ecomonitor.cz
verze pro tisk
Němečtí celníci objevili vzácné pašované plazy zašité v panenkách
4. prosince 2020 12:19

BONN/MEXIKO (ČTK) - Na německém letišti objevili celníci 26 vzácných plazů ukrytých v balíčcích s hračkami a sladkostmi poslaných z Mexika. Ohrožení ropušníci, aligátorci a želvy rodu Terrapene měli putovat k soukromým zákazníkům v Německu. Deset tvorů, z nichž některé kdosi zašil do látkových panenek, transport nepřežilo, informuje zpravodajský portál BBC.
(Celý text)

Brabec podpořil v komisi konec užívání uhlí v ČR už v roce 2033
4. prosince 2020 12:02

PRAHA (ČTK) - Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) podpořil během dnešního jednání takzvané uhelné komise konec využívání uhlí v České republice v roce 2033. Ve vyjádření, které ČTK poskytlo tiskové oddělení ministerstva, uvedl, že vzhledem k tomu, že zásadní proměna české energetiky nastane do roku 2030, by konec uhlí v dřívějším termínu byl podle jeho názoru možný. Uhelná komise dnes odhlasovala rok 2038. Podle ministra průmyslu a druhého předsedy komise Karla Havlíčka (za ANO) hlasovalo z 19 členů 15 pro, dva byli proti a dva se zdrželi. Konečné slovo bude mít vláda.
(Celý text)

Konec uhlí v roce 2038. Tak zní doporučení uhelné komise
4. prosince 2020 09:37

PRAHA (ČTK) - Uhelná komise dnes doporučila ukončit využívání uhlí v České republice v roce 2038. O záměru bude rozhodovat vláda. Informaci od několika zdrojů ČTK potvrdil Jiří Koželouh z Hnutí Duha, který je v komisi za asociaci ekologických organizací Zelený kruh. Komise pracovala se scénáři konce využívání uhlí v letech 2033, 2038 a 2043.
(Celý text)

Konec uhlí v roce 2038 je rezignace na řešení klimatické krize, tvrdí klimatické hnutí
4. prosince 2020 09:31

PRAHA (Ekolist) - Klimatické hnutí protestuje proti rozhodnutí Uhelné komise ukončit těžbu a spalování uhlí až v roce 2038. Podle organizací Extinction Rebellion, Limity jsme my, Fridays for Future a Univerzity za klima je rozhodnutí skandální, protože prakticky znamená rezignaci na řešení klimatické krize. Podle vědců totiž musíme s uhlím skončit v nejbližších deseti letech, pokud se máme vyhnout nejhorším dopadům klimatické krize, stojí v prohlášení klimatického hnutí.
(Celý text)

Tipy na filmový víkend. Festival EKOFILM promítá online
4. prosince 2020 07:05

BRNO/PRAHA (Ekolist) - Filmový festival EKOFILM zpřístupňuje výběr svých soutěžních filmů. Pustit si je můžete online od 4. do 7. prosince, stream zajišťuje internetová televize MALL.TV.
(Celý text)

Omezit spotřebu masa kvůli klimatu? Evropská komise současně propaguje větší konzumaci hovězího
4. prosince 2020 06:01

PRAHA (Ekolist) - Reklamní spot, který je současným počinem kampaně hrazené z větší části Evropskou komisí, rozhodně nezapadne do fádního průměru. Vybízí totiž diváky k tomu, aby se stali beeftariany, tedy jedlíky hovězího. Pochopitelně, toho z evropských trhů. Což v době, kdy se spíše hovoří o omezení konzumace masa jako prostředku ochrany klimatu, přináší poněkud nekonzistentní poselství. Píše o tom Independent.
(Celý text)

Boubínský Král smrků padl před padesáti lety. Nynější nejvyšší strom v pralese se jeho výšce blíží
4. prosince 2020 02:00

KAPLICE POD BOUBÍNEM (ČTK) - Nekorunovaným vládcem památných stromů býval Král smrků, nejmohutnější smrk přírodní rezervace Boubínský prales. Před padesáti lety, 4. prosince 1970, ale při vichřici padl. Díky větvím, které se klenuly na jeho téměř 58 metrů vysokém kmeni až ve výšce 28 metrů, připomínal přírodní chrám. Bylo mu asi 440 let. Na jeho konci se podle některých názorů podepsal příval turistů, který oslabil jeho kořenový systém. Současný nejvyšší smrk v jádru šumavského Boubínského pralesa dosahuje výšky více než 54 metrů.
(Celý text)

Japonsko chce zakázat nové benzinové vozy
4. prosince 2020 00:46

TOKIO (ČTK) - Japonsko chce od poloviny příštího desetiletí zakázat prodej nových vozů na benzin. Přednost mají dostat elektrovozy a auta na hybridní pohon. O záměru ministerstva obchodu a průmyslu dnes podle tiskových agentur informovala japonská televizní stanice NHK. Třetí největší světová ekonomika hodlá pomocí jasně definovaných cílů převzít vůdčí úlohu při celosvětovém odstavení benzinových automobilů.
(Celý text)

Sněmovna prodloužila těžařům lhůtu na peníze pro sanace území
4. prosince 2020 00:24

PRAHA (ČTK) - Lhůta, v níž mají těžební firmy shromáždit peníze k zajištění sanací a rekultivací pozemků dotčených těžbou, se asi prodlouží až do poloviny roku 2030. Schválila to Sněmovna v rámci novely horního zákona. Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) s tím souhlasil. Novelu nyní dostane k projednání Senát.
(Celý text)

Poslanci hledají správnou definici zahrádkářství. Návrh zákona ukotvující jeho prospěšnost jde do třetího čtení
3. prosince 2020 20:11

PRAHA (ČTK) - Sněmovna pustila do třetího čtení návrh zahrádkářského zákona. Návrh poslanců napříč stranami má za cíl především upravit postavení a veřejnou prospěšnost zahrádkářského hnutí v českém právním řádu. V závěrečném hlasování by ale mohl proti původně předložené podobě doznat změn. Zemědělský výbor v něm chce například změnit definici zahrádkářské činnosti a vyjít vstříc některým námitkám vlády.
(Celý text)

Výbuch v čističce u anglického Bristolu si vyžádal čtyři mrtvé
3. prosince 2020 20:10

BRISTOL (ČTK) - Čtyři lidé dnes přišli o život a jeden utrpěl zranění při mohutném výbuchu, který před polednem místního času (brzy odpoledne SEČ) nastal v areálu čističky odpadních vod v průmyslové zóně ve městě Avonmouth nedaleko Bristolu na jihozápadě Anglie. Uvedl to zpravodaj listu The Times. Policie neštěstí nevyšetřuje jako případ související s terorismem.
(Celý text)

Vědci vidí konec uhlí různě, požadují rozvoj nízkoemisních zdrojů
3. prosince 2020 17:37

PRAHA (ČTK) - Podle jaderného fyzika Vladimíra Wagnera není konec uhlí v Česku před rokem 2033 reálný. Ekolog Alexander Ač naopak uvedl, že dle některých analýz je možný do 10 let. V brzké budoucnosti bude zásadní a potřebný rozvoj nízkoemisních zdrojů, shodli se vědci oslovení ČTK. Wagner pracuje v Ústavu jaderné fyziky Akademie věd ČR (AV) a na ČVUT, Ač v Ústavu výzkumu globální změny AV. Uhelná komise měla v pátek doporučit termín konce uhlí v Česku.
(Celý text)

Senátor Sulovský (Ostravak) podpořil výzvu k rezignaci Brabce
3. prosince 2020 17:05

OSTRAVA (ČTK) - Senátor Leopold Sulovský (Ostravak) podpořil výzvu klubu hnutí Starostové a nezávislí (STAN) k rezignaci ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO) kvůli otravě řeky Bečvy. Sulovský o tom informoval ve stanovisku zaslaném ČTK. Ministr Brabec už dříve uvedl, že k rezignaci nevidí důvod.
(Celý text)

Ústecká Spolchemie zaznamenala únik chloru, zřejmě závada
3. prosince 2020 16:46

ÚSTÍ N.L. (ČTK) - V ústecké Spolchemii senzory v úterý večer zaznamenaly únik chloru. Provoz chlorové chemie se okamžitě zastavil. Nikdo nebyl ohrožen. Příčinou úniku byla zřejmě technická závada. ČTK o tom informoval mluvčí chemičky Jan Charvát.
(Celý text)

Jak jsme v Českém ráji vytvořili nové tůně. Zadrží vodu z pramene Klenice
3. prosince 2020 14:06

MLADÁ BOLESLAV (Ekolist) - Do krajiny Mladoboleslavska přibyly nové tůně, které zadrží vodu vytékající z pramene Klenice. Příroda je ocení především v obdobích sucha a nevyrovnaných srážek, které v posledních letech prožíváme.
(Celý text)

Brabec očekává, že v pátek uhelná komise doporučí datum konce uhlí
3. prosince 2020 13:56

PRAHA (ČTK) - Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) očekává, že v pátek uhelná komise doporučí konkrétní datum konce využívání uhlí v České republice. Zvažuje podporu let 2033 a 2038, což považuje za nejzazší termín. Nepředpokládá, že by nedávná slova premiéra Andreje Babiše (ANO) o možném posunutí tendru na nový jaderný blok v Jaderné elektrárně Dukovany výrazně ovlivnila páteční hlasování, uvedl na dotaz ČTK.
(Celý text)

Sněmovna žádá vládu, aby zajistila vyšetření úniku jedů do Bečvy
3. prosince 2020 13:39

PRAHA (ČTK) - Sněmovna žádá vládu, aby zajistila důkladné vyšetření dvojího úniku chemikálií z letošního září a října do řeky Bečvy. Vláda by také podle Sněmovny měla dohlédnout na uložení exemplárních pokut viníkům včetně povinnosti nahradit vzniklé škody. Sněmovna se tak usnesla dnes na závěr debaty o úniku chemikálií do Bečvy. S návrhem usnesení přišli poslanci Dana Balcarová (Piráti), Ondřej Benešík (KDU-ČSL) a Stanislav Blaha (ODS). Sněmovna už o Bečvě debatovala 13. listopadu, k závěru ale tehdy nedospěla.
(Celý text)

Aktivisté žádající rychlý konec uhlí demonstrují u vlády a MPO
3. prosince 2020 13:08

PRAHA (ČTK) - Někteří účastníci protestu za rychlý konec uhlí se dnes od ministerstva životního prostředí (MŽP) přesunuli na další místa v Praze. Do pátku zůstanou před úřadem vlády, ministerstvem průmyslu a obchodu (MPO) a sídlem ČEZ. Aktivisté, kteří u MŽP demonstrují od půlky listopadu, chtějí, aby uhelná komise zvolila nejrychlejší projednávaný scénář útlumu uhlí. Za protestem stojí organizace Limity jsme my, Fridays for Future, Extinction Rebellion a Univerzity za Klima.
(Celý text)

Policie vyslechla kvůli Bečvě pět zaměstnanců firmy Energoaqua
3. prosince 2020 11:18

ZLÍN (ČTK) - Policisté vyslechli pět zaměstnanců společnosti Energoaqua v souvislosti se středečním únikem neznámé látky do řeky Bečvy. Firma zajišťuje čištění odpadních vod z areálu bývalé Tesly Rožnov pod Radhoštěm. Podle informací deníku Právo spáchal vedoucí provozu čistírny sebevraždu.
(Celý text)

Pásový buldozer jezdí v přírodní lokalitě Červeňák pro dobro přírody
3. prosince 2020 11:14

PARDUBICE (ČTK) - Po bývalém vojenském cvičišti Červeňák v Pardubicích začal jezdit pásový buldozer. Ochránci přírody chtějí tímto způsobem pomoci obnově zarostlých mokřadů a připravit podmínky pro návrat druhově pestrých luk s motýly. Těžká pásová technika se před mnoha lety na Červeňáku pohybovala při vojenských cvičeních, s jejím ústupem však začaly ustupovat i mnohé vzácné druhy živočichů a rostlin včetně kriticky ohrožených, téměř prehistorických korýšů listonohů letních.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 1404 | Další

Online diskuse
Němečtí celníci objevili vzácné pašované plazy zašité v panenkách
4. prosince 2020 12:19

BONN/MEXIKO (ČTK) - Na německém letišti objevili celníci 26 vzácných plazů ukrytých v balíčcích s hračkami a sladkostmi poslaných z Mexika. Ohrožení ropušníci, aligátorci a želvy rodu Terrapene měli putovat k soukromým zákazníkům v Německu. Deset tvorů, z nichž některé kdosi zašil do látkových panenek, transport nepřežilo, informuje zpravodajský portál BBC.
(Celý text)

Brabec podpořil v komisi konec užívání uhlí v ČR už v roce 2033
4. prosince 2020 12:02

PRAHA (ČTK) - Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) podpořil během dnešního jednání takzvané uhelné komise konec využívání uhlí v České republice v roce 2033. Ve vyjádření, které ČTK poskytlo tiskové oddělení ministerstva, uvedl, že vzhledem k tomu, že zásadní proměna české energetiky nastane do roku 2030, by konec uhlí v dřívějším termínu byl podle jeho názoru možný. Uhelná komise dnes odhlasovala rok 2038. Podle ministra průmyslu a druhého předsedy komise Karla Havlíčka (za ANO) hlasovalo z 19 členů 15 pro, dva byli proti a dva se zdrželi. Konečné slovo bude mít vláda.
(Celý text)

Konec uhlí v roce 2038. Tak zní doporučení uhelné komise
4. prosince 2020 09:37

PRAHA (ČTK) - Uhelná komise dnes doporučila ukončit využívání uhlí v České republice v roce 2038. O záměru bude rozhodovat vláda. Informaci od několika zdrojů ČTK potvrdil Jiří Koželouh z Hnutí Duha, který je v komisi za asociaci ekologických organizací Zelený kruh. Komise pracovala se scénáři konce využívání uhlí v letech 2033, 2038 a 2043.
(Celý text)

Konec uhlí v roce 2038 je rezignace na řešení klimatické krize, tvrdí klimatické hnutí
4. prosince 2020 09:31

PRAHA (Ekolist) - Klimatické hnutí protestuje proti rozhodnutí Uhelné komise ukončit těžbu a spalování uhlí až v roce 2038. Podle organizací Extinction Rebellion, Limity jsme my, Fridays for Future a Univerzity za klima je rozhodnutí skandální, protože prakticky znamená rezignaci na řešení klimatické krize. Podle vědců totiž musíme s uhlím skončit v nejbližších deseti letech, pokud se máme vyhnout nejhorším dopadům klimatické krize, stojí v prohlášení klimatického hnutí.
(Celý text)

Tipy na filmový víkend. Festival EKOFILM promítá online
4. prosince 2020 07:05

BRNO/PRAHA (Ekolist) - Filmový festival EKOFILM zpřístupňuje výběr svých soutěžních filmů. Pustit si je můžete online od 4. do 7. prosince, stream zajišťuje internetová televize MALL.TV.
(Celý text)

Omezit spotřebu masa kvůli klimatu? Evropská komise současně propaguje větší konzumaci hovězího
4. prosince 2020 06:01

PRAHA (Ekolist) - Reklamní spot, který je současným počinem kampaně hrazené z větší části Evropskou komisí, rozhodně nezapadne do fádního průměru. Vybízí totiž diváky k tomu, aby se stali beeftariany, tedy jedlíky hovězího. Pochopitelně, toho z evropských trhů. Což v době, kdy se spíše hovoří o omezení konzumace masa jako prostředku ochrany klimatu, přináší poněkud nekonzistentní poselství. Píše o tom Independent.
(Celý text)

Boubínský Král smrků padl před padesáti lety. Nynější nejvyšší strom v pralese se jeho výšce blíží
4. prosince 2020 02:00

KAPLICE POD BOUBÍNEM (ČTK) - Nekorunovaným vládcem památných stromů býval Král smrků, nejmohutnější smrk přírodní rezervace Boubínský prales. Před padesáti lety, 4. prosince 1970, ale při vichřici padl. Díky větvím, které se klenuly na jeho téměř 58 metrů vysokém kmeni až ve výšce 28 metrů, připomínal přírodní chrám. Bylo mu asi 440 let. Na jeho konci se podle některých názorů podepsal příval turistů, který oslabil jeho kořenový systém. Současný nejvyšší smrk v jádru šumavského Boubínského pralesa dosahuje výšky více než 54 metrů.
(Celý text)

Japonsko chce zakázat nové benzinové vozy
4. prosince 2020 00:46

TOKIO (ČTK) - Japonsko chce od poloviny příštího desetiletí zakázat prodej nových vozů na benzin. Přednost mají dostat elektrovozy a auta na hybridní pohon. O záměru ministerstva obchodu a průmyslu dnes podle tiskových agentur informovala japonská televizní stanice NHK. Třetí největší světová ekonomika hodlá pomocí jasně definovaných cílů převzít vůdčí úlohu při celosvětovém odstavení benzinových automobilů.
(Celý text)

Sněmovna prodloužila těžařům lhůtu na peníze pro sanace území
4. prosince 2020 00:24

PRAHA (ČTK) - Lhůta, v níž mají těžební firmy shromáždit peníze k zajištění sanací a rekultivací pozemků dotčených těžbou, se asi prodlouží až do poloviny roku 2030. Schválila to Sněmovna v rámci novely horního zákona. Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) s tím souhlasil. Novelu nyní dostane k projednání Senát.
(Celý text)

Poslanci hledají správnou definici zahrádkářství. Návrh zákona ukotvující jeho prospěšnost jde do třetího čtení
3. prosince 2020 20:11

PRAHA (ČTK) - Sněmovna pustila do třetího čtení návrh zahrádkářského zákona. Návrh poslanců napříč stranami má za cíl především upravit postavení a veřejnou prospěšnost zahrádkářského hnutí v českém právním řádu. V závěrečném hlasování by ale mohl proti původně předložené podobě doznat změn. Zemědělský výbor v něm chce například změnit definici zahrádkářské činnosti a vyjít vstříc některým námitkám vlády.
(Celý text)

Výbuch v čističce u anglického Bristolu si vyžádal čtyři mrtvé
3. prosince 2020 20:10

BRISTOL (ČTK) - Čtyři lidé dnes přišli o život a jeden utrpěl zranění při mohutném výbuchu, který před polednem místního času (brzy odpoledne SEČ) nastal v areálu čističky odpadních vod v průmyslové zóně ve městě Avonmouth nedaleko Bristolu na jihozápadě Anglie. Uvedl to zpravodaj listu The Times. Policie neštěstí nevyšetřuje jako případ související s terorismem.
(Celý text)

Vědci vidí konec uhlí různě, požadují rozvoj nízkoemisních zdrojů
3. prosince 2020 17:37

PRAHA (ČTK) - Podle jaderného fyzika Vladimíra Wagnera není konec uhlí v Česku před rokem 2033 reálný. Ekolog Alexander Ač naopak uvedl, že dle některých analýz je možný do 10 let. V brzké budoucnosti bude zásadní a potřebný rozvoj nízkoemisních zdrojů, shodli se vědci oslovení ČTK. Wagner pracuje v Ústavu jaderné fyziky Akademie věd ČR (AV) a na ČVUT, Ač v Ústavu výzkumu globální změny AV. Uhelná komise měla v pátek doporučit termín konce uhlí v Česku.
(Celý text)

Senátor Sulovský (Ostravak) podpořil výzvu k rezignaci Brabce
3. prosince 2020 17:05

OSTRAVA (ČTK) - Senátor Leopold Sulovský (Ostravak) podpořil výzvu klubu hnutí Starostové a nezávislí (STAN) k rezignaci ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO) kvůli otravě řeky Bečvy. Sulovský o tom informoval ve stanovisku zaslaném ČTK. Ministr Brabec už dříve uvedl, že k rezignaci nevidí důvod.
(Celý text)

Ústecká Spolchemie zaznamenala únik chloru, zřejmě závada
3. prosince 2020 16:46

ÚSTÍ N.L. (ČTK) - V ústecké Spolchemii senzory v úterý večer zaznamenaly únik chloru. Provoz chlorové chemie se okamžitě zastavil. Nikdo nebyl ohrožen. Příčinou úniku byla zřejmě technická závada. ČTK o tom informoval mluvčí chemičky Jan Charvát.
(Celý text)

Jak jsme v Českém ráji vytvořili nové tůně. Zadrží vodu z pramene Klenice
3. prosince 2020 14:06

MLADÁ BOLESLAV (Ekolist) - Do krajiny Mladoboleslavska přibyly nové tůně, které zadrží vodu vytékající z pramene Klenice. Příroda je ocení především v obdobích sucha a nevyrovnaných srážek, které v posledních letech prožíváme.
(Celý text)

Brabec očekává, že v pátek uhelná komise doporučí datum konce uhlí
3. prosince 2020 13:56

PRAHA (ČTK) - Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) očekává, že v pátek uhelná komise doporučí konkrétní datum konce využívání uhlí v České republice. Zvažuje podporu let 2033 a 2038, což považuje za nejzazší termín. Nepředpokládá, že by nedávná slova premiéra Andreje Babiše (ANO) o možném posunutí tendru na nový jaderný blok v Jaderné elektrárně Dukovany výrazně ovlivnila páteční hlasování, uvedl na dotaz ČTK.
(Celý text)

Sněmovna žádá vládu, aby zajistila vyšetření úniku jedů do Bečvy
3. prosince 2020 13:39

PRAHA (ČTK) - Sněmovna žádá vládu, aby zajistila důkladné vyšetření dvojího úniku chemikálií z letošního září a října do řeky Bečvy. Vláda by také podle Sněmovny měla dohlédnout na uložení exemplárních pokut viníkům včetně povinnosti nahradit vzniklé škody. Sněmovna se tak usnesla dnes na závěr debaty o úniku chemikálií do Bečvy. S návrhem usnesení přišli poslanci Dana Balcarová (Piráti), Ondřej Benešík (KDU-ČSL) a Stanislav Blaha (ODS). Sněmovna už o Bečvě debatovala 13. listopadu, k závěru ale tehdy nedospěla.
(Celý text)

Aktivisté žádající rychlý konec uhlí demonstrují u vlády a MPO
3. prosince 2020 13:08

PRAHA (ČTK) - Někteří účastníci protestu za rychlý konec uhlí se dnes od ministerstva životního prostředí (MŽP) přesunuli na další místa v Praze. Do pátku zůstanou před úřadem vlády, ministerstvem průmyslu a obchodu (MPO) a sídlem ČEZ. Aktivisté, kteří u MŽP demonstrují od půlky listopadu, chtějí, aby uhelná komise zvolila nejrychlejší projednávaný scénář útlumu uhlí. Za protestem stojí organizace Limity jsme my, Fridays for Future, Extinction Rebellion a Univerzity za Klima.
(Celý text)

Policie vyslechla kvůli Bečvě pět zaměstnanců firmy Energoaqua
3. prosince 2020 11:18

ZLÍN (ČTK) - Policisté vyslechli pět zaměstnanců společnosti Energoaqua v souvislosti se středečním únikem neznámé látky do řeky Bečvy. Firma zajišťuje čištění odpadních vod z areálu bývalé Tesly Rožnov pod Radhoštěm. Podle informací deníku Právo spáchal vedoucí provozu čistírny sebevraždu.
(Celý text)

Pásový buldozer jezdí v přírodní lokalitě Červeňák pro dobro přírody
3. prosince 2020 11:14

PARDUBICE (ČTK) - Po bývalém vojenském cvičišti Červeňák v Pardubicích začal jezdit pásový buldozer. Ochránci přírody chtějí tímto způsobem pomoci obnově zarostlých mokřadů a připravit podmínky pro návrat druhově pestrých luk s motýly. Těžká pásová technika se před mnoha lety na Červeňáku pohybovala při vojenských cvičeních, s jejím ústupem však začaly ustupovat i mnohé vzácné druhy živočichů a rostlin včetně kriticky ohrožených, téměř prehistorických korýšů listonohů letních.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 1404 | Další