ecomonitor.cz
verze pro tisk
Včelám ubývá obživa, kvůli suchu i nevhodné výsadbě
9. července 2020 10:17

BRNO (ČTK) - Výsadba nevhodných rostlin na polích, v zahradách i ve městech, často sekané trávníky a prodlužující se vlny extrémních teplot mohou v budoucnu oslabit včelstva v Česku. V tiskové zprávě to uvedla Mendelova univerzita.
(Celý text)

Nechte mě téct! Kvůli vyschlým korytům řek sílí v Bosně hnutí proti malým hydroelektrárnám
9. července 2020 10:01

PRAHA (Ekolist) - Za posledních 15 let bylo na bosenských tocích zbudováno 106 vodních mini-elektráren. Zhruba dalších 340 podobných, s výkonem do deseti megawatt, je nyní připraveno ve formě projektů a nachystáno pro realizaci. Místním ale s vodními elektrárnami dochází trpělivost. Potřebují čistou vodu k přežití, protože čisté elektřiny se nenají. Píše o tom Phys.org.
(Celý text)

Na přítoku do přehrady v Jablonci je skvrna neznámého původu
9. července 2020 10:00

JABLONEC N.N. (ČTK) - Zelenomodrá skvrna neznámého původu se objevila na přítoku do třetí části jablonecké přehrady Mšeno. Šíření neznámé látky do přehrady z Mšenského potoka preventivně brání norné stěny. Výsledky testů by měly být známé příští týden, řekla ČTK mluvčí jablonecké radnice Jana Fričová. "Odebrané vzorky jsou na analytické expertíze na specializovaném pracovišti," dodala.
(Celý text)

Před 60 lety přežil sedmiletý chlapec pád do Niagarských vodopádů
9. července 2020 01:00

HUNTSVILLE (ČTK) - Niagarské vodopády mezi USA a Kanadou přitahovaly návštěvníky a svérázné dobrodruhy všeho druhu od nepaměti. Jednomu chlapci se ale nechtěně podařila věc, která je i pro ty nejdrsnější dobrodruhy nemyslitelná. Před 60 lety, 9. července 1960, spadl tehdy sedmiletý Roger Woodward do vodopádů a zázračně přežil. Stejný výkon se podařil až v roce 2003 jednomu sebevrahovi.
(Celý text)

V Mělníku začne v lednu stavba haly pro opětovné využití věcí
9. července 2020 00:48

MĚLNÍK (ČTK) - V Mělníku začne v lednu stavba haly pro opětovné využití věcí (re-use), které vede k nižší produkci odpadu. Městu se napotřetí podařilo vybrat v tendru firmu, která ji postaví, informoval ČTK místostarosta Mělníka Milan Schweigstill (za STAN). Takzvaný systém re-use umožňuje uplatnění předmětů, nábytku i zařízení, které by jinak skončily v kontejneru nebo na sběrném dvoře.
(Celý text)

Norilsk Nickel se odvolá proti pokutě za havárii u Norilska
9. července 2020 00:35

MOSKVA (ČTK) - Ruská společnost Norilsk Nickel, která patří k největším těžařům niklu na světě, se chce odvolat proti rekordní pokutě téměř 148 miliard rublů (asi 49 miliard Kč). Firmě ji vyměřila vládní agentura na ochranu přírody Rosprirodnadzor, a to za škodu při květnovém úniku ropných látek u Norilska. Firma je však nadále ochotna zaplatit odstranění způsobených škod, uvedla agentura TASS. Po oznámení firmy cena jejích akcií na moskevské burze vzrostla o dvě procenta.
(Celý text)

Nová měřicí technika poskytne přesnější data o ovzduší v Olomouci
9. července 2020 00:18

OLOMOUC (ČTK) - Přesnější data o kvalitě ovzduší v Olomouci získají odborníci díky nové měřicí technice, která byla instalována v areálu Střední školy polytechnické v těsném sousedství frekventované silnice vedoucí po Velkomoravské ulici. Citlivé přístroje pomohou vědcům lépe analyzovat data a zjistit, jaké zdroje znečištění kvalitu ovzduší v Olomouci ovlivňují. ČTK to dnes sdělil primátor Mirek Žbánek (ANO).
(Celý text)

Italský ledovec růžoví - a to není dobrá zpráva
8. července 2020 12:05

ŘÍM (ČTK) - Ledovec Presena v severní Itálii se kvůli přítomnosti řas barví do růžova. A to není dobrá zpráva, protože kvůli svému zbarvení bude rychleji tát, varoval vědec, který tento jev zkoumá.
(Celý text)

Myslivci se budou snažit prosadit novou povinnost pro zemědělce, aby se jim zjednodušil lov zvěře
8. července 2020 11:46

PRAHA (ČTK) - Farmáři by neměli mít nárok na odškodné za škody způsobené zvěří do vzdálenosti 200 metrů od lesa, pokud nevytvoří pásy pro odstřel zvířat mezi polem a hranicí lesa. Dnes to na tiskové konferenci řekl předseda Českomoravské myslivecké jednoty (ČMMJ) Jiří Janota. Jednota se podle něho bude snažit dostat tuto změnu do novely mysliveckého zákona. Myslivci zároveň odmítli případné snižování výměry honiteb na 250 hektarů ze současných 500 hektarů. Vláda novelu, která má mimo jiné bránit škodám, jež způsobuje zvěř na lesních a jiných porostech, schválila v minulém týdnu. Nyní ji dostane k posouzení Sněmovna.
(Celý text)

Červen na jihu Čech byl srážkově až mimořádně nadnormální
8. července 2020 11:45

Č. BUDĚJOVICE (ČTK) - Letošní červen na jihu Čech byl srážkově silně až mimořádně nadnormální. Vyplývá to ze statistických údajů Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Letošní červen v Jihočeském kraji tak byl na srážky výrazně bohatší než v předchozích dvou letech.
(Celý text)

Kácení lesů v EU znehodnocuje lesy jako úložiště uhlíku. Nové stromy starý les nenahradí
8. července 2020 11:43

PRAHA (Ekolist) - Skoro 38 % rozlohy Evropské unie je zalesněným prostorem, a proto se s lesními porosty vcelku pochopitelně počítá ve strategiích, potřebných k dosažení klimatické neutrality do roku 2050. Jenže to, jakým tempem lesy v posledních čtyřech letech kácíme, jejich možný přínos významně snižuje. Píše o tom Phys.org.
(Celý text)

Safari Park Dvůr vystavil věci a ilustrace Joy Adamsonové, chovatelky lvice Elsy
8. července 2020 11:27

DVŮR KRÁLOVÉ N.L. (ČTK) - Safari Park Dvůr Králové nad Labem vystavil osobní věci a ilustrace od ochránkyně přírody a spisovatelky Joy Adamsonové. Zoo tím připomíná letošní 110. výročí narození ženy, kterou nejvíce proslavila kniha Volání divočiny. Výstava, jejíž součástí jsou i panely přibližující život opavské rodačky Adamsonové, je k vidění denně v pasáži pavilonu šelem v klasické části safari parku v těsném sousedství gepardů nebo levhartů.
(Celý text)

Sucho mizí i z hlubších úrovní, problém je na severozápadě Čech
8. července 2020 01:12

BRNO (ČTK) - Severozápadní Čechy zůstávají jediným místem v České republice, které v hlubších vrstvách půdy trpí suchem. Podle aktuálních údajů portálu InterSucho.cz se v Česku vůbec nevyskytují dva nejhorší stupně sucha ze šesti, výrazné sucho, tedy čtvrtý stupeň sucha panuje na 0,9 procenta území republiky.
(Celý text)

V brněnské zoo vznikne expozice Himálaj
8. července 2020 00:53

BRNO (ČTK) - V brněnské zoo vznikne expozice Himálaj zhruba za 153 milionů korun. Expozice nabídne například levharty nebo supy, ale také buddhistický chrám a horskou vesnici.
(Celý text)

Velká výstava fuchsií se v Liberci koná naposledy
8. července 2020 00:21

LIBEREC (ČTK) - V Liberci se naposledy koná letní výstava fuchsií, která patří s více než 1000 kultivary k největším v republice. Každoročně na ni chodí tisíce lidí. Poprvé výstavu manželé Pevní uspořádali před téměř 30 lety, nejprve se konala v liberecké Oblastní galerii a od roku 2006 je na jejich zahradě v Pavlovicích. Pro pokračování už ale manželům chybí motivace a čas. Sbírku matečních rostlin i kultivarů, tedy vyšlechtěných odrůd, rozprodají.
(Celý text)

Sněmovnu čeká spor o zálohování PET lahví
7. července 2020 19:55

PRAHA (ČTK) - Sněmovnu čeká při schvalování novely zákona o obalech spor o možné zálohování PET lahví. Povinné zálohování navrhli v druhém čtení předlohy lidovečtí poslanci. Výbor pro životní prostředí už dřív doporučil snazší dobrovolné zálohování. Dolní komora bude o novele hlasovat pravděpodobně na zářijové schůzi.
(Celý text)

Copernicus po rekordním červnu čeká další požáry v polární Sibiři
7. července 2020 16:31

PRAHA (ČTK) - Teplotní rekordy a lesní požáry v polární části Sibiře v uplynulém měsíci překonaly loňský červen, upozornila evropská služba Corpernicus. Varovala, že v příštích týdnech požárů nejspíše ještě přibude.
(Celý text)

Lidovci chtějí, aby zákaz klecového chovu slepic byl celounijní
7. července 2020 15:22

PRAHA (ČTK) - Lidovci chtějí v Evropském parlamentu prosadit, aby zákaz klecového chovu slepic zavedla celá Evropská unie, a to ke stejnému datu, k jakému ho zakáže Česko. Cílem je zamezit znevýhodnění českých zemědělců, řekli předseda KDU-ČSL Marian Jurečka a lidovecká europoslankyně Michaela Šojdrová.
(Celý text)

Spory lesníků a ochranářů vyústily v uzavření dvou tras v Tatrách
7. července 2020 12:15

BRATISLAVA (ČTK) - Spory státních institucí na Slovensku vyústily v uzavření dvou oblíbených turistických tras ve Vysokých Tatrách. Podle lesníků je důvodem ohrožení turistů suchými stromy, na jejichž odstranění nevydaly úřady povolení. Z vyjádření šéfa správy Tatranského národního parku (TANAP) ale vyplynulo, že lesníci, kteří značené stezky v TANAPu spravují, plánovali pracovat v terénu v nevhodném období.
(Celý text)

Letní scéna na Štvanici uvede hru o aktivistce Gretě
7. července 2020 12:14

PRAHA (ČTK) - Na letní scéně divadla Vila Štvanice dnes Divadlo Letí uvede premiéru představení o dětské aktivistce Gretě Thunbergové. Podle tvůrců se hra s názvem Greta bude věnovat nejen Thunbergové, ale i otázkám, které švédská školačka a její mnozí následovníci řeší a které ji vynesly až nominaci na Nobelovu cenu míru. V autorské inscenaci Mariána Amslera hrají Jiří Böhm, Michal Bednář, Milada Vyhnálková a Natália Drabiščáková.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 1320 | Další

Online diskuse
Včelám ubývá obživa, kvůli suchu i nevhodné výsadbě
9. července 2020 10:17

BRNO (ČTK) - Výsadba nevhodných rostlin na polích, v zahradách i ve městech, často sekané trávníky a prodlužující se vlny extrémních teplot mohou v budoucnu oslabit včelstva v Česku. V tiskové zprávě to uvedla Mendelova univerzita.
(Celý text)

Nechte mě téct! Kvůli vyschlým korytům řek sílí v Bosně hnutí proti malým hydroelektrárnám
9. července 2020 10:01

PRAHA (Ekolist) - Za posledních 15 let bylo na bosenských tocích zbudováno 106 vodních mini-elektráren. Zhruba dalších 340 podobných, s výkonem do deseti megawatt, je nyní připraveno ve formě projektů a nachystáno pro realizaci. Místním ale s vodními elektrárnami dochází trpělivost. Potřebují čistou vodu k přežití, protože čisté elektřiny se nenají. Píše o tom Phys.org.
(Celý text)

Na přítoku do přehrady v Jablonci je skvrna neznámého původu
9. července 2020 10:00

JABLONEC N.N. (ČTK) - Zelenomodrá skvrna neznámého původu se objevila na přítoku do třetí části jablonecké přehrady Mšeno. Šíření neznámé látky do přehrady z Mšenského potoka preventivně brání norné stěny. Výsledky testů by měly být známé příští týden, řekla ČTK mluvčí jablonecké radnice Jana Fričová. "Odebrané vzorky jsou na analytické expertíze na specializovaném pracovišti," dodala.
(Celý text)

Před 60 lety přežil sedmiletý chlapec pád do Niagarských vodopádů
9. července 2020 01:00

HUNTSVILLE (ČTK) - Niagarské vodopády mezi USA a Kanadou přitahovaly návštěvníky a svérázné dobrodruhy všeho druhu od nepaměti. Jednomu chlapci se ale nechtěně podařila věc, která je i pro ty nejdrsnější dobrodruhy nemyslitelná. Před 60 lety, 9. července 1960, spadl tehdy sedmiletý Roger Woodward do vodopádů a zázračně přežil. Stejný výkon se podařil až v roce 2003 jednomu sebevrahovi.
(Celý text)

V Mělníku začne v lednu stavba haly pro opětovné využití věcí
9. července 2020 00:48

MĚLNÍK (ČTK) - V Mělníku začne v lednu stavba haly pro opětovné využití věcí (re-use), které vede k nižší produkci odpadu. Městu se napotřetí podařilo vybrat v tendru firmu, která ji postaví, informoval ČTK místostarosta Mělníka Milan Schweigstill (za STAN). Takzvaný systém re-use umožňuje uplatnění předmětů, nábytku i zařízení, které by jinak skončily v kontejneru nebo na sběrném dvoře.
(Celý text)

Norilsk Nickel se odvolá proti pokutě za havárii u Norilska
9. července 2020 00:35

MOSKVA (ČTK) - Ruská společnost Norilsk Nickel, která patří k největším těžařům niklu na světě, se chce odvolat proti rekordní pokutě téměř 148 miliard rublů (asi 49 miliard Kč). Firmě ji vyměřila vládní agentura na ochranu přírody Rosprirodnadzor, a to za škodu při květnovém úniku ropných látek u Norilska. Firma je však nadále ochotna zaplatit odstranění způsobených škod, uvedla agentura TASS. Po oznámení firmy cena jejích akcií na moskevské burze vzrostla o dvě procenta.
(Celý text)

Nová měřicí technika poskytne přesnější data o ovzduší v Olomouci
9. července 2020 00:18

OLOMOUC (ČTK) - Přesnější data o kvalitě ovzduší v Olomouci získají odborníci díky nové měřicí technice, která byla instalována v areálu Střední školy polytechnické v těsném sousedství frekventované silnice vedoucí po Velkomoravské ulici. Citlivé přístroje pomohou vědcům lépe analyzovat data a zjistit, jaké zdroje znečištění kvalitu ovzduší v Olomouci ovlivňují. ČTK to dnes sdělil primátor Mirek Žbánek (ANO).
(Celý text)

Italský ledovec růžoví - a to není dobrá zpráva
8. července 2020 12:05

ŘÍM (ČTK) - Ledovec Presena v severní Itálii se kvůli přítomnosti řas barví do růžova. A to není dobrá zpráva, protože kvůli svému zbarvení bude rychleji tát, varoval vědec, který tento jev zkoumá.
(Celý text)

Myslivci se budou snažit prosadit novou povinnost pro zemědělce, aby se jim zjednodušil lov zvěře
8. července 2020 11:46

PRAHA (ČTK) - Farmáři by neměli mít nárok na odškodné za škody způsobené zvěří do vzdálenosti 200 metrů od lesa, pokud nevytvoří pásy pro odstřel zvířat mezi polem a hranicí lesa. Dnes to na tiskové konferenci řekl předseda Českomoravské myslivecké jednoty (ČMMJ) Jiří Janota. Jednota se podle něho bude snažit dostat tuto změnu do novely mysliveckého zákona. Myslivci zároveň odmítli případné snižování výměry honiteb na 250 hektarů ze současných 500 hektarů. Vláda novelu, která má mimo jiné bránit škodám, jež způsobuje zvěř na lesních a jiných porostech, schválila v minulém týdnu. Nyní ji dostane k posouzení Sněmovna.
(Celý text)

Červen na jihu Čech byl srážkově až mimořádně nadnormální
8. července 2020 11:45

Č. BUDĚJOVICE (ČTK) - Letošní červen na jihu Čech byl srážkově silně až mimořádně nadnormální. Vyplývá to ze statistických údajů Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Letošní červen v Jihočeském kraji tak byl na srážky výrazně bohatší než v předchozích dvou letech.
(Celý text)

Kácení lesů v EU znehodnocuje lesy jako úložiště uhlíku. Nové stromy starý les nenahradí
8. července 2020 11:43

PRAHA (Ekolist) - Skoro 38 % rozlohy Evropské unie je zalesněným prostorem, a proto se s lesními porosty vcelku pochopitelně počítá ve strategiích, potřebných k dosažení klimatické neutrality do roku 2050. Jenže to, jakým tempem lesy v posledních čtyřech letech kácíme, jejich možný přínos významně snižuje. Píše o tom Phys.org.
(Celý text)

Safari Park Dvůr vystavil věci a ilustrace Joy Adamsonové, chovatelky lvice Elsy
8. července 2020 11:27

DVŮR KRÁLOVÉ N.L. (ČTK) - Safari Park Dvůr Králové nad Labem vystavil osobní věci a ilustrace od ochránkyně přírody a spisovatelky Joy Adamsonové. Zoo tím připomíná letošní 110. výročí narození ženy, kterou nejvíce proslavila kniha Volání divočiny. Výstava, jejíž součástí jsou i panely přibližující život opavské rodačky Adamsonové, je k vidění denně v pasáži pavilonu šelem v klasické části safari parku v těsném sousedství gepardů nebo levhartů.
(Celý text)

Sucho mizí i z hlubších úrovní, problém je na severozápadě Čech
8. července 2020 01:12

BRNO (ČTK) - Severozápadní Čechy zůstávají jediným místem v České republice, které v hlubších vrstvách půdy trpí suchem. Podle aktuálních údajů portálu InterSucho.cz se v Česku vůbec nevyskytují dva nejhorší stupně sucha ze šesti, výrazné sucho, tedy čtvrtý stupeň sucha panuje na 0,9 procenta území republiky.
(Celý text)

V brněnské zoo vznikne expozice Himálaj
8. července 2020 00:53

BRNO (ČTK) - V brněnské zoo vznikne expozice Himálaj zhruba za 153 milionů korun. Expozice nabídne například levharty nebo supy, ale také buddhistický chrám a horskou vesnici.
(Celý text)

Velká výstava fuchsií se v Liberci koná naposledy
8. července 2020 00:21

LIBEREC (ČTK) - V Liberci se naposledy koná letní výstava fuchsií, která patří s více než 1000 kultivary k největším v republice. Každoročně na ni chodí tisíce lidí. Poprvé výstavu manželé Pevní uspořádali před téměř 30 lety, nejprve se konala v liberecké Oblastní galerii a od roku 2006 je na jejich zahradě v Pavlovicích. Pro pokračování už ale manželům chybí motivace a čas. Sbírku matečních rostlin i kultivarů, tedy vyšlechtěných odrůd, rozprodají.
(Celý text)

Sněmovnu čeká spor o zálohování PET lahví
7. července 2020 19:55

PRAHA (ČTK) - Sněmovnu čeká při schvalování novely zákona o obalech spor o možné zálohování PET lahví. Povinné zálohování navrhli v druhém čtení předlohy lidovečtí poslanci. Výbor pro životní prostředí už dřív doporučil snazší dobrovolné zálohování. Dolní komora bude o novele hlasovat pravděpodobně na zářijové schůzi.
(Celý text)

Copernicus po rekordním červnu čeká další požáry v polární Sibiři
7. července 2020 16:31

PRAHA (ČTK) - Teplotní rekordy a lesní požáry v polární části Sibiře v uplynulém měsíci překonaly loňský červen, upozornila evropská služba Corpernicus. Varovala, že v příštích týdnech požárů nejspíše ještě přibude.
(Celý text)

Lidovci chtějí, aby zákaz klecového chovu slepic byl celounijní
7. července 2020 15:22

PRAHA (ČTK) - Lidovci chtějí v Evropském parlamentu prosadit, aby zákaz klecového chovu slepic zavedla celá Evropská unie, a to ke stejnému datu, k jakému ho zakáže Česko. Cílem je zamezit znevýhodnění českých zemědělců, řekli předseda KDU-ČSL Marian Jurečka a lidovecká europoslankyně Michaela Šojdrová.
(Celý text)

Spory lesníků a ochranářů vyústily v uzavření dvou tras v Tatrách
7. července 2020 12:15

BRATISLAVA (ČTK) - Spory státních institucí na Slovensku vyústily v uzavření dvou oblíbených turistických tras ve Vysokých Tatrách. Podle lesníků je důvodem ohrožení turistů suchými stromy, na jejichž odstranění nevydaly úřady povolení. Z vyjádření šéfa správy Tatranského národního parku (TANAP) ale vyplynulo, že lesníci, kteří značené stezky v TANAPu spravují, plánovali pracovat v terénu v nevhodném období.
(Celý text)

Letní scéna na Štvanici uvede hru o aktivistce Gretě
7. července 2020 12:14

PRAHA (ČTK) - Na letní scéně divadla Vila Štvanice dnes Divadlo Letí uvede premiéru představení o dětské aktivistce Gretě Thunbergové. Podle tvůrců se hra s názvem Greta bude věnovat nejen Thunbergové, ale i otázkám, které švédská školačka a její mnozí následovníci řeší a které ji vynesly až nominaci na Nobelovu cenu míru. V autorské inscenaci Mariána Amslera hrají Jiří Böhm, Michal Bednář, Milada Vyhnálková a Natália Drabiščáková.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 1320 | Další