ecomonitor.cz
verze pro tisk
V USA se kočkám chirurgicky odstraňují drápky. Aby neškrábaly
2. července 2019 11:01
PRAHA (Ekolist) - Téměř čtvrtině domácích koček v severní Americe byly chirurgicky odstraněny drápy, aby se jejich majitelé vyhnuli poškrábání sebe nebo svého nábytku. Čísla vychází z odhadů recenzovaných veterinárních publikací. Chirurgické odstranění drápků je v určitých oblastech tak zavedená praxe, že některé soukromé činžovní domy v USA povolují kočku v domě pouze za podmínky, že jí byly drápy chirurgicky odstraněny. Píše o tom BBC.

V posledních letech se ale začíná proti této praxi zvedat nesouhlas. Americký kongres zakazuje, aby činžovní domy ve veřejném vlastnictví zaváděly podobná pravidla, stát Kalifornia a Rhode Island zavedly zákony, které podobná pravidla neumožňují nikomu.

Stát New York možná postaví odstranění drápů mimo zákon úplně. Nedávno se na tom shodli tamní zákonodárci. Výjimkou zůstanou případy, kdy by to bylo nezbytné pro zdraví samotné kočky.

Nejčastější způsob odebrání drápů se nazývá onychektomie – je při ní odstraněna ta část kosti, ze které dráp vyrůstá. Příslušný článek se odřízne buď skalpelem, nebo laserem.

Je to podobné, jako by vám někdo odřízl horní článek prstu na ruce, uvádějí kritici. Proceduru považují za barbarskou a nehumánní. V mnoha zemích je odstraňování drápků nelegální – například ve většině zemí Evropy, v Brazílii, Izraeli, Austrálii nebo na Novém Zélandu. V České republice by se podle zákona na ochranu zvířat jednalo o týrání, pokud by amputace drápků nebyla provedena ze zdravotních důvodů.

Jsou případy, kdy je odstranění drápů nezbytné. „Například pokud je lůžko drápu ošklivě zanícené nebo pokud je v místě nádor,“ říká doktorka Sarah Endersbyová, která pracuje v charitativní veterinární organizaci International Cat Care.

Nicméně dodává, že mnoho lidí nechává kočkám odstranit drápy čistě proto, aby jim nepoškrábaly nábytek, což označuje za „mrzačení prováděné proto, abychom změnili chování kočky ve svůj prospěch“.

Nejčastější způsob odebrání drápů se nazývá onychektomie – je při ní odstraněna ta část kosti, ze které dráp vyrůstá. Příslušný článek se odřízne buď skalpelem, nebo laserem.
Nejčastější způsob odebrání drápů se nazývá onychektomie – je při ní odstraněna ta část kosti, ze které dráp vyrůstá. Příslušný článek se odřízne buď skalpelem, nebo laserem.

Proč?

Přístupy k odstraňování drápů kočkám se napříč Atlantikem výrazně liší. Zatímco mnoho evropských zemí podepsalo na počátku 90. let dohodu, která tuto praxi zakazuje, průzkum agentury AP v roce 2011 ukázal, že 55 % majitelů koček v USA s odstraňováním drápků kočkám souhlasí.

Některé studie uvádějí, že 20 % až 25 % domácích kočičích mazlíčků v USA má drápy už odstraněno.

Odstraňování drápů se nejvíce děje právě v USA. Zřejmě proto, že velké množství koček je chováno výhradně uvnitř bytu nebo domu. Odborníci soudí, že Američani nepouští své kočky ven proto, že mnoho z nich bydlí ve výškových domech ve městech. Na americkém venkově se zase venku častěji vyskytují predátoři jako kojoti a vlci, pro které je kočka lákavá kořist, a proto ji majitelé drží jen uvnitř.

Pokud má kočka možnost chodit ven, raději si brousí drápy o materiál, který najde venku – třeba o stromy. Venku také kočky drápy prostě potřebují, aby mohly šplhat nebo se bránit dalších kočkám a psům, a proto by pro ně odstranění drápů mohlo být nebezpečné.

Nicméně svou roli v přístupu k odstraňování drápů hrají i kulturní rozdíly. „Pro Američany je věcí svobody a pohodlí, aby mohli rozhodnout, jak budou kočku chovat. Pohodlí hraje velkou roli, protože jakmile kočce jednou odstraníte drápky, už se nikdy nemusíte starat o to, jestli poškrábe vás nebo nábytek,“ soudí Judd Birdsall, bývalý diplomat, který se z USA přestěhoval do Velké Británie. Sám kočky chová a všímá si proto, jak o nich rozdílné kultury přemýšlejí.

„Protikladem americkému přístupu je Evropa, kde jsou všechny snahy o pohodlí a svobodu volby majitele umenšeny zájmem o blaho kočky samotné,“ srovnává Birdsall kulturní rozdíly.

Proč to vadí?

Odstraňování drápů se nejvíce děje právě v USA. Zřejmě proto, že velké množství koček je chováno výhradně uvnitř bytu nebo domu.
Odstraňování drápů se nejvíce děje právě v USA. Zřejmě proto, že velké množství koček je chováno výhradně uvnitř bytu nebo domu.
Foto | ZangsSkar / Wikipedia
Mnoho odborníků se kloní k názoru, že kočky, kterým byly drápy odstraněny, jsou náchylnější ke zdravotním problémům, jako jsou bolesti zad nebo narušení rovnováhy. Projevuje se u nich také problémové chování, například agrese.

„Některé studie uvádějí, že po odstranění drápů u koček vzrůstá hladina stresového hormonu kortizolu, který je spojován s bolestí,“ uvádí Steve Dale, chicagský poradce pro chování zvířat a publicista, který píše o domácích mazlíčcích.

Danielle Gunn-Mooreová, která se věnovala skenování tlapek oddrápkovaných koček, zjistila, že „velmi málo lidí udělá proceduru pořádně – tak, aby v tlapkách nezanechávala části kostí.“ To znamená, že kočka při chůzi v podstatě našlapuje na střípky kostí.

Doktorka Sarah Endersbyová uvádí, že kočky mohou cítit bolest ještě dlouho po operaci. „Část váhy, která byla na špičkách prstů, je rozložena jinak. Chůze koček se po operaci mění – chodí po měkkých chrupavkách, které byly dříve součástí kloubu.“

Mnoho veterinářů považuje proceduru za neetickou bez ohledu na vliv, který na zvíře má. Odsuzují ji proto, že je jednoduše zbytečná.

Kdy ano?

Mnoho amerických veterinářů zákaz operace nepodporuje. Chtěli by ji zachovat jako poslední možnost, pokud by se majitel kočky jinak chtěl zbavit.

Profesorka Gunn-Moorová z Velké Británie během své praxe odoperovala drápky pouze dvěma kočkám, a to proto, že klientkou byla stará paní, která měla být přijata do pečovatelského domu. Možnost ponechat si kočky alebyla podmíněná tím, že zaručí, že kočky nepoškrábou nábytek.

Kočky byly navíc příliš plaché na to, aby jim byl nalezen nový domov. Profesorka Gunn-Moorová proto požádala Královskou akademii veterinárních chirurgů o souhlas s provedením této operace. „Udělala jsem to proto, aby obě kočky nebyly zbytečně utraceny a jejich majitelka o ně nepřišla. Ale měla jsem z toho celou dobu špatný pocit,“ uvádí veterinářka.

„Mnoho lidí se ani nepokusí kočku vycvičit, aby neškrábala, nebo je obtěžuje umístit do bytu kočičí škrabadlo. Některým lidem se prostě jen líbí, jak po odebrání drápků tlapky vypadají – slyšela jsem názor, že tlapky jsou pak roztomilejší a měkčí,“ kritizuje veterinářka mnohdy frivolní důvody k operaci.

Kočku můžete naučit používat škrabadlo. Mělo by být alespoň tak dlouhé jako kočka, aby se mohla protáhnout, zatnout drápy a stáhnout je dolů.
Kočku můžete naučit používat škrabadlo. Mělo by být alespoň tak dlouhé jako kočka, aby se mohla protáhnout, zatnout drápy a stáhnout je dolů.
Licence | Volné dílo (public domain)

Jiní veterináři obhajují odstranění drápků kočkám v případech, kdy jejich majitelé mají zdravotní problémy. „Když můj manžel podstoupil chemoterapii a měl oslabenou imunitu, sama jsem naší kočce drápy odoperovala,“ řekla pro Denver Post v roce 2013 jedna veterinářka. „Naši kočku miluji, ale nehodlala jsem podstoupit riziko, že by muže poškrábala a on by dostal infekci.“

Centrum pro kontrolu chorob ale takové doporučení při nemocech neuvádí. Podle něj pro předcházení infekci stačí, když jsou kočky chovány vevnitř a majitelé se vyhnou „divokým hrám“ s nimi.

Přístup majitelů koček se ve Spojených státech zřejmě začíná pomalu měnit. Kromě státu New York zakazují chirurgické odebrání drápků i jednotlivá města, například Los Angeles a Denver. „Před dvaceti lety to bylo něco samozřejmého: pořídíte si kočku a necháte jí odstranit drápky,“ uvádí veterinář Drew Weigner z Atlanty. V posledních letech začala být tahle procedura považována za kontroverzní. „V naší ordinaci jsme přestali provádět amputaci drápků už dávno,“ dodává.

Jak vycvičit kočku, aby nedrápala nábytek?

„Škrábání je přirozený projev kočky – označují si tak své teritorium,“ uvádí doktorka Ellisová. Pomáhá jí to také brousit si drápy a protahovat si zádové svaly.

Ke stejným účelům ale můžete kočku naučit používat škrabadlo. To by ale mělo být alespoň tak dlouhé jako kočka, aby se mohla protáhnout, zatnout drápy a stáhnout je dolů.

Různé kočky dávají přednost různým škrabadlům – mohou být z různého materiálu, horizontální nebo vertikální. „Je také dobré myslet na to, kam škrabadlo umístit – kočky ho chtějí mít na významném místě, protože právě tam by si označily své teritorium,“ uvádí Gunn-Moorová.

Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.

Zdeňka Kováříková

URL zprávy: https://ecomonitor.cz/zprava2.shtml?x=2556826


Online diskuse
Bouře v JAR vyplavila na pláže více než 500 želvích mláďat. A odhalila, jak moc jsou želvy vystaveny mikroplastům
3. května 2024 11:57

KAPSKÉ MĚSTO (ČTK) - Více než 500 mláďat mořských želv vyplavila na pobřeží Jihoafrické republiky silná bouře. Malé želvičky patřící většinou k ohroženému druhu kareta obecná našli na pobřeží lidé, kteří je odnesli do záchranného střediska pro želvy v akváriu Two Oceans v Kapském Městě, informovala dnes agentura AP. Nenadálá událost zároveň poskytla odborníkům a ochráncům přírody cenné informace o běžném nebezpečí, které želvám v oceánech hrozí. Navzdory svému nízkému věku stihly želvy už pozřít v oceánu nemálo kousků plastů.
(Celý text)

Vyšší ochranu nejlepší zemědělské půdy Sněmovna schválila v mírnější podobě
3. května 2024 11:55

PRAHA (ČTK) - Vyšší ochranu nejkvalitnější zemědělské půdy Sněmovna schválila v mírnější podobě, než jak ji navrhla vláda. Do vládní předlohy doplnila zákaz prodeje zemědělské půdy vlastníkům z takzvaných třetích zemí, tedy v podstatě mimo Evropskou unii. Upravenou novelu nyní dostanou k posouzení senátoři.
(Celý text)

Agrární komora chce kvůli mrazům peníze také pro pěstitele zeleniny či brambor
3. května 2024 11:51

PRAHA (ČTK) - Agrární komora (AK ČR) požaduje po ministerstvu zemědělství peníze také pro další odvětví zasažená mrazem. Výrazně poškození jsou podle komory například pěstitelé zeleniny, brambor, klasických polních plodin či cukrovky a dubnové mrazy zasáhly také lesní školky. Prezident Agrární komory Jan Doležal o maximální možnou mimořádnou finanční podporu požádal ministra zemědělství Marka Výborného (KDU-ČSL) v dopise, který má ČTK k dispozici. Výborný na síti X uvedl, že se o dopise dozvěděl z médií, a navíc těsně před briefingem, označil proto takové jednání za neférové. Mluvčí AK ČR Barbora Pánková na dotaz ČTK uvedla, že dopis byl odeslán včera dopoledne standardní cestou tak, aby ministr měl podklady co nejdříve.
(Celý text)

Zdokumentovaný lov srnce obojkovanými vlky na severu Čech. Jak často vlci loví v intravilánu?
3. května 2024 05:42

PRAHA (Ekolist) - Dne 23. dubna 2024 obdržel tým České zemědělské univerzity, který realizuje telemetrický výzkum vlka v oblasti NP České Švýcarsko v rámci projektu Interreg Redema, informace o lovu srnce obecného minimálně dvěma vlky na okraji městského intravilánu. Jde o město Mikulášovice v okrese Děčín v okrajové oblasti národního parku České Švýcarsko a CHKO Labské pískovce.
(Celý text)

MŽP povolilo průzkumné práce kvůli lithiu v obci Rožná na Žďársku
3. května 2024 01:14

(ČTK) - Ministerstvo životního prostředí (MŽP) povolilo stanovení průzkumného území pro případnou těžbu lithia v obci Rožná na Žďársku. Podle úřadu nebyl žádný zákonný důvod žádosti, kterou kvůli prozkoumání ložisek nerostu podala společnost Geomin, nevyhovět. ČTK to dnes sdělila mluvčí ministerstva Veronika Krejčí. Rozhodnutí je zatím nepravomocné. Obec, která s žádostí nesouhlasí, chce proti němu podat rozklad, řekl ČTK starosta Rožné Libor Pokorný (SOCDEM).
(Celý text)

V pražské zoo se narodil orangutan sumaterský
3. května 2024 01:12

PRAHA (ČTK) - V pražské zoologické zahradě se narodil orangutan sumaterský. Mládě už pije mateřské mléko a podle prvních pozorování je vitální. Zatím není jasné, zda jde o samečka, nebo samičku. Je to první mládě jedenáctileté samice Diri, která přišla na svět rovněž v Troji. Otcem je dvaadvacetiletý samec Pagy. Pavilon Indonéská džungle zůstává otevřený, návštěvníci tak mohou spatřit vzácný přírůstek už nyní, informovala zoo.
(Celý text)

ČSÚ: Domácnosti loni vodou šetřily, v průmyslu spotřeba stoupla
3. května 2024 01:01

(ČTK) - Domácnosti v Česku loni vodou dál šetřily, zatímco v průmyslu spotřeba meziročně mírně stoupla. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Spotřeba domácností klesla o tři procenta na 86,7 litru na osobu za den. Průmysl a ostatní odběratelé naopak spotřebovali vody o 1,5 procenta více než v roce 2022. Vodné i stočné loni dál meziročně zdražovaly, přičemž růst cen oproti roku 2022 ještě více zrychlil.
(Celý text)

Hasiči v noci na dnešek likvidovali požár v pralese Mionší v Dolní Lomné
2. května 2024 21:00

Dolní Lomná (Frýdecko-Místecko) (ČTK) - Hasiči v noci na dnešek likvidovali požár v pralese Mionší v Dolní Lomné na Frýdecko-Místecku. Požár zasáhl přibližně hektarovou plochu, řekl mluvčí moravskoslezských hasičů Jakub Kozák. Příčinou požáru byl podle vyšetřovatelů lidský faktor. Národní přírodní rezervace Mionší chrání rozsáhlý prales jehličnatých i listnatých stromů v Beskydech. Rozloha rezervace je bezmála 170 hektarů, čímž se Mionší řadí mezi největší pralesy v České republice.
(Celý text)

Japonsko vyzkouší systém s umělou inteligencí na varování před medvědy
2. května 2024 19:18

(ČTK) - Japonsko po rekordním počtu útoků medvědů na lidi vyzkouší systém varování založený na umělé inteligenci. Za poslední rok bylo v zemi při útocích medvědů zabito šest lidí a více než 200 jich bylo zraněno, informoval list The Guardian.
(Celý text)

Vinaři nebudou muset letos kvůli mrazům dodržovat některá technická opatření
2. května 2024 19:16

PRAHA (ČTK) - Zástupci vinařů se na dnešním jednání s ministrem zemědělství Markem Výborným (KDU-ČSL) domluvili na zrušení některých podmínek, které musí běžně plnit například při pěstování v ekologickém režimu. Kvůli mrazům totiž některým vinařům v Česku pomrzly i celé plochy vinic, a nejsou tak letos schopni dodržet určitá technická opatření.
(Celý text)

Ochranáři a včelaři umístili u D5 desítky pastí na invazní asijské sršně
2. května 2024 11:31

(ČTK) - Třicet až čtyřicet pastí k odhalení výskytu invazní asijské sršně umístili ochranáři z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK) ve spolupráci s místními včelaři. Zatím jde převážně o Plzeňský kraj, hlavně o místa podél dálnice D5 desítky metrů až jeden kilometr od krajnice, ale také třeba v Železné a Bělé na Domažlicku, ve Švihově na Klatovsku, Šťáhlavech na Plzeňsku a v Hrádku u Rokycan. Pasti se umisťují také u dálnice D5 ve Středočeském kraji ve směru na Prahu a u logistických center, tedy překladišť zboží z kamionů, což jsou riziková místa. ČTK to dnes řekl Zdeněk Myslík z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.
(Celý text)

Na čištění odpadních vod v EU by se měly podílet největší znečišťovatelé, farmaceutický a kosmetický průmysl
2. května 2024 11:30

(ČTK) - Na čištění městských odpadních vod by se od roku 2045 měly podílet největší znečišťovatelé, tedy farmaceutický a kosmetický průmysl, vyplývá z úpravy směrnice, kterou schválil v dubnu Evropský parlament. Česká asociace farmaceutických firem (ČAFF) uvedla, že směrnici vnímá jako další přítěž již tak těžko konkurenceschopnému odvětví a může to ovlivnit cenu i dostupnost léků. Zavedení dalších opatření se dotkne téměř 600 čistíren v Česku, náklady budou ve stovkách miliard korun během následujících 20 let, řekl ČTK ředitel Sdružení oboru vodovodů a kanalizací ČR (SOVAK) Vilém Žák.
(Celý text)

Produkce elektřiny z větru v USA se loni poprvé po 25 letech snížila
2. května 2024 11:29

WASHINGTON (ČTK) - Produkce elektřiny z větrných elektráren ve Spojených státech se loni poprvé za čtvrt století snížila, a to o dvě procenta. Výroba byla nižší, přestože instalovaný výkon stoupl o 6,2 gigawattu (GW). Mohly za to slabší větry na Středozápadě, než je obvyklé. Vyplývá to ze zprávy amerického vládního úřadu pro energetické informace (EIA).
(Celý text)

Dříve opomíjená osika může lesníkům výrazně pomoct po kůrovcové kalamitě
2. května 2024 01:17

BRNO (ČTK) - Osika obecná, která byla dříve běžnou a častou součástí českých lesů, má velmi dobrý potenciál stát se využívanou přípravnou dřevinou při obnově lesů poničených suchem a kůrovcem. Mnohde si již na holiny našla cestu sama, uvedl Antonín Kusbach, jenž vedl mezinárodní tým lesnických vědců v čele s odborníky z Mendelovy univerzity v Brně při výzkumu rozšíření a roli osiky obecné v lesích.
(Celý text)

Evropská komise zahájila kroky proti 20 aerolinkám kvůli tzv. greenwashingu
2. května 2024 00:54

BRUSEL (ČTK) - Evropská komise (EK) společně s úřady na ochranu spotřebitelů členských zemí Evropské unie zahájila kroky proti dvaceti leteckým společnostem, a to kvůli zavádějícím tvrzením ohledně ochrany životního prostředí, takzvanému greenwashingu. Zaslala firmám dopisy, ve kterých identifikovala několik typů potenciálně zavádějících tvrzení, a vyzvala podniky, aby do 30 dnů uvedly své praktiky do souladu s právními předpisy EU v oblasti ochrany spotřebitelů. Komise o tom informovala ve své tiskové zprávě. Názvy aerolinek zatím nezveřejnila, protože vyšetřování je teprve v předběžné fázi.
(Celý text)

Hydrologové: Zásoby vodních nádrží v ČR jsou připravené i na extrémní sucho
2. května 2024 00:49

(ČTK) - Zásoby vodních nádrží jsou letos podle informací hydrologů, které ČTK oslovila, dostatečné, může za to srážkově nadprůměrná zima, která doplnila také zásoby podzemních vod. Aktuální stav nádrží zvládne podle hydrologů zajistit zásobování obyvatel, průmyslových podniků nebo chlazení elektráren i v případě opakování extrémního sucha. Pravděpodobnost výskytu nadprůměrně teplého roku je letos vyšší než v minulosti, tvrdí klimatolog Ondřej Lhotka.
(Celý text)

V českých městech a obcích opět probíhá květnová výzva Do práce na kole
2. května 2024 00:25

(ČTK) - Počínaje včerejškem začala v Česku měsíční výzva Do práce na kole. Lidé během ní mohou do 31. května cestovat do práce či školy na kole, pěšky nebo klusem a při tom porovnávat své síly s dalšími účastníky. Akce je pro týmy i jednotlivce a nerozhoduje počet kilometrů, ale pravidelnost. Loni se květnové výzvy, kterou pořádá spolek AutoMat, zúčastnilo 25 600 lidí z různých měst a obcí v ČR.


(Celý text)

Vědci na Špicberkách zaznamenali první případ úmrtí mrože na ptačí chřipku
1. května 2024 21:17

(ČTK) - Na jednom z norských ostrovů v Severním ledovém oceánu byl potvrzen první případ úmrtí mrože na ptačí chřipku. Informoval o tom list The Guardian s odkazem na vědce. Virus už zabil i další savce včetně lachtanů a tuleňů.
(Celý text)

Z pokácení slavného stromu u Hadriánova valu v Anglii byli obviněni dva muži
1. května 2024 18:55

LONDÝN (ČTK) - Dva muži byli obviněni z pokácení slavného, zhruba 150 let starého stromu u Hadriánova valu na severu Anglie. Informovala o tom podle agentury AP prokuratura. Majestátní javor klen, který byl díky své fotogeničnosti velkou turistickou atrakcí, někdo úmyslně pokácel koncem loňského září.
(Celý text)

Hasiči v Královéhradeckém kraji dnes zasahovali u několika požárů v přírodě
1. května 2024 18:51

(ČTK) - Hasiči v Královéhradeckém kraji dnes zasahovali u několika požárů v lesních porostech. Problémy působí především silný vítr a sucho, uvedli. Například u Hořic na Jičínsku hořela hrabanka, hasiči vyhlásili druhý stupeň požárního poplachu. Zákaz rozdělávání ohňů v přírodě v kraji zatím vyhlášen nebyl. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vydal pro většinu ČR výstrahu před nebezpečím vzniku požárů.
(Celý text)

Hasiči v Královéhradeckém kraji dnes zasahovali u několika požárů v přírodě
1. května 2024 18:51

(ČTK) - Hasiči v Královéhradeckém kraji dnes zasahovali u několika požárů v lesních porostech. Problémy působí především silný vítr a sucho, uvedli. Například u Hořic na Jičínsku hořela hrabanka, hasiči vyhlásili druhý stupeň požárního poplachu. Zákaz rozdělávání ohňů v přírodě v kraji zatím vyhlášen nebyl. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vydal pro většinu ČR výstrahu před nebezpečím vzniku požárů.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 2138 | Další