:43

PRAHA (ČTK) - Nové definice měrných jednotek hmotnosti či elektrického proudu, o nichž před třemi lety rozhodl Mezinárodní úřad pro míry a váhy (BIPM), se uzákoní. Sněmovna to hladce schválila už v prvním kole projednávání. Uzákonění podle vicepremiéra Karla Havlíčka (za ANO) vychází z požadavků Evropské unie. Novelu o metrologii nyní posoudí Senát.
(Celý text)

Zvířata v pražské záchranné stanici adoptovalo asi 100 lidí
27. ledna 2021 01:36

PRAHA (ČTK) - Trvale handicapovaná zvířata ze Záchranné stanice hlavního města Prahy pro volně žijící živočichy si od poloviny listopadu do konce roku 2020 adoptovalo zhruba 100 zájemců. Asi 350 000 korun se vybralo prostřednictvím transparentního účtu. Lidé tak přispěli na chod zařízení, jehož cílem je pomáhat zraněným zvířatům a po zotavení je vracet do pražské přírody. ČTK to sdělila mluvčí Lesů hlavního města Prahy Petra Fišerová.
(Celý text)

Pardubice už nemusí stavět přes Červeňák silnici
27. ledna 2021 01:08

PARDUBICE (ČTK) - Pardubice už nemusí stavět přes bývalé vojenské cvičiště Červeňák silnici. Závazek ruší smluvní dodatek s původním vlastníkem, ministerstvem obrany. Celá oblast bude městskou rekreační zónou, uvedl magistrát v tiskové zprávě.
(Celý text)

Registr psů bude provozovat veterinární komora, vláda souhlasí
27. ledna 2021 00:36

PRAHA (ČTK) - Provozovatelem centrálního registru psů, který bude fungovat od příštího roku, bude Komora veterinárních lékařů ČR (KVL). V pondělí to v novele zákona odsouhlasila vláda, informovalo v tiskové zprávě ministerstvo zemědělství. Registr bude neveřejnou evidencí, cenu za evidenci si budou účtovat soukromí veterináři. Záznamy o psech se budou z registru vyřazovat po 20 letech.
(Celý text)

Cesty do soutěsek v Hřensku jsou až do jara zavřené, mohou tam padat stromy
26. ledna 2021 17:03

HŘENSKO (ČTK) - Všechny přístupové cesty do soutěsek v Hřensku na Děčínsku jsou až do poloviny dubna zavřené kvůli kritickému stavu zhruba 300 stromů. Poté, co je napadl kůrovec, stromy odumřely a nyní hrozí jejich zřícení do vody nebo na turistické stezky. Národní park České Švýcarsko je začne odstraňovat začátkem února, řekl ČTK mluvčí parku Tomáš Salov.
(Celý text)

Opozice čeká zařazení bodu o vzniku komise k Bečvě za dva týdny
26. ledna 2021 16:48

PRAHA (ČTK) - Zařazení bodu o zřízení sněmovní vyšetřovací komise k případu loňské otravy řeky Bečvy navrhnou ODS, KDU-ČSL a TOP 09 na schůzi dolní komory dnes, samotné zařazení na program ale očekávají až za dva týdny. Na twitteru to uvedl lidovecký předseda Marian Jurečka. Poslanec ODS Stanislav Blaha v pátek hovořil o tom, že opoziční strany budou usilovat o zřízení komise už tento týden. Lidovecký předseda Marian Jurečka ale na tiskové konferenci ve Sněmovně uvedl, že je nyní potřeba projednat některé předlohy v prvním a druhém čtení.
(Celý text)

Soutěž pro projekty na zvládání změn klimatu má novou sekci
26. ledna 2021 16:37

PRAHA (ČTK) - Novou kategorii má letošní ročník soutěže Adapterra Awards o nejlepší počiny pomáhající přizpůsobit města, domy i krajinu změně klimatu. Letos přibude sekce zaměřená na projekty z příhraničí s Rakouskem. Zástupci pořadatelské Nadace Partnerství to oznámili na on-line tiskové konferenci, kterou zároveň zahájili třetí ročník soutěže. Zájemci tak ode dneška mohou přihlásit uskutečněné adaptační počiny.
(Celý text)

Sněmovna dala šanci novele k omezení invazivních druhů
26. ledna 2021 16:31

PRAHA (ČTK) - Sněmovna dala šanci novele, která má omezit šíření invazních druhů rostlin a živočichů v Česku. Reaguje na unijní nařízení a má vytvořit rámec pro opatření potřebná k prevenci zavlečení invazních druhů a k regulaci těch, které už se v České republice rozšířily. Předlohu po dnešním úvodním kole projednají výbor pro životní prostředí a zemědělský výbor.
(Celý text)

V Krkonoších napadl řidič skútru strážce KRNAP
26. ledna 2021 14:19

VRCHLABÍ (ČTK) - Řidič sněžného skútru napadl v Krkonoších strážce Krkonošského národního parku (KRNAP). Správa KRNAP podala trestní oznámení na neznámého pachatele, kterým se zabývá policie, uvedl mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný. Incident se stal v pátek v okolí Strážného na Trutnovsku. "Policie skutek kvalifikovala jako násilí proti úřední osobě za což může být pachatel potrestán odnětím svobody až na čtyři léta," uvedl Drahný.
(Celý text)

Brabec věří, že ČIŽP vysvětlí svůj postup v souvislosti s Bečvou
26. ledna 2021 11:04

PRAHA (ČTK) - Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) věří tomu, že Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) bude schopna v příštích dnech obhájit a vysvětlit svůj postup v souvislosti s loňskou havárií na řece Bečvě. Řekl to na tiskové konferenci po jednání vlády. Nechtěl spekulovat o tom, zda uvažuje o odvolání ředitele inspekce Erika Geusse.
(Celý text)

Vědci začali v Blansku měřit rakovinotvorné látky v ovzduší
26. ledna 2021 11:03

BLANSKO (ČTK) - Odborníci z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) začali v Blansku nově měřit koncentraci rakovinotvorného benzo[a]pyrenu v ovzduší. Instalovali tam monitorovací stanici, jedinou svého druhu umístěnou v Jihomoravském kraji na sever od Brna. Blanenská radnice to uvedla na webu. Hlavním zdrojem látky jsou kotle na tuhá paliva v domácnostech.
(Celý text)

Miliardy na klimatická opatření v rozvojových zemích jsou slibem, který nikdo nechvátá plnit
26. ledna 2021 06:39

PRAHA (Ekolist) - Klimatické změny představují globální problém. Ale nedopadá na všechny stejně. Mezi země nejdrastičtěji postižené patří často ty, jež označujeme jako rozvojové. Proto je jistě potěšující, že ty zatím ne tolik zasažené a přitom rozvinuté státy přislíbily v roce 2009 oněm poškozeným podporu a finanční spoluúčast. Na adaptační a mitigační opatření. Dohromady 50 miliard dolarů do roku 2020. Jenže tady hezké zprávy končí: příspěvky totiž dohromady nepřesáhly ani 20 miliard a jen menší část z nich nějak reálně souvisela s klimatickými změnami.
(Celý text)

Úbytek ledu na Zemi se podle vědců překvapivě zrychlil
26. ledna 2021 01:59

ANCHORAGE (ČTK) - Tání ledu se kvůli klimatickým změnám urychluje. Podle nové vědecké studie ho nyní ročně na celém světě ubývá o 57 procent více než v polovině 90. let. Podle autorů výzkumu, jehož výsledek vychází v časopisu The Cryosphere, je tak velké zrychlování překvapením.
(Celý text)

Evropané podceňují vliv zemědělství na znečištění vzduchu
26. ledna 2021 01:31

ŘÍM (ČTK) - Obyvatelé evropských zemí výrazně podceňují vliv zemědělství na znečištění ovzduší. Tvrdí to výsledky průzkumu realizovaného v sedmi evropských zemích, na který tento týden upozornila italská agentura ANSA. Na druhé straně lidé v Evropě přeceňují dopad průmyslu a dopravy.
(Celý text)

Ekologické organizace: Modernizační fond dost nepodpoří komunitní energetiku
26. ledna 2021 01:22

PRAHA (ČTK) - Modernizační fond spuštěný ministerstvem životního prostředí (MŽP) podle ekologů vyčlenil málo peněz na projekty komunitní energetiky. Plánovaných 1,5 procenta ze zhruba 150 miliard korun, kterými fond může v následující dekádě disponovat, nestačí, uvedlo dnes Hnutí Duha. Podmínky programu podpory nových obnovitelných zdrojů v energetice (OZE) se nelíbí Komoře obnovitelných zdrojů energie (Komora OZE). V tiskové zprávě uvedla, že pravidla zvýhodní velké energetické společnosti. Podle náměstka MŽP Jana Kříže naopak důležitost komunitní energetiky podtrhlo, že má samostatný program. Programový dokument fondu dnes projednala vláda.
(Celý text)

Vláda schválila zákaz některých jednorázových plastů
26. ledna 2021 01:11

PRAHA (ČTK) - Návrh zákona, který zakazuje uvádět na trh jednorázové plastové příbory, talíře nebo brčka, v pondělí schválila vláda. Zákon má platit od letošního července, posoudí ho Parlament. V dnešní tiskové zprávě to uvedlo ministerstvo životního prostředí, které zákon vládě předložilo. Doprodej zásob bude možný, úplný zákaz uvádění do oběhu by měl začít platit nejpozději o rok později. Předloha je převodem evropské směrnice schválené v roce 2019. Návrh upravuje i povinnosti výrobců některých plastových výrobků.
(Celý text)

V ČR je podle ochranářů 22 vlčích teritorií, nejvíce v pohraničí
25. ledna 2021 16:53

OLOMOUC (ČTK) - Na území České republiky se nachází 22 vlčích teritorií. Převážná část, 19, je jich v pohraniční oblasti a v některých případech na české území zasahuje jen částečně. Podle expertů na velké šelmy šlo ve 14 případech o smečky, které v tuzemských podmínkách čítají obvykle čtyři až šest jedinců. V meziročním srovnání se počet teritorií zvýšil o čtyři, počet smeček o jednu. O výsledcích terénního monitoringu šelem informovali zástupci Hnutí Duha Olomouc.
(Celý text)

Oprava silnice u Velkých Opatovic, která ohrožuje část aleje roku, zatím nebude
25. ledna 2021 16:45

BOSKOVICE (ČTK) - Diskutovaná oprava silnice mezi Velkými Opatovice na Blanensku a Chlumem se zatím neuskuteční. Krajský úřad na základě odvolání zrušil příslušné stavební povolení, sdělil mluvčí kraje Michal Cagala. Kolem části silnice roste stromořadí lip, které vyhrálo v soutěži o alej roku, část stromů by kvůli opravě musela k zemi.
(Celý text)

Vláda schválila strategický dokument Modernizačního fondu
25. ledna 2021 16:42

PRAHA (ČTK) - Strategický dokument Modernizačního fondu, který by měl disponovat zhruba 150 miliardami korun do roku 2030 na projekty vedoucí ke snížení emisí skleníkových plynů, zvýšení energetické efektivity či k růstu podílu obnovitelných zdrojů, vláda dnes schválila. V tiskové zprávě o tom informovalo ministerstvo životního prostředí, které kabinetu materiál předložilo. Fond podle ekologů vyčlenil málo peněz na projekty komunitní energetiky, plánovaných 1,5 procenta z celkové částky podle Hnutí Duha nestačí. Schválení dokumentu naopak přivítaly Svaz moderní energetiky a Solární asociace.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 1432 | Další