ecomonitor.cz
verze pro tisk
Analytici nevylučují, že využívání uhlí skončí už před rokem 2038
4. prosince 2020 15:41

PRAHA (ČTK) - Je možné, že využívání uhlí v Česku pro výrobu elektřiny a tepla kvůli situaci na trhu skončí dříve než ve stanoveném roce 2038. Vyplývá to z vyjádření analytiků, které oslovila ČTK. Dnešní doporučení Uhelné komise podle nich není překvapivé, na základě dřívějších vyjádření členů komise se očekávalo. Připomínají také spojitost se sousedním Německem, kde je termín konce uhlí stanoven na stejný rok.
(Celý text)

Zástupci oboru: Konec uhlí v Česku v roce 2038 je kompromis
4. prosince 2020 15:28

PRAHA (ČTK) - Zástupci energetického průmyslu, těžařů, tepláren a oborových svazů vesměs označují doporučení konce využívání uhlí pro výrobu elektřiny a tepla v ČR v roce 2038 za přijatelný kompromis. Podotýkají, že pouhé stanovení termínu ale nestačí a musí na něj navazovat další konkrétní kroky. Vyplývá to z jejich vyjádření na dotaz ČTK. Datum dnes vládě doporučila uhelná komise.
(Celý text)

Na boj proti kůrovci a živelním pohromám dostanou obce 640 milionů
4. prosince 2020 15:19

PRAHA (ČTK) - Na obnovu majetku po živelních pohromách má ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) připraveno 500 milionů korun z národních dotací. Na obnovu místních komunikací kvůli těžbě kůrovcového dříví má dalších 140 milionů. V prvním případě mohou o dotaci žádat obce a kraje, ve druhém obce z Moravskoslezského, Olomouckého a Zlínského kraje. Žádosti je možné podávat ode dneška do 12. února 2021.
(Celý text)

Němečtí celníci objevili vzácné pašované plazy zašité v panenkách
4. prosince 2020 12:19

BONN/MEXIKO (ČTK) - Na německém letišti objevili celníci 26 vzácných plazů ukrytých v balíčcích s hračkami a sladkostmi poslaných z Mexika. Ohrožení ropušníci, aligátorci a želvy rodu Terrapene měli putovat k soukromým zákazníkům v Německu. Deset tvorů, z nichž některé kdosi zašil do látkových panenek, transport nepřežilo, informuje zpravodajský portál BBC.
(Celý text)

Brabec podpořil v komisi konec užívání uhlí v ČR už v roce 2033
4. prosince 2020 12:02

PRAHA (ČTK) - Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) podpořil během dnešního jednání takzvané uhelné komise konec využívání uhlí v České republice v roce 2033. Ve vyjádření, které ČTK poskytlo tiskové oddělení ministerstva, uvedl, že vzhledem k tomu, že zásadní proměna české energetiky nastane do roku 2030, by konec uhlí v dřívějším termínu byl podle jeho názoru možný. Uhelná komise dnes odhlasovala rok 2038. Podle ministra průmyslu a druhého předsedy komise Karla Havlíčka (za ANO) hlasovalo z 19 členů 15 pro, dva byli proti a dva se zdrželi. Konečné slovo bude mít vláda.
(Celý text)

Konec uhlí v roce 2038. Tak zní doporučení uhelné komise
4. prosince 2020 09:37

PRAHA (ČTK) - Uhelná komise dnes doporučila ukončit využívání uhlí v České republice v roce 2038. O záměru bude rozhodovat vláda. Informaci od několika zdrojů ČTK potvrdil Jiří Koželouh z Hnutí Duha, který je v komisi za asociaci ekologických organizací Zelený kruh. Komise pracovala se scénáři konce využívání uhlí v letech 2033, 2038 a 2043.
(Celý text)

Konec uhlí v roce 2038 je rezignace na řešení klimatické krize, tvrdí klimatické hnutí
4. prosince 2020 09:31

PRAHA (Ekolist) - Klimatické hnutí protestuje proti rozhodnutí Uhelné komise ukončit těžbu a spalování uhlí až v roce 2038. Podle organizací Extinction Rebellion, Limity jsme my, Fridays for Future a Univerzity za klima je rozhodnutí skandální, protože prakticky znamená rezignaci na řešení klimatické krize. Podle vědců totiž musíme s uhlím skončit v nejbližších deseti letech, pokud se máme vyhnout nejhorším dopadům klimatické krize, stojí v prohlášení klimatického hnutí.
(Celý text)

Tipy na filmový víkend. Festival EKOFILM promítá online
4. prosince 2020 07:05

BRNO/PRAHA (Ekolist) - Filmový festival EKOFILM zpřístupňuje výběr svých soutěžních filmů. Pustit si je můžete online od 4. do 7. prosince, stream zajišťuje internetová televize MALL.TV.
(Celý text)

Omezit spotřebu masa kvůli klimatu? Evropská komise současně propaguje větší konzumaci hovězího
4. prosince 2020 06:01

PRAHA (Ekolist) - Reklamní spot, který je současným počinem kampaně hrazené z větší části Evropskou komisí, rozhodně nezapadne do fádního průměru. Vybízí totiž diváky k tomu, aby se stali beeftariany, tedy jedlíky hovězího. Pochopitelně, toho z evropských trhů. Což v době, kdy se spíše hovoří o omezení konzumace masa jako prostředku ochrany klimatu, přináší poněkud nekonzistentní poselství. Píše o tom Independent.
(Celý text)

Boubínský Král smrků padl před padesáti lety. Nynější nejvyšší strom v pralese se jeho výšce blíží
4. prosince 2020 02:00

KAPLICE POD BOUBÍNEM (ČTK) - Nekorunovaným vládcem památných stromů býval Král smrků, nejmohutnější smrk přírodní rezervace Boubínský prales. Před padesáti lety, 4. prosince 1970, ale při vichřici padl. Díky větvím, které se klenuly na jeho téměř 58 metrů vysokém kmeni až ve výšce 28 metrů, připomínal přírodní chrám. Bylo mu asi 440 let. Na jeho konci se podle některých názorů podepsal příval turistů, který oslabil jeho kořenový systém. Současný nejvyšší smrk v jádru šumavského Boubínského pralesa dosahuje výšky více než 54 metrů.
(Celý text)

Japonsko chce zakázat nové benzinové vozy
4. prosince 2020 00:46

TOKIO (ČTK) - Japonsko chce od poloviny příštího desetiletí zakázat prodej nových vozů na benzin. Přednost mají dostat elektrovozy a auta na hybridní pohon. O záměru ministerstva obchodu a průmyslu dnes podle tiskových agentur informovala japonská televizní stanice NHK. Třetí největší světová ekonomika hodlá pomocí jasně definovaných cílů převzít vůdčí úlohu při celosvětovém odstavení benzinových automobilů.
(Celý text)

Sněmovna prodloužila těžařům lhůtu na peníze pro sanace území
4. prosince 2020 00:24

PRAHA (ČTK) - Lhůta, v níž mají těžební firmy shromáždit peníze k zajištění sanací a rekultivací pozemků dotčených těžbou, se asi prodlouží až do poloviny roku 2030. Schválila to Sněmovna v rámci novely horního zákona. Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) s tím souhlasil. Novelu nyní dostane k projednání Senát.
(Celý text)

Poslanci hledají správnou definici zahrádkářství. Návrh zákona ukotvující jeho prospěšnost jde do třetího čtení
3. prosince 2020 20:11

PRAHA (ČTK) - Sněmovna pustila do třetího čtení návrh zahrádkářského zákona. Návrh poslanců napříč stranami má za cíl především upravit postavení a veřejnou prospěšnost zahrádkářského hnutí v českém právním řádu. V závěrečném hlasování by ale mohl proti původně předložené podobě doznat změn. Zemědělský výbor v něm chce například změnit definici zahrádkářské činnosti a vyjít vstříc některým námitkám vlády.
(Celý text)

Výbuch v čističce u anglického Bristolu si vyžádal čtyři mrtvé
3. prosince 2020 20:10

BRISTOL (ČTK) - Čtyři lidé dnes přišli o život a jeden utrpěl zranění při mohutném výbuchu, který před polednem místního času (brzy odpoledne SEČ) nastal v areálu čističky odpadních vod v průmyslové zóně ve městě Avonmouth nedaleko Bristolu na jihozápadě Anglie. Uvedl to zpravodaj listu The Times. Policie neštěstí nevyšetřuje jako případ související s terorismem.
(Celý text)

Vědci vidí konec uhlí různě, požadují rozvoj nízkoemisních zdrojů
3. prosince 2020 17:37

PRAHA (ČTK) - Podle jaderného fyzika Vladimíra Wagnera není konec uhlí v Česku před rokem 2033 reálný. Ekolog Alexander Ač naopak uvedl, že dle některých analýz je možný do 10 let. V brzké budoucnosti bude zásadní a potřebný rozvoj nízkoemisních zdrojů, shodli se vědci oslovení ČTK. Wagner pracuje v Ústavu jaderné fyziky Akademie věd ČR (AV) a na ČVUT, Ač v Ústavu výzkumu globální změny AV. Uhelná komise měla v pátek doporučit termín konce uhlí v Česku.
(Celý text)

Senátor Sulovský (Ostravak) podpořil výzvu k rezignaci Brabce
3. prosince 2020 17:05

OSTRAVA (ČTK) - Senátor Leopold Sulovský (Ostravak) podpořil výzvu klubu hnutí Starostové a nezávislí (STAN) k rezignaci ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO) kvůli otravě řeky Bečvy. Sulovský o tom informoval ve stanovisku zaslaném ČTK. Ministr Brabec už dříve uvedl, že k rezignaci nevidí důvod.
(Celý text)

Ústecká Spolchemie zaznamenala únik chloru, zřejmě závada
3. prosince 2020 16:46

ÚSTÍ N.L. (ČTK) - V ústecké Spolchemii senzory v úterý večer zaznamenaly únik chloru. Provoz chlorové chemie se okamžitě zastavil. Nikdo nebyl ohrožen. Příčinou úniku byla zřejmě technická závada. ČTK o tom informoval mluvčí chemičky Jan Charvát.
(Celý text)

Jak jsme v Českém ráji vytvořili nové tůně. Zadrží vodu z pramene Klenice
3. prosince 2020 14:06

MLADÁ BOLESLAV (Ekolist) - Do krajiny Mladoboleslavska přibyly nové tůně, které zadrží vodu vytékající z pramene Klenice. Příroda je ocení především v obdobích sucha a nevyrovnaných srážek, které v posledních letech prožíváme.
(Celý text)

Brabec očekává, že v pátek uhelná komise doporučí datum konce uhlí
3. prosince 2020 13:56

PRAHA (ČTK) - Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) očekává, že v pátek uhelná komise doporučí konkrétní datum konce využívání uhlí v České republice. Zvažuje podporu let 2033 a 2038, což považuje za nejzazší termín. Nepředpokládá, že by nedávná slova premiéra Andreje Babiše (ANO) o možném posunutí tendru na nový jaderný blok v Jaderné elektrárně Dukovany výrazně ovlivnila páteční hlasování, uvedl na dotaz ČTK.
(Celý text)

Sněmovna žádá vládu, aby zajistila vyšetření úniku jedů do Bečvy
3. prosince 2020 13:39

PRAHA (ČTK) - Sněmovna žádá vládu, aby zajistila důkladné vyšetření dvojího úniku chemikálií z letošního září a října do řeky Bečvy. Vláda by také podle Sněmovny měla dohlédnout na uložení exemplárních pokut viníkům včetně povinnosti nahradit vzniklé škody. Sněmovna se tak usnesla dnes na závěr debaty o úniku chemikálií do Bečvy. S návrhem usnesení přišli poslanci Dana Balcarová (Piráti), Ondřej Benešík (KDU-ČSL) a Stanislav Blaha (ODS). Sněmovna už o Bečvě debatovala 13. listopadu, k závěru ale tehdy nedospěla.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 1404 | Další

Online diskuse
Analytici nevylučují, že využívání uhlí skončí už před rokem 2038
4. prosince 2020 15:41

PRAHA (ČTK) - Je možné, že využívání uhlí v Česku pro výrobu elektřiny a tepla kvůli situaci na trhu skončí dříve než ve stanoveném roce 2038. Vyplývá to z vyjádření analytiků, které oslovila ČTK. Dnešní doporučení Uhelné komise podle nich není překvapivé, na základě dřívějších vyjádření členů komise se očekávalo. Připomínají také spojitost se sousedním Německem, kde je termín konce uhlí stanoven na stejný rok.
(Celý text)

Zástupci oboru: Konec uhlí v Česku v roce 2038 je kompromis
4. prosince 2020 15:28

PRAHA (ČTK) - Zástupci energetického průmyslu, těžařů, tepláren a oborových svazů vesměs označují doporučení konce využívání uhlí pro výrobu elektřiny a tepla v ČR v roce 2038 za přijatelný kompromis. Podotýkají, že pouhé stanovení termínu ale nestačí a musí na něj navazovat další konkrétní kroky. Vyplývá to z jejich vyjádření na dotaz ČTK. Datum dnes vládě doporučila uhelná komise.
(Celý text)

Na boj proti kůrovci a živelním pohromám dostanou obce 640 milionů
4. prosince 2020 15:19

PRAHA (ČTK) - Na obnovu majetku po živelních pohromách má ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) připraveno 500 milionů korun z národních dotací. Na obnovu místních komunikací kvůli těžbě kůrovcového dříví má dalších 140 milionů. V prvním případě mohou o dotaci žádat obce a kraje, ve druhém obce z Moravskoslezského, Olomouckého a Zlínského kraje. Žádosti je možné podávat ode dneška do 12. února 2021.
(Celý text)

Němečtí celníci objevili vzácné pašované plazy zašité v panenkách
4. prosince 2020 12:19

BONN/MEXIKO (ČTK) - Na německém letišti objevili celníci 26 vzácných plazů ukrytých v balíčcích s hračkami a sladkostmi poslaných z Mexika. Ohrožení ropušníci, aligátorci a želvy rodu Terrapene měli putovat k soukromým zákazníkům v Německu. Deset tvorů, z nichž některé kdosi zašil do látkových panenek, transport nepřežilo, informuje zpravodajský portál BBC.
(Celý text)

Brabec podpořil v komisi konec užívání uhlí v ČR už v roce 2033
4. prosince 2020 12:02

PRAHA (ČTK) - Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) podpořil během dnešního jednání takzvané uhelné komise konec využívání uhlí v České republice v roce 2033. Ve vyjádření, které ČTK poskytlo tiskové oddělení ministerstva, uvedl, že vzhledem k tomu, že zásadní proměna české energetiky nastane do roku 2030, by konec uhlí v dřívějším termínu byl podle jeho názoru možný. Uhelná komise dnes odhlasovala rok 2038. Podle ministra průmyslu a druhého předsedy komise Karla Havlíčka (za ANO) hlasovalo z 19 členů 15 pro, dva byli proti a dva se zdrželi. Konečné slovo bude mít vláda.
(Celý text)

Konec uhlí v roce 2038. Tak zní doporučení uhelné komise
4. prosince 2020 09:37

PRAHA (ČTK) - Uhelná komise dnes doporučila ukončit využívání uhlí v České republice v roce 2038. O záměru bude rozhodovat vláda. Informaci od několika zdrojů ČTK potvrdil Jiří Koželouh z Hnutí Duha, který je v komisi za asociaci ekologických organizací Zelený kruh. Komise pracovala se scénáři konce využívání uhlí v letech 2033, 2038 a 2043.
(Celý text)

Konec uhlí v roce 2038 je rezignace na řešení klimatické krize, tvrdí klimatické hnutí
4. prosince 2020 09:31

PRAHA (Ekolist) - Klimatické hnutí protestuje proti rozhodnutí Uhelné komise ukončit těžbu a spalování uhlí až v roce 2038. Podle organizací Extinction Rebellion, Limity jsme my, Fridays for Future a Univerzity za klima je rozhodnutí skandální, protože prakticky znamená rezignaci na řešení klimatické krize. Podle vědců totiž musíme s uhlím skončit v nejbližších deseti letech, pokud se máme vyhnout nejhorším dopadům klimatické krize, stojí v prohlášení klimatického hnutí.
(Celý text)

Tipy na filmový víkend. Festival EKOFILM promítá online
4. prosince 2020 07:05

BRNO/PRAHA (Ekolist) - Filmový festival EKOFILM zpřístupňuje výběr svých soutěžních filmů. Pustit si je můžete online od 4. do 7. prosince, stream zajišťuje internetová televize MALL.TV.
(Celý text)

Omezit spotřebu masa kvůli klimatu? Evropská komise současně propaguje větší konzumaci hovězího
4. prosince 2020 06:01

PRAHA (Ekolist) - Reklamní spot, který je současným počinem kampaně hrazené z větší části Evropskou komisí, rozhodně nezapadne do fádního průměru. Vybízí totiž diváky k tomu, aby se stali beeftariany, tedy jedlíky hovězího. Pochopitelně, toho z evropských trhů. Což v době, kdy se spíše hovoří o omezení konzumace masa jako prostředku ochrany klimatu, přináší poněkud nekonzistentní poselství. Píše o tom Independent.
(Celý text)

Boubínský Král smrků padl před padesáti lety. Nynější nejvyšší strom v pralese se jeho výšce blíží
4. prosince 2020 02:00

KAPLICE POD BOUBÍNEM (ČTK) - Nekorunovaným vládcem památných stromů býval Král smrků, nejmohutnější smrk přírodní rezervace Boubínský prales. Před padesáti lety, 4. prosince 1970, ale při vichřici padl. Díky větvím, které se klenuly na jeho téměř 58 metrů vysokém kmeni až ve výšce 28 metrů, připomínal přírodní chrám. Bylo mu asi 440 let. Na jeho konci se podle některých názorů podepsal příval turistů, který oslabil jeho kořenový systém. Současný nejvyšší smrk v jádru šumavského Boubínského pralesa dosahuje výšky více než 54 metrů.
(Celý text)

Japonsko chce zakázat nové benzinové vozy
4. prosince 2020 00:46

TOKIO (ČTK) - Japonsko chce od poloviny příštího desetiletí zakázat prodej nových vozů na benzin. Přednost mají dostat elektrovozy a auta na hybridní pohon. O záměru ministerstva obchodu a průmyslu dnes podle tiskových agentur informovala japonská televizní stanice NHK. Třetí největší světová ekonomika hodlá pomocí jasně definovaných cílů převzít vůdčí úlohu při celosvětovém odstavení benzinových automobilů.
(Celý text)

Sněmovna prodloužila těžařům lhůtu na peníze pro sanace území
4. prosince 2020 00:24

PRAHA (ČTK) - Lhůta, v níž mají těžební firmy shromáždit peníze k zajištění sanací a rekultivací pozemků dotčených těžbou, se asi prodlouží až do poloviny roku 2030. Schválila to Sněmovna v rámci novely horního zákona. Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) s tím souhlasil. Novelu nyní dostane k projednání Senát.
(Celý text)

Poslanci hledají správnou definici zahrádkářství. Návrh zákona ukotvující jeho prospěšnost jde do třetího čtení
3. prosince 2020 20:11

PRAHA (ČTK) - Sněmovna pustila do třetího čtení návrh zahrádkářského zákona. Návrh poslanců napříč stranami má za cíl především upravit postavení a veřejnou prospěšnost zahrádkářského hnutí v českém právním řádu. V závěrečném hlasování by ale mohl proti původně předložené podobě doznat změn. Zemědělský výbor v něm chce například změnit definici zahrádkářské činnosti a vyjít vstříc některým námitkám vlády.
(Celý text)

Výbuch v čističce u anglického Bristolu si vyžádal čtyři mrtvé
3. prosince 2020 20:10

BRISTOL (ČTK) - Čtyři lidé dnes přišli o život a jeden utrpěl zranění při mohutném výbuchu, který před polednem místního času (brzy odpoledne SEČ) nastal v areálu čističky odpadních vod v průmyslové zóně ve městě Avonmouth nedaleko Bristolu na jihozápadě Anglie. Uvedl to zpravodaj listu The Times. Policie neštěstí nevyšetřuje jako případ související s terorismem.
(Celý text)

Vědci vidí konec uhlí různě, požadují rozvoj nízkoemisních zdrojů
3. prosince 2020 17:37

PRAHA (ČTK) - Podle jaderného fyzika Vladimíra Wagnera není konec uhlí v Česku před rokem 2033 reálný. Ekolog Alexander Ač naopak uvedl, že dle některých analýz je možný do 10 let. V brzké budoucnosti bude zásadní a potřebný rozvoj nízkoemisních zdrojů, shodli se vědci oslovení ČTK. Wagner pracuje v Ústavu jaderné fyziky Akademie věd ČR (AV) a na ČVUT, Ač v Ústavu výzkumu globální změny AV. Uhelná komise měla v pátek doporučit termín konce uhlí v Česku.
(Celý text)

Senátor Sulovský (Ostravak) podpořil výzvu k rezignaci Brabce
3. prosince 2020 17:05

OSTRAVA (ČTK) - Senátor Leopold Sulovský (Ostravak) podpořil výzvu klubu hnutí Starostové a nezávislí (STAN) k rezignaci ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO) kvůli otravě řeky Bečvy. Sulovský o tom informoval ve stanovisku zaslaném ČTK. Ministr Brabec už dříve uvedl, že k rezignaci nevidí důvod.
(Celý text)

Ústecká Spolchemie zaznamenala únik chloru, zřejmě závada
3. prosince 2020 16:46

ÚSTÍ N.L. (ČTK) - V ústecké Spolchemii senzory v úterý večer zaznamenaly únik chloru. Provoz chlorové chemie se okamžitě zastavil. Nikdo nebyl ohrožen. Příčinou úniku byla zřejmě technická závada. ČTK o tom informoval mluvčí chemičky Jan Charvát.
(Celý text)

Jak jsme v Českém ráji vytvořili nové tůně. Zadrží vodu z pramene Klenice
3. prosince 2020 14:06

MLADÁ BOLESLAV (Ekolist) - Do krajiny Mladoboleslavska přibyly nové tůně, které zadrží vodu vytékající z pramene Klenice. Příroda je ocení především v obdobích sucha a nevyrovnaných srážek, které v posledních letech prožíváme.
(Celý text)

Brabec očekává, že v pátek uhelná komise doporučí datum konce uhlí
3. prosince 2020 13:56

PRAHA (ČTK) - Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) očekává, že v pátek uhelná komise doporučí konkrétní datum konce využívání uhlí v České republice. Zvažuje podporu let 2033 a 2038, což považuje za nejzazší termín. Nepředpokládá, že by nedávná slova premiéra Andreje Babiše (ANO) o možném posunutí tendru na nový jaderný blok v Jaderné elektrárně Dukovany výrazně ovlivnila páteční hlasování, uvedl na dotaz ČTK.
(Celý text)

Sněmovna žádá vládu, aby zajistila vyšetření úniku jedů do Bečvy
3. prosince 2020 13:39

PRAHA (ČTK) - Sněmovna žádá vládu, aby zajistila důkladné vyšetření dvojího úniku chemikálií z letošního září a října do řeky Bečvy. Vláda by také podle Sněmovny měla dohlédnout na uložení exemplárních pokut viníkům včetně povinnosti nahradit vzniklé škody. Sněmovna se tak usnesla dnes na závěr debaty o úniku chemikálií do Bečvy. S návrhem usnesení přišli poslanci Dana Balcarová (Piráti), Ondřej Benešík (KDU-ČSL) a Stanislav Blaha (ODS). Sněmovna už o Bečvě debatovala 13. listopadu, k závěru ale tehdy nedospěla.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 1404 | Další