ecomonitor.cz
verze pro tisk
Čeští vědci pomohli objasnit vznik gigantických genomů rostlin
22. října 2020 17:35

PRAHA (ČTK) - Česko-britský tým vědců objasnil, jak vznikají takzvané gigantické genomy rostlin. Tým také potvrdil předpoklad, že různost velikostí genomu značně ovlivňují rozdíly v hromadění takzvané repetitivní DNA. Celková délka molekul DNA v jádrech rostlinných buněk, takzvaný genom, se mezi druhy liší více než dvoutisíckrát. Velikost genomu přitom není úměrná počtu genů, který je u všech vyšších rostlin řádově stejný, ani výšce a složitosti rostliny. Akademie věd ČR (AV) o výzkumu informovala v dnešní tiskové zprávě. Studie z výzkumu byla publikována v časopisu Nature Plants. Za Česko na ní spolupracovali vědci z Biologického centra a Biofyzikálního ústavu AV.
(Celý text)

Kobylí potok v Bruntále se z napřímeného změnil v meandrující tok
22. října 2020 17:08

BRUNTÁL (ČTK) - Kobylí potok v Bruntále proměnily Lesy ČR během roční revitalizace z uměle napřímeného v meandrující tok. Vodu, která dříve z koryta rychle odtékala, nyní potok v době sucha zadrží. Práce stály více než tři a půl milionu korun bez DPH. ČTK to sdělila mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová.
(Celý text)

Dokáže alarmující filmový dokument změnit naše chování? Zdá se, že efekt je jen omezený
22. října 2020 16:50

PRAHA (Ekolist) - Britský dokumentární pořad Modrá planeta byl uveden do vysílání ve dvou sériích (2001 a 2017), přičemž ona dvojka byla hodnocena jako naprosto zásadní a stěžejní dílo pro světovou ochranu přírody. Divákům totiž nepředstavovala jen krásy života oceánů, ale také naléhavé ekologické problémy mořských ekosystémů. A tím sledující motivovala ke hlubší změně životního stylu. I když, jak píše Phys.org, tak přímočaré to vlastně nebylo.
(Celý text)

V Zoo Hodonín chovají nové drápkaté opičky
22. října 2020 16:41

HODONÍN (ČTK) - V Zoo Hodonín začali chovat nový druh - drápkaté opičky tamaríny sedlové. Jde o čtyři bratry, zoo ještě shání nepříbuznou samici. V tiskové zprávě to uvedla mluvčí zahrady Marie Blahová.
(Celý text)

Vybrané elektrospotřebiče budou mít od března 2021 nové energetické štítky
22. října 2020 14:37

PRAHA (Ekolist) - Od března příštího roku budou některé kategorie elektrospotřebičů označeny novými energetickými štítky. Zařazení výrobků do energetických tříd podle jejich spotřeby elektrické energie tak bude přehlednější. Energetické štítky už 25 let pomáhají evropským spotřebitelům v orientaci při výběru úspornějších elektrospotřebičů. Informuje o tom SEVEn.
(Celý text)

Lidé mohou místo ryb jíst víc medúz, myslí si australská bioložka
22. října 2020 14:11

CANBERRA (ČTK) - V reakci na studii, podle níž je po celém světě legálně loveno přes 90 ohrožených druhů ryb, australští vědci navrhli, aby se lidé v zájmu udržitelnějšího rybolovu přeorientovali na medúzy, píše server BBC. Australská mořská bioložka a autorka knih o medúzách Lisa-ann Gershwinová vysvětlila, proč může medúza představovat ideální jídlo. Přestože na skus připomíná chrupavku, někteří lidé to vyhledávají, a medúzy dokonce v mnoha kuchyních představují lahůdku, tvrdí bioložka.
(Celý text)

Itálie kvůli ochranné zóně znovu rozdmýchala spor o hranici na hoře Mont Blanc
22. října 2020 14:04

ŘÍM/PAŘÍŽ (ČTK) - Itálie ve středu prostřednictvím svého velvyslance ve Francii kritizovala opatření departementu Horní Savojsko, který tento měsíc vyhlásil přírodní ochrannou zónu v oblasti hory Mont Blanc. Informovala o tom agentura APA. Řím označil krok francouzských úřadů za vměšování, protože se podle něj týká i italského území. Obě země se dlouhodobě přou o to, kudy přesně vede na Mont Blancu jejich společná hranice.
(Celý text)

Středomoří podle OSN hrozí nezvratné ekologické změny
22. října 2020 08:40

ATÉNY/MARSEILLE (ČTK) - Středomoří kvůli znečištění a klimatickým změnám hrozí nezvratné ekologické škody včetně vyhynutí původních druhů zvířat a rostlin či riziko stále četnějších přírodních katastrof. Uvádí to zpráva o přírodě a rozvoji tohoto regionu, kterou ve středu vydal Programu OSN pro životní prostředí (UNEP).
(Celý text)

Kynolog z Mostecka ověřil u psů schopnost určit osobu s covidem
22. října 2020 08:39

KLÍNY (ČTK) - Po více než půl roce se podařilo kynologovi Gustavu Hotovému a jeho týmu ověřit u psů schopnost poznat čichem lidi nakažené novým typem koronaviru a u vycvičených psů metodu vyzkoušet. Kynolog zvířata nechal rozeznávat vzorky pachů zdravých lidí a neinfekční vzorky nakažených. Vzorky pro výzkum mu poskytovala pražská Nemocnice na Bulovce, nyní hledá kynolog z Mostecka nového partnera, protože Bulovka nemůže vzorky pro výzkum lidem dál odebírat.
(Celý text)

Na potravinářském veletrhu dostaly cenu i rozložitelné žvýkačky
22. října 2020 08:39

PAŘÍŽ (ČTK) - Rozložitelné žvýkačky, moučníky z nálevu z cizrny nebo nápoje ze zbytků kakaových bobů si vysloužily ocenění ve francouzské soutěži pro inovativní potraviny. V klání, které se konalo navzdory zrušení Mezinárodního potravinářského veletrhu (SIAL), letos porota vyzdvihla projekty šetrné k životnímu prostředí a výzkum zaměřený na nízké výrobní náklady, napsala agentura AFP.
(Celý text)

Biden by výrobcům aut asi zpřísnil pravidla emisí
22. října 2020 08:33

WASHINGTON/NEW YORK (ČTK) - Automobilky ve Spojených státech se připravují na zpřísňování emisních pravidel a na státní podporu využívání elektromobilů v případě, že v listopadových prezidentských volbách zvítězí kandidát Demokratické strany Joe Biden. Informovala o tom agentura Reuters.
(Celý text)

Botanické zahrady musí zavřít. Teplická ukáže výstavu o mexické obdobě Dušiček až po uvolnění nebo on-line
22. října 2020 08:30

TEPLICE (ČTK) - Teplická botanická zahrada teprve včera zahájila výstavu Día de los Muertos, která ukazuje, jak se v Mexiku slaví Den mrtvých, obdoba Dušiček. Situaci jí ale zkomplikovala nová vládní opatření proti šíření koronaviru. Zatím byly botanické zahrady jedny z mála otevřených institucí. Od čtvrtka ale musí podle nových opatření zavřít. Pracovnice zahrady ČTK řekla, že výstava bude pokračovat i po skončení opatření proti šíření koronaviru. Ředitel instituce Petr Šíla ČTK informoval, že se bude snažit výstavu zprostředkovat i on-line.
(Celý text)

ČEZ přestane v teplárně Dvůr Králové nad Labem spalovat uhlí
22. října 2020 08:07

DVŮR KRÁLOVÉ N.L. (ČTK) - Společnost ČEZ chystá v teplárně Dvůr Králové nad Labem na Trutnovsku odstavení dvou uhelných kotlů a jejich nahrazení dvěma kotli na plyn a jedním na biomasu. Nyní ČEZ připravuje podklady pro výběrové řízení na dodavatele nových kotlů, které by měly přijít na desítky milionů korun. Vše by mělo být hotové do ledna 2023. ČTK to řekla regionální mluvčí společnosti ČEZ Šárka Lapáčková Beránková.
(Celý text)

Tání ledovců v Alpách odhaluje tisíce let staré poklady
21. října 2020 21:55

SION (ČTK) - Malá skupina obtížně zdolává alpský ledovec a nakonec nalézá to, co hledala: křišťál. Scéna se odehrává asi před 9500 lety a muži ze střední doby kamenné (mezolitu) využívají tuto odrůdu křemene k výrobě svých nástrojů. Tak alespoň soudí archeologové, kteří mohli pátrat v této extrémní lokalitě díky tání alpských ledovců, jež odhalilo artefakty skryté pod vrstvou ledu. Ta je chránila před zubem času někdy téměř 10 000 let, píše agentura AFP.
(Celý text)

Stromem roku se stal poprvé ovocný strom - jabloň v Machově na Náchodsku
21. října 2020 20:08

BRNO (ČTK) - Titul Strom roku 2020 získala jabloň u hostince u Lidmanů v Machově na Náchodsku, ovocný strom dostal toto ocenění poprvé. Na druhém místě v ekologické anketě o nejsympatičtější dřevinu ČR skončily lípy v Hřebenech na Sokolovsku, třetí je dub Hugo z Lednice na Břeclavsku. Anketu pořádala už podevatenácté Nadace Partnerství.
(Celý text)

Společná zemědělská politika EU nezavede povinné zastropování dotací
21. října 2020 18:20

PRAHA (Ekolist) - Evropská unie se shodla na obecné podobě Společné zemědělské politiky (SZP), jejíž dotace tvoří téměř třetinu rozpočtu EU (9,5 bilionu Kč). Očekávaná ekologizace zemědělství se nekoná, hodnotí přijatou podobu ekologické organizace a média. O Společné zemědělské politice jednal včera paralelně Evropský parlament a Rada EU, kde jsou zastoupení ministři zemědělství.
(Celý text)

Studie: Znečištění ovzduší loni zabilo téměř 500 000 novorozenců
21. října 2020 17:30

WASHINGTON (ČTK) - Znečištění ovzduší v roce 2019 zavinilo smrt 476 000 novorozenců, zejména v Indii a subsaharské Africe. Podle zveřejněné studie State of Global Air 2020 jsou příčinou tří čtvrtin těchto úmrtí jedovaté plyny, které se uvolňují z nevhodných paliv používaných při vaření.
(Celý text)

Zlínská zoo pomáhá sbírkou vybudovat v Ekvádoru záchranné centrum
21. října 2020 17:29

ZLÍN (ČTK) - Zlínská zoologická zahrada pomáhá sbírkou 4Nature vybudovat v Ekvádoru záchranné centrum pro zvířata. Stavba v tamní Zoológico el Pantanal začala loni v dubnu, kdy zlínská zoo poslala první peníze ze sbírky. Vznikl tam pavilon s vnitřními ubikacemi, sdělila mluvčí zlínské zoo Romana Bujáčková.
(Celý text)

Ježura přežila hluboký pád na balkon svých zachránců
21. října 2020 17:29

SYDNEY (ČTK) - Mládě ježury australské přežilo pád ze čtyřmetrové výšky ze stromu na balkon udivených majitelů. Původně se mělo stát kořistí krkavce nebo straky, ale protože se dotyční mezi sebou nepohodli, ježura se zachránila. Nyní ji převzala zoo v Sydney a bude mládě muset odchovat až do té doby, dokud nebude schopné postarat se o sebe samo, informovala agentura Reuters.
(Celý text)

Průzkum: Během epidemie lidé zlepšili návyky v třídění odpadu
21. října 2020 17:20

PRAHA (ČTK) - Po vypuknutí koronakrize lidé třídili odpad lépe než dříve. Vyplývá to z průzkumu ve 14 evropských zemích, k nimž patří i Česko. Větší množství odpadu než normálně podle ankety vytřídilo 64 procent respondentů. Na 86 procent tázaných soudí, že po pandemii bude ještě důležitější starat se o planetu a životní prostředí. Dvaapadesát procent lidí se pak přiklonilo k názoru, že i přes ekonomické problémy v důsledku covidu, není ekonomika důležitější než životní prostředí. Průzkum provedla agentura Lucid ve spolupráci s evropskou iniciativou Every Can Counts (Každá plechovka se počítá).
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 1378 | Další

Online diskuse
Čeští vědci pomohli objasnit vznik gigantických genomů rostlin
22. října 2020 17:35

PRAHA (ČTK) - Česko-britský tým vědců objasnil, jak vznikají takzvané gigantické genomy rostlin. Tým také potvrdil předpoklad, že různost velikostí genomu značně ovlivňují rozdíly v hromadění takzvané repetitivní DNA. Celková délka molekul DNA v jádrech rostlinných buněk, takzvaný genom, se mezi druhy liší více než dvoutisíckrát. Velikost genomu přitom není úměrná počtu genů, který je u všech vyšších rostlin řádově stejný, ani výšce a složitosti rostliny. Akademie věd ČR (AV) o výzkumu informovala v dnešní tiskové zprávě. Studie z výzkumu byla publikována v časopisu Nature Plants. Za Česko na ní spolupracovali vědci z Biologického centra a Biofyzikálního ústavu AV.
(Celý text)

Kobylí potok v Bruntále se z napřímeného změnil v meandrující tok
22. října 2020 17:08

BRUNTÁL (ČTK) - Kobylí potok v Bruntále proměnily Lesy ČR během roční revitalizace z uměle napřímeného v meandrující tok. Vodu, která dříve z koryta rychle odtékala, nyní potok v době sucha zadrží. Práce stály více než tři a půl milionu korun bez DPH. ČTK to sdělila mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová.
(Celý text)

Dokáže alarmující filmový dokument změnit naše chování? Zdá se, že efekt je jen omezený
22. října 2020 16:50

PRAHA (Ekolist) - Britský dokumentární pořad Modrá planeta byl uveden do vysílání ve dvou sériích (2001 a 2017), přičemž ona dvojka byla hodnocena jako naprosto zásadní a stěžejní dílo pro světovou ochranu přírody. Divákům totiž nepředstavovala jen krásy života oceánů, ale také naléhavé ekologické problémy mořských ekosystémů. A tím sledující motivovala ke hlubší změně životního stylu. I když, jak píše Phys.org, tak přímočaré to vlastně nebylo.
(Celý text)

V Zoo Hodonín chovají nové drápkaté opičky
22. října 2020 16:41

HODONÍN (ČTK) - V Zoo Hodonín začali chovat nový druh - drápkaté opičky tamaríny sedlové. Jde o čtyři bratry, zoo ještě shání nepříbuznou samici. V tiskové zprávě to uvedla mluvčí zahrady Marie Blahová.
(Celý text)

Vybrané elektrospotřebiče budou mít od března 2021 nové energetické štítky
22. října 2020 14:37

PRAHA (Ekolist) - Od března příštího roku budou některé kategorie elektrospotřebičů označeny novými energetickými štítky. Zařazení výrobků do energetických tříd podle jejich spotřeby elektrické energie tak bude přehlednější. Energetické štítky už 25 let pomáhají evropským spotřebitelům v orientaci při výběru úspornějších elektrospotřebičů. Informuje o tom SEVEn.
(Celý text)

Lidé mohou místo ryb jíst víc medúz, myslí si australská bioložka
22. října 2020 14:11

CANBERRA (ČTK) - V reakci na studii, podle níž je po celém světě legálně loveno přes 90 ohrožených druhů ryb, australští vědci navrhli, aby se lidé v zájmu udržitelnějšího rybolovu přeorientovali na medúzy, píše server BBC. Australská mořská bioložka a autorka knih o medúzách Lisa-ann Gershwinová vysvětlila, proč může medúza představovat ideální jídlo. Přestože na skus připomíná chrupavku, někteří lidé to vyhledávají, a medúzy dokonce v mnoha kuchyních představují lahůdku, tvrdí bioložka.
(Celý text)

Itálie kvůli ochranné zóně znovu rozdmýchala spor o hranici na hoře Mont Blanc
22. října 2020 14:04

ŘÍM/PAŘÍŽ (ČTK) - Itálie ve středu prostřednictvím svého velvyslance ve Francii kritizovala opatření departementu Horní Savojsko, který tento měsíc vyhlásil přírodní ochrannou zónu v oblasti hory Mont Blanc. Informovala o tom agentura APA. Řím označil krok francouzských úřadů za vměšování, protože se podle něj týká i italského území. Obě země se dlouhodobě přou o to, kudy přesně vede na Mont Blancu jejich společná hranice.
(Celý text)

Středomoří podle OSN hrozí nezvratné ekologické změny
22. října 2020 08:40

ATÉNY/MARSEILLE (ČTK) - Středomoří kvůli znečištění a klimatickým změnám hrozí nezvratné ekologické škody včetně vyhynutí původních druhů zvířat a rostlin či riziko stále četnějších přírodních katastrof. Uvádí to zpráva o přírodě a rozvoji tohoto regionu, kterou ve středu vydal Programu OSN pro životní prostředí (UNEP).
(Celý text)

Kynolog z Mostecka ověřil u psů schopnost určit osobu s covidem
22. října 2020 08:39

KLÍNY (ČTK) - Po více než půl roce se podařilo kynologovi Gustavu Hotovému a jeho týmu ověřit u psů schopnost poznat čichem lidi nakažené novým typem koronaviru a u vycvičených psů metodu vyzkoušet. Kynolog zvířata nechal rozeznávat vzorky pachů zdravých lidí a neinfekční vzorky nakažených. Vzorky pro výzkum mu poskytovala pražská Nemocnice na Bulovce, nyní hledá kynolog z Mostecka nového partnera, protože Bulovka nemůže vzorky pro výzkum lidem dál odebírat.
(Celý text)

Na potravinářském veletrhu dostaly cenu i rozložitelné žvýkačky
22. října 2020 08:39

PAŘÍŽ (ČTK) - Rozložitelné žvýkačky, moučníky z nálevu z cizrny nebo nápoje ze zbytků kakaových bobů si vysloužily ocenění ve francouzské soutěži pro inovativní potraviny. V klání, které se konalo navzdory zrušení Mezinárodního potravinářského veletrhu (SIAL), letos porota vyzdvihla projekty šetrné k životnímu prostředí a výzkum zaměřený na nízké výrobní náklady, napsala agentura AFP.
(Celý text)

Biden by výrobcům aut asi zpřísnil pravidla emisí
22. října 2020 08:33

WASHINGTON/NEW YORK (ČTK) - Automobilky ve Spojených státech se připravují na zpřísňování emisních pravidel a na státní podporu využívání elektromobilů v případě, že v listopadových prezidentských volbách zvítězí kandidát Demokratické strany Joe Biden. Informovala o tom agentura Reuters.
(Celý text)

Botanické zahrady musí zavřít. Teplická ukáže výstavu o mexické obdobě Dušiček až po uvolnění nebo on-line
22. října 2020 08:30

TEPLICE (ČTK) - Teplická botanická zahrada teprve včera zahájila výstavu Día de los Muertos, která ukazuje, jak se v Mexiku slaví Den mrtvých, obdoba Dušiček. Situaci jí ale zkomplikovala nová vládní opatření proti šíření koronaviru. Zatím byly botanické zahrady jedny z mála otevřených institucí. Od čtvrtka ale musí podle nových opatření zavřít. Pracovnice zahrady ČTK řekla, že výstava bude pokračovat i po skončení opatření proti šíření koronaviru. Ředitel instituce Petr Šíla ČTK informoval, že se bude snažit výstavu zprostředkovat i on-line.
(Celý text)

ČEZ přestane v teplárně Dvůr Králové nad Labem spalovat uhlí
22. října 2020 08:07

DVŮR KRÁLOVÉ N.L. (ČTK) - Společnost ČEZ chystá v teplárně Dvůr Králové nad Labem na Trutnovsku odstavení dvou uhelných kotlů a jejich nahrazení dvěma kotli na plyn a jedním na biomasu. Nyní ČEZ připravuje podklady pro výběrové řízení na dodavatele nových kotlů, které by měly přijít na desítky milionů korun. Vše by mělo být hotové do ledna 2023. ČTK to řekla regionální mluvčí společnosti ČEZ Šárka Lapáčková Beránková.
(Celý text)

Tání ledovců v Alpách odhaluje tisíce let staré poklady
21. října 2020 21:55

SION (ČTK) - Malá skupina obtížně zdolává alpský ledovec a nakonec nalézá to, co hledala: křišťál. Scéna se odehrává asi před 9500 lety a muži ze střední doby kamenné (mezolitu) využívají tuto odrůdu křemene k výrobě svých nástrojů. Tak alespoň soudí archeologové, kteří mohli pátrat v této extrémní lokalitě díky tání alpských ledovců, jež odhalilo artefakty skryté pod vrstvou ledu. Ta je chránila před zubem času někdy téměř 10 000 let, píše agentura AFP.
(Celý text)

Stromem roku se stal poprvé ovocný strom - jabloň v Machově na Náchodsku
21. října 2020 20:08

BRNO (ČTK) - Titul Strom roku 2020 získala jabloň u hostince u Lidmanů v Machově na Náchodsku, ovocný strom dostal toto ocenění poprvé. Na druhém místě v ekologické anketě o nejsympatičtější dřevinu ČR skončily lípy v Hřebenech na Sokolovsku, třetí je dub Hugo z Lednice na Břeclavsku. Anketu pořádala už podevatenácté Nadace Partnerství.
(Celý text)

Společná zemědělská politika EU nezavede povinné zastropování dotací
21. října 2020 18:20

PRAHA (Ekolist) - Evropská unie se shodla na obecné podobě Společné zemědělské politiky (SZP), jejíž dotace tvoří téměř třetinu rozpočtu EU (9,5 bilionu Kč). Očekávaná ekologizace zemědělství se nekoná, hodnotí přijatou podobu ekologické organizace a média. O Společné zemědělské politice jednal včera paralelně Evropský parlament a Rada EU, kde jsou zastoupení ministři zemědělství.
(Celý text)

Studie: Znečištění ovzduší loni zabilo téměř 500 000 novorozenců
21. října 2020 17:30

WASHINGTON (ČTK) - Znečištění ovzduší v roce 2019 zavinilo smrt 476 000 novorozenců, zejména v Indii a subsaharské Africe. Podle zveřejněné studie State of Global Air 2020 jsou příčinou tří čtvrtin těchto úmrtí jedovaté plyny, které se uvolňují z nevhodných paliv používaných při vaření.
(Celý text)

Zlínská zoo pomáhá sbírkou vybudovat v Ekvádoru záchranné centrum
21. října 2020 17:29

ZLÍN (ČTK) - Zlínská zoologická zahrada pomáhá sbírkou 4Nature vybudovat v Ekvádoru záchranné centrum pro zvířata. Stavba v tamní Zoológico el Pantanal začala loni v dubnu, kdy zlínská zoo poslala první peníze ze sbírky. Vznikl tam pavilon s vnitřními ubikacemi, sdělila mluvčí zlínské zoo Romana Bujáčková.
(Celý text)

Ježura přežila hluboký pád na balkon svých zachránců
21. října 2020 17:29

SYDNEY (ČTK) - Mládě ježury australské přežilo pád ze čtyřmetrové výšky ze stromu na balkon udivených majitelů. Původně se mělo stát kořistí krkavce nebo straky, ale protože se dotyční mezi sebou nepohodli, ježura se zachránila. Nyní ji převzala zoo v Sydney a bude mládě muset odchovat až do té doby, dokud nebude schopné postarat se o sebe samo, informovala agentura Reuters.
(Celý text)

Průzkum: Během epidemie lidé zlepšili návyky v třídění odpadu
21. října 2020 17:20

PRAHA (ČTK) - Po vypuknutí koronakrize lidé třídili odpad lépe než dříve. Vyplývá to z průzkumu ve 14 evropských zemích, k nimž patří i Česko. Větší množství odpadu než normálně podle ankety vytřídilo 64 procent respondentů. Na 86 procent tázaných soudí, že po pandemii bude ještě důležitější starat se o planetu a životní prostředí. Dvaapadesát procent lidí se pak přiklonilo k názoru, že i přes ekonomické problémy v důsledku covidu, není ekonomika důležitější než životní prostředí. Průzkum provedla agentura Lucid ve spolupráci s evropskou iniciativou Every Can Counts (Každá plechovka se počítá).
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 1378 | Další