ecomonitor.cz
verze pro tisk
Světová populace poroste, ale zdaleka ne tak dramaticky, tvrdí studie
11. srpna 2020 01:55

PRAHA (Ekolist) - Kolik bude v roce 2100 žít na planetě Zemi lidí? Podle odhadů Organizace Spojených národů by to mělo být 10,9 miliard lidí. A stávající globální politika, ať už jde o životní prostředí, produkci znečištění anebo potravní bezpečnost, s tímto číslem počítá. Aktuální studie, uveřejněná v prestižním žurnálu Lancet, ale tuto cifru zpochybnila. A přispěla vlastním odhadem, který je o celé dvě miliardy lidí nižší.
(Celý text)

Francii čeká další soud související s kohoutím kokrháním
11. srpna 2020 01:52

PAŘÍŽ (ČTK) - Francii v prosinci čeká další soud související s kohoutím kokrháním. Na justici se obrátil majitel kohouta jménem Marcel, jehož zabil muž ze sousedství, který už nemohl vydržet hlasité projevy opeřence. Petici za "spravedlnost pro Marcela" podepsalo již přes 70 000 lidí, napsal francouzský tisk.
(Celý text)

Český Krumlov začal některé travnaté plochy ve městě méně síct
11. srpna 2020 01:30

Č. KRUMLOV (ČTK) - Český Krumlov začal vybrané travnaté plochy ve městě méně síct, chce tím podpořit rozmanitost rostlin a živočichů. Většinu zeleně seče až desetkrát ročně. Na čtyřech plochách snížil tento způsob údržby na dvakrát až třikrát za sezonu. Vyšší trávník také zadrží více vody a v suchých letních dnech vytváří příjemnější prostředí. ČTK to řekla Vlasta Horáková z odboru životního prostředí a zemědělství českokrumlovského městského úřadu.
(Celý text)

Vodovody a kanalizace budou na Šumpersku provozovat města a obce
11. srpna 2020 00:26

ŠUMPERK (ČTK) - Vodovody a kanalizace ve třech desítkách měst a obcí na Šumpersku budou od ledna po zhruba pětadvacetileté pauze opět provozovat místní samosprávy, jimž tato infrastruktura prostřednictvím firmy Vodohospodářská zařízení Šumperk (VHZ Šumperk) patří. Valná hromada VHZ Šumperk schválila odkup stoprocentního podílu ve firmě Šumperská provozní vodohospodářská společnost (ŠPVS) od jejího nynějšího francouzského vlastníka Suez Groupe. Firma Suez Groupe vodovody a kanalizace na Šumpersku v předchozích letech provozovala. ČTK to po jednání valné hromady řekl člen představenstva VHZ Šumperk a starosta Zábřehu František John (KDU-ČSL).
(Celý text)

Dobíjecí stanice Ško-Energo v Mladé Boleslavi jsou už placené
11. srpna 2020 00:18

M. BOLESLAV (ČTK) - Dobíjecí stanice pro elektromobily, které instalovala společnost Ško-Energo v Mladé Boleslavi, jsou od 1. srpna placené. Dosud byly zdarma. Další místa pro dobíjení aut na elektrický pohon ale budou přibývat, Ško-Energo buduje dobíjecí stanice jak ve městě, tak přímo v závodě automobilky Škoda Auto, informoval Viktor Kolarčík ze Ško-Energo.
(Celý text)

V krnovském sběrném dvoře mohou lidé uložit i stavební odpad
11. srpna 2020 00:05

KRNOV (ČTK) - V krnovském sběrném dvoře v Opavské ulici mohou lidé uložit i stavební odpad. Město tuto zpoplatněnou službu nabízí od srpna jako náhradu za loni uzavřenou skládku na Cvilíně. ČTK to řekla mluvčí města Dita Círová. Služba je určena spíše pro menší rekonstrukce. Množství najednou uloženého odpadu nesmí překročit 1000 kilogramů.
(Celý text)

Proč se v Praze pasou ovce, kozy a krávy?
10. srpna 2020 14:52

PRAHA (Ekolist) - Každé léto se ve vybraných lokalitách v Praze objevují stáda ovcí, koz a skotu. Spásání porostů totiž představuje k přírodě šetrný a zároveň efektivní způsob obhospodařování pozemků ve zvláště chráněných oblastech na území hlavního města. Pastvu zajišťuje a financuje odbor ochrany prostředí Magistrátu hl. m. Prahy.
(Celý text)

Nevozte děti do školy auty, vyzývá rodiče v Německu řada spolků
10. srpna 2020 14:23

BERLÍN (ČTK) - Nevozte děti do školy autem, jeďte raději na kole nebo jděte pěšky, protože je to přínosnější k jejich všestrannému rozvoji a je to šetrné i k životnímu prostředí. Na rodiče v Německu, kde nyní postupně do září začíná nový školní rok, takto apelují organizace chránící zájmy dětí, ekologické spolky či dopravní kluby. Pohyb při cestě do školy podporuje i německá metropole Berlín, kde se dnes žáci po letních prázdninách poprvé vrátili do lavic.
(Celý text)

Sprchování slonů v ZOO Dvůr Králové přihlížely stovky lidí
10. srpna 2020 14:05

DVŮR KRÁLOVÉ N.L. (ČTK) - Stovky lidí v ZOO Dvůr Králové nad Labem na Trutnovsku přihlížely sprchování slonů. Jde o součást péče o zvířata v těchto parných dnech. ČTK to řekla mluvčí Safari parku Dvůr Králové Markéta Grúňová. Kropení slonů bylo na programu akce Dny slonů a lvů.
(Celý text)

Ministerstvo dá čtvrt miliardy na přípravu projektů dodávky a úpravy pitné vody
10. srpna 2020 14:03

PRAHA (ČTK) - Urychlit čerpání evropských peněz na počiny pro boj se suchem má nová dotace ministerstva životního prostředí (MŽP). Resort nabídne čtvrt miliardy korun na přípravu projektů dodávky a úpravy pitné vody. Dotace jich podpoří zhruba 300. Žádosti bude možné podávat od 1. září do 29. ledna 2021, nebo do vyčerpání vyhrazených peněz.
(Celý text)

MPO vypsalo první dotační výzvy z programu úspor energií 2021
10. srpna 2020 14:00

PRAHA (ČTK) - Ministerstvo průmyslu a obchodu vypsalo první dotační výzvy z programu na podporu úspor energií Efekt pro rok 2021, žádosti budou moci zájemci podat od začátku září. Pro program je ze státního rozpočtu každoročně uvolňováno 150 milionů korun. Peníze lze použít například na rekonstrukce veřejného osvětlení nebo poradenské akce v oblasti energetiky.
(Celý text)

Ve východních Krkonoších pokračuje projekt na omezení kleče
10. srpna 2020 11:20

VRCHLABÍ (ČTK) - V Krkonoších letos pokračuje třetí etapou prořezávka klečových porostů. Cílem je na některých místech uvolnit prostor ohroženým rostlinným druhům, které rozrůstání klečí omezuje. ČTK do dnes sdělili zástupci Správy Krkonošského národního parku (KRNAP). Kleč byla na hřebenech Krkonoš uměle vysázena ve druhé polovině 20. století, aby nahradila porosty, vykácené v 18. a 19. století při tzv. budním hospodaření.
(Celý text)

Hyundai chystá novou řadu elektromobilů, akcie prudce posílily
10. srpna 2020 10:50

SOUL (ČTK) - Jihokorejská automobilka Hyundai Motor plánuje novou řadu elektromobilů, kterou bude prodávat pod značkou Ionic. Cílem firmy je stát se do roku 2025 třetím největším výrobcem elektromobilů na světě. Akcie podniku po oznámení plánu posílily o více než deset procent a jejich cena se dostala na nejvyšší úroveň od května 2018. Hyundai vyrábí auta rovněž v České republice.
(Celý text)

V Brně to lidem nejvíce smrdí kolem nádraží, naopak voní obchůdky
10. srpna 2020 10:18

BRNO (ČTK) - V Brně to lidem hlasujícím na internetové takzvané čichové mapě nejvíce smrdí kolem hlavního nádraží, nejvoňavějšími místy jsou naopak prodejny kávy či koření. ČTK to řekl vedoucí projektu Martin Vérteši. Na mapě je zaznamenáno asi 1000 míst, lidé jim rozdali asi 15 000 hlasů.
(Celý text)

Posouzení rizik pesticidů se provádí pro nejhorší možné scénáře, říká šéf kontroly Daniel Jurečka
10. srpna 2020 10:05

PRAHA (Ekolist) - Rizika spojená s používáním ochranných postřiků v zemědělství se minimalizují, pokud jsou aplikovány v souladu se zákonnými podmínkami. Případná pochybení a porušení podmínek může v terénu odhalovat inspekce Ústředního kontrolního a zkušebního ústav zemědělského (ÚKZÚZ). Kolik takových kontrol ročně proběhne? A jak vlastně fungují testovací a schvalovací mechanismy prostředků na ochranu rostlin? Máme se jich bát? O kontrolách jsme si povídali s ředitelem ÚKZÚZ Danielem Jurečkou.
(Celý text)

Část obcí má obavy z těžby manganu u Chvaletic
10. srpna 2020 09:30

CHVALETICE (ČTK) - Společnost Mangan Chvaletice zpracovala podklady pro posouzení vlivu svého záměru získávání manganu na životní prostředí (EIA). Kov chce získávat z bývalých odkališť u Chvaletic a Trnávky po místní těžbě pyritu, proto celý projekt označuje jako recyklaci. Některé obce v okolí z něj však mají obavy.
(Celý text)

Druhý blok Temelína začal po odstávce vyrábět elektřinu
10. srpna 2020 09:04

TEMELÍN (ČTK) - Druhý blok jaderné elektrárny Temelín začal opět vyrábět elektřinu. Během odstávky, která trvala zhruba dva měsíce, energetici například vyměnili čtvrtinu paliva. Kromě toho také zkontrolovali bezpečnostní systémy a zvládli 55 investičních akcí. ČTK to řekl mluvčí jaderné elektrárny Temelín Marek Sviták.
(Celý text)

Dříve si v Senegalu na želvách pochutnávali, teď je chrání
10. srpna 2020 02:14

JOAL-FADIOUTH (ČTK) - Z největších milovníků jídel z želv se stali velcí ochránci těchto zvířat, tvrdí rybář Abdou Karim Sall, který nyní v Senegalu zodpovídá za chráněnou oblast, kudy proplouvají četné druhy mořských želv, ať už kareta obrovská, kožatka velká nebo kareta obecná. Ve městě Joal-Fadiouth se podle šestapadesátiletého Salla ještě před 30 lety želvy pojídaly na ulici a vařily doma, píše agentura AFP.
(Celý text)

Pozorování Perseid na řadě míst doprovodí přednášky i hudba
10. srpna 2020 00:15

PRAHA (ČTK) - Přednášky i koncerty v následujících dnech doprovodí společná pozorování Perseid a jasných planet. Maximum každoročního meteorického roje letos připadá na 12. srpna. Pozorování oblohy s odborným výkladem bude na řadě míst v Česku včetně hvězdárny Astronomického ústavu (AÚ AV) ve středočeském Ondřejově. Informoval o tom tiskový tajemník ústavu Pavel Suchan a vyplývá to z programů pracovišť.
(Celý text)

Zemědělci si řekli skoro o 10 miliard Kč na dotacích na chov
10. srpna 2020 00:05

PRAHA (ČTK) - Zemědělci a potravináři si řekli ve 2440 žádostech v desátém dotačním kole z evropského rozvojového programu o 9,97 miliardy korun. Přerozdělovat se v něm mají 3,4 miliardy, žádosti se začnou schvalovat v září. Peníze půjdou hlavně na pěstování citlivých komodit jako ovoce, zelenina, brambory nebo chmel a také na chov prasat a drůbeže.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 1338 | Další

Online diskuse
Světová populace poroste, ale zdaleka ne tak dramaticky, tvrdí studie
11. srpna 2020 01:55

PRAHA (Ekolist) - Kolik bude v roce 2100 žít na planetě Zemi lidí? Podle odhadů Organizace Spojených národů by to mělo být 10,9 miliard lidí. A stávající globální politika, ať už jde o životní prostředí, produkci znečištění anebo potravní bezpečnost, s tímto číslem počítá. Aktuální studie, uveřejněná v prestižním žurnálu Lancet, ale tuto cifru zpochybnila. A přispěla vlastním odhadem, který je o celé dvě miliardy lidí nižší.
(Celý text)

Francii čeká další soud související s kohoutím kokrháním
11. srpna 2020 01:52

PAŘÍŽ (ČTK) - Francii v prosinci čeká další soud související s kohoutím kokrháním. Na justici se obrátil majitel kohouta jménem Marcel, jehož zabil muž ze sousedství, který už nemohl vydržet hlasité projevy opeřence. Petici za "spravedlnost pro Marcela" podepsalo již přes 70 000 lidí, napsal francouzský tisk.
(Celý text)

Český Krumlov začal některé travnaté plochy ve městě méně síct
11. srpna 2020 01:30

Č. KRUMLOV (ČTK) - Český Krumlov začal vybrané travnaté plochy ve městě méně síct, chce tím podpořit rozmanitost rostlin a živočichů. Většinu zeleně seče až desetkrát ročně. Na čtyřech plochách snížil tento způsob údržby na dvakrát až třikrát za sezonu. Vyšší trávník také zadrží více vody a v suchých letních dnech vytváří příjemnější prostředí. ČTK to řekla Vlasta Horáková z odboru životního prostředí a zemědělství českokrumlovského městského úřadu.
(Celý text)

Vodovody a kanalizace budou na Šumpersku provozovat města a obce
11. srpna 2020 00:26

ŠUMPERK (ČTK) - Vodovody a kanalizace ve třech desítkách měst a obcí na Šumpersku budou od ledna po zhruba pětadvacetileté pauze opět provozovat místní samosprávy, jimž tato infrastruktura prostřednictvím firmy Vodohospodářská zařízení Šumperk (VHZ Šumperk) patří. Valná hromada VHZ Šumperk schválila odkup stoprocentního podílu ve firmě Šumperská provozní vodohospodářská společnost (ŠPVS) od jejího nynějšího francouzského vlastníka Suez Groupe. Firma Suez Groupe vodovody a kanalizace na Šumpersku v předchozích letech provozovala. ČTK to po jednání valné hromady řekl člen představenstva VHZ Šumperk a starosta Zábřehu František John (KDU-ČSL).
(Celý text)

Dobíjecí stanice Ško-Energo v Mladé Boleslavi jsou už placené
11. srpna 2020 00:18

M. BOLESLAV (ČTK) - Dobíjecí stanice pro elektromobily, které instalovala společnost Ško-Energo v Mladé Boleslavi, jsou od 1. srpna placené. Dosud byly zdarma. Další místa pro dobíjení aut na elektrický pohon ale budou přibývat, Ško-Energo buduje dobíjecí stanice jak ve městě, tak přímo v závodě automobilky Škoda Auto, informoval Viktor Kolarčík ze Ško-Energo.
(Celý text)

V krnovském sběrném dvoře mohou lidé uložit i stavební odpad
11. srpna 2020 00:05

KRNOV (ČTK) - V krnovském sběrném dvoře v Opavské ulici mohou lidé uložit i stavební odpad. Město tuto zpoplatněnou službu nabízí od srpna jako náhradu za loni uzavřenou skládku na Cvilíně. ČTK to řekla mluvčí města Dita Círová. Služba je určena spíše pro menší rekonstrukce. Množství najednou uloženého odpadu nesmí překročit 1000 kilogramů.
(Celý text)

Proč se v Praze pasou ovce, kozy a krávy?
10. srpna 2020 14:52

PRAHA (Ekolist) - Každé léto se ve vybraných lokalitách v Praze objevují stáda ovcí, koz a skotu. Spásání porostů totiž představuje k přírodě šetrný a zároveň efektivní způsob obhospodařování pozemků ve zvláště chráněných oblastech na území hlavního města. Pastvu zajišťuje a financuje odbor ochrany prostředí Magistrátu hl. m. Prahy.
(Celý text)

Nevozte děti do školy auty, vyzývá rodiče v Německu řada spolků
10. srpna 2020 14:23

BERLÍN (ČTK) - Nevozte děti do školy autem, jeďte raději na kole nebo jděte pěšky, protože je to přínosnější k jejich všestrannému rozvoji a je to šetrné i k životnímu prostředí. Na rodiče v Německu, kde nyní postupně do září začíná nový školní rok, takto apelují organizace chránící zájmy dětí, ekologické spolky či dopravní kluby. Pohyb při cestě do školy podporuje i německá metropole Berlín, kde se dnes žáci po letních prázdninách poprvé vrátili do lavic.
(Celý text)

Sprchování slonů v ZOO Dvůr Králové přihlížely stovky lidí
10. srpna 2020 14:05

DVŮR KRÁLOVÉ N.L. (ČTK) - Stovky lidí v ZOO Dvůr Králové nad Labem na Trutnovsku přihlížely sprchování slonů. Jde o součást péče o zvířata v těchto parných dnech. ČTK to řekla mluvčí Safari parku Dvůr Králové Markéta Grúňová. Kropení slonů bylo na programu akce Dny slonů a lvů.
(Celý text)

Ministerstvo dá čtvrt miliardy na přípravu projektů dodávky a úpravy pitné vody
10. srpna 2020 14:03

PRAHA (ČTK) - Urychlit čerpání evropských peněz na počiny pro boj se suchem má nová dotace ministerstva životního prostředí (MŽP). Resort nabídne čtvrt miliardy korun na přípravu projektů dodávky a úpravy pitné vody. Dotace jich podpoří zhruba 300. Žádosti bude možné podávat od 1. září do 29. ledna 2021, nebo do vyčerpání vyhrazených peněz.
(Celý text)

MPO vypsalo první dotační výzvy z programu úspor energií 2021
10. srpna 2020 14:00

PRAHA (ČTK) - Ministerstvo průmyslu a obchodu vypsalo první dotační výzvy z programu na podporu úspor energií Efekt pro rok 2021, žádosti budou moci zájemci podat od začátku září. Pro program je ze státního rozpočtu každoročně uvolňováno 150 milionů korun. Peníze lze použít například na rekonstrukce veřejného osvětlení nebo poradenské akce v oblasti energetiky.
(Celý text)

Ve východních Krkonoších pokračuje projekt na omezení kleče
10. srpna 2020 11:20

VRCHLABÍ (ČTK) - V Krkonoších letos pokračuje třetí etapou prořezávka klečových porostů. Cílem je na některých místech uvolnit prostor ohroženým rostlinným druhům, které rozrůstání klečí omezuje. ČTK do dnes sdělili zástupci Správy Krkonošského národního parku (KRNAP). Kleč byla na hřebenech Krkonoš uměle vysázena ve druhé polovině 20. století, aby nahradila porosty, vykácené v 18. a 19. století při tzv. budním hospodaření.
(Celý text)

Hyundai chystá novou řadu elektromobilů, akcie prudce posílily
10. srpna 2020 10:50

SOUL (ČTK) - Jihokorejská automobilka Hyundai Motor plánuje novou řadu elektromobilů, kterou bude prodávat pod značkou Ionic. Cílem firmy je stát se do roku 2025 třetím největším výrobcem elektromobilů na světě. Akcie podniku po oznámení plánu posílily o více než deset procent a jejich cena se dostala na nejvyšší úroveň od května 2018. Hyundai vyrábí auta rovněž v České republice.
(Celý text)

V Brně to lidem nejvíce smrdí kolem nádraží, naopak voní obchůdky
10. srpna 2020 10:18

BRNO (ČTK) - V Brně to lidem hlasujícím na internetové takzvané čichové mapě nejvíce smrdí kolem hlavního nádraží, nejvoňavějšími místy jsou naopak prodejny kávy či koření. ČTK to řekl vedoucí projektu Martin Vérteši. Na mapě je zaznamenáno asi 1000 míst, lidé jim rozdali asi 15 000 hlasů.
(Celý text)

Posouzení rizik pesticidů se provádí pro nejhorší možné scénáře, říká šéf kontroly Daniel Jurečka
10. srpna 2020 10:05

PRAHA (Ekolist) - Rizika spojená s používáním ochranných postřiků v zemědělství se minimalizují, pokud jsou aplikovány v souladu se zákonnými podmínkami. Případná pochybení a porušení podmínek může v terénu odhalovat inspekce Ústředního kontrolního a zkušebního ústav zemědělského (ÚKZÚZ). Kolik takových kontrol ročně proběhne? A jak vlastně fungují testovací a schvalovací mechanismy prostředků na ochranu rostlin? Máme se jich bát? O kontrolách jsme si povídali s ředitelem ÚKZÚZ Danielem Jurečkou.
(Celý text)

Část obcí má obavy z těžby manganu u Chvaletic
10. srpna 2020 09:30

CHVALETICE (ČTK) - Společnost Mangan Chvaletice zpracovala podklady pro posouzení vlivu svého záměru získávání manganu na životní prostředí (EIA). Kov chce získávat z bývalých odkališť u Chvaletic a Trnávky po místní těžbě pyritu, proto celý projekt označuje jako recyklaci. Některé obce v okolí z něj však mají obavy.
(Celý text)

Druhý blok Temelína začal po odstávce vyrábět elektřinu
10. srpna 2020 09:04

TEMELÍN (ČTK) - Druhý blok jaderné elektrárny Temelín začal opět vyrábět elektřinu. Během odstávky, která trvala zhruba dva měsíce, energetici například vyměnili čtvrtinu paliva. Kromě toho také zkontrolovali bezpečnostní systémy a zvládli 55 investičních akcí. ČTK to řekl mluvčí jaderné elektrárny Temelín Marek Sviták.
(Celý text)

Dříve si v Senegalu na želvách pochutnávali, teď je chrání
10. srpna 2020 02:14

JOAL-FADIOUTH (ČTK) - Z největších milovníků jídel z želv se stali velcí ochránci těchto zvířat, tvrdí rybář Abdou Karim Sall, který nyní v Senegalu zodpovídá za chráněnou oblast, kudy proplouvají četné druhy mořských želv, ať už kareta obrovská, kožatka velká nebo kareta obecná. Ve městě Joal-Fadiouth se podle šestapadesátiletého Salla ještě před 30 lety želvy pojídaly na ulici a vařily doma, píše agentura AFP.
(Celý text)

Pozorování Perseid na řadě míst doprovodí přednášky i hudba
10. srpna 2020 00:15

PRAHA (ČTK) - Přednášky i koncerty v následujících dnech doprovodí společná pozorování Perseid a jasných planet. Maximum každoročního meteorického roje letos připadá na 12. srpna. Pozorování oblohy s odborným výkladem bude na řadě míst v Česku včetně hvězdárny Astronomického ústavu (AÚ AV) ve středočeském Ondřejově. Informoval o tom tiskový tajemník ústavu Pavel Suchan a vyplývá to z programů pracovišť.
(Celý text)

Zemědělci si řekli skoro o 10 miliard Kč na dotacích na chov
10. srpna 2020 00:05

PRAHA (ČTK) - Zemědělci a potravináři si řekli ve 2440 žádostech v desátém dotačním kole z evropského rozvojového programu o 9,97 miliardy korun. Přerozdělovat se v něm mají 3,4 miliardy, žádosti se začnou schvalovat v září. Peníze půjdou hlavně na pěstování citlivých komodit jako ovoce, zelenina, brambory nebo chmel a také na chov prasat a drůbeže.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 1338 | Další